Voorstel tot onteigening van de tuin Hendriks deze keer aangenomen Rijksweg 4A dringend nodig om verkeersvloed te lozen In het dierenpark van Rhenen bloeit een platonische liefde Spoorstaaf op rails gelegd Pijn "'•""AKKERTJE Duur ritje De Melkweg in volle glorie DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Belangrijke vertraging Naar de mening van de ANWB heerst er thans in verkeerskringen ernstige ongerustheid ten aanzien van de uitvoering van de rijkswe genplannen, omdat men vreest, dat de ontwikkeling en de uitbreiding van het rijkswegennet ten achter zal ra ken bij de toenming van het ver keer. De ANWB neemt als voorbeeld de geprojecteerde rijksweg Ypenburg Burgerveen, die bij Leiderdorp de Rijn zal kruisen. Deze weg, die in zijn geheel volgens mededelingen van de minister in 1953 aan de Ka mer, in 1957 gereed zou moeten zijn. Noch in 1953, noch in 1954 kon het voor deze weg uitgetrokken bedrag worden verwerkt. Thans heeft de minister gezegd, dat „behoudens tegenslagen" in 1957 een gedeelte van deze weg ge reed zal zijn. Dit zou, nog steeds aldus de ANWB, een gedeelte be treffen, dat het verkeer Rotterdam YpenbuhgAmsterdam de be bouwde kommen van Den Haag zal kunnen vermijden. Volgens de ANWB blijkt hieruit, dat het tijdstip van voltooiing van déze zeer belangrijke weg enige ja ren later zal komen te liggen, het geen voor het no^ steeds sterker in intensiteit toenemende verkeer op deze route, aldus de ANWB, een uiterst betreurenswaardig feit is. De bond vreest voorts, dat juist door het steeds nijpender wordend personeelstekort bij de Rijkswater staat ook andere voorgenomen wer ken, alsmede andere urgente wegver- JAARVERG ADERING COÖPERATIEVE MELKCENTRALE C.M.C. Te Rotterdam is de jaarvergadering van de Coöperatieve Melkcentrale G.A. (C.M.C.) gehouden. De ledenraad keurde de jaarstuk ken 19531954 goed. Aan het einde van het verslagjaar bedroeg het aan tal leden 11.649. Deze veehouders le verden 509.022.632 kilogram melk met 3,56 pet. vet. Het totaal-bedrag der verkopen bedroeg 125.426.781.91. Via de N.V. Internationale Melkmaat- schappij „Intermelk", waarvan C.M.C. aandeelhoudster is, werd wederom deelgenoemen aan de levering van t.b.c.-vrije consumptiemelkproducten aan de Amerikaanse auotoriteiten in West-Duitsland. Tijdens het verslagjaar kwam de verbouwing van een der fabrieken ge reed en verwierf de C.M.C. aandelen in een tweetal naamloze vennoot schappen op zuivelgebied. Daarnaast breidde zij haar belang bij enkele andere ondernemingen uit. In de loop van het boekjaar kon aan de leden netto worden uitbetaald 108.903.810,31, hetgeen gemiddeld 21,39 cent per kilogram geleverde melk is. Na afschrijving van ƒ975.141.61 en toevoeging van 100.000.aan de reserve, waardoor deze steeg tot 900.000.kon nog 1.905.427,93 met de leden vereffend worden. In totaal kwam derhalve aan de leden netto 110.809.238,24 of 21,77 cent per kilogram melk af boerderij ten goede. In het jaar 19531954 hebben zuï- velwaarde en consumptiemelkop- brengst tezamen een uitkomst opgele verd, die boven de minimum-garan tieprijs blijft. Het val. te verwachten, dat dit in de zeer nabije toekomst anders wordt. Voor de melkveehou derij is dit een somber vooruitzicht. Daarnaast worden de moeilijkheden nog vergroot door het nijpende ar beidsprobleem en door de slechte voederpositie als gevolg van het ab normale weer, aldus het jaarverslag. „De Pel" stond voor de rechter Als g et li ge Voor de Delftse kantonrechter ver scheen gisteren een vriendelijk lachende Brabander. Het was Kees Pellenaars, de chef d'equipe van de Nederlandse Tour de France-ploeg. „De Pel" had reden om te lachen. In