RIJNSTREEK ALARM leverde f 18.419,01 op Elke land een brillant Raadsbesluit van een eeuw geleden werd teniet gedaan Gronden aan de Hofdijk gekocht DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN WERKSTUKKEN VAN BEJAARDEN. De Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers (U.V.V.) die o.m. de Sociëteit van ouden van dagen verzorgt, heeft Woensdag in het IJsclubgebouw een goed geslaagde tentoonstelling ge houden van door de bejaarden ver vaardigde werken. De belangstelling was zeer groot en de verkoop over trof alle verwachtingen. Reeds na de middag-opening kon men enkele ta fels, waarop de werkstukken waren tentoongespreid, opruimen, omdat de geëxposeerde werkstukken toen al voor een groot deel nieuwe eigenaars hadden gevonden. Een half uur voor de vastgestelde opening waren de UVV-dames, onder wie mevr. Wit-1 scheyvan Unen, de echtgenote van i de burgemeester, genoodzaakt de i deuren wagenwijd open te zetten, zo j groot was de belangstelling. De ba- ten worden besteed voor de zorg voor de ouden van dagen. Een prach tige bed-sprei, vervaardigd door de bejaarde mevr. Wansinck was de eerste prijs voor de verloting. Vermelden wij nog, dat de firma Gebrs. Lam, kwekerij, en Vroom en Dreesman (Alphen) samengewerkt hebben om de expositie een sfeervol, decoratief cachet te schenken. Toezicht op middelbare school. In de gemeentelijke commissie van toezicht op de scholen voor middel baar onderwijs benoemde de raad dr. W. v. d. Wind, ds. P. A. Lefeber, H. J. Lemkes, mr. J. P. de Herder, burgemeester van Koudekerk en de heer A. v. d. Veen Meerstadt, can- öidaat-notaris. JEUGD-NATUURWACHTEN GEÏNSTALLEERD Een 450-tal jongens en meisjes, leerlingen der hogere klassen van de scholen te Alphen, kwamen Woens dagmiddag, onder geleide van de on derwijzers in het Nutsgebouw bijeen om officieel geïnstalleerd te worden tot leden van de Stichting Natuur en Jeugd," de instantie die meer bekend is onder de naam Jeugd Natuurwacht. De heer C. H. Voorhoeve, dir. van deze landelijke stichting wees in een korte toespraak tot de kinderen op de betekenis van de jeugd natuur wacht: niets vernielen van wat de natuur aan leven schenkt. Ook ander mans materiële eigendommen mogen niet vernield worden. De jeugd-na- tuurwachter moet ten deze in de eer ste plaats een goed voorbeeld geven. In Alphen is al veel gepresteerd en het actieve comité heeft nog veel in petto, zoals excursies, prijsvragen, uitreiken van planten e.d. De heer Ph. J. G. Roest, secr. van de pl. afd. ontvouwde hierna enkele plannen o.a. is men voornemens om de jeugd in de gelegenheid te stel len een herbarium te stichten en aan deze plantkundige hobby prijzen te verbinden. Een 1500-tal garanium- planten zullen door de jeugd worden opgekweekt en straks op aanwijzing van de desbetreffende tak van dienst van gemeentewerken in gemeente plantsoenen en -tuinen worden uit- geplant. Misschien wordt ook eens een filmvoorstelling gegeven. Nadere be richten volgen via de hoofden van scholen. Terwijl de heer Roest in samen werking met mevr. J. G. E. de Keij- zer—Kopmels een dertigtal nieuwe leden op symbolische wijze instal leerde door hen voor het forum van een zaal vol scholieren, het insigne van „Jeugd en Natuur" op te spelden werden tegelijkertijd aan de overigen dezelfe soort insignes uitgereikt. Ter opluistering van de middag werden een tweetal leerzame natuur films vertoond: „Behoeders van na tuurschoon" en „Het Zonnevolk", resp. uitbeeldend het werk van de houtvesters