©eCeixi<se(EoixYcmt 5100 De noodtoestand werd afgekondigd in Egypte Voorbeeldt Mijnramp in Roemenië Diplomatiek incident te Moskou Chirurg moest snel ingrijpen Reeds 275 doden in Italië Verboden toegang voor vliegende schotels Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13334 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 at. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 „NIEUWE STIJL" ll/I ET DE AANVAARDING door de Eerste Kamer van het Statuut voor het Nieuwe Koninkrijk ofwel het Koninkrijk nieuwe stijd" is de laatste voorwaarde vervuld voor de bevestiging door H. M. de Ko ningin en de plechtige afkondiging in de diverse rijksdelen. Daarmee zal dan gestalte zijn gegeven aan de woorden, welke koningin Wilhelmi- na op 7 December 1942 uitsprak en waarin zij een rijksverband in het vooruitzicht stelde, waarin de delen „ieder op zich zelf, de eigen inwendi ge aangelegenheden in zelfstandig heid en steunend op eigen kracht, doch met de wil elkander bij te staan, zouden behartigen". Aan H. M. de koningin stond 0 toen een heel andere Unie voor ogen, dan die welke thans be reikt is. In de Unie zou n.l. ook Ned. Oost-Indië zijn eigen plaats krijgen en de bedoeling was een rijksconfe rentie te beleggen, waarbij Oost en West gelijkelijk tegenwoordig zou den zijn. Het heeft niet zo mogen zijn. Door de bekende moeilijkheden met In donesië zijn Oost en West geschei den voorwaarts gegaan en hoewel er daarna toch een Unie met Indo nesië is bereikt heeft deze geen vruchten afgeworpen en is op de mesthoop gegooid. Moge de thans aanvaarde Unie met de West rijker vruchten dragen. Wij verwachten van deze Unie meer dan een gemeenschappelijke behartiging van de gemeenschappe lijke* belangen, waarover het Statuut spreekt. Zeker de handhaving van de onafhankelijkheid en de verdedi ging van het koninkrijk, alsmede de regeling van de buitenlandse betrek kingen, het opstellen van gelijkvor mige bepalingen over het Nederlan derschap, ridderorden, nationaliteit van schepen, enz. zijn voorname zaken. Maar het voornaamste is, dat al deze min of meer uiterlijke dingen de noodzakelijke entourage zijn van een innerlijke geest van saamhorig heid en van oprechte samenwerking. Slechts als die geest vaardig wordt over de deelnemers aan de Unie zal er waarlijk één koninkrijk zijn en zal er een „nieuwe stijl" zijn, welke de opbouw en de rijke opbloei van de uiteenliggende rijksdelen ten goede zal komen. Het is deze wil tot samenwerking geweest, welke ontbroken heeft aan de Unie met Indonesië. Dit gemis heeft zich gewroken tot schade, voor Nederland ongetwijfeld, maar vooral voor Indonesië, dat wij thans meer en meer zien afglijden naar God weet wélk een toekomst. Wij moeten beseffen, dat wij elkaar nodig hebben. De West heeft ons nodig voor de ontsluiting van de eco nomische mogelijkheden, maar oók wij hebben de Westelijke rijksdelen nodig, omdat zij een zeer belangrij ke schakel kunnen zijn tussen de Oude en de Nieuwe Wereld. Mohammedaanse Broederschap moet eraan geloven Zoals gisteren gemeld heeft een opgewonden menigte te Cairo het hoofd kwartier van de Mohammedaanse Broederschap in brand gestoken uit woede wegens de aanslag op premier Nasser. De aanslag mislukte en men schijnt nog altijd niet precies te weten, door wie nu eigenlijk geschoten is, maar wel is het een uitgemaakte zaak, dat de dader lid is van de Moham medaanse Broederschap. Egyptische militairen, in volle wapenrusting, patrouilleren thans dooi* de straten van Cairo. In geheel Egypte is uit voorzorg de noodtoestand af gekondigd, terwijl onder de gelederen van de fanatieke broederschap- honderden arrestaties worden verricht; gisteravond reeds 300. De op één na hoogste leider van de beweging, Sjeik Moestafa