S)e £d/dóe6omci/rtf De Negen kwamen fe Parijs snel tol overeenstemming 5100 Grote verzoendag te Parijs j Herbewapening van onafhankelijk Duitsland ALLEEN SAARKWESTIE KAN NOG ROET IN ETEN GOOIEN Duitse industrie steunt het Franse plan Uitzondering voor konigin-moeder Namaak Marsbewoners in Frankrijk Voorbeeld: Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13329 KATHOLIEK DAOBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 .'.........„.......................«.....................m...: ^efoo°-_^ircctie^Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ 1 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 HUURBELASTING j RECHTVAARDIG ?j DEEDS bij de aankondiging van de wet Belastingherziening 1950 maakte de regering het voornemen kenbaar een huurbelasting in te voe ren. Ogenblikkelijk kwam toen hier op zoveel critiek, dat de Rijksbegro ting 1950 hiervan al geen melding meer maakte. Hiervoor in de plaats kwam echter een wet tot stand tot verhoging van de opcenten op de grondslag huurwaarde bij de perso nele belasting. In feite kreeg men dus toch het geld van de voorgenomen huurbelasting ongemerkt te betalen via het aanslagbiljet. Een bepaalde groep werd voor de extra heffing toen niet gegrepen, zodat van een onbil lijkheid niet gesproken kan worden. Thans is een nieuwe verhoging van de huren in het vooruitzicht ge steld. Omdat de kosten van onder houd der woningen en de nieuwbouw zeker het viervoudige van vroeger zijn gaan bedragen, lijkt ons een ver dere aanpassing van de huren bil lijk. Zo de toestand nu is, is een al leszins rendabel huizenbezit nog steeds niet mogelijk. Nadat enige tijd terug het NW zich voor het instellen van een huur belasting had uitgesproken, wordt thans ook in de Troonrede het denk beeld geopperd een zodanige heffing onder de naam van „egalisatiehef fing" in te voeren. Deze heffing zou dan vermoedelijk vijftig percent van de verhoging moeten bedragen en bestemd worden voor een fonds, waaruit een financiëring kan worden gegeven op nieuw te bouwen wonin gen. In feite komt hier dus weer het idee naar voren van een werkelijke huurbelasting te heffen van de wo ningeigenaren. Wat daarna nog over blijft wordt de eigenaar gehouden om het verdere onderhoud en herstel der huizen te bekostigen. Een rechtsgrond waarop deze extra belasting op een bepaalde groep is gebaseerd is niet vermeld. Het lijkt ons ook moeilijk deze te vinden. Im mers het is geenszins zo, dat de huis eigenaar, wat zijn inkomen betreft, ook na de huurverhoging, straks een bevoorrechte positie zal innemen in vergelijking tot andere groepen in de gemeenschap. Zoals elke andere opbrengst worden de netto inkomsten uit de verhuur van onroerende goe deren reeds ten volle belast door de inkomstenbelasting. Bovendien wordt van deze eigenaren al een extra hef fing in de vorm van de grondbelas ting, die na de oorlog ook reeds ver hoogd is geheven, Daarbij laat de practijk zien, dat de verhuurder er, in verband met de hoge onderhouds kosten en gestegen zakelijke lasten van allerlei aard, vaak financieel bij in schiet. Te gemakkelijk wordt heden ten dage een belastingheffing in het le ven geroepen zonder degelijke ge motiveerde gronden, maar gebaseerd op sociaal-georiënteerde doelstellin gen en dan nog vaak beinvloed door politieke overwegingen. Wij meenden destijds in de verklaring van het N.V.V. de gedachte te moeten onder kennen, dat men daar de particuliere eigendom, b.v. het „eigen huis", voor de gemeenschap niet van veel belang acht. Zo wordt daar ook het genieten van arbeidsloos inkomen geacht on verenigbaar te zijn met de socialis tische rechtsopvatting. Zou ook deze overweging zijn invloed hebben ge had bij het denkbeeld straks een huur belasting in te voeren? Onze opvatting echter, is dat deze gedachte ten opzichte van de mens als vrije persoon een grote onrecht vaardigheid inhoudt. Derechtvaar- De Westelijke mogendheden hebben gisteren in Parijs algehele overeen stemming bereikt over de herbewapening van een onafhankelijk West- Duitsland en de toetreding van West-Duitsland en Italië tot de