DUINSTREEK Begroting sluitend gemaakt met f 216*000 uit de reserve VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 KATWIJK AAN DEN RIJN K.R.V. Het programma voor Za terdag en Zondag luid: De adspiran- ten gaan op bezoek bij Docos D. D% junioren hebben ditmaal rust tenzij een wedstrijd tegen het Missie-col lege mocht doorgaan. En het tweede gaat op bezoek bij Roodenburg 8. En ten slotte: het eerste elftal gaat naar Lisse 3. Kath. Vrouwenbeweging De afd. Katwijk a. d. Rijn van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging hield een leden vergadering in het parochiehuis on der leiding van de voorzitter mej. C. van Stijn. Mevr. Kortekaasde Haan sprak deze avond over het on derwerp „Huisvrouw in een veran derde wereld". Het onderwerp han delde over de vernieuwingen, waar mee de huisvrouw te maken heeft in deze tijd. K.V.P. Het bestuur van de KVP afd. Katwijk a. d. Rijn besloot voor deze afdeling een Propaganda-afde- ling op te richten. Daarvoor zullen enige jongemensen in de parochie ter bespreking hiervan opgeroepen wor den. Het bestuur verwacht een flin ke opkomst. LEIDSCHENDAM Uitgenodigd door de LTB en de LTJ heeft pater Leonardo Hendriks MSC een causerie gehouden over het missiegebied in het zonnige Brazilië. Voor pater Hendriks was het een groot genoegen voor de vele beken de Leidschendammers een globaal overzicht te mogen geven van zijn arbeid. De avond werd ingezet met het zingen van het Braziliaanse volkslied waarbij de vlaggen van Brazilië en Nederland niet ontbraken. Met grote voldoening kon pater Hendriks con stateren dat in Leidschendam nog steeds een grote liefde voor de missie leeft. Daarom ook kloppen hier zo veel missionarissen aan om een of fertje voor de missie. In Brazilië is het de bedoeling de mensen die katholiek gedoopt zijn te brengen tot de practische beleving van het katholiek geloof. Dat de Bra ziliaan op dat gebied wat achterlijk is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat er te weinig priesters zijn. In 1911 zijn de paters van het H. Hart naar Bra zilië gegaan en hebben daar na ja ren van arbeid een apostolische school (klein seminarie) gesticht. Pater Hen driks, die de opdracht tot stichting van deze school had ontvangen kon de school in 1932 openen met 7 leer lingen. Na verloop van enige jaren heeft Pater Hendriks vervolgens een noviciaat gesticht en op 13 November 1944 werd de eerste inlandse priester gewijd, zodat het moeizame werk van deze enthousiaste pater vrucht heeft gedragen. Na deze successen werd pater Hendriks belast met de stich ting van een tweede apostolische school nu in het Zuiden van Brazilië en daarna nog een derde school. Dat dit alles niet van een leien dakje is gegaan heeft pater Hendriks uiteen gezet, maar met grote voldoeying kon hij er op wijzen, dat er thans 24 Braziliaanse priesters van de orde van het H. Hart zijn en 33 studenten die zich voorbereiden, waarvan er 18 in het noviciaat zijn. Op de apostoli sche scholen zijn thans 160 studenten. Uit dit alles mocht de pater consta teren, dat zijn arbeid rijkelijk geze gend was. Weer gaat pater Hendriks op zijn 59-jarige leeftijd naar zijn Brazilië terug nu voorlopig voor 7 jaar, waar na hij zijn 40-jarige missiearbeid hoopt te vieren. De Leidschendamse missievrienden hebben pater Hendriks op deze avond financieël flink bedacht, waarvoor de missionaris hartelijk dank heeft ge bracht met de verzekering dat de Bra ziliaanse priesterstudenten daarvoor ook hun dank zullen betuigen door hun gebeden voor de Leidschendam se boer en tuinder. De gehele avond welke door de heer Cor Weerdenburg