RIJNSTREEK Paus over mondige leken" die gezag van bisschoppen niet aanvaarden Moeilijk bomschade-geval tot oplossing gebracht DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ZIJ VERGISSEN ZICH Gisteren heeft de H. Vader tot de kardinalen en bisschoppen, in Rome bijeen voor de Mariavieringen, een rede gehouden, welke meer dan 30 minuten heeft geduurd. Nadat de Paus de aanwezigen had begroet, zei- de onder meer: Heden ten dage zijn er stromingen, die de macht der bisschoppen, de Paus zelf niet uitgezonderd, op de him toevertrouwde kudde willen in perken en wel hun gezag op louter godsdienstige terreinen tot de pre- diging der geloofswaarheden, de toe diening der sacramenten en de litur gie beperken. Zij willen de Kerk verre houden van alle aangelegen heden, die het „werkelijke leven" zoals zij dat noemen betreffen, omdat deze zaken buiten de compe tentie der Kerk vallen. De Paus zegt dan, dat zij zich in die zin uitlaten, wanneer zij zeggen „gaarne zien en horen wij .de bis schoppen en priesters in de kerken, doch in het openbare leven, in de openbare gebouwen, waarin de din gen liggen van het leven hier op aarde, «willen wij hen niet zien, noch hun stem horen. Daar zijn de leken en niet de geestelijken, in welke waardigheid en welke graad ook, be voegde rechters." Tegen genoemde dwalingen, zegt de Paus, moeten wij met alle kracht volhouden, dat de macht van de Kerk niet beperkt is tot, zoals dat wordt uitgedrukt, het zuiver gods dienstige, maar haar bevoegdheid strekt zich uit tot de gehele natuur wet, over haar beginselen, haar uit leg, haar toepassing, kortom de he le zedenwet behoort tot haar machts bereik. Volgens de Goddelijke ordening is er een verwantschap tussen de na tuurwetten en de weg, die de mens moet volgen om zijn bovennatuurlijk doel te bereiken, en op de weg, die leidt tot dat doel, is de Kerk leidster en bewaakster der mensen. De Kerk is daarbij altijd opgetre den en treedt daarbij nog op, niet als een persoonlijke gids, maar vol gens de door Onze Heer ingestelde orde en met Zijn gezag. zich aan deze goddelijke orde te ont trekken, maar zij dienen juist be dacht te zijn op het bewaren van de eenheid in de Kerk. Daarna spreekt de H. Vader over de z.g. „mondigheid van de leek", die tot op heden door een hartstoch telijke onrust wordt gekenmerkt. Deze z.g. mondige leken wensen het gezag der bisschoppen niet over al te aanvaarden. Zij willen als „vol wassenen" behandeld worden. Zij willen aldus de Paus, een ieder naar eigen inzicht en geweten laten han delen, zonder daarbij het Kerkelijk gezag in aanmerking te nemen. De Kerk zo zeggen zij kent niet WIE SCHRIJFT zegt: VULPENKLINIEK Deskundige voorlichting - Onbeperkte keus VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG - BREESTRAAT 145 (Advertentie) de persoonlijke omstandigheden. Zij wensen geen bemiddeling tussen hen en God. De H. Vader besluit met de op merking, dat de z.g. mondige leken zich vergissen en dat mondigheid geen volgzaamheid aan de Kerk uit sluit. ALPHEN AAN DEN RIJN A.R.K.A.