's Gravenhage is vanavond een Keizerstad KEIZER EN PRINS Zilveren O.Indiënvaarder en gouden Rijksappel toonden vriendschapsband Kennis uit een kommervolle tijd Keizer Haile Selassie liet schip te water en voer door de havens Kinderdijk, Rotterdam Delft en 's Gravenhage Twintig lakeien brachten een menu geheel aangepast aan Mozaïsche wet DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Oude herinneringen. Na aankomst begaf het hoge gezel schap zich onmiddellijk naar de raad zaal, waar alle vooraanstaande ge meente-autoriteiten aanwezig waren. Kostbare geschenken. Met enkele toepasselijke woorden bood burgemeester d'Ailly de Keizer van Ethiopië een klein model van een Oost-Indiënvaarder in zilver aan, waarna 't volgende programmapunt een rondtoer door de hoofdstad alweer tot scheiden dwong. Doch nog voordat het Amsterdam- j se stadhuis verlaten werd, sprak de Keizer een dankwoord en vereerde de stad Amsterdam met enkele kostbare geschenken Twee op ebben hout in zilver gevatte olifantstan den als kwartcirkels naar elkaar toe lopend, v/aarboven een gouden rijks appel. Voorts twee zilveren schilden en een schild van bekleed buffelleer, voorzien van rijkbewerkte koperbe- slag, waartussen de initialen van Haile Selassie. Galantine de volaille a la Robert^ I (plakken koude kip met kruiden} en truffels); Clair oxtail soupe (ossestaart- soep); Delices de sole a l'ambassadeur 1 (gekookte filet van tong champignons); Selle de veau braisé marigny X (gestoofde kalfsrug); Fonds d'artichauts barigoule (onderste deel van artisjokken, gevuld met champignons en gehakte biefstuk); l Biscuit glacé Cote d'Azur (ijs); Friandises; fruit. Als wijnen werden er bij ge- l dronken: champagne Dom Pe- rignon 1943, Meursault 1945 en chateau Pichon Longueville 1938 Via Delft, waar het waterloopkun dig laboratorium bezocht zal worden, is de vorstenstoet hedenavond om 5 uur in Den Haag te verwachten. De vorsten zullen langs de Riis< wijkseweg, Huygenspark, Wagen straat en Veenstraat 's Gravenhage binnenrijden, waarna gestopt zal worden bij het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt. Omstreeks half acht zal men het stadhuis verlaten en zich naar hotel Des Indes begeven. Tegen 10 uur zullen verlichte auto's de bezoekers langs de Lange Voorhout, Kneuterdijk en Buitenhof naar de Ridderzaal brengen. staven, de burgemeester van Am sterdam en enkele andere autoritei ten. Opmerkelijk was, dat in dit gezel schap van 109 genodigden, slechts 9 dames een plaats gevonden hadden. En voordat de hoge gasten de Burr gerzaal betraden, was daar reeds voor de derde maal dit jaar het nauw keurige en moeizame werk verricht, dat het verzorgen van een galadiner vereist. Kaarslicht en eikenbladeren. Uit de kelders van het paleis te Amsterdam en Den Haag was weer het kostbare zilver en porcelein ge haald; op de U-vormig opgestelde ta fels prijkten weer het tafelzilver met Rijks wapen en het fruitbestek met Engels wapen; het Sevres-servies weerkaatste het fonkelende licht uit kaarsen en kronen duizendvoudig en het Hortensialinnen lag weer vlek loos „als nieuw" op de tafels. De grote veelkleurige boeketten Chrysanthen, gecombineerd met gro te takken roodbruine eikenbladeren verspreidden vanuit de grote vergul de vazen 'n romantische herfstsfeer, toen de gasten binnentraden, terwijl de Koninkijlke Militaire Kapel onder leiding van kapitein R. v. Yperen werken van Schubert, Haydn, Von Weber, Coates en Verdi ten gehore brachten. Het menu, dat geheel volgens de Mozaïsche wet samengesteld was hetgeen inhoudt, dat gevogelte met zwemvliezen tussen de poten, en het vlees van dieren, die niet herkauwen of gespleten hoeven hebben, als