op prettige wijze werd geleid, had een aange naam verloop, wat nog geaccentueerd werd door de voortreffelijke zang van het koortje van mej. Leny van Bohemen uit Voorschoten en de mu sicerende accordeonisten. „Corbulo" De uitslagen van de schaakvereniging „Corbulo" luiden: Noordijk'Meester \zYz\ van Lit Greuter 10; StrampraadHoltus 10; AbenHarmsen 10; van Niel v. d. Riet 01; HofmanTeitsman 10; HarmsenNieuwenbroek 01; MeesterNoordijk 10; Hinkenkem- perWortel 01; GreuterVan Lit 1—0. N00RDWUK K.A.B. OPENT WINTERSEIZOEN. Onder flinke belangstelling opende de plaatselijke afd. van de K.A.B. gis teravond in hotel „Royal" het win terseizoen onder voorzitterschap van de heer J. van Leeuwen. Na een kort welkom in het bijzonder tot de G. Adv. kap. Hartog, de heer W. J. L. v. d. Bol, de spreker van deze avond en de heer en mevr. A. Leijten, gaf de voorzitter in het kort een over zicht van de werkzaamheden gedu rende het zomerseizoen o.a. materiële steun voor de bouw van een nieuwe kerk en de Mariale tentoonstelling te Hillegom. In de raad had spr. na mens de arbeidende stand enige klachten geuit over het zijns inziens onjuiste ontreden van de plaatselijke huisartsen. Dit heeft wel enig stof op gejaagd, doch de zaken zijn fatsoen lek uit de doeken gedaan en de voor- uter verwachtte, dat zich geen moei lijkheden meer zullen voordoen. Met vreugde kan spr. nog medede len, dat verschillende gemeenten in de boilens'ieek hebben besloten om in Sassenheim een gemeenschappe lijke werkplaats op te richten voor minder valide arbeiders om te trachten via deze instelling hen weer te doen opnemen in het bedrijfsleven als vol waai dige werkkrachten. Inzake de plaatselijke Gezinsver zorging, welke tot nog toe op perfec te wijze is behartigd door de K.A.V. kon worden medegedeeld, dat thans een plaatselijke afd. is opgericht in samenwerking met K.A.B. en K.A.V. Een 40-tal dames hebben reeds toe zegging gedaan voor medewerking, doch de commissie vertrouwt, dat dit aantal nog wel zal uitbreiden tot een lOP-tal. De contributieregeling is 15 cent per week. Als men een half jaar lid is, heeft men bij ziekte recht gedurende 30 dagen op 2,per dag uit het fcnds, voor het betalen van een hulp ir- de huishouding. Deze in stelling treedt in werking 1 Jan a.s. Een aansporing om lid te worden van dit prachtige fonds lijkt ons over bodig, het spreekt geheel voor zich zelf. Voor de Bondsraadsvergadering van 27 Nov. a.s. werden als afge vaardigden benoemd de heren P. Schenkeveld en J. Mesker Van het Roode Kruis afd. Bloedtransfusie dienst waren enkele mededelingen binnengekomen over de reiskosten en eventueel verzuim van de donors. Wensen dienaangaande kunnen bij oproep kenbaar gemaakt worden bij de portier van het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Door Herw. Levenskracht is thans weer de bepaling gemaakt, dat alleen bijdragen voor verpleging worden verstrekt aan de leden, bij opname in het eigen sanatorium Berg en Bos. De reiskosten voor bezoek aan patiënten zullen worden ver- goeu 1 maal per maand voor 1 per soon. Van het H. B. was een schrijven in gekomen, dat voor jubilea geen oor konde meer zal worden verstrekt, doch wel bij 25 jaar een zilveren en bij 40 jaar een verguld zilveren in signe, een en ander via de Vakbond of het hoofdbestuur. Na een aanbe veling tot afname van boeken van de Lantaernreeks werd na enige op- mekingen de begroting der afd. vast gesteld op 3250, Het winterprogram werd als volgt samengesteld: 21 Oct. spr. W. J. L. v. d. Bol over Wachtgeld- en Werk- i loosheidsregeling. November ontwik- kelingsavond voor alle kaderleden j met spreker. 