Sibai, heeft de aanslag inmiddels scherp afgekeurd. „DOOD AAN DE BROEDER SCHAP". Terwijl brandweerlieden het vuur in het hoofdkwartier van de Broeder schap bestreden, drongen soldaten de menigte, die woedend schreeuwde „Dood aan de Broederschap" en „Lang leve Nasser", met de wape- NIJDIG ^TIET socialistische blaadje „Het Vrije Volk" is altijd in staat, zijn politieke tegenstanders tot razer nij te brengen. Wanneer het dat nu met opzet deed, om zich vrolijk te maken over die razende tegenstan ders, dan zou dat niet mooi, maar toch altijd nog menselijk zijn. In de politiek moet men een stootje kun nen velen en een flitsende tweestrijd met de blanke rapieren, waarbij de vonken er af vliegen, is in de schrij verij even vrolijk om te volgen als een duel uit de „Drie Musketiers" „Het Vrije Volk" mist die sportieve vrolijkheid, welke wel niet prijzens waardig maar tcch nog menselijk is. De politieke beschouwingen in dat blaadje zijn steeds onmenselijk-ar rogant en doorgezakt saggerijnig (dit verbasterde Fracse woord drukt pre cies uit wat we bedoelen). En het is juist die zuurprvimende hooghartig heid, weike afsloot en nijdig maakt. Het heeft het deze keer natuurlijk weer over het mandement van de Doordat gisteren een half ton ontvangen werd door het Comité Vluchtelingenhulp 1954, is het half millioen overschreden en was de eindstand van giroreke ning 5100 gisteravond 523.000. Alhoewel de actie oorspronke lijk slechts voor de maand Octo ber bedoeld was, schijnt zij ech ter nog lang niet beëindigd te zijn. Dit blijkt o.m. uit aanvra gen voor de film, die opgenomen is in een Oostenrijks vluchtelin genkamp. Deze film beleefde gistefen zijn première in Den Haag; hij duurt 6 minuten, draagt als titel „Een uur voor een toekomst" en is door scholen, verenigingen en bedrijven aan te vragen bij het Comité; ook zal hij in het voorprogramma van bioscopen gedraaid kunnen worden. bisschoppen, (daar kan het maar niet van afblijven!) thans in verband ge bracht met het reorganisatierapport van een commissie uit de Anti-revo- lutionnaire Partij. Het constateert met verholen sarcasme „grote ver schillen tussen het mandement en dit rapport. Het eerste is een kerke lijk stukje, het andere een advies, uitgebracht aan een politieke partij." Toen we dat éne woord: „stukje" lazen in het blaadje van het P. v. d. Aadje zijn we nijdig geworden. U ook? WEES UZELF 3ÉIJET „Vrije Volkje" tracht in hetzelfde artikel, dat handelt over de confessionele partijen, de goe gemeente diets te maken, dat het mandement zijn oorsprong vindt in verontrusting over de toenemende onkerkelijkheid; en dat het oproept de gelederen te sluiten tot afweer. Het mandement roept wel de aan Christus-getrouwen op, de gelederen te sluiten. Echter niet uit bangheid, maar uit voortvarendheid. Het blaakt van verlangen het maatschappelijk leven van Nederland te kerstenen, ook door middel van een sociaal pro gramma: „Want als wij het evangelie werkelijk in de wereld willen brengen, dan mag ons maatschap pelijk programma niet eng of schriel zijn; dan moeten allen voe len, dat het een uiting is van de „blijde boodschap", die wij van Christus ontvingen en die wij moe ten uitdragen naar de mensen; een boodschap, die enthousiast kan maken en die de jeugd, welke de toekomst draagt, kan bezielen." En eerder in hetzelfde mandement: „Wij kunnen met één woord zeggen: „de huisgenoten des ge- loofs" moeten zichzelf zijn en één met elkander, maar zij moeten te vens open staan voor samenwer king met allen, die werken voor het welzijn der menselijke ge meenschap. Wij willen en moeten onszelf zijn en daarom zullen wij altijd zo goed mogelijk onze eenheid moeten bewaren. Zonder deze eenheid lo pen wij in de eerste plaats gevaar speelbal te