Duitsland dankt ons land voor na-oorlogse bijstand Een straaljager ontplofte Huidige inschrijfsysetem voor de bouwwerken qorzaak „opzetjes" Vrouw doodde in blinde woede haar pasgeboren kleinkind Recherche zoekt nog tevergeefs naar spoor van postauto-rovers Inbreker voelde tot advocaten zich reeds vroeg aangetrokken Het duurt over het algemeen te lang, voor 't ijs gebroken is „Coupe a la Dandy" bekranst het voorhoofd met komma's ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Artistieke omlijsting In het bureau van het Nederland se R K. Huisvestingscomité in Den Bosch heeft gisteren de Duitse con sul dr. A. M. Reuschenbach uit. Rot terdam namens het Duitse volk een aantal geschenken aangeboden als dank voor het vele goede dat men vooral van Nederlandse zijde sedert de tweede wereldoorlog heeft mogen ondervinden. De geschenken beston den o.a. uit werkstukken van heden daagse Duitse kunstenaars. De geschenken waren vergezeld van een door bondspresident Theo- dor Heuss ondertekend schryven. Hij zegt daarin o.a.: „In jaren van bittere nood hebben duizenden mannen en vrouwen in nabije en verre lan den hun gevoelens van humani teit door talrijke geschenkzen dingen naar Duitsland doen blij ken. Deze uitingen, van broeder schap hebben vele Duitse men sen het leven gered en ook de uitgeputten en neerslachtigen nieuwe moed gegeven. Sedert die tijd beseffen wij, Duitsers, dat wij grote dank verschuldigd zijn. Gedurende jaren heeft het Duit se volk giften ontvangen, moge het heden ook eens de bschei- den gever zijn. Het voor de aan schaffing van deze kunstwerken benodigde geld werd bijeenge bracht door millioenen Duitsers, die gedeeltelijk de daadwerkelij ke hulp van onbekende mannen en vrouwen van andere naties hebben mogen ondervinden en die allen de verplichting tot dankbaarheid van hun volk be amen. Deze geschenken, bedoeld als teken en bewijs van harte lijke en blijvende erkentelijk heid van mens tot mens, willen tevens tot uitdrukking brengen wat ons Duitsers sedert lang OPNIEUW STERKE TOENEMING BIJ HET LAGER ONDERWIJS. Het C.B.S. heeft de stand bij het gewoon lager onderwijs op 16 Sep tember bekend gemaakt. Sedert 16 Januari steeg het aantal leerlingen met 58.000 tot 1.451.400, d.i. met 4,2 procent. De toeneming werd veroorzaakt door de hoge na-oorlogse geboorte cijfers, die in sterk vergrote toela- tingscijfers resulteerden: 1952: 235.000 leerlingen, 1953: 257.000 leer lingen, 1954: 246.500 leerlingen. De groei bij het openbaar onder wijs (4,6 procent) was wederom iets sterker dan bij het prot. christelijk (4,3 procent), het Rooms Katholiek (3,8 proc.) en het neutraal bijzonder onderwijs (4,4 proc.). HET NIJVERHEIDSONDERWIJS TELT 282.000 LEERLINGEN. Blijkens de jongste door het CBS gepubliceerde gegevens over het nij verheidsonderwijs is het totaal aan tal leerlingen in 1953 gestegen van 274.251 tot 282.161 (d.i. met 2,9 procent). Deze groei bleef achter bij die van het Ulo en het VHMO in hetzelfde jaar (resp. 6,0 procent en 5,9 procent). Het aantal vrouwelijke leerlingen (1954: 138.202) nam sterker toe dan dat der mannelijke (1954: 143.959), nl. met resp. 4,9 procent en 1,0 pro cent. De lagere technische dagscholen voor jongens telden op 1 Januari 1954: 58.113 (v. j. 57.891) leerlingen, de avondnijverheidsscholen voor jon gens 54.136 (v. j. 54.240), de MTS- sen 8.696 (v. j. 8.540) en het nijver heidsonderwijs voor meisjes (in hoofdzaak huishoudscholen) 134.774 (v. j. 123.654). Bij de lagere technische dagscho len voor jongens verkregen