Geslaagde steun uit burgerij maakt tijdige aardappeloogst mogelijk Vijf Mei a.s. Nationale Feestdag Europese verkeerslieden vertrekken a.s. Zondag als liefdeboden naar Sydney Vuur-aantrekkende boerderij in Friesland door brand vernietigd Bulgaar lag 27 uur tussen treinassen om in Utrecht de vrijheid te vinden Goederentrein ontspoorde pond MAANDAG 18 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Aardappelvelden zijn geen goudvelden Noord Holland heeft voldoende krachten en Groningen komt rooimachines te kort Er heerst ontevredenheid onder een deel van het vrijwillige aardappel- oogstlcger, dat de strijd tegen de tijd op de natte Groninger veengronden is begonnen. Men heeft naar wij van talrijke vrijwiiligers vernamen de verdiensten voor het binnenhalen van de aardappeloogst ietwat te rooskleurig voorgesteld. Er werd n.l. gesproken over een honorering van om en bij de 15.— per dag, en de praktijk is, dat de vrijwilligers, die s ochtends om zes uur uit de stad Groningen vertrekken, 's avonds om| zes uur om en bij de 8.verdiend hebben. Er zijn er, die daarom uit bet aardappeleger zijn „gedeserteerd". Anderen zijn zo vol idealistische gevoelens, dat zij ondanks de huns in ziens lage honorering door blijven werken. Het vrijwillige aardappelleger i4 de Provincie Groningen, dat geregistreerd is, bleek 758 man groot te zijn. Maar Maandag vertrekken er uit de stad Groningen al een vijftiental bussen extra met een leger vrijwilligers, onder wie gemeentelijk personeel, brandweerlieden en scholieren, van om en bij de 400 personen. Plaatselijk is het aanbod van vrij willigers in de provincie Groningen zeer groot, zodat men op het ogen blik bij de stichtingg voor de land bouw geen voldoende overzicht heeft van het aanbod van arbeidskrachten. Dat is de reden, waarom men Zater dag, het aanwerven van vrijwilligers heeft stopgezet, die men hoopt te kunnen lenen van boeren uit Fries land, de N.O.-Polder, uit gedeelten van Drente en Groningen, waar men deze machines niet meer nodig heeft. De vrijwilligers zullen voorna melijk achter deze rooimachines moe ten rapen. De situatie was Zaterdag in de veenkoloniën zo, dat men meer werkkrachten dan rooimachines had. Tientje per dag mogelijk. De stichting van de landbouw in Groningen deelt naar aanleiding van de ontevredenheid onder de vrijwil ligers over de honorering mede, dat, wanneer men de weersomstandighe den mee heeft en hard werkt, men op een honorarium van om en bij de 10,kan komen, waarvan loonbe lasting moet worden betaald. Reke ning houdende met de weersomstan digheden, kunnen de vrijwilligers gemiddeld rekenen op een honora rium van ƒ10,— tot ƒ9,—. De stich ting voor de landbouw in Groningen betreurt, dat bij verschillende vrij willigers de onjuiste indruk is ge wekt, dat men een hogere honorering zou krijgen. Eerst de practijk. De senaat van het Wagenings stu dentencorps heeft aan de rector- magnificus voorgesteld, het studie programma op te schorten, teneinde de studenten in de gelegenheid te stellen behulpzaam te zijn bij oogst- werkzaamheden. De rector-magnificus heeft toegezegd, de colleges en prac tica voor het propaedeuse a en can- aidaats a veertien dagen uit te stel- Kostprijs van de melk is wederom gestegen Te grote verschillen Het Landbouw-Economisch Insti tuut heeft wederom een berekening gemaakt van de in het komende jaar te verwachten kostprijzen voor melk. Uit deze berekening blijkt dat de kosten van de melkproductie, verge leken met het vorige jaar, aanmerke lijk zijn gestegen. Deze stijging is op de zandgronden weer belangrijk gro ter geweest dan in de weidegebieden. Tussen de verschillende gebieden bestaan grote kostprijs verschillen; deze liggen in midden-Brabant bijna 7.per 100 kg. melk hoger dan in het kleiweidegebibd van Friesland. Deze ontwikkeling maakt het vol gens het hoofdbestuur van de Frie- sche Maatschappij van Landbouw steeds moeilijker voor geheel Neder land een garantieprijs vast te stellen, op basis van landelijk gemiddelde kostprijs. len