DUINSTREEK Mgr. Huibers consacreerde de nieuwe kapel van huize St. Ursula Nieuwveen Zuid-Afrika, Canada en Australië lagen in „De Burcht" naast elkaar Radio-actieve besmetting Vietnamese vluchtelingen verdronken Longkanker en roken In Sassenheim startte de studieclub van middenstand DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Voorlichting over emigratie Van Zuid-Afrika naar Canada en Australië. Met één der snelle „vo- gels" van de K.L.M.altijd nog een be hoorlijke reis.in „Den Burcht" la gen deze werelddelen vlak naast de deur. Hield de afd. Leiden van de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereniging in de ioyer Dinsdag een voorlichtings avond voor hen, die naar dit land denken te emigreren, het Passage- en Reisbureau Llssone-Lindeman gaf te gelijkertijd in de grote zaal een emi gratie-avond, met oa. films over Ca nada en Australië. Techniek gewenst Alvorens men in de foyer „op reis ging", hield jhr mr, K. E. O. von Bose, administrateur van de Ned. Zuid-Afrikaanschc Vereniging te Am sterdam, een causerie over dit stam verwante land, waar de land- en tuinbouw, de industrie en de mijn bouw een grote vlucht hebben geno men Een jong en rijk land, waar voor Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mej. B. G. van Stigchel te Wassenaar en de heren J. J. v. d. Vijver te Rotterdam; G. W. van Leeuwen te Sassenheim en O. J. L. van Nispen tot Sevenaer te Dalf- sen. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Godgeleerdheid de heer R. v. d. Kley te Dordrecht. B o s c o p e n In Leiden draaien deze week de volgende films: Casino: „Pépé le Moko" 18 jaar Lido: „De duivel in de vrouw", strikt volwassenen. Luxor: „Betaalde liefde", strikt volwassenen. Trianon: „Du bist die Welt für mich", alle leeftijden. Rex: „Gevaarlijke liefde", 18 jaar. velen een toekmst ligt. Vrijwel de meeste beroepen, waarvoor arbeids krachten van,buitenaf worden ge vraagd, liggen in de technische sec tor land- en tuinbouw eitten prac- tisch niet om werkkrachten verlegen, terwijl ook voor administratiefperso- neel de plaatsingskansen maar ge ring zijn. Met uitzondering van ver pleegsters, is dit ook het geval met vrouwelijke arbeidskrachten. In vo gelvlucht gaf spreker vervolgens een overzicht van de intermediaire medewerking, die de Ned. Zuid-Afri kaansche Vereniging bij de voorbe reiding tot emigratie verleent Teneinde de aanwezigen een in druk te geven van Zuid-Afrika werd een interessante film vertoond Vervoersmogelijkheden. Gelijkertijd draaiden in de grote zaal films over Canada, Australië en Amerika, terwijl men ook hier later op de avond nog aandacht vroeg voor Zuid-Afrika Te oordelen naar de gro te opkomst, lopen nog velen met het plan tot emigratie rond. De heer J. Koch, directeur van het Leidse bu reau van Lissone-Lindeman, gaf de aanwezigen deze avond een overzicht van de diverse vervoersmogelijkhe den naar deze wereldstreken De Gaulle uit de politiek Generaal de Gaulle gaat zich defi nitief uit de practische politiek terug trekken. De door hem opgerichte Franse beweging RPF zal worden ontbonden. Dit besluit zal hij waar schijnlijk op 4 December bekend ma ken op de door hem geproclameerde „Nationale Dag". Reeds verledenjaar heeft de gene raal aan de vertegenwoordigers van de Franse volksbeweging in het par lement, die zich .gesplitst hebben in twee partijen, de URAS en de ARF, hun vrijheid van handelen hergeven op voorwaarde, dat zij zich niet meer zouden beroepen op de RPF waaruit zij