17 Nov. ontwikkelings- j avond (praatavond) door de Dioc. voorzitter van de K.A.B., de heer J. I Korting. December Recollectie-avond voor alle bestuurders en Credo-Pug- no-mannen. 4 Dec. St. Nicolaasfeest voor kinderen van 69 jaar. 16 Dec. ontwikkelingsavond K.A.V., K.A.B.- coöperatie. 12 Jan. grote propaganda- kaartavond. Februari ontwikkelings avond voor alle kaderleden met spreker. 2, 3, 8, 9 Februari feest avonden te geven door de Verenigde Noordwijkse Spelers. 9 Maart jaar vergadering met verloting van een fiets. Over dit laatste punt deelde de voorzitter mede, ,dat op de bij eenkomsten van 21 Oct, 17 Nov. en 9 Maart aan de aanwezige leden een lot zal worden verstrekt, welke alle meetrekken in de verloting voor de fiets. Na een korte pauze verkreeg de heer v. d. Bol, het woord, die een duidelijke uiteenzetting gaf over de huidige W.W.-regeling en de Werk loosheidsverzekering; hoe deze werkt DE BESTE AUTO BIJ U VOOR DE DEUR. Onder controle der automobielclub heeft Simca de beste prestaties gele verd in degelijkheid en betrouwbaar heid: 100.000 Km met ruim 100 Km per uur. Het is bovendien één der meest elegante auto's tegen een prijs binnen ieders bereik. Om eenieder in de gehele Bollenstreek hiervan te overtuigen, zal op a.s. Zaterdag 23 October een karavaan van personen- en bedrijfs-automobielen alle daarin liggende plaatsen doorkruisen. Van 14.0017.00 uur kiest de stoet voor persoonlijke demonstratie een standplaats voor het Gemeente-huis in Sassenheim. Belangstellenden kun nen daar zelf kosteloos een proefrit maken en inlichtingen krijgen van de Dealer voor de gehele Bollen streek, n.l. 6473 GARAGE BIERMAN UIT VOORHOUT Het geheel belooft een interessan te attractie te zijn. Adv. en tot stand is gekomen. Uit de ge stelde vragen bleek wel dat het be stuur met de keuze van dit onder werp een goede greep had gedaan. Wegens vertrek naar Den Haag werd door bestuur en leden afscheid ge nomen van het bestuurslid A. Leijten onder dank voor de verrichte werk zaamheden, waarbij aan mevr. Leij ten een prachtige vaas met rozen werd aangeboden. Na een korte rondvraag werd deze vruchtbare en geanimeerde bijeen komst gesloten. Schietvereniging Deze week werden de wisselmedailles gewonnen door: D. v. d. Hoonaard 39 p. Ie pr.; J. P. Goudriaan 39 p. 2e prijs; J. v. d. Hoonaard 33 p 3e pr. Geboren: Cornelis H. zn van C. H. Polm en H. Gort; Janna A M. dr van Th. P. v. d. Meer enA. J. Slats; Fran- cisca W. M. dr van Th. P. v. d. Meer en A J. Slats; Maria J. A. dr van L. H. Steenvoorden en J. C. Th. v. d. Raad; Engelbertus M. zn van M. P. v. d. Linden en J. Weijers; Martha M. A. dr van A. J. v. d. Put en C. J. Hoogeveen. Getrouwd: A. Algra en M. Meijers L. v. Duijn en J. Barnhoorn; H. J. J. Wamelink en P. A. van Leeuwen; P. v. Duuren en C. M. Mulder; H. Ver maas en L. Doornveld. Ondertrouwd: G. Brussee en W. C. Smeltink; A. C. Paddenburg en J. M. Duindam; J. F. Plug en N .Boot; H. Passchier en A. W. Esveldt; J. P. Kaptijn en E. W. Zwetsloot. Overleden: J. Vink 69 jr; M. Wy- nands 70 jr. N00RDWIJKERH0UT PROGRAMMA TRIDUUM MIDDENSTANDS VERENIGING. Het programma van het te houden triduum voor de leden van de R.K. Middenstandsvereniging „St. Jozef" luidt als volgt: Zondagavond 24 Oct. 7 uur opening, onderwerp inleiding Christus. Maandagavond 25 Oct. 7.30 uur, onderwerp: Ruïne zonder Chris tus. Dinsdagavond 26 Oct. 7.30 uur, onderwerp: Opbouw in Christus. Woensdagavond 27 Oct. 7.30 uur, on derwerp: Volkomenheid met Chris tus. Leider van het triduum is de be kende redenaar pastoor Drost. Woensdagmorgen 6.30 uur: H. Mis