'N PRINCIPIEEL ACCOORD Radiografisch bestuurde sleepboot INZAKE 'T SAARPROBLEEM 5100 SP ION N AGE Voorbeeld: Mendès-France en Adenauer werden het eens Brits-Egyptische overeenkomst getekend De Nederlanders van Holland Marsh niet verslagen Metaalmoeheid veroorzaakte luchtramp Afscheid van het zachte weer Directeur: C. M y. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13327 NOG MEER BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties E0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w-, 12.15 p mnd„ I 6.40 p. kwart. Franco p. p. t 6.80 - Advertenties: 15 ct. p.' m.m. Telefoontjes 11.50 NIEUWE RICHTLIJNEN JLÏet schijnt nodig, nu minister Al- gera de richtlijnen van de Com missie Vergunningen Personenver voer (C.V.P.) heeft gewijzigd en de Nederlandse Vereniging van Trans portondernemingen daartegen in het geweer is gekomen, de geschiedenis van deze zaak nog even te releveren. Met het doel om de coördinatie niet de opheffing van particuliere autobusondernemingen tot stand te brengen kwam in 1939 de wet Auto vervoer Personen (W.A.P.) tot stand, die uitsluitend beoogde een redelijke en duurzame voorziening in de ver voersbehoeften te bevorderen. Het resultaat van deze „coördinatie" is geweest de volledige opruiming van niet minder dan 68 van de be staande particuliere lijndiensten. De cijfers kan men vinden in de M. v. A. van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, minister Spitzen, in 1948. Bestonden er op 10 Mei 1940 nog 286 vergunninghouders, op 1 Maart 1943 was dit aantal reeds ingekrom pen tot 126. Dit kon gebeuren, door dat de Duitsers tijdens de bezetting de W.A.P. vervingen door het Vierde Uitvoeringsbesluit van de Secretaris- Generaal van het ministerie van Ver keer en Waterstaat van 1 Juli 1940, waar bij alle macht in handen van deze functionaris werd gelegd, die daarbij werd geassisteerd door de commissie Vergunningen Personen vervoer. Dat er van de datum van 1 Maart 1943 af slechts 4 bedrijven verdwe nen, danken de particuliere onder nemers hieraan, dat de C.V.P. op die datum haar werkzaamheden moest staken. Maar direct na de bevrijding toen het Vierde Uitvoeringsbesluit nog gold, werd de zaak op dezelfde voet voortgezet tot aan de 'aanne ming van de motie Serrarens op 16 December 1946. Tot aan die datum verdwenen opnieuw niet minder dan 31 ondernemers uit het vervoer. Uit de motie Serrarens bleek reeds, dat de Kamer geen verdere oprui ming van particuliere lijndiensten wenste, doch de coördinatie verwe zenlijkt wilde zien op basis van sa menwerking door de onderscheidene toen nog exploiterende vergunning houders. Daarom werd bij de wijzi ging van de W.A.P. op aandrang van de Kamer een dwingend voorschrift opgenomen, dat bij Algemene Maat regel van Bestuur aan de commissie, de C.P.V. dus, „Richtlijnen" zouden worden gegeven. Deze richtlijnen werden echter zo ingewikkeld geredigeerd, dat de mo gelijkheid tot samenwerking tussen de verschillende ondernemers-ver gunninghouders en dat was de uiteindelijke bedoeling van de Ka mer gemakkelijk kon worden ge frustreerd. Men moest toen wel tot de conclu sie komen, dat het de bedoeling van de C.V.P. was niet te coördineren, maar op te heffen. Daarom kwam in 1952 de heer Van den Heuvel opnieuw ipet een motie, om nu eens een einde te maken aan de uitschakeling van kleine en mid delgrote autobuslijnen en wel zo, dat tenslotte aan art. 13 derde lid van de wet (vrijwillige samenwerking) uitvoering zou worden gegeven en dit artikel 13 dus te realiseren. Deze motie van dr. Van den Heu- vei was mede ondertekend door het