West-Duitsers binnengeleid in NAVO-lezing 5100 «Een stralend hoofdstuk" noemde Foster Dulles dit resultaat Voorbee'd: De Grote Vier achter bordjes Morgen t Missie-Zondag In de omlijsting van betonnen pijp [gW/r/im Petersen in staat van beschuldiging Gooit de Saar toch roet in het eten? Perzen arresteren maar 2>e£elcbeSowtei/nt Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. RÜÜZEN. ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13330 KATHOLIEK DACBLAD VOOI^ LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX.' PAPENGftACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 QUO VAD1S? iNDONESIë IS DE LAATSTE tijd nogal „in het nieuws", zoals men in de journalistiek zegt. Meestal is dat een veeg teken, want als het een land naar den vleze gaat is er wei nig aanleiding om er over in de krant te schrijven; maar lopen de zaken scheef, dan komen de praatjes en de nieuwtjes los. Zo gaat het ook met Indonesië, dat wij 1het zij met leedwezen gezegd meer en meer zien afglijden naar de chaos. Nog onlangs heeft de regering van Djakarta de kwestie van Nieuw Gui nea aanhangig gemaakt bij de Alge mene Vergadering van de Ver. Na ties. Dat is waarlijk niet voor 0 niets gedaan. Iedereen be grijpt, dat de liefde voor de Papoea's de Javanen niet zo diep in het hart zit; daar ligt de oorzaak niet van al dat gehamer on het Guinese aambeeld. De werkelijke drijfveer is de noodzaak om een bliksemafleider bij de hand te hebben, een afleidings manoeuvre om de aandacht af te wenden van de interne moeilijkhe den. De laatste jaren zijn daar de Nederlanders goed voor; zij worden gearresteerd en men drukt ze uit de bedrijven; men wil ze zelfs van N. Guinea weg hebben. Intussen dringt het geluid van het krakende bewind naar buiten door. Het prestige van president Soekarno heeft ernstig geleden door het be kend worden van zijn tweede huwe lijk. Het kabinet te Djakarta vertoont grote scheuren, zozeer zelfs dat één van de regeringspartijen, de Persa- tuan Indonesia Raya (P.I.R.) zich uit de regering heeft teruggetrokken. De regering is machteloos om orde op haar zaken te stellen. In 't binnenland doen de benden wat zij willen; zij brandschatten de bevolking en over vallen dorpen en ondernemingen. De communisten buiten deze toestand uit en eisen bewapening voor hun partijgenoten. Men heeft weinig fan tasie nodig om te begrijpen, waar het heengaat als deze heren met wapens gaan rondlopen. De economie van het land ligt grondig aan duigen. Allerlei fabrie ken moeten sluiten omdat er geen deviezen beschikbaar zijn voor aan- koop van grondstoffen. Er wordt door de bevolking der steden naar stig gehamsterd uit angst voor een dreigend voedseltekort. Graan voor brood schijnt er reeds niet meer te zijn. Anarchie, burgeroorlog en hon gersnood, dat zijn de apocalyptische ruiters, die aan de horizon opdoemen en dood en verderf met zich mee voeren. Het is een somber perspectief voor een land, dat eens de rijkdom van het Rijk der Nederlanden uitmaakte en dat vrede kende en welvaart. Waar onbekwaamheid regeert, daar glijdt het land af naar chaos en van daar naar de rode heilstaat is slechts één stap. „Duitsland behoort bij de vrije wereld" De Noord-Atlantische ministerraad heeft Vrijdagmiddag in een historische vergadering te Parijs besloten West-Duitsland het lidmaatschap van de NAVO aan te bieden. Reeds aan het begin van de zitting stelde de tegenwoordige voorzitter van de Atlantische Raad, de Griekse minister van buitenlandse zaken, Stepha- nopoulos, voor, de Duitse delegatie uit te nodigen binnen te komen en aan de raadstafel plaats te nemen. De secretaris-generaal van de NAVO, lord Ismay, en de adjunct secretaris-generaal, onze landgenoot jhr. van Vre/ denburgh, leidden daarna de Duitse vertegenwoordigers, met bondskanse lier