en boswachters en het leven der bijen. „De Vogelvrienden" De Eerste Alphense Kanarie- en Volièrehouders vereniging „De Vogelvrienden" heeft Woensdagavond in hotel „Centraal" een drukbezochte en gezellige verga dering gehouden. De besprekingen werd geleid door de heer C. Deelstra. De bijeenkomst stond in het teken van de op 2, 3 en 4 December a.s. te houden rayonten- toonstelling, middag- en avond, in hotel „Centraal". Donderdagavond 2 Dec. vindt de officiële opening plaats die op grootse wijze zal worden ver richt. De tentoonstelling zal het Rijn- streekkarakter krijgen. Een grote in zending wordt verwacht uit heel de Rijnstreek, o.a. ook uit Leiden en Aalsmeer enz. Besloten werd een half uur voor elke vergadering van de vereniging een ruilbeurs van vogels te houden voor leden. T.z.t. zal een culturele filmavond worden gegeven met een propagan distisch tintje. De films zullen het le ven van de vogels in beeld tonen. O.a. zal vertoond worden de meermalen bekroonde film „Doden om te leven" een'rolprent die de vogels in de vrije natuur onder de aandacht van de toe schouwer zal brengen. Dat de liefhebberij voor het hou den en kweken van vogels ook in de Rijnstreek toeneemt, culmineert in de gestaag toenemend aantal leden van deze vereniging. ALKEMADE Oplossing verkeers probleem bij het raadhuis Donderdagavond zal aan de raad de goedkeuring van een crediet groot 2000,worden gevraagd ter op lossing van het verkeersvraagstuk pabij het gemeentehuis. Bij de halteplaats voor de auto- y.T «iwwpj bestaat vooral in de morgenuren gevaar voor het verkeer. In overleg met de autobusonderneming N.V. Maarse en Kroon is door het college getracht i hierin verbetering te brengen. Op het open stuk grond naast ca fé Ludlage dat in eigendom van de gemeente is, kan op kosten van de j N.V. Maarse en Kroon een Albri worden gebouwd, terwijl door de gemeente de nodige verharding moet worden aangebracht voor parkering van twee autobussen. Deze verkeersoplossing moet ten 1 zeerste worden toegejuicht. Vervolgens wordt voorgesteld een parkeerstraatje door de tuin van het Raadhuis aan te brengen, waarop aan één zijde motorvoertuigen kun nen worden opgesteld met uitrit aan de kant van het Noordeinde. De voor het raadhuis opgestelde auto's tijdens het voltrekken van huwelij ken en tijdens vergaderingen, die in het raadhuis plaats vinden, zijn meermalen een sta in de weg en brengen de veiligheid en het uitzicht van het verkeer in meerdere of min dere mate in gevaar. De doorbreking van de tuin naast het raadhuis kan niet als een ideale verkeersoplossing worden aange merkt, doch zolang de woningen te genover het raadhuis niet afgebro ken kunnen worden, moet aan deze verandering de voorkeur worden ge geven boven het in tact houden van de bestaande toestand. In een gehouden bespreking ten raadhuize met de hoofden van la gere scholen, het Verbond van Vei lig Verkeer en de commandant van de Rijkspolitie, is een gunstig resul taat bereikt inzake het vraagstuk voor het verkeersonderwijs, dat te genwoordig wel urgent genoemd mag worden. De hoop wordt gekoesterd, dat het verkeersonderwijs op de scholen mede de gelegenheid schept tot het bevorderen van een vertrouwenspo sitie tussen politie en plaatselijke jeugd. De bedoeling is dat het onderwij zend personeel, na zelf een verkeers- cursus te hebben gevolgd, het ver keersonderwijs op de scholen geeft, waarbij geregeld contact wordt on derhouden met de Rijkspolitie. BODEGRAVEN Begroting sluitend