Een koningin voor wie het verblijf in Nederland een hel op aarde betekende Hortense de Beauharnais» stiefdochter van Napoleon Hollanders, draaierig van dansen om vrijheidsboom, zochten steun bij Louis ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 wel prettig gevonden dat men het schip van staat niet zelf behoefde te besturen. Toen men de zaken echter weer scherp kon zien, werd men ge waar, dat de handel door het verlies van een gedeelte van de koloniën en de blokkade onmogelijk was gewor den. Van de oprichting van een ko ninkrijk verwachtten de Chinezen van het Westen meer baat, dan van de volmaakte rechteloosheid waaraan men tot nu toe overgeleverd was. Louis toonde zich echter maar ma- tig ingenomen met zijn uitverkiezing en ook Hortense stelde zich van een verblijf in de tochthoek van West europa niet veel voor. Napoleon stak echter ongeduldig zijn hand onder zijn vest en enkele maanden later maakte het echtpaar zich gereed om naar het lage land af te reizen. Mislukte overplaatsing. Hortense die zich door de gevleugelde kwalificatie van Voltaire ,,canaux, canard, canaille", over ons land had laten voorlichten, huilde hete tranen en beweerde lie ver het klooster in te gaan, dan in de mist en moerassen om te komen. Hoewel Napoleon daar in kon komen, droogde hij haar tranen en enkele da gen later deed het echtpaar zijn in tocht in Nederland. Hortense had zich omringd met oude adel, die zij met stamboom en al in Nederland wilde overplanten. De zuinige Hol landers sloegen de grote stoet volge lingen van de nieuwe koning wan trouwend gade. Zij vroegen zich luid keels af, of de nieuwe koning al die opmakers niet thuis had kunnen la ten. De koning, die in Frankrijk be kend stond om zijn kwalijke humeu ren .toonde echter opeens een tact, die de Hollanders volkomen verraste. Hij schafte zijn Franse lijfwacht af en trad de Nederlanders vrij en onge dwongen tegemoet. De koningin her vatte al snel haar leventje van fees tengeven en luchtigheid. De voorna me Hollanders kwamen als vliegen op haar feesten af. De manier waarop deze brave stastokken echter moeite deden zich Frans en vrij voor te doen, bespaarden de Fransen de kosten van een conferencier. Heimelijke hulp. I OUIS WAS JALOERS op het suc- **-' ces, dat zijn vrouw tijdens haar ontvangsten oogstste en verbood haar op dergelijk goedkope wijze figuurlijk gesproken dan bij het volk in gevlei te komen. Nu moet gezegd worden dat Lodewijk, zoals hij hier te boek stond op ernstiger manier de Hollanders voor zich trachtte te winnen. Hij koos zijn ministers uit hun rijen en hielp hen heimelijk de Franse blokkadewetten te overtreden. De Franse hovelingen waren over zijn houding tegenover de Hollanders zeer ontsticht. Zij brachten Napoleon met de nieuwe toestand op de hoogte en liepen over naar Hortense, die de woorden van Voltaire nog steeds niet kon verge ten. Een en ander maakten dat de kloof tussen de echtelieden nog bre der werd. Schoenpoetser en koksmaatje. TJOE DE KONING OOK GESTELD was op onze door de vorige eeuw uitgetelde landgenoten, de Hollandse taal heeft hij nooit kunnen leren. De Nederlanders hadden al hun maskers van degelijkheid en gezapigheid no dig om hun lachlust te verbergen, toen hun gewaardeerde vorst in het Nederlands een rede hield. Na die tijd heeft hij zich er toe bepaald zijn lievelingsdevies: doe wel en zie niet om, te pas en te onpas uit te stoten. De pijnlijke nauwgezetheid die •hem in staatzaken sierde, werd ech ter belachelijk, toen zij zich uitstrek te naar zaken als de indienstneming van schoenpoetser of koksmaatje. De jongelui konden zich eerst met de wapenen van hun stiel tooien, als hun benoeminge per koninklijk be sluit was bekend gemaakt. Pijnlijk precies was Lodewijk ook in het na gaan van de gangen van zijn vrouw, die toch volgens de tijdgenoot Dirk van Hogendorp zeer bemind en van| onberispelijk gedrag was. Ongegronde verdachtmaking. CLECHTS DE DOOD VAN DE oudste prins Charles Napoleon, een ihieper begaafd ventje, kon de echtgenoten wat dichter bij elkaar brengen. De koningin werd ziek van verdriet en Lodewijk trachtte haar tevergeefs te troosten. Doch zelfs in deze toestand viel hij haar nog las tig met de grofste verdachtmakin