-AFDELING OPGERICHT Voor R.K. ambtenaren van de ge meente-secretarie en de water- en lichtbedrijven is Woensdagavond te Alphen in een der spreekkamers van de voormalige woning van het hoofd der school aan de Paradijslaan te Al phen aan den Rijn, vanwege de Al gemene R.K. Ambtenaren Veren., de A.R.K.A., een propagandabijeen- komst gehouden, met het doel tot de oprichting te geraken van een plaat selijke afdeling. De heer J. Koumans leidde de bij eenkomst in en sprak de hoop uit, dat het historisch bouwwerk, waarin nu vergaderd wordt, zinnebeeldig moge zijn voor een historisch feit, dat zich na afloop hiervan moge vol trekken. De leiding van de vergade ring werd door de heer Koumans hierna in handen gesteld van de heer Kriek uit Leiden, secr. van de Leidse afdeling van de ARKA en voorz. van de groep gemeente-ambtenaren. De heer Kriek wees op de belang rijkheid van een groot aantal leden van de ARKA in het algemeen, maar heel in het bijzonder en daarom zal „r jhet deze avond gaan, te Alphen aan Wanneer paus of bisschoppen den Ryni zulks emedc i vm' het g„_ In dit orgaan voorschriften en beslissingen geven, zich daarbij beroepen op de natuur wet, mogen de gelovigen zich niet beroepen op het adagium: het gezag strekt zich slechts uit zover de rede geldt. Zelfs als dus iemand niet over tuigd wordt door de argumenten van de Kerk, blijft toch de verplich ting tot gehoorzamen. Op het gebied van de sociale structuur is er niet een, maar een hele rij vragen, zowel sociale als sociaal politieke. Niemand kan zijnerzijds dan beweren, dat hij zich daarin buiten het gezag van de Kerk wil houden. Ja, er zyn zelfs buiten de sociale orde vraagstukken van niet-religieu- ze aard. Maar politieke aangelegen heden die een enkel volk of alle volkeren raken, en welke eveneens de zedelijke orde raken, vallen even min buiten de competentie van de Kerk. Zo de vraag over het doel en de grenzen van het burgerlijk gezag, de betrekkingen tussen mens en ge meenschap, de z.g. totalitaire staten, onverschillig uit welke beginselen of zij ontstaan, de totale laicering van de Staat en van het openbare leven, de ombeperkte laicering van de scholen, de rechtvaardige of niet- gerechtvaardigde oorlog, die heden wordt gevoerd, en de zedelijke ban den, waardoor de volken onderling zijn verbonden. Het zou strijdig uijn met het ge zonde verstand, aldus de H. Vader de binding tussen deze vraagstukken en de zedelijke orde te ontkennen. Hij voegt er nadrukkelijk aan toe, dat de Kerk niet mag worden terug gedrongen tot de muren van kerk en sacristie. Vervolgens wijst de H. Vader er op, dat het tot de taak yan de Kerk behoort overal Gods Kerk te bren gen, ook daar waar dit niét direct, maar slechts afgeleid uit de natuur der dingen voortvloeit. Het is noch de clerus, noch de leek geoorloofd Laatste Berichten Procureur-generaal ontkent mishandelingen. De procureur-generaal, mr. Su- narjo, heeft tegenover de pers naar aanleiding van de mededeling van het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken over mishandelingen van Nederlandse arrestanten ver klaard, dat naar zijn mening de be- richten over mishandelingen „op fantasie moeten berusten". Hij zei geen klachten te hebben ontvangen van gearresteerden, hoewel de moge lijkheid tot het indienen daarvan be staat. „De gearresteerden worden weieens stevig aangepakt", zo ver volgde hij, „doch dit is geen mishan deling". Het was hem van een arres tant bekend, dat hij in het zieken huis was opgenomen. De betrokkene lijdt aan een inwendige ziekte, waar voor opname in een ziekenhuis nodig was. Het was hem niet bekend, dat een gearresteerde in een psychiatrische inrichting was opgenomen. Wel wist hij, dat een arrestant zeer overstuur was, hetgeen hij echter toeschreef aan het feit. dat betrokkene reeds een volledige bekentenis aflegde en nu waarschijnlijk wraaknemingen vreest. Tenslotte zei de procureur-gene raal, dat de zaak-Jungschlaeger nog vóór 15 November aan de rechter zal worden overgedragen. organiseerd overleg, is heel veel te doen. Ook de ARKA moet haar stem laten horen. Hij noemde o.a. deze twee vraagstukken: de salariëring en de rechtspositie van de gemeente-ambtenaar. Namens het hoofdbestuur waren aanwezig de heren J. J. Loerakker uit Haarlem (tevens voorz. van de landelijke hoofdgroep III gemeente ambtenaren) en mr. De Leeuw. De heer Loerakker sprak gedegen en weloverwogen over het werk van de ARKA en stelde de aanwezigen g'.