Het onderhoud van huurwoningen Kloosterbalsem Ambtenarencenfrum onderzoekt toestand bij watermolenaars Zo spoedig mogelijk drie tunnels en nieuwe brug voor Amsterdam Gemeenschappelijke reclametekst deed nu bepaald geen wonderen Vliegtuig stuurde verkeer in de war Troepen in eerste linie voortaan het veiligst Nederlandse Bond van Technici zoekt contact met St- Bernulphus JJmoUAu 2 NÜViSMBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Scherpe grens moeilijk te trekken Bij de behandeling: van de wet, welke ons de huurverhoging van 1 Januari 1954 bracht, is ook het on derhoud ter sprake gekomen. In de beide Kamers der Staten-Generaal ia sterk aangedrongen op maatrege len ter voorkoming van een verdere verwaarlozing en achteruitgang van het huizenbezit. De huurverhoging zou door de huiseigenaren besteed moeten worden aan het onderhoud, zo werd algemeen geredeneerd. Door al dit gepraat is bij vele huurders de illusie gewekt, dat hun woningen nu piekfijn zouden worden opgeknapt. Zij verheugden zich reeds op een nieuw verfje; misschien zou er zelfs nog een behangetje af kunnen Toen kwam de teleurstelling, veel zo niet alles bleef bij het oude. Wat is hiervan de oorzaak en welke middelen staan de huurder ten dien ste? Op deze vragen zullen wij in dit artikel een antwoord trachten te geven. DE VERDELING VAN HET ONDERHOUD. Het Burgerlijk Wetboek laat par tijen vrij de wederzijdse onderhouds verplichtingen naar eigen goeddun ken te regelen. Is hieromtrent niets overeengekomen, dan geeft het Bur gerlijk Wetboek de volgende verde ling van het onderhoud. Geringe en dagelijkse reparaties zijn voor reke ning van de huurder. Als zodanig be schouwt de wet reparaties aan win kelkasten, de sluiting der luiken of blinden, de binnensloten, de venster glazen, zowel binnen- als buitenshuis en 'alles, wat verder door 't plaatselijk gebruik daaronder begrepen wordt. Deze reparaties komen echter ten laste van de verhuurder, indien zij door de vervallen toestand van het gehuurde of door overmacht noodza kelijk zijn geworden. Het vegen van schoorstenen is voor rekening van de huurder. Het schoon houden ven putten, regenbakken en sekreten komt daarentegen ten laste van de verhuurder. De verhuurder is verplicht het huis in zodanige staat te onderhouden, dat het kan dienen tot het gebruik, waarvoor het verhuurd is. Als het dak lekt of de vloer inzakt zal de eigenaar de nodige voorzieningen moeten treffen. Het is niet mogelijk een scherpe grens te trekken tussen het onder houd van de huurder en dat van de verhuurder. In het algemeen zijn alle kleine reparaties, welke norma liter en regelmatig gedaan moeten worden, voor rekening van de huur der. Zo bekeken is het begrijpelijk, dat het Gerechtshof te Amsterdam een grote winkelspiegelruit niet be schouwde als vensterglas. Het aan brengen van zo'n kostbare ruit is im mers geen kleine en dagelijkse re paratie. Toen de wetgever destijds het onderhoud van vensterglazen ten laste van de huurder bracht, heeft hij beslist niet aan grote spiegelruiten gedacht, aldus overwoog het Ge rechtshof. Die tijd is voorbij. Gedurende een zekere periode vóór de tweede wereldoorlog stonden vele huizen leeg. In die tijd deden de huiseigenaren van alles om huurders te lokken. Schilderwerk, den niéuw behang en wat de huurder maar wenste, werd voor hem verricht of aangebracht. Die tijd is voorbij. Wat de huiseigenaren destijds' deden, be rustte niet oP een wettelijke verplich ting, maar was slechts service. Vaak zal de eigenaar uit welbegrepen eigen belang zijn huis aan de buitenkant laten schilderen. Doet hij dat niet, dan verrot het houtwerk en loopt hij gevaar in de toekomst nog hogere kosten te zullen moeten maken. Men neemt echter algemeen aan, dat er geen wettelijke verplichting tot het laten verrichten van schilderwerk bestaat. de