op voorwaarde, dat een voldoen de aantal studenten zich aanmeldt. De studenten zullen in dat geval ter beschikking worden gesteld van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzienng om te helpen bij de aardappeloogst in Drente. En straks de bieten. Met ingang van Maandag zijn 150 leerlingen van middelbare scholen uit Den Helder aangeworven voor oogstwerkzaamheden op het eiland Texel. Tweehonderd leerlingen van de technische school te Hoofddorp gaan aan het werk in de Haarlem mermeer; in de IJpolders, in de Beemster, de Schermer en de Pur- mer komen honderd gemeentewerk lieden uit Amsterdam. De inspectie Haarlem van het bu reau oogstvoorziening neemt aan, dat daarmede is voorzien in het te kort aan arbeidskrachten in de pro vincie Noord-Holland voor 't rooien van aardappelen. Men hoopt, dat het weer goe blijft en dat er niet te veel verloop meer komt, zoals in de afgelopen weken. Vele vrijwilligers bleven slechts kor te tijd werkzaam. Men verwacht dan dat in ieder geval voor de uiterste datum, 1 November, de aardappelen uit de grond zullen zijn. De normale streefdatum is 10 a 15 October. Daar na zal begonnen worden aan de oogst van suikerbieten. Vertraging in deze bietenoogst zal ook zoveel mogelijk moeten worden voorkomen met het oog op het suikerhalte en op de tijdige bewerking. 13 Koeien gedood De grote boerderij van de landbou wer J. de Jong te Doniaga in de ge meente Doniawerstal (Friesland) is Zaterdagmiddag door een tot nu toe onbekende oorzaak ontstane brand geheel verwoest. Zes koeien kwamen in de vlammen om, terwijl zeven an dere koeien verwondingen opliepen en moesten worden afgemaakt. Een grote hoeveelheid hooi ging tevens verloren. De schade, die door verzeke ring wordt gedekt, wordt op ongeveer 140.000 geraamd. Na het ontdekken van de brand werd de brandweer van St. Nicolaas- ga gealarmeerd; deze bleek niet aan wezig te zijn. De hulpbrandspuit van Regering geeft volle vrije dag en veel steun Zoals In de Troonrede en de daarop volgende verklaring van de Minister president reeds te beluisteren viel, koestert de regering het voornemen um de tiende verjaardag van Nederlands bevrijding, die 5 Mei a.s. een feit zal worden, met grote luister te vieren. Niet alleen zal op 5 Mei een volle dag vrij worden gegeven, maar tevens is reeds een overkoepelend orgaan in het leven geroepen, dat de feestelijk heden moet voorbereiden. Men heeft reeds contact gezocht met dè diverse organisaties van het Ne derlandse culturele en sociale leven en overal blijkt de gedachte te leven, dat deze viering grootser moet worden, dan de afgelopen jaren het geval was. Ook is een speciaal contact gelegd tussen de Zuidelijke en Westelijke provincies en het resultaat daarvan is, dat ook het Zuiden 5 Mei 195ü als een algemene feestdag zal beschouwen. De'regering heeft voorts toegezegd mogelijk een grootse militaire plech tigheid bij Wageninngen, waar op 5 Mei 1945 de capitulatie van Duitsland aanvaard werd, te zullen organiseren, terwijl zij aan de schrijfster Hella Haasse opdracht gegeven heeft een bevrijdingsspel te schrijven. Langweer rukte na alarmering even wel direct uit, doch de brand had spoedig zo'n grote omvang aangeno men, dat aan blussen niet viel te den ken. De naastgelegen boerderij kon, doordat zij rnat is gehouden, behouden blijven. De hulpbrandspuit van Lang weer kreeg kort na aankomst as sistentie van de brandweren uit Jou- re, St. Nicolaasga en Lemmer, die aan een oefening in Wolvega deelnamen. Van de uit ongeveer veertig# koeien bestaande veestapel konden zes stam- koekkoeien die zich in de stal be vonden niet meer worden gered. Ze ven koeien die reeds naar buiten wa ren gedreven, moesten later nog wor den afgemaakt. Slechts een klein deel van het huisraad kon worden ge red. Voorts verbrandden behalve vele pakken hooi een partij stro, een transporteur, enige rijwielen en ver scheidene landbouwwerktuigen. In 1929 werd de boerderij eveneens door brand geteisterd, waarbij een in wonende dienstbode de