de eerste plaats was hij niet ver dachte, doch getuige en in de tweede plaats kon hij er zich achteraf nog maals over verbazen, dat het onge val, waarbij hij betrokken was ge weest, zo goed was afgelopen. Enige weken na de tour had Pelle naars met zijn auto op de rijksweg tussen Rotterdam en Den Haag ge reden. Toen hij ter hoogte van Delft, bij het benzinestation bij de Bras serskade, een vrachtauto wilde inha len, was de bestuurder daarvan plot seling naar links gezwenkt. „De Pel" kon een aanrijding niet helemaal voorkomen en draaide, naar hij ver klaarde, wel twee en een halve maal rond. Het was een wonder dat hij, na die „kermisbeweging" ongedeerd uit zij wagen kon stappen. ƒ40boete. Nadat zowel Pellenaars als een an dere getuige hadden verklaard, dat het naar links zwenken voor de vrachtautobestuurder door geen en kele noodzaak werd gerechtvaardigd, eiste de ambtenaar van het O.M. te gen deze bestuurder een boete van 40.subs. 20 dagen hechtenis. Het vonnis was conform de eis. beteringen niet binnen de gestelde tyd kunnen worden uitgevoerd. Volgens een door de Rijkswater staat opgestelde prognose zal het verkeer in 1970 ongeveer 2.25 tot 3.6 maal zo intensief zijn als in 1950, op grond waarvan volgens de ANWB mag worden verwacht, dat er in ons land in 1970 ongeveer 800.000 mo torrijtuigen tegen 222.500 in 1950 en 320.00 in 1954 zullen zijn. Wijziging vermogens belasting? Blijkens het voorlopig verslag over de begroting van financiën achten de leden van de Tweede Kamer een ver hoging van de belastingvrije som voor de vermogensbelasting noodza kelijk. De vrijstelling geldt thans voor een bedrag dat op vooroorlogse begrippen is gegrond. Haagse Tramweg wilde de tarieven verhogen Gemeente biedt hulp Na een berekening is de Haagse Tramwegmaatschappij tot de conclu sie gekomen, dat zij genoodzaakt is haar tarieven te verhogen. Deze ver hoging zou maar liefst 90 pet. gaan bedragen, daar de noodzakelijke ver hoging van 28 pet. tot gevolg zou heb ben, dat er minder gebruik van de tram zou worden gemaakt, hetgeen weer opgevangen zou moeten wor den met een verhoging tot 80 pet. terwijl verhoogde kosten het geheel tot 90 pet. zouden verhogen. De gemeente Den Haag heeft zich niet bijster enthousiast getoond met dit Tramwegelijk voornemen en is thans met een voorstel bij de raad gekomen om de Haagse Tramweg maatschappij met ingang van 1 Ja nuari 1955 met een bedrag van 9 ton bij te staan, hetgeen 6 ton meer is, dan op de begroting werd gepland. Deze gemeentelijke steun houdt echter niet in, dat de tarieven nu in de verre toekomst geheel ongewijzigd zullen blijven. Hond zwicht voor kippige charmes In Rhenens Dierenpark is enige tijd geleden een platonische liefde opgeschoten, die zich schijnt te hand haven in een hechte trouw. Op zekere dag stond een kip luid kakelend voor de hondenkennel en toen de directeur in de morgen uren het hekje van de kennel open maakte om de boxer Arco zijn ont bijt te brengen, schoot de kip nog vóór hem de kennel binnen, ver dween in het hok en kondigde even later luid kakelend aan. dat de Ne derlandse eierenvoorraad met één vermeerderd was. Arco stond het met stomme verba zing aan te zien, maar zijn ontbijt eiste zoveel belangstelling op, dat er voor de kip niet zo heel veel over bleef. Deze beschouwde het stilzwijgen van Arco als een aanmoediging en stond de volgende morgen weer voor 't hek te wachten, totdat de di recteur zou komen. Na een paar dagen was Arco ge heel verzoend met de gedachte, dat hij in de morgenuren enkele minu ten zijn hok in dienst van de eier- productie moest stellen, en ten slotte begon hij het als een erezaak te be