S)e Qeidóz&ywïaMt Plechtigheid van Maria's kroning tot koningin Plotselinge golf van terrorisme in N. Afrika 5100 In de St. Pieter op 't feest van Allerheiligen Toespraak van de Heilige Vader over bekroning Maria-jaar HERDENKING OP DUITS KERKHOF 1 Donderdag bezoekt de Keizer van Ethiopië Den Haag en ontvangt kunstvol geschenk Door China zwervende Russen zijn terecht Londense havenstaking weer hervat Tramongeluk in Zagreb Voorbeeld: Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13337 1 Nauwelijks hadden de stakers staking gestaakt, j i of zij staakten opnieuw j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. t 6.80 - Advertenties; 15 et. p. m m. Telefoontjes f l.S „Moge Maria haar koninklijke heerschappij uitoefenen over de rijen der engelen en heiligen, over de Kerk, vooral over de vervolgde Kerk, over de gehele mensheid en over alle mensen afzonderlijk, over de gezinnen, de landen en volkeren". Met deze smeekbede besloot de H. Vader de indruk wekkende plechtigheid der kroning van de beeltenis van Maria, Heil van het Romeinse Volk, en de uitroeping van het liturgische feest van Maria Koningin. Deze plechtigheid op het feest van Allerheiligen in de St. Pieter te Rome is het onbetwistbare hoogtepunt geworden van de talloze vieringen over de gehele wereld ter gelegenheid van het Maria Jaar. DERTIG GOUDEN HERINNERINGSMEDAILLES. Ruim 50.000 gelovigen vulden de basiliek, toen de H. Vader om 11 uur op de sedia gestatoria werd binnen gedragen. Onder hen bevonden zich talrijke kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, onder anderen 29 kardi nalen en 189 bisschoppen, alsmede de Nederlandse vertegenwoordiger bij de H. Stoel, jhr. Mark van Weede, en de andere diplomaten. De Italiaanse re gering was vertegenwoordigd door minister-president Scelba en ver scheidene andere ministers en auto riteiten. Onmiddellijk nadat de H. Vader op de pauselijke troon had plaats geno men en de hulde der kardinalen in ontvangst had genomen, zegende hij 30 gouden herinneringsmedailles en hechtte deze aan de vaandels der voornaamste Maria heiligdommen. Nederland was hier niet bij. Wel zul len de negen Nederlandse vaandels de zilveren herinneringsmedaille ont vangen, die door het'centraal comité voor het Maria Jaar is uitgegeven. Daarop nam de H. Vader twee gou den kronen en bevestigde de grootste boven het hoofd van Maria in het hout van het schilderij en de kleinste over het hoofd van het Kind. De kro nen zijn een prachtig voorbeeld van Italiaanse edelsmeedkunst. In de gro te kroon schittert in het midden de Nobelprijswinnaar grote topaas uit de ring van de pas overleden Franse bisschop, mgr. Harscouet, en afkomstig uit het Fran se Koningshuis. De proclamatie van het Koningschap van Maria werd ge volgd door een feestelijk Te Deum, door de H. Vader ingezet. Toespraak van H. Vader. In een toespraak wees de H. Vader er vervolgens op, dat het feest van Maria Koningin was ingesteld als een bekroning van de talloze uitingen van Maria-devotie gedurende het Maria Jaar. Dit betekent voor Maria geen nieuwe titel, aldus de H. Vader, want in de Litanie wordt zij reeds Konin gin genoemd. De Paus zeide, dat Maria's Koning schap niet met dat van een aardse vorst kan worden vergeleken, want het is boven de aarde verheven, doch dringt tegelijkertijd dieper in de harten door. Maria werd Gods Moeder en koningin op het zelfde ogenblik, dat zij tot de engel Gabriël haar fiat uitsprak en de koninklijke opdracht ontving te waken over Hem, Die de vrede en de eenheid van het menselijk geslacht is. Wij hebben het vaste vertrouwen, zo vervolgde de H. Vader, dat de mensheid langzamerhand de weg van het heil naar God gaat, de weg, die leidt naar onderlinge liefde en een dracht onder de volkeren. Wij ver wachten nog andere, niet minder