dood vond. In de afgelopen 25 jaar is de brandweer verscheidene malen bij de boerderij geweest voor een schoorsteenbrandje of na een blikseminslag. Thans ech ter bleven van het kapitale boerenbe drijf slechts twee schuurtjes gespaard. Door nog onopgehelderde oor zaak is Vrijdagavond een 23-jarige Rozendaalse motorrijder op de weg van Kampen naar Wezep tegen een rijdende vrachtwagen aangereden en op slag gedood. Het over de kop slaan van een motor was Zaterdagmorgen te Elden bij Eist oorzaak, dat de 22-jarige mej. Oostveen uit Arnhem, die van de duozitting werd geslingerd, op slag gedood werd. Bemodderd en versuft kwam hij op 't station vanonder internationale trein ie voorschijn HOE ERNSTIG DE VERDRUKKING achter het IJzeren Gordijn is en hoe sterk de drang naar vrijheid, is Vrijdag weer gebleken, toen op het Utrechtse station vanonder de internationale expres uit Oostenrijk een totaal versufte en bemodderde man kwam gekropen, die 27 uren op de assen van de trein gelegen heeft om zodoende de vrijheid te bereiken. Zijn verschijning verwekte natuurlijk de nodige consternatie op het sta tion. zijn kleren waren stijf van de modder en de man keek versuft om zich been en praatte een taal, die niemand begreep. Na enig overleg ontfermde de politie zich over hem en bracht hem naar het politie-bureau, waar hij een bad, eten, sigaretten en schone kleren kreeg, welke laatste door het Leger des HeiJs ter beschikking werden ges'teld. Men moest eerst een tolk opzoeken, voor men de Bulgaar een verhoor af kon netpen, maar daarna kwam weer het „gewone" verhaal, dat al zo dikwijls verteld en beschreven is en dat thans alleen maar scherper uit kwam, omdat een mens het vertelde, die 27 uren in een onmogelijke houding tussen de assen van een denderende trein had gezeten, om dit verhaal te> hunnen vertellen. HET „GEWONE" VERHAAL. De 40-jarige Jordan Tasev is de zoon van Bulgaarse boeren, die door het Russische bewind hun boerderij kwijtraakte. Hij had enkele jaren gepoogd in mijnen en als boerenar beider de kost te verdienen, maar de Russische dwingelandij drukte hem ten slotte zo zwaar, dat hij poogde de vrijheid te bereiken. In Tito vergist. Zijn plan nam vaste vormen aan, toen hij hoorde, dat Tito zich van de Russische druk bevrijd had en con tact zocht met het democratisch Wes ten. Dat echter ook Tito slechts een communistische dictator is, die mo menteel toevallig meer heil ziet in 'n vriendschap met het Westen, onder vond hij al zeer gauw, want nauwe lijks de grens gepasseerd, werd hij door de Joegoslavische staatspolitie gearresteerd en naar een kamp ge bracht. Diverse malen poogde hij te ont snappen, maar steeds mislukten de pogingen, totdat op zeker dag een autoriteit per auto het kamp bin nenkwam en zijn wagen enige tijd onbewaakt liet. Politiek asyl. Van deze gelegenheid maakte Jor dan Tasev gebruik; hij verborg zich in de wagen en bereikte zo de Rus sische zóne van Oostenrijk. Hier wist hij na enig omzwerven op het sta tion te komen, waar hij zich verborg tussen de assen van een internatio nale trein, die hem 27 uren later in Utrecht op het station zette. Nadat hij een bad genomen had, een stevig maal genoten en een si garet gerookt had, kwam hij weer ge heel bij en de gemeente-arts, die hem onderzocht, kon geen afwijkin gen constateren. Voorlopig blijft hij nog de gast van de Utrechtse politie, daar men zijn verhaal nog zal moeten controleren. Wanneer de feiten op waarheid blij ken te berusten, maakt Jordan Tasev een gezonde kans om in Nederland asyl te krijgen. Gemengd gezelschap Zondag 31 October, des middags om half vijf zal, zoals is gemeld, de „Postillon d'Amour", de eerste „Su per Constellation" van de K.L.M. op de dienst naar Sydney van Schiphol vertrekken. Het vliegtuig zal brie ven meenemen voor familieleden van Nederlanders die in Australië een nieuw bestaan hebben ougebouwd. Er zijn al ruim tienduizend van de spe ciale enveloppen verkocht, waarin correspondentie kan worden ver stuurd. Zoals men weet krijgt de