met alg. H. Communie in de St. Vic- torkerk en om 7 uur in de kerk van St. Jozef, tot intentie van de midden stand. Na de conferentie van Woens dagavond gezellig samenzijn in café- restaurant v. d. Geest. Het, triduum wordt gegeven voor alle leden van de middenstand, zo wel dames als heren en jongelui bo ven 18 jaar. OLIÉSTGOKINRÏCHTING KREEG KUREN. Een defect aan de oliestookinstal- latie was oorzaak, dat in de verwar mingsketel in de kelder van het nieuwe huis van dokter Van Praag zich een flinke hoeveelheid stookolie had verzameld. Toen de ontsteking in werking werd gesteld vloog deze olie in brand en veroorzaakte een dikke zwarte rook die niet tegelijk uit de schoorsteen kon. De brand weer werd gealarmeerd omdat men een ontploffing vreesde. Met leden van de rijkspolitie werd met een schuimblusapparaat gewerkt. De olietoevoer werd afgesloten en zo doende brak er gelukkig geen brand uit! LISSE Geboren: Liesbeth Jacoba dr van L. Apon en .J. Oosthoek; Hendrika Maria dr van C. G. Grimbergen en A. J. Meijer; Nicolaas Jacobus Maria zn van E. G. van Steijn en W. v. d. Lans; Johanna Margaretha Maria dr van A. Th. van Steijn en M. Witteman Lambertus Quirinus Maria zn van J. Duivenvoorde en C. Th. Koster. Ondertrouwd: D. Hogewoning 31 jr te Rijnsburg en A. C. Mens 25 jr Getrouwd: J. P. M. Assendelft en C. A. M. Hoogendoorn; B. G. Klein- rouweler te Utrecht en J. C. van Zeist G. J. v .d Veld en C. Th. M. v. Loon Overleden: M. P. Grimbergen 10 mnd; M. van der Meer 77 jr wed. v. P. Duivenvoorde. SASSENHEIM Geboren: Maria Margaretha dr van W. H. Witteman en C. M. van der Weijden. Hendrika Wilma dr van H. W. van Pijpen en A. Hogewoning. Ondertrouwd: N. J. Regter 31 jr en E. A. M. Bax 27 jr; G. Mink 24 jr te Hillegom en A. C. Broer 24 jr; J. G. Westendorp 30 jr en C. P. Germing 31 jr te Pijnacker; C. D. van Goever- den 30 jr te Voorhout en M. P. van Vliet 27 jr; J. van Schooten 33 jr te Amsterdam en H. J. van Zonneveld 22 jr. Overleden: P. G. Ruijgrok 39 jr. VOORSCHOTEN Ontslag en benoeming. Het be stuur van de Vereniging Neutrale Kleuterschool te Voorschoten heeft op haar verzoek (in verband met haar huwelijk) eervol ontslag i leend aan mevr. E. FrederiksMul der, met ingang van 1 Januari_a.s. In de ontstane vacature is als on derwijzeres aan deze kleuterschool benoemd mej. M. H. Turion te Voor schoten. Gezellige avond „Nationale Reser ve". „Het oefenverband van de Nationale Reserve in Voorschoten wil beslist niet in het vergeetboek ra ken en grijpt iedere mogelijkheid aan om te laten zien dat het bestaat en springlevend is". Deze woorden van de secretaris zijn typerend voor de gisteravond in het R.K. Verenigings gebouw gehoudén gezellige avond die door het plaatselijk oefenverband van de Nationale Reserve werd ge organiseerd. Nadat de instructeur van het oefen verband, de adj. O. O. De Laurier met enkele woorden de bijeenkomst had geopend, accentueerde de voor zitter van het plaatselijk comité S. W. G., de heer drs. Korthals, de be doeling van deze avond: het verste vigen van de onderlinge tfend. Ver der feliciteerde spr. een tweetal vrij WASSENAAR Reinigingsrechten gaan van de baan De gemeentebegroting voor het j jaar 1955, die in de vergadering van i volgende week Woensdagavond aan de gemeenteraad zal worden aange boden, is sluitend gemaakt door het aanspreken van de reserves voor een bedrag van 216.000.