in 1953: 21.819 (v. j. 20.325) leerlingen een eindgetuigschrift, bij de MTS-sen 1.864 (v. j. 1.736) en bij de huis- scholen 29.508 (v. j. 26.741). vervult: Het besef dat na jaren van nood en ellende niemand méér reden tot dankbaarheid heeft dan de Duitse mens". Mgr. dr. Van Overbeek, voorz. van het Ned. R.K. Huisvestingscomité, sprak hartelijke dankwoorden en deelde o.a. mee dat sedert 1950 in to taal 3838 kinderen uit Duitsland gastvrijheid in Nederland hebben on dervonden; thans komt het grootste J De Engelsman is nog niet tot bewust- deel van „Heimatlosen" uit de kam- zijn gekomen. Zijn toestand werd pen. J vanacht levensgevaarlijk geacht. Een Britse straaljagerpiloot sprong gistermiddag boven Sittard met de schietstoel uit zijn exploderende ma chine. De vlieger bevond zich ech ter op een te geringe hoogte en zijn val werd slechts ten dele door de parachute gebroken. Met zware in wendige kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis „De Goddelijke Voor- zinigheid" te Sittard overgebracht. Keerzijde der medaille Bescherming Ug n historisch misbruik Sinds 1952, toen de justitie geheel onverwacht overging tot het dagvaar den van aannemers, die zich „schul dig" zouden hebben gemaakt aan „op zetjes", heeft deze kwestie dikwijls en soms hevig de gemoederen be roerd. Men kan natuurlijk verontwaardigd raken, wanneer men hoort, welke be dragen soms met deze wijze van prijsbepaling gemoeid zijn, maar wan neer men de medaille van de andere zijde beziet, komt men tot de ont dekking, dat dit probleem niet met enkele woorden of processen de we reld uit te helpen is. Zoals wij in „Bouwbelangen" le zen, is de oorsprong van het prijs- bepalen in de bouwwereld al een koe handel, die zeker in deze streng ge reglementeerde tijd niet meer past. Want terwijl men doorgaans voor een dienst of artikel op normale wij ze een prijs bedingt, gaat men, wan neer men wil bouwen, een of meer dere aannemers uitnodigen hun aan bod onder gesloten couvert in te le veren, met de onuitgesproken clau sule, dat hij, die het laagste bedrag in vult het werk krijgt toegewezen. Men kan zich voorstellen, hoe hier door de prijzen gedrukt worden tot beneden een voor de aannemer ver antwoordelijk peil. Voor-inschrijving. Zo was dit in het verre verleden, i maar na veel schade kwamen de aan nemers tot de conclusie, dat samen werking geboden werd, wilden zij elkaar niet economisch vermoorden. Hieruit is sinds generaties het „op- zet-systeem" gegroeid. De aannemers komen voor de aanneming bij elkaar en houden een geheime, onofficiële inschrijving, die zij bij een vertrou wensman deponeren. Degenen, die dan het laagst inge schreven heeft, zal de gunning straks ook officieel toegewezen krijgen, want aan de getallen wordt alleen nog dit veranderd, dat alle aanne mers hun inschrijving met eenzelfde bedrag verhogen. Onkostenvergoeding. Deze verhoging, die ook op het laagste inschrijf bedrag komt te lig gen, is nu het bekende „opzetje" en dient om de aannemers, die voor de inschrijving al weten, dat zij voor het object niet in aanmerking zullen komen, enigszins schadeloos te stel len voor al de kosten ,die zij voor de inschrijving hebben gemaakt. Nu kan deze „onkostenvergoeding" wel eens aan de hoge kant zijn en wel eens alle perken te buiten gaan, maar dit is het niet in de eerste plaats, waar de justitie de vinger op legt; zij verwerpt het systeem van „opzetjes", alhoewel hooggeplaatste autoriteiten met het probleem voors hands nog geen raad weten. 