- rust omtrent het voortbestaan van de ARKA. Hij belichtte.de samenwer king met andere organisaties, o.a. de KAB en de KABO en verklaarde op overtuigende wijze, waarom de ka tholieke ambtenaar georganiseerd moet zijn naar principiële en mate riële maatstaven. Verder sprak de heer Loerakker over alles wat de ARKA biedt en verklaarde nadrukkelijk, dat het on juist is te beweren, dat deze vakor ganisatie minder zou doen dan de andere. Evenmin als de eenling in het leven iets bereikt, evenmin kan ook een organisatie alleen iets be reiken. Daarom is de ARKA aange sloten bij andere organisaties, o.m. de R.K. Centrale en heeft zij ver bindingen aangegaan met de KAB. De leden van de ARKA blijven ech ter vrij zich standsorganisatorisch te scharen bij de R.K. Werknemende middenstand of de „St. Adelbert" Middels de Centrale is de ARKA ver tegenwoordigd in het landelijk over leg o.a. door dr. Dijsselbloem, de dir. van het ARKA-bureau. Hoe deze centrale werkt zette spr. nader uit een. Hij sprak over het vierjaren plan, de weg naar herstel. Tot slot behandelde spr. de actie die gaande is met betrekking tot de salariëring van het gemeentepersoneel, waarom trent onderhandelingen worden ge voerd in het kader van overleg tus sen de betrokken vakbonden ener zijds, de regering en Gedeputeerde Staten anderzijds. Hierop volgde een intensief vraag gesprek tussen een aantal aanwe zigen en de heer Loerakker, waarbij voor aanvullende antwoorden zorg den de heren Kriek en mr. De Leeuw. Degenen die nog geen lid van de ARKA zijn, vulden staande de ver gadering hun aanmeldingsformulier in, één leverde het direct in, de an deren zullen het de komende dagen indienen bij de heer J. Koumans, Jongkindt Coninckstraat 20. JONGETJE ONTSNAPTE AAN DE DOOD Chauffeur remde bijtijds Door oplettendheid van de be stuurder van een vrachtauto met aanhangwagen, de heer W. J. A. v. d. Linden uit Cothen (Utr.) is de 8- jarige Marinus P. van Dijk, wonen de in de Raadhuisstraat te Alphen a. d. Rijn Woensdagmiddag aan de dood ontsnapt. Omstreeks 16.45 uur reed het jon getje op zijn rijwiel, in gezelschap van de eveneens 8-jarige Tineke Ripping in de richting van de Rijn brug over het Arakanaal. Zij wer den, ter hoogte van het perceel Raadhuisstraat 30, gepasseerd door de vrachtauto. Terwijl de auto pas seerde, geraakten de sturen van de rijwielen in elkaar en kwam het jongetje met zijn rijwiel te vallen. Hij kwam precies tussen vrachtauto en aanhangwagen terecht. De heer v. d. Linden, die by het passeren de kinderen nauwlettend in de gaten en mede dank zij de geringe snel heid, waarmede de auto passeerde, stond het voertuig direct stil. Hoewel het rijwiel van het ventje geheel werd vernield, liep hij zelf geen let sel op. C. ZIJLSTRA KAMPIOEN DAMMEN. Door gisteravond ook de laatste partij van de herkansingswedstrij den te winnen is C. Zijlstra van de HDC Damkampioen 1954 van Alphen geworden. Met deze zege heeft Zijl stra vijf van de zes punten binnen gehaald. Deze laatste wedstrijd heeft de nieuwe kampioen rustig gespeeld. Hij begon zeer voorzichtig met de wetenschap reeds aan remise vol doende te hebben om zich kampioen te weten. Toen de wedstrijd in een remise-stand was gekomen gooide Jesse