gemaakt uit reserve Het is een lijvig boekdeel van ruim 200 pagina's, waarin de begroting 1955 van "de gemeente vervat is. Over het. algemeen is in de getallen een stijgende tendens waar te nemen; dit in tegenstelling met het vorig jaar. Diverse hoofdstukken vertonen een nadelig slot. Zo is dit voor alge meen beheer 116.000, waaronder meer dan de helft aan salarissen; voor openbare veiligheid 18.000; voor volksgezondheid 10.000; volks huisvesting ƒ6500; voor Openbare Werken 117.000; voor Onderwijs 100.000; voor maatschappelijke steun het hoofdstuk dekkingsmiddelen, 80.000 e.m. Daartegenover geeft het hoofdstuk dekkingsmiddelen, waaronder diverse belastingen een batig saldo van pl.m. 460.000. Ten slotte komen dan eindcijfers, zoals de totalen van batige en nadelige saldi, waaruit een nadelig saldo re sulteert van 870.000, betreffende de kapitaaldienst, en 48.000 wat betreft de gewone dienst, waarvoor de re serve kan worden aangesproken. Het totaal der uitgaven steeg met onge veer een ton. St. Deusdedit. De Bodegraafse afdeling van de Kath. Landarbeiders- bond kwam-in vergadering bijeen in het Parochiehuis. Groot is de afde ling niet, maar de opkomst van een derde van het aantal leden, was wel zeer matig. Het welkomstwoord sprak voorzitter J. Soeterbroek. In het bij zonder verwelkomde hij {le heer J. de Meester uit Leidschendam, die na mens het hoofdbestuur uit Haarlem zou komen spreken. De heer J. Kraan las de notulen. Hierna kreeg de af gevaardigde van het hoofdbestuur het woord. Spr. benadrukt hoe elk lid een ijverig propagandist moet zijn om leden te werven en propaganda te maken. De kracht van de bond moet van onder af aan beginnen. Nog te veel zijn ongeorganiseerd. Jammer dat zo weinig leden aanwezig wa ren om voor deze zaak warm te lo pen. De voorzitter bedankte de spre ker met enkele woorden. Van de rondvraag werd een ^natig gebruik gemaakt. Pater Reynen, die als nieu we g. adviseur aanwezig was, zegde toe ook eens een spreekbeurt te wil len vervullen. Hierna sloot de voor zitter de bijeenkomst. BOSKOOP onaangename ervaring. Toen de heer den H. gisteren voor zijn werkgever per motorrijwiel naar Gouda moest, meende hij, dat de vei ligste weg door het z.g. Bloemendaal leidde. Hij moest echter ervaren, dat ook daar gevaren dreigen, want toen hij even voor het viaduct van de Rijksweg uit moest wijken voor een geparkeerd staande auto, reed hij pardoes in een aldaar gegraven gat, dat door geen enkel kenteken was aangegeven. Het gevolg was, dat de heer den H. met motor en al in het gat verdween maar met zijn gezicht tegen de rand van het gat terecht kwam. Hevig bloedend werd hij naar het St. Joseph Paviljoen vervoerd, waar hij werd verbonden en per auto weer naar zijn woning kon worden vervoerd. Het motorrijwiel werd ern stig beschadigd. Maar nu op de bon. Hoewel tij dens de Veilig Verkeersweek vele wielrijders zijn gewaarschuwd, dat hun rijwielen niet voldeden aan de wettelijke voorschriften en deze in orde hebben laten maken, is dit voor anderen blijkbaar geen reden ge weest zonder waarschuwing hetzelfde te doen, want tijdens een deze week gehouden controle zijn door de poli tie meerdere overtredingen geconsta teerd, welke nu echter met een „bon netje" werden gehonoreerd. Bij deze controle bleek tevens dat velen de verlichting van hun rijwielen veel te laat ontsteken, sommigen zelfs meer dan een half uur na de voorgeschre ven tijd. Dammen. Voor de onderlinge competitie speelde de damclub „Bos koop" de