3 jaar geëist Do Dordtse arrondissementsrecht bank heeft gisterochtend een vrese lijk drama behandeld, dat op 28 Mei j.l. in Sleeuwijk is geschied. Terecht stond een 63-jarige huisvrouw, die er van beschuldigd werd haar pas geboren kleinkind op afschuwelijke wijze van het leven te hebben be roofd en het daarna te hebben be graven. De officier van justitie achtte de vrouw aan moord schuldig en eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek, waarbij hij rekening hield met de mogelijkheid, dat verdachte in een trance-toestand heeft gehandeld. Buiten zinnen. Bij het verhoor verklaarde ver dachte, dat zy niet had willen gelo ven, dat haar dochter in verwachting was. Zij was buiten haar zinnen ge raakt toen het moment was aange broken, waarop toen inderdaad de geboorte moest geschieden. Zij had geen verloskundige hulp ingeroepen en haar dochter zelf geholpen. Toen het kind was geboren, had de vrouw het in een wasketel met koud water gedeponeerd en het daarin enkele uren laten liggen. Daarna had zij het in een molton deken gewikkeld en het in een vuilnisput verstopt. Onbegrijpelijk. De politiedeskundige dr. J. P. L. Hulst uit Leiden, die als getuige- deskundige werd gehoord, verklaar de, dat hij het lijkje onmiddellijk na dat de politie het had gevonden, had onderzocht. Het was hem niet goed mogelijk geweest de doodsoorzaak vast te stellen. Hij achtte het echter waarschijn lijk, dat het kind water had binnen gekregen, waardoor het was ver dronken. Verdachte bekende hetgeen haar ten laste was gelegd. Zij betuigde er haar grote spijt over en zeide niet te kunnen begrijpen hoe zij ooit tot een dergelijke daad had kunnen komen. Zij deelde voorts mede, dat zij het kind 's avonds had begraven en dat haar man en drie zonen van de be valling niets hadden afgeweten. „Geen voorbedachte raad". De officier van justitie wilde aan nemen, dat verdachte in een blinde woede in en trance-toestand had gehandeld. Hij achtte voorwaar delijke opzet tot moord bewezen, evenals overtreding van de begrafe niswet, en eiste daarvoor drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman uit Dordrecht be streed de zienswijze van de officier, als zou in dit geval van moord sprake zijn geweest. Hij vond het juister om doodslag of dood door schuld aan te nemen, daar verdachte had gehan deld in bewustzijnsvernauwing. Voorbedachte rade achtte hij stellig niet aanwezig. De rechtbank zal in deze zaak over 14 dagen uitspraak doen. Daarbij wordt degene, die de in schrijving houdt, over het algemeen al enigszins beschermd, doordat van te voren het maximumbedrag ge noemd wordt, zodat hij alleen maar het risico loopt niet het „uiterste minimum" te krijgen. Dit zijn zo enkele gedachten, die in „Bouwbelangen" tot uiting komen en die een ander dan het justitionele licht werpen op een probleem, dat voorlopig de gemoederen nog wel even bezig zal houden. „BETHLEHEM" BLIJFT NOG EEN JAAR. De pogingen van de Haagse wet houder van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer C. van den Oever, om de dreigende sluiting op 15 December van de Bethlehemkli- niek aan de Prinsessegracht opge schort te krijgen, waardoor 120 bed den voor kraamvrouwen gespaard blfjven en 100 man medische staf en ander personeel in dienst kunnen blijven, beloven met succes te wor den bekroond. De Rijksgebouwendienst en het ziekenhuis Joannes de Deo hebben zich bereid verklaard mede te wer ken ,dat Bethlehem nog minstens een jaar open zal blijven en vermoede lijk nog wel langer. Amsterdams mysterie Schade bedraagt minstens f 40.000 