van de ADC alles op de aan val, wat hem evenwel niet meer kon baten. Rustig werd zijn aanval door Zijlstra opgevangen, waardoor Jesse in een verloren positie kwam. Deze werd door Zijlstra goed uitgebuit en reeds na enkele zetten werd door Jesse opgegeven. Zijlstra behaalde hiermede voor de vierde maal het kampioenschap, namenlijk in de jaren 1946, 1950, 1951 en 1954. Jesse werd kampioen in de jaren 1952 en 1953. De eind stand in deze kampioenscompetitie is nu 1. C. Zijlstra, 2. L. Jesse en 3. M. de Groot. ADC 1. De uitslagen van de on derlinge borden wedstrijden van de Alphense Damclub ADC luiden als volgt: Groep I (6e ronde): L. JesseG. Wijfje 2—0; J. Gelderblom—A. Wols wij k 20; J. v. OeverenD. Bevaart 20; M. v. d. TolA. Brunt 11; A. RijnbergS. Koopman 11; W. de KnijffN. Brunt, afgebr. Groep H (7e ronde): M. BlokJ. van Of wegen 20; W. van Berkel A. Blom 20; J. KoelewijnG. Ver steeg 20; R. VerkadeH. Brunt 2 0; F. BlomM. v. Rijswijk afgebr. A. Jesse—P. v. Oostrom afgebr. Groep III (7e ronde): G. van Ber kelA. Oudshoorn 2—0; M. van RriestJ. Beider 20; H. Binne- kampD. Boogaard 20; D. van OeverenR. de Witte 20; J. Spie renburgK. v. d. Stouwe 20. De heer J. Bulk slaagde aan de T.H. te Delft voor het ingenieurs examen voor electrotechnisch inge nieur. BODEGRAVEN Loos alarm. Met volle' sirene reden gisteren de twee brandspuiten over de Meye weg naar de boerderij van de heer Verburg, waar de boel in lichter laaie zou staan. Enkele particulieren wagens reden er ach teraan om te laat gekomen spuitgas- naar brengen. vreemd op. Immers niemand wist iets van een brand af. Het bleek dus een kwajongensstreek te zijn, die nu niet bepaald gewaardeerd werd. De politie kwam er dan ook aan te pas, om deze zaak op te helderen. Het on derzoek duurt nog voort. Armmeester. In de plaats van Gemeenteraad Noordwijk Gisteravond kwam de raad van I worden aangekocht tegen de prijs van Noordwijk in openbare zitting bijeen. 375.waarmede de raad zich kon Afwezig waren met kennisgeving _de verenigen. In de rondvraag wees de heer Schen- keveld nog op de onvoldoende ver lichting op de Rembrandtweg, dit met het oog op de vreemdelingen, die 's avonds een bezoek brengen aan de Rheuma-kliniek Sole Mio. Deze be merking werd in handen gesteld van weth. Vogelaar. KATWIJK AAN DEN RIJN De gehouden bazar ten bate van de kleuterschool bracht maar even tjes bruto 44 0 op. De eerste prijs, die hierbij gewonnen werd, een rij wiel, kwam in het bezit van P. Zuy- derduyn te Katwijk aan Zee. N00RDWIJKERH0UT Jaarvergadering R.K. Landarbei- dersbond. De jaarvergadering van „St. Deus Dedit" was maar matig door de leden bezocht. Wat het leden tal betreft is de afdeling ondanks overgang naar andere afdelingen iets vooruit gegaan. In het jaarverslag werd nog ge sproken-over de aardappelenprijs nl. 7.85 en 8.20 als men zelf voor vroege aardappelen heeft moeten zorgen. Deze prijs zal de leden wel tegenvallen aangezien zij hier in Noordwijkerhout er niet voor te krij gen zijn. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat de inkomsten 11.632.89 en de uitgaven 11.694.39 bedroegen. Een nadelig saldo van 61.50. De controlecommissie had al les in orde bevonden. De bestuurs verkiezing had tot resultaat, dat her kozen werden de voorzitter, de heer J. v. d. Voet en tot bestuursleden de heren P. de Haas, P. Duivenvoorde en Hoogenboom. Na de bestuursverkiezing hield de hoofdbestuurder, de heer Elferink een inleiding over de actuele zaken in deze tijd voor de georganiseerden. Kwesties inzake de landarbeiderswet werden bekeken, ontslag bij