on rein wordt beschouwd werd door 20 lakeien, geassisteerd door 10 hof- meesters van de Koninklijke Marine, opgediend. Gistermiddag in het Tropische Instituut DE KEIZER GERIDDERD VOOR MOEDIGE STRIJD H.M. de Koningin heeft de Kei zer van Ethiopië benoemd tot Ridder Grootkruis in de Militai re Wilemsorde. Na de heldhaftige strijd om de vrijheid van zijn land, waarbij Z.M. persoonlijk op bezielende wijze zijn volk leidde, moest hij uiteindelijk capituleren en zich in ballingschap begeven. Ook toen bleef hij doorstrijden voor vrijheid en voor recht en persoonlijk organiseerde hij het verzet, zodat hij in 1941 aan het hoofd van zijn troepen zijn rijk weder kon binnentrekken. Na de bevrijding heeft hij bovendien de economische hulpbronnen in Ethiopië ingeschakeld ten be hoeve van de gemeenschappe lijke vrijheidstrijd Ook hierdoor heeft de keizer op krachtige wij ze medegewerkt aan de uitein delijke algehele overwinning der Geallieerden. Tijdens de ontvangst in het Amster damse Stadhuis bood Z. K. M. Haiie Selassie de Burgemeester van de hoofdstad, Mr A. J. d'Ailly een fraai schild met twee bijbehorende speren aan. Tijdens de overhandiging; links: Z. K. H. de Hertog van Harrar, rechts H. M. de Koningin. BURGEMEESTER D'AILLY hield gistermiddag in de Ridderzaal van het Amsterdamse stadhuis de eerste officiële redevoering tot Keizer Haile Selassie. De burgemeester herinnerde aan de eeuwenoude banden, die Nederland met Ethiopië onderhield en onderhoudt. In de Nederlandse gouden eeuw trokken koopvaarders uit Nederland naar het Afrikaanse keizerrijk en knoopten handelsbetrekkingen aan, die tot op de huidige dag gehandhaafd zijn. Dit contact is in de loop der eeuwen verinnigd en wel zeer bijzonder is de band tussen Ethiopië en Nederland tot uitdrukking gekomen, toen het keizerrijk in 1935 door Italië aangevallen werd en Nederland Roode Kruis- ambulances zond. Wel is toen de keizer gedwongen zijn land te verlaten, maar, evenals tijdens de bange oorlogsjaren ons vorstenhuis, heeft ook Keizer Haile Selassie in den vreemde de strijd voortgezet, zodat hij op 5 Mei 1941 aan het hoofd van een nieuw gevormd leger zijn land weer kon binnentrekken om de overweldigers te verdrijven. Er is iets van een mysterie in, dat tussen uw Vorstenhuis en het onze tussen uw volk en het onze, steeds opnieuw banden ontstaan en uit groeien tot een steeds hechter verbond, tussen uw land, oprijzend hoog boven de oceaan, en dit lage, ternauwernood tegen de oceaan beschutte land. Als symbool van de steeds voortschrijdende ontwikkeling, die de drie master uit de 17e eeuw vervangen heeft door de vliegende „Vliegende Hol lander" van thans, bood de burgemeester een model in zilver aan van de „Vliegende Hollander", zoals hij eeuwen geleden de zeeën trotseerde. KEIZER HAILE SELASSIE antwoordde de burgemeester, dat de over eenkomst tussen Nederland en Ethiopië gelegen was in het feit, dat door alle eeuwen heen beide naties hadden moeten vechten voor hun vrijheid. Met dankbaarheid gedacht de Keizer hoe 20 jaren geleden het Neder landse volk als eerste 'n ambulance zond om de lijdenden op de slagvelden te hulp te komen. Voorts herinnerde de Keizer aan de economische samenwerking, die kort na de oorlog tot stand kwam door het zenden uit Nederland van een good- will-missie. „Ik hoop", zo besloot de Keizer, „dat deze even vruchtbare als vriend schappelijke samenwerking tussen onze beide landen zich op steeds bredere vlakken zal ontwikkelen". Nadat gistermiddag de paleisdeu ren op de Dam zich achter de Keizer lijke bezoekers en hun Koninklijke gastvrienden gesloten hadden, bleef het vervolg van het vorstelijk bezoek voor Amsterdam een ge