worden van de bedoe lingen en strevingen van anderen. Ook zouden wij niet in staat zijn, eventuele gevaren en wanneer zijn er die niet? voor het wel zijn der gemeenschap en der Kerk te keren. Maar vooral, zonder hechte eenheid zijn wij zeker niet in staat waardevolle bijdragen te leveren voor de christelijke op bouw der maatschappij. Daardoor zouden juist wij, die van God de grote gave kregen van het ware geloof en de roeping om als broe ders samen te werken, op de duur als losse stenen uiteenvallen, terwijl wij zulk een hechte steun moeten en kunnen zijn, ook voor het tij delijk welzijn der gemeenschap." Het is te begrijpen, dat het „Vrije Volk", de confessionele partijen niet goed kan luchten of zien, omdat het van het totaal verouderde, liberale, standpunt uitgaat, dat één mens er twee levensbeschouwingen op na kan houden, de ene bestemd voor in wendig en de andere voor uitwendig gebruik. Deze zienswijze is in strijd met de aard van de mens en vergt een onnatuurlijke splitsing van de persoonlijkheid. Tegenover die gespletenheid klinkt het krachtig en mannelijk bisschoppe lijk woord: „Wij willen en moeten onszelf zijn." Wie als christen zichzelf is het zij katholiek of protestant trekt voor de door de midden gebroken doorbraak-praatjes van het „Vrije Volk" over de confessionele partijen zjjn schouders hóóg op. nen achteruit. Later wendden de tienduizenden Egyptenaren zich naar het station, waar Nasser uit Alexan- drië-aankwam. Hij werd luide toege juicht, en zijn auto kon zich slechts stapvoets door de volgepakte straten bewegen. De vakbond van transport arbeiders had alle bus- en tramver keer stilgelegd om de arbeiders de ontvangst van Nasser te laten bijwo nen. Ook in andere steden kwam het gisteren tot omvangrijke pro-Nasser- demonstraties. Volgens het ministe rie van Binnenlandse Zaken hebben zich nergens ongeregeldheden voor gedaan. Nieuwe koers? Het hoofdbestuur van de Moh. Broederschap zal dezer dagen bij eenkomen om zich te beraden over het ontslag van de „opperste gids" (en een van Nasser's felste tegen standers wegens diens Suez-accoor- den met Engeland), dr. Hassan Ho- deiby; ook zal overwogen worden, de geheime „cellen" in de beweging op te heffen. Terwijl tot dusverre de oppositie van de Broederschap tegen het re- giem-Nasser in het algemeen (doch niet in regeringskringen) niet als bijzonder ernstig werd opgevat, is in die opvatting nu verandering geko men. De heersende mening in krin gen van het bestuur is, dat waar schijnlijk de Broederschap een nieu we leiding zal krijgen, die trouw aan de regering zal moeten zweren. Meer dan 500 mijnwerkers zijn op 28 April gedood door een ramp in een uraniummijn bij Beica in de Roemeense provincie Banat. Dit wordt eerst thans door de „Commis sie voor Vrij Europa" bekendgemaakt De ramp veroorzaakte een paniek onder de bevolking bij de mijn, die zwaar bewaakt wordt door Russische troepen. Deze werden aangevallen door overspannen familieleden van de mijnwerkers, en zij openden het vuur op de menigte: Zeven mensen, onder wie een vrouw en twee kin deren, werden gedood. De Beica-mijn, die wordt geëxploi teerd sinds 1949, staat volledig on der Russische controle. Het hele ge bied is afgesloten en wordt door de Russen zwaar bewaakt. Willem Barendsz voor het laatst naar de walvisvelden Grof optreden van politie In Moskou heeft grof optreden van de politie jegens de echtgenoten van twee attaché's van de Ameri kaanse ambassade een diplomatiek incident veroorzaakt, dat door Wash ington nogal hoog wordt opgenomen. Het Amerikaanse departement geeft de volgende lezing van het ge beurde. De twee dames, mevrouw Somer- latte en mevrouw Stiff, maakten Maandagmorgen een wandeling in Moskou. Zij vroegen toen aan een