Voor totale uitroeiing van problemen der vluchtelingen is alleen geld nodig Renkums gemeenteraad vertoont steeds meer onbezette plaatsjes EEN UUR VOOR EEN TOEKOMST Boüenwedstrijd in Amerika Nobelprijs voor geneeskunde Amerika heelt teveel boter Auto omhelsde een lantaarnpaal v: 1JDAC, 22 CcluHIR 1954 Zware tijden voor burgemeester Matser Wederom liepen twee leden weg Ieder zal zich nog de geruchtma kende Renkumste gemeenteraadszit ting herinneren met al de ellende, stemmen tegen 2 werd aangenomen. Maar de raadsvergadering had nog een tweede verrassing in petto.. Bij de benoeming van een nieuwe leerkracht voor de openbare U.L.O.- school, die wel op de agenda vermeld stond, kon raadslid Wolzak zich niet ■lie daaruit voortgekomen is, toen ™et de ,van zaken verenigen, burgemeester Matser het vorig jaar korte diseussle^gmg hy bui tegen een van zijn raadsleden «rtel- ten kyken' of raadslod BJmkert a de: „Ik heb genoeg van uw gejank!" naar was 8eêaan en kwam nlct d I meer terug. Raadslid Middendorp meende, dat Burgemeester Matser is thans van h»j niet gejankt had en daar hij eer-1 plan cm amusementsfilms te latei; lijüheid boven alles stelde, verliet hij draaien na de raadsvergadering of de raadsvergadering omdat hij niet| dansen-toe-tegeven, als beloning en langer wilde samenwerken met een i trekpleister, want anders zit hij over burgemeester, die dingen verteide,enkele raadszittingen alleen met zijn wethouders in de raadszaal. Dabby glansrijk door haar zee-examen Dabby Greenberg, het meisje dat welke niet gebeurd waren. De burgemeester dacht toen nog eons over net geval na en kwam toe de cncdeKking, dat hjj zien best ver gist kon hebben en dat raaasiid Mid- aenaorp niet gejankt had, wesnalve hij naar de teiemon greep en raaus- licl Middendorp opoeme. I Berst scneen aiies nog goed af te jn Augustus 1954 aan boord van het lopen, maar raaasiid ivnu^enuorp m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van vond, dat ae burgemeester in het de stoomvaart maatschappij „Neder- openbaar moest verklaren, dat hij land", toelatingsexamen deed voor (raads.id Middendorp) niet gejankt de university of British Columbia, is had. I geslaagd. Toen de burgemeester dit een over- n.V. Stoomvaart Maatschappij bodige luxe vond, aaar hij (ae burge-1 „Nederland" ontving daarover be- meesierj alleen gedaent had, dat het richt van kapitein Lap, die mede- raadsli 1 jankte, terwijl alle andere,n1 deelde, zowel van de universiteit als duidelijk gehoord hadden, dat hetvan Dabby een hartelijk bedankje gewoon spreken was, zoals raadslidvoor de goede zorgen te hebben ont- Middendorp zo veelvuldig placht te vangen. doen, nam raadslid Middenaorp ont-1 lie kapitein is over dit goede be slag uit de Raad. richt uiteraard bijzonder verheugd. Thans heeft het lege plaatsje van„Maar hij had dan ook niet anders raadslid Middenaorp gezelschap ge- verwacht", zo seinde hij aan de maat- kregen van twee andere plaatsjes, die schappij „Nederland". „Dabby be- ook ongevulde gaten zullen bl«ven perste haar stof en was bepaald niet vormen in de komende zittingen. 'Ta"'QOC+ Woensdagavond,'tijdens een raads-1 vergadering, kwam de burgemeester j - ••11 met een voorstel op de proppen, dat LJfil |s>f*|ff p. ritKfiOm niet op de agenda voorkwam. 