CONCORStft „Vliegende schotels" naar het rijk der fabelen Se Moeder Qods Utrechtse Sterrewacht onderzocht vele meldingen Van Schiphol naar Canada over de Pool .r en vind! ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Met mogelijkheden valt niet te rekenen Vrij regelmatig: duiken nog altijd in de pers verhalen op over vliegende schotels, dito sigaren enz. Soms worden ze op sensationele wijze aangevuld met landingen, welke hier of daar zouden zijn waargenomen en zelfs met ontmoetingen met vreemde wezens. In verschillende publicaties voelt de lezer met z'n klompen aan, dat er de spot gedreven wordt met die verha len; maar in andere publicaties wordt het zó voorgesteld alsof het vrij| zeker is, dat wij hier te doen hebben met een bezoek van bewoners vanj naburige planeten. En dan rijst bij ons de gedachte: Is er dan niemand, die ons nu eens kan vertellen, wat er precies aan de hand is en wat wij daar van moeten denken? Neen, zo iemand is er inderdaad op de hele wereld niet te vinden. paar duizend jaar, en voor zulke „mensen" is een reisje van negen jaar gelijk aan een trip van drie of vier dagen bij ons." Inderdaad, dat behoort niet tot de onmogelijkheden, maar als wij alles aanvaarden, wat niet tot de onmoge lijkheden behoort, dan raken wij ver uit de koers. Het lijkt ons heel wat reëler om de verklaring van die werkelijk serieus bevonden waarnemingen te zoeken in de mogelijkheid van een „vergissing". Vergissen is menselijk, zelfs zijn ver gissingen en verkeerde observaties mo gelijk en verklaarbaar bij zeer se- rieuse waarnemingen, welke met UITERSTE STANDPUNTEN. Men kan twee uiterste standpunten innemen. Het eerste standpunt kris talliseert zich om dit ene woord: onzin. Het zijn over het algemeen de wetenschapsmensen, die sceptisch staan tegenover al die gesignaleerde verschijnselen, welke zij dan verkla ren met hallucinatie, zinsbegooche ling, teveel aan fantasie, kwajongens- grappen of interessant-makerij. Tegenover hen staan degenen, die het verschijnsel op zich serieus ne men en geloven, dat hier inderdaad gedacht moet worden aan contactpo gingen door met verstand begaafde wezens van andere planeten. !Daar tussen in staat de mening van hen, die weliswaar het merendeel der meldingen als fantasie of zinsbegoo cheling bestempelen, doch van ge voelen zijn, dat er toch voldoende ge vallen van serieuse observatie tegen over staan, welke op z'n zachtst ge zegd „te denken geven". Om die laatste categorie gaat het nu voornamelijk: wat geven die se rieus en deugdelijk waargenomen ge vallen te denken? Als wij heel erg objectief willen zijn, moeten wy constateren, dat wij dat niet weten en ook niet kunnen weten, onze wetenschap is maar be perkt en als de uitvindingen van de laatste eeuw ons iets geleerd hebben, dan is het wel dit, dat wij niet te vlug moeten zijn met het woordje „onmogelijk". Wie een paar honderd jaar geleden vóór de uitvinding van de micro scoop beweerd zou hebben, dat er diertjes om ons heen waren, die zó klein waren, dat men ze zelfs niet kon zien, zou voor gek verklaard zijn. Thans weten we dat ze er zijn. Iets anders is, of wij nu maar di rect moeten gaan geloven, dat wij inderdaad te maken hebben met be zoekers van een soort menselijke we zens uit andere delen van de onmete lijke wereldruimte. Bij de huidige stand van de wetenschap deze restrictie moeten wij vanzelfsprekend maken lijkt ons zo'n bezoek in hoge mate onwaarschijnlijk. Vooreerst is er in ons eigen plane tenstelsel (ons zonnestelsel dus) geen enkele planeet te vinden, waar de temperatuur, de samenstelling van de dampkring, het voorkomen van plan tengroei en andere omstandigheden van dien aard zijn, dat zij de veron derstelling van een soort menselijk ras, dat gelijkt op het onze, recht vaardigen. En gaan wij vervolgens naar an dere planetenstelsel kijken, welke mogelijk zouden kunnen zijn rond om de andere sterren, dan zien wij, dat de dichtstbij zijnde vaste ster (aangenomen dat