zijn voortgekomen. Ofschoon de bevrijder van Frankrijk nog altijd persoonlijk afwijzend staat tegenover het Franse parlementaire systeem in zijn tegenwoordige vorm, heeft het optreden van de regering Mendès- France hem de laatste maanden tot het inzicht gebracht, dat het toch nog niet zo verwerpelijk is als hij tot nu toe heeft gemeend. Prettige toestanden in Tokio De politie van Tokio heeft krach tige, doch slechts ten dele geslaagde pogingen gedaan om de duizenden bandieten, die de Japanse hoofdstad onveilig maken, in verzekerde bewa ring te stellen. In een „zuiverings campagne" van drie weken zijn ruim twee duizend misdadigers gearres teerd, doch er bevinden zich vermoe delijk nog zeven duizend op vrije voeten. In Tokio werken ongeveer vijf honderd georganiseerde benden, waarvan vele zich met „bescher- mingspractijken" bezig houden. Gebleken is, dat een afdelingshoofd der Tokiose politie steekpenningen van een bende aannam. De man is overgeplaatst. Een gearresteerde mis dadiger kreeg in de gevangenis be zoek van een liberaal parlementslid, dat verzocht hem in vrijheid te stel len. Vele benden hadden hun hoofd kwartier in tempels gevestigd, die ook werden gebruikt als opslagplaat sen voor wapens. Het Japanse vrachtschip „Jintsoe- gawa Maroe", dat uit een Phillip- pijnse haven naar Japan is vertrok ken, heeft radiografisch medegedeeld, dat 48 opvarenden radio-actief besmet zijn Van tien patiënten is de toestand ernstig. Een Japans patrouillevaartuig vaart op topsnelheid naar de door de „Jintsoegawa Maroe" opgegeven posi tie. De koopvaarder is in dit voorjaar dicht onder de kust van het eiland Bikini waar de Amerikanen proef nemingen met atoomwapens hebben gedaan geweest, waarbij vier op varenden radio-actief besmet werden. Een hunner, die aan leucemie (ziekte der witte bloedlichaampjes) lijdt be vindt zich nog in een ziekenhuis. De eerste ziekteverschijnselen der opvarenden van de „Jintsoegawa Ma roe" waren hevige koorts, gevolgd door buikloop KATWIJK Uitbreidingsplannen. Door de heer Priester, directeur van Gemeen tewerken, werd gisteravond een in teressante causerie gehouden over de uitbreiding der gemeente, de be schikbare bouwgrond, enz. Spr. gaf eerst een uiteenzetting over de be volkingsaanwas der gemeente. Per jaar neemt de bevolking met pl.m. 1000 personen toe, zodat dus gerekend moet worden over 25 jaar op een in wonersgetal van 50.000. Voor dit aan tal zal huisvesting moeten zijn. Per jaar dienen daartoe ten minste 300 woningen gebouwd te worden, hier voor is bouwgrond benodigd. Het ter rein ten Oosten van de Cantineweg dat wordt opgespoten zal plaats bie den voor 350 woningen. Het defensie terrein, groot pl.m. 25 H.A., zal plaats bieden voor pl.m. 1000 woningen. In het Molenblok zullen binnenkort 92 woningen verrijzen en bij Rhijnmond is het de bedoeling om 92 etagewo ningen te zetten. Maar dan is ook alle aanwezige bouwterrein volgebouwd en zal een nieuw dorpsdeel moeten gaan verrijzen aan de overzijde van het Uitwateringskanaal en in de Hornespolder, het „Noorderkwartier". De aanwezigen, waaronder o.m. be hoorden wethouder Bloot, de gemeen te-secretaris, de heer D. C. O. Boek hoven, en enkele raadsleden h&d over een en ander nog een bespreking plaats, waarna enkele leerzame films werden vertoond. KATWIJK AAN DEN RIJN Dat liep goed af. De paarden van de expediteur gebr. H. hadden het in hun hoofd gekregen om een T'jdens een poging om overzee van Noord-Vietnam naar het vrije Zuiden te