volgende wedstrijden: Groep 1: D. van WijkE. J. Hoo- gerbrug 20; Jac. SchoemakerA. M. de Jong 20; D. var* WijkE. van Voskuilen 11; J. MesmanE. J. Hoogerbrug 11. Groep 2: J. v. d. BergTh. van Eek 2—0; M. VuykD. W. de Zeeuw 11; D. van StaverenD. Lankhuy- en 20; J. v. d. BergA. Koster 0; M. VuykW. A. van Otterloo 2—0; A. N. van TolTh. van Eek 20; R. KroonenbergD. W. de Zeeuw 11. HAZERSWOUDE Geboren- Albertus W. M., z. van P. J. Hoogeboom en G. A. M. Meijer; Catharina M., d. van G. J. Rademaker en J Schellingerhout. Augustinus C. Mz van J. M. A. de Heij en A. J. Beziiijen; Jonannes L. M., z. van G. J. van Goozen en H. C. v. d. Post. Ondertrouwd: G. M. Straathof, 27 jaar en M. E. Menken 24 jaar Overleden: Maria J. van der Geest, oud 44 jaar echtg. van R. M. Broek huizen; Johanna van Asperen, 79 jaar, wed. van Th. W. van Niekerk. HAZERSWOUDE IH.R.] E.H.B.O. vergaderde Gisteravond was er in het secretarie een verga dering voor de leden van de EHBO. Het doel der vergadering was een vereniging op te richten voor de Rijn dijk daar de Rijndijk zoals de burge meester zei, absoluut niet zonder EHBO-ers kan in verband met de zeer drukke verkeersweg Leiden Utrecht. Er zal een cursus gegeven worden voor nieuwe leden, welke van harte welkom zijn. De leden die al een di ploma hebben zullen ook weer lessen krijgen, om hun kennis wat op te halen. Dr. Blaauwendraad, welke tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn, heeft zich bereid verklaard om de lessen te geven, samen met een instructeur. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur. Gekozen werden tot voorzitter, de heer K. Zuidwyk, tot secretaresse, mevr. de Klerk en tot penningmeester de heer P. Voskuil. KOUDEKERK Zaterdagmiddag zullen de Plat telandsvrouwen te Koudekerk collec teren voor het Verbond van Alge mene Instellingen voor Kinderbe scherming. Voor dit sympathieke doel zal stellig geen vergeefs beroep wor den LANGERAAR Gisteravond kwam in Langeraar het Hoofd-comité van de Missieten toonstelling ALARM in het dekenaat Alphen a. d. Rijn bijeen, ter vaststel ling van het eindresultaat van ge noemde tentoonstelling. Door de pen ningmeester van het hoofdcomité, de heer G. A. M. van Leeuwen, was een voorlopig financieël verslag opge steld. Hieruit bleek, dat er een netto saldo te boeken viel van 18.419.01. Hoewel het verslag nog voorlopig was mag men toch rekenen dat dit bedrag weinig verandering meer zal ondergaan. Het resultaat werd in een dankwoord, gesproken door rector P. v. Straalen, dir. van het Dioc. Missie bureau, schitterend genoemd. Pro- centsgewijze zelfs de best geslaagde tentoonstelling van dit jaar. Hij dank te het hoofd-comité en allen die had- en medegewerkt, om dit resultaat te behalen hartelijk. Pater Busé sloot zich hierbij gaarne aan en hij bracht dank namens de deelnemende Missie congregaties. De werkzaamheden van het comité zijn hiermede beëindigd. LEIDERDORP Rem- en lichtweek. In enkele dagen werd deze controle gehouden, waarbij bleek, dat aan zeer vele rij wielen één of meer gebreken wa ren. Slechts ongeveer 50 van de gecontroleerde rijwielen bleek aan alle eisen te voldoen. Op de scholen werden in totaal 135 rijwielen gecontroleerd, waar van slechts 41 geheel in orde waren en 95 stuks gebreken vertoonden. Bij de fabrieken werden gecontro leerd 483 rijwielen en daarvan ble ken 243 stuks geheel in orde te zijn en 240 stuks gebreken te vertonen. Aan al deze rijwielen werd een briefje bevestigd, waarop de aard van de geconstateerde