die bewoonbare planeten om zich heen heeft) vier en een half lichtjaar van ons verwijderd is Zélfs al zou „men" daar in staat zijn te reizen met een snelheid gelijk of althans bijna gelijk aan die van het licht (300.000 km. per seconde) dan zou zo'n retourreisje naar de aarde dus negen jaar duren. ALS ER NU EENS. Nu kan men wel tegenwerpen: „Ja, maaronmogelijk is het toch niet, want er kan wel ergens een mensen ras huizen, dat veel en veel ouder wordt dan ons mensenras, bijv. een allerlei voorzorgen zijn omgeven. Zulke vergissingen komen ook in de wetenschap voor. RAPPORT VAN DE STERRENWACHT. Hier laten we tot slot van deze beschouwing een rapport volgen van de Utrechtse Sterrenwacht over waarnemingen, welke in ons eigen land gedaan zijn en waarbij wij dus kunnen beschikken over recente en vooral over controleerbare gegevens. In het begin van September van dit jaar kwam bij de Utrechtse Ster renwacht een aantal berichten binnen over waarnemingen van merkwaar dige verschijnselen in de lucht. Na een oproep in de dagbladen werden ongeveer tweehonderd brieven uit alle delen van het land ontvangen. De bestudering en bewerking van dit materiaal is nu voltooid. Het blijkt, dat de waarnemingen niet alle op hetzelfde verschijnsel slaan, want in de brieven worden uiteenlopende dagen en tijdstippen genoemd. De berichten hebben be trekking op een tijdsinterval van on geveer tien dagen. De verschijnselen waarover de waarnemers schrijven vallen uiteen in vier groepen: 1. Een aantal waarnemers, in de omgeving van Nij verdal heeft zich laten beetnemen door schooljongens, die een vlieger met een lampje aan de staart hadden opgelaten. 2. Ook de ballonnen met een lampje er aan die (voor het onder zoek van de windrichting) dagelijks door het K.N.M.L worden opgela ten, worden door sommigen voor „vligende schotels" aangezien en aan de Sterrenwacht gerappotreerd. 3. Andere waarnemingen, vooral uit de kuststreek, hadden betrekking op de door straaljagers achtergelaten condensatiestrepen of op deze vlieg tuigen zelf, blinkend in het licht van de ondergaande zon. Juist in die tijd werden uitgebreide manoeuvres gehouden. 4. Tenslotte was er een aantal waarnemers, dat kennelijk een vuur bol heeft gezien. Een vuurbol is een zeer heldere „vallende ster". Sinds 1947 houdt men zich op de Utrechtse Sterrenwacht bezig met het verzamelen en bewerken van waar nemingen van vuurbollen. In de loop van deze tijd zijn reeds een 4000- tal brieven ontvangen over aan de hemel geziene lichtverschijnselen Onder deze vierduizend was een aantal, dat, althans volgens de waar nemers, betrekking had op „vliegen de schotels". Merkwaardig is echter, dat vuurbollen steeds door een soms zeer groot aantal waarnemers uit het gehele land en ook daarbuiten wor den opgemerkt, terwijl het bij een bericht over „vliegende schotels" steeds één of enkele waarnemers be treft op niet meer dan één punt; deze berichten worden nooit beves tigd door meldingen uit andere plaat sen. Op grond van dit uitgebreide mate riaal menen de onderzoekers van de Utrechtse Sterrenwacht dan ook zonder enige twijfel de „vliegende schotels" naar het rijk der fabelen te kunnen verwijzen. Coöp. Levensverzekering Mij. u.a. r Maximale zekerheid Minimale premie voor collectieve personeelvereekeringen Hoofdkantoor i 1^(1. Oudenoord - Utrecht Tol. 16591 (3 lijnon) (Advertentie) De KLM doet mee In de dagbladen is reeds enige malen melding gemaakt van experi mentele vluchten over de Noordpool en de Scandinavian Airlines System heeft onlangs definitief aangekondigd een vaste route van Kopenhagen over de Poolcirkel via Groenland naar Los Angelos te zullen gaan vliegen. Reeds twee jaar geleden waren de Scandinaviërs het, die de eerste proe ven namen met het vliegen over de Pool. Technisch en theoretisch was dit reeds lang mogelijk geworden, doch men diende eerst de benodigde vliegbases langs de route in te rich ten, om de vlucht door tussenlandin gen, waarbij