De postroof te Amsterdam hult zich nog steeds in de dichte nevelen van schier onoplosbare raadsels en het meest moeilijke, waarmede de re cherche kamp, is het tekort aan fei tenmateriaal. Men weet, dat de auto volgestouwd met postzakken en de bewuste geld- trommel, Donderdagavond tijdens een kort ritje van het ene bijkantoor naar het andere een geldtrommel vol kostbare stukken en een postzak kwijtraakte. Men weet voorts, dat de auto op een bepaald gedeelte van de weg langzaam gereden heeft, omdat het wegdek slechts was en de wagen zwaar geladen. Slechts op de knip. Ook is men thans te weten geko men, dat de postmannen, die de wa gen begeleidden, de deur slechts op de knip gegooid hebben en niet het Lipsslot gebruikt hebben, dat de laadruimte behoort te beveiligen en i dat daardoor de deur met een ge wone steeksleutel geopend kon wor den. Verder beschikt de politie nog slechts over de getuigenverklaringen van de drie mannen twee postamb tenaren en een politieman die zich tijdens de roof in de wagen bevonden. Maar niemand heeft iets gezien, gehoord of bemerkt, zodat ook dit geen krachtdadige steun is voor het opsporingswerk. Geen moeilijk karwei. De recherche koppelde deze gege vens aan elkaar en kwam tot de con clusie, dat het dus mogelijk moet zijn geweest voor iemand, die met de rou te en inhoud van de postwagen op de hoogte was, de auto op de weg, die deze langzaam reed, te naderen en met een steeksleutel de deur te ope nen. Daar zowel de geldkist, als de gestolen postzak bij de deur lagen, moet het voorts eene kleine moeite zijn geweest de roof uit te voeren. Duizend gulden beloning. Toch houdt de politie nog reke ning met de mogelijkheid, dat de beide postmensen in de roof betrok ken zijn en nog steeds worden zij in arrest gehouden en worden bij hun familie en kennissen huiszoekingen verricht. Tot nu toe fijn al deze politionele activiteiten zonder enig resultaat ge bleven en de P.T.T. heeft 1.000. beloning uitgeloofd voor degene, die aanwijzingen kan verschaffen, wel ke leiden tot een spoor in deze ge heimzinnige roof. Overigens is dit bedrag geen over bodige luxe, want een nadere bere kening heeft aan het licht gebracht, dat de schade, die door de roof dreigt te ontstaan, minimaal op 40 mille moet worden geschat. Propaganda-film voor kankerbestrijding Na enige jaren voorbereiding is thans de film „Er is een tijd van ko men gereedgekomen, die de N.V. Multifilm heeft vervaardigd in op dracht van de Nederlandse Vereni ging tot steun aan het „Koningin Wilhelmina Fonds". Met de vertoning van deze ca. 25 minuten lange documentaire wil het K.W.F. het Nederlandse volk nog meer de noodzaak doen beseffen van de doeltreffende bestrijding van volksvijand no. één, de kanker. Vooreerst zal deze geluidsfilm wor den gebruikt bij de propaganda door de bijna 700 afdelingen van boven genoemde vereniging teneinde de vaste inkomsten, nodig voor de kost bare research en apparatuur, te ver groten, middels een opvoering van het ledental. „Het getal zestigduizend leven (op een bevolking van ruim 10 millioen) moet worden vervier voudigd", aldus mr, C. baron De Vos van Steen wijk gisterochtend in zijn inleiding van de film. Leidenaar gearresteerd De Enschedese politie heeft giste ren zichzelf overtroffen met de ar restatie van een textielarbeiders. De man had namelijk binnen een jaar tien inbraken gepleegd, tot dusver tenminste, want het verhoor duurt nog voort. In totaal heeft de man een buit van 2000.binnengehaald aan geld en goederen. De man vertoonde een