wet duidelijk aangeeft, welke weg de huurder heeft te volgen, indien de verhuurder in gebreke blijft. De wet schrijft voor, dat de huurder niet eigenmachtig tot herstel overgaat, maar de machtiging van de kanton rechter vraagt. Eigen richting is dus verboden. Hierop kan alleen bij drin gende noodzaak een uitzondering worden gemaakt. Duidelijkheidshal ve laten wij hier twee voorbeelden volgen. De afvoerpijp van de W.C. was ge broken, tengevolge waarvan de af voer lekte en de faecaliën in het on der de woning gelegen pakhuis te recht kwamen. Deze geurige toestand was niet bepaald bevorderlijk voor de gezondheid, maar de verhuurder bleef hardnekkig weigeren het euvel te verhelpen. Noodgedwongen liet de huurder de nodige herstellingen ver richten en vorderde de gemaakte kosten van de verhuurder terug. De kantonrechter te Haarlem, die dit ge val te berechten kreeg, wees de vor dering toe. Hij overwoog, dat de ver huurder zich aan wanprestatie had schuldig gemaakt en de daardoor ontstane schade moest vergoeden. Door de onhoudbare toestand was de huurder immers wel genoodzaakt op eigen kosten de reparatie te doen verrichten. In het volgende geval spoot het water ten gevolge van een lek in de waterleiding door de wand van de kelder. De huurder ging tot repara tie over en vorderde de herstelkos- ten terug van de verhuurder. Deze zaak kwam voor de kantonrechter te Amersfoort. De kantonrechter beslis-1 te, dat er voor de huurder een drin gende noodzaak aanwezig was om zonder verwijl voorzieningen te tref fen en veroordeelde de verhuurder tot betaling der herstelkosten. Bouw- en woningtoezicht. Procederen kost geld en is niet ieders werk. De huurder kan daarom beter de hulp van het gemeentebe stuur (bouw- en woningtoezicht) in roepen. Dat kost niets en is veel ge makkelijker. Indien het huis in een toestand verkeert, welke strijdt met de voorschriften van de plaatselijke bouwverordening, kan het gemeente bestuur de nalatige eigenaar aan schrijven bepaalde voorzieningen te treffen. Geeft de eigenaar hieraan geen gevolg, dan kan het gemeente bestuur zelf het nodige laten ver richten op kosten van de eigenaar. Indien er geen strijd is met de bouwverordening, kan het gemeen tebestuur op grond van de Wederop- bouwwet ingrijpen. Als het voor re kening van de eigenaar komende on derhoud van een woning wordt ver waarloosd tot schade van haar be woonbaarheid, kan het gemeentebe stuur de eigenaar aanschrijven de nodige onderhoudswerken te ver richten. SP/Tin de RUG Uw lenden. Flink wrijven met Akkers Kloosterbalsem, waar- van de warmteopwekkende be standdelen de pijn snel verjagen: (Advertentie) De aotie voor verbetering van de financiële positie der watermolenaars begint haar eerste bescheiden vruch ten af te werpen. Men heeft contact gehad met mr. Schilthuis van de Wa- terschapsbond en in zijn vergadering van December zal deze bond vermoe delijk de verstrekte gegevens betref fende molenaarssalarissen behande len. Ook het Ambtenarencentrum heeft gegevens gevraagd en vergelij kingsmateriaal, waaruit blijkt, dat de toestand in Zuid-Holland slechter is dan in de overige provincies. Ieder een, die klachten heeft moet in ver band daarmede er opgave van doen aan de heer H. v. liralingen, Da Costalaan 33, Rijswijk (Z.