benzine ingenomen kan worden, economisch mogelijk te ma ken en ten tweede het reizend pu bliek het vertrouwen in het vliegtuig te geven. Het aanleggen van vliegvelden was een tijdrovend werk, waarbij men moest steunen op het werk van de Amerikanen in deze gebieden en het vertrouwen van het publiek kon niet zo gemakkelijk gewonnen worden. Hiertoe dienden eerst enkele geslaag de proefvluchten gemaakt te worden, opdat men de zekerheid kreeg, dat een en ander geen grotere risico's dan aan een normale vlucht verbonden, met zich mee bracht. Het laatste bleek wel het moei lijkst. Want het is toch iets anders om over de oceaan te wippen naar Amerika, dan de route te volgen over de eindeloze en onherbergzame ijs vlakten, waar een motorstoring het einde van het leven van enkele do zijnen mensen kan betekenen en in de regel ook zal betekenen. De tech nische zekerheid van het vliegtuig is door de ontwikelingen van de laat ste tijd zo groot geworden, de kans op een motorstoring zo klein, dat dit ook de reizigers niet ontgaan is. Het is S.A.S. uiteindelijk gelukt en de vas te luchtroute is een feit geworden. De Amerikanen waren verbaasd en verrast. Zij hadden deze plotselinge ontwikkeling kennelijk niet voor zien. Rustig lieten zij de Noren, Zwe den en Denen hun gang gaan, me nende dat men deze kleine minuscuul weinig betekenende volkjes onge stoord moest laten experimenteren in de Poolstreken, zoals hun voorvade ren ook gedaan hadden. Plotseling beseften de Amerikanen de volle betekenis van het gebeurde en haastten de autoriteiten te Wash ington zich te verklaren, dat onder handelingen waren geopend Over het gebruik van de luchtbases op Groen land. Een en ander schijnt tot volle tevredenheid te zijn verlopen en S.A.S. zal wel een aanzienlijk bedrag hebben neergeteld voor de concessie. Zo verdient Amerika aan het Scan dinavische experiment, dat heeft ge leid tot een meer economische route, zowel wat geld als tijd betreft. In Canada is men van het principe uitgegaan „wat S.A.S. kan kunnen wij ook" en men projecteerde een even noordelijke luchtlijn die vrij wel recht van Vancouver via Groen land naar Europa zal lopen en vol gens de geruchtenSchiphol als eindhaven zal hebben. Een en ander is reeds in behandeling bij het Ca nadese ministerie van Vervoer. In Nederland voelt men alles voor het plan en de zaken zouden reeds beklonken zijn. De berichten vermel den, dat Canadian Pacific deze lijn in samenwerking met de K.L.M. zal gaan exploiteren. Op deze wijze zul len wij tot de eersten behoren die ook via de Pool vliegen en hiermede een graantje meepikken van de Scan dinavische experimenten. Gezien de reputatie en het prima materiaal van onze K.L.M. zou het niet ondenkbaar zijn, dat wij op deze route een be langrijk woordje zullen gaan mee spreken. Vader verkocht huisraad en werd kermisreiziger Thans uitgezworven De Rotterdamse politie heeft Woensdagavond te Helmond een 37- jarige kermisreiziger aangehouden, die in Januari j.l., toen zijn vrouw in een sanatorium moest worden op genomen ,zijn drie kinderen onder wie een baby, in de steek had gela ten. Hij verkocht nagenoeg de ge hele inboedel en de kinderuitzet, waarna de dienst van sociale zaken zich over de kinderen moest ontfer men. Daarop verkocht hij de door zijn vrouw geleende kinderwagen, ver kocht een costuum, een bromfiets en twee gewone fietsen, die hij op cre- diet had gekocht, maar nog niet had afbetaald. Verder wist hij door op lichting ƒ3000,in de wacht te sle pen. Daarna vond hij werk op ker missen en bleef zodoende lange tijd onvindbaar. Toen hij werd aange houden, kwam hij juist uit een bio scoop. Het toeval wil, dat zijn vrouw Woensdag genezen uit het sa natorium werd ontslagen. CURATOR ZORGDE VOOR ZICHZELF. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de 29-jarige Haagse jurist J. W. M. R., die ongeveer een halve ton had verduisterd uit faillis- sementsgelden, die hij als curator be heerde, veroordeeld tot een gevan genisstraf van 1 jaar met aftrek van voorarrest. Voorts gelastte het Hof onmiddellijk invrijheidsstelling, om dat R. zich reeds een jaar in voorar rest had bevonden. Het hof overwoog in zijn vonnis, dat in een psychiatrisch rapport wordt gezegd, dat R. aan oordeels stoornis lijdt. Daarom rekende het Hof R. de begane feiten, hoe ernstig deze ook zijn, in verminderde mate toe. Voorts bepaalde het Hof, dat R. 5 jaar lang het ambt van advocaat en procureur niet mag bekleden. ^IN VELERLEI VERSCHIJNINGj k (Foto: v. d. Horst) Opname uit de R.K. Kerk te Nieuwveen En steeds mijn blanke hand ten blanken groet geheven Ontvliedt uw beeld mijn hunkerend gezicht... Zeg. is uw licht het licht van mijn leven. Of is mijn ziel het leven van uw licht! NIET-BEWEZEN TANDARTS-DIENSTEN. De Groninger rechtbank heeft gis termorgen de 45-jarige tandarts L. H. Eggens veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan zeven voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar. Verdachte had enkele jaren on juiste declaraties opgegeven aan het algemeen stads- en provinciaal zie kenfonds „Ziekenhulp" te Groningen. Hij vermeldde diensten, die hij in het geheel niet aan zijn patiënten had bewezen. Voorts bracht hij vul lingen aan, die niet nodig waren. Zo eigende hij zich ca. 10.000 toe. JONGETJE NA AANRIJDING OVERLEDEN. Gistermiddag omstreeks vijf uur is een tweejarig jongetje, P. Kazius uit de Atjehstraat te Rotterdam, op het kruispunt brede Hilledijk-Timor- straat door een auto aangereden en op slag gedood. Het stoffelijk over schot werd naar het Zuiderzieken huis vervoerd. Op honderdjarige leeftijd is te Garijp (Fr.) overleden mevr. Tr. AdemaJonker. Sinds enkele weken was zij voor het eerst in haar leven ziekelijk. Nu dachten jullie zeker, dat de landloper, die vannacht op de bank geslapen heeft zijn stok en knapzak vergeten is, maar dan kennen jullie die landloper slecht! Hij is alleen maar even een eindje gaan wandelen en zijn stok en knapzak houdt hij voortdurend in de gaten. De landloper denkt, dat niemand hem ziet, maar als je even goed kjjkt, zul je hem zeker vinden. Kindje verkouden? Dan rug, keel en borstje Inwrijven met (Advertentie) (de 7 wijzerplaten) 6) „Op een tafeltje dicht bij zijn oor", zei mijnheer Bateman. „Dat was goed van je bedacht Pongo" zei Ronny. „Zeg me nu eens" wendde hij zich tot Bill, „als er om zeven uur 's morgens, een reuze gro te klok begon te luiden op een paar centimeters afstand van je oor wat zou je daar van zeggen?" „Lieve hemel", zei Bill. „Ik zou zeggen Hij zweeg. „Dat zou je zeker", zei Ronny. „Dat zou ik ook doen. En dat zou iedereen De zogenaamde oermens zou te voor schijn komen. Die kwam hier niet te voorschijn. Dus zeg ik, dat Pongo ge lijk heeft als gewoonlijk en dat Gerry een geheimzinnige ziekte aan zijn trommelvlies heeft." „Het is nu twintig over twaalf', zei een van de andere meisjes tries tig. „Ik zeg", zei Jimmy langzaam, „dat het alle begrip te boven gaat. Ik be doel een grap is een grap. Maar dit gaat een beetje te ver. Het is niet aardig tegenover de Cootes". Bill staarde hem aan. „Wat bedoel je daar mee?" „Och", zei Jimmy. „Allemaal goed en wel maar zó is 't toch eigenlijk niet". Hij vond het moeilijk om precies onder woorden te brengen wat hij bedoelde. Hij wilde niet te veel zeg gen, en toch. Hij zag, dat Ronny hem aankeek, Ronny lette plotseling op. Op dit ogenblik kwam Tredwell de kamer binnen en keek aarzelend rond. „Ik dacht dat mijnheer Bateman hier was", legde hij verontschuldigd uit. „Hij is juist door die deur wegge gaan" zei Ronny. „Kan ik misschien helpen?" Tredwell's ogen dwaalden van hem naar Jimmy Thesiger en toen weer terug. Alsof ze uitverkozen waren verlieten de twee jongelui de kamer met Tredwell. Deze sloot de eetka merdeur zorgvuldig achter hen dicht „Wél", zei Ronny, „wat is er?" „Daar mijnheer Wade nog niet be neden was, mijnheer, nam ik de vrij heid Williams naar zijn kamer te zen den". „Ja?" „Williams