Hoger beroep tegen een magnetiseur werd verdaagd wegens een belangrijke genezing Prins Bernhard over zijn reis naar Zuid Afrika Moeder Qods Goede mogelijkheden voor Ned* investeringen en emigratie „Honderdduizenden verkommeren mcar wij kunnen er wat aan doen" Dronken opzichter veroorzaakte ernstig auto-ongeluk ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 „Prins Bernhard" als eerste president Van de gelegenheid, welke Z.K.H. Prins Bernhard na zijn ZuidAfrika- reis aan de pers heeft geboden om een en ander over zijn ervaringen aldaar te vernemen, is door een groot aantal journalisten uit binnen- en buitenland gebruik gemaakt. Meer dan vijftig dames en heren Prins en ambassadeur zijn zeer populair. Dat Prins Bernhard een graag ge ziene gast was, moge blijken uit het niet onvermakelijke voorval, dat zich Afrikaanse dansgroep aan ons land °P ee" van de eouverneur, zou men het zee? op prijs stellen, in- Jf^r 4000 gasten waren afspeelde dien een grote groep daAsers het vol- fen der genodigden zeide daar tot gend jaar zou deelnemen aan het in- 1 de P™s: "A}s eens e?n ternationale dansfestivel, dat alsdan Pubüek ™orden> .™nde" u als,fer' gehouden wordt in Zuid Afrika, SSl^ambassa- deur in Zuid Afrika, de heer J. van den Berg, die het land, zijn noden en behoeften door en door kent, hoog aangeschreven staat, moge blijken De apartheidspolitiek. vraag over de waren tegen 2 uur gistermiddag in de J het ernstig, dat in het algemeen maar „Stuc'-zaal van het paleis Soestdijk in het wilde weg over deze vraag- verzameld, toen Prins Bernhard, nog stukken geoordeeld wordt zonder dat In antwoord op ras-moeilijkheden, antwoordde de uit de volgende verklaring: „Als Ho- prins, dat men hiermede op politiek genhout (de Zuid Afrikaanse ambas- terrein komt, maar spr. betreurde t sadeur in Nederland) uit Den Haag willen wij graag Van den bruin verbrand en joviaal hls altijd en natuurlijk met een witte anjer in zijn linker knoopsgat, binnentrad om de pers te woord te staan. En Z.K.H. vroeg de aanwezigen j als ambassadeur sturen". men enige kennis of begrip heeft van de omstandigheden. Men gaat maar af op ongecontroleerde courantenbe richten e.d., aldus de prins, maar kk ue ciiuiwciiRcii men kan hierover slechts meepraten tegenwoordiging bezorgdheid was 0_ maar meteen aan te vallen, want het w uit 0ver het feit' dat de e.en leek hem beter, dat de journalisten !^ewoond- De „dreiging voor het Dakota was gemaakt. waarop de prins Over bezorgdheid der regering en maritieme samenwerking. Een der aanwezigen wees er de prins nog op, dat vanuit de volksver- hem vragen stelden dan dat hij een - er verhaal over zijn belevenissen ver- h»leid i blanke ras loopt, naar de prins meent, telde, waarvoor wellicht niet zoveel interesse bestond. Een der eerste vragen beantwoor dend, zeide prins Bernhard, dat door hem in Zuid Afrika geen nieuwe pro jecten zijn aangesneden ,doch wel is er overleg gepleegd over tal van „lo pende vraagstukken". Zo heeft de prins o.m. gesproken over mogelijkheden en condities voor Nederlandse industriële investerin gen in Zuid Afrika. Op de vraag, of hierbij aan bepaalde industrieën ge dacht was, antwoordde de prins ont kennend omdat dit in de eerste plaats niet in het belang van de Ned. industrie in het algemeen zou zijn, maar ook niet voor een bepaalde in dustrie in het bijzonder. De prins had bovendien geen op dracht definitieve afspraken te ma ken; deze was er meer op gericht het terrein aldaar te verkennen en de meningen te peilen. Zelf was spr. van oordeel, dat er inderdaad wel moge lijkheden zijn voor bepaalde inves teringen, doch hij gaf te kennen het meeste heil te zien in gemeenschap pelijke Nederlands—Zuid Afrikaanse investeringen. Mogelijkheden voor emigratie. Emigratie-mogelijkheden voor Zuid Afrika zijn er vele. Voor vak lieden op elk gebied, maar vooral voor geschoolde vaklieden. Voor on geschoolden is hier beslist geen