Lange betogen over Fries op de Friese scholen Tot Peters uitlegde, dat een wetsontwerp overbodig was Eert vliegtuig vol liefde zal Zondag naar Sydney vertrekken De militaire verloven zullen niet meer worden uitgebreid Melk zal vetter maar duurder worden Mogelijk in de toekomst 45 cent per liter Botsingen met geparkeerde auto's gebeuren meest op verlichte wegen DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp inzake de Centrale Raad van Beroep z.h.st. goedgekeurd. Daarna was aan de orde het wets ontwerp, houdende regeling van het onderwijs in de Friese taal en het gebruik van die taal of van een streektaal als voertaal bij het lager onderwijs. In dit wetsontwerp wordt de mo gelijkheid geopend dat de Friese taal als facultatief leervak aan het leer plan voor scholen voor GLO, VGLO en ULO wordt toegevoegd. Voorts wordt bepaald dat daar, waar naast de Nederlandse taal de Friese taal of een streektaal in levend gebruik is, het leerplan kan bepalen, dat het Fries of die streektaal ten hoogste tot in het derde leerjaar mede als voertaal bij het onderwijs kan wor den gebezigd. De heer ROOSJEN (A.R.) ver klaart met de voorstellen accoord te gaan. De ernst, waarmede de Friezen de strijd voor het Fries voeren, maakt het noodzakelijk aandacht te schen ken aan hun verlangens. Men mag r.iet voorbijgaan aan de moeilijkhe den, waarvoor het zesjarig ïYiese kind wordt gesteld, omdat de moe dertaal wordt lamgelegd. Tweetalige kinderen zijn op 10-jarige leeftijd een jaar achter in kennis. Mevrouw FORTANIERDE WIT (V.V.D.) merkt op, dat het ontwerp alleen een onderwijskundig probleem zetreft en dat acht zij juist. Zij be toogt, dat het behoud van het Fries een brok cultuur is. Het ontwerp acht spr. een aanvaardbaar wets voorstel. De heer VAN SLEEN (P.v.d.A.) meent, dat men hier te maken heeft met een betrekkelijk eenvoudig ont werp. Het is hem opgevallen, dat men in deze zaak zo zeer heeft over dreven. Beoogd wordt o.a. een be tere beheersing van het Nederlands, maar voor allen staat het niet vast, dat deze doelstelling bereikt zal worden. Het experiment is nog gaan de, zodat 'geen conclusie ter zake kan worden getrokken. Vandaar dan ook, dat velen menen, dat het ontwerp te vroeg is gekomen. Er is echter re den voor een gematigd optimisme. De heer WAGENAAR (C.P.N.) vindt, dat het tot voldoening stemt, dat de Friese kwestie tot in het par lement aandacht ondervindt. De heer KROL (C.H.) betoogt, dat Friesland er recht op heeft van het centrale gezag de middelen te ver krijgen om zijn cultuur te behouden en waar nodig te herstellen. Hij ver klaart het wetsontwerp toe te juichen. De heer STOKMAN (K.V.P.) ver klaart, dat de doeleinden van het wetsontwerp zijn volle instemming Ontsnappend gas oorzaak ontploffing in de keuken Vrouw en kind zwaar gewond In Dokkum, waar de gasfabriek onlangs in een sector van stadsgas op propaanlucht is overgeschakeld, zulks in afwachting van de toevoer van aardgas, heeft zich in de woning van de heer E. P. aan de Stationsweg een hevige ontploffing voorgedaan. Mevr. P. rook gas in de keuken, dat ontsnapt was doordat een gas slang was losgeraakt. Na enkele mi nuten het raam te hebben opengezet, meende zij dat het gevaar geweken was. Daar ipropaanlucht evenwel zwaarder is dan lucht bleef veel gas achter. Toen zij een lucifer aanstreek volgde een geweldige steekvlam en een ontploffing, die een grote rava ge aanrichtte. De keukendeur werd in de tuin geslingerd de muren en het dak scheurden. Mevr. P. en haar achtjarig dochter je werden zwaar gewond door de steekvlam en rond vliegende voorwerpen, zodat over brenging naar het ziekenhuis te Leeuwarden noodzakelijk bleek. Nederlander in Duitsland verongelukt De Nederlandse expediteur J. A. Raats uit Scheveningen is gister morgen in het ziekenhuis te Lönin- ger overleden aan zijn verwondin gen, die hij in de nacht van Dinsdag op Woensdag had opgelopen toen hij met zijn vrachtwagen bij Steinrie- den in de Kries Cloppenburg tegen een boom was gereden. De heer Raats had een lading ver se vis in Hamburg en omgeving ge lost en was, nadat hij in Bremerha ven verse vis voor Amsterdam en IJmuiden had geladen, op de terug weg naar Nederland. Bij Steinrieden is de vrachtwagen door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een langs de kant van de weg staande boom gereden. De bestuur der raakte daarbij tussen het stuur en de leuning van zijn zitplaats be klemd. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis in Löninger ver voerd, waar hij gistermorgen is over leden. De vrachtouto werd ernstig be schadigd. De heer Raats, die 52 jaar was, laat een vrouw en vier kinderen echter. hebben. Het behoud van de Friese taal is een begerenswaardig doel en even zeer de verbetering van de Ne derlandse taal. Hij vraagt de aan dacht voor moeilijkheden o.a. met betrekking tbt de Nederlands spre kende kinderen. De heer DE RUITER (C. H.) maakt enige opmerkingen over de techni sche kant van het ontwerp. De heer LEMAIRE (K.N.P.) zegt, dat het wetsontwerp, ook door het facultatieve stelsel, een gelukkige greep is na een late ontdekking. De heer PETERS K.V.P.spre kend namens een deel zijner fractie, verzekert een uitgesproken voor stander te zijn van het behoud van regionale cultuur. Sprekers bezwa ren zijn niet gericht tegen de Friese beweging. Hij heeft eerbied voor haar streven. Zijn bezwaren zijn van on derwijskundige aard. Ze betreffen twijfel aan de deugdelijke opzet van het ontwerp en twijfel over de vraag of inderdaad de organisatie van het onderwijs deze richting moet uitgaan. Hij merkt op, dat de lager-onder- wijswet geen verbod van enige taal kent. Aan de vrijheid ter zake zou hij niet getornd willen zien. De L.O.-wet kan z.i. zo worden ge ïnterpreteerd, dat het onderwijs op de experimenteerscholen in Fries land wettelijk volkomen „en règle" is en geen ontheffing van enige be paling der L.O.-wet is nodig. Occa sioneel kan een streektaal buiten het Fries als voertaal gebruikt worden. Hij vraagt een verduidelijking van het ontwerp omdat het hem mogelijk lijkt, dat dit een verbod inhoudt. De Friezen zouden er door achterop ko men. Tegen, een zodanig verbod zou hij zeer gekant zijn. Het verwondert hem, dat men optimisme koestert dat het onderwijs in het Nederlands niet zal lijden. Hij verklaart het ontwerp overbodig te achten, en ook voorbarig. De staatssecretaris mej. DE WAAL zal vandaag antwoorden. Te zeven uur wordt de vergade ring verdaagd tot Donderdagmiddag een uur. Acht jaar wegens poging tot moord Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch veroordeelde gisteren een be roepschauffeur uit Moergestel (N.B.) conform de eis tot dezelfde straf als werd opgelegd door de rechtbank te Breda, n.l. acht jaar met aftrek voor voortgezet misdrijf wegens poging tot moord op zijn echtgenote. Hij wordt beschuldigd met voorbedachte rade geprobeerd te hebben zijn vrouw te doden door haar met een bijl op het hoofd te slaan, haar vervolgens op de divan te leggen en dit meubel met benzine te overgieten en in brand te steken. De vrouw heeft zich echter kunnen redden. De eerste vlucht, welke de K.L.M. met een „Super Constellation" naar de Australische stad Sydney gaat maken, zal door een aantal genodig den, allen vertegenwoordigers van het Europese transportwezen, wor den meegemaakt. In Sydney zullen deze uitverkoren Nederlanders groe ten overbrengen aan hun Australi sche collega's. Op deze vlucht zal de „Postillon d'Amour" ook een grote hoeveelheid post meenemen, welke van een speciaal stempel zal worden voorzien. De grote foto van deze combinatie toont een schilder op Schiphol bezig met het aanbrengen van het geestige Cupido-figuurtje op de romp van de Super Constellation. Links zijn een viertal passagiers af gebeeld en wel van boven naar be neden: de Duitse treinmachinist Willy Schoor uit Frankfurt, een vak man, die maar liefst 18 vergunningen voor het rijden op verschillende soorten locomotieven heeft. Onder zijn foto een Zwitserse „collega", die de eer heeft de hoogste spoorbaan van Europa te berijden: het is de bestuurder van de trein