komen zijn verscheidene Katho lieke Vietnamezen verdronken; 380 worden nog vermist. Vermoedelijk zijn zij eveneens verdronken. De groep behoort tot de tiendui zenden Katholieke Vietnamezen, die ondei bescheming van de overeen komst van Genève het communisti sche gebied wensen te verlaten. Daar echter de wegen over land in strijd met de overeenkomst door de Viet- min'h worden geblokkeerd, hebben zij het over zee geprobeerd. Zij verlie ten lioord-Vietnam in drie niet-zee- waardige platboomsehuiten. Eén kap seisde; de twee andere worden nog vermist. Zeventien overlevenden hebben Zuid-Vietnam bereikt. Zij waren, deelde zij te Haiphong mede, op 4 October vertrokken, ondanks stormachtig weer. Het K.N.P. verneemt verder, dat Op 14 October nog vier boten in zee ge stoken zijn. Slechts een bereikte Hai phong. De drie andere worden nog vermist. Vroegere pogingen zijn met meer succes bekroond. Veertien da gen geleden arriveerden in Haiphong 27 boten met ruim 1000 katholieken aan boord. Van de mast wapperde de pauselijke vlag. Op 16 October slaag den nog 36 Noord-Vietnamezen in vier kleine bootjes het Zuiden te bereiken na een zeereis van 4 dagen. Niets wijst er nog op, dat de Inter nationale Controle Commissie, die tot taak heeft de nakoming der verplich tingen van de Geneefse overeenkomst te controleren, een onderzoek zal in stellen naar de redenen, waarom Vietnamezen gedwongen waren met niet-zeevaardige scheepjes over zee te evacueren inplaats via de normale en ongevaarlijke land-route. Er is in de rook van sigaretten-pa pier een verbinding aangetroffen, die bij muizen kanker heeft veroorzaakt, aldus een verslag van een scheikun dige van het kankerinstituut te Mia mi, Lefemine, op een bijeenkomst van het Amerikaanse scheikundige genootschap te Birmingham in Ala bama. Proeven met dieren toonden aan, dat de verbinding, benzypyrene, een van de krachtigste kankerveroorza- kende stoffen is, die men kent. Het staat nog niet vast of benzypyrene ook bij mensen kanker veroorzaakt. Door chemische behandeling van het papier zal het misschien mogelijk zijn vorming van benzypyrene te voorkomen, aldus Lefemine. De wetenschappelijke advies com missie van de Amerikaanse tabaks industrie is met een onderzoekpro gram op grote schaal begonnen om de invloed van het roken op de mens vast te stellen, aldus is te New-York medegedeeld. wedren te houden, maar hadden hiervoor geen erg geschikte weg ge kozen, n.l. KerkstraatAchterweg Wassenaarse weg. Alzo ging het in snelle vaart ervan door met een rij tuig achter zich en voerman v. d. V. machteloos op de bok. De tuinder M. J. K., die op een bromfiets kwam aanrijden dreigden het eerste slacht offer te worden. Hij zag hoe het ge val snel naderde, liet de bromfiets in den steek en stelde zich in veilig heid. Van de bromfiets bleef niet veel meer over. Een kleine personenauto werd even geramd, een lantaarnpaal moest het ontgelden, doch uiteindelijk gaf een der paarden op en viel neer. Num mer twee moest vanzelf ook stoppen. Wonder boven wonder hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, zelfs v. d. V. had het er goed afgebracht. LESDSCNENDAM LEIDSCHENDAM BLIJFT BIJ ZELFSTANDIGE GASLEVERING. Reeds lang hebben vertegenwoor digers van Leidschendam, Voorburg en Rijswijk besprekingen gevoerd op het gebied van de gas voorziening. Bij die besprekingen heeft Leidschendam zich steeds op het standpunt gesteld het bevorderen van een zodanige sa menwerking afhankelijk te stellen van de