1VU11C1IWV „Tegen de wet", verklaarde raads lid Brinkert en stond op. De burgemeester poogde nog te sus sen, vertelde, dat het hem reuze speet en dat het heus nooit meer zenuwachtig geweest". Uitgerold De erfenis van een paar ton, die een Haagse jongeling enige tijd gele voor zou komen, maar hem mocht den jn ontvangst mocht nemen, niets meer baten; met waardige tred heeft hem niet J0 heeI veeI ple. verdween raadslid Brinkert uit de zjer tjez0rgd, want de jongeman had raadszaal, terwijl het burgemeester-mjnste zakelijke inzicht en lijk voorstel dat zo onverwacht in het I(^ «^ot hem als los zand de raadszaal gekomen was, met 15 door de hand Zoekend naar een profijtelijk ob ject, belandde hij ten slotte bij een Haagse zakenman, die het geld van hem wel eens even productief zou maken. De toewijding, waarmede deze besteding geschiedde, is ontroe- Op een gedeelte van de gemeente- rend, want na enkele maanden was lijke ijsbaan aan de Kleverlaan te er geen cent meer over. Haarlem zal binnen afzienbare tijd De teleurgestelde jongeman rende een rolschaatsen baan worden aan- naar de politie, die in de zakenman gelegd. In de gemeenteraad werd gis- eer. oude kennis ontdekte, teravond besloten het terrein tegen De zakenman is ingesloten en de jaarlijkse vergoeding tot en met 1964 jongeman is van de zorgen over zijn aan de toekomstige exploitanten af te rijkdom verlost, staan. De wethouder van Ondewijs Rolschaatsbanen in Haarlemse plantsoenen en Sportzaken deelde tevens mede dat er een plan bestaat in plantsoe nen en op pleinen in verschillende delen van de stad kleine rolschaats banen aan te leggen. Mr. A J. M. Leesberg te Alk maar, een bekende figuur in het openbare leven, is op 67-jarige leef tijd overleden. Geen „gave'' maar een nieuw leven is doelI De actie ten bate van de vluchte lingen in Oostenrijk en Griekenland is door de Nederlandse bevolking warm ontvangen. In verscheidene be drijven, kleine en grote, is het uur voor de toekomst al gewerkt, of wordt er aan gewerkt.. Bij het Comité Vluchtelingenhulp komen al duizen den guldens binnen. En niet alleen van overwerkers of uurafstaanders. Er zijn bijdragen van gepensionneer- den, bioscoopdirecteuren, bankiers en sigarenhandelaars bij. Het moet een nationale actie worden, deze actie voor de ontwortelde medemensen in Oostenrijk en Griekenland. Er is enthousiasme. Uit allerlei symptomen blijkt, dat men als het ware op deze actie van het Comité heeft zitten wachten. Men wilde reeds lang hel pen, maar men wist niet hoe. Doch nu men het wel weet, nu men het gironummer 5100 kent, nu komt de hulp dan ook! Is het niet tekenend, dat reeds voordat de actie offciéel was begonnen, op giro 5100 duizenden guldens binnenkwamen? Er dreigt echter een miverstand, en het is nodig, dat te voorkomèn. Het betreft de vorm van.de hulpV Het Comité Vluchtelingenhulp heeft'uit sluitend geld gevraagd. Nu komen er, behalve veel geld, ook talloze aanbie dingen binnen van materiële hulp: dekens, kleren, medicijnen, voedsel en dergelijke Dat is beslist niet de bedoeling. Het Comité waardeert deze geste uiteraard zeer, maar moet toch alle aanbiedingen van mate riële hulpverlening afslaan. Geen lapmiddelen. Is dan geen materiële hulp nodig? En de toestanden, vooral in Grieken land, zijn zo verschrikkelijk? Inder daad, materiële hulp is nodig, de toe standen zijn inderdaad verschrik kelijk. Het zou inderdaad heerlijk zijn, als men vluchtelingen in barre nood de kens, kleren, voedsel en medicijnen zouden kunnen geven .Maar: is hij daarmee geholpen? Neen: De lderen verslijten, het voedsel en de medicijnen zijn zo op, en dan is de toestand weer zoals hij was. Alleen is het lijden verlengd en verscherpt. Periodieke zendingen dan? Men onderschatte niet de moeilijkheden enkosten daarvan. Die zouden zeker niet in gunstige verhouding staan tot het nuttig effect van deze vorm van hulpverlening, 'die bovendien een lapmiddel zou blij ken. u Volledige uitroeiing. Neen, het Comité wil, in volledige overeenstemming met de Hoge Com missaris