is zoeven hevig opge wonden naar beneden komen stor men". Tredwell zweeg even, een zwijgen dat hen voor moest berijden. „ik'vrees, mijnheer, dat de arme jongeman in zijn slaap gestorven is". Jimmy en Ronny staarden hem aan. „Onzin", zei Ronny ten slotte „Dat isdat is onmogelijk. Gerry Plotseling vertrok hij zijn gezicht. „Ik zal boven gaan kijken. Die stommerik van een Williams kan zich wel vergist hebben". Tredwell strekte zijn hand uit om hem tegen te houden. Met een raar, onnatuurlijk gevoel, alsof hij er niet bijhoorde besefte Jimmy, dat de but ler de situatie geheel meester was. „Neen, mijnheer Williams heeft zich niet vergist. Ik heb al om dr. Cart- wright gestuurd en dan ben ik zo vrij geweest de kamer op slot te doen al vorens sir Oswald te berichten wat er gebeurd is. Nu moet ik mijnheer Bateman zoeken". Tredwell snelde weg. Ronny stond daar als versuft. „Gerry", mompelde hij bij zichzelf Jimmy nam zijn vriend bij de arm en leidde hem naar buiten door een zijdeur naar een afgesloten gedeelte van het terras. Hij duwde hem op een stoel. .Neem het kalm op, ouwe jongen" zei hjj vriendelijk. „Binnen een mi nuut zal je wel weer op dreef ko men". Maar toch nam hij hem nieuws gierig op. Hij had nooit geweten, dat Ronny zo bevriend was met Gerry Wade. „Die arme Gerry", zei hij naden kend. „Als er ooit iemand kernge zond uitzag dan was hij het". Ronny knikte. „Dat hele gevalletje met die wek kers lijkt nu zo onzinnig dwaas" ging Jimmy verder. „Het is eigenaardig, hé, dat de klucht soms zozeer neigt naar de tragedie?" Hij zei maar wat hem het eerst in viel om Ronny tijd te geven zich te herstellen. De ander bewoog zich on rustig. „Ik wou dat de dokter kwam. Ik wil weten „Wat weten?" „Waar hij van stierf" Jimmy perste zijn lippen opeen. „Het hart?" veronderstelde hij aar zelend. Ronny lachte kort en schamper. „Zeg Ronny", zei Jimmy. „Ja?" Jimmy sprak slechts met moeite verder. „Je bedoelt toch niet, je denkt toch niet ik beoel, je haalt je toch niet in het hoofd, dat nu ja, dat, ik wil zeggen, dat ze hem de hersen pan ingeslagen hebben of iets derge lijks? Omdat Tredwell die deur af sluit en zo". Het kwam Jimmy voor, dat zijn woorden wel een antwoord verdien den, maar Ronny bleef recht voor zie1, uit staren. J# imy schudde het hoofd en ver viel in stilzwijgen. Hij wist niet an ders te doen dan te wachten. Dus wachtte hij. Tredwell stoorde hen. „De dokter zou de heren gaarne spreken in de bibliotheek, als de he ren zo goed zouden willen zijn". Ronny sprong op, Jimmy volgde hem. Dr. Cartwright was een mager ener giek jongmens met een intelligent gezicht. Hij groette hen met een kort knikje. Pongo ernstiger en zijn bril meer opvallend dan ooit, stelde hen voor. „Ik hoor, dat u een goede vriend van de heer Wade was", zei de dok ter tegen Ronny. „Zijn beste vriend". „Hm. Wel het geval lijkt me duide lijk genoeg. Al is het treurig. Hij leek een gezonde jonge kerel. Weet u ook of h(j gewoon was iets in te nemen om te. kunnen slapen?" „Om te kunnen slanen?" Ronny keek verbluft. „Hij sliep altijd als een os". „U hoorde hem nooit klagen over slapeloosheid". „Nooit". „Wel de zaak is eenvoudig genoeg. Toch zal er een lijkschouwing plaats moeten hebben, vrees ik". „Waar stierf hij aan?" „Er is niet veel twijfel mogelijk, ik zou zeggen van een te grote dosis Chloraal. Het goedje stond naast zijn bed. Met een karaf en een glas. Dat zijn heel treurige gevallen." Jimmy was het die de vraag stelde, die hij voelde, dat de ander op de lippen had, maar klaarblijkelijk om de een of andere reden niet kon uiten. „Dus er is geen sprake van mis daad?" De dokter keek hem scherp aan? „Waarom zegt u dat? Is er soms reden om dat te denken?" Jimmy keek Ronny aan. Als Ronny iets wist moest hij het nu zeggen. Maar tot zijn verwondering schudde Ronny het hoofd. „Totaal geen reden", zij hij duide lijk. „En zelfmoord soms?" „Uitgesloten". Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12