toenmalige lid der Tweede Kamer, nu minister Algera. Maar er ging weer geruime tijd voorbij, dat er iets gebeurde. Het enthousiasme voor wijziging van de richtlijnen, welke van deze motie het gevolg zou moeten zijn, was blijk baar niet zo heel groot. Deze wijzi ging was echter noodzakelijk, omdat de in de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (N. V.T.O. georganiseerde grote ondernemingen niet bereid bleken tot samenwerking met de kleinere ondernemingen, in dien zij daartoe niet gedwongen wer den door de richtlijnen van de C.V.P. Dat ontbreken van samenwerking werd aangewakkerd door de weten schap, dat zij op de oude richtlijnen de kleinere ondernemingen gemak kelijker zouden kunnen opslokken. jpn nu is minister Algera dan met de nieuwe richtlijnen gekomen, waardoor aan het opheffen van klei- Na het recordbedrag, dat Maandag j.l. bij het Comité Vluchtelingenhulp 1954 binnen kwam (giro 5100), n.l. 62.000, is de opbrengst van Dinsdag niet pover, want de kilo's girostrook jes opgeteld leverden het bedrag van f 51.000,op, zodat de stand van de bijzondere girore kening, die hulp moet verlenen aan de honderdduizenden, die momenteel wegteren in sombere kampen, thans 283.000 gulden bedraagt. Het accoord wordt nu verder uitgewerkt De Franse premier Mendès-France en de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer hebben gisteravond in beginsel overeenstemming bereikt over een oplossing van het Saarprobleem. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken noemde de bespreking van gisteren „hoogsc bevredigend". De beide staats lieden bespraken het geheel der Frans-Duitse betrekkingen. Overeenstem ming werd bereikt over een aantal maatregelen ter bevordering van de economische betrekkingen. Ook de mogelijkheden van uitbreiding der cul turele samenwerking zijn bezien. ben besloten het Saarprobleem zo danig aan te pakken, dat in het ein de van deze week een gemeenschap pelijke verklaring kan worden uit gegeven, aldus een woordvoerder van de Duitse afvaardiging. Vandaag zouden werkgroepen bij eenkomen om de overeenstemming die Mendès-France en Adenauer Dinsdag bereikten, op economisch en cultureel terrein een concrete vorm te geven. OVERLEG MET PARTIJEN. Dc Franse woordvoerder zei, dat Adenauer aan Mendès-France heeft te kennen gegeven, dat hij met de leiders der politieke partijen te Bonn overleg wil plegen alvorens offi cieel een accoord aan te gaan. Dit overieg is inmiddels reeds begonnen. Verwacht wordt, dat men daarna opnieuw zal bijeenkomen voor een definitieve negeling, als de Duitsse partijleiders tenminste de gedrags lijn van de kanselier onderschrij ven. Kanselier Adenauer heeft tegen over de pers verklaard, dat hij de fractieleiders van de regeringspar tijen zal uitnodigen om in de loop van de week naar Parijs te komen. Franse en Duitse deskundigen zijn inmiddels begonnen met het opstel len van een ontwerp-overeenkomst. Mendès-France en Adenauer heb- Diplomatisch incident te Moskou Zeven Westelijke ambassadeurs, o.w. de Britse, de Amerikaanse en de Franse, hebben Dinsdagavond een diner, dat in Moskou werd gegeven door de Birmaanse ambassadeur, Maung Ohn, verlaten, toen bleek, dat Stoffel wordt beslist brandweerman DEK AN4AL20NE zij met de communistisch-Chinese en de Oostduitse ambassadeurs aan één tafel moesten zitten. Naar verluidt bemerkten de Wes telijke ambassadeurs pas na aan komst in het Sovietskaja hotel, waar het diner werd gegeven, dat zij de Chinese en de Oostduitse ambassa deurs als tafelgenoten hadden. Ook de Nederlandse ambassadeur in Mos