DUINSTREEK Al het werk in Londense havens ligt plat Churchill wijzigt zijn kabinet Doodvonnissen in Perzië Verkiezingen in Oostenrijk Meer failliet in September IJzeren hek brak MAANDAG 18 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Kans op nog grotere uitbreiding Het werk in de Londense havens ligt geheel en al stil, nu ook het sleepboot- en lichterpersoneel, 4.500 man, Zondagmorgen het wefk heeft neergelegd. Het totaal aantal stakende arbei ders bedraagt nu ruim 27.000. J)e ko len- en olievoorziening van Londen alsmede de vuilnisafvoer worden door de staking ernstig bedreigd. Bij de staking van havenarbeiders en busperscneel te Londen heeft zich nog een nieuwe gevoegd, die van de bouwvakarbeiders voor ijzerconstruc ties. Twaalduizend van hen zullen deze week het werk neerleggen. Bovendien is de Londense haven staking overgeslagen naar Liverpool, waar van de 17-50-0 georganiseerde havenarbeiders er 4000 besloten heb ben, vanaf Maandag het werk neer te leggen ter ondersteuning van de actie in Londen. Er is ook kans, dat de havenarbei ders in Southampton gaan meedoen. Voor Londen heeft deze stakings actie ernstige gevolgen. Er zullen na melijk geen steenkolen meer worden Sir Winston Churchill heeft enige belangrijke wijzigingen in zijn rege ring aangebracht, waardoor de in druk is verstrekt, dat hij voorlopig niet aan aftreden denkt. De belang rijkste wijziging betreft het ministe rie van defensie. Burggraaf Alexan der is als minister afgetreden en in zijn plaats is benoemd de zestigjari ge Harold MacMillan, die tot dusver een groot succes is geweest aan het ministerie van woningbouw. MacMillan wordt vervangen door Duncan Sandys, die een schoonzoon van Churchill is en tot dusver mi nister van bevoorrading is geweest, en Sir David Maxwell Fyfe verlaat het ministerie van binnenlandse za ken en wordt Lord Kanselier. Hij wordt op binnenlandse zaken ver vangen door majoor Gwilym Lloyd George, wiens oude ministerie (voed selvoorziening) sedert de algehele af schaffing van de rantsoenering sterk in betekenis is gedaald en thans wordt gecombineerd met dat van land bouw en visserij. Florence Horsbrugh, de enige vrou welijke en scherp becritiseerde mi nister in het kabinet-Churchill, is als minister van onderwijs afgetreden. Zij wordt vervangen door Sir David Eccles, die tot dusver minister van openbare werken was. Men had eigenlijk verwacht, dat