post, die met dit toestel wordt vervoerd, een bijzonder poststempel. De K.L.M. heeft voor het meema ken van deze vlucht uitgenodigd ne gen representanten van verscheidene beroepen, die met het verkeerswe zen hebben te maken. Dit gezelschap zal op Zaterdag 30 October te 's-Gra- venhage door de K.L.M. en de alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer worden ont vangen. Horeca-bedrijven betalen zes procent Het overleg van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het Hore cabedrijf, onder leiding van de secre taris van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, heeft tot volledige overeenstemming geleid met betrekking tot de toepassing van een loonsverhoging van zes procent, die zal ingaan met ingang van de loonweek, waarin 1 Ocotber valt. Partijen zijn voorts overeengeko men, dat het overleg over een her ziening van de loonregeling op korte termijn zal worden hervat. Op het kleine spoorwegemplace ment van Anna Paulowna is Zater dagmorgen om vijf minuten voor elf de locomotief van een goederentrein tussen twee wissels ontspoord. Onge lukken deden zich niet voor. maar wel werd het enkel spoor baanvak SchageüDen Helder geblokkeerd. Het reizigersverkeer tussen deze beide plaatsen werd met bussen on derhouden. Om 16.15 was de baan weer vrijgemaakt en vertrok de eer ste trein uit Den Helder in de rich ting Alkmaar. Twee minuten later vertrok een trein in omgekeerde richting. Haags Slachthuis Directeur heeft z'n ontslag aangevraagd De directeur van het openbaar slachthuis van 's-Gravenhage heeft Zaterdag om tien uur zijn ontslag aangevraagd per 1 Januari 1955. Deze ontslagaanvrage heeft hij in gediend naar aanleiding van tegen hem gerezen bezwaren terzake van zfjn personeelsbeleid. Het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland heeft in het begin van dit jaar klachten geuit over de slechte hygiënische toestanden in dit openbaar slachthuis. Er is toen een onderzoek ingesteld. Hygiëne onvoldoende. De wethouder van economische za ken, mr. J. van Aartsen, heeft later in de raad medegedeeld dat de situta- tie verbeterd zou zijn. Er bleven echter klachten komen. Ook thans zou de hygiënische toe stand in het slachthuis zeer te wensen overlaten. Het verzoek om ontslag zal Maan dag a.s. in de gemeenteraad ter spra ke komen. Men verwacht dat de wethouder van economische zaken dan een verklaring zal afleggen. Lucht, land, water. Deze representanten zijn de 35-ja- rige postbode H. A. Michelic uit Ko penhagen de privé-gondelier van de burgemeester van Venetië, P. Vettemutti; de 34-jarige treinmachi nist W. Schoor uit Frankfort aan de Main; de 56-jarige busschauffeur J. A. E. Adame uit Londen; de 48-jarige bestuurder van de Jungfrau-kabel- baan C. Lauener uit Wengen; de 33- jarige taxichauffeur P. Renault uit Parijs; de 52-jarige technisch contro leur van de tram P. J. Harnie uit Brussel; commodore J. J. Moll, oud ste K.L.M.-vlieger, die vooral be kendheid kreeg toen hij als tweede vlieger met gezagvoerder K. D. Par- mentier in 1934 in de „Uiver" de eerste prijs in de handicap-afdeling van de LondenMelbourne-vlucht won, nu juist twintig jaar geleden. Uit Noorwegen zal een scheepska pitein meegaan; wie dat zal zijn is nog niet bekend. NED. GOUDDELVER. Het dorpje Tzum in Friesland telt een moderne gouddelver. Op de boerderij van een veehou der aldaar was men dezer dagen be zig met het opladen van mest, toen een ^rbeider plotseling iets zag schit teren. Het was een gouden ring met inscriptie J. B. Na enige navraag bleek het de trouwring te zyn van een veehouder, die deze onlangs by 'n bezoek aan de familie had verloren. Aetherklanken DINSDAG. TELEVISIE. NCRV: 20.15 Jorun. en weerber. 20.30 Herinneringen aan Schotland. 21.00 Cospel en Gospelsongs. 21.30— 21.40 Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws., weerber. en kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.15 Water standen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.35 Franse chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luis tert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws .13.20 Gram. 14.00 Ge- var. progr. 