Adenauer aan het hoofd, de raadszaal binnen, waar zij als waarne mers de werkzaamheden van de raad volgden. Men is echter overeengeko men, dat deze geste van de raad niet mag worden beschouwd als een pre cedent voor de toelating van Duitse waarnemers bij volgende zittingen, zolang het protocol van Duitslands toetreding niet door alle ledenstaten is geratificeerd. ALGEMENE INSTEMMING. Vrijwel alle aanwezige ministers van buitenlandse zaken gaven uiting aan hun instemming met de Duitse toetreding tot de NAVO en met de totstandkoming van de Westeuropese Unie, die zeer nauw met de NAVO zal samenwerken. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, sprak in dit verband de dank van de Ver. Staten uit voor wat de laatste weken door de Westeuropese staatslieden en het bijzonder door de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Duitsland en Engeland is bereikt; dit VERNIEUWING 4* (TEN Oosters wijsgerig gezegde beveelt de mensen aan, zich iedere dag te vernieuwen; als een nieuwe mens de morgen in te gaan. Guido Gezelle dichtte-, dat wij elke morgen opnieuw geboren worden en elke avond telkens weer sterven. En Christus drukt ons op 't hart, geen zorgen te maken voor de dag van morgen, omdat iedere dag genoeg heeft aan zijn eigen zorgen. De tegenwoordige manier van le ven, waarbij de mensen veel te laat naar bed gaan (de radio heeft daar veel schuld aan), heeft de goudeh morgenstond veranderd in een geeuwend, narrig opstaan met haastig gejakker om tijdig op 't werk te ko- men. Een radiospreker had het onlangs over „het moeilijke uur". Dat was de morgenstond. Hij zou „dat moeilijke uur" wat op vrolijken met lichte muziek! Het mode-woord waardeloos ligt op veler lippen bestorven, maar door zó te leven, maakt men het leven waardeloos. Waarom de nieuwe dag dat le ven in zak-formaat niet begonnen met het hemelse voedsel tot zich te nemen, dat de mens sterkt om zijn taak te vervullen en hem leert, deze taak-vervulling te zien in de wijsge rige glans der eeuwigheid? Of zo men voor deze goddelijke gave „geen tijd" heeft, toch even de tijd gegund tot gebed en overden king? Vernieuw uzelf iedere morgen voor 's Heren aanschijn. Iedere dag is een kostbaar ge schenk, dat geen tweede keer gege ven wordt Besteer' hem dus goed. Voor de actie Vluchtelingen hulp is gisteren bij het comité f 33.000,binnengekomen. Het totale bedrag is daardoor geste gen tot 390.000, Het gironummer van het co mité, dat zich tot doel heeft ge steld de honderdduizenden vluch telingen een nieuwe toekomst te geven, is 5100, Den- Haag. Verradelijk geesteskind Sir Robert Watson-Watt, de Britse uitvinder van de radar, is tot de slotsom gekomen, dat zijn uitvinding ook een scha duwzijde heeft. Hij is te King ston in Canada veroordeeld we gens overschrijding van de maxi mumsnelheid tot 12,5 dollar boe te. De politie snapte hem met behulp van radarapparaten. Opnieuw bespreking ontwapening Van gewoonlijk betrouwbare, met de Verenigde Naties in verbinding staande zijde, wordt vernomen dat de Westerse mogendheden en de Sow- jet-Unie „volledige overeenstem ming" jiebben bereikt over een reso lutie, welke beoogt tot een hervat ting der geheime vijf-mogendheden- besprekingen over ontwapening te komen. De betrokken staten zijn: de Sow- jet-Unie, de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en Canada. se ministerie van buitenlandse za ken verklaard, dat Frankrijk niet te kenen zou, tenzij er voordien een be vredigend accoord met Duitsland over de Saarkwestie was bereikt. Daar de Duitse houding inzake het Saarprobleem de laatste twee dagen aanzienlijk halsstarriger is geworden, vooral sedert de komst van de Duitse partijleiders naar Parijs, en de on derhandelingen daardoor althans voor een deel op het niveau der des kundigen waren