schouwen en blafte vol verontwaar diging als de directeur de kip eens een beetje te lang voor 't hekje liet wachten. PASTOOR WERD GELDEKONING. De schuttersfeesten in Limburg zijn alom bekend. Jaarlijks vinden dan hier en dan daar deze feesten plaats en de winnaar van het schuttersfeest is voor drie jaren schutters- of gilde- koning. Wat evenwel nog nimmer gebeurd is, vond in Nederwetten plaats.. Daar werd, naar we in de „Tel." le zen, de pastoor voor drie jaar koning van het „St. Annagilde. Pastoor Woestenburg bereikte deze waardigheid via een voortreffelijk schot, waarmede hij de puist van de schutsboom kloofde. Onder tromgeroffel werd hem de bepluimde steek op het hoofd gezet, en vervolgens werd de gebeurtenis in het gildehuis ampel begoten. Men heeft echter niet naar de eis van het gebruik kunnen voldoen de nieuwe koning aan de pastoor voor te stellen. Galant stond hij iedere morgen bij het hpk op de kip te wachten, maar gisteren dacht hij er een beetje an ders over, want het regende zo hard, dat zijn hoffelijkheid helemaal weg gespoeld scheen. De kip gaf echter blijk van een brede levensvisie en kwam toch naar het hok van Arco; deze voelde er weinig voor om in de regen de komst van het ei af te wachten en daar de kip het verworven recht niet wilde prijsgeven, verdwenen ze te zamen in het hok, waar een jubelend geka kel en een opgewonden geblaf even later vertelden, dat de productie ge woon voortgang gevonden had. Schoorsteenveger trok van trekkende schouwen De Haagse politie heeft aangehou den een 25-jarige schoorsteenveger, terzake van oplichting. Hij deelde zijn cliënten na het ve gen van de schoorsteen mede, dat de schoorstepn niet goed kon trekken, indien daar niet een kap op werd geplaatst: kosten ƒ4.Hij inde het geld, vertoefde enige tijd op het dak, maar een kap plaatste hij niet. Bij een flat, waarop hij 15 kappen moest plaatsen, plaatste hij er 7, doch rekende het gehele aantal. Op deze manier verdiende hij enige honderden guldens. In de buurt van een spoorwegover gang bij Borne hebben onbekenden in de nacht van 14 October een stuk rail van ongeveer 250 kg. dwars over de spoorstaven gelegd. Een goederen trein die het traject BorneAlmelo op haar gemak n?m, ontspoorde ech ter niet toen zij op de rail stootte. De locomotief schoof het geval name lijk rustig" opzij. Van de daders geen spoor. (S De regering van Peru heeft drie Nederlanders onderscheiden als een erkenning van hun verdiensten voor de organisatie van de onlangs in Utrecht gehouden tentoonstelling „De schatten van Peru". Het zijn prof. dr. C. F. A. van Dam, mevrouw G. E. G. van Giffen-Duyvis uit Groningen en mej. dr. M. Houtzager, directrice van het Centraal Museum te Utrecht. GEMEENTERAAD LEIDSCHENDAM Wethouders zwaaiden inet portefeuille De gemeenteraad van Leidschen- dam zette gisteravond de bespreking voort over het voorstel tot subsidie verlening aan de Leidschendamse studenten op de seminaria. De heer Boone (P.v.d.A.) betoogde dat de seminaria wel scholen zijn voor het voorbereidend hoger onder wijs, doch deze inrichtingen beant woorden niet aan de eisen welke door het rijk zijn gesteld, wat betreft de omvang van het onderwijs. Daarom ook staan de seminaria niet onder rijkstoezicht. Als dit wel het geval zou zijn, dan zou spr. geen bezwaar heb ben aan het voorstel van B. en W. zijn goedkeuring te hechten, doch thans kan hij niet met het voorstel accoord gaan. De heer de Rosario (K.N.P.) vindt dit voorstel een heel penibele kwes door welke oorzaak ook Zo zijn de vrouwen Het orakel van Delft schijnt gisteren weer eens gesproken te hebben. Op het politiebureau al daar viel gisteren