—. Daarbij is in begrepen een bedrag van 51.000. verlies door het afschaffen van de z.g. reinigingsrechten per 1 Januari a.s. Herhaaldelijk is door de raad aange drongen op het laten vervallen van deze vorm van retributieheffing, die enkele jaren geleden met zeer ge mengde gevoelens in de gemeente werd ontvangen. In het schrijven, dat de begrotings stukken vergezelt, zeggen B. en W., dat de saldi-reserve op 1 Januari a.s. vermoedelijk een bedrag van 1.151.722,67 zal bereiken. Dit be drag is voldoende, aldus het college, om de eerstvolgende jaren de begro ting sluitend te kunnen maken. B. en W. wijzen er op, dat de uit gaven van de gemeente nog steeds een stijgende lijn vertonen en dat de inkomsten niet evenredig toenemen. Dit feit is in hoofdzaak toe te schrij ven aan prijsstijgingen, loonsverho gingen en toeneming der lasten ten gevolge van nieuwe investeringen. Voor wat de gewone dienst betreft is de begroting 1955 in inkomsten en uitgaven met bijna ƒ400.000.geste gen tot ƒ3.986.829.66. Gas 1 cent, water 2 cent duurder. De winst uit het electriciteitsbe- drijf ovèr 1955 is op 48.000.ge raamd, dat is 10.000.lager dan het vorige jaar. De winst van het gasbe drijf zal naar raming ƒ48.000.be dragen, dat is 38.000.meer dan het vorig jaar, dank zy een verho ging van de gastarieven met 1 cent, waarover binnenkort nadere voor stellen volgen. De winst van het wa terbedrijf beweegt zich eveneens in stijgende lijn. Voor 1954 werd een verlies geraamd van 5.000.voor 1955 een winst van 13.000.ook al weer dank zij een tariefsverhoging- van 2 cent per kubieke meter. 1000.subsidie voor Residentie- Orkest. De vereniging van vrien den van het Residentie-orkest heeft het gemeentebestuur van Wassenaar verzocht een subsidie ten behoeve van dit orkest toe te kennen. B. en W. schrijven aan de raad, dat het a.s. gouden jubileum van het orkest aanleiding geweest is na te gaan, wat het R.K. betekent voor de ingezetenen van Wassenaar. Geble ken is, dat vele ingezetenen de con certen bijwonen en dat het orkest dus ook voor Wassenaar in een cul turele behoefte voorziet. Vandaar, dat het college aan de raad voorstellen, een jaarlijks subsidie van 1000. toe te kennen. Ernstige aanrijding bij Ursulakliniek Ter hoogte van de Ursula-kliniek op de Rijksstraatweg bij Wassenaar vond gisteravond een ernstig ver keersongeluk plaats, waarbij de 42- jarige jhr. G. W. E. uit Leiden zwaar gewond werd. De man wilde de zeer drukke weg oversteken naar een bushalte. Mid den op de weg zag jhr. E. plots geen kans meer verder te komen. Hij deed enkele schreden terug, juist toen er uit de richting Den Haag een Volks wagenbus naderde, waarmee de Dixielandpiper een trip maakten. De bestuurder trachtte nog te stoppen, maar kon niet voorkomen dat de te ruglopende voetganger werd gegre pen. Het slachtoffer moest met een schedelbasisfractuur en twee gebro ken benen in de Ursula-kliniek wor den opgenomen. Als de raad geen bezwaren heeft zal de directiewagen, die tot nu toe 's zomers dienst deed als strandpost voor het Roode Kruis, vex vangen worden door een uitneembaar houten gebouwtje, waarin niet alleen de Roode Kruispost, maar ook de poli tiepost zal kunnen worden onder gebracht. B. en W. stellen de raad voor, tot aanschaffing van zo'n ge bouwtje over te gaan. De kosten, waarbij inbegrepen de kosten van een W.C. met waterspoeling, twee wasbakken, meubilair en stoffering en van een met gaas omgeven be waarplaats voor zoekgeraakte kinde ren worden geraamd op 8000. FRAAI RESULTAAT VAN D.P.-ACTIE: 14.300.