HET SEHEIM VflH Tweede Kamer nam wet Onderwijs Friese taal aan Halve Utrechtse raad wilde de uurloon-actie niet steunen Vishandelaar erin; niet in zette het mes de vis, doch in een collega De waardering voor „het leven begint bij veertig" algemeen VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In de vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag voortgezet de algemene beraadslaging over het wetsontwerp, houdende regeling van het onderwijs in de Friese taal en het gebruik van die taal of van een streektaal als voertaal bij het lager onderwijs. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mejuf frouw DE WAAL, dankt voor de goe de wensen, die de heer Van Sleen had geuit met betrekking tot de gezond heidstoestand van minister Cals. De wenselijkheid van het behoud en versteviging van regionale cultu ren is, zo constateert zij vervolgens, door de Kamer bevestigd. Op de Friese kwestie zegt spr. niet te zullen ingaan, daar dit niet tot taak behoort. Spr. treedt dan in een bestrijding van de opvatting van de heer Peters als zou het wetsontwerp overbodig zijn, daar de L.O.-wet voldoende ruimte zou laten voor het onderwijs in de Friese taal. Als de heer Peters gelijk zou hebben ,dan zou men deze zonderlinge situatie krijgen, dat het verboden zou zijn onderwijs te geven in de Friese taal, maar dat het Frans wel voertaal zou kunnen zijn. Dat is niet rationeel. Sprekende over de proefscholen zegt de staatssecretaris, dat deze ver geleken kunnen worden met andere lagere scholen. Het gaat niet alleen om proeven in Friesland, men heeft ook vergelij kingsmateriaal van andere streken. De bedachtzaamheid, die de Frie zen kenmerkt, is h.i. een waarborg voor het vertrouwen van mevr, For- tanier, dat de invoering met wijsheid zal geschieden. Mejuffrouw De Waal meent, dat er geen angst behoeft te zijn, dat het Fries gedurende het hele derde leer jaar nog als voertaal zal worden ge bruikt. Zij merkt op, dat het Neder lands van de eerste klas af zal wor den onderwezen en dat het van de derde klas af de enige taal zal zijn. Inspectie en onderwijs zullen moe ten samenwerken om te komen tot de gewenste didaktiek en methodiek. De vraag met het stelsel van de L.O.-wet 1920. De mogelijkheid om het bezit van de akte Fries te belonen bestaat vol gens het bezoldigingsbesluit. Spr. wil zich er echter nog over beraden of het wenselijk is van deze mogelijk heid gebruik te maken. Zij zal overwegen of het gewenst is cursussen voor de akte Fries in te richten aan de kweekscholen te Steenwijkerwold en Hilversum. Met betrekking tot de opmerkin gen over moeilijkheden te verwach ten bij verhuizing naar of uit Fries land herinnert spr. eraan, dat in de Memorie van Antwoord gezegd is, dat van de gemeente- en schoolbesturen verwacht wordt, dat voorzieningen zullen worden getroffen voor kinde ren wier ouders in het eerste leer jaar Nederlands als voertaal prefe reren. De inspecties zullen ter zake ook werkzaam kunnen zijn. De heer PETERS (KVP) geeft nog te kennen, dat z.i. de bewijsvoering met betrekking tot de verplichting het Nederlands te gebruiken als voer taal niet sterk is. Hij handhaaft zijn standpunt ten deze. De STAATSECRETARIS merkt op, dat als in het leerplan niets wordt ge zegd omtrent Fries of een streektaal, aangenomen wordt, dat Nederlands de voertaal is. Het wetsontwerp wordt hierna aan genomen bij zitten en opstaan. Slechts enige leden blijken daarbij tegen aan- vaardig te zijn. Minister Manshoitlaan in Wageningen _L De gemeenteraad van Wageningen heeft met algemene stemmen beslo ten, de „Lage Steeg", waaraan ver scheidene nieuwe landbouwkundige instituten zijn gelegen, te herdopen in „S. L. Manshoitlaan". Hoewel het in het algemeen niet gebruikelijk jp, aan een straat of weg de naam van een nog in leven zijnde persoon >e geven, was