kostbare weldaden van Maria. Maria Koningin zal niet alleen de plannen en daden van de vijanden van een verenigde en christelijke mensheid verijdelen, maar zij moge bovendien aan de mensen iets van haar geest mededelen, n.l. de vaste wil om bij gevaren en moeilijkheden die beslui ten te nemen, welke nodig zijn, en deze besluiten met onwankelbare wil uit te voeren. De H. Vader besluit dan zijn sme king met de bede, dat Maria moge heersen over wegen en pleinen, over steden en dorpen, over bergen en da len, over de hemel, de aarde en de zee, en dat allen op aarde, die van daag haar koningschap erkennen eens van de volheid van haar koningschap mogen genieten. Fonteinen vielen stil. Zowel voor als na de plechtigheid in de Sinit Pieter heeft de H. Vader zich over het Sint Pietersplein bege ven, waar nogmaals tienduizenden een plaats hadden gevonden. Tijdens de plechtigheden waren de twee fon teinen op het plein stilgezet teneinde het buiten volgen der gelovigen niet te bemoeilijken door het klateren van het water. Om 12.20 uur was de plechtigheid in de St. Pieter afgelopen. Om 12.40 uur verscheen de H. Vader op de bui tenloggia van de basiliek, waar hij aan de daar verzamelde menigte de gekroonde beeltenis van O. L. Vrouw toonde. Na de Apostolische Zegen moest de H. Vader nog een minuten lang durende ovatie in ontvangst ne men. Dr. Linus Carl Pauling, van het Technologisch Instituut in Californië (Verenigde Staten) dien de Nobel prijs voor de Chemie is toegekend. Dit besluit is genomen door de Zweed se Academie van Wetenschappen, en zal Woensdag bekrachtigd worden. Perzische kroonprins dood gevonden Prins Ali Reza Pahlevi de troon opvolger van Perzië en broer van de Sjah, is gevonden. Zijn stoffelijke resten werden in zijn vliegtuig ge vonden op een afstand van ongeveer 65 kilometer ten Noorden van de hoofdstad. Prins Ali had verleden week Woensdag Gorgan, in Noord-Perzië, per vliegtuig verlaten op weg naar Teheran, waar hij de feestelijkheden ter gelegenheid van de verjaardag van de Sjah zou bijwonen. Hij werd sindsdien vermist. De ko ninklijke familie had de hoop tot het laatste ogenblik niét opgegeven. De Sjah is zelf een ervaren piloot. Hij bestuurt zijn Beechraft vaak zelf, als hij van en naar de Kaspische Zee vliegt. Beide huizen van het Iraanse par lement hebben thans de Sjah ver zocht het vliegen op te geven. Frankrijk zond troepen Zes honderd man zwaar gewapende politieversterkingen en 1800 parachu tisten werden gisteravond in Frank rijk gereed gehouden om in allerijl naar Algiers te worden overgebracht. De aanleiding hiertoe was een plotse linge aanval van Arabische nationa listen op dertig verschillende punten, waardoor gisternacht in Algerië ten minste negen politiemannen, soldaten en bewakers werden gedood. De verrassende aanval was de eer ste grote golf van terrorisme die Fr ankrijks belangrijkste bezitting in Afrika tot nu toe had meegemaakt. De actie kwam nadat tijdens het af gelopen weekeinde in de aangrenzen de Franse protectoraten, T\inis en Marokko, al bomaanslagen en schiet partijen hadden plaats gehal. Ver moedelijk was het terrorisme in Al giers een poging om de aandacht van de Ver. Naties te vestigen op de na tionalistische eisen in zake onafhan kelijkheid. De nieuwe terreur is ongetwijfeld nadelig voor de plannen van Mendès- France aan Tunis meer souvereiniteit en aan Marokko meer vrijheid te ge ven. Franse kolonisten in Noord- Afrika hebben herhaaldelijk straffer maatregelen gevraagd om een eind te maken aan de gewelddadigheden die in het afgelopen jaar hónderden levens hebben geëist. Maandagochtend vroeg kwamen de verzetsstrijders in actie, waarbij zij individueel of in kleine groepen op traden. Zij deden op dertig plaatsen aanvallen op politieposten en open bare gebouwen. Aan de