sloten boek, tot 's middags drie uur. In die tussentijd werd in het Dam- paleis het noenmaal gebruikt, waar bij ook Prinses Wilhelmina tegen woordig was. De middag was voor de gemeente Amsterdam. Terwijl het weer zich niet te balstu rig gedroeg, werd onder het waken de en geestdriftige oog van duizen den Amsterdammers te 3 uur de Vor stenstoet weer geformeerd voor de tocht naar het stadhuis. HARE MAJESTEIT KONINGIN JULIANA hield na het eerste gerecht van het gala-diner, dat gisteravond in de Burgerzaal van het Amsterdamse paleis gehouden werd, een rede, waarin de Koningin o.m. zei, dat de paden van Ethiopië en ons land zich in het verleden niet zoveel gekruisd hadden, als de blijken van vriendschap door alle eeuwen heen zouden doen ver moeden. De Koningin herinnerde aan de hartelijke ontvangst, die Prins Bernhard op zijn goodwill-reis door Ethiopië door de Keizer en diens echtgenote bereid is en concludeerde, dat de band tussen beide landen eerst nauw ver bonden werd, toen Ethiopië in 1935 in nood kwam te verkeren. Vol bewondering gewaagde de vorstelijke spreekster van het verzet, dat door Keizer Haile Selassie zelf geleid werd en dat zijn hoogtepunt vond in de bevrijding van het land door eigen troepen. De Koningin uitte nog haar dank voor de hulp, die Nederland na de oor log en tijdens de watersnood van het vorig jaar uit Ethiopië mocht ontvan gen en sprak aan het slot van haar toespraak de hoop uit, dat Ethiopië en Nederland in goede harmonie op velerlei gebied te zamen zullen kunnen werken aan de voorspoed en het geluk van alle volkeren. Met woorden: „Ik hef mijn glas op ter ere van Uwe Keizerlijke Majes teit, de verlichte leidsman van zijn volk, en evenzo ter ere van H.K.M. de Keizerin en de gehele Keizerlijke familie, en ter ere van het Ethiopische volk en zijn nobel streven", besloot Hare Majesteit haar redevoering. KEIZER HAILE SELASSIE zei in zijn antwoord, dat Nederland en Ethiopië alhoewel topografisch ver verwijderd in de na-oorlogse jaren dicht bij elkaar gekomen zijn. Nadat ook de Keizer met dank en bewondering herinnerd had aan de hulp, die in de afgelopen 20 jaren onderling betoond werd en aan de strijd voor dezelfde idealen, die de beide volkeren hebben moeten voeren, ver klaarde de keizerlijke spreker, dat het recente bezoek van Prins Bernhard zeer veel heeft bijgedragen om de banden van vriendschap te verstevigen. Nadat de Keizer van Ethiopië de hoop uitgesproken had, dat in de toe komst de thans aanwezige banden slechts zouden worden verstevigd en uitgebreid, eindigde hij zijn toespraak met cy woorden: „Ik hef mijn glas op het welzijn van Hare Majesteit de Konmgin, van Zijne Koninklijke Hoogheid en van de prachtige Nederlandse natie." Ook de tweede dag is druk De tweede dag van het bezoek van Z.K.M. Keizer. Haile Selassie I van Ethiopië aan ons land is begonnen met een bezoek aan Kinderdijk. Na anderhalf uur arriveerden de koninklijke auto's om streeks half elf voor de scheepswerf van L. Smit en Zn, waar voor de ingang van. het hoofdgebouw de burgemeester van Nieuw-Lekkerland, H. R. Nieborg de hoge gasten begroette en de beide directeuren L. en D. L. H. Smit aan de keizer voorstelde. Op de werf was alles voor de te waterlating van de voor Ethiopië be stemde sleepboot „Shegnew" in ge reedheid gebracht. Nadat Z. K. M. de laatste beletselen had weggenomen, gleed de boot waardig in haar ele ment, begeleid door het geluid van sirenes en stoomfluiten. Zoals men weet droeg Ethiopië het bouwen van vier sleepboten op aan Nederlandse werven; hiervan zijn er twee gereed, de andere twee liggen nog op de helling in aanbouw. Om half twaalf vertrok de stoet naar Rotterdam. GEESTDRIFTIG