gen. Hij liet haar bij alles wat haar heilig was zweren, dat zij hem nooit bedrogen had. De jaloerse koning bedierf op dat moment meer dan hij ooit in zijn huwelijk goed zou kunnen maken. Enkele dagen later reisde Hartense naar de Pyreneeën, waar zij weer enigszins op krachten hoopte te komen. Volgens het bergvolkje lukte haar dit snel genoeg, want zij was de eerste vrouw die de stelle hellingen van de Viguemale beklom. Enkele bekende figuren, die zich eveneens ter plaatse ophielden, zorg den er echter voor dat de Bonapar- tes in Parijs de gewenste roddelvoor- raad kregen, die zij voor het ver troebelen van de verhouding tussen Hortense de Beauharnais, koningin van Holland. Pijproken, mannenwerk. ODEWIJK VERBAASDE onder- tussen heel Holland door de on gedurigheid waarmee hij zich van woonplaats naar woonplaats begaf. Amsterdam verloor aan hem zijn stadhuis, dat vanaf die tijd nog slechts als paleis op de Dam dienst mag doen. Zijn onderdanen waren echter met hun menselijke koning in de wolken, al vonden zij het vreemd dat de koningin hun mening niet scheen te delen. Lodewijk breidde zijn leifde voor de Hollanders ook uit tot het over nemen van hun gewoonten. Op een keer nam hij manmoedig een pijp ter hand en voelde zidh door dikke rookkolommen hecht verbonden met zijn onderdanen. De gevleide Hollan ders zagen echter al snel, dat de maag van de vorst het met zijn na tionaliteitsverandering niet eens was en duidelijk invloed uitoefende op het uiterlijk van zijn genieter. Slechts een overhaaste vlucht kon de ge- eerbiedigde vorst van het ergste wat hem als „Nederlander" kon overko men redden. STAMBOOM Hortense de Beauharnais, ko ningin van Holland van 1806 1810, werd in 1783 te Parijs als dochter van vicomte Alexandre de \'eauharnais en Josephine, dochter van een havenmeester, geboren. Nadat haar vader in 1794 zijn adellijke titel met de dood had moeten betalen, werd moeder Josephine enkele jaren later door Napoleon uit de ge vangenis gehaald en naar het al taar gevoerd. Hortense werd als stiefdochter door Napoleon ge adopteerd, die haar in 1804 aan zijn broer Lodewijk uithuwe lijkte. Vaderlandse ooievaars. WELDRA WERD DE KONING naar Parijs geroepen om voor Napoleon verantwoording af te leg gen. Een grote schare Hollandse die naren vergezelde hem. Deze knapen richtten de ogen van heel Parijs op zich, doordat zij zich elke dag naar de plantentuin spoedden, om daar vol heimwee de vaderlandse ooie vaars gade te slaan, die hen het Pa rijse leed hielpen verzachten. Geluk kig voor hen had op bevel van Na poleon tussen Lodewijk en Hortense een officiële verzoening plaats en ging het korte tijd later weer snel bergafwaarts naar de lage landen. Het ging echter ook met de verzoe ning bergafwaarts, want zodra de echtelieden onder de rook van Parijs weg waren, scheidden hun wegen. Lodewijk spoedde zich naar Amster dam en Hortense vestigde zich met een kwijnend gezicht in Utigcht. La ter nam ook zij weer haar intrek in het paleis op de Dam, maar Lode wijk gaf toen bevel de scheidings deuren tussen haar appartementen dicht te laten metselen. Het duurde niet lang of allen, die de koningin hun sympathie betuigden, vielen bij Lodewijk in ongenade. QNDANKS HET VERBOD VAN haar man vluchtte Hortense naar Antwerpen, waar zij de verde re ontwikkeling van de zaken af keek. Lang behoefde zij niet op haar wraak te wachten, want ook Lode- wijks dagen in Holland waren ge teld. Een vechtpartij tussen een Franse koetsier en een burgerman bracht Oudinot, de grote tegenstander van Lodewijk, zijn hoofdkwartier in Amsterdam opslaan. Dit was te veel voor Lodewijk en vergezeld van en kele vrienden verliet hij het land dat hij lief Ihad gekregen. LIORTENSE LEEFDE weer hele- maal op toen zij niet meer ge noodzaakt was zich op Hollandse bo dem te amuseren. Met haar twee zoontjes, waarvan de jongste de la tere Napoleon III zou worden, nam zij haar intrek op haar ouderlijk kasteel Malmaisom. Zij was toen pas vijf en twintig jaar en stortte zich, met de kennelijke bedoeling de ver loren jaren in te halen, in het feest gedruis, waarmee Napoleon zijn hoogmoedswaanzin begeleidde. De feestelijke quadrille werd echter al spoedig vervangen door de doden mars, die de weg