conclusies van een door een deskundige uit te brengen rapport, over de technische, financiële en economische toestand van de Leid- schendamse gasfabriek en over de productiemogelijkheden met het oog op de uitbreiding van de gemeente. Ir. C. J. Oosterholt heeft omtrent deze zaak een lijvig rapport uitge bracht waaruit blijkt dat de rappor teur de mening is toegedaan dat het verantwoord is de gasproductie voort te zetten en dat na geringe investe ringen de fabriek geschikt is voor een productievermogen dat voor de behoefte der toekomende 10 jaren voldoende is te achten. B. en W. zijn van mening, dat na kennisname van dit rapport thans niet moet worden deelgenomen aan een gemeenschappelijke gasvoorzie- ning met Voorburg en Rijswijk, doch dat Leidschendam zelfstandig in de behoefte aan gas dient te blijven voorzien. Belastingen en uitkeringen. Het gemeentebestuur berekent, dat 1955 aan belastingen pntvangen zal worden ƒ231.420,en dat voor uit keringen zal binnenkomen ƒ572.721,30. De hoofdsom der grondbelasting op bebouwde eigendommen is ge raamd op ƒ28.400,(190 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op bebouwde eigendommen 11.800, en 110 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op ongebouwde eigen dommen 13.000,Hoofdsom per sonele belasting 42.300, Compensatie-uitkering in verband met de verlaging der personele be lasting 45.000,Belasting op to neelvertoningen en andere vermake lijkheden ƒ2100,(de heffing be draagt 20 tot 50 van de onzuivere opbrengst). Hondenbelasting ƒ3800, Opbrengst vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein 1650,Uit het gemeente fonds wordt een uitkering verwacht van ƒ461.481,30 als algemene uitke ring en 111.240,als belastinguit kering. Winst uit de Lichtbedrijven. Het electriciteitsbedrijf verwacht voor 1955 aan stroom verkoop voor licht en huishoudelijke doeleinden een ont vangst van 242.000,In verband met de toename van het aantal ver bruikers wordt een opbrengst van 17.600,verwacht uit de meter- huur. De verkoop door het gasbedrijf wordt geraamd op 275.600,Het electriciteitsbedrijf verwacht een winst van ƒ34.900,en het gasbe drijf een winst van 5300, Door de Diocesane Katholieke Mid denstandsbond in ons bisdom worden verschillende studieclubs georgani seerd. Ook in Sassenheim als centrum van een aantal plaatsen is men met een dergelijke club gestart. Gisteravond vond de eerste les plaats in de Don Bosco Mulo-school. De heer Weusten heette de aanwe zigen van harte welkom. De opzet van deze cursus of beter studieclub, is geheel ndeuw. Tot nu toe heeft men nergens dergelijke cursussen gege ven. Het heeft voordelen en nade len een dergelijke cursus. Zowel van docent als cursisten zal grotere in spanning worden gevraagd. Het zal ook moeilijker zijn die stof te vinden die van belang is voor de cursisten en die hen ook interesseert. Het is niet de bedoeling dat de ge hele avond door de docent les wordt gegeven. Veel meer is het de bedoe ling, dat ieder zijn eigen mening over een bepaald onderwerp kenbaar maakt. Uiteraard zullen deze onder werpen een bepaald onderdeel van het te behandelen stof zijn. De leerstof is samengevat in drie levensleuzen, n.l. levensrecht, levens plicht en levensvreugde. Aan de cursus in Sassenheim wordt door een 20-tal cursisten deelgeno men, terwijl vier bekwame docenten hun krachten er aan geven. Dit zijn de heren J. Weusten, P. Frijters, A. Vlaming en Rooimans. Zo wordt ge doceerd sociologie, economie, cultuur en