namelijk een vrouw met de deur in huis, die verklaarde door het dochtertje van de buurvrouw in woorden bedreigd te zijn. Nauwelijks had zij de briga dier onder haar woordenstroom verdoofd, of de buurvrouw kwam waarschijnlijk gelokt door het geluid het bureau binnen. Wat zich toen tussen de aan stemming onderhevige vrou wen ontlaadde zal voor altijd in het politieburea na blijven galmen. En niet alleen in woor den vonden zij elkaar, maar wel dra vormden de vrouwen een complete kluwen burengerucht op de grond. Toen /ie brigadier zijn verbazing te boven was ge komen, gebruikte hij zijn ster ke arm der wet om de vrouwen weer op de been te helpen. De uitwerking was geweldig, in- plaats dat de vrouwen elkaar nu met gebaar en woord de smerig geworden mantel uitveegden, staken zij elkaar de hand toe en verlieten tenslotte gearmd het politiebureau. Een 21-jarige varende Amsterdam se tremmer zal, als hij is thuisgeva- ren, ervaren, dat ook „joy-riding" als passagier strafbaar is. De Amster damse politierechter veroordeelde hem en zijn 25-jarige maat, een expe- ditiebediende, conform de eis van de officier van justitie tot een boete van 50 gld. of 10 dagen. Een 22-jarige tuinman uit Nieu- wer-Amstel, die een bestelauto had weggenomen en daarmede tegen een huis was aangereden de jongeman had niet eens een rijbewijs werd terzake van „joy-riding" tot 30 gld. of 6 dagen veroordeeld. Dit vonnis was 20 gld. lager dan de officier had ge vraagd. Honderd miljard zonnen De laatste week van October is een mooie tijd om 's avonds als er ten minste geen bewolking is eens naar de sterrenhemel te kijken: de maan is afwezig, dus het geschitter der sterren komt des te helderder door. En midden over de hemelkoe pel loopt die vaag-lichtende band die wij Melkweg noemen. Hij draait, die Melkweg, 's Avonds om negen uur neemt hij een andere stand in dan 's nachts om een uur maar dat is geen wonder: de gehele hemelkoepel draait immers rond. Het is een weerspiegeling van de aswen teling van de aarde. Vreemder lijkt het, dat die licht- band zich kennelijk bepaalt tot een betrekkelijk smalle strook van de he mel. Waarom loopt hij nu juist daar waar wij hem zien en niet elders? Waarschijnlijk hebben vele en vele generaties mensen zich die vraag al gesteld, totdat in het begin van de zeventiende eeuw de verrekijker werd uitgevonden. Met zo'n verrekij ker een primitief exemplaar nog maar keek de Italiaanse astronoom Galilei voor het eerst naar de hemel. En een van de opzienbarende ontdek kingen die hij daar deed, was dat de Melkweguit sterren bestond. Al dat diffuse licht wordt uitgezonden door sterren die te ver weg staan dan dat wij ze afzonderlijk kunnen zien, maar wier totale lichtstraling ons be reikt als die niet scherp begrensde lichtstrook. Honderd miljard! Het moeten dus wel zeer veel ster ren zijn. Dat klopt. Hun aantal is let terlijk ontelbaar. Geteld zijn zij nooit; geschat wel. Naar schatting zien wij ei een vijftig miljard. Maar de Melk weg loopt niet alleen over ons hoofd heen, doch ook onder onze voeten door: aan de andere kant van de aardbol ziet men er ook 'n stuk van. Nog eens vijftig miljard, dat maakt 100 miljard sterren. (100.000.000.000). Dat respectabele aantal hemel lichamen is over de beschikbare ruimte verdeeld volgens een bepaald bouwplan, en niet maar zo kris-kras. De contouren van deze enorme ver zameling sterren zijn ongeveer de zelfde als die van een aan beide zij den enigszins bolle lens. In de kern van dit sterrenstelsel („het Melk wegstelsel") bevindt zich de meeste sterrenmaterie, naar de randen toe is zij steeds dunner gezaaid. Bovendien vertoont het geheel een