terug van de Fran se troepen door het winterse Rus land tot een hel maakte. Het werd stil in de balzalen en op de enkele liefdadigheidsfeesten bewezen de tientallen muurbloempjes hoe ern stig het met 't sterke geslacht gesteld was. In 1815 toen de verbonden le gers Parijs naderden vonden Horten se en Lodewijk elkaar terug op Ram- bouillet het kasteel waar ons ko ninklijk paar deze week de gast van president Coty was. Terwijl de Bonaparte's zich plotseling ontpop ten als vurige royalisten bleef Hor tense Napoleon trouw. QNDANKS DEZE TROUW over- laadde Napoleon na zijn terug keer van Elba, Hortense met onver diende verwijten. Terwijl voor het paleis het volk om zijn keizer riep, bekte hij haar zo af dat zij in tranen uitbarstte. Napoleon zag zijn kans en sleepte haar huilend en wel het balkon op. De volgende dag stond er dan ook in de couranten te lezen, dat het ge luk over de hulde van haar vader Hortense kennelijk te machtig was geworden. Waterloo maakte echter een einde aan de grootheidswaanzin van de kleine man. Hals over kop vluchtte hij terug naar Parijs, waar hij door Hortense zo goed mogelijk getroost werd. Toen Napoleon zijn laatste tocht naar St. Helena zou moeten gaan maken, gaf Hortense hem een zeer kostbare ketting, die hij in zijn armoede te gelde zou kunnen maken. Na zijn dood kreeg zij het collier te rug. Enkele jaren later toen zij er zelf zeer slecht voor stond, verkocht zij het aan de koning van Beieren voor een gering jaargeld. Deze deed er een goed zaakje mee, want twee jaar later stierf koningin Hortense en werd het collier zijn eigendom. OORTENSE WERD NA DE VAL van Napoleon verbannen uit Pa rijs en begon een leven van omzwer mingen. Meer verdriet deed haar echter dat haar man opeens een van zijn kinderen bij zich wilde hebben. Hij won het proces en de arme vrouw moest haar oudste zoontje af staan. In 1830 trad haar oudste zoon Na poleon Louis als leider op van een groep opstandelingen in Italië. Hor tense genoot van de bravourstukjes, die hij uithaalde. De waarschuwingen om door tussenbeiden te komen de eer van de Bonapartes te redden, sloeg zij in de wind. Enkele maanden later werd haar oudste zoon echter vermoord. Hortense, die haar liefste zoon de laatste eer wilde bewijzen, kon in Italië maar nauwelijks aan de woede der contra-revolutionairen ontkomen. Een jaar later stelde de burgerkoning Louis Philippe de grenzen weer voor haar open en ver gezeld door haar zoon maakte zij een bedevaartstocht Icings de weg, die de zaak aan het rollen. Lodewijk Napoleon had afgelegd. De emoties koos de zijde van de Hollander en van de laatste jaren waren haar ech- verdedigde hem tegen de wraak van ter te veel geweest. Op 5 October Napoleon. De kleine Corsicaan kon 1837 overleed zij op 54-jarige leef- echter niet toelaten, dat zijn land-, tijd. Lodewijk overleefde haar nog genoten door de Hollanders gemo-; acht jaar en werd met zijn 67 jaar de lesteerd werden en liet maarschalk oudste van alle Bonapartes. JET LEVEN VAN VORSTEN IS, als men de geschiedenis mag geloven, meestal een aards tranendal. Als deze tragedies zich bovendien nog in de lage landen afspelen, dan zal het geen verwondering wekken, dat de tranenvloed hier een plaatselijk dieptepunt bereikte. Gelukkig hebben de vorstinnen in Nederland zich over het algemeen zo intensief met de staats zaken bezig gehouden dat er weinig tijd overbleef geschiedenis met tra nen te schrijven. Eén vorstin is er geweest, die, ondanks dat ons land haar als koningin op de handen droeg, dit maar een zeer onprettige zit vond en als de hofgebruiken het maar enigszins toelieten elders haar genoe gen zocht. Wie echter bedenkt dat deze vrouw, Hortense de Beauhar nais, een geboren Frangaise was, die alle charmes van haar land in haar jeugd geproefd had, zal dit heimwee niet verwonderlijk voorkomen. Als vrouw van Lodewijk Bonaparte kreeg zij, in de woelige jaren na de Franse (evolutie, echter weinig gelegenheid zich aan haar genoegens te wijden. Tuinfeest op het kasteel Malmaison het verblijf van de Bonapartes. jaloers: een verkeerde huwelijksop vatting, waarin hij door de verdacht makingen van zijn zusters nog ge staafd werd. Dit bereikte een hoogte punt na de geboorte van een