ziekte dat b.v. eerst gegeven kan worden na 2 jaar. In den brede besprak de heer El ferink het grote belang om lid van de organisatie te zijn. Uiteengezet werd het voordeel van bedrijfszor^ tegenover staatszorg. We moeten zoveel mogelijk zelf doen, al dus spreker, en niet alles aan de staat overlaten. De heer Elferink had het nog over de loonpolitiek. De geleide loonpoli tiek is zuiver materialistisch. Het principieel-christelijk standpunt is, heren Urlusv. Riemsdijk, v. d. Bol en v. Rhijn. De agenda bevatte twee punten en als eerste kwam in behandeling: Toe wijzing van grond voor het bomscha- degeval Erven Barnhoorn Toekomst straat 21. Deze bomschade gevallen hebben voor de gemeente vele moei lijkheden opgeleverd, waarvan het geval Barnhoorn wel één der moei lijkste was. Na vele onderhandelin gen is het B. en W., tegen aller ver wachting in, thans toch gelukt dit ge val te kunnen afwikkelen. De ont eigeningsvergoeding is indertijd vast gesteld op 2018.onder bepaling dat de voorlopige toewijzingsprijs voor de grond werd bepaald op 711 Verschillende oorzaken hebben er toe geleid dat deze toewijzing niet meer kon, plaats hebben. Wel kon door de Erven Barnhoorn de grond teruggekocht worden maar dan hield dit in, dat door de koper registratie kosten zou moeten betalen. Met me dewerking van verschillende instan ties zijn B. enW. er in geslaagd een middel te vinden, waardoor alsnog tot toewijzing van de grond kan wor den overgegaan. De toewijzingsprijs is vastgesteld op 5.50 per m2 en de grootte op 168 m2. Met deze schik king kunnen de erven Barnhoorn ac- coord gaan, zodat conform dit voor stel deze grond aan de betrokkene zal worden overgedragen. Het tweede voorstel was aankoop grond aan de Pr. Bernhardstraat en Jan v. Galenstraat ter grootte van 2459 m2 van de familie Plug voor de aanleg en doortrekking van b.g.n. straten. Van deze grond moet 2084 m2 gratis aan de gemeente worden afgestaan, terwijl 375 m2 zal moeten HILLEGOM 60 JAAR HILLEGOMSE HARMONIE. Een druk bezochte receptie. Woensdagavond hield het bestuur van de Hillegomse Harmonie bij ge legenheid van het 60-jarig bestaan der harmonie receptie in hotel Flora. Een groot aantal besturen van mu ziekcorpsen w.o. 't Hillegomse Cres cendo en nog twee Crescendo's uit de omgeving en „Trouw moet blijken" uit Lisse kwam hun jubilerende zus tervereniging gelukwensen. Verder kwamen verschillende andere organi- satiebesturen uit Hillegom, de „Hard draverij-vereniging" de voetbalclub „Hillegom".. Velen hadden bloemen gestuurd of deponeerden een gift in enveloppe óp de bestuurstafel. Bridgeclub „De Bloembollenstreek" De le onderlinge parencompetitie van dit seizoen is ten einde. De uit slag is: D-iijn: 1. de heren v. d. Oete- laar; 2. de heren Dirkse en v. d. Veek C-lijn 1. de heren Kramervan Zan ten; B-lijn: 1. de heren Manshande Wesselo; 2. de heren van Dijkv. d. Pol. Deze paren gaan over naar een sterkere lijn. Het is opvallend dat al le Lisser deelnemers promoveren. In de A-lijn slaagden de heer en mevr. v. d Meer er weer in het clubkam pioenschap te veroveren. De heren Kramervan Zanten werden met een klein verschil no. 2. Ingebroken Het was voor de groenteman De Jong in de Hoofdstr. een onplezierige ontdekking, toen hij Woensdagmorgen in zijn winkellade keek en constateerde, dat de porte- monnaie, waarin ongeveer tweehon- derd gulden zat, verdwenen was. Nu de plaats des onheils te was het voor de dief of dieven niet de Meije keek men moeilijk geweest om binnen te ko men, want men had de achterdeur niet gesloten en de toegang tot de winkel