spoorlijn tus sen Algiers en Constantine werd schade aangericht en telefoondraden werden afgerukt. Er zijn verscheidene arrestaties ver richt. Zodra de actie van de terroristen bekend was geworden, onderbrak de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Mitterand, zijn vacantie en keerde hij naar Parijs terug. Hij gaf bevel drie compagnieën van de repu blikeinse garde, in totaal 600 man, naar Algiers te zenden. Blijkbaar menend dat dit nog niet voldoende was, verzocht de minister aan premier Mendès-France om para chutisten. De premier gaf gisteravond opdracht drie compagnieën parachu tisten van samen ongeveer 1800 man te zenden. Een aantal parachutisten arriveerde reeds dezelfde avond in Marseille. De overtocht naar Algiers zou per schip of per vliegtuig ge maakt worden. Een groep manschap pen van de republikeinse garde ver trok gisteravond al per vliegtuig naar Noord-Afrika. Op het kerkhof voor Duitse gesneuvelden te IJsselsteyn bij Venray is Maandagmiddag een herdenkingsplech tigheid gehouden, welke door ongeveer 1500 Duitsers werd bijgewoond. We zien hier een overzicht tijdens de plechtigheid, welke o.a. werd bijgewoond door de Ambassadeur van de Westduitse Bondsrepubliek in ons land, Dr. Hans Miehlenfeld. Unieke verzameling litho's over zijn land Voor het bezoek van keizer Hailé Selassie aan Den Haag op 4 Novem ber a.s. is het volgende programma opgesteld. Tegen 17.00 uur arriveren de vorstelijke auto's, komende van Delft, via de Rijswijkseweg in de stad. Via Rijs wij kseplein en Huyghenspark gaat de stoet door Wagenstraat en Veenestraat naar de Groenmarkt, waar -aankomst om 17.05 uur. Bij het oude stadhuis wordt de Keizer, vergezeld door zijn zoon de Her tog van Harar en zijn echtgenote H. K. H. Prinses Sarah; begeleid door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard, begroet door 'burgemeester Schokking, die, nadat het gezelschap met gevolg is binnengetreden, de wet houders van Den Haag aan de keizer voorstelt in de zaal genaamd „De Vierschaar". De stoet gaat dan door de hoofdgang van het oude stadhuis naar de hal, waar de burgemeester een toespraak zal houden. Na de rede voering wordt door het Palestrina-koor onder leiding van Jaap Vranken een psalm van Sweelinck ten gehore gebracht. TWEEDE RONDTOUR. Vervolgens begeven de hoge gas ten zich naar de voormalige trouw zaal, waar de keizer zal worden ver zocht zijn handtekening te plaatsen in het gastenboek der gemeente. Na afloop van deze plechtigheid te 17.35 uur volgt een rit door een deel van de binnenstad langs de volgen de route: Gravenstraat, Buitenhof, Binnenhof, Korte Vijverberg, Lange Vijverberg, Kneuterdijk, Lange Voorhout. De stoet wordt geopend door de auto van de hoofdcommissa ris van politie, vervolgens de auto van de burgemeester. In de derde en vierde auto hebben dan de vorstelij ke personen plaats genomen. Opdat het publiek de vorstelijke personen Te Moskou gearriveerd De eerste secretaris van het be stuur van de Russische communisti sche partij, Chroesjtsjef, de Russi sche minister van buitenlandse han del, Mikojan, en die van landsverde diging, maarschalk Boelganin, zijn Zaterdag na een bezoek aan Peking, Port Arthur en Mandsjoerije te Mos kou teruggekeerd, aldus meldde Tass Na half October, toen de Russische Koningin Frederika geopereerd Koningin Frederika van Grieken land heeft gisteren in Zürich een ooroperatie ondergaan. In het com muniqué, dat na de operatie werd verstrekt, wordt gezegd, dat het in grijpen normaal is verlopen en dat de koningin zich goed gevoelt. Koningin Frederika zal ongeveer 10 dagen in het ziekenhuis blijven. Zij wordt behandeld door dr. Lucius Rüdi. Over twee of drie maanden zal zij een tweede ooroperatie moeten on dergaan. Koning Paul heeft zijn vrouw gis teren bezocht. Na halve dag