-H.). Aldus deelde de voorzitter van de Bond van Ambtenaren van de Waterschappen mede op de vergadering, die in De Harmonie te Leiden werd gehouden. Het was een verrassing voor de mo lenaars, toen na de pauze werd me degedeeld, dat de heer G. Starren- burg, die door het Ambtenarencen trum is belast met het onderzoek in zake de molenaarssalarissen, zich in de zaal bevond, en dq wens te kennen had gegeven een woordje te spreken, De heer Starrenburg verklaarde, dat hij aanvankelijk niet aan de zij de van de watermolenaars had ge staan. Hij meende, dat de klachten sterk overdreven waren. Thans ech ter, zo verklaarde spreker, ben ik be keerd. Met heftige verontwaardiging heb ik kennis genomen van de toe standen, waarin vele moleniaarsge- zinnen moeten leven. Wie niet op on derzoek uitgaat, zal niet kunnen gelo ven, dat er in 1954 nog zulke feodale toestanden mogelijk rijn. Moeilijke weg. De heer Starrenburg vestigde er de aandacht op, dat de misstanden niet op korte termijn opgeruimd kunnen worden. De autonomie van de water schappen bemoeilijkt het ingrijpen van hogerhand. Spreker noemde twee wegen, die bewandeld moeten worden. Op de eerste plaats dienen incidentele klachten te worden opgegeven, waar na door Ged. Staten een onderzoek |?»1 worden ingesteld. Worden derge- Ata de^huiseigenaar ziji^wettelijke jyke klachten juist bevonden, dan zal er verandering plaats hebben. De tweede weg ligt op hoger niveau, maar spieker achtte het niet juist daarover thans reeds te spreken in een openbare vergadering. De heer Starrenburg was ervan overtuigd, dat een watermolenaar een vakman is. Ais er een vergelijking gemaakt wordt met de salarissen van de land arbeiders, die voor de oorlog ook zeer laag waren, dan blijkt dat de water- molenaarssalarissen in de na-oorlog- se tijd ver zijn achtergebleven. Dit is' een sterk argument. Ik heb ervaren, zo besloot spreker, dat de watermo- Icnaars niet overdrijven. Zij zijn eer der te bescheiden. Ik kan U verze keren, dat alles gedaan zal worden om de huidige problemen op te los sen. De rest van de agenda werd vlot afgehandeld. De begroting beliep een bedrag van 1355.77. Aangezien geen post onvoorzien overbleef, schat men het tekort op ongeveer f 60. De heren C. J. Kraan en H. v. Kra- lingen werden in het bestuur herko. zen. Aan het slot van de vergadering deed de heer v. Kralingen nogmaals een beroep op de leden om hem zo veel mogelijk gegevens te verstrek ken en hij voegde daaraan toe. dat ook niet-le^en hun klachten schrif telijk aan hem kenbaar kunnen maken. Artseri'protest Tegen aanvaarding hogere loongrens In een vergadering die van 2 uur 's middags tot 9 uur 's avonds ge houden werd, heeft de Kon. Ned. Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunde gesproken over de ver hoging van de loongrens van de ver plichte ziekenfondsverzekering van 5300 tot 6000. Het bestuur heeft na afloop medegedeeld, dat het niet heeft kunnen besluiten zonder meer de gevolgen van een eventuele ver hoging van de loongrens voor het zie kenfondswezen te aanvaarden. Dui delijk is-gebleken, aldus het bestuur, dat de vergadering het optreden van het zgn. comité van actie, waarover de laatste dagen vele persberichten zijn verschenen, betreurt. Ongeveer twee weken geleden is er, zoals we meldden, een brochure ver schenen, geschreven door dr. H. L. Kunneman. Hierin wordt gepleit voor terugkeer naar het stelsel van de vrijwillige en particuliere ziektever- zekeringsbedrjf zich bereid verklaart een premie te berekenen, die bij een inkomengrens van 5000 op het zelf de niveau ligt als de ziekenfonds premie Met de inhoud van deze brochure verklaarden zich negen Amsterdamse artsen accoord. Alle artsen in Neder land verzochten zij adhaesiebetui- gingen te zenden, doch slechts enkele honderden van de in totaal ongeveer tien duizend artsen en specialisten in ons land, reageerden, hierop. De hele gang van zaken heeft bij het bestuur van de Kon. Ned. Maatschappij ont stemming gewekt en.ter vergadering zijn hierover harde woorden geval len. Andere wegen. Men wil andere wegen zoeken om tot een betere basis van het zieken fondswezen* te komen. Daarbij gaat men uit van de gedachte, dat sociale voorzieningen moeten worden ver strekt naar behoefte en er dient per soonlijke verantwoordelijkheid te be staan, waar deze redelijkerwijze ge dragen kan worden. In een plan van de arts Blanksma is gepleit voor een stelsel van getrapte verzekeringen, waarbij de inkomengrens varieert voor bepaalde groepen van verze kerden. Het is niet de bedoeling van de le den van het comité van actie om zich van de Kon. Ned. Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst af te scheiden. De medestanders wil men binnen de maatschappij organiseren, om op die manier druk uit te oefenen op de maatschappij in verband met de komende besprekingen in de Ka nier. Studie-commissie adviseert De adviescommissie voor oeververbindingen Noordzeekanaal en IJ heeft dezer dagen verslag uitgebracht over het resujtaat van de studie, die ge maakt is. Men is tot de volgende conclusie gekomen: Amsterdam dient zo snel als de technische en financiële middelen dit maar enigszins toelaten een spoonvegtunncl te krijgen onder het IJ door, die de Hembrug van thans zal moeten vervangen en die 500 meter van deze Hembrug aangelegd zal moeten worden; een autotunnel, die de thans zo gewraakte pont moet gaan vervangen. Tevens zal er zo spoedig mogelijk een auto tunnel moeten komen onder het Noordzeekanaal bij Zaandam, welke zal moeten komen, óf direct naast de bovengenoemde auto-tunnel, óf ander halve kilometer ten Oosten van de thans bestaande Hembrug. Voorts heeft de commissie een tolheffing van tijdelijke duur voorgesteld, dit in tegenstelling tot de burgemeester van Amsterdam, die een tolheffing voor onbeperkte duur prefereert. Tenslotte heeft de commissie in haar plan een brug voor het gewone verkeer over het buiten-IJ bij Schellingwoude opgenomen. - Een der grootste boerderijen te Mussel (gemeente Onstwedde) werd Zaterdagavond een prooi der vlam men. Het vuur vermoedelijk ont staan door hooibroei of kortsluiting greep zo snel om zich heen, dat de brandweer machteloos stond en de gehele oogst .inboedel en voorraad landbouwwerktuigen een prooi der vlammen werd. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. De Kantonrechter. plicht tot onderhoud niet nakomt, kan de huurder de zaak voor. de kan tonrechter brengen. Vroeger moest zo'n proces aanhangig gemaakt wor den door het uitbrengen van een dag vaarding per deurwaardersexploit. Dit is sedert 1 Januari 1954 niet meer nodig. Thans kan de huurder zich met een ongezegeld verzoekschrift tot de kantonrechter wenden. De kantonrechter kan de huurder machtigen bepaalde onderhoudswer ken of reparaties op kosten van de verhuurder te doen uitvoeren. De huurder kan dus niet gemachtigd worden het gehele onderhoud voor taan voor rekening van de eigenaar te laten verrichten. Mocht er later weer een reparatie nodig zijn, dan zal de huur dei- dus opnieuw tegen de eigenaar, indien deze nalatig blijft, moeten procederen. De kantonrechter kan tevens be palen, tot welk bedrag de huurder de gemaakte kosten met de huurprijs kan compenseren. Volledigheidshalve voegen wij hier nog aan toe, dat ook de verhuurder zien met een ongezegeld verzoek schrift tot de kantonrechter kan wenden, indien huurder nalatig is het voor zijn rekening komende cnderhoudi te doen verrichten, Eigenmachtig optreden? Als de verhuurder te kort schiet in zijn verplichting tot onderhoud, mag de huurder dan eigenmachtig de nodige reparaties laten verrichten? Algemeen wordt aangenomen, dat dit wel mag, maar of de huurder de gemaakte kosten op de verhuurder zal kunnen verhalen, is niet zo ze ker. Vroeger nam men aan, dat geen verhaal mogelijk was. De laatste ja ren zijn de opvattingen ietwat gewij zigd ten gunste van de huurder. Wij wijzen er echter met nadruk op, dat ADRES VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL. De Kamers van koophandel en fa brieken te Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Hilversum en Hoorn, de samenwerkende Kamers van koop handel en fabrieken ven Zuidhol-, land (Delft, Dordrecht, Gouda, Den