—. In de afgelopeu maanden is door de plaatselijke federatie voor vrouwe lijke vrijwillige hulpverlening een grote actie gevoerd ten bate van de ontheemden in de kampen. Deze ac tie, die werd afgesloten met een ba zar, heeft in totaal opgebracht een bedrag van 14.344.16. In overleg met de bevoegde instan ties is besloten, met dit geld een vier tal jongens uit het Oostenrijkse kamp Trofajag een volledige beroepsoplei ding te geven en aan een 40-tal kin deren uit hetzelfde kamp lager school-onderrich't. Op deze wijze hoopt de federatie te kunnen berei ken, dat deze kinderen later in de ge legenheid worden gesteld zich een plaats te veroveren in het arbelds proces. Schietvereniging „Juliana" gaat jubileren. De Wassenaarse schiet vereniging „Juliana" bestaat 35 jaar en in verband met dit lustrum zal in November a.s. een schietwedstrijd worden georganiseerd, waaraan ver schillende landelijke verenigingen zullen deelnemen. Omdat de geld middelen van de vereniging ontoerei kend zijn, om deze wedstrijden ge heel zelf te financieren, heeft het beituur een tegemoetkoming uit de gemeentekas gevraagd. Aan de raad wordt voorgesteld, voor dit doel een bedrag van ƒ40.beschikbaar te stellen. willigers met hun promotie n.L de heren Groenendijk en Vrolijk. De adjudant De Laurier werd gefelici teerd met de aan hem verleende zil veren ere-medaille van de orde van Oranje Nassau. Tenslotte verzocht spr. burgemeester Van der Hoeven een plaatsje in de vitrine in de hal van het raadhuis voor de onlangs door het oefenverband gewonnen be kers als le prijs bij het wedstrijd- schieten. Burgemeester Van der Hoeven stond dit verzoek gaarne toe. Hierna speelde de toneelgroep „Adelanta" het toneelstuk „Per lucht post" onder regie van de heer Bert Peeters. Z0ETERMEER De Witpen. De postduivenver eniging „De Witpen" hield in de zaal van de wed. P. Heijnen haar jaar vergadering. Besloten werd mede werking te verlenen aan de tentoon stelling en de feestavond van de Delftse bond. De datum van de tentoonstelling van de eigen vereniging werd vast gesteld op 21, 22 en 23 December a.s. in de zaal van de wed. P. Heijnen. Verschillende vermakelijkheden zul len worden opgericht en de traditio nele verloting zal gehouden worden, waarvan de trekking op 23 Dec. zal plaats vinden. Hierna werdén de kampioenen be kend gemaakt. Vitesse: 1. N. de Braber, 2. A. Brussé, 3. P. C. Heijnen, 4. M. Ponse. Kampioensduif Vitesse: 1. N. de Bra ber, 2. A. Brussé, 3. P. C. Heijnen, 4. P. C. Heijnen. Fond: 1. M. Ponse, 2. N. de Braber, 3. L. v. d. Goes, 4. A. Brusse. Kam pioensduif 1, 2, 3 en 4 M. Ponse. Jonge duiven: 1. L. v. d. Goes, 2. N. de Braber, 3. M. Ponse, 4. A. Brusse. Kampioen jonge duiven: 1. L. v. d. Goes, 2. L. v. d. Goes, 3. N. de Braber, 4. A. Brusse. Winnaar Derbyduif is L. v. d. Goes. Navlucht: 1. T. Pelle, 2. S. Hogendoorn, 3. N. de Braber, 4. A. Brusse. Kampioens duif navlucht: 1. S. Hogendoorn, 2. en 3. T. Pelle, 4. M. Ponse. Kampioen generaal: 1. N. de Braber, 2. M. Ponse, 3. L. v. d. Goes, 4. A. Brusse. Laatsf Berichten In het Rotterdams elftal, dat Za terdag 23 October te Antwerpen te gen de Antwerpse ploeg zal uitko men, zijn enkele wijzigingen aange bracht. Rechtsback Van Kerkum wordt vervangen door Visser (Xer xes), Terlouw (Sparta) zal de plaats innemen van spil Steenbergen en linkshalf zal Lagerwaard (Excel sior) zijn. Lagerwaard vervangt Van Schijn- del, die naar men weet in het Neder lands elftal gekozen is. Aan de re serves is Verboom (Excelsior) toe gevoegd. NEDERLANDSE BLOEMISTERIJ WIL TEELTRECHT VOOR 1955 UITBREIDEN. Het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" heeft de leden voorgesteld, aan het bedrijf schap voor sierteeltproducten te ver zoeken, het teeltrecht bloemkwekerij voor het jaar 1955 met 5 procent uit te bereiden. Van deze uitbreiding zou ten hoogste een vijfde gedeelte ter beschikking dienen te komen