Westelijke verdedigingsorgan isaties. Zij werden het ook eens over een stelsel van controle op de bewapening van de continentale leden van de nieuwe Westeuropese Unie, (welke Frank rijk, West-Duitsland, Engeland, Italië en de Benelux zal omvatten), en be perkingen van Duitslands recht om met de Sovjet-Unie te onderhandelen. In een officiële bekendmaking werd Donderdag na een vergadering van vier uur van de negen ministers van buitenlandse zaken verklaard, dat „overeenstemming is bereikt over de tekst van vier protocollen, die de reik wijdte van de Brusselse verdragsorganisatie, uitgebreid om deelneming van Italië en de Duitse federale republiek mogelijk te maken, versterken en vergroten". Vandaag zullen de Grote Drie op nieuw met Adenauer vergaderen om de uiteindelijke tekst van de souve- reiniteitsovereenkomst goed te keu ren. Daarna zal de Navo-raad bijeen komen om West-Duitsland uit te no digen voor het lidmaatschap van de Atlantische organisatie. Wat betreft de troepensterkte zou besloten zijn, in overeenstemming met de Lon dense besluiten, dat Frankrijk veertien en West-Duitsland twaalf divisies zal bijdragen aan de Westeuropese verdediging. De Westeuropese Unie zal haar hoofdkwartier hebben in Londen. Het orgaan voor toezicht op de bewape ning zal in Parijs gevestigd zijn. De conferentie van de negen volg de op een bespreking van de Weste lijke Grote Drie Eden, Mendès- France en Dulles met bondskanse lier Acenauer, waarop technische moeilijkheden op de weg naar sou- vereiniteitsherstel van West-Duits land en beëindiging van de geallieer de bezetting uit de weg werden ge ruimd. De nieuwe protocollen maken een einde aan het recht van de geallieer den om het bestuur van West-Duits land over te nemen als de democra tie wordt bedreigd. De geallieerden behouden echter het recht om troe pen in Duitsland te legeren en zij blijven verantwoordelijk voor West- Berlijn en onderhandelingen met de Sovjet-Unie over hereniging Oost- en West-Duitsland. HET WAPENPOOL-PLAN. Uit Franse bron wordt voorts ver nomen, dat de ministers zijn over eengekomen tegen 17 Januari een conferentie van de zeven landen der Westeuropese Unie te beleggen ter bespreking van het Franse plan voor gemeenschappelijke Europese wapen productie. Naar D.P.A. meldt zal de legering van I van geallieerde troepen in West- I Duitsland geschieden op grond van Frans-Duitse industrie-gemeenschap De Duitse industriëlen, die als ver tegenwoordigers van het Westduitse bedrijfsleven te Parijs de strekking bestuderen van het voorstel van pre mier Mendès-France voor een Frans- Duitse industriegemeenschap, kunnen zich geheel met dit voorstel vereni gen. Zij maken echter voorbehoud ten aanzien van één punt, te weten het project voor de kanalisatie van de Moezel, dat beoogt een goedkope verbinding te water te scheppen tus sen de kolenvelden van het Ruhrge- bied en de ertsvelden van Lotharin gen. Naar het oordeel der Duitse in dustriëlen zon de uitvoering van dit plan het be'staande evenwicht in de kolen- en staalindustrieën van West- huuropbrengst, die rechtvaardig ge noemd zou kunnen worden, zal dan - ook geen sprake kunnen zijn. Een digheid strekt er toe teder mens de woordvoerder van de K.V.P. heeft eerbiediging van zijn rechten te ga randeren, zoals o.a. ook het recht van eigendom, dat bovendien een na tuurrecht is. Dit recht impliceert dan tevens de erkenning van het recht op de vruchten van die eigendom. Zonder wel bijzondere redenen mag de staat hierover via een extra hef fing niet willekeurig gaan beschik ken. Een bijzondere reden zou mis schien aanwezig zijn wanneer de huiseigenaren door de huurverho ging een bijzonder voordeel zouden genieten boven de andere groepen der contribuabelen. Een ieder is daar echter wel van overtuigd dat dit voor de naaste toekomst zeker niet het ge val zal zijn. Van een bijzondere heffing op de reeds uitdrukkelijk verklaard: regering zal heel wat naar voren moeten kunnen brengen, wil voor de K.V.P. een huurbelasting niet als in strijd met de rechtvaardigheid wor den gevoeld". Wij geven de invoering daarvan alsnog