kou, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mat- tos verliet reeds kort na aankomst het hotel. De voornaamste gast op het diner was de Russische minister van bui tenlandse zaken, Molotof. De zeven Westelijke ambassadeurs hebben hem persoonlijke boodschappen gezonden, waarin zij verklaren, dat hun ver trek geen geringschatting van hem (Molotof) betekende, doch een gevolg was van de aanwezigheid van am bassadeurs van landen, waarmee hun regeringen geen normale betrekkin gen onderhouden. Overstromingen in Engeland Een van de nieuwtjes onder de inzendingen naar de wedstrijd voor radio grafisch bestuurde modellen te Parijs. Een sleepboot, onderzcebootjager en droogdok, alles radiografisch bestuurd met behulp van een radiozender. Over de ontruiming van de Suez-kanaalzóne De Egyptische premier, kolonel Gamel Nasser, en de Britse minister van staat, Anthony Nutting, hebben Dinsdagavond in het parlementsge bouw in Cairo de Brits-Egyptische overeenkomst getekend, die voorziet m terugtrekking van de 80.000 man Britse troepen uit de zóne van het Suezkanaal binnen 20 maanden. De uiteindelijke bijeenkomst was Maandag bereikt. DE TERUGTREKKING DER TROEPEN. De Dinsdagavond in Cairo gele kende overeenkomst in terugtrekking van de 80.000 man Britse troepen uit Egypte vóór 20 Juni 1956. De Britse troepen zullen echter naar de basis van het Suezkanaal mogen terugke ren „in geval van een gewapende aanval van een vreemde mogend- xt« 4j heid" op Turkije of enige andere Hn i''A*?™1 Arabische staat Egypte zal dan voor terugkeer havenfaciliteiten zijn in het Noorden van Groot-Brit- tannic twee grote steden en vele dor pen door overstromingen geïsoleerd. Honderden personen zijn dakloos ge worden. Weg-, spoorweg- en telefoon verbindingen zijn verbroken. De Markstad Wigton in Cumber land is sinds Maandagmiddag geheel van de buitenwereld afgesneden. Het zelfde is het geval met Omagh ir Noord-Ierland, waar in honderden huizen en winkels het water een me ter hoog staat. Met roeiboten werden bewoners van laaggelegen wijken van Glas gow uit hun door water omgeven hui zen gehaald. In Noord-Ierland zijn ook talrijke mensen geëvacueerd. Op vele plaatsen houdt de regen nog aan. Voor één Zaandammer (tje) is de grote brand een gebeurtenis, waar hij nog lang aan zal denken, en die misschien wel beslissend zal zijn voor zijn toekomst. De 11-jarige Stoffel Fhaner, die vast van plan is, later brandweer man te worden, is voor, tussen en na schooltijd iedere dag present op de plaats van de brand (waar men nog steeds druk bezig is met de na blussing). Zijn boterhammen moe ten hem worden nagebracht want de tocht naar huis neemt volgens hem véél te veel tijd in beslag. De brandweerlieden die daar bezig zijn kennen hem al: gewapend met een helm en kaplaarzen helpt hij waar hij kan. Dinsdag kreeg hij dé kans van zijn leven: met een echte straalpijp mocht hij blussenEen glorieus mo ment, waarvan de fotograaf toen dit plaatje maakte. nere ondernemingen een einde wordt gemaakt. Deze nieuwe richtlijnen houden in, dat aan uitgeschakelde exploitanten, die geen schadever goeding voor de opheffing van hun bedrijf hebben aanvaard, voorkeur moet worden verleend, indien zij er niet in slagen andere aanvragers tot samenwerking te bewegen. Men kan erin komen, dat dit in de N.V.T.O. grote teleurstelling heeft gewekt. Daar zou men liever het ge hele monopolie van het streekver voer hebben gehad, waarheen men al aardig op weg was. Dat men in de partijkringen van de P.v.d.A. deze wensen van de N.V.T.O. voorstaat, is al minder te begrijpen, want al verstaat men daar deze