spiraalvor mige structuur, te vergelijken met die van een horlogeveer. Maar zij is wel wat groter dan een horlogeveer haar middellijn meet ongeveer hon derdduizend lichtjaren, oftewel 100.000 x 10.000.000.000 kilometer. Erg „dik" is het stelsel naar verhouding niet: de lens is tamelijk plat. Het hoofd in de heg. En door die betrekkelijke platheid komt het, dat wij „de Melkweg" maar in een smalle strook van de hemel zien. Want wij, d.w.z. zon, aarde en andere planeten, bevinden ons tame lijk dicht bij de rand van dit sterren stelsel en zien het daardoor op een bijzondere manier. Als wij de blik richten in het vlak van het stelsel (m.a.w. „naar de Melkweg kijken") zien wij de mees te sterren; kijken wy „naar buiten' dan zien wij er ineens veel minder. Het is als met iemand die met zijn hoofd in een heg zit. Richt hij de blik in de richting van de heg zelf, dan ziet hij maar één ondoordringbare massa groen. Links en rechts daar van echter kan hij de blaadjes afzon derlijk zien zitten: de heg is in die richting maar dun en de blik is zó „buiten"; hij ontmoet maar weinig obstakels. Ziehier in snelle schets het portret van „het Melkwegstelsel" waarin wij wonen: onze zon is één van de hon derd miljard sterren uit dit stelsel. En er zyn in het heelal miljoenen van zulke stelsels. Het dichstbijzijn- de daarvan, de z.g. Andromeda-ne- vel, staat anderhalf miljoen lichtja ren van ons af. S. TELLA. tie. Hij vraagt zich af of de subsi diëring wel een gemeentebelang is. Volgens spr. zijn de seminaria uit sluitend een belang voor de Katho lieke Kerk en daar hier te lande scheiding is tussen Kerk en Staat acht hij het geven van subsidie niet verantwoord, want als de gemeente als onderdeel van de staat wel sub sidie zou verlenen, dan zou daar door de scheiding tussen Kerk en Staat in het gedrang komen. Spr. ver klaart zich dan ook tegen de subsidie verlening. Verdediging. De voorzitter wijst er op dat de subsidie wordt voorgesteld ten be hoeve van Leidschendamse ingezete nen, zodat het in ieder geval een bij drage is voor de wetenschappelijke ontwikkeling van vele van zijn eigen inwoners, ook al bereiken niet allen het doel van hun opleiding. Ook dan, bij een afgebroken studie zyn de studenten toegerust met een grote dosis kennis, zodat ook deze studen ten voor vele mogelijkheden in aan merking kunnen komen. Mr. Dietz (K.V.P.) wijst er op, dat een groot aantal seminaria wel op leiden tot het staatsexamen, zodat de bedenkingen van de heer Boone slechts betrekkelijk zijn. Tevens ont kent spr., dat het onderwijs op de seminaria minderwaardig zou zyn. Ook zijn er velen, die de studie op een seminarium afbreken, die met goed gevolg opgaan voor het staatsexa men, zodat het redelijk is, dat de ge meente ook om deze reden een klei ne subsidie toestaat. Hiertegenover merkte de heer Boo ne op, dat er ook velen zijn, die door eigen studie het staatsexamen beha len en dan zouden ook dezen volgens de redenering van mr. Dietz voor een gemeentelijke vergoeding in aanmer king moeten komen. Voor deze spr. gaat het er niet om of het een semi narium is voor katholieken, maar enkel en alleen, omdat het onder wijs niet op één lijn gesteld kan wor den met de gymnasia of de H.B.S. Nadat de voorzitter er op gewe zen had dat een beroep op scheiding van Kerk en Staat niet altijd opgaat, de gemeente Nijmegen mag na ko ninklijke goedkeuring subsidie ver Ie- nen voor de bouw var een Katholieke kerk, terwijl in aanmerking genomen dat het onderwijs afwijkt van de wet telijke voorschriften hier slechts spra ke is van een subsidie van 50.