geen kans. F. D. Europa verstoren. Het project zou de Fransge staalindustrie op onbillijke wijze bevoordelen boven de Duitse. De Duitse industriëlen zijn echter gretige voorstanders van uitbreiding van de Frans-Duitse economische sa menwerking op ander gebied. Na rijp overleg hebben zij besloten het Fran se verzoek inzake uitbreiding van de Duitse invoer van Franse suikerbie ten en t^rwe tegenover een grotere Franse invoer van Duitse' industrie producten te steunen. Zij geloven, dat er op de Duitse markten nog moge- lijkheaen bestaan voor een grotere afzet van Franse landbouwproducten. Voorts steunen de Duitse industrië len van ganser harte het Franse plan voor gemeenschapelijke wapenfabrie ken en economische samenwerking in Frans Noord-Afrika. verdragen die overeenkomen met die, welke Amerika met Engeland en Frankrijk heeft gesloten. De Westelijke geallieerden zullen zich echter het recht voorbehouden, om zelf voor de geallieerde troepen in Berlijn en voor de bescherming van de toegangen van de stad te zor gen. De troepen zullen „op verzoek van West-Duitsland" aldaar gesta- tionneerd worden en ook een moge lijk militair ingrijpen zou, zo zegt men, op verzoek van West-Duitsland geschieden. ZATERDAG ONDERTEKENING. AFP weet te melden, dat de mi nisters hebben besloten, dat de over eenkomsten, waarbij de Westeurope se Unie wordt ingesteld en souverei- niteit aan West-Duitsland wordt ver leend, Zaterdagmiddag om 14.30 uur op de Quai d"Orsay zullen worden getekend. Een half uur later, om 15.00 uur dus, zouden op een afzonderlijke plechtigheid in het Navo-hoofdkwar- tier in het paleis van Chaillot de do cumenten met betrekking tot de toe lating van West-Duitsland tot de Navo worden getekend. NU NOG RATIFICATIE. De bereikte overeenkomsten zullen door de nationale volksvertegenwoor digingen moeten worden goedge keurd. Slechts de ratificatie door de Franse Nationale Vergadering zou, als Mendès-France er niet in zou sla gen met Adenauer een regeling voor de Saarkwestie te vinden, moeilijk heden kunnen opleveren. Zoals bekend, zal Mendès-France de goedkeuring van zijn parlement op de herwapening van Duitsland niet kunnen verkrijgen, zonder tege lijkertijd een oplossing voor de Saar kwestie op tafel te leggen. Mendès-France wil de Saarkwestie oplossen door deze in te kapselen in een groot plan van Frans-Duitse in dustriële samenwerking. Daar dit een zeer ingrijpend en ver reikend plan is, wil Adenauer zich van een zo groot mogelijke steun in zijn parle ment verzekeren, en daarom heeft hij het ongewone besluit genomen om Ollenhauer, de leider van de so cialistische oppositiepartij, uit te no digen naar Parijs te komen voor overleg. Ollenhauer heeft de uitno diging aanvaard. Ollenhauers stand punt is, dat de Saar onvervreemd baar Duits gebied is en dat elke „Europeïsering" slechts een verhulde vorm van afstand aan Frankrijk zou zijn. Z.M. keizer Haile Selassie van Ethioptië Crisis in Djakarta Dachten we gisteren, dat het kabi net te Djakarta weer stevig op poten zou staan, vandaag blijkt, dat het bard tegen hard zal gaan in de strijd, die rond het bestaan van het huidige Indonesische kabinet is losgebrand. Want tijdens vergaderingen van de regering en van de Partai Indonesia Raya (PIR), die aan het kabinet het ultimatum heeft gesteld voor 25 Oc tober af te treden, hebben beide par tijen besloten niet toe te geven. De PIR blijft bij haar eis, ondanks het feit, dat steeds meer leden er te gen in opstand zijn gekomen. En de regering heeft besloten aan te blij ven. Het wachten is nu, op wat de an dere partijen van de regeringscoali tie zullen doen. Hoffelijke stakers Stakers kunnen ook wel eens hof felijk zijn. Dat hebben ze gisteren bewezen, toen de koningin-moeder Journalistiek grapje Twee journalisten van het Parijse weekblad „Samedi Soir", zijn er on langs in „Marspakken" en een als vliegende schotel vermomde auto op uitgetrokken om de waarde van oog- Pleidooi in tegenwoordigheid van de Paus Het comité vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren op zijn post rekening 5100 bijdragen ontvan gen tot een totaal van 33.000. In het geheel is tot en met gis teren binnengekomen 357.000.