ROTTERDAM. Ook bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij heerste vanmiddag een sfeer, die duidelijk deed uitko men, dat deze dag geen normale werkdag was. De inscheping aan boord van de „Piet Hein" van de vorstelijke gasten had rond de droog dok maatschappij vele belangstellen den op de been gebracht. Omstreeks twaalf uur arriveerden Koningin Ju liana en Prins Bernhard, die op hun tocht door Rotterdam hartelijk wer den toegejuicht. Kort daarna kwam de Keizer van Ethiopië aan en ook hij en zijn ge volg hadden een geestdriftig welkom van de toeschouwers in ontvangst te nemen. 21 SCHOTEN. i Na een begroeting embarkeerde het hoge gezelschap aan boord van de „Piet Hein", die na losgemaakt te hebben, koers zette naar de rivier, galadiner zou beginnen. Tot de genodigden behoorden de leden van het Corps Diplomatique, de voorzitters der beide Kamers, de ministers en de staatssecretarissen, twee ministers van staat en chefs om zo de stad te bereiken. Toen de „Piet Hein" de Schiemond passeer de, klonken er eenentwintig saluut schoten, die afkomstig bleken te zijn van H. M. torpedobootjager „Evert- sen". Toen de bezoekers te om streeks kwart voor één de Maasha ven oostzijde bereikte, hadden vele honderden belangstellenden zich hier reeds lang van tevoren van een plaatsje verzekerd en de vorstelijke personen werden dan ook geestdrif tig welkom geheten. BLOEMEN VAN ADRI. Drommen mensen stonden reeds lang tevoren op Beursplein en Cool- singel te wachten voor de ingangen van het Beursgebouw, waar H. M. de Koningin bloemen werden aangebo den door de 21-jarige Adri van der Merwe, een meisje dat destijds in de Johannastichting, waar zij wegens kinderverlamming verpleegd werd, door H. M. werd toegesproken en thans als telefoniste in dienst is van de Kamer van Koophandel. In de met bloemen versierde com missiekamer werd het noenmaal ge bruikt. Omstreeks drie uur vertrokken de Keizerlijke en Koninklijke bezoekers naar Delft, hartelijk toegejuicht door de velen, die zich langs de weg had den geschaard. aanwezig was en gaf enkele malen In het instituut had de Keizer nog uiting aan zijn verbazing, dat in een Nederlands museum zoveel over zijn land te zien was. In de Centrale Boekerij werd de Keizer een onlangs verschenen boek werk over de tropen aangeboden. een paar treffende ontmoetingen. Ten eerste hernieuwde hij de kennisma king met dr. Ch. W. F. Winkel, die in 1935 de leider was van de Neder landse Roode Kruis-ambulance, die in Ethiopië hulp verleende, toen dit land door Italië overrompeld werd. Tevens maakte de Keizer kennis met de medicus-schilder H. Wie- gersma uit Deurne, die tijdens die da gen een bronzen penning voor Ethio pië ontwierp. De Keizer, die in 1935 de eerste penning uit handen van dr. Winkel mocht ontvangen, kreeg gis teren uit handen van de ontwerper weer een penning aangeboden. Nadat de thee was gebruikt, ver liet het gezelschap te omstreeks 5 uur het instituut en vertrok naar het pa leis om zich gereed te maken voor een druk avondprogramma. GALADINER MET SLECHTS 9 DAMES De rondtocht door Amsterdam vond een voorlopig einde bij het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen, waar een speciale tentoonstelling over Ethiopië ingericht was. De Keizer toonde zich buitenge woon geïnteresseerd in de 17-eeuwse literatuur over en van Ethiopië, die Herfst-sfeer Rond zeven uur moesten de Vorste lijke bewoners van het Koninklijk Paleis met hun gevolgen de korte rust alweer beëindigen, want in onaf gebroken rijen reden de auto's voor, die de ruim honderd genodigden naar het Paleis brachten, waar te 8 uur het

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5