Haag, Leiden, Rotterdam en Vlaar- dingen), van Noordbrabant (Breda, Eindhoven, Den Bosch, Tilburg en Waalwijk) en de Kamer van koop handel en fabrieken voor Utrecht hebben zich met een gemeenschap pelijk adres inzake de belastingta rieven tot de Tweede Kamer gericht. Aangedrongen wordt op een ver laging van de progressie in de in komstenbelasting, teneinde thans ook de hogere en middelhoge re gionen, waarónder veelal ook vallen de z.g. eenmanszaken en vennoot schappen onder firma, in bevredi gende mate in de belastingverlaging te doen delen. In het gemeenschappelijk adres is een schets van een nieuw tarief inkomstenbelasting gevoegd. Het met uitvoering gempeide budgetaire offer wordt geschat op 190 millioen en blijft derhalve binnen het raam van de f 210, millioen, welke de rege ring volgens de Millioenennota wil bestemmen voor verlaging van de druk der directe belastingen in de persoonlijke sfeer. De kamers zijn voorts van oordeel dat het tarief vennootschapsbelasting per 1 Januari 1955 behoort te worden teruggebracht tot het in 1950 vóór de defensie-verhoging geldende Onrechtmatige daad van Zeister firma De president van de rechtbank te Utrecht heeft gisteren uitspraak ge daan in het kort geding, aanhangig gemaakt door een chemische fabriek te Rotterdam tegen een chemisch- en pharmaceutisch bedrijf in Zeist, Tussen deze firma's loopt al sedert 1948 een geschil om het gebruik van de uitdrukking „doet wonderen", welke beide firma's in advertenties bezigen ten opzichte van een harer producten. In September 1954 heeft de Zeis- ter firma in de vakbladen voor de pharmaeeutische detailhandel en de drogisten advertenties geplaatst over deze quegtie. Ofschoon de naam van de Rotterdamse fijma niet werd ge noemd achtte deze zich door de pu blicatie benadeeld en verzocht zij in een door haar aanhangig gemaakt kortgeding veroordeling van de Zeis- ter firma tot het intrekken van de voor haar krenkende advertenties. Vonnis publiceren. Gisteren uitspraak doende, verbood de Utrechtse rechtbank aan de Zeis ter firma verdere plaatsing van de advertenties met een dwangsom van 10 duizend gulden voor elke over treding. Gedaagde firma zal binnen 30 da- gen het vonnis op haar kosten moe ten publiceren in de genoemde vak bladen. De rechtbank acht de feiten on waar vermeld, waardoor de Zeister firma zich aan een onrechtmatige daad tegenover eiseres heeft schul dig gemaakt. Volgens het vonnis heeft het onnodig kwetsend bericht schade veroorzaakt aan de Rotter damse firma, waaraan terstond paal en perk dient gesteld te worden. Men keuvelt over atoomoorlog Door het gebruik van atoomwapens zal in de toekomst de waarde van goed geoefende, geharde, agressieve en zeer beweeglijke infanterie toe nemen, zo betoogde gisteravond op een bijeenkomst van de vereniging ter beoefening van de krijgsweten schap de majoor van de generale stal K. F. Kampenhout. Daardoor zullen misschien moder ne ..vestzakdivisies" van wellicht a 5.000 man sterkte de toekomstige landoorlog het karakter van een derne, groot opgezette guerilla-i log kunnen geven, zo zeide spr. Over het tactisch gebruik van de atoomwapens zeide spr., dat een lo nend doel niet altijd een grote ene- heid behoefte te zijn. Van primair belang is in hoeverre het doel van invloed kan zijn op het verloop van de manoeuvre. „Wavell's beste atoom- doel in 1942 zou misschien het com mandovoertuig van Rommel geweest zijn", aldus spr. Paradoxaal klinkt misschien dat de troepen in voorste lijn bij een mo derne oorlog relatief het veiligst zul len zijn. Een aanvaller kan Immers niet riskeren op de voorste lijn van de vijand een atoombom te werpen, omdat daardoor tevens de veiligheid van zijn eigen voorste troepen in ern stig gevaar komt. ONDERZOEK ONREGELMATIG HEDEN GROSLIJSTSTEMMINGEN TWENTE EN SALLAND. Drs G. J. M. Horbach, voorzitter