op de Jung- frau spoorbaan, de 48-jarige Chris tian Lauéner uit Wengen, die ook nog ski-instructeur en landbouwer is. In de linker onderhoek zien we de \enetiaanse gondelier Pietro Vette- mutti hij is de privé-gondelier van de burgemeester van Venetië, vandaar, dat hij gerechtigd is een sjerp met de stadskleuren te dragen. De Parijse taxi-chauffeur Pierre Re nault, chauffeur van een Citroën, staat rechts naast deze foto afge beeld, hij kwam als winnaar uit de bus na een wedstrijd, die tenslotte zes candidaten opleverde. Aan de rechterzijde van de combinatie staan vijf passagiers van deze speciale K.LJVI.-vlucht afgebeeld; geheel rechts onder de Noorse zeeman, ka pitein Mathias Foyn, een nakome ling van de uitvinder van het har poenkanon, links daarvan een Kopen- haagse postbode in zijn opvallende rode tuniek: het is de 35-jarige Hen drik Alfred Miehelic en hij werd door zijn vrouwelijke landgenoten uitverkoren voor het maken van de vliegtocht. Midden rechts onze land genoot commodore J. J. Moll, een naam, welke direct herinneringen aan de beroemd geworden „Uiver"- vlucht oproept. Hij is de oudste pi loot van de K.L.M. Links van hem een afbeelding van de Brusselaar Philip J. Harniz, technisch inspec teur bij de tramwegen in de Belgi sche hoofdstad. Rechts boven zien we dan nog de Londense buschauf feur John Alfred E. Adams 56 jaar die kortgeleden zijn millioen- ste mijl op Engelse bodem aflegde. BRAND IN ROTTERDAM Vannacht is te Rotterdam door on bekende oorzaak brand uitgebroken in de Piekstraat, in een plaatijzeren loods, waar peulvruchten lagen op geslagen. De brand ging met enorme rook ontwikkeling gepaard. Na ongeveer een uur had de brand weer het vuur met vijf stralen onder de knie en begon vervolgens de loods leeg te halen, waarna het nablussen kon beginnen. De omvang van de schade is niet bekend en evenmin, of deze door ver zekering wordt gedekt. Minister antwoordt kamerlid Van der Weijden: Aardappelen moeten op andere wijze gerooid Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Weijden, betreffende de te nemen maatregelen voor het binnenhalen van de aardappelen- en bietenoogst, heeft de heer Mansholt, minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, mede namens de heer Staf, mi nister van oorlog en van marine, ge antwoord, dat hij niet de vrees heeft, dat de moeilijkheden, ontstaan door de uitzonderlijke omstandigheden van dit jaar, er toe zullen leiden, dat het volgend jaar in zeer onvoldoende mate aardappelen en bieten zuilen worden geteeld. Het wordt door de minister van oorlog en marine om redenen van dienstbelang waaronder begrepen de vereiste controle, waartoe "in het bijzonder is te rekenen het verifiëren der aanvragen door de burgemeesters ongewenst geacht, het bestaande uitzonderingsverlof onafgebroken te verlenen en/of tot meer categorieën van militairen uit te breiden. Aan het uitzonderingsverlof ingevolge de be- De minister van Justitie heeft be slist, dat het rijksopvoedingsgesticht ,,De Kruisberg" te Doetinchem als rijksopvoedingsgesticht te zijner tijd zal ophouden te bestaan. Het minder worden van het aantal verpleegden in de inrichtingen noopte tot een besluit tot concentratie, ten einde vrijkomende ruimte voor een andere categorie van verpleging be- hoevenden te kunnen benutten. Van het rijksopvoedingswezen blij ven na de opheffing van „De Kruis berg" over het opvangcentrum „Overberg" te Amerongen, het rijks observatorium te Zeist en het rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort. Over de latere bestemming -van „De Kruisberg" is nog niets bekend. staande regeling zal derhalve geen verdere uitbreiding worden gegeven. Op andere wijze. Getracht zal moeten worden op an dere wijze te voorzien in het tekort aan arbeidskrachten voor de land bouw. Door het rijksarbeidsbureau en het bureau oogstvoorziening van het De partement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn maatregelen getroffen om te bevorderen, dat zo veel mogelijk arbeiders nog voor de oogstwerkzaamheden kunnen worden