vastgelopen, bestond er dus een meer den theoretische mogelijkheid, dat de ondertekenings plechtigheid op het laatste ogenblik nog in het water zou vallen. Zó vrij was de verkiezing In de afgelopen drie dagen zijn ten minste drie honderd personen, die Zondag j.l. de verkiezingen in Oost- Duitsland hebben geboycot of hun stembiljet ongeldig hebben gemaakt, naar West-Berlijn gevlucht. Naar hun zeggen was het gevolg van het opzoeken der stemhokjes vrij wel steeds geweest, dat de kiezers door verscheidene ambtenaren tot staan waren gebracht. Er was hun daarbij naar de reden van hun „de monstratie" gevraagd, zo zeiden de vluchtelingen, di§ verhoren door de volkspolitie en de staatsveiligheids dienst na de verkiezings-Zondag als reden voor hun vlucht opgaven. P.I.R. trekt zich terug drie ministers van de P.I.R. resultaat noemde hij /bijna een won der" en „een stralend hoofdstuk in de geschiedenis". Mendès-France, die zich eveneens tevreden toonde over de bereikte re sultaten, wees er op, dat het bij de moeilijkheden, die moesten worden overwonnen, niet ging over het doel van de Europese eenwording, dat hij omschreef „als de consolidatie van vrede en veiligheid en de verde diging van de wede" maar uit sluitend over de middelen waarmee dat doel moest worden verwezen lijkt. Ook Eden noemde de laatste weken een periode van „monumentale bete kenis" en bracht hulde aan de fun damentele eenheid van de Westelijke hëid™anndca V.s! Tonder'welke" ele- l' <P«satuan Indonesia Raya) in het 'tober in^een communiqué van de menten dit resultaat niet tot stand Indonesische kabinet zijn gisteren af- P.I.R. o.m. meegedeeld, dat Besloten getreden. Het zijn de tweede vice- premier, Wongsonegoro, de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Ha- rairin en de minister van Verbindin gen, prof. Rooseno. (Zoals bekend, werd Zondag 17 Oc- ,,Het moet nu maar eens uit zijn met die eeuwigdurende verwarring van namen", dachten de fotografen, die dé Grote Vier in het Parijse Palais) Chaillot te fotograferen kregen. Zij gingen zelfs verder en plaatsten levens grote borden in de lobby van het Parleis, achter welke borden zij de bijbe horende diplomaten lieten plaats nemen. Van links naar rechts Pierre Men dès-France, Dr. Konrad Adenauer, Sir Anthony Eden en John Foster Dulles. Het enige, wat bij ons sterven werkelijk ons eigendom zal zijn, is datgene wat wij in Zijn Naam hebben weggegeven. Mgr. Fulton Sheen had kunnen komen. Na het einde van het formele deel van de zitting werd bondskanselier Adenauer gelegenheid gegeven zijn dank uit te spreken voor de toela ting van Duitsland tot de NAVO. Hij verklaarde, dat het Duitse volk „met grote emotie de betekenis van deze dag voelt" en hij eindigde met de verzekering: „Duitsland behoort bij de vrije wereld". De Noord-Atlantische Raad keurde eenstemmig de talrijke documenten goed, die hij van de conferentie van vier en van negen had ontvangen. Lord Ismay legde er daabij de na druk op, dat de Westeuropese Unie geen eigen militair apparaat zal be zitten en in geen enkel opzicht NA VO-werk zal dupliceren, maar wel zal de Westeuropese Unie op de meest volledige medewerking van de NA VO kunnen rekenen. HET SAAR-PROBLEEM. Met algemene stemmen stelde de raad ook het tijdschema vast voor de ondertekening van de diverse docu menten op Zaterdag 23 October. Van Franse zijde werd daarbij niets ge zegd dat er op zou kunnen wijzen, dat premier Mendès-France misschien zou kunnen weigeren de stukken te tekenen. Maar enkele uren tevoren had een woordvoerder van het Fran was, aan te dringen op aftreden van hpt kabinet en het teruggeven van het mandaat aan het staatshoofd. In dien hieraan niet zou worden vol daan, zouden de ministers van de P.I.R. worden teruggetrokken). Joseph S. Petersen (links), de vroegere