het college van B. en W- van oordeel, dat van deze gedragsre gel in dit bijzondere geval zonder be zwaar kan worden afgeweken. De gemeenteraad was het daarmee eens en herdoopte de Lage Steeg tot S. L. Manshoitlaan met het oog op het feit dat aan de indrukwekkende ontwikkeling vah het landbouwkun dig onderzoek en onderwijs, waar van Wageningen alom bekend staat als het wetenschappelijk centrum, de naam van de huidige minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening onverbrekelijk is verbonden. BEVORDERING EN ONTSLAG VAN OFFICIEREN. De Tweede Kamer heeft gistermid dag het ontwerp van wet tot herzie ning der wettelijke bepalingen ten aanzien o.a. van de bevordering en van het ontslag van de beroepsoffi cieren der krijgsmacht en dat tot herziening der wettelijke bepalingen ten aanzien a.s. van rechten en ver plichtingen van het reserve-personeel der krijgsmacht en van de bevorde ring en van het ontslag van de offi cieren van dat personeel, z.h.s. goed gekeurd. Stemmen staakten In de gisteravond gehouden verga dering van de Utrechtse gemeente raad heeft het lid van de raad Ste kelenburg (P. v. d. A.) een interpel latie gehouden over de uurloonactie voor de vluchtelingen voor wat be de heer Peters of het I treft het gemeentepersoneel, inbe- ontwerp niet ingaat tegen de ge dachten van onderwijsvernieuwing beantwoordt spr. ontkennend. Zij is van het tegendeel overtuigd. Het verlenen van een rijksbijdrage in de leermiddelen voor scholen met Fries als voertaal, door de heer Stok man ter sprake gebracht, is in strijd DE VERBOUW VAN FABRIEKS AARDAPPELEN In de vergadering der Tweede Ka mer heeft de heer HAKEN (CPN) gistermiddag aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat in vele streken van ons land verbou wers van fabrieksaardappelen, die geen aandeelhouder zijn van een aardappelmeelfabriek, Op het ogenblik hun aardappelen niet aan de fabrieken kunnen leveren? 2. Is het de minister bekend, dat als gevolg van dit feit vele onder vraag 1 genoemde verbouwers van fabrieksaardappelen uit fi nanciële noodzaak en uit angst, dat hun aardappelen zullen verrotten, tegen te lage prijs aan opkopers aandeelhouders verkopen? 3. Is de minister bereid om aan deze voor vele boeren schadelijke toestand een einde te maken, door deze aardappelverbouwers in staat te stellen hun producten tegen een redelijke prijs aan de fabrieken te leveren? De minister MANöHÖLT beant woordt de eerste vraag in bevestigen de zin. Ongeveer 15 procent der fa- grepen het onderwijzend personeel. Het bleek dat het college van B. en W. in meerderheid was tegen ver dubbeling van het op 10.000,te schatten bedrag door de gemeente. De burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz zeide in zijn antwoord, de noden vart de ongelukkige vluchtelin gen .niet te onderschatten, doch geen vrijheid te kunnen vinden liefdadig heid te plegen met de openbare gel- ONVOLWAARDIGE MOTOR VEROORZAAKTE DE DOOD. Uit de Rodenrijsevaart te Berkel is Woensdagmiddag het stoffelijk over schot opgehaald van de 24-jarige veehoudersknecht W. C. Stroomber- gen uit Rotterdam-Overschie. Hij werd sinds 23 October vermist, nadat hij Zaterdag j.l. met zijn motorrijwiel uit Overschie naar Zevenhuizen was vertrokken. Woensdag was via de radio om zijn opsporing verzocht. Hij is ver moedelijk door de duisternis misleid en bij de veilinghavenbrug te Ber kel te water geraakt en verdronken. De motor, zonder licht en remmen, had hij Zaterdag j.l. in Delft ge ruild voor zijn bromfiets; hij was niet in het bezit van een rijbewijs. BROMFIETSER VERONGELUKT. Gistermorgen vroeg overleed in het Westerziekenhuis de 36-jarige verkoper D. Kraan uit de Savornin Lohmanlaan te Rotterdam. Voorbij gangers vonden hem Woensdag avond bewusteloos aan de Plaszoom. brieksaardappelen kun?