groepje vrouwen, die zij in de stad aan het werk zagen, of zij van haar een foto mochten maken. De vrouwen antwoordden beleefd, dat zij liever niet gefotografeerd wil den worden, waarna mevrouw So- merlatte en mevrouw Stiff weggin gen, zonder haar fototoestel uit de tas te halen. Op dat ogenblik gaven twee Rus sen in burgerkleren de beide dames te kennen, dat er op een kleine heu vel in de omgeving interessante on derwerpen waren om te fotografe ren. Zij brachten haar naar een clubgebouw. De beide mannen ble ken echter agenten van de Russische politie te zijn en zij beletten de vrou wen met geweld het gebouw te ver laten, ofschoon beiden de diploma tieke identiteitsbewijzen lieten zien, waarop duidelijk vermeld staat, dat de houders niet vastgehouden of ge arresteerd mogen worden. Terwijl zij vastgehouden werden, slaagde mevrouw Stiff er in een te lefoon in de kamer waar zij zich be vonden, te bereiken en de heer So- merlatte op de hoogte te stellen. De dames werden vastgehouden totdat Op het randje van de dood Een Duitse chirurg in Brunswijk heeft op dramatische wijze het leven gered van een veertien-jarige jongen van wie twee ruggewervels uit de ge wrichten waren geschoten toen de jongen zijn hoofd achterover gooide om het haar, dat voor zijn ogen hing, te verwijderen. De chirurg, dr. Alfred Schuetter, had nog nooit een dergelijke opera tie verricht, toen de 14-jarige Hans Straube bij hem werd gebracht aldus vertelt United Press. Hem bleek, dat door een ontwrichting van de bovenste twee ruggewervels de zenuwverbindingen tussen de oren, de ogen en de hersenen van de jon gen waren verbroken. Hans was niet meer in staat te horen of te zien. In deze toestand had zijn vader hem ge vonden. Dr. Schuetter zwachtelde de nek van Hans stevig in, zodat deze niet meer kon bewegen, waardoor de ze nuwen nog verder zouden worden verstoord. Daarop belde hij een be kende specialist op dit gebied, dr Hey op om hem te vragen Hans verder te behandelen. Dr Hey bleek echter juist met va- cantie naar Zwitserland te zijn ver trokken. Aangezien geen tijd te ver liezen was, liet dr. Schuetter de grens autoriteiten en de politie waarschu wen en ook de Duitse en Zwitserse radio werden ingeschakeld. Maar wat men ook deed, dr. Hey bleef onvind baar. Intussen had de ongelukkige Hans blijkbaar toch kans gezien het hoofd enigszins te bewegen, want toen dr. Schuetter bij hem terugkwam, waren de zenuwen geheel uitgeschakeld. Hij haalde uiterst moeilijk adem en na enkele ogenblikken hield de ademha ling zelfs geheel op. Dr. Schuetter begreep, dat, wilde hij het leven van de jongen redden, hij binnen twintig seconden de wer vels op hun plaats moest brengen, opdat de zenuwen weer zouden kun nen gaan functionneren. Hij waagde een snell» ingreep en met succes. On middellijk nadat hij de wervels had gecorrigeerd, begon Hans opnieuw adem te halen en spoedig kon hij ook weer zien en horen. de heer Somerlatte arriveerde en haar vrijlating eiste. Het Amerikaanse departement van Buitenalndse Zaken heeft in Moskou een krachtig protest ingediend tegen de vasthouding en mishandeling van de echtgenoten van twee attaché's van de Amerikaanse ambassade in Moskou. De Sowjet Unie heeft op haar beurt het door de Amerikanen inge diende protest teruggezonden. Haar antwoord was, dat een der betrokken dames zich ruw had gedragen en Woensdagmorgen vroeg vertrok uit de Amsterdamse Coenhaven de wal visvaarder „Willem Barendsz" voor de walvisjacht. Deze reis zal de laat ste zijn, die het schip maakt; volgend jaar zal het vervangen worden door de „Willem Barendsz II", die over enige weken te Schiedam door me vrouw Mansholt te water zal worden gelaten. We zien het schip hier in het Noordzeekanaal op weg naar IJmuiden. naar