gebreken werd vermeld, terwijl tevens een Veilig Verkeersblad werd uitgereikt. NIEUWKOOP Geboren: Johanna H. A. M., d. van A. Vork en A. Verlaan. Ondertrouwd: C. Th. Pieterse, 28 j en J. C. Veenman, 25 j. Gehuwd: F. J. Th. Kempen, 27 j., won. te Alphen aan den Rijn en, C. M. van Sehie, 29' j.; J. Belt, 26 j., won. te Boskoop en W. Steehbeek, 23 jaar. NIEUWVEEN „De Witpen" hield de jaarvergade ring. Gisteravond hield de P.V. „De Witpen" in de zaal Lelivéid'dè jaarvergadering. De voorz., de heer A. Bijl, opende deze vergadering, en sprak dat het een ongunstig jaar is geweest daar er door het slechte weer vele goede duiven zijn verloren ge- g]£an. Er zijn dit jaar 1962 duiven in- "~:orfd. Het verslag van de penn. gaf batig saldo aan. >p 29 October zal te Nieuwveen in de zaal van de heer v. d. Sluis een gecombineerde vergadering worden gehouden. Dan wordt de prijs uitge reikt en de tentoonstelling bespro ken. Daarna reikte de voorzitter de prijzen uit, die door de leden van ,De Witpen" zijn gewonnen. Vervol gens werd de voorzitter, die aftre dend was, herkozen. Tot controle commissie werden de heren v. Dijk en Akerboom benoemd. De bonds- contributie zal ook dit jaar door de leden zelf moeten worden betaald. Na een zeer roerige rondvraag werd de vergadering door de voorzitter gesloten. De kampioenschappen werden ge wonnen door: Vitesse: le kampioen A. Bijl-Spring in 't Veld 783 p., 2e kampioen C. van Leeuwen 762 p., 3e kampioen G. Os kam 754 p. Fond: le kampioen G. Oskam 396 2e kampioen J. Hoogervorst 395 p., 3e kampioen C. v. Bemmelen i6 p. Jonge duiven: le kampioen C. van Bemmelen 586 p., 2e kampioen C. v. Leeuwen 585 p., 3e kampioen J. de Groot 560 p. Kampioen generaal: le kampioen G. Oskam 1625 p., 2e kampioen C. v. Leeuwen 1538 p., 3e kampioen C. v. Bemmelen 1465 p., 4e kampioen J. Hoogervorst 1409 p. Navluchten: le kampioen G. Os kam 489 p., 2e kampioen Meijer-v. d. Leden 486 p., 3e kampioen A. Bijl- Spring in 't Velt 381 p. (Advertentie) WOUBRUGGE Gemeenteraad. De raad van Woubrugge komt Vrijdag bijeen te 14.30 uur. Op de agenda staat o.m.: 6 salarisverhoging voor het ge- meentepersoneel; Collecte Vluchte lingenhulp; Subsidie aan het R.K. Lyceum te Leiden; Verzoekschrift D. de Weger; Bouw van 6 arbeiderswo ningen te Hoogmade; Vaststelling der begrotingen voor 1955 van de ge meente en de gemeente-bedrijven. ZOETERWOUDE- LEIDERD0RP Winterprogravi van K.A.B. begon nen. Gisteravond hield de K.A.B. haar eerste vergadering in het sei zoen met als inzet bespreking winter- program. Voorz. Goddijn opende, daarbij de acties in de K.A.B. belich tend en deze weer eens'opnieuw on der de aandacht van de leden bren gend. Het verheugde hem de dis trictsbestuurder, de heer L. J. Jaars veld, te mogen begroeten op deze vergadering. De heer Jaarsveld be handelde op vlotte wijze de voorstel len voor de bondsraadvergadering en lichtte deze voorstellen toe. Bij de ingekomen stukken was een brief uit Afrika van pater F. v. d. Poel, waarin hij zijn beste wensen uitsprèk voor de afdeling en het werk van de KAB. Na de koffie kwam het winterpro gram ter sprake. De voorz. deelde mede, dat nog niet een volledig pro gram was saamgesteld. Voor de ko mende maanden echter waren de plannen klaar. Daar was eerst het Patroonsfëest op 7 November met al gemeen ontbijt en een feestviering des avonds. In December volgen het Sinterklaasfeest en met Kerstmis, in samenwerking met de KAV, het kin derfeest. Voorts zal er elke maand 'x kaartavond