zoon, die volgens Bonaparte wel eens zijn opvolger zou kunnen worden. Laster belegerde het huwelijk, waaraan toch al zo weinig te bederven viel. De praatjes werden ontmanteld, maar de verhouding tussen Hortense en Louis, die aandacht aan de verdachtmakin gen geschonken had, was voorgoed bedorven. Jaloezie en onbegrip DE OMGEVING WAARIN HOR TENSE de Beauharnais, als doch ter uit het eerste huwelijk van de gemalin van Napoleon, opgevoed werd, leende zich er weinig toe de toekomstige koningin van Holland realiteitszin bij te brengen. Onmid dellijk nadat de guillotine de adel lijke kaste van het land behoorlijk ingekort had, voelden de personen, die verantwoordelijk waren voor dit bloedbad, opeens duidelijk een ge mis aan een adellijke toplaag. Aan gezien zij, voor zover zij tenminste zelf niet onder het mes te lijden hadden, het innigst met het blauwe bloed in contact geweest waren, acht ten zij zichzelf de aagewezen perso nen om de bloedarme adel nieuw le ven in te blazen. Dit gebeurde echter eerst toen de guillotine reeds lang in een museum stond opgesteld, om er het nageslacht op te wijzen dat Frankrijk nooit bang is geweest om ergens het mes in te zetten. do over een leger krijgen. Duroc be dankte echter voor de eer, op deze wijze in het huwelijk gestort te wor den en marcheerde haastig af. Deze onverwachte keer van de zaak deed Napoleon in woede ontsteken en zon der een ogenblik het oordeel van de betrokken partijen af te wachten, hu welijkte hij zijn stiefdochter uit aan zijn broer Louis. Laster en jaloezie. LOUIS BONAPARTE POOGDE OP het ogenblik, dat het bericht van de toewijzing hem bereikte, met de middelen die een vrijgezel daartoe ten dienste staan, juist een ongeluk kig verlopen liefde te vergeten. Hij en Hortense schikten zich echter mor rend en de enige band die hen na him huwelijk bond, was die van het we derzijds beklag. Daar kwam nog bij, dat Louis geplaagd werd door rheu- matische pijnen, die zijn humeur sterk beïnvloedden. Hij was ondanks dat hij niets om zijn vrouw gaf Kunst en zelfbeklag. LIET GEVOLG VAN DEZE verwij- dering was dat de beide echtelie den weinig zin als ze hadden, veel tegen elkaar aan te zitten kijken feest op feest organiseerden. Hortense zelf meer dan middelmatig begaafd trad in het openbaar op als kunstbe schermster en Louis vulde zijn vrije tijd met zelfbeklag. Napoleon, die zich in 1804 tot keizer liet kronen, probeerde na deze daad van zelfver heffing ook zijn broers en zusters zo goed mogelijk onderdak te brengen. Broer Joseph zag Napels en voelde zich er als koning wel bij, Murat werd groothertog van Berg en voor Louis had hij een koningskroon in Holland uitgespaard. Moe van ronde dans. Het ging de bataafse repu bliek in die jaren niet voor de wind. Wat draaierig van het dansen rond de vrijheidsboom, had men het Hoffelijkheid en grootveinzerij. IN DE EERSTE JAREN VAN de vo. rige eeuw verzamelde zich op de kastelen van Frankrijk een grote groep nijvere burgers, zojuist door Napoleon in de adelstand verheven. Tot leringe en vermaak van deze ver heven knapen, werd het gezelschap aangevuld met de personen die, on danks dat zij voor de revolutie het volk even pittig uitgezogen hadden als hun gestrafte broeders, de dans ontsprongen waren. In deze geïsoleer de gemeenschappen werden alle smetten van vroegere lagere afkomst door de vingers gezien en door hoffe lijkheid en grootveinzerij vervangen. Het spreekt dan ook van zelf dat Hortense de Beauharnais, in deze omgeving opgegroeid, bijna alles miste, wat haar bij haar latere be zoekingen ter zijde kon staan. Haastige afmars. "TERWIJL NAPOLEON IN EGYPTE de pyramiden op zich neer liet zien, Stelde zijn vrouw Josephine al les in het werk, om haar dochter aan een geschikte man met vooruitzichten te koppelen. Enkele op het eerste ge zicht niet te verwaarlozen jongelin gen werden terzijde geschoven, om dat hun liefde zich uitstrekte naar enkel zeer bekende maar niet alom beminde vrouwen van die tijd. De jonge militair Duroc kreeg van Na poleon het bevel met de beeldschone Hortense te trouwen. Als bruidschat zou h|j 500.000 francs en het comman- Louls (Lodewijk) Bonaparte, koning van Holland.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6