werk Meer dan 3000 van de Londense werf- en havenarbeiders, die Maan dagmorgen na een staking van een maand eindelijk het werk hervatten, zijn reeds 's middags opnieuw in sta king gegaan. Zij weigerden vracht wagens te lossen of te laden waar van de chauffeurs geen lidmaat schapskaart van een vakbond kon den tonen. Vele havenarbeiders zijn vijandig gezind jegens chauffeurs van vracht wagens en jegens andere arbeiders die, naar zij zeggen hen tijdens de jongste staking in de steek hebben gelaten. De stemming van de havenarbei ders verslechterde gistermorgen toen honderden Londense bootwerkers die zich voor het eerst weer op het werk kwamen melden, naar huis werden gezonden, omdat veel schepen niet ningen, die tijdens de staking met walverlof waren gestuurd, waren namelijk nog niet volledig terugge keerd, De autoriteiten verwachtten dat dit pas tegen Woensdag het geval zou zijn. Dit maakte veel havenarbeiders woedend. „We dachten dat we het druk zouden krijgen,, maar blijkbaar is er niets georganiseerd", merkte een van hen op. Bij een tramongeluk in Zagreb zijn Zondagochtend zeventien perso nen om het leven gekomen en 35 ge wond, van wie zeven ernstig. De tram reed uit de rails en kwam tegen een boom terecht. Volgens een voorlopig onderzoek is het ongeluk te wijten aan het wei 1 volledig bemand waren. De beman-1 geren van de remmen. leiders Peking hadden verlaten, had men geen berichten meer over hen ontvangen. In Mandsjoerije bezocht het drie tal het nieuwe Chinese centrum van staalindustrie Ansjan en de indus triesteden Moekden, Tsjangtsjoen en Charbin. Minister Mikojan had vervolgens de visserij op Sachalin geïnspecteerd, terwijl Choesjtsjef en maarschalk Boelganin Sowjetvloot-oefeningen bijwoonden en een reis langs de Rus sische Stille Oceaankust maakten, aldus meldde Tass Zaterdag. In Siberië werd Tsjita, Irkoetsk, Swerdlowsk en de waterkracht cen trale van Angara bezocht. Hét bericht van Tass over de reis van de drie politieke leiders is het eerste nieuws over een dergelijke reis van personen van de hoogste rang in vele jarén. Het uitblijven van berichten over het drietal had in Westelijke kringen te Moskou aanleiding tot gissingen gegeven. Superconstellation in Oceaan verdwenen Meer dan 200 vliegtuigen en 25 schepen hebben op de Atlantische Oceaan tot nu toe vergeefs gespeurd naar de Superconstellation van de Amerikaanse marine, die met 42 per sonen (onder wie vier vrouwen en vijf kinderen) is verdwenen. Hoewel men nog geen spoor heeft gevonden, heeft men nog steeds de hoop op redding van de 42 mensen niet opgegeven. Weliswaar moet het vliegtuig zelf al lang gezonken zijn, maar het had zestien reddingsvlotten aan boord. Daarom is het niet onmo gelijk dat inzittenden op de Oceaan ronddrijven. i ondanks de avondlijke duisternis toch goed kan zien, zullen de ver lichtingen in de auto's worden ont stoken. Na het diner in het „Hotel des In- des" wordt tegen 22.00 gereden naar de Ridderzaal langs de volgende rou te: Lange Voorhou, Ktneuterdijk, Buitenhof. Na afloop van de rege ringsreceptie in de Ridderzaal ver trekt de Keizer naar Amsterdam. Op de postrekening van het comité „Vluchtelingenhulp 1954" is de afgelopen dagen f 80.000, binnengekomen. In totaal heeft het comité nu tot en met gisteren 681.000,ontvangen. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER WIND. Weer toenemende bewolking met later enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Tot krachtig toenemende wind tussen Zuidwest en Zuid. Later draaiend naar Westelijke richtingen. 3 Nov.: zon oj 7.37 en onder 17 10, maan op 13.53 en onder 23.26 uur. 3 Nov.: 21.55 EK. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME Korreltje Een boze vrouw is als een zee zon der kust.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1