aangetrokken. Delft één geheel door tunnels onder spoorweg Aan het slot van de gisteravond ge houden vergadering van de gemeente, raad van Delft is een brief in behan deling gekomen, die burgemeester en wethouders van deze gemeente heb ben ontvangen van de president-di recteur van de Nederlandse spoor wegen, ir. F. Q. den Hollander. In deze brief worden de resultaten bevestigd, die werden bereikt bij de vorige week gehouden besprekingen over de Delftse spoorwegplannen tus sen ir. Den Hollander en het coll- ge van B. en W. De resultaten zijn, dat de Neder landse Spoorwegen voor haar reke ning neemt de onderdoorgang ter hoogte van de Engelsestraat onder de spoorlijn AmsterdamRotterdam, die Delft in twee delen heeft ge splitst. Beide andere geprojecteerde kunst werken om de overwegen kruisings- vrij te maken, namelijk die bij de Binnenwatersloot en de Wateringse Vest zullen voor rekening van de ge meente Delft komen, al dan niet met steun van andeer instanties. Bij de uitvoerige discussies naar aanleiding van dit schrijven, ver klaarde de raad zich unaniem teJ vreden over de bereikte resultaten en besloot er mede accoord te gaan. Kostprijs gestegen De directeur van de Coöp. Melk- centrale (C.M.C.) hield op de jaar vergadering van deze centrale een toespraak, waarin hij mededeelde, dat voor de naaste toekomst reke ning zal moeten worden gehouden met een aanmerkelijke prijsverho ging van de consumptiemelk. Het valt op dit ogenblik nog niet precies te zeggen hoeveel. Het overleg tussen minister Mansholt en de Stichting voor de Landbouw begint vandaag. In het voorjaar van 1955 zal er naar alle waarschijnlijkheid weer een prijsverhoging komen, omdat aangenomen mag worden, dat het vetpercentage van de melk tot 3 percent zal worden verhoogd (thans 2,5 percent). Het is zeer waarschijnlijk, dat er enige tijd daarna opnieuw een ver hoging van het vetpercentage komt en wel tot 3,5 percent. Dit zal ook weer prijsverhogend werken. Voegt men hierbij nog de loons verhogingen die in de landbouw te verwachten zijn en de afschaffing van de subsidie op de melk (thans nog ongeveer 3 cent per liter), dan is het niet uitgesloten, dat straks de Nederlandse huisvrouw voor een fles melk 45 cent zal moeten betalen (thans kost een liter melk 29 a 30 cent). De aanmerkelijke prijsverhoging in de naaste toekomst is een gevolg van het feit, dat de kostprijs van de melk met 3 cent per liter is geste gen (een gemiddelde voor het hele land). De verrekenprijs voor de boer zal dan ook 3 cent hoger moeten zijn dan het afgelopen jaar het geval was. De prijsstijging zou voorkomen kun nen worden, wanneer de regering de subsidie op de melk zou verhogen. Aangezien ze dat zeker niet van plan zal zijn, zal de consument meer moe ten gaan betalen. De Stichting voor de Landbouw, de Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond en ook de C.M.C. zijn van oor deel, dat er niet aan valt te ontko men, dat het standaard-vetgehalte van de melk verhoogd wordt. Vanwe ge de te verwachten prijsverhoging in de naaste toekomst zal die verho ging van het vetpercentage van 2,5 op 3 percent niet in dit najaar, maar waarschijnlijk wel het volgend voorjaar plaats vinden. Dat zal een prijsstijging geven van 2 tot 3 cent per fles. De verhoging van 't vetper centage tot 3,5 percent geeft nog eens een prijsverhoging van 3 cent. Men is dan ruw geschat al toe aan een prijs van 40 a 41 cent per liter. De loonsverhogingen en de afschaffing van de subsidie zorgen volgens de heer Van der Heide voor de rest van de prijsverhoging tot 45 cent. Vroeg of laat zal men er volgens hem toch toe moeten overgaan alle kunstma tigheden met name de standaardi satie en de consumenten-subsidie af te schaffen. Liever niet twee soorten melk. Voor het invoeren van twee soor ten melk minister Mansholt denkt daar hard over voelde de direc teur van de C.M.C. niets. Het prijs verschil tussen melk van 2,5 en 3,5 percent zal zo groot zijn, dat het voor het publiek niet aantrekkelijk is om de „vettere melk" te kopen. In de practijk