plaats Zij krijgen hier absoluut geen kans, in tegenstelling b.v. met Zuid Ame rika. Wie hierover meer wil weten, kan zich het best verstaan met de heer Posthuma, directeur van de Ned. Herstelbank. Zuid Afrika kan deskundigen op elk gebied gebruiken, in de mijnen, bij de spoorwegen en in de landbouw Agrarische deskundigen zullen zelfs zeer welkom zijn, speciaal voor het aanbrengen van technische verbete ringen in de landbouw en veefok kerij. Zuid Afrika voelt nog steeds voor Nederland. Wat de mogelijkheid van emigratie naar Zuid Afrika nog groter maakt, is het feit, dat Zuid Afrika nog steeds een warm hart heeft voor Nederland en he/ Nederlandse volk. En dit on danks het feit, dat de Zuid Afrika nen, er zich wel eens over beklagen, dat Nederland de laatste honderd jaar weinig belangstelling toont voor het land, waar toch zovele landgenoten en afstammelingen van Nederlanders wonen. Dat men daarbij teveel op Indonesië georienteerd was, begrij pen de Zuid Afrikanen heel goed, maar ondanks deze feiten meende spr. te hebben mogen ervaren, „dat het nog niet te laat is deze kans aan te grijpen". Cultureel voelt Zuid Afrika zich nauw verwant met Nederland en daarom is de vraag naar meer con tact op dit gebied zeer groot. Als ant woord op het bezoek van een Zuid van het gevoerde beleid. Gelukkige Nederlanders. Naar prins Bernhard verder mede deelde, voelen de daar wonende Ne derlanders zich er uitstekend thuis. antwoordde, dat de Dakota een uit stekende machine is en het meest ideale vliegtuig voor niet al te lange reizen. Een viermotorig vliegtuig zou de reis, die nu 95 uren duurde, even wel aanmerkelijk bekort hebben. Even werd ook nog gesproken over mogelijke maritieme samenwerking tussen beide landen. De prins zeide Van geen enkele Nederlander, die hij hierover, dat overwogen wordt klei- daar gezien had, zag hij een ongeluk- i nere aantallen lager marinepersoneel kig gezicht. Men is er zeer tevreden naar Zuid Afrika te sturen, op vrij en zeer enthousiast en allen hebben willige basis echter, om te helpen bij een behoorlijk bestaan. Vanzelfspre- de opleiding van Zuid Afrikaans ma kend behouden de daar wonende Ne- rinepersoneel. Hierover heeft de Op de foto: V.l.n.r.: dr. F. A. de Graaf, particulier secretaris van de Prins, Z.K.H. Prins Bernhard en dr G. J. Lammers, directeur van de Rijks Voorlichtingsdienst. derlanders over het algemeen liever hun eigen nationaliteit, maar dat neemt niet weg, dat het voortreffe lijke burgers zijn en hard meewer ken aan de opbouw van het land. nister van defensie, de heer Erasmus enige maanden geleden bij zijn be zoek aan Nederland, reeds overleg gepleegd met Nederlandse autoritei ten. Hilversumse gymnasiaste plaatst oproep „We weten het wel"! Er is een grote eer weggelegd voor Nederland. Wij kunnen het voor beeld worden voor de wereld als het eerste volk, dat geld heeft ingezameld voor de vluchtelingen in Griekenland en Oostenrijk. De zaak zit zo. Op het ogenblik is er een actie aan de gang voor de vluchtelingen, die nog altijd in Grie kenland en Oostenrijk een trooste loos bestaan zonder enige hoop op verandering leiden. In Griekenland zijn dit er 15.841; in Oostenrijk zelfs 216.004! Tel op, totaal 231.845. 231.845 mensen. Mensen, die al acht jaar of langer (sinds het eind van de oorlog) zitten te wachten op werk, op een kamer voor zichzelf alleen, op rust, op een menswaardig bestaan. Maar zij hoeven niet tever geefs te wachten! Ereschuld. Nederland, dat verleden jaar op zo'n overweldigende wijze geholpen is, heeft nu het plan opgevat om op zijn beurt deze mensen te helpen. Alle arbeiders gaan een uur loon af staan of overuren maken. De rege ring heeft 480 duizend dollar toege zegd, een groot bedrag, maar klein in verhouding tot het totaal dat nodig is. Die som is namelijk twaalf mil- lioen dollar, meer dan 45 millioen gulden! Toch moet dat geld er ko men, en gauw ook. Daarom moeten zoveel