der Verenigde Naties voor de Vluchtelingen; iets geheel anders: het wil een bijdrage leveren om het gehele vluchtelingenprobleem met wortel en tak uit te roeien. Dat wil zeggen: het wil geld inza melen, alleen en zoveel mogelijk geld. Want dat geld zal niet worden ge bruikt om voedsel en kleding te ver strekken, medische hulp te bekosti gen, of reparaties aan de vluchtelin- gencentra uit te voeren. Dat geld zal worden gebruikt om het probleem, voor zover het daartoe reikt, op te lossen. Dat wil zeggen: het zal worden aangewend om de vluchtelingen uit de kampen en de centra te halen, hun een vak te leren, hun huizen te verschaffen, hun een bedrijfskapitaaltje te verstrekken om een zaakje op te richten of zich te installeren voor het uitoefenen van een beroep Dat is de oplossing van het vraag stuk: van de staatloze vluchtelingen v/eer waardevolle burgers van een land te maken. Dat bereikt men niet door ondervoede mensen een voed selpakket of een costuuum te geven, hoe mooi dat op zichzelf zou zijn, in dien het mogelijk ware. De verongelukte Comets Volgens de Italiaanse medicus prof. Fornari zijn de 14 slachtoffers van de Comet, die in de Middellandse Zee is gestort, overleden ten gevolge van zware verwondingen aan hoofd en romp. Zij waren kennelijk uit hun zetels geslingerd door een „ex plosieve daling van de luchtdruk". Deze verklaring, die prof. Fornari voor het hof van onderzoek naar de ongelukken met de Cornets heeft af gelegd, komt overeen met de stelling, dat de drukcabine het begeven heeft. Hij zei, dat geen enkele der onder zochte lijken tekenen van verdrin king vertoonde. Er waren ook geen aanwijzingen voor brand. Naar zijn zeggen, zijn de verongelukten plot seling omgekomen. ONTDEKKING VAN SPIONNAGE-ORGANISATIE IN WEST-DUITSLAND GEMELD Volgens de Westberlijnse politie, die geen namen wil geven en ook niet wil zeggen hoeveel personen ge arresteerd zijn, is een aantal weste lijke camaramannen door de adeling voor contra-spionnage van de West berlijnse politie verhoord over een uitwisseling van film met Oost-Duits- sers, die plaats gehad zou hebben. En kele van deze films zouden opgeno men zijn tijdens de opstand in Oost- Duitsland op 17 Juni 1953. Het Westberlijnse ochtendblad „BZ" meldt, dat in het begin van de week een „uitgebreid spionnage- complot" werd ontdekt door de West- duitse en Westberlijnse politie. On- derde arrestanten zouden zich een correspondent te Bonn van een Neu- renbergs blad en een handelsredac teur van een ander blad bevinden. Naar de Westduitse regering heeft bekend gemaakt, zijn ongeveer 10 personen gearresteerd. Nieuw Nederland wordt uit water geboren DE LEIDSE COURANT MINISTER BEEL BEZOEKT B.B.-CENTRALES. Minister Beel heeft gisteren, ver gezeld door de raadsadviseur in alge mene dienst op zijn departement, mr. F. R. Mijnlieff, en enige leden van het dagelijks bestuur van de stich ting bescherming bevolking een be zoek gebracht aan de B.B.-centrales te Deventer, Arnhem en Eist om zich op de hoogte te stellen van de tegenwoordige stand van zaken. Notenkraker uit Siberië boven ons land De vogelgroep Haarlem en de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, die in de herfst in de omgeving van Haarlem de vogeltrek observeert, heeft een notenkraker waargenomen, terwijl uit andere delen van ons land ook enkele waarnemingen van deze vogels zijn binnegekomen. Het gaat hier om een bruine kraaiachtige vo gel met witte stipen, afkomstig uit Siberië, die slechts enkele malen, en wel in zogenaamde invasiejaren, hier voorkomen. Deze invasiejaren waren: 1900, 1907, 1911, 1912, 1913 en 1917. Van de daartussen gelegen en latere jaren