wensen als ordeningspolitiek, welke men in socialistische kringen pleegt voor te staan, het moet toch een vreemde wijze van ordening worden genoemd, als men deze be reikt door zijn concurrenten een voudig af te slachten, zij het dan ook met betaling van een vergoeding. De N.V.T.O. heeft van deze teleur stelling blijk gegeven door een adres aan de Staten-Generaal. Daarop zullen we in een vervolg artikel nader terugkomen, Toch twee immigranten omgekomen De helpende hand Ofschoon aanvankelijk gemeld werd, dat bij de overstroming van Holland Marsh in Canada geen Ne derlandse immigranten waren omge komen, blijkt nu toch, dat er twee Nederlanders bij verdronken zijn. De slachtoffers zijn de heren A. H. Brasz uit Enschede en Th. van Gel der uit Hengelo. Zij woonden bij el kaar in Toronto. De Nederlanders uit Holland Marsh, het vruchtbare vijfduizend hectaren grote landbouw gebied ten Noorden van Toronto, zijn inmiddels aan de slag gegaan om de dijken te dichten en althans het grootste gedeelte van hun land te rug te winnen. Een vijfde deel van het gebied zullen zij echter moeten opofferen omdat daar voorlopig geen redden aan is. De boeren van Holland Marsh zijn Dinsdag reeds begonnen met het dichten van een duiker die onder de weg doorloopt welke het gebied door snijdt. Deze weg die tevens als dijk dienst doet, deelt Holland Marsh in een Oostelijk en een Westelijk deel. Het Oostelijk deel, dat vier-vijfde van het gehele gebied beslaat, zal het eerst worden drooggelegd, de Weste lijke polder is voorlopig opgegeven. Waterpompen van enorme capaci teit worden opgesteld om direct als de duiker dicht is met het leegpom pen te beginnen. Men hoopt binnen tien dagen het water weg te hebben en dan kan de oogst ter waarde van twaalf millioen gulden nog gedeelte lijk gered worden. Maar dan zullen de boeren moeten beginnen aan de wederopbouw van hun huizen en schuren die of geheel vernield of zwaar beschadigd zijn. Het is de vraag of de geëvacueerde bevolking nog voor de winter terug kan keren. 1 De Nederlandse ambassadeur in Canada, Lovink, heeft de steun van de Nederlandse regering toegezegd, Premier Leslie Frost van Canada be loofde bij een bezoek aan het ramp gebied alle medewerking en de Ca nadese burgers helpen op grote schaal door het zenden van geld aan de hulporganisaties. Op één dag kwam een millioen dollar binnen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft zijn hulp aangeboden indien die no dig mocht zijn. Door bemiddeling van de aartsbisschop van Toronto, kardi naal McGuigan, heeft de Paus een bedrag van tienduizend dollar aan de slachtoffers doen toekomen en zijn medeleven met de ramp betuigd. verlenen. De basis in de kanaalzone zal na het vertrek van de Britse troepen in goede staat worden gehouden door de Egyptische regering en Britse particuliere maatschappijen. De Britse «troepen zullen, als zij naar de basis teruggekeerd zullen zijn Egypte opnieuw moeten verlatcfi onmiddellijk na beëindiging van de vijandelijkheden. Groot-Brittannië en Egypte zullen in geval van een dreigende aanval op Turkije of een Arabische staat over leg plegen. Egypte zal op Egyptische vliegvel den diensten verlenen ten behoeve van vliegtuigen van de R. A, vluchten, waarvan tevoren kennis is gegeven. Groot-Brittannië en Egypte herha len ;r het verdrag, dat zij vastbeslo ten zijn hun verplichtingen als V.N.