mensen, zoveel mogelijk scho len meedoen aan deze actie. Dus wij ook natuurlijk! Vijf honderd gulden lijkt mij voor ons het minimum, dat opgehaald kan worden, minder zou schandelijk zijn. Volkomen logisch. Nederland moet het voorbeeld voor de wereld worden. En dit kan een grote eer zijn als er tenminste genoeg binnen komt. Toch is het niet meer dan logisch, dat juist Nederland het initiatief genomen heeft tot deze hulpactie. Immers, wij zijn in 1953 zelf zo reusachtig geholpen en bo vendien woont in ons land Mr. Van Heuven Goedhart, de Hoge Commis saris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen. Wanneer Nederland De grootse hulpactie die Ne derland sinds enkele weken houdt voor de vluchtelingen in de kampen van Oostenrijk en Griekenland, is geen kwestie die slechts de werknemers of werkgevers aangaat, die slechts de enkeling belangstelling mag inboezemen en die het grootste gedeelte van ons volk onbe roerd mag l,aten. De zaak der vluchtelingen is 'n nationale taak geworden, waar jong en oud uit alle rangen van de maatschappij aan deel moet nemen. Nederland wil de trage, veel sprekende, maar weinig be sluitende wereld een voorbeeld geven, laat dit dan een klin kend voorbeeld zijn, dat de lan den, die in gebreke zijn geble ven een blos van schaamte naar de kaken zal jagen en dat hen eveneens tot activiteit zal prik kelen, want Nederland kan slechts een begin maken. Wil de nood in de kampen vol ledig opgeheven worden, dan heeft het Internationale comité 45 milliGen (45.000.000,gul den nodig. Dit kan Nederland alleen niet opbrengen, maar Ne derland moet de aanloop vor men. Een gymnasiaste uit Hilver sum heeft dit evenals reeds andere jongens en meisjes op andere scholen scherp inge zien en is in de pen geklommen. Haar actie bracht 530.op en ook op andere scholen vooral daar, waar de leerlingen „zak- geldgenietend" zijn, schuilen grote mogelijkheden. We laten bijgaande de op roep van de gymnasiaste, die aan alle leerlingen van het be treffende lyceum met een aan beveling van de rector werd uitgedeeld, volgen. NATIONAAL KATHOLIEK THUISFRONT GEDENKT DE DODEN. Op initiatief van Nationaal Katho liek Thuisfront zal op Zaterdag 13 November in de Walburgiskerk te Arnhem een plechtige Mis van Re quiem worden opgedragen voor de gesneuvelden en overleden militai ren. De heilige Mis is met militair eer betoon, en wordt bijgewoond door tal van geestelijke, civiele en militaire autoriteiten. De Hoofdvlootaalmoe- zenier mgr. J. de Sain zal de plech tige H. Mis opdragen. De ouders, de echtgenoten en fa milieleden van de oorlogs -en actie slachtoffers zijn door Nationaal Ka tholiek Thuisfront uitgenodigd. In dien er familieleden zijn waarvan de adressen niet bekend zijn bij Natio naal Katholiek Thuisfront kunnen toegangskaarten w.orden aangevraagd aan Postbus 4, Den Haag. De kerk van de heilige Walburgis te Arnhem is uitgekozen omdat deze oorlogskerk tien jaar geleden bij de parachutisten-aanval het middelpunt van oorlogshandelingen is geweest. De kerk zelf heeft nog enige tijd als la zaret voor gewonde militairen diend. BOUWBEDRIJF ACHTER UURLOONACTIE. De werknemersorganisaties in het bouwbedrijf hebben een beroep op al haar leden gedaan om in de week van 24 tot 30 October a.s. een uur loon af te staan voor het Comité Vluchte lingenhulp. Ter bereiking van dit doel hebben de organisaties van werkgevers en werknemers haar leden verzocht de volgende regeling in acht te nemen: Op de eerste betaaldag in de loon- week van 24 tot 30 October 1954 houdt de werkgever van het loon zijner werknemers, die daartoe de wens te kennen geven, een bedrag af gelijk aan eenmaal het uurloon. De werkgever stort deze gelden door hem zelf met een gelijk of wel ander bedrag verhoogd op postreke ning 5100 ten name van het Comité Vluchtelingenhulp. De oproep is ondertekend door de voorzitters van de diverse organisa ties in het bouwbedrijf.