speciale voorkeur voor de woningen van advocaten. Een keer zelfs drong hij tot de slaapkamer van de advo caat. De vrouw van de jurist, die door het gerucht wakker werd, zet te haar man aan- om een achtervol ging met een schuimblusapparaat in te zetten. Toen de politie dan ook ar riveerde stond de advocaat met het schuihiblusapparaat in de aanslag achter zyn woning. De inbreker was echter in geen velden of wegen te zien. De portefeuille lag onaange sproken op het nachtkastje. Licht opgestoken. In een ander huis waar de echt genote met de kinderen alleen thuis was ging om drie uur in de nacht plotseling het licht op. De vrouw durfde niet te gaan kijken, zodat de dief met rijke buit naar hiiis kon gaan. De man, die zich altijd reeds zo tot advocaten aangetrokken voelde, is nu wel bij uitstek op een advocaat aan gewezen. Ook de dader van twee andere En schedese inbraken, een 21-jarige Lei denaar is gisteren gearresteerd. Zijn buit, kledingstukken en sigaretten had hij reeds in Amsterdam te gelde gemaakt. Hij werd in Hoensbroek aangehouden nadat hij bij een in braak in Heerlen 350 paar nylon kousen had buitgemaakt. In Leiden werd de man gezocht wegens het plegen van een drietal in braken. UNILEVERS N.V. 25 PCT. BONUS. De Unilever N.V. zal een bonus uit keren van 25 procent van het gewo ne aandelenkapitaal. De nieuwe gewone aandelen, welke zullen worden uitgereikt ten laste van de agioreserve, delen ten volle in het dividend over '54 en volgen de jaren. Voorts zal over 1954 een onveran derd interimdividend worden betaal baar gesteld van 5J4 procent. Aangezien dit ook op de bonus aandelen wordt betaald, staat dit in terimdividend gelijk aan een uitke ring van 6 9/16 procent op het thans uitstaande gewone aandelenkapitaal. De koers der aandelen Unilever liep gisteren in het telefonische avondver- keer terug van 4453^ tot 433 bij een officiële slotkoers der Amsterdamse beurs van 441. De aanvankelijke stij ging werd meer dan tenietgedaan toen onjuiste informaties inzake een hoger interimdividend waren recht gezet. Gelderse landbouuj betaalt loonronde Het provinciaal bestuur van de Gelderse Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft zich met alge mene stemmen accoord verklaard met de toepassing van de 6 loons verhoging voor de land- en tuin- bouwarbeiders in Gelderland. Voor wat de arbeidsvoorziening betreft, wordt met enige zorg de ont wikkeling t.a.v. het beschikbare aan tal arbeiders voor de agrarische be drijven gevolgd. Critiek door de binnenscheepvaart Wissels op de toekomst geacht om in voorkomende gevallen meer ijsbrekers aan het werk te zet ten. Hier speelt het kostenvraagstuk echter een grote rol. „stichting verladersbelangen D® «lichting verladersbelangen binnenscheepvaart Noord-Brabant" heeft °v« ,hct onderwerp ysbreken heeft een studiecommissie gevormd, =en. raadplegende bijeenkomst ge- die moet nagaan welke mJtregeien kunnen worden genomen om in Bra bant en Limburg de scheepvaart bij vriezend weer zo lang mogelijk open tc houden. Financiële steun is reeds toegezegd. Naar mening van de stichting doet de overheid te weinig aan het bre ken van ijs, b.v. op de Maas, waar door schade aan handel en industrie wordt toegebracht. Men is van mening, dat, hoewel het breken van ijs veel geld kost, de overheid toch meer moet doen, dan het uitsluitend beschermen van dijken en kunstwerken langs en in de vaar wegen. Snellere afwikkeling. Van de zijde van het ministerie van Waterstaat tekent men bij deze stelling aan, dat de overheid de