worden gehouden. De eerste is reeds geweest. Voor het tweede gedeelte van het winter- program vroeg de voorz. suggesties aan de vergadering. Deze kwamen o.a. in de vorm van excursies en musea-bezoek. Tot slot sprak de heer Jaarsveld over een nationaal winter- program, waarin in grote trekken de lijnen voor een program worden aan gegeven. Hij was van mening dat niet verzuimd mocht worden een avond te beleggen met als onderwerp: „Waarom Katholieke organisaties?" Naar aanleiding van de gehouden bespreking merkte hij nog op dat in deze tijd een algemeen streven blijkt naar betere materiële welstand! Op zichzelf is dit niet verwerpelijk, mits men niet uitsluitend daarnaar streeft. Er mag niet uit het oog verloren worden, dat wij katholieken een doel nastreven, dat hoger ligt dan louter materiële welstand. GEMEENTERAAD' VALKENBURG Jaarmarkt in ere hersteld Onder voorzitterschap van burge meester Van der Harst kwam de raad Valkenburg gisteravond bijeen De verhuur van diverse gemeente eigendommen leverde weinig discus sie. O.a. werd aangenomen, dat de woningen Boonrak 6 t.m. (even) 19 (oneven) verhuurd zouden worden voor 14.35 per week per woning. De huur van een garage werd vast gesteld op 3.25 per week per garage. De heer S. M. Poot' vond de huur prijs van 14.35 nog al hoog en infor- meerde, of er gelijkschakeling moge lijk was met de huizen aan de Rijn laan en de overige aan 't Boonrak, die vroeger gebouwd zijn. De voorz. wees er echter op, dat de stichtings- kosten van het laatste complex veel hoger waren. j Bij monde van de heer Th. v. d. Meij verklaarde de commissie tot het nazien van de rekening dienst 1952 en de rekening van het woningbedrijf over het exploitatiejaar 195152, dat alles in orde bevonden was en dat er geen bezwaren waren deze rekenin gen vast te stellen. De eindcijfers zijn: gewone dienst: inkomsten 233.463,40; uitgaven ƒ256.009,50; nadelig saldo: 22.546,10. Kapitaaldienst: inkomsten ƒ1.896.726,55; uitgaven ƒ2.033.374.19; nadelig slot 136.647.64. Op voorstel van B. en W. wordt aangenomen, dat ook in Valkenburg de legeskosten voor paspoorten 2.50 gaan bedragen. Weer 'n jaarmarkt. De wederinstelling van een jaar markt was een punt, waarover B. en W. een praeadvies hadden uitge bracht. Sinds jaar en dag g'éat de „oudste paardenmarkt" van Neder land, welke alhier op de tweede September-Woensdag wordt gehou den, gepaard met enkele kraampjes. Daarnaast wordt op de daaropvolgen de dag Oranjefeest gevierd. Op bei de dagen vinden volksfeesten plaats, terwijl sinds enkele jaren op beschei den voet vermakelijkheden zijn toe gelaten, welke laatste evenwel, door de simpele aanwezigheid van een draai- of zweefmolen, niet de naam kermis verdienen. Het aantal kra men breidt zich echter van jaar tot jaar uit. Ook de paardenmarkt ver toont tekenen van opleving. Alhoe wel de jaarmarkt, welke eeuwen lang is gehouden, officieel bij raads besluit van 13 Januari 1854 werd af geschaft, zijn de kramen gebleven. De tegenwoordige omvang en de ver wachte toeneming daarvan in de toe komst vereiste bekrachtiging van de raad. De voorzitter verschafte nog enige historische gege-mns. In 1854 werden n.l. op voorstel van de Commissaris des Konings alle kermissen en jaar markten afgeschaft, terwijl we in April 1856 weer lezen van een ver ordening tot het heffen van rechten op kramerijen. Met algemene stem men werd de wederinstelling van de jaarmarkt goedgekeurd en volgens de voorzitter werd daarmee een tra ditie van eeuwen