- SCHILDER VAN TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Een 50-jarig schilder, J. C. van der H. is bij het verrichten van werk zaamheden op een waranda op de tweede etage van een huis in de Egi- diusstraat te Amsterdam naar bene den gevallen. Hij stond op een afdek- tegel, die vermoedelijk losgeraakt is. De man was op slag dood. Het stoffe lijk overschot is naar het Wilhelmi- nagasthuis vervoerd. behoorlijk wat bij elkaar brengt, zul len ook andere staten ons navolgen. Noorwegen bijvoorbeeld wil de ko mende lente een dergelijke actie op touw zetten en hoe meer wij hier bij elkaar krijgen, des te meer zal dat land geven. Te veel. Deze actie moet slagen! 231.845, twee honderd een en dertig duizend acht honderd vijf en veertig mensen (mensen!) zijn te veel om te laten stikken. Te laten stikken in de stank van open w.c.'s, drogende kleren, eten, rook, en dat alles in oude af gedankte fabrieksruimtes met 50 100 personen in één vertrek, zonder stromend water, zonder licht, zonder zon. In een rapport over Oostenrijk staat o.a. „De overbevolkte kamers, het gedwongen gemeenschapsleven, groeps- en persoonlijke rivaliteit en jalouzie, en het zeer ernstige tekort aan mogelijkheden om alleen te zijn, zijn er tezamen de oorzaak van dat vertrouwen en initiatief teloor gaan en de moraal wordt ondermijnd". Het is gewoon. Eigenlijk wisten we dit al lang. Zo wat elke week staat in de krant wel een of ander artikel over deze ont- h_ (Foto: v. d. Horst) Opname uit de H. Martinuskerk in Noorden Gij weet'nog wel: de zwaluw was al henen Toen zeide ik - laat mij zóó nog eenmaal weenen! U stil vaarwel O! mocht 'k nog ééns die verre klokken hooren Zo diep in mij - Er is veel liefs 'verloren - Gij weet het wel! Jacques Schreurs M.S.C. .r Twee-jarig knaapje weer volkomen gezond Een 52-jarige magnetiseur uit Ber-1 sen, dan kensoude, die op 16 Maart j.l. in ho- Deo. Ook ger beroep voor de Rotterdamse rechtbank terecht heeft gestaan, we gens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde en werd veroordeeld tot zeven geldboetes van 50.of tien dagen hechtenis, stond gistermiddag weer verdacht van dit feit, terecht voor de Rotterdamse kanonrechter. Een reeks patiënten met een reeks van kwalen, die of door de magne tiseur genezen waren of aanzienlijk verminderd, kwamen getuigen. Daar was bijv. het geval van een 47-jarige mevr. uit Alblasserdam, die geheel verlamd geweest zou zijn, haar gezichtsvermogen zou hebben verloren en nu zij het nog langzaam, de rechtszaal in kwam lopen, om te vertellen, dat zij weer al haar huis houdelijk werk kon verrichten tot aan de was toe, en weer zo goed kon zien, dat ze de draad door het oog van een naald kon steken. Moeilijke beslissing. „Als de mensen steeds maar ko men vragen, smeken, of ik hen wil helpen, kan, ja mag ik ze dan weg sturen"? vroeg verdachte. „Ik kan ook op een andere manier mijn broood verdienen." Desgevraagd vertelde hij ook over de financiële kant van de behande lingen. Hij had geen vaste tarieven, maar liet de mensen betalen naar draagkracht. Konden zij niets mis- behandelde hij hen Pro i hij, dat het wel gebeur de, dat doktoren, die bepaalde pa tiënten opgaven deze naar hem toe stuurden. Hopeloos geval. Het geval van een 3-jarig jongetje uit Waddinxveen, is tenslotte een twistappel geworden tussen de amb tenaar O. M. en de raadsman. Het jongetje, zou, twee maanden oud, last van eczeem gekregen heb ben. Dit was steeds erger geworden, zo vertelde zijn moeder, het bloed liep uit de wonden, het kind sliep niet meer en van acht tot tien keer per nacht moest moeder er uit. Behandelingen door doktoren en huidspecialisten leverden geen re sultaat op. „Er is niet voor", zou een dokter gezegd hebben. „En kijkt u nu eens", toonde de moeder haar genezen jongetje. Dit zou tot stand zijn gekomen door be handelingen van de magnetiseur, een jaar lang, iedere week. „Dit is een van de meest interes sante gevallen", vond