™ geen Hy ,ag op het rijwielpad en in zy„ plaats vinden bij de fabrieken. De verbouwers zullen hun aardap pelen als voeraardappelen moeten verkopen of exporteren. Het is rede lijk, dat de fabrieken allereerst 'ver werken de aardappelen der leden, die het risico van oprichting ener fa briek op zich hebben genomen. Spr. zegt aan de fabrieken geen enkele verplichting te kunnen opleggen. In Zwolle werd gistermiddag over deze kwestie overlegd. Als er geen oplos sing kwam, zou hij bevorderen, dat het uitvoerrecht wordt opgeschort. nabijheid lag zijn bromfiets, waar van de motor nog draaide. In het ziekenhuis bleek, dat hij een schedel- basisbreuk had opgelopen. NOODLOTTIGE MISSTAP. Bij de werkzaamheden aan de Knar dijk tussen Harderwijk en Lely stad is Woensdagavond de 23-jarige arbeider J. van de Brink uit Harder wijk verdronken. Hij geraakte te wa ter bij het overstappen tussen twee bakken. den. Dit standpunt is door de ge meente ook ingenomen inzake de Stichting 1940—45, en aan de wa tersnoodslachtoffers is alleen indi recte steun gegeven door middel van werkkrachten. Volgende keer over. Bij de stemming over een door de heer Stekelenburg ingediend voor stel, het bedrag van de uurloonactie te verdubbelen, staakten de stem men cp 18 voor en tegen. De schei dingslijn bleek bij de stemming door de partijen heen te gaan en ook bij het college van B. en W. was dit het geval. Volgens het reglement van orde zal in de volgende vergadering opnieuw over het voorstel gestemd moeten worden. Maandenlang had de 44-jarige vis handelaar Dirk van der P. uit Kat wijk wrokgevoelens gekoesterd over het feit, dat een collega met diens viskarretje op zijn goede standplaats mocht staan. Totdat hij op een avond, na vele borrels te hebben gedronken, door het dolle heep, met zijn vismes in zijn vuist geklemd zijn huis verliet, roepende: „Nou is het uit". De 28-ja- rige collega Jacob van der Plas loopt nu met een door grote littekens ge schonden gezicht rond. Dirk van der P. heeft Jacobs gezicht danig toege takeld met het mes. Poging tot zware mishandeling meende de officier van justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage in zijn requisitoir tegen D. van der P., die OPNIEUW VREEMDE VERSCHIJNSELEN IN DE LUCHT. Op Texel gesignaleerd. Nadat vorige week Donderdag voor de eerste maal op het eiland Texel vreemde verschijnselen in het heelal waren gesignaleerd door verscheide ne personen op totaal verschillende plaatsen, is Woensdagavond even over zeven uur opnieuw door een aantal personen een vuurgloed aan de avondhemel waargenomen. Deze men sen, die op verschillende plaatsen waren, gaven allen onafhankelijk van elkaar eenzelfde beeld van het ver schijnsel, namelijk een „heldere vuur gloed", die zich met de snelheid van een straaljager voortbewoog. Men kon het licht enkele seconden vol gen, daarna verdween het in Noord- Oostelijke richting. De hoogte die men opgaf is ongeveer 400 meter. Het verschijnsel is op Texel overal op dezelfde tijd gezien. HET LUCHTVRACHTVERVOER TUSSEN NEDERLAND EN ENGELAND. Gisteravond ging wederom een ex tra Dakota van de K. L.M. met vracht naar Londen. Vandaag zullen waar schijnlijk twee extra DC-4 machines van de Nederlandse Luchtvaartmaat schappij vracht naar de Engelse hoofdstad brengen. De lijndiensten van de K. L. M. op Londen en de vrachtdienst, die 's nachts werd uit gevoerd, hebben alle voor het ver voer van vracht bestemde ruimte vol geladen. Naar Londen gaan velerlei soort goederen o.a. peper, vlees, boter, eieren, balen rubber enz. Uit Londen worden o. a. machinerieën en textiel naa- ons land vervoerd. Geen bemiddeling bij beroeps verandering De aanvragen om werkkrachten van boven de 40 jaar, die werkloos zijn geraakt, komen nog dagelfjk uit alle delen van het land binnen bij de stichting „Het leven begint bij 40". Van