14.45 Gram. 15.00 School radio. 15.30 Ben je zestig. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Ne derland en de wereld: „Nederland op de 10e Trinnale Dimilano", door prof. G. M. H. Holt. 18.00 Voor de jeugd. 18.15. Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 RVU: „Mens en Maatschappij" door dr. A. van Biemen. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muz. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Amus. muz. 20.15 Gram. 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21.20 „Don Torribb", hoorspr 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkamp. dammen. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Cello en piano. 12.00 Or gel, piano en saxophoon. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Berusber. 14.00 Kookpraate. 14.15 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Gram. 15.30 Voor de jeugd. 17.30 Amus. muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pia nospel. 18.30 Rep. 18.35 Kamermuz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Paris vous parle". 19.10 Dierenhooke. 19.15 Koorconc. 19.45 Filmpraate. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Amus. muz. 21.35 Meded. 21.40 Lichte muz. 22.20 De Antwoord-man. 22.35 Argentijnse volksliederen. 22.55 „Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Gram. MET EEN Door O. Straminoff 42) Of zal ik maar liever zeggen, voor de verzoening, want besprekingen zijn eigenlijk totaal overbodig. Ziet.." John P. opende de actetas en spreid de de documenten op tafel uit. „Alles is. gereed", vervolgde hij. „U hoeft de stukken nog slechts te tekenen". Voor de eerste maal van zijn leven vroeg Francis P. zich af of hij krank zinnig was geworden. Of was het zijn zoon, die wartaal sprak? Maar daar lagen immers de documenten, en zijn zoon John P., de nietsnut van vroeger zou dit alles bewerkstelligd hebben? Maar als dat waar w^s, dan was het.ja dan was het.De millionnair deed een stap naar hem toe, maar de jongeman strekte afwe rend beide handen uit. „Neen, vader, eerst zaken, heb ik gezegd, familie-aangelegenheden ko men later. Of dacht u misschien, dat ik het principe, dat zaken vóór alles gaanVooruit, aan de arbeid". Bijna vijf lange uren zaten de drie ma/"-ien over de documenten gebo gen, die uit de gele tas te voorschijn, gekomen waren. Van tijd tot tijd ver nam men uitroepen uit de mond van ■de multi-millionnair en zijn secretaris als: „Maar, dat is.." „Verbluffend!" „Geweldig!" „Geniaal!" Nog nimmer hadden de muren van het Europese hoofdkwartier van de grote Francis P. zoveel lofuitingen weerkaatst. En eindelijk precies klokke zes Fran cis P. noemde het „een historisch ogenblik" werd het gewichtige document getekend, tengevolge waar van een der grote trusts tot stand kwam, welke de wereld ooit gekend heeft. „En nou John" riep de millionnair, die al die tijd zichtbaar op hete kolen gezeten had, eindelijk uit: „Voor de dag er mee! Door welke magische kracht ben jij in staat geweest dit grote wonder te volbrengen?" En eerst toen ging men over in ver trouwelijke familiezitting, waarbij 't gezelschap van de uiterst betrouw bare en zozeer gewaardeerde mede werker van John P's vader vanzelf sprekend werd aanvaard. In korte woorden schilderde de jongeman zijn lotgevallen, van het ogenblik af, dat hij zijn flat in Londen verlaten had en juist was hij aan het einde van zijn verhaal gekomen en wilde hij zijn vader en diens vertegenwoordi ger uitnodigen hem naar het kan toor van de nieuwe deelgenoot in Francis P's ondernemingen Sir Wil liam Sparkes te volgen toen de te lefoon rinkelde. Allan Steel nam de hoorn op. „Hier Francis P's corporation of Chicago" zei hij. Hij luisterde een ogenblik gespan nen. Toen vervolgde hij, terwijl plot seling een trek van schrik op zijn gelaat verscheen: „Wie zegt u? De secretaris van Sir William Sparkes? Ja zeker, die bevindt