de ambtenaar O. M., „dit kind is op een leeftijd, dat het nog niet psychisch beïnvloed baar is". Hij vroeg aanhouding van de zaak om huidspecialisten als ge- tuige-deskundigen te kunnen dag vaarden. „Ik verzet me ten zeerste hier te gen", protesteerde de raadsman. „We zijn allemaal hierheen gekomen en de ambtenaar O. M. moet een requi sitoir houden". „Dan requireer ik aanhouding van de zaak". „Dat kunt u niet," verzette de raadsman zich weer en toen de kan tonrechter» zei, dat hij toch wel een pleidooi kon houden, antwoordde de verdediger „niet in de lucht Te kun nen pleiten" en „niet te kunnen ver dedigen tegen een eis, die er niet is". De kantonrechter besloot ten slot te tot aanhouding van de zaak. Het betreffende jongetje was on der al deze schermutselingen rustig ingeslapen gewoon gaan vinden. Nou ja, die mensen gaan wel dood, en we kun nen er ook niks aan doen. Maar die mensen gaan niét dood en we kunnen er wèl wat aan doen. Voor Grieken land zowel als voor Oostenrijk heeft Mr. Van Hoeven Goedhart vier be langrijke oplossingen, namelijk: 1. opneming van vluchtelin gen in de landbouw 3. vakscholing voor jongeren 4. vestiging van vluchtelin gen in ambacht, zaken leven en vrije beroepen. Hij kan echter niets van dit alles ten uitvoer brengen, want hij heeft geen geld. Nog niet. Maar Nederland als eerste land kan de eer hebben hem althans gedeelte lijk uit de geldzorgen geholpen te hebben. Op naar de vijf honderd gulden!!! stellende nood. Maar we zyn het Op naar de 45 millioen!!! Dwars tegen het verkeer in Een 25-jarige opzichter uit Noord- wijk aan Zee had op 13 Februari jl. te Sassenheim een ernstig ongeluk veroorzaakt doordat hij op de weg 's-GravenhageAmsterdam van de rechter-baan was afgeweken, door de haag, weike de rijbanen scheidt, was gegaan en met grote snelheid op de linkerbaan tegen alle verkeer in had gereden. Drie aanrijdingen had hij veroorzaakt. De laatste was zó ernstig, dat de bestuurder van de auto, waartegen hij was gereden, zijn leven lang invalide zal blijven. Gistermorgen stond de opzichter terecht voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage. De procureur-gene raal requireerde een gevangenisstraf van één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met als bijzondere eis dat de man zich onder toezicht zal stellen van een psychiater, voorts ontzetting uit de rijbevoegdheid een auto te besturen voor vijf jaar. Ter zitting werd als getuige des kundige gehoord prof. dr. E. A. D. A. Carp, hoogleraar in de psychiatrie te Leiden, die verklaarde dat de op zichter depressief van stemming is en wrokgevoelens koestert. In deze wrokgevoelens zou hij mogelijk on bewust een ongeluk hebben willen provoceren, zo had professor Carp overwogen. Van de eerste aanrijding is niets bekend. De cweede aanrijding ver nielde een der koplampen het was avond toen het ongeval ge schiedde. Met de verminkte auto had hij doorgereden. De heer Reekers, tech nicus uit Wassenaar, reed vergezeld van zijn echtgenote in de richting Den Haag. De aanrijding geschiedde juist toen de heer Reekers een auto bus passeerde. De heer Reekers, die voor altijd hinder van het ongeval aal hebben en mevrouw Reekers, die de gevol gen thans nog niet te boven is, wer den eveneens als getuigen gehoord, evenals de chauffeur van de autobus. De procureur-generaal meende dat de depressieve instelling van verd. als verzachtende omstandigheid kan gelden. De rechtbank had hem ver oordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden en ontzegging voor vijf jaar uit de rijibevoedheid. Ds opzichter had. dit ongeval ver oorzaakt veertien dagen nadat hij tot een week gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid was veroordeeld, eveneens om dat hij onder invloed had autogere den. De verdediger vroeg een zo mild mogelijke straf. Het Hof zal over veertien dagen arrest wijzen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12