De Stichting Woonwagenwerk te Leiden vraagt B. en W. om een school op het kampterrein Aantal invaliditeitsdagen als gevolg van rheuma bijna 20% van 't totaal Leert de kampjeugd een ambacht Kinderen kunnen in de stadsschool niet wennen i Ook een kapel op het terrein Gemeenteraadslid tevens bijzonder hoogleraar aan Leidse Universiteit N,r HUIBERS Gskoorfeaankondigingen ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 4 Bij alle enorme bouwkundige projecten van het Leidse gemeentebestuur: veemarkthal van 8% millioen, torenflat van een nog onbekend millioen- bedrag ligt een raadsbesluit (het betreft een bedrag van 16.000 gulden), dat niet op het tweede plan mag raken. Wij bedoelen hier de sanering van het woonwagenkamp. De gemeentewerken raken overbelast, de wethouder heeft er in de raad reeds meerdere malen op gezinspeeld. Het zou waarlijk niet te verwonderen zijn bij de gezonde activiteit van de Leidse gemeente, die haar in het brandpunt van de landelijke belangstelling heeft geplaatst, maar laat men zich realiseren, dat hier diep-menselijke belangen op het spel staan. Vroeger al is er in deze krant ruime aandacht besteed aan de toestanden in het woonwagenkamp. Wederom staat een winter voor de deur. Loffelijke initiatieven zijn intussen genomen en veel is er al in het kamp, vooral ten aanzien van de sociale zorg verbeterd. j Nog steeds is er echter op het terrein maar één kraan voor ongeveer 300 mensen, nog steeds zijn er nog maar 4 W. C.'s Wij vernemen, dat de 16 mille zullen besteed worden voor de uitbreiding en verbetering van de be strating voor het betegelen, van de bestaande W. C.'s, het maken van een deugdelijke afrastering en de aanleg van 4 brandkranen. Dat is ideaal, het kamp schreeuwt er om. Het beeld van de kleuter, die in de modder speelt, de graaiende hand jes in het vuil, slootjes gravend of zo maar wat mijmerend op de schoot van moeder aarde: dat is het beeld van het woonwagenkamp. Moeder zei: „vort, naar buiten." Zij kan niet anders, want de ruimte in de wagens biedt nog niet eens vol doende plaats aan de verschoten en versleten meubeltjes. Is het verwonderlijk dat de stich ting woonwagenwerk de kinderen een koesterend onderdak en verzor ging wil geven. (Foto: „De Leidse Courant") Een frisse straal water. Dank zij de betere bestrating en de brandkranen zal het mogelijk zijn het terrein geregeld met een frisse straal water te reinigen. Maar laat het college er op bedacht zijn, dat bij alle activiteiten, hier een plan ligt, dat de brandende aandacht verdient. Het zou te verklaren, maar eigenlijk niet te vergeven zijn, als dit kleine project in de zoom van Leiden in het vergeetboek zou geraken. Sociaal werkster. Dit is één van de zorgen van de Leidse stichting woonwagenwerk. Zij ondervindt echter van het gemeen tebestuur volledige medewerking, dank zij zijn hulp is het haar moge lijk om in het kamp een sociale werkster de grote nood te doen le nigen. Door haar geregeld bezoek aan het kamp heeft zij een uitstekend overzicht van de toestand in het kamp en zij wordt, dank zij bijzon dere maatregelen, die de bijzondere aard van een woonwagenkamp be hoeven, in staat gesteld waar no dig stoffelijke hulp te verlenen. Ook de medische verzorging van de kampbewoners is uitstekend ge regeld. Via de G.G.D. kunnen zij door iedere dokter gratis geholpen worden. Geestelijke ontwikkeling. Bij al de materiële voorzieningen ziet de stichting het echter als haar belangrijkste taak mede te werken aan de geestelijke ontwikkeling van de kampbewoners. Wij vernemen, dat deze week aan het college van B. en W. een aan vrage is verzonden voor het bouwen van een kampschool. Eerder al heeft de stichting een schrijven gericht aan H. M. de Koningin, waarin om verlaging werd gevraagd van het verplicht aantal leerlingen. Er be staat immers een wet, die voor schrijft, dat er voor de stichting van een school tenminste honderd leer lingen in het vooruitzicht moet wor den gesteld. Voor de gevraagde ver laging is toestemming verleend. Het minimum aantal was teruggebracht op 26. Wij schreven al, dat de stichting woonwagenwerk, de opvoeding als een probleem van eerste orde ziet. Zij gaat hierbij uit van de volgen de motivering. De kinderen, die vroeger en thans in het kamp waren