- lid na te komen en de conventie van het Suezkanaal van 1888, die vrije vaart door het kanaal verzekert, toe te passen. De overeenkomst loopt af op 9 Oc tober 1961, tenzij beide partijen her nieuwing wensen, CAIRO IN FEESTSTEMMING. In Cairo heerste gisteravond een uitgelaten feeststemming. De kran ten hadden Dinsdagavond met grote letters de ondertekening van het ver drag aangekondigd en nog vóór de on dertekening werden overal vlaggen uitgehangen en versieringen aange bracht. Toen het donker werd, brand de een feestverlichting. Korreltje Wanneer wensen paarden waren, behoefden bedelaars niet te lopen. Het ongeluk met de „Yoke Peter De commissie, welke te Londen is ingesteld om de oorzaak op te sporen van de ramp, welke op 10 April een Brits passagiersvliegtuig bij Elba is overkomen, is tot de conclusie geko men, dat z.g. metaalmoeheid de oor zaak is geweest. Proeven hebben n.l. aangetoond, dat de Comet „Yoke Peter" (het vliegtuig dat bij Elba neerstortte) door de in de cabine ontwikkelde druk ontploft is, zodat de passagiers in een fractie van een seconde naar buiten geslingerd werden met grote kracht. Het is gebleken, dat de mo toren niets met het ongeluk uitstaan de' hadden en ook moet elke moge lijkheid van sabotage uitgesloten worden geacht. In totaal hebben de Cornets, proef vluchten inbegrepen, 13% millioen km afgelegd, waarmee de betrouw baarheid van het toestel wel bewe zen was. Doch het gebeurt wel meer in de historie, zei Sir Lionel, dat er een ogenblik komt, waarin nieuwe prin cipes en methodes leiden tot een ramp die vele mensenlevens ,kost. Dit was het geval met de Cornet, omdat de wetenschap nog niet ten volle bekend was met de metallur gische wetten en het verschijnsel van staalmoeheid. De reconstructie van de bij Elba opgeviste delen der Cornet heeft on omstotelijk uitgewezen, dat het punt, v/aar de metaalmoeheid haar oor sprong vond, gelegen was bij de plaats waar de antenne van de rich tingzoeker de vliegtuigromp verlaat. Woensdag, wordt in het gehele land de beëindiging van de 72-jarige bezetting der kanaalzone gevierd als een nationale feestdag. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL BEWOLKING. Overwegend zwaar bewolkt I met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige tot krach- I tige en aan de Waddenkunst mogelijk tijdelijk harde Weste- j lijke wind. Dezelfde of iets la- 1 gere temperaturen. 21 Oct.: zon op 7.14 en onder 17.35; maan op 1.28 en onder 15.25 uur. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw STOCKHOLM motregen OSLO zwaar bew. - KOPENHAGEN geheel bew. LONDEN zwaar bew. AMSTERDAM zwaar bew. BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUENCHEN ZUERICH WENEN INNSBRUCK GENEVE LOCARNO ROME licht bew. zwaar bew. mist regen zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Noordelijke IJszee, ruim 500 KM ten Noorden van Schotland, ligt een zeer diepe Oceaandepressie, waar in de restanten van de oude tropische cycloon „Hazel" zijn opgenomen. Het koufront er van heeft vannacht Schotland bereikt en trekt nu lang zaam in Zuidoostelijke richting ver der. Het zal vannacht over een groot deel van ons land trekken, waarbij wat regen zal vallen. Morgen stroomt weer iets koudere lucht over ons land, zodat de temperatuurdaling, die Dinsdag inzette, nog voortgaat. De kans op terugkeer van het voor de tijd van het jaar vrij warme weer is vrijwel verkeken. De warme lucht is nu tot de Pyreneeën Alpen en Bal kan teruggedrongen en de depressie activiteit op de Oceaan is van dien aard, dat een uitval van de warme lucht voorlopig onmogelijk is. We nemen daarmee afscheid van een eerste Octoberhelft, die ons zacht weer bracht met een gemiddelde temperatuur van bijna twee graden boven de normaal.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1