werkzoekenden komen tiental len aanvragen om werk binnen van juristen, ingenieurs, scheikundigen, accountants, translateurs, kortom van mensen, die in het verleden zeer be langrijke posities hebben bekleed, doch die nu niet gemakkelijk aan de slag kunnen komen, omdat zij de 40 gepasseerd zijn. Het secretariaat ontvangt vele aan vragen voor boekhouders, correspon denten, vertegenwoordigers enz. De stichting deelt verder mede, dat zij bij haar streven om werkzoekenden boven de 40 weer aan de slag te hel pen (zij verleent geen bemiddeling aan hen, die van betrekking willen veranderen), grote medewerking on dervindt zowel van de overheid als van kerkelijke zijde. Tal van kerke lijke instanties hebben hun sympa thie met het streven der stichting betuigd en haar medewerking toe gezegd. De plaatsvervangend directeur-ge neraal van het rijksarbeidsbureau, de heer P. Knop, heeft zich op verzoek van minister Suurhoff in verbinding gesteld met het dagelijks bestuur der stichting teneinde zich volledig op de hoogte te stellen van de werkwij ze en de resultaten van deze particu liere organisatie. Minister Suurhoff heeft de wens te kennen gegeven zo volledig mogelijk te worden inge licht, alvorens een definitieve ver gunning voor het verlenen van ar beidsbemiddeling aan de stichting te verstrekken. Afdelingen van „Het leven begint bij 40" worden opgericht in Den Haag, Rotterdam en Breda. CEES LASEUR VOOR TELEVISIE. In de VARA-televisie-uitzending van hedenavond zal Cees Laseur zijn televisie-debuut maken. Hij doet dit tijdens de door Constance Wibaut samengestelde modeshow „S-, H-en beeldlijnen". In twee monologen, geschreven door de Amsterdamse journalist Hen ri Knap, zal hij de reactie van de doorsneeman tekenen op de dames mode en later ook op de heren mode. PIJNLIJKE ROEKELOOSHEID. Woensdagavond ontmoette een Haagse automobilist rijdende op de Badhuisweg, een kennis. Na even te hebben gepraat, nam de kennis plaats op de motorkap om even naar huis te worden gereden. In de bocht van de Badhuisweg naar de Pompsta- tionsweg raakte de passagier het evenwicht kwijt en tuimelde op de straat. Hij bekwam een schedelbasis- fractuur en is naar het ziekenhuis Bronovo vervoerd. gistermorgen terecht stond. De officier van justitie requireerde een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorar rest voor dit afschuwelijke misdrijf, zoals hij het noemde, dat op 27 Juli is begaan. ,Ik kan het van mijzelf niet gelo ven", zeide de verdachte gistermor gen. „Ik heb nog nooit een kind kwaad gedaan". De rijwielbewaarder A. Mazenoot, die met Jacob van der Plas stond te praten toen Dirk van der P. zijn woeste aanval ondernam, werd gis termorgen als getuige gehoord even als het slachtoffer van de dolle uit barsting. Getuige Hazenoot zeide, dat hij nog nooit in zijn leven iemand zo kwaad bad gezien als Dirk van der P. op die avond. De rijwielbewaarder had Dirk van het slachtoffer afgetrokken toen deze achterover over zijn kar was gevallen en Dirk met het mes erop los stak. De eigenlijke oorzaak van deze po ging tot zware mishandeling lag in net feit, dat Jacob de standplaats van Dirk bad gekregen omdat hij hoger had ingeschreven toen de plaats ver pacht werd. De officier van justitie meende, dat het psychiatrisch rapport geen vol doende inzicht geeft in het karakter van verdachte. Het rapport noemt verdachte dom en bijna debiel. De ofiicier vond, dat verdachte een kwaadaardige gezindheid heeft. De verdediger vroeg een gedeelte lijk voorwaardelijke straf, waardoor verdachte onder toezicht kan worden gesteld.. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. Amsterdams mysterie Postauto werd beroofd onder politietoezicht Een Amsterdamse postauto, die tot taak heeft tweemaal per week aan getekende stukken kostbare documen ten bij de bijkantoren op te halen, arriveerde gisteravond op zijn tocht bij een van de bijkantoren, toen men tot zijn schrik tot de ontdekking kwam, dat de achterdeur van de auto openstond en een blikken trom mei met kostbare inhoud uit de laad bak verdwenen was. De postauto, die altijd vergezeld wordt door een politieman, had kort daarvoor aan een ander bijkantoor de trommel ingeladen, die naar .schatting een, inhoud., yap 'p, kwart ton torstte. De recherche zowel van de ge meente, als van de post zelf die on middellijk in actie kwam, staat voor alsnog voor een raadsel, daar het om te beginnen al een mysterie is, hoe de deur, die met ^en speciale kruk geopend moet worden, tijdens de rit ontsloten is kunnen worden. Gedurende de afgelopen nacht heeft de recherche de auto onder zocht en de mannen, die tijdens de rit in de auto waren twee post mannen en een politieman aan verhoren onderworpen; ook zijn reeds huiszoekingen bij de betrokken personen uitgevoerd. Alles had tot nu echter nog niet het minste resultaat. WANKLANKEN IN KATHEDRAAL ZANGKOOR. Naar aanleiding van het feit, dat de directeur der Schola. Cantorum van de Sint Jan in Den Bosch, Frans van Amelsfoort, heeft gemeend zijn functie te moeten neerleggen hebben het bestuur van de Schola en het merendeel der leden van de Schola Major ontslag genomen. De meesten hunner waren lid van het koor sinds zijn- oprichting in 1941. Slechts een vijftiental leden var» de ongeveer tachtig is overgebleven. Wat de leden der Schola Minor be treft wordt het aan de ouders over gelaten een standpunt in deze kwes tie te bepalen. Het ontsfag van de directeur en 80 percent van de leden is het gevolg van gewijzigde omstan digheden. Het kerkbestuur heeft ge meend de algehele leiding in handen te moeten leggen van de rector can- tus, Fl. van der Putt, pr. (Volkskr.). Zaligverklaringsproces T. Brandsma stagneert Twee getuigen gezocht Twee getuigen, wier verklaringen vereist zijn bij het zaligverklarings proces van pater Titus Brandsma, konden tot nu toe, ondanks vele na sporingen, niet achterhaald worden. Daar het proces door het ontbre ken van deze twee getuigen ten zeer ste belemmerd wordt, verzoekt pater dr. Staring O.Carm., Doddendaal 20, Nijmegen, eenieder, die inlichtingen kan verschaffen omtrent de heer De Graaf, destijds wonende te Amster dam, een medegevangene van pater Brandsma in Scheveningen, en de heer De Groot, destyds wonende te Utrecht, die met pater Brandsma in Kleef is geweest, zo spoedig moge lijk contact te willen opnemen ^net bovengenoemd adres. Nederlander werd in Naaldwijk bisschop In de R.K. kerk te Naaldwijk heeft mgr. J. P. Huibers uit Haarlem gis terochtend mgr. J. H. van Elswijk tot bisschop gewijd. De nieuwe bisschop werd in Naaldwijk geboren en droeg in 1933 zijn eerste H. Mis op in de zelfde kerk, de Sint Hadrianus, waar in hij thans tot bisschop werd ge wijd. Voor deze gebeurtenis bestond zeer grote belangstelling. Als medeconse- cratoren fungeerden mgr. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch en mgr. J. W. M. Baeten, bis schop van Breda. O.m. waren nog aanwezig mgr. H. van Hussen uit Den Haag en de provinciaal van de paters van de H. Geest, tot welke congrega tie de nieuwe bisschop behoort. Eveneens was aanwezig dr. A. Mel- chior, die de bisschop bezocht in het missiegebied in Brits O.