zich inderdaad hier. Wilt u hem spreken? Een ogen blikje". Allan Steel wendde zich tot John P. „Een jongedame, de chef-typiste van Sir William Sparkes wenst u on middellijk aan de telefoon. Het is van het hoogste belang, zegt zij. Ik schrok een ogenblik, zó gealarmeerd klonk haar stem". John P. nam de hoorn op en luis terde, maar al wat tot hem door drong, waren enkele ongearticuleer de geluiden. „Juffrouw in 's hemels naam, wees toch kalm. Ik kan onmo gelijk wijs worden uit hetgeen u zegt. Had u het over Sir William Spaikes? Welnu wat is er met hem aan de hand? Zeg hem maar, dat wij op het .punt staan naar hem toe te komen. Wat..? Wat..? Wat..? Een half uur geleden? Onwel geworden.Een be roerte.Dood..? Allemachtig." De hoorn ontgleed aan John P.'s vingers fn een ogenblik wankelde hij dusdanig, dat het scheen of hij val len zou. Doch Francis P. was reeds bij hem en geleidde hem naar zijn fauteuil, terwijl Allan Steel om een glas water schelde. Als wezenloos zat dg jongeman voor zich uit te sta ren. De man, met wien hij de laatste weken zo intensief had samengewerkt met wie hij de laatste maanden lief en leed had gedeeld en van wie hij was gaan houden als van een vader, was niet meer. „Arme Mary!" Een droge snik kroop hem naar de keel. „Te laat", snikte hij. „Te laat!" Doch op dit ogenblik voelde hij de hand van de grote Francis P. op zijn schouder. „Neen, beste jongen, het is niet te laat", zei deze. „Hij had mij immers vergeven en in gedachten had ik hem reeds de hand gedrukt. Hij was een man van een nobel karakter, wien slechts éénmaal in het leven de hartstocht te sterk werd. Maar dank zij jouw hulp heeft hy de rechte weg weergevonden en nu is hij heenge gaan in het gelukkige bewustzijn, dat zijn enige geliefde dochter de leidsman gevonden had, die zij in haar leven zo nodig had en wiens ka rakter een volledige garantie is voor haar toekomst. De naam van Sir William Sparkes zal voortleven in onze nieuwe onder neming en een jonge kracht zal hem hogere glans geven dan hij ooit ge had heeft. Want weet je, zonder over drijving geloof ik te mogen zeggen, dat je door je optreden en je jongste daad een monument gesticht heb, dat de naam „Norman" voor altijd eer zal aandoen". Toen stond John P. op en drukte zijn vader bewogen de hand. Zonder een woord te spreken, hadden vader en zoon hiermede een verbond voor het leven gesloten. „Oooowahwah! Als je eens wist, hoe ik me verveel!" Met deze uitroep en een luide geeuw, rekte zich een jongeman in een der clubfauteuils, die in waardi ge en onbewogen rust langs de muren van het uiterst selecte club gebouw stonden, dat zich in het hart je van Londen vlak bij Piccadilly bevond. „En ik niet minder", viel een an der jongmens in, dat schijnbaar een dagblad had zitten lezèn, en nu plot seling wakker schrok. Hij begon van de weeromstuit te geeuwen. „Er staat niets in de kranten", zei hij. „Er ge beurt letterlijk niets meer in de we reld". Hij geeuwde opnieuw. „Elke dag lees je hetzelfde", vervolgde hij, na zich nog eens geducht uitgerekt te hebben. „Het is gewoonweg af schuwelijk. Een fatsoenlijk mens weet niet meer, wat hij met zijn tijd moet aanvangen. Eerlijk gezegd, George", besloot de jongeman, die zo juist ach ter zijn dagblad een dutje gedaan had, „begin ik me oud te voelen, wil je het wel geloven?" De aangesprokene geeuwde op nieuw lang en luidruchtig, alvorens hy tot een antwoord in staat bleek. „Ik heb je nooit anders gekend", luidde het antwoord. „De druk van de vier en twintig jaren, die je in dit tranendal rondwandelt, is duidelijk op je vermoeide schouders zichtbaar". „Doe geen moeite om geestig te zijn, Dick", kwam het lijzig uit de andere hoek, want dat lukt je toch niet. Apropos, weet je al, dat Spen cer in Londen terug is. Hij kan elk ogenblik komen opdagen. Gistermid dag is hij met zijn sportvliegtuig re gelrecht uit het land der Pharao's hier neergestreken. Ik ben benieuwd wat hij deze keer mee zal brengen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9