de Ver. Staten dient te woren teruggezonden. Op de Amerikaanse ambassade in Moskou ziet men het incident als zeer ernstig. Men is van mening dat het de belangrijke kwestie van de persoonlijke veiligheid van het Ame rikaanse diplomatieke personeel in Rusland aantast. Het aantal doden ten gevolge van de overstromingsramp in Italië is reeds tot 275 gestegen. Er worden nog 170 personen vermist en daar om vreest men dat het dodental tot omstreeks 400 zal stijgen. De gevol gen zijn dus nog ernstiger dan die van de overstroming in de Povlakte in 1951, waarbij 273 mensen het le ven lieten. Het herstel van de spoorlijn van Salerno naar Napels zal volgens des kundigen zeker twee weken duren. Grote hoeveelheden aarde en rots blokken zijn van de berghellingen op de spoorlijn gestort. RAMP IN Veldwachter komt eraan te pas In Frankrijk worden momenteel zóveel vliegende schotels waargeno men, dat het zelfs tot de overheid is doorgedrongen dat „daar wat aan ge daan moet worden" Zo weet de Volkskrant te vertel len, dat de burgemeester van het Franse dorpje Chateau Neuf du Pa- pe, dat terecht wereldberoemd is om zijn Rhone-wijn, een decreet heeft uitgevaardigd waarvan boze tongen zouden kunnen beweren dat het werd opgesteld toen de plaatselijke magis traten een tikje te veel haddtn ge noten van hun eigen uitmuntende wijn, Bepaald is namelijk dat vlie gende schotels en vliegende sigaren voortaan niet binnen de kom van de gemeente mogen landen of vliegen. Het verbod wordt kracht bijgezet door de bedreiging dat de dorpsveld wachter opdracht heeft gekregen elk onbekend vliegend voorwerp dat de verordening overtreedt onverwijld in beslag te nemen. Het decreet bestaat uit de volgende drie artikelen: Artikel 1: Het overvliegen, landen en opstijgen van vliegtuigen, bijge naamd vliegende schotels en vliegen de sigaren, van welke nationaliteit ook, is ver* oden op het gebied van de gemeente Chateau Neuf du Pape. Artikel 2: Elk vliegtuig, bijgenaamd vliegende schotel of vliegende sigaar dat een landing uitvoert op het ge bied van de gemeente Chateau Neuf du Pape, zal onmiddellijk in beslag worden genomen. Artikel 3: De veldwachter is belast met de uitvoering van dit besluit. Incognito te Parijs Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben gisterochtend incognito in Parijs gewandeld. Zij waren gis teren de gasten van de Nederlandse ambassadeur. Gisteravond bracht de koningin een bezoek aan een theater. Na het diner hield de prins in de club van Amerikaanse luchtmachtofficieren te Parijs een toespraak over de econo mische en militaire problemen van Nederland. KONINKLIJK PAAR TERUG UIT PARIJS. Met de regerings-Dakota zijn ko ningin Juliana en Prins Bernhard, die enige dagen de gasten waren van president Coty van Frankrijk, 20 mi nuten voor elf na een voorspoedige reis geland op het vliegveld Soester- berg. Om 11 uur waren zij te Soest- dyk terug. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND ZACHT WEER. Heldere nacht met vooral in het Zuiden van het land vorming van mist. Morgen overdag wisse lende bewolking en overwegend droog weer. Meest matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Aan houdend zacht weer. 29 Oct.: zon op 7.28 en onder 17.19 piaan op 10.37 en onder 18.13 uur. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt STOCKHOLM zwaar bew. OSLO geheel bew. KOPENHAGEN geheel bew. LONDEN vrijwel onbewolkt AMSTERDAM zwaar bew. BRUSSEL geheel bew. -3 C. 1 3 PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. mist geheel bew. half bew. motregen nevel nevel nevel licht bew. vrijwel onbew. mist regen vrijwel onbew. Korreltje Men beloont een leraar slecht, als men steeds zijn leerling blijft.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1