voor uitreiking aan z.g. jonge kwekers. Dit voorstel zal worden besproken op de najaarsvergadering van de ver eniging, die op Dinsdag 26 October in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht wordt ge houden. Het bestuur licht zijn voorstel toe door er o,m. op te wijzen, dat de ex port van bloemkwekerij-artikelen in de jaren na de oorlog aanzienlijk is gestegen en nog steeds stijgt. On danks een teruglopen van de binnen landse afzet zijn de veilingomzetten de laatste jaren gestegen dank zij de groeiende export. Het bestuur acht daarom enige uitbreiding van het teeltrecht noodzakelijk. Verdere uit breiding zal in de komende jaren opnieuw kunnen worden bezien, in het licht van de dan heersende om standigheden. JOHAN BODEGRAVEN REED UIT DE BOCHT. De radio-verslaggever van N.C.R.V., Johan Bodegraven, heeft vanochtend een auto-ongeluk gehad op de rijks weg van Amersfoort naar Apeldoorn onder Voorthuizen. De heer Bodegraven wilde een an dere auto passeren, maar op het laat ste moment zag hij, dat nog een an dere auto juist langs hem heen wil de. Hij gooide het stuur om en kwam tegen een bergje betonblokken. De auto sloeg over de kop. Alle inzitten den kwamen er evenwel zonder ver wondingen af Kort tevoren had zijn schoonzus ter, die eveneens in de auto zat, te gen de heer Bodegraven gezegd: „Rij maai rustig, anders komt er straks nog in de krant, dat Johan Bodegra ven op weg naar een bruiloft ver ongelukt is.'.. DE AUSTRALISCHE SPIONNAGEZAAK Inmiddels is de voormalige tweede secretaris bij de Franse ambassade in Australië mevrouw Rose Marie Oi lier, wie naar aanleiding van de ont hullingen van Petrof een misdrijf te gen de buitenlandse veiligheid van Frankrijk ten laste wordt gelegd, on der politiebewaking te Marseille aan gekomen. Te Parijs zal zij worden on dervraagd door een rechter-commis saris van het militaire tribunaal. Na haar arrestatie had mevrouw Oilier, een 46-jarige weduwe, van haar regering opdracht gekregen zich naar Nieuw Caledonië, een Franse kolonie in de Stille Oceaan, te bege ven, waar zij in staat van beschuldi ging werd gesteld. Vervolgens werd zij aan boord van het passagiersschip „Tahitien" naar Frankrijk overge bracht. In Juli deelde Petrof de Australi sche koninklijke commissie van on derzoek mee, dat mevrouw Oilier hem geheime gegevens over het ver schepen van wapens uit Australië en Nieuw-Zeeland naar Indo-China had verstrekt. Petrof had deze gegevens naar Moskou geseind. Dr Evatt verklaarde over deze kwestie, dat mevrouw Oilier naar Nieuw-Caledonië was „weggewerkt" om haar geen kans te geven op Pe- trofs beschuldigingen te antwoorden. Deze critiek van Evatt werd aanlei ding tot een protest van de Franse ambassadeur by de Australische re gering. AANVAL OP BAR EN RESTAURANT VAN NEDERLANDER IN SURABAJA. Een opgewonden menigte heeft Woensdag tot tweemaal toe de bar en het restaurant „Kebonradja" van de Nederlander A. van der En den in Surabaja aangevallen. Er werd een aanzienlijke schade aangericht, die geschat wordt op rp. 150.000. De menigte bracht vijf politieagenten lichte verwondingen toe; zij dwong een adjunct-commissaris van politie de vlucht te nemen en beschadigde ook een nabij gelegen Chinese dans gelegenheid. Het incident begon, toen de Nederlandse eigenaar een aantal Indonesiërs verzocht van zijn hek af te gaan, waarop zij geklommen wa ren om naar een redevoering te luisteren van Sutomo (Bung Tomo). Deze hield voor een massabijeen komst een betoog om de Betjak be stuurders ervan te overtuigen, dat zij geld bijeen moesten brengen voor een zeepfabriek, die er toe bij zal