Nederlands. De heer Weusten behandelde als eerste docent een sociologisch onder werp n.l. de maatschappij, de staat en de plaats van de middenstand in de maatschappij. Deze drie begrippen werden aller eerst terdege bekeken vooraleer men zich ging afvragen, welke plaats de middenstand moet innemen en welke rechten zij heeft. Hierover ontspon zich een zeer geanimeerd debat. Na de sociologie werd de economie be handeld door de heer Rooimans. En kele punten die tijdens de cursus zul len worden behandeld zijn: Hoeveel moet men per week verdienen, hoe veel moet men hiervoor omzetten. Doelmatige inrichting van het be drijfsbeheer enz. Ook ee culturele vorming wordt niet vergeten: Hoe maak ik reclame, hoe richt ik m'n zaak en etalage in. Ver schillende bouwstijlen zullen worden N00RDWIJK Gratis naar Lourdes. Morgen Vrijdag 22 October, zal in café Flora 's avonds te 8 uur de kerkbollenvei- ling plaats hebben. Iedereen -die op deze veiling een koopje doet, groot of klein, heeft de kans een gratis reisje te winnen naar Lourdes in de loop van het volgend jaar. De kan sen staan voor iedereen gelijk of men voor een klein of een groot bedrag koopt. De beslissing staat onder toe zicht van een beëdigd notaris en ge schiedt in het openbaar. Wij ver wachten voor deze avond een grote toeloop. NQ0RDWIJKERH0UT K.V.P. VERGADERDE. De jaarvergadering werd door voorz. Meijer geopend. De KVP, aldus de voorzitter, zal ingrijpend gereor ganiseerd worden. Ook in onze afde ling zal de activiteit gericht worden op de verkiezingen in 1956. Meer le den en medewerking aan het verkie zingsfonds, maar eerst politieke vor ming. Daarvoor zal contact tot stand worden gebracht met Staten-leden en Kamerleden. Er zal een jongerenclub worden opgericht, die speciaal d« vorming in de politiek van de jon gere leden ter hand zal nemen. Op voorstel van het bestuur werd heer Timmer gekozen tot opvolger van de heer N. v. d. Klauw, die deze avond aftrad als lid van het bestuur. De voorzitter dankte de scheidende secretaris die jaren lang zeer actief aai) het afdelingswerk heeft deelge nomen. De voorz. gaf een korte samenvat ting van de voornaamste wijzigingen met het oog op de kringverga dering waarin het partij reglement en het verkiezingsreglement zullen wor den behandeld. Over het algemeen ontmoetten deze wijzigingsvoorstellen geen bezwaar, doch de handhaving van groslijststemming voor de Tweede Kamer omwille van de traditie, maar dan zo uitgehold dat de stemming practisch geen enkele waarde meer heeft, stuitte op tegenstand. Vanuit de vergadering kwam een voorstel om de groslijststemming te vervan gen door een behandeling van de candidatenlijst, zoals deze door de verkiezingsraad wordt opgesteld, in de afd.-vergaderingen. Dit voorstel vond wel instemming en het zal door het afd.-bestuur nader worden beke ken en door de afgevaardigden in de kringvergadering ter tafel gebracht. De gedachtenwisseling met de aan wezige raadsleden, zeven in getal, le verde niet veel nieuws op. Het ver stoken zijn van electriciteit van de afgelegen gebieden in de gemeente kwam weer eens op de proppen. De heer Van Leeuwen wees er na drukkelijk op dat het ontbreken van electrische stroom in de randgebieden van de gemeente groot economisch nadeel oplevert. Hij drong er op aan, dat alles in het werk zal worden ge steld om hieraan een eind te maken. Hij stelde voor, dat het bestuur er bij de fractie sterk op aan zou dringen om in deze zeer actief te blijven. De heer v. d. Voet