van de kring Overijssel van de KVP heeft gisteren op een kringvergade ring in Almelo de bevindingen be kend gemaakt van de commissies, dia een onderzoek hebben ingesteld naar de onregelmatigheden in Twen te en in Salland bij de laatstgehou den groslijststemmingen voor de le den van de provinciale staten. Ge bleken is dat bij de groslijststem ming in Twente met als centrum Hengelo de actie ten bate van een KAB-bestuurder onreglementair is geweest. De begunstigde candidaat heeft zich hoewel hij op de hoog te was van de actie niet hiervan gedistancieerd, zo heeft d© commissie geconcludeerd. Ook in Salland, met name in Raalte, is tijdens de gros- ljjststemming voor de Prov. Staten een onreglementaire actie gevoerd. De aanstichters van deze actie zijn niet achterhaald. De kring Overijssel van de KVP heeft voorts het voorstel verworpen om het reglement van de partij zo danig te veranderen, dat in het ver volg bij de groslijststemming de thuisblijvers zouden worden be schouwd als leden, die voor het po litiek advies hebben gestemd. C.A.O. IN VOORBEREIDING Maandagavond heeft, van het paleis Soestdijk, een vlieg tuig het gehele verkeer langs de weg gestagneerd. Het toestel, een Piper- cub PHNEL, werd uit de richting Amersfoort over de straatweg ver voerd. Ter hoogte van Hotel Trier begaf de rechterband het, zodat het toestel overzakte naar de rechterzij de. Daar vervoer onmogelijk was zonder eerst een nieuwe band aan te brengen, heeft men met vereende krachten het vliegtuig naast de ga rage van het hotel geplaatst, waar mee de verkeersopstopping was op- tarief van maximaal veertig procent, geheven. Op het congres van de R.K. Bond van Lagere, middelbare en hogere Technici „St. Bernulphus" dat op het ogenblik in Breda gehouden wordt, heeft de vergadering besloten het hoofdbestuur te vervangen door een algemeen bestuur. Dit algemeen be stuur zal bestaan uit 5 personen, van wie 3 in gesalarieerde dienst. Dit bestuur zal worden bijgestaan door een bestuursraad van 20 leden, gekozen uit de voorzitters van de be langrijks© afdelingen. Het hoofdbe stuur werd opgedragen aan deze in-" terne reorganisatie uitvoering te ge ven. Na de rede van de voorzitter werd het woord gevoerd door de secretaris van de bond, de heer C. de Wit. Deze zeide, dat er op het ogenblik onder handelingen gaande zijn tussen de Nederlandse architectenbonden en de bonden voor hogere, middelbare en ter hoogte lagere technici om te komen tot een C.A.O. voor de medewerkers van de architecten. Over deze C.A.O. wor den Dinsdag a.s. besprekingen ge voerd met de rijksbemiddelaars. Uit het N.V.V. getreden. Tijdens het diner werd nog gespro ken door de voorzitter van ae Neder landse Bond van Technici. Deze deel de mede dat de bond indertijd uit het N.V.V. is getreden, omdat vol gens deze bond het N.V.V. onvol doende aandacht schenkt aan de mid- dengroepen. In verband daarmee zei leend. hij, dat de Nederlandse Bond van Technici thans contact zoekt met de R.K. Bond van Hogere, Middelbare en lagere Technici St. Bernulphus om te trachten de kwestie van de middengroepen tot een oplossing te brengen. STUDIE COMMISSIE RANDBEDRIJF. In de Staatscourant is een be schikking van de staatsseretaris van Economische Zaken verschenen, waarbij een commissie wordt inge steld, die tot taak heeft studie te maken van de problemen van het kleine middenstandsbedrijf, alsmede de mogelijkheden te onderzoeken, die tot een verbetering van de positie van de kleine middenstandsonderne mingen zouden kunnen leiden. Tot lid en voorzitter is benoemd: prof. dr. R. van Dijk, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De eerste Super Constellation op de lijn AmsterdamTokio ft gister middag vanaf Schiphol vertrokken. Behalve verschillende autoriteiten heeft het vliegtuig ook nog een hek beeld aan boord, dat