en zijn, gaan niet naar school. En dat is te begrijpen. De afstanden, zowel naar de Oegst- geestse als Leidse scholen, zijn te groot op de eerste plaats. Maar ster ker spreekt nog het gevoel van min derwaardigheid, dat de kinderen op de stadsscholen onvermijdelijk krij gen. Zij voelen er zich niet thuis. Zij dragen meestal kleren, die nog al schrijnend contrasteren met de jurk jes en pakjes van de stadskinderen. Kinderen kunnen wreed zijn. In waarheid moet gezegd worden, dat de kampbewonertjes door de jeug dige scholieren niet geduld worden. Is het daarom begrijpelijk, dat de leerplichtwet door de bewoners van het kamp met voeten wordt getre den. Ook maakt het zwervend bestaan van de bewoners geregeld en gede gen onderwijs onmogelijk. Met 12 jaar nog analphabeet. Hierdoor is het ook te verklaren, dat meisjes en jongens van 12 jaar en ouder, die met hun ouders dit zwervend bestaan leiden, meestal nog niet lezen en schrijven kunnen. Het gevoel van minderwaardigheid geeft hun later een wrok tegen de hele maatschappij. Wat de aard van het onderwijs aan de kampschool betreft, de stichting heeft klassikaal onderwijs met taken op het oog. Zo ongeveer als de me thode van het schriftelijk onderwijs: heeft een kind een taak volbracht, dan kan het overgaan op de volgen de. Een dergelijke methode wordt ook gevolgd op de tientallen kamp- scholen, die in heel Nederland (voor al in het zuiden) verrezen zijn. De stichting ziet het verder als als haar ideaal, dat bij de school ook mogelijkheid is voor het kleuteron derwijs. „De kleintjes uit de mod der", is hierbij het devies, want wat blijft er bij de nauwe ruimte van de woonwagen anders over voor de kleuters dan de openlucht? Leer een ambacht. Volle nadruk legt de stichting voorts op de aansluiting van het on derwijs op de technische schooL Het is immers het streven om de jongelui met een ambacht vertrouwd te ma ken en van de straathandel te ver vreemden. Zij zouden zich vestigen en op de duur zouden zelfs woonwa genkampen overbodig kunnen blij ken. ZINGANA, de zingende zigeunerteut Zingana, is één van die prach- tige namen, waarmede de meis jes van het zwerversvolk, dat in de woonwagenkampen woont bij haar geboorte worden getooid. Daarom heet de fancy-fair, die de stichting woonwagenwerk te Leiden organiseert, „Zingana, de zingende Zigeunertent". In deze tent kan men op een prettige manier zijn portemonnaie lang zamerhand voelen slinken. Gelijk met deze gewichtsver mindering groeit het ideaal van de stichting, die de belangen van de bewoners van het woonwa genkamp aan de Haarlemmer trekvaart behartigd. De aankoop en verplaatsing van een houten gebouwtje, dat op het terrein onder meer dienst zal doen als spreekcentrum voor de werkster, kinderbewaarplaats en kapel, zou van bet geld be kostigd kunnen worden. De fancy-fair vindt plaats in i het verenigingsgebouw te Oegst- geest op Vrijdag 29 October a.s. van 912 uur nam., Zaterdag 30 October van 212 uur nam. en Zondag 31 October van 112 uur. De meisjes vooral moet het huis houdelijke werk, naaien, koken, zui gelingenzorg en dergelijke worden bijgebracht. 53 Ouders zijn er voor. De aanvrage van de stichting wordt bekrachtigd met de handtekeningen van 53 ouders, die heel graag hun kinderen op de school zouden zien. Men kan dus zeker ook al veran dert het kamp geregeld van bevol king rekenen op veel meer dan het minimum aantal leerlingen. Nu het grote goed van deze scho len in vele steden van het land er kend is (Hoofdinspecteur van het woonwagenonderwijs, de heer Tase- laar in Leiden wel bekend is een overtuigd voorstander van het kamponderwijs) meent de stichting met vrucht te kunnen hopen op de medewerking van het college van B. en W. te Leiden. De gemeente zal wat grond moeten offeren, want uit breiding van het kamp in de richting van de Trekvaart wordt voor de bouw van de school noodzakelijk. Hier zou de kampschool moeien komen Op de plaats, waar nu dit vriendelijke jongetje staat, ziet de stichting woonwagenwerk in gedachten al een helder, droog, goed verwarmde en verwarmende school staan. (Foto „De Leidse Courant". Financiële problemen. Er ligt echter op dit gebouwtje een sombere schaduw. De stichting ziet zich bij al haar uitgaven geplaatst voor de bouwkosten. Om de zware