be vaarbaarheid der waterwegen door ijsbrekers zo lang mogelijk tracht te bandhaven. Is dit niet meer moge lijk en valt later dooi in, dan worden niet alleen de dijken en kunstwer ken beschermd, doch tevens wordt getracht de wateren weer zo spoe dig mogelijk in bevaarbare toestand te brengen. Deze zijn niet bevaar baar zonder dijken en vrij gemaakte kunstwerken. Bij het ijsbreken hebben de hoofd vaarwegen voorrang. Zo veel moge lijk wordt getracht ook de andere waterwegen open te breken. Het zou inderdaad wenselijk kunnen worden Kersvers uit Parijs Nederlandse" aanpassing. Deze methode van drogen sluit aan bij de nieuwe lijn van de dameskap sels, want de „ligne a la fronde" en de „ligne en V" zijn weer uit de tijd. „Coupe la dandy" is nu gecreëerd, maar Nederlandse kappers hebben er, in verband met het meer volle gezichtstype van de Nderlandse vrouw en ons kli. aat, een eigen in terpretatie van gegeven. Er wordt sterk rekening gehouden met de „val" van het haar, waardoor het meteen al beter handelbaar wordt. De dandy-lijn vertoont verder kom- ma-vormige krullen naar voren, maar ook dit moet geheel worden aangepast aan het type gezicht. Ook in Leiden. Op shows van de technische clubs voor het kappersbedrijf in samen werking met een Haagse firma zul len in Rotterdam, Amsterdam, Sche- veningen, Breda en Leiden de kap pers uit dze plaatsen hun versies ge ven van deze kort geleden 'in Parijs gelanceerde „coupe 5 la dandy". Tevens wordt op de shows de „co- leur-friction" vertoond, een nieuwe Nederlandse vinding om de kleur van het haar te corrigeren. Op 6 No vember a.s. zullen zestien Ameri kaanse kappers naar Den Haag ko men om hiermede kennis te maken. Een uur eerder bij de kapper vandaan! Er is een nieuwe methode voor het watergolven, waardoor de tijdsduur van de behandeling van dameskap sels met een uur wordt verminderd. Zaten de dames vroeger anderhalf uur voor een watergolf bij de kap per, thans kunnen zij na een half uurtje weer buiten staan. Volgens deze nieuwe wijze om het haar in model te leggen en te dro gen, wordt niet meer elk plukje ste vig opgedraaid en vastgestoken, maar de natuurlijke groei en inplant van het haar gevolgd. Met watten wordt vorm aan het model gegeven. Na vijf minuten onder de kap gezeten te hebben, gaan de watten er uit, en zonder iets in het haar moet men dan nog vijf minuten „er onder". In deze nieuwe soort kappen wordt ech ter geen „wind" gevormd, zodat het model, nu het niet meer vastgehou den wordt, er niet uit kan waaien. ST. NICOLAAS- EN KERST PAKKET VOOR MARINE PERSONEEL IN DE ANTILLEN. St. Nicolaaspakketten, bestemd voor marinepersoneel in de Nederlandse Antillen en opvarenden van Hr. Ms. schepen in de Caraibische wateren moeten uiterlijk 4 November op een postkantoor worden bezorgd. Deze pakketten worden met het s.s. „Ben- nekom" vervoerd, dat begin Novem ber uit Amsterdam vertrekt. Kerstpakketten, bestemd voor ma rinepersoneel in de Nederlandse An tillen en opvarenden van Hr. Ms. schepen in de Caraïbische wateren moeten uiterlijk 18 November op een postkantoor worden bezorgd. Deze pakketten worden met het s.s. „Oranjestad", dat in de tweede helft van November uit Amsterdam vertrekt vervoerd. Bovenvermelde regelingen gelden ook voor opvarenden van Hr. Ms. fregat Van Kinsbergen, welk schip omstreeks de Kerstdagen de thuis reis naar Nederland aanvangt. MEER STAKINGEN IN SEPTEMBER. bedrijfsleven, de kamers van koop handel in Noord-Brabant en Limburg, het bureau voor de binnenscheep vaart, de Rijkswaterstaat e.a. HflfïlEH hand Geiei Een vorstelijke handverzorging (Advertentie). WINKELSLUITING OP ALLERHEILIGEN De Ned. Kath. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Bond van Admini stratief-, Verkopend- en Verzekerings- personeel „Sint Franciscus van As- sisiè" hebben gezamenlijk een beroep gedaan 'op de katholieke ondernemers in het middengroot- en kleinbedrijf, om op het feest van Allerheiligen, indien dit enigszins mogelijk is, hun bedrijf gesloten te houden. „GEEN ZOLDER VOL RAMPGqEDEKEN". Van het hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis vernemen wij, dat er in Bergen op Zoom geen sprake is van een zolder vol ramp goederen", die aan bederf onderhe vig zouden zijn, zoals een der colon neleden heeft medegedeeld. De be doelde voorraad is een normaal ram pendepot, zoals het Roode Kruis er een groot aantal in verscheidene plaatsen in het land heeft. Ze zijn bestemd om onmiddellijk hulp te kunnen bieden bij rampen. In het rampendepot te Bergen op Zoom be vindt zich ook nog een hoeveelheid kleding, stormlantaarns en levens middelen in blik, die bestemd waren voor hulp tijdens de watersnood. De kledingstukken en de levens middelen staan ter beschikking van liefdadigheidsinstellingen. Zij zijn niet aan bederf onderhevig. DRIE DODELIJKE ONGELUKKEN OP ééN DAG IN APELDOORN. In Apeldoorn zijn gisteren drie ongelukken met dodelijke afloop ge beurd. Op de stichting „Groot Schuy- lenburg" zag het vierjarig jongetje J. M. H. uit Amsterdam kans om in een onbewaakt ogenblik over een hoge afrastering van harmonicagaas te klimmen, welke om een speelter rein was geplaatst. Het kind werd later aangetroffen in een diepe sloot achter het paviljoen. De levensgees ten bleken toen reeds te zijn gewe ken. De 37-jarige mej. H. R. van D. uit Den Haag gaf geen voorrang aan een vrachtauto, bestuurd door G. B. M. uit Enschede, toen zij met haar auto de Amersfoortse weg wilde op rijden. Er ontstond een botsing, waarbij de 44-jarige mej. H. D. uit Apeldoorn, die naast haar zat, zwaar werd gewond. In het Juliana zieken huis is het slachtoffer aan de ver wondingen bezweken. Mej. van D. kreeg een zware shock. Tenslotte viel de 74-jarige K. Z. op de Zwolseweg door onbekende oorzaak met zijn fiets. De man kwam In September jl. zijn door werksta- op de rijweg terecht en werd j_ kingen en uitsluitingen in totaa! pen door een juist passerende per- 26.562 arbeidsdagen verloren gegaan, sonenauto, bestuurd door de heer tegen 4934 in Augustus en 913 in Sep- J- A. N. P. uit Arnhem. Hij was op tember van het vorig jaar, aldus het s^a8 dood. C B.S. I Er kwamen in September 15 (v.m. 9; v.j. 6) geschillen voor, waarbij VROUW OVER BOORD GESLAGEN, gemiddeld 3.606 (1.210; 1.004) werk nemers waren betrokken. Cyclamenkwekers uit de Betuwe Donderdagmiddag omstreeks vijf uur is in de haven van Vollenhove 59-jarige mevr. MeijerKuiper I-»- overboord geslagen. Haar man sprong de Achterhoek en de Veluwe zullen jiaar - - hun beste producten gedurende vier dagen van 9 tot en met 12 November te Velp (G.) tentoonstellen. Op de Nederlandse veilingen worden jaar lijks 1.750.000 cyclamen aangeboden Hiervan nemen de Veluwe en Lent na en wist haar op het droge te brengen. Toegepaste kunstmatige ademhaling scheen eerst succes te hebben, doch het slachtoffer, dat in middels naar het ziekenhuis van de N.O. Polder was overgebracht, alleen reeds een half millioen voor j daar in de nacht van Donderdag op hun rekening. 1 Vrijdag overleden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8