- Dit zijn in hoofdzaak stortin gen van particulieren en kleine bedrijven. In de meeste grote bedrijven moet de uurloonactie nog beginnen of is zij juist deze week aan de gang. Het comité verwacht dan ook, dat pas de volgende week een stroom van grote bijdragen zal beginnen te vloeien. getuigeverslagen van de verschijning van geheimzinnige voorwerpen te toetsen. Uitgerust met Bengaals vuur en lichtgevende raketten van ver schillende kleuren, reisden zij des nachts door dorpjes van het Franse land, in de omgeving van Toulouse, Door het geluid en-'het licht van het vuurwerk wekten zij de bewo ners, waarna zij zich uit de voeten maakten en in hun „vliegende scho tel" verdwenen. Om hun experiment te voltooien begaven de journalisten zich overdag in hun gewone kleding naar de dor pen, waar zij tevoren als bewoners van een andere wereld waren opge treden. De personen, die zij ondervroegen, gaven vaak uiteenlopende antwoor den. Sommige hadden .reuzen" ge zien, andere dwergen van een meter twintig. Weer anderen, spraken van vreemde voorwerpen, die zij hadden waargenomen. In één dorp was het avontuur bij na slecht voor de journalisten afge lopen. Nadat de bewoners door acht raketten waren gewekt, kwam een woedende boer naar buiten, zwaaiend met een houweel. Deze aardbewoner bleek voor niets of niemand bang te zijn, want hij stormde op de indrin gers af zonder tot staan te 'worden gebracht door de verblindende zak lantarens of het koudvuur van de „Marsbewoners". Andere boeren slo- ten zich bij hun voorman aan, gereed Aan een zaligverklaring gaat een heel proces vooraf. Op deze foto ziet Voor een klopjacht. De journalisten men Z. H. de Paus, terwijl hij luistert naar het pleidooi van één van de le- wisten zich echter nog net in veilig- den van het Consistoriële Hof. Het betreft hier de a.s. zaligverklaring van heid te brengen. Door het afschieten ,e Tr*.nse Pri_e?ter Martin Morje, de Italiaanse monnik Placido Ricardi en van een groene raket simuleerden zij het vertrek van een ruimtevoertuig. Elizabeth met het Oceaanschip, dat haar naam draagt, de „Queen Eliza beth" naar de Ver. Staten wilde ver trekken. Voor de koningin-moeder werd een uitzondering gemaakt en de postende stakers droegen haar bagage aan boord. Het sleepbootpersoneel stelde een stemming over het wel of niet in staking gaan uit tot het ogenblik waarop de „Queen Elizabeth" de ha ven had verlaten. „Wij zullen de ko ningin-moeder uitgeleide doen, voor dat wij tot iets besluiten", zeiden ze. De koningin-moeder werd uitgelei de gedaan door prinses Margaret. De Engelse koningin en de Hertog van Edinburgh, alsmede premier Chur chill waren naar de boottrein op het Waterloostation gekomen om afscheid te nemen. Het bezoek van de koningin-moe der aan Amerika en Canada zal drie weken duren. de Italiaanse kloosterzuster Assunta Pallotta. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 26 en Woensdag 27 Ocotber geen audiëntie verlenen. Dc keizer van Ethiopië zal van 3 tot 8 November een officieel bezoek aan ons land brengen. Op het ogenblik vertoeft hij in Engeland. (Geldig van Vrijdagavond tot I Zaterdagavond. Opgem. te 10 u.) VERANDERLIJKE BEWOLKING Vèranderlijke bewolking. Van avond plaatselijk enige regen, i morgen enkele verspreide buien Matige tot vrij krachtige Zuid- westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 23 Oct.: zon op 7.17 en onder 17.31; maan op 3.51 en onder 15.55 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 5 c STOCKHOLM licht bew. 7 OSLO nevel 6 KOPENHAGEN zwaar bew. 9 it LONDEN geheel bew. 10 AMSTERDAM geheel bew. 1.1 BRUSSEL zwaar bew. 10 PARIJS zwaajr bew. 12 BORDEAUX zwaar bew. 10 f> GRENOBLE geheel bew. 10 NICE licht bew. 12 WARSCHAU zwaar bew 10 BERLIJN nevel 12 FRANKFORT nevel 9 MUBNCHEN regen 8 ZUERICH mist 9 LOCARNO regen 13 WENEN nevel 11 8 INNSBRUOK motregen ROME licht bew. 13 Korreltje Een spreuk is een korte uitspraak die op lange ervaring berust.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1