was vrij. De politie werd gewaar schuwd en stelde een onderzoek in. de heer Touw roemde om zijn plicht- Fgetrouwheid. Deze gelukwens ging de heer J. Agterof, die wegens ge-gepaard met het overhandigen van vorderde leeftijd bedankte als lid I een gouden armbandhorloge en een van het R.K. Armbestuur, is tot lid enveloppe met inhoud. In de namid- van dit college benoemd de heer A. Stolwijk. BOSKOOP Dammen. Voor de onderlinge competitie van de damclub Boskoop werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep 1: E. J. HoogerbrugJac. Schoemaker 2—0; A. M. de Jong J. Mesman 20. Groep 2: J. BurggraafAnth. Trimp 20; J. v. d. BergD. W. de dag ging het gezelschap natuur lijk per touringcar een rondrit maken, waarbij het bedrijf te Aals meer bezichtigd werd. 's Avonds werd een receptie gehouden, waar zeer vele collega's, vrienden en bekenden belangstelling toonden. De heer A. v. Woerkom bood de jubilaris namens de Personeelsvereniging een enve loppe met inhoud aan. Namens de Transportarbeidersbond St. Bonifa tius bood de heer J. Strobbe ook een verrassing aan. Verder mocht de ju bilaris deze dag nog vele bloemen en Zeeuw 20; A. N. van TolM. Vuyk geschenken in ontvangst nemen, 20; W. A. van OtterlooJ. van Tol Tot onderwijzer aan de Chr. dat er enige vrijheid te dien opzichte moet zijn, d.w.z. dat het bedrijfsleven zoveel mogelijk zelf de sociale voor waarden moet scheppen. Na deze inleiding werden door een drietal leden enige vragen gesteld, die naar genoegen werden beant woord. Van de rondvraag werd geen druk gebruik gemaakt. Zoals meestal op de raadsvergade ring gebruikelijk is kwam de aardap pelenkwestie op de proppen. Ge klaagd werd dat deze te laag was. Uitvoerig ging de heer Elferink hierop in. Zijn antwoord kwam uit eindelijk hierop neer, dat er altijd een risico aan verbonden is. Uitge gaan wordt van de beursprijs in Sept. Het ene jaar is dit voordelig, 't andere jaar weer niet. Na de rondvraag deelde de voor zitter mede dat er minstens propa gandisten nodig zijn om propaganda te maken voor de werving .van nieu we K.A.B.-leden. Er gaven zich een voldoend aantal op. De heer v. d. Voet vroeg nog de aandacht voor het K.A.B.-winterpro- gram en wekte do leden op Zondag a.s. de H. Mis om 8 uur bij te wo nen in verband met het patroons feest, waarna gemeenschappelijk ont bijt, waarvoor rien zich heeft moe ten opgeven. De geestelijk adviseur wekte de leden op de drie gezinsavonden in het kader van de raad van overleg bij te wonen. We staan niet alleen in het maatschappelijk leven, aldus de G.A., we moeten met andere stan den meedoen in de geest van het mandement. Voorzitter van der Voet onder streepte deze woorden. WASSENAAR 60 Verkeersongevallen in October. In de maand October hebben zich in Wassenaar in totaal 60 verkeerson gevallen voorgedaan, dat is 25 meer dan in October van het vorige jaar. Bij een van deze ongevallen werd een voetganger gedood. In 13 geval len werden een of meer betrokkenen gewend en bij de overige 46 aanrij dingen bleven de gevolgen beperkt tot materiële schade. Auto kwam in zandhoop terecht. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Maaldrift heeft zich Dinsdagavond ongeveer half acht- een ongeval voor gedaan met de personenauto van de heer B. uit Rotterdam. De heer B., die enigszins verblind werd door een tegenligger en door onbekendheid met de situatie in het onverharde gedeelte tussen de twee rijbanen te recht kwam, reed met zijn auto in een hoop zand. Zijn echtgenote liep een verwonding aan het gezicht op en een 8-jarig zoontje en een 10- jarig neefje werden zeer licht aan het hoofd gewond. De voorzijde van de auto werd beschadigd. Een toe vallig passerende arts en dokter Hubbeling verleenden de.eerste hulp. De heer H. H. Weisz slaagde voor het candidaatsexamen electro-tech- nisch ingenieur aan de T. H. te Delft. VOORHOUT Spontane huldiging van de jubilerende ploegbaas 20; R. KronenbergAnth. Trimp 11; D. van StaverenT. van Eek 20; J. BurggraafH. Trimp 20; Anth. TrimpR. Kronenberg 02. LEIMUIDEN Zilveren jubileum Maarse Kroon Begin November 1929 had de fir ma Maarse Kroon behoefte aan een tweede carrosseriebouwer we gens uitbreiding van har bedrijf. De keuze viel op de heer B. Touw, een zoon van de wagenmaker te Rijnsa- terwoude. De heer Touw bleef de firma trouw en maakte de grote uit breidingen van het bedrijf mee, en gisteren vond de viering plaats van zijn zilveren jubileum. De jubilaris heeft voor deze gelegenheid aan zijn familieleden een feestdag aangebo den, in het café van mevr. de Wed. de Boer te Rijnsaterwoude. De dag werd begonnen met een plechtige H. Mis uit <innkbaarheid. Des morgens om 11 uur werd een bezoek gebracht door de directeuren, de heren Jac. en W. Maarse en de afdelingschefs Marsman, Lissenburg en v. d. Meer. hield, zag het jongetje vallen. On- Namens de directie werd het woord middellijk remde hij met alle kracht' gevoerd door de heer W. Maarse, die school met de Bijbel is benoemd de heer A. C. v. d. Hoek uit Breda. NIEUWVEEN E.H.B.O. Gisteravond hield de EHBO in het Groene Kruisgebouw een vergadering. De voorzitter dr. W. Nout opende deze vergadering en deelde mede, dat in verband met het vertrek van enkele bestuursleden in deze vacatures moet worden voor zien en dat het bestuur tevens uit gebreid moet worden tot 7 leden. Bij de gehouden verkiezing werden ge kozen tot bestuursleden mevr. v. d. LedenJonker, mevr. HagoortGe- nis en de heren J. v. Dijk en L. S. Slingerland. Het bestuur is thans als volgt samengesteld, dr. W. Nout, oorzitter, L. S. Slingerland, secre taris, J. v. Dijk, penningmeester en als bestuursleden mevr. v. d. Leden- Jonker, mevr. HagoortGenis, mej. J. Roest en mej. A. Bergshoeff. Te vens deelde de voorzitter mede, dat de heer Slegtenhorst uit Leiden is aangezocht om als instructeur op te treden. Er hebben zich 15 nieuwe le den opgegeven voor de nieuwe cur sus. Het zilveren jubileum van de voorman van openbare werken te Voorhout, de ploegbaas Bart v. d. Ploeg, is op spontane wijze gevierd. De raadzaal was feestelijk ver sierd; aanwezig waren de gemeente arts, dr. A. W. Bots, het voltallige ge- meentepersoneel en personeel van openbare werken en de wnd. post- commandant, de heer Oppelaar. Bij binnenkomst van de jubilaris met echtgenote en kinderen werd aan mevrouw een fraaie bouquet bloe men overhandigd. Nadat allen hun plaatsen hadden ingenomen, nam al lereerst de burgemeester het woord. Hoe zal ik je aanspreken, aldus de burgemeester, jubilaris of v. d. Ploeg? Neen, dat klinkt niet. Wij allen ken nen je als Bart. Daarom Bart, deze dag rroet voor jou een voorname dag zijn. 25 Jaar in gemeentedienst moet je tot vreugde stemmen. Daarom dan ook mijn hartelijke gelukwensen. In deze 25 jaar heb je je steeds geheel gegeven. Vanaf de eerste dag tot vandaag was je toewijding bui tengewoon. Speciaal je zorg bij glad de wegen is prijzenswaardig, en be kend in de gehele omtrek. Het is dan ook met grote dankbaarheid, dat de gemeente deze huldiging heeft voor bereid. Hierna overhandigde spreker aan de jubilaris namens het gemeente bestuur een enveloppe met inhoud. Na deze toespraak werd thee