zou het invoeren van twee soorten melk op grote be zwaren stuiten. De heer Van der Heide dacht dan alleen nog maar aan het enorme assortiment melkproduc ten, dat men in Nederland kent. Ook dit alles zal dan in twee soorten ver krijgbaar moeten zijn. Wel zou het wenselijk zijn, dat er, naast de koffiemelk en de slagroom, een nieuw soort room zou worden ingevoerd. Het vetgehalte zal vol gens hem tien percent moeten be dragen. Van deze „söhenkroom", die met name in de Scandinavische lan den in zwang is, verwachtte hij, dat er zeer veel vraag naar zou bestaan. Verder zou er zo spoedig mogelijk in het hele land een uitbetaling van de melk aan de boer naar kwalteit moeten worden ingevoerd. Die be staat alleen nog maar overigens al sinds 1933 in het Westen van het land. In het afgelopen melkjaar hebben de zuivelwaarde van de melk en de opbrengst van de consumptiemelk samen een uitkomst opgeleverd die boven de minimum-garantieprijs blijft. Het valt te verwachten, dat dit in de zeer nabije toekomst an ders wordt. Voor de melkveehoude rij is dit een somber vooruitzicht. Daarnaast worden de moeilijkheden nog vergroot door het nijpende ar beidsprobleem en door de slechte voederpositie als gevolg van het ab normaal slechte weer. Wettelijk voorschrift is onvoldoende Op verzoek van de A.N.W.B. heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek een onderzoek ingesteld naar de verkeersongevallen bij duisternis, waarbij een op de rijbaan stilstaand voertuig aan de achterzijde werd aangereden. De resultaten van dit onderzoek, dat zich uitstrekt over de jaren 1951 en 1952, zijn thans bekend geworden. In deze twee jaren werd in totaal 456 maal een op de weg geparkeerde vrachtauto bij duisternis aangereden. In 122 gevallen brandde de achter verlichting van de vrachtauto niet, in 148 gevallen wel, in 186 gevallen bleef dit onbekend. Bij deze 456 on gevallen werd de vrachtauto in 208 gevallen door een personenauto of door een andere vrachtauto aange reden, in 47 gevallen door een mo torrijwiel, in 73 gevallen door een fiets en in 21 gevallen door een bromfiets. 250 Van deze ongevallen geschiedden bij brandende wegver- lichting, in 206 gevallen was er geen wegverlichting. Binnen bebouwde kom. In dezelfde jaren 1951 en 1952 werd 420 maal een op de rijweg ge parkeerde personenauto bij duister nis aangereden. Van deze personen auto's brandde in 32 gevallen de achterverlichting, in 52 gevallen niet. In 336 gevallen bleef dit onbekend. Van deze 420 ongevallen geschiedden er 358 bij brandende wegverlichting en 62 op een onverlichte weg. Hier uit valt te concluderen, dat de aan rijdingen met stilstaande personen auto's grotendeels geschiedden bin nen de bebouwde kom. In 1952 alleen waren er 206 onge vallen, waarbij een op de rijbaan stilstaande vrachtauto van achteren werd aangereden. Van deze 206 on gevallen waren er 8 met dodelijke afloop en 61 met ten hoogste ernstig letsel. In hetzelfde jaar werden 207 stilstaande personenauto's bij duis ternis aangereden. Hierbij was geen enkele maal een dode te betreuren, terwijl bij slechts 20 ongevallen ten hoogste ernstig letsel werd veroor zaakt. Waarschuwingsbakens, Gezien het feit, dat van 456 aan rijdingen met op de rijweg stilstaan de vrachtauto's in 1951 en 1952 er 122 geschiedden terwijl vaststond dat de achterverlichting brandde, kan aldus de A.N.W.B. worden aan genomen, dat dit wettelijk voorschrift onvoldoende is. De A.N.W.B. is dan ook van me ning, dat bij stilstaan op de rijbaan, ook wanneer de achterverlichting brandt, een waarschuwingsbaken op de weg dient te worden geplaatst. De bond heeft de minister van Ver keer en Waterstaat dan ook verzocht het bedoelde wettelijke voorschrift in deze zin te wijzigen. Zij dringt er bovendien op aan, chauffeurs te verplichten een uitge breidere achterverlichting op hun vrachtwagens aan te brengen. In de Eerste Kamer-vacature van wijlen de heer Woudenberg is be noemd het P. v. d. A.-lid mevr. H. Verwey-Jonker te Eindhoven.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7