afkomstig i? van het schip ,De Liefde", dat op 27 Juni 1598 van Amsterdam naar Ja pan vertrok en over de reis toon 2 Vi 100-JARIGE KUNST. Het geschenk dat de gemeente 's-Gravenhage zal aanbieden aan de Keizer van Ethiopië, als deze op Donderdag 4 November a.s. zal wor den ontvangen in het nieuwe stad huis, is een unieke verzameling li tho's over Ethiopië. In 1852 heeft de Engelsman John Martin B-ernatz twee series litho's van vierentwintig stuks elk, gemaakt over dit keizerrijk, toen hij daar een toch maakte. Dit werk van de litho graaf werd destijds opgedragen aan koningin Victoria van Engeland. Slechts hier en daar vindt men, voor zover bekend, een enkele litho van de kunst van Bernatz terug. Het complete werk is zelf in Addis Ab- beba niet aanwezig. De keizer van Ethiopië heeft deze ook nog niet in zijn verzameling. Toevallige ontdekking. Het was bij toeval dat de gemeen- te's Gravenhage dit werk in handen kreeg. Een Haag antiquair herinner de zich nl dat hij jaren geleden in het buitenland deze bijzondere col lectie litho's had gezien. Via een tussenpersoon heeft hij de litho's voor de gemeente 's-Gravenhage kunnen aankopen. Het werk van John Martin Ber natz, dat als geschenk voor de Ethi opische vorst dient ,is geborgen in een cassete van donkerrood leer met gouden opdruk. In de deksel van de cassette is een oorkonde van perka ment govat, waarop een opdracht van de gemeente 's-Gravenhage aan keizer Haile Selassie staat geschre- 83 jarige dame aangereden te Den Haag Gistermiddag om vijf minuten voor zes is op de Prinsegracht te 's-Gra venhage een 83-jarige voetgangster doordat zij, naar de politie mededeelt, onvoorzichtig de rijbaan overstak aangereden door een in de richting van de Lijnbaan rijdende autobus van lün P van de HTM. De dame liep tengevolge van deze aanrijding een schedelbreuk op. Zij is tijdens het vervoer naar het zie kenhuis aan de Zuidwal overleden. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het gebouw van het kantongerecht. SCHAAPSKOOI VOOR HAVELTE. De exploitatie van een gemeente lijke schaapskudde gaf de laatste ja ren te Haveltc aanleiding tot enke le moeilijkheden. Het grootste be zwaar was in de zomer het drijven der schapen langs woonhuizen en cultuurgronden naar het heideveld, waar ze verblijven, als ze niet nodig zijn om het gras op het gemeentelijk sportveld kort te houden. Daarom besloot de Havelter raad in principe om op de heide ,in de omgeving van het voormalige Hol- tingerbos een schaapskooi te bouwen. Alleen op deze wijze achte men het mogelijk de schaapskudde te behou den, wat vooral ook voor het vreem delingenverkeer van belang zal zijn. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de corrospondon- tie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nieuw Guinea; i. „Friesland" (18 Nov.); Ned. An tillen: m.s, „Poseidon" (16 Nov.); Suriname; m.s. „Bonaire" (17 Nov.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Bloemfontein" (16 Nov.); Ca nada: m.s. „Prins Willem van Oran je" (13 Nov,); Zuid-Arnerika, Ar gentinië: m.s. „Yapeyu" (13 Nov.); Brazilië: m.s. „Belgrado" (13 Nov.); Australië en Nieuw Zeeland: m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" (8 Dcc.) SPORT VOETBAL DUITSE INVASIE IN LONDEN. Ruim 10.000 Duitsers zullen op 1 December in het Wembley-stadion te Londen aanwezig zijn om de landon- wedstrijd voetbal tussen Engeland en Duitsland bij te wonen. De 10.200 plaatskaarten, die aan Duitsland wa ren toegewezen, zijn alle reeds ver kocht. 12 speciale treinen zullen de Duitse voetballiefhebbers naar Oos tende brengen, van waar zij per boot jaar deed; het kostbare hekbeeld is de reis naar Dover zullen voortzetten voor een half jaar aan Japan uitge- Ruim 500 Duitsers zullen do tocht I per vliegtuig maken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5