hersteld. De verordening staangelden werd ook gewijzigd in die zin, dat men voortaan bij openbare inschrijving de staanplaatsen voor vermakelijkheden zal toewijzen. De gelden, die op deze wijze ontvangen worden, zullen ge deeltelijk in de vorm van een subsi die toevloeien aan verenigingen, die hun activiteiten rondom deze mark ten ontplooien. Begroting. De gemeentebegroting 1955 kwam thans in bespreking. Bij de algemene beschouwingen zei de heer Poot, dat het hem niet vreemd viel, dat de be groting niet sluitend was te krijgen, Toch kon hij zich niet aan de gedach te onttrekken, dat het college ge dacht heeft „We komen er tooch niet; welnu, dan komt het er op een paar duizend niet aan." Spr. vond het een zure pil, dat we een tekort van 27.000 moesten slikken. Ondanks dat, miste hij nog enkele punten op de begroting bijv. de verbreding van de Valkenburgerweg en de aanleg van een rijwielpad langs die weg. Wethouder Ouwersloot wil er toch op wijzen, dat alles met de grootste zuinigheid is neergezet. Vooral bij „Openbare Werken" staan er posten op de begroting, die geen langer uit stel dulden kunnen. Ook de voorzit ter spreekt in deze geest. Daarna gaat men hoofdstuk na hoofdstuk na en allerlei onderwer pen, zoals uitbesteding van allerlei werk; aanstelling van een derde ge meentewerkman; verwarming van de brandweerkazerne; de plannen voor de bouw van een dorpshuis; onder houd van plantsoenen, enz.. VOORHOUT Twee jongens vielen uit een boom Een kléin gedeelte van Voorhouts jeugd is niet „bij de grond" geble ven, toen zij in het Ovérbos waren, maar vijf knapen, van ongeyeer 11 jaar, gingen hoog de bomen in. De hoogste was nog niet hoog genoeg. Voor twee van de vrienden werd dit noodlottig. De 11-jarige P. v. Keste- ren was het hoogste en zat op een dode tak. „Hij kon de tweede vaart zien", hoorden we later. De tak begaf het en in zijn val nam hij z'n vriendje de 12-jarige Aat v. Tol mee. De jon gens vielen van tak op tak en kwa men op de grond terecht, eeri meter van de rand van de vijver. Eerst werd er gelachen door de kornuiten, maar toen de jongens bleven liggen en er één begon te kermen, was de lachbui spoedig over. Uiteindelijk zijn zij ook weer thuis gekomen. Dr. A. W. Bots constateerde bij v. K. een gebroken bovenarjn, benevens ge kneusde ribben. Hij werd in een zie kenhuis verder behandeld. Aat v. Tol bracht het er -iets beter af, hoewel ook hij enkele gekneusde ribben had. Gemeenteraad Oegstgeest Geen onteigening Gisteravond ,te 7 uur kwam de raad van Oegstgeest in spoedeisen de vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester H. L. du Boeuff. Afwezig waren de leden Ooster- om en mr. Vallentgoed. Het enige agendapunt was voor lopige goedkeuring van een plan tot onteigening van gronden gelegen aan de Hofdijk- In het praeadvies wordt vermeld, dat ten overstaan van notaris Scha- ly te Den Haag is, respectievelijk zal, ingevolge rechterlijk bevel op 22 en 29 October, worden geveild bijna 2 h a. bouw- en tuinland aan do Hofdijk. Deze gronden zijn gelegen binnen het uitbreidingsplan. Om systemati sche ontwikkeling der gemeente, alsmede omdat door de gronden een diepriool moet worden gelegd, dat onmisbaar is voor de rioolwaterzuive ring, achten B. en W. het van be lang, dat deze percelen grond in het bezit komen van de gemeente. Het lag in de bedoeling van B. en W. zo mogelijk tot aankoop over te gaan, tegen de door het prijzenbu- reau voor onroerende goederen vast gestelde maximum prijs. Bij de