— per leerling (als het onderwijs wel aan de voorschriften zou voldoen dan kan aanspraak gemaakt worden op een subsidie van 200) wordt overge gaan tot hoofdelijke stemming. De heer De Rosario (K.N.P.) stemde met de P.v.d.A. en de V.V.D. tegen het voorstel, waarmede de katholieke fractie en die van de Prot. Christe lijke partijen zich accoord verklaar den. (10 tegen 4). Tuin Hendriks wordt onteigend. Een tweede onderwerp waarover uit en te na gesproken is was het voorstel tot onteigening van de tuin Hendriks. De heer Kranenburg (Chr.) die als agrariër met een pijnlijk hart over dit voorstel zijn stem zal uit brengen, betoogt dat hij overtuigd is dat de gemeente dringend behoefte heeft aan bouwgrond vooral daar de gemeente zich gestadig uitbreidt. Hy zal dan ook vóór het voorstel stem men. De heer Koerts (V.V.D.) is er juist niet van overtuigd, dat er geen ge brek aan bouwgrond bestaat. Als de gemeente maar hoge bedragen voor tuingrond betaalt dan zullen de tuin ders wel toehappen en hun grond aan de gemeente verkopen. Wat betreft de tuin Hendriks vraagt spr. een sche ma van de exploitatie over kosten van bouwrijpmaken van deze grond. Spr. verzoekt tenslotte de zaak aan te houden. De heer Van Veen (K.V.P.) infor meert of er een ruilobject aanwezig is, waar de heer Hendriks een nieuwe tuin kan inrichten. De voorzitter wijst er op, dat een bekwame expert op niet zuinige wijze heeft uitgemaakt wat de grond waard is en is gekomen tot een be drag van -148.000.Daar de ge meente vast loopt met haar bouw plannen moet nu eens aan de roem ruchte tuin Hendriks een einde ge maakt worden. Het particulier be lang moet nu eenmaal wijken voor het algemeen belang en dat is de huisvesting van de eigen inwoners. Het hart van de gemeente kan niet langer wachten. Voor B. en W. is het niet prettig nu te komen met een voorstel dat ingaat tegen het raads besluit van enige jaren geleden maar het moet nu eenmaal. Nadat nog eni ge sprekers het voor en tegen van de onteigening naar voren hebben gebracht informeert de heer Boone, of wethouder Groenewegen, evenals zijn voorganger, de heer De Koning, van deze zaak een portefeuillckwestie maakt. Wethouder Groenewegen ant woordt hierop, dat als het voorstel niet wordt aangenomen de gemeente vastloopt met de noodzakelijke wo ningbouw en op Aie grond deelt hij mede dat afstemmen van het voor stel voor hem onaanvaardbaar is en hij dus zal aftreden. Ook wethouder De Ruyter (Prot. Chr.) verklaart, dat hij het volkomen eens is met wethou der Groenewegen en afstemmen van het voorstel eveneens onaanvaard baar acht. Tegenover het verlies van een stuk tuingrond staan ontelbaren, die al ja ren hunkeren naar een woning. Ook wijst spr. er op dat Leidschendam zich moet aansluiten aan behoeften van het agglomeraat Den Haag en dus moet zorgen voör voldoende wo ningbouw. Mr. DieDtz zegt nog dat hij over tuigd is dat de grond nu of later voor de woningbouw noodzakelijk is en dat de gemeente naar zijn mening niet karig is wat betreft de koopsom voor de tuin. De heer Meester (K.V. P.) verzoekt B. en W. nog eens met de heer Hendriks overleg te plegen om goedschiks tot zaken te komen, maar de voorzitter acht een gunstig resultaat absoluut uitgesloten, omdat reeds alles beproefd is en de heer Hendriks zich heeft vastgeklemd aan zijn eis tot een vergoeding van 156.900.—. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. tot onteigening over te gaan aangenomen met 12 tegen 2 stemmen, die van de heren Koerts en v. d. Dool (V.V.D.). Aankoop bouwgrond in Stompwijk. Zonder veel bedenkingen is het voorstel van B. en W. tot aankoop van de heer J. C. van den Bosch van een perceel grond aan de Meerlaan aangenomen, nadat de heer Koerts op zijn vraag medegedeeld kreeg dat het de bedoeling is op deze grond 15 eengezins arbeiderswoningen te bouwen. De heer De Boer wilde spoed zetten met de bouw en reeds nu een architect aanwijzen om de bouw voor te bereiden waarop wet- houden Groenewegen antwoordde dat dit niet mogelijk is, omdat het raads besluit eerst nog moet worden goed gekeurd door Prov. Staten. Als deze goedkeuring ontvangen is dan zal de gemeente alles in het werk stellen om de woningen ten spoedigste te doen bouwen. Nadat de vergadering na deze drukke besprekingen een kwartier geschorst was werd een aanvang gemaakt met de algemene beschou wingen over de gemeentebegroting 1955. Na de gebruikelijke loftuitin gen aan B. en W. en het corps amb tenaren kwamen de desiderata naar voren zoals een zwembad, sportvel den, begraafplaats, woningbouw, ge meentelijke gezondheidsdienst enz. Vooral de aanleg van sportvelden stond in het middelpunt van de be langstelling te meer omdat de voet balvereniging RKAVV haar nood ge klaagd heeft en tevens om een sub sidie heeft gevraagd wegens haar fi nanciële moeilijkheden voor het grootste gedeelte wegens de hoge huur van haar sportveld dat in geen enkel opzicht aan de normale eisen voldoet. De behandeling van de begroting wordt morgenavond (Vrijdag) voort gezet. Verdiepingsdag Katholiek Vrou wengilde. Ter gelegenheid van het Mariale jaar zijn de leden van het Katholiek Vrouwengilde Dinsdag bijeen geweest voor het houden van een verdiepingsdag. Deze dag stond pnder leiding van de legeraalmoeze nier pater Verkoelen en werd inge zet met een H. Mis in de parochie kerk. Na de H. Mis verenigden de Gilde-leden zich in het parochiehuis, waar pater Verkoelen een uiteenzet ting gaf van de redenen, waarom Z. H de Paus tot de instelling van het Maria-jaar is overgegaan. De inten tie was om de mens door meerdere gedachten aan de Moedermaagd te brengen tot een intensiever beleven van de godsdienst. In de middag zijn de leden van het Gilde weer in de parochiekerk bijeen gekomen voor het gezamenlijk ro zenkransgebed, waarna pater Ver koelen een meditatie hield over de H Maria. De middag werd besloten met een kort Lof. In de avondverga dering sprak op de eerste plaats de presidente van het Gilde, mevrouw A KraayvangerBuskens om de le den dank te brengen voor het meele ven met deze verdiepingsdag. Te vens spoorde de presidente de leden aan nog eens extra werk te maken van de ledenwerving. Het Gilde is, vooral om zijn mooie godsdienstige er. culturele strekking, een vereni ging voor alle vrouwen en het is al leszins waard, dat het ledental zo groot mogelijk is. Ook nu weer hield pater Verkoe len een inleiding, ditmaal over „De kunst van het Sterven". Op deze in drukwekkende rede volgde een groot aantal vragen, die het bewijs lever den, dat de drie conferenties van deze dag met oplettendheid waren gevolgd. Poter Verkoelen heeft alle vragen op bevredigende wijze be antwoord en sloot zijn betoog met er aan te herinneren, dat God aan de mensen van goeden wil, de hemel heeft beloofd zodat iemand, die goed geleefd heeft, ongetwijfeld in de he mel zal komen. Geboren: Adrianus J. M.. z. van J. W Olsthoom en I. M. van Heinin gen, Theodorus M., z. van P. J. Jan- son en E. C. Berendts; Antonius J. M., z. van H. A. A. Oudheusden en G. van der Lubbe; Gerarda P. M., d. van Th. Q. de Bruin en J. S. Fonteijn; Ohardel H. C M., d. van H. F. M. Nijman en H. C. M. Weber; Theodo rus A. M., z. van P. J. Remmerswaal en M. W. van Baren. Ondertrouwd: Hendricus M. van Oosten en Cornelia M. van der Sman. Getrouwd: Leendert Roos en Eli sabeth A. Werrie.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5