wees er nog op dat in de provinciën waar een pro vinciaal electriciteitsnet is, ook de verste uithoeken van stroom worden voorzien. Hadden wij hier in Zuid Holland een dergelijk bedrijf ook, dan zou de toestand veel minder somber zijn. Er zal dus ook bij Gedeputeerde Staten op de wantoestanden moeten worden gewezen. Raadsvergadering. De raad komt Dinsdag 26 October a.s. des avonds te zeven uur in vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. Anbieding van de begroting 1955. Verzoek van de St. HironymusAemilianusstichting te Amsterdam, om medewerking in gevolge artikel 72 der L.O.-wet tot uitbreiding der school de Voorzienig heid aan de Kerkstraat met een gym nastieklokaal. Voor stel van B. en W. tot benoeming van een chauffeur- monteur. „Het Juiste Bod" (N'hout). Uitslag laatste parencompetitie: Groep A: 1. P. Kaptein—A. Vermin besproken enz. Het is de bedoeling dat de cursisten enig materaal ter hand wordt gesteld waaruit zij verschillende gegevens op het gebied van de middenstand kun nen putten. Het grote doel van deze studieclubs is de middenstanders hun plaats in de maatschappij duidelijker te doen worden, hen cultureel te vormen, ho ger op te heffen. Deze vorm van cur sus heeft waarschijnlijk veel meer waarde dan de gewone cursussen die tot nu toe werden gegeven. Van de diocesane Kath. Midden stand is het een prijzenswaardig idee de cursus in deze vorm te geven. Gezien de animo van de aanwe zigen om hun meningen over de ver schillende onderwerpen naar voren te brengen, waaruit zeer veel valt te le ren, kan het niet anders of deze vorm moet slagen. Dit zal voor de Kath. Middenstandsbond een stimulans zijn om ook elders dergelijke cursussen te organiseren. VOORSCHOTEN R.K. Vrouwenbeweging. Gister avond vond de eerste bijeenkomst van het nieuwe winterseizoen plaats. De bijeenkomst was dit keer in het Greenwaytheater, omdat er een film avond op het programma stond. In verband met de lengte van de film „Het lied van Bernadette" was de voorafgaande vergadering maar kort. Door de presidente werd een toelich ting gegeven op het winterprogram- ma en besproken werd het Christus Koningfonds en het doel daarvan. Daarna werd de film vertoond. Deze bijzonder mooie film, de levensge schiedenis van Bernadette Soubirous, het eenvoudige herdersmeisje uit Lourdes, aan wie de H. Maria ver schenen is, trok op deze avond bij zonder veel belangstelling. De rem- en lichtweek. Veilig Verkeer als altijd present als er iets bijzonders te doen is heeft ook deze week weer aandacht besteed aan de landelijke actie, die rem- en licht week genoemd is. Gisterochtend heeft de Rijkspolitie met medewerking van de hoofd-ver- keers-brigadiertjes de fietsen gecon troleerd van alle kinderen van de la gere scholen, die dagelijks op hun fiets op school komen. Er werden 230 fietsen gekeurd waarvan er 137 een of meer gebreken vertoonden. De meeste gebreken wer den aangetroffen aan de achterkant: 100 zonder wit spatbord! Bij 53 was de bel niet in orde; bij 17 deugden de remmen niet; 12 maal was het stuur niet vertrouwd, 33 hadden geen brandend achterlicht en 24 hadden hun voorlicht niet in orde. Alle kinderen kregen een briefje, waarop de fouten aangestreept wa ren en zij kregen de opdracht de ge breken te herstellen, aangezien Don derdag een controle zou plaats vin den. Tussen half vier en half vijf werden deze kinderen gratis in de gelegenheid gesteld hun achterspat bord wit te laten maken. Maandagavond heeft de politie een