zijn geen, of hoogstens vijf waarne mingen per jaar, bekend. De leider van een waarnemingsnet uit Duitsland en Denemarken be richtte dat er overal in Noord-Duits- land zeer veel notenkrakers gezien worden, en wel vooral in het kustge bied. Het is van groot belang te weten, hoever deze zeldzame invasie zich naar het Westen uitbreidt. Het secre tariaat van de vogelwerkgroep Haar lem, (Veldlaan 8, Bentveld, tel. (Haarlem) 26783) zal gaarne berich ten ontvangen ove'. waargenomen no tenkrakers, onder vermelding van plaats en tijd. De waarnemers gelie ven daarbij een korte beschrijving van het uiterlijk te geven,, en tevens te vermelden, bij welke boomsoorten deze vogels zich ophielden en zo mo gelijk, welk voedsel zij nuttigden. Knaapje verdeelde bedrijfs-kapitaal Met een verheugd gezichtje stond Woensdagmiddag een Rotterdams knaapje van 10 jaar in een van de Rotterdamse straten plaatjes uit te delen aan voorbijgangers en de on verschillige passant, die een papier tje in zijn hand gestopt kreeg, kwam een paar meter verder tot de ontdek king, dat hij door het knaapje begif tigd was met een bankbiljet van 100,of ƒ1000,—. Het merendeel der mensheid blijkt gelukkig nog eerlijk te zijn, want vele Rotterdammers togen naar het politiebureau, waar een politieman na verloop van een aardig stapeltje bankpapier op zijn bureau kreeg. Dit stapeltje bleek echter nog niet groot genoeg te zijn om de schrik van epn marktkoopvrouw geheel weg te nemen, die haar bedrijfskapitaal verloren was en angstig op het poli tiebureau kwam vragen of men daar iets gehoord had. De vrouw was een bedrag van 4.500,verloren en het stapeltje op het politiebureau was op het ein de van de middag aangegroeid tot ruim drieduizend gulden, zodat enke le tientallen voorbijgangers kennelijk gemeend hebben, dat het knaapje vol komen gerechtigd was om aan de openbare weg bankbiljetten uit te de len. Zwervend langs de omtrekken van Oostelijk Flevoland, de nieuwe poiaer, die door de wereldbefaamde Nederlandse waterbouwkundigen aan de wa teren van het IJselmeer wordt ontrukt, vond onze fotograaf op diverse plaat sen taferelen, waarin de enorme bedrijvigheid rondom deze landaanwinning duidelijk tot uiting komt. Foto boven: Het gat in de Knardijk, welke loopt tussen Harderwijk en Le lystad, en niet minder dan 23 K km lang is, dat vermoedelijk op 28 October zal worden gedicht. Zoals bekend werd met de bouw van deze dijk eerst in Harderwijk begonnen, in het voorjaar van 1951 en ging men in 1954, nadat het werk door de droogmaking van Schouwen-Duiveland bijna een jaar had stilgelegen, in snel tempo ook bouwen aan de dijk vanuit Lelystad. Duide lijk is de overkant van het gat met de kranen aan het werk te zien. Foto onder: Een gezicht op het in aanbouw zijnde slakkenhuisgemaal „Lo- vink" in de buurt van Harderwijk, waar ook de Hardersluis zal worden gebouwd. Dat de bestuurder van deze Lancia na de omarming van een lantaarn paal slechts met een verstuikte enkel uit de ravage kroop, zal op het eer ste gezicht onwaarschijnlijk lijken, maar niettemin is het waar. De auto slipte gisteren op de Rijnsburgerweg ter hoogte van de Joh. de Wittstraat Dodelijke baldadigheid Enkele opgeschoten jongens rond de 14 jaar wierpen gisteren in Does burg een stok tussen een groep voorbijgangers, die achter de schut terij aanliepen. Een 49-jarige dame, die ook in het gezelschap liep, kwam hierdoor te vallen en alhoewel zij weer opstond, viel zij 100 meter verder wederom neer en overleed terstond. De politie heeft het stoffelijk over schot in beslag genomen en stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak. Wanneer mocht blijken, dat