in zet is deze prijs door de mede-eige naren, die daartoe het recht hebben reeds overschreden. Wil de gemeen te in het bezit komen van de grond dan zal dus tot onteigening moeten worden overgegaan. Na de opening der vergadering werd deze zaak eerst besproken in comité-generaal. Na heropening deelde de voorzit ter mede, dat deze vergadering werd geschorst, omdat de gemeente-secre taris, die nog voor deze zaak elders in conferentie was, voorlopig niet aanwezig kon zijn voor het doen van nadere mededelingen. Na de schorsing te ongeveer negen uur, namen B. en W. het punt be treffende onteigening terug en stel den voor bedoelde gronden aan te ko pen van de fam. van Beveren en de begroting van het Grondbedrijf in dier voege te wijzigen. Hiertoe werd met alg. stemmen besloten. Z0ETERMEER Gilde-bijeenkomst. De groep Gilde van de R.K. Vrouwenbeweging hield haar maandelijkse bijeenkomst ditmaal in „De Jonge Prins" waar voor flinke belangstelling bestond. De avond stond in het teken van het Ned. Fabrikaat. De heer Beels hield een wel zeer geestige inleiding, waarin hij er op wees, dat het zeker nut heeft, als de dames wisten hoe verschillende artikelen en voorwer pen gemaakt worden en dat Neder land over perfect geoutilleerde be drijven beschikt, die kunnen wed ijveren met de buitenlandse fabrie ken. Aan de hand van diverse films werden de dames verschillende be drijven getoond, waarbij de heer Beels de nodige verklaringen gaf. In de pauze zorgde het trio Volle- bregt voor prettige muziek en zang. Namens enkele fabrieken werd een aardige attentie uitgereikt. Pas toor Voorham woonde een groot ge deelte van de avond bij. RECHTZAKEN haagse politierechter. Concrirrentie. Voor de Haagse Politierechter moest een bloemen- koopman uit Alphen aan den Rijn te recht staan omdat hij op 6 Mei jl. zekere C. J. B. had mishandeld. Hy had de man in de nek geslagen en geschopt. Verd. ontkende dit in zp- verre, dat hij zei wel getracht te heb ben de man te schoppen, maar hy had gemist. „Heel onbehoorlijk", zei de rechter. „Dat weet ik nog niet", was het on verwachte antwoord. „Hij deed een valse aangifte bij de politie dat ik geen papieren heb. Ik heb al jaren lang een erkenning als bloemenhan delaar". Verd. vertelde verder dat het slachtoffer zo nu en dan met bloe men ventte. De man zou tegen hem gezegd hebben dat hij zou zorgen dat verd. zijn erkenning kwijt zou raken. Toen had verd. in een vlaag van woede gehandeld. De fechter bracht verd. het kwa lijke van. zijn handelwijze onder het oog, vermaande hem zich niet te veel van de woorden van een an der aan te trekken en veroordeelde hem overeenkomstig de eis tot 25,— boete of 10 dagen, veertien dagen voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. Onder de pekel. „U was lelijk on der de pekel", zei de Haagse Politie rechter tegen een 39-jarige koopman uit Leiden, die op 16 Mei jl. in Was senaar op de Rijksstraatweg had ge fietst, terwijl hy onder de invloed van sterke drank verkeerde. Ver dachte gaf toe een glaasje bier te heb ben gedronken. Hij had die dag met bloemen langs de weg gestaan en was dorstig geworden. „Ik drink anders nooit", betoogde hij. De rechter k_j uit de stukken dat verd. een bromfietser in de grootste moeilijkheden had gebracht. Na een eis van 25,— boete of 10 dagen kreeg verdacht 15,— boete of vijf dagen, omdat de rechter wel geloof de dat het momenteel met de bloe menhandel niet zo florissant ging.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9