straatcontrole ingesteld. Van de 100 gecontroleerde fietsen vertoonden er 31 gebreken. Op Donderdag (vanavond) tussen 19 en 20 uur en Zaterdagmiddag tussen 15 en 16 uur kan ieder, die dat wenst, zijn fiets gratis laten con troleren in het Vèrkeerslokaal van de Vereniging aan de Veurseweg (voormalige R.K. Kleuterschool). Te gen een kleine vergoeding kan dan tevens het achtersportbord wit ge maakt worden. Z0ETERMEER MISSIETENTOONSTELLING. Op Vrijdag, Zaterdag en Zondag zal in het parochiehuis een grote missie tentoonstelling worden gehouden, die georganiseerd wordt door de missie club „St. Willibrordus" van de Broe ders van O. L. Vrouw uit Dongen. Het doel van deze tentoonstelling is op de eerste plaats meer bekend heid te geven aan het werk der Broe ders in de missie om daardoor liefde voor het missiewerk aan te kweken of te bevestigen. Niet ieder is geroepen zich per soonlijk en daadwerkelijk in te zet ten, maar wel is ieder verplicht de „frontstrijders" te steunen. Het is een goede gedachte geweest deze ten toonstelling aan de Missie-Zondag te verbinden, een tentoonstelling die al lerlei voorwerpen uit de missiegebie den toont en waarbij men van de Broeders iets kan vernemen over hun leven en werken in Indonesië, Cu- ragao en Belgisch Congo. Naar men ons verzekerde, zal er alles in het werk gesteld ,worden, om Wajangvertoningen te geven en zo mogelijk een demonstratie van Javaanse dansen. Geboren: Antonda H. Uythoven, Molenstraat 13; Apolonia M. C. Wes terman, Rokkeveenseweg 44. Ondertrouwd: J. de Wit 27 j. en M. Veerman 27 j.; P. A. den Boef 24 j. en P. A. G. Stouten 17 j. Gehuwd: J. M. Scholte 31 j. en B. E. Reeuwijk 29 j. Vlaggen uit vele huizen Terwijl de kerkklokken hun juich tonen over Nieuwveen uitstortten en aan vele huizen de nationale drie kleur met de pauselijke wimpel wap perde, arriveerde gisteravond bij huize St. Ursula, de grijze herder van het Haarlems diocees, mgr. J. P. Hui bers, om de nieuwe kapel-kerk van het huis, dat zich reeds lang met een kleine noodkapel moest behelpen, Sobere, doch indrukwekkende luister. Om half acht vanmorgen begon nen de liturgische plechtigheden in het prachtige bedehuis, dat in basi liek stijl is opgetrokken en dat ook wat het interieur betreft een sobere doch indrukwekkende luister uit- straatlt. Tot besluit van de inleidingsplech tigheden celebreerde mgr. Huibers een pontificale H. Mis. Het zusters- koor zong de vierde Gregoriaanse Mis, Mgr. Huibers werd geassisteerd door mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Amsterdam, onder wiens bestuur huize St. Ursula in 1935 werd gesticht Troondiakens waren: de pastoors P. L. J. M. Schretlen en H. J. P. Tabink resp. pastoor van Nieuwveen en Ze venhoven. Diakens bij de H .Mis wa ren de directeur van het Moederhuis van de Zusters Ursulinnen in Bergen de zeereerw. heer H. J. A. Slijkerman en prof. Nolet van Hageveld. De ove rige functies werden waargenomen door de oud-kapelaans van Nieuw veen en de parochiezoon, pater Aker boom, die destijds de eerste misdie naar van huize St. Ursula was. Oude tabernakel nog tijdelijk gebruikt. Onder de genodigden bevonden zich de algemeen overste van de Congre gatie van de zusters Ursulinnen, de eerwaarde moeder Gabriël, moeder Bonifacia, zuster Paula, de hoofdin specteur van het krankzinnigenwe zen dr. J. H. Pameyer, de dokters van het huis, de architect en de aanne mer. Het oude tabernakel zal nog tijde lijk worden gebruikt en het houten noodaltaar, zal voorlopig