de dood van de dame enig verband heeft met de val, die zij kort daarvoor gemaakt heeft, kunnen de jongens 'wegens dood door schuld aangeklaagd wor den. De Nederlandse bloembollenkwe kers hebben in Amerika een bollen- wedstrijd georganiseerd. Aan 9 grote steden zijn kisten met tulpenbollen verzonden. Iedere stad moet 1000 bollen planten en enkele dozijnen tulpen hiervan zullen volgend jaar ter beoordeling naar Nederland wor den gezonden. Van de stad, die de beste bloem heeft geleverd, mag de burgemeester en zijn echtgenote op kosten van de Nederlandse kwekers naar Nederland komen. in de natte tramrails, draaide een paar keer om zijn as, en kwam na het innig contact met een lantaarn paal aan de andere kant van cle weg met zijn neus in de richting Oegst- geest te staan, uit welke richting de wagen was gekomen. De Lancia is een van de weinige auto's, die de stuurinrichting aan de rechterzijde hebben. Het plaatje maakt wel dui delijk, dat dit het behoud is geweest voor de chauffeur. Zoals gezegd liep hij slechts een verstuikte enkel op. Op eigen gelegenheid strompelde hij naar de dokter. foto v. d. Horst EUROPA-BIJEENKOMST OP POELGEEST Op het kasteel „Oud Poelgeest" houdt de stichting „Oud-Poelgeest" op 13 en 14 November een bijeen komst ter bespreking van de huidige vragen omtrent de Europese ont wikkeling. Inleiders zijn dr J. Lint horst Homen en mr. A. W. Kist. De Nobelprijs 1954 voor de genees kunde is dit jaar gezamenlijk aan drie Amerikaanse specialisten op het ge bied van de kinderverlamming toe gekend. Het zijn de artsen J. F. En- ders, Th. Weller en F. Robbins, allen verbonden aan een kinderziekenhuis tr Boston. De prjjs is 181.646 kronen (133.837 gulden) groot, 6354 kronen meer dan vorig jaar. De prijzen worden be taald uit de rente van een fonds, dat door de vroegere Zweedse fabrikant van explosieven, Alfred Nobel, werd nagelaten. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de Nobelprijs, dat deze wordt uitgereikt voor onder zoek op het gebied van de kinderver lamming. Volgens de officiële akte werd besloten de prijs toe te kennen voor „de ontdekking, dat het moge lijk is de kinderverlammingvirus te kweken in cultures van verschillen de weefsels". De drie geleerden deden deze ont dekking, toen zij als team werkten in de research-afdeling voor besmet telijke ziekten in het centrum voor kindergeneeskunde van de medische school van de Harvard University te Eoston, De Amerikaanse minister van Landbouw Taft Benson, spant op het ogenblik alle zeilen bij om af te ko men van de reusachtige hoeveelheden boter, die de regering in de afgelo pen jaren verworven heeft krachtens een program tot steun aan de binnen landse boterprijzen. De voorraden aan overschotten bedragen ongeveer 300.000.000 pounds. In de afgelopen weken heeft het departement een gedeelte van het surplus tegen verlaagde prijs in het buitenland geplaatst, hetgeen aanlei ding heeft gegeven tot klachten van andere boterexporterende landen. Het Amerikaanse leger heeft sinds 1 October 1.231.695 pounds aan sur- plusboter gekocht ten behoeve van de strijdkrachten overzee, tegen een prijs die ongeveer 25 procent bene den het niveau ligt, waarop de bo ter op de binnenlandse markt wordt verhandeld (met regeringssubsidie). Het hoofdkwartier van het leger in Washington weigert intussen een bevestiging of ontkenning te geven van de berichten, volgens welke Amerikaanse kwartiermeesters in Europa de instructie hebben gekregen op te houden met het aankopen van boter uit de Scandinavische landen en Nederland. Ongeluk op de Rijnsburgerweg te Leiden

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7