financiële zorgen een weinig te verlichten organiseert de stichting een fancy-fair in het ver enigingsgebouw te Oegstgeest. Deze tovermarkt draagt de wellui dende naam van „Zingana, de zin gende zigeunertent" of wel afgekort tot Z.Z.Z. De data zijn 29, 30 en 31 Octo ber- a.s. .We weten er nog niet alles van, maar we vergissen ons zeker niet als we beweren, dat een bezoek aan deze fancy-fair de moeite waard zal zijn. Leidse burgers, die het belang van dit grote sociale apostolaatswerk zien, worden tot bezoek «aan deze fancy-fair uitgenodigd. Ook vermelding van het gironum mer van de bankrekening bij de boe renleenbank te Oegstgeest n.1. 35734 zal misschien de stichting een ge deelte van de zo nodige contanten opleveren. Gelieve bij storting te vermelden: stichting woonwagen werk te Leiden. Fancy-fair moet contanten opleveren In afwachting van de reactie van het gemeentebestuur op de aanvrage voor de bouw van een kampschool heeft de stichting een loffelijk initia tief genomen. Zij heeft een houten gebouwtje gekocht, niet veel meer dan een keet, maar er is wel iets van te maken. Het is stevig en water dicht. De stichting heeft aan B. en W. een aanvrage gericht om het gebouw tje op het terrein te mogen plaatsen. Het gebouwtje zal uitstekende diensten verlenen (1) als spreekka mer voor de sociale werkster, (2) om de kleuters op te vangen en behaag lijk onderdak te geven en (3) om als kapel dienst te kunnen doen. Een eigen kerkje op dit terrein dat is het ideaal, zeker ook voor de men sen, die er wonen. Zij zijn voor 90 katholiek. Practisch alle kampbewo ners-zwervers komen uit de zuidelij ke provincies. Deze kapel moet er in ieder geval komen. Ambtsaanvaarding dr. J. GosHngs Vrijdagmiddag aanvaardde dr. J. Goslings, rheumatoloog te Leiden, het ambt van bijzonder hoogleraar aan de Leidse universiteit met het uitspre ken van een oratie over beschouwin gen ten aanzien van plaats en taak van de rheumatologie. Prof. Goslings bezet daardoor voor het eerst deze bijzondere leerstoel. Naast talloze medici woonden te vens velen uit kringen van het Leids gemeentebestuur deze oratie bij als gevolg van het feit, dat prof. Gos lings deel uitmaakt van de Leidse ge meenteraad en geruime tijd voorzitter was van de fractie van de P.v.d.A. in het college van vroede vaderen der sleutelstad. Voorts was er officiële belangstelling uit Noordwijk, waar een onder leiding van prof. Goslings staande rheumatologische inrichting Sociale omstandigheden van invloed. Het grootste deel van zijn oratie wijdde prof. Gsolings aan de histo risch-wetenschappelijke ontwikkeling van de kennis omtrent het rheuma- vraagstuk, daarbij recente gegevens omtrent de omvang van dit probleem en de nieuwste wetenschappelijke ontwikkelingen op de voorgrond stel lend. Daarbij wees prof. Goslings er op, dat volgens de jongste onderzoekin gen en tellingen in de Ver. Staten thans ruim een millioen mensen lijdt aan chronische gewrichtsontsteking van rheumatologische aard. Het aan tal invaliditeitsdagen per jaar als ge volg van chronische rheumatische aandoeningen bedraagt twee tot tien maal meer dan b.v. als gevolg van hartziekten, kanker, diabetes of tu berculose. Bij personen in slechte sociale om standigheden vindt men tot drie-en- een half maal meer ziektegevallen dan in de hoge welstandsklasse. Veertien procent van de ziektemeldingen. Voor ons land achtte spreker ver meldenswaard de onderzoekingen van Muntendam in 19235 in de drie noordelijke provincies. Hieruit bleek, dat daar bijna veertien procent der ziektemeldingen voor de ziektewet berustte op „rheuma", terwijl 18.3 procent der ziektedagen en 20.6 pro cent va nhet uitgekeerde ziekengeld op naam van deze ziektegroep kwam te staan. Na afloop van de oratie, welke be slóten werd door de gebruikelijke toespraken, werd een zeer drukke re ceptie gehouden, waar onder meer velen uit kringen van het Leids ge meentebestuur de nieuwe hoogleraar hun gelukwensen aanboden. Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor (Advertentie! Dr. J. v. d. Handel, adj.-dir. Kamer- lingh Onnes Laboratorium wenst de nieuwe professor geluk met zijn ambtsaanvaarding Het tweetal wordt door de talloze receptiegangers omspoeld.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6