-Afrika. Mgr. Van Elswijk volgt de onlangs over leden kerkvorst mgr. D. Hilhorst op in het bisdom Tororo aldaar. Opperwachtmeester wordt officier De 36-jarige opperwachtmeester van de rijkspolitie C. W. Bloemers uit Nijmegen is bij koninklijk be sluit met ingang van 16 October be noemd tot officier der rijkspolitie tweede klasse. Dit is voor de eerste maal in de geschiedenis van de rijkspolitie, dat een onderofficier tot officier wordt benoemd. Voorts is bij K. B. dr. G. Duister- winkel, hoofdadministrateur, hoofd der 8e afdeling van het Ministerie van Justitie, met ingang van 30 Oc tober a.s. benoemd* tot reserve-offi cier bij het corps rijkspolitie in de rang van reserve-dirigerend officier der rijkspolitie 3e klasse. Beiden zullen morgen voor het front van het kader en de leerlingen van de opleidingsschool der rijks politie te Nistelrode worden beëdigd door de waarnemend algemeen in specteur der rijkspolitie, de dirige rend officier der rijkspolitie le klasse Bloemendaal houdt zijn „dierentuin" Althans voorlopig nog De president van de Haarlemse rechtbank heeft gisterochtend uit spraak gedaan in het kort geding, aanhangig gemaakt door de heer H. C. Speel tegen het gemeentebe stuur van Bloemendaal over de vraag of de gemeente al of niet volgens de woningwet bevoegd is hokken en afrasteringen te doen verwijderen van de privé-dierentuin van mejuf frouw Lia Speel, dochter van de heer H. C. Speel. De president zeide zich onbevoegd te verklaren kennis te nemen of de woningwet al of niet iujst is toege past. Deze zaak dient binnen zes weken bij de gewone rechter aanhan gig te worden gemaakt. Voorts ver bood hij de gemeente om thans over te gaan tot verwijdering van hokken en afrasteringen in de dierentuin. De dochter van de heer Speel heeft op Lindeniheuvel te Overveen een die rentuin en in de laatste twee jaren waren daar kampen gebouwd, waar voor de heer Speel volgens de wo ningwet geen vergunning had aan gevraagd. Op 12 Augustus kreeg hij van B. en W. van Bloemendaal be richt, dat voor 1 October een aantal hokken en afrasteringen dienden te worden afgebroken. (de 7 wijzerplaten) 5) „De kleine Pongo heeft weer ge lijk", zei Jimmy „Als er één gezegd wordt, zetten we allen de wekkers neer en dan zullen we naar beneden gaan om de verdenking van ons af te wenden". Beneden waren ze nog aan het brid gen met een kleine wijziging. Sir Oswald speelde nu met zijn vrouw en legde haar gewetensvol de fouten uit, d;° ze had gemaakt in de loop van ie*» spelletje. Lady Coote ontving de berispingen zonder een ogenblik haar buitengewoon goed humeur te verliezen en met een to taal gebrek aan enige werkelijke be langstelling. Zij herhaalde niet eens, maar vele malen: „Juist lieve, ik begrijp het. Het is aardig van je het me te zeggen". En ze ging door met juist dezelfde fouten te maken. Nu en dan zei Gerald Wade tegen Pongo: „Goed gespeeld, partner, heel goed gespeeld". Billy Eversleigh zat te rekenen met Ronny Devereux. „Laten we aannemen, dat hij onge veer twaalf uur naar bed gaat, op hoeveel tijd moeten we dan rekenen, ongeveer een uur?" Hij geeuwde. „Vreemd om drie uur 's nachts I zeg ik gewoonlijk „welterusten" maar I vanavond, juist omdat we een tijdje I op moeten blijven, zou ik er alles ivoor over hebben een moeders jonge tje te zijn en direct naar kooi te gaan". Allen gaven ze toe, dat ze er ook zo over dachten. I „Mijn beste Maria", verhief zich de stem van sir Oswald lichtelijk geïrri teerd. „Nu heb ik je al zo dikwijls gezegd, dat je niet moet aarzelen, wanneer je niet weet of je moet „snq- i den" of niet. De hele tafel kan daar uit op maken, welke kaarten je hebt" Lady Coote zou hem heel goed van antwoord hebben kunnen dienen, door hem te zeggen, dat, daar sir Os wald de „blinde" was, hij geen recht had op haar spel aanmerking te ma ken. Maar ze deed het niet. In plaats daarvan glimlchte ze vriendelijk, boog zich ver over de tafel en keek flinkweg in Gerald Wade's kaarten, die rechts van haar zat. Toen ze die vrouw bemerkte, was ze weer gerust, ze speelde de boer, nam de slag op en legde haar kaar ten neer. ,,Vier slagen en de robber", kon digde ze aan. „Ik geloof, dat het een geluk is geweest, dat ik vier slagen gehaald heb". „Geluk" mompelde Gerald Wade, terwijl hij zijn stoel achteruit schoof en zich bij de