ambtenaar van het Amerikaanse Bureau voor Natir^ale vc""'heid wordt geboeid uit zijn woning gevoegd door een agent van het F. B. I. na zijn arrestatie op grond van spionnagé. Zelfs bij een zakelijke en onromantische aangelegenheid als een betonnen pjijleiding kan plotseling een artistiek en luchtig beeld opleven, mits men er maar oog voor heeft: zoals dan dit doorkijkje door het geraamte van een bijna meter dikke pijp, welke voor een waterkrachtstation in Frankrijk gebouwd wordt. Mendès-France weigerde te tekenen Premier Mendès-France heeft na afloop van een Vrijdagochtend ge houden kabinetsvergadering tegen over verslaggevers verklaard, dat hij Zaterdag de overeenkomsten inzake de bewapening van West-Duitsland niet zou kunnen ondertekenen, als er dan nog geen Frans-Westduitse re geling van de Saarkwestie was be reikt. Mendès-France heeft gisteren reeds geweigerd een der vele documenten te tekenen die betrekking hebben op de bewapening van West-Duitsland. Inmiddels is gisteren met man en macht geprobeerd om alsnog tot een overeenkomst te geraken. Gister avond laat hebben Mendès-France en Adenauer nog met elkaar geconfe reerd en wellicht vanmorgen ook nog. Adenauer zeide gisteravond tot verslaggevers, dat er „op enkele pun ten" vorderingen waren gemaakt, maar over andere bestond nog ver schil van mening. Het is bij het onderhoud gebleken, dat de politieke kwesties gemakkelij ker tot een oplossing zijn te brengen dan de economische, aldus Aden- Naar verluidt doen Dulles en Eden wat zij kunnen om Frankijk en Duitsland tot elkaar te krijgen. Onbestendig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Een van de Oceaan afkomstige sto ring nam gisteravond in de omgeving Vcfo ons land snel in activiteit toe en passeerde met flinke regenval en harde wind ons land. Op verscheide ne plaatsen viel meer dan 10 milli meter regen. ")p Schiphol werd tij dens de passage van het koufront zelfs onweer waargenomen. Onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk, die op de gtoring volgde, kwamen vannacht na dè regen flinke opklaringen voor. Intussen blijft de depressie-activiteit aanhouden. Een lagedrukgebied ten Zuiden van IJsland beweegt in de richting van Schotland. Het wordt voorafgegaan door een regengebied, dat vanmor gen tot midden-Engeland was doorge drongen. In verband hiermede moet in de komende 36 uur tijdelijk regen ver wacht worden en veel wind. In de nacht van Donderdag op Vrij dag zijn opnieuw dertig Perzische militairen, die er van verdacht wor den communisten te zijn, gearres teerd, waardoor in totaal zeshonderd militairen op deze grond zijn gevan gen gezet. Tien der arrestanten zijn officieren, de twintig ander cadetten, die de mi litaire academie binnen enkele dagen als tweede luitenant zouden hebben verlaten. Ook in de Perzische provincies worden nog steeds communisten ge arresteerd. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). REGEN EN WIND. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige aan de kust tijdelijk Zuid- Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 21 Oct.: zon oj 7.19 en onder 17.29; mam op 5. en onder 16.10 uur. 25 Oct.: zon op 7.21 en onder 17,27; maan op .09 en onder 16.26 uur, Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur luiden: temp. HELSINKI regen 8 C. STOCKHOLM regen 8 OSLO licht bew. 2 KOPENHAGEN regen 8 LONDEN zwaar bew. 8 AMSTERDAM zv/aar bew. 9 BRUSSEL geheel bew. 9 PARIJS motregen 12 BORDEAUX motregen 15 GRENOBLE mist 4 M NICE onbewolkt U BERLIJN zwaar béw. 11 FRANKFORT nevel 11 MUNCHEN zwaar bew. 8 ZURICH nevel 8 WENEN nevel 8 INNSBRUCK zwaar bew. 7 ROME licht bew. 3 WARSCHAU zwaar bew. 9 LOCARNO zwaar bew. 10 Korreltje De deugd is het juiste gebruik van de vrije wil.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1