als Maria- altaar dienst doen. HAZERSWOUUE [H.R.] Voetganger aangereden. Woens dagavond is een wielrijder, de heer Vreeswijk, in botsing gekomen met de wandelaarsters, mej. v. d. Laan. De aanrijding werd veroorzaakt door het verblindende licht van een passerende auto. De E.H.B.O. verleende eerste hulp, waarna een dokter een hersenschud ding constateerde en het slachtoffer naar het ziekenhuis liet brengen. De wielrijder liep geen verwondingen op. H00GMADE BEZWAREN RIJKSWEG 4A. Ten overstaan van de Commissie belast met het aanhoren van bezwa ren tegen de onteigening van gron den t. b. v. de aanleg van de Rijks weg 4A zijn door een negental inge zetenen van Hoogmade bezwaren in gediend. Thans is het door deze com missie opgemaakte rapport versche nen, waarin wordt medegedeeld, dat de bezwaren voor een gedeelte ver band houden met, als gevolg dezer onteigening, eventueel te ontvangen schadeloosstelling. Aangezien dergelijke bezwaren niet 111 p.; 2. N. de Winter—J. v. Kampen in aanmerking komen om in het on- derhavige stadium der onteigenings procedure te worden onderzocht, kun nen zij mitsdien buiten beschouwing worden gelaten. Dair deze bezwaren meer de tech nische zijde van het uit te voeren werk betreffen, heeft de Directeur- Hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat hieromtrent gerapporteerd met welk rapport de Commissie zich heefc kunnen verenigen. Op grond van de Onteigeningswet worden opgemelde stukken ter ge meente-secretaris voor een ieder ter inzage gelegd. 106 p.; 3. P. BramaC. Koster 103 p.; 4. Th. v. AkenW. Schelvis 101 p.; 5. F. Schreurs—J. v. Noort 99 p.; 6. Echt paar de Winter 94 p.; 7. J. Seijsener—M. Heemskerk 93 p.; 8. P. de Haas—J. Koe- lewijn 89 p.; 9. Th. de LincelJ. van Wieringen 87 p.; 10. Echtpaar Zoeten daal 87 p. Groep B: 1. Echtpaar Turk 123 p.; 2. J. BodarJ. Kneefel 123 p.; 3. B. Zand bergenM. de Winter 112 p.: 4. W. BroekhofN. v. Nes 109 p.; 5. P. Meijer —F. Broekhof 109 p.; 6. Echtpaar Kroon 92 p.; 7. R. Bakker—G. Keijzer 91 p.; 8. R. v. d. Veek—J. Smit 89 p.; 9. P. Koster—J. v. d. Burg 64 p.; 10. Dames Kroon 46 p. Laatste Berichten DE GEVOLGEN VAN „HAZEL" IN CANADA. De Canadese ambassade in Den Haag heeft bericht ontvangen, dat tengevolge van de orkaan Hazel en de daarop gevolgde overstromingen in Ontario tot dusver 78 doden zijn geteid. Vijftien personen worden ver mis'. Naar schatting zijn 2000 per sonen dakloos geworden. De schade aan eigendommen kan nog niet nauw keurig worden geschat, maar de ra mingen lopen van 20 tot 100 millioen dollar. Voor wat Holland Marsh betreft, waa.- in hoofdzaak Nederlandse im migranten wonen, is medegedeeld, dat dit gebied 3 tot 10 meter diep on der water heeft gestaan. Daardoor zijn de woningen van ongeveer 1200 mensen getroffen. Er is veel oogst ver.or en gegaan en grote schade aan gericht aan andere middelen van be staan Hun, die inlichtingen omtrent fa milieleden of vrienden in het getiof- fen gebied willen inwinnen, raadt de Canadese ambassade, in overleg met het Nederlandse Roode Kruis, aan, zich te wenden tot het Canadese Rooae Kruis, Jarvis street 460, To ronto, Canada. Het informatiebureau van het Nederlandse Roode Kruis, Jan Evertstraat 9, Den Haag, is be reid, eventueel daarvoor bemiddeling te verlenen. Dit bureau is overigens van mening, dat een brief, direct ge richt aan de betrokken familielede'1 of vrienden, in vele gevallen het snelst resultaat zal hebben.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2