met gebak geserveerd en een sigaartje gerookt. Vervolgens nam het oudste raads lid, de heer J. Nijssen. het woord Spreker heeft deze 25 jaar steeds als raadslid de jubilaris meegemaakt. Na de gelukwens aan Bart, wenste hij ook de gemeente geluk met zo'n prima kracht. Namens de raadsleden bood spr. een fraaie aquarel aan. De heer A. Eigenbrood, sprekende namens de Prot. Christelijke Raads fractie, onderstreepte de woorden van vorige sprekers. De gemeente-secretaris, de heer J v. d. Aardweg, memoreerde hoe 10 Oct. 1929 de benoeming in de raad tot stand kwam. Deze benoeming was de juiste, gezien de liefde en toewij ding waarmede je steeds je taak hebt vervuld. Bart, een grote evolutie heb je in onze gemeente meegemaakt. Op ieder terrein heb je steeds je eigen daar aan aangepast. Hiervoor alle hulde. Om je onze erkentelijkheid te to nen hebben wij je nu eens in de bloemetjes gezet. Dankbaar zijn wij zonder uitzondering voor je grote hulpvaardigheid en spontane colle gialiteit. Onze felicitaties willen wij daarom vergezeld doen gaan van een stoffelijk blijk van erkentelijkheid. Allen in dienst der gemeente hebben spontaan hieraan bijgedragen. Spre ker stelde de jubilaris in het bezit van een fraaie gemakkelijke fau teuil. Hiermede was deze huldiging ten einde en dankte de jubilaris allen in welgekozen woerden allen voor voor deze hartelijke ontvangst. ZOETERMEER L.T.J. De Land- en Tuinbouw- jongeren hebben gisteravond een zeer gedegen bijeenkomst gehouden in het parochiehuis, waarvoor grote belang stelling bestond. Het verslag van de heer A. de Groot over de melkpro ductie in Friesland en Z.-Holland was even overtuigend als breedvoerig. Het tweede punt van bespreking, de groei en bloei van enkele tuinbouw- gewassen door de heer J. Adegeest moest daarom verplaatst worden naar een volgende bijeenkomst. Het Friese vee, aldus de heer De Groot is lager in melkproductie dan het Hollandse vee. Dit vindt zijn oor zaak in het feit, dat het Friese vee meer in de melkproductie is gefokt en betere verzorging heeft. Het win ter voer van eigen bodem: hooi en kuilgras is beter door 't hoge eiwit gehalte. Ook de ontwikkeling van de veehouder staat op een hoger plan, waardoor de ontplooiing van de be drijven beter tot haar recht komt. De achterstand die Z.-Holland heeft, zal volgens spreker na verloop van ongeveer tien jaren zijn inge haald. Spreker grondde zijn oordeel op het feit, dat het bezoek aan de landbouwscholen steeds vooruit gaat, hetgeen zijn invloed op de bedrijven na verloop van enige jaren zal doen gelden. Na de lezing volgde een breedvoe rige gedachtenwisseling over het hui dige peil van de boerenstand en het gebruik van de melkmachine, het geen door het tekort van melkers hand over hand toeneemt. Daar deze geanimeerde bespreking veel tijd in beslag nam, werd de lezing van de heer Adegeest tot nader natum uit gesteld. Na de pauze werd de kaart- competitie voortgezet. Geboren: Cornelia, dr van G. van Meurs. Ondertrouwd: T. H. Merbis 25 j. en J. M. Hoogendijk 22 j.; H. A. Mari nus 24 j. en A. P. C. Jorissen 21 j.; C. H. Bolleboom 24 j. en A. C. P. L. v. d. Meer 21 j.; Q. K. W. Westhoek 23 j. en M. W. Schoenmaker 28 j. Gehuwd: J. de Wit 27 j. en M. Veerman 27 j. Overleden: J. Rodenburg 65 j. Schietvereniging. De schietver eniging „Diana" hield haar onderlin ge bekerwedstrijden. De stand is thans als volgt: Klasse A: P. A. v. d. Meer 289 pnt., D. de Jong 289 pnt. en J. de Wilde 288 pnt. Klasse B: P. de Bruin 288 pnt. en J. de Wilde 284 pnt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2