anderen aan de haard voegde. „Dat noemt ze geluk. Die vrouw moet in de gaten gehouden worden". Lady Coote raapte haar bankbil jetten en het zilvergeld op. „Ik weet, dat ik geen goedexaart- speelster ben", deelde ze op trieste toon, die echter niet geheel vrjj was van enig plezier, mede. „Maar ik heb altijd erg veel geluk in het spel". „Je zult nooit een echte hri^ge- speelster worden", zei sir Osvraltn „Neen, lieve" zei lady Coote. uDat weet ik. Dat zeg jij altijd. En jk-,pro- beer het toch zo goed". „Dat doet ze zeker", zei Gerald Wade sotto voce. „Ze zoekt geen voor wendsels. Ze zou haar hoofd op je schouder leggen, als ze op geen an dere manier kans zag in je kaarten te kijken". „Ik weet, dat je het probeert", zei sir Oswald. Het komt gewoon, omdat je geen aanleg voor het kaartspel hebt." „Dat weet ik lieve" zei lady Coote. „Dat zeg jjj altijd. En ik krijg nog tien shilling van je Oswald". „Heus?" Sir Oswald leek verbaasd. „Ja. Vijf honderd zestig punten: acht pond tien shilling. Je hebt me maar acht pond gegeven". „Lieve hemel", zei sir Oswald, „dan heb ik me vergist". Lady Coote lachte hem tragisch toe en nam het bankbiljet van tien shilling op. Ze hield veel van haar man, maar ze was niet voornemens zich voor tien shilling door hem te kort te laten doen. Sir Oswald ging naar een zijtafel tje en bediende zich royaal van whis ky en soda. Het was half twaalf toen allen naar bed gingen. DERDE HOOFDSTUK De mislukte grap. „Twaalf uur", zei Soeks wanhopig. De grap als grap was niet erg goed afgelopen. De wekkers daaren tegen hadden hun rol vervuld. Zij waren afgelopen met een vurigheid en een élan, die moeilijk overtroffen konden worden. Ronny Devereux was er door uit bed gesprongen met een verward idee, dat de laatste oor deelsdag daar was. Als dit de uitwer king was in de kamer ernaast wat moet het er dan vlakbij wel niet ge weest zijn? Ronny snelde de gang op en legde zijn oor aan de spleet van de deur. Hij verwachtte vloeken, verwacht te die met schrandere intuïtie en vol vertrouwen. Maar hij hoorde hele maal niets. Dat wil zeggen hij hoorde niet van hetgeen hij verwacht had. De wekkers echter hoorde hij wel, ze tikten op een arrogante, harde ter gende manier. En dan liep er weer een af die belde met. een scherp, oor verdovend geluid, dat zelfs een dove zeer geïrriteerd zou hebben. Er was geen twijfel aan, de wek kers hadden hun aandeel getrouw vervuld. Zij deden alles, zelfs meer dan mijnheer Margatroyd aan hen be loofd had. Schijnbaar echter hadden ze hun man gevonden in Gerald Wa de. Het syndicaat vertoonde neiging tot vertwijfeling. „Het is onmenselijk zo'n kerel, mopperde Jimmy Thesiger. „Hij dacht waarschijnlijk, dat hij de telefoon hoorde, draaide zich om en sliep weer in" veronderstelde He len (of misschien Nancy). „Het lijkt mij erg eigenaardig", zei Rupert Bateman ernstig. „Ik vind, dat hij er voor naar de dokter moet gaan". „Een ziekte van het trommelvlies" veronderstelde Bill hoopvol. „Nu, als je het mij vraagt", zei Soeks. „Ik denk, dat hij ons maar wil beetnemen. Natuurlijk is hij wakker geworden. Maar hij wil zeker over i ons triomferen door te doen alsof hij j niets hoorde". Iedereen keek Soeks aan met eer bied en bewondering. „Dat is een oplossing", zei Bill. „Zij is subtiel hoor!" zei Soeks. „Je zult zien. dat hij extra laat aan het ontbijt zal komen vanmorgen al- I leen maar om ons te plagen". En daar de klok nu al enige minu ten over twaalf wees, dacht men al gemeen, dat Soeks' idee 't juiste was. i Slechts Ronny Devereux maakte be zwaren. „Jullie vergeten, dat ik aan de deur stond toen de eerste afliep. Wat Ger ry later ook doen wou, de eerste moet hem toch verrast hebben. Hij zou toen wel iets hebben laten merken. Waar heb je hem gezet Pongo?"

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5