dragen, dat zy hun zware beroep kun nen afschaffen. De vergadering ging hiermee volledig accoord. Toen de eigenaar van de bar tegen het hek sloeg om de beklimmers duidelyk te maken, dat zij eraf moesten, keerden zij zich tegen hem en vernielden zijn zaak gedeeltelijk. Door het in grijpen van Bung Tomo en politie werd hieraan een einde gemaakt. Toen het politie-onderzoek nog aan de gang was, schreeuwde iemand echter „de politie wil de Nederlan ders beschermen", waarop men tot de tweede aanval overging, die de aan wezige politie niet bij machte was te keren. De aanwezige adjunct-commis saris moest zelfs naar het nabijgele gen gouverneurskantoor vluchten. De politie onderzoekt thans of hier van provocatie sprake kan zijn. Marktberichten LEIDEN, 22 October. Vee. Aan voer* 10 stieren, 70 melkkoeien, 400 vette koeien, 360 varekoeien. 64 gras kalveren, 21 vette kalveren, 66 nuch tere kalveren, 300 vette schapen, 158 weideschapeii, 988 vette lammeren, 54 varkens (zeugen), 246 schrammen, 622 bigigen, 1 paard en 33 geiten To taal 3386 stuks, prijzen: fokstieren 300410, melkkoeien 725 —920 per rtuk, vette koeien 1.95—2.70 p. kg. schoon gc-wicht, varekoeien f 460 —700, vaar zei C 500—720, pinken 300470, graskalveren 180—290, per stuk, vette kalveren 2.10—2 50 per kg. levend gewicht, nuchtere slachtkalveren 40—50 per stuk en 1.251.35 per kg. levend gewicht; vette schapen 100—115, weidescha- pen 90—120, vette lammeren f 90— 110, zeugen (drachtige) 25Ó—350, schrammen 60—100, biggen 35— 48, geiten 15—35 per stuk. Handel: melk- en vaarkoeien, vaarzen en pin- ke,n, graskalf en geiten matig; vette koeien vette en nuchtere kalveren vrij goed; schapen en lammeren kalm en zeugen, schrammen en biggen traag TBC-vrije afd. zeer grote aan voer (134). Kaas. Aanvoer 45 partijen Goudse en 8 partijen Leidse kaas. Prijzen: Goudse: extra kwal. 2.56, le kwal. 2.26—2.32, 2e kwal. 2.22 2.25 en Leidse: le kwal. 2.37 per kg. Handel kalm. ROELOFARENDSVEEN, 21 Oct. Bloemen. Thoscrysanthen: Chatti- ty 13—26 cent, Shirley 15—31 cent, Honvood 17—37 cent. Beryl 21—42 cent, Serenade 19—34 cent, Mary 17 —35 cent, Precose 1431 cent, Cr. Champion 24—43 cent, Mosquito 13— 26, Pink Gem 1831 cent, Hurrycano 16—33 cent, Minerva 33—46 cent, Co rona 1727 vent, Chatsworth 1329 cent per bos. Fred Yule 10—19 cent, Austin 9—15 cent, Perfection 7—13 cent, Migoli 5—10 cent, Millersdale 5—9 cent, Champion 5—11 cent, Mi- newa 5—8 cent, Alfretton 7—12 cent, Daydream 5—8 cent, Bravado 5—9 cent per stuk LEIDSCHENDAM. 21 Oct. Eieren. Op de weekmarkt waren aange voerd 56000 kipeieren waarvoor ge noteerd werd voor: 3400 eieren no. 0 19.95—20.50, 2900 no. 1 19.00— 19.35 8500 no. 2 17 90—18.25, 10200 no. 3 16.90—17.25, 1900C no. 4 14— 14 50 6800 no 5 f 12.40—13.20, 4800 no. 6 11.85—12 05. 400 no 7 10.40 11.00, 180 eendeneieren 11 30 11.70. Verder waren ter markt: 70 kippen 1.25—3.90, 10 banen 1 30 2.7C, 10 duiven 0.400.50 en 10 een ('en f 1.00—1.75 per stuk. Groente. Sla A 10.10—13.60, sla B 5.40—9.80, stoofsla 13—29 cent komkommers 24—27 cent, spinazie 21 47 cent, postelein 33—39 cent, bos- peeu 14—22 cent, waspeen 11—18 cent tomaten 4.,r0—6 80, snijbonen 0.97 —1.22, princessebonen 0.95—1.07, pronkbonen 42—63 cent, andijvie 11.1016.40. aardappelen 9 60 10.40, prei 1019 cent, groene kool 1719 cent, rode kool 1618 cent, savcye kool 13—16 cent, witte kool 8il cent, bleekselderij 10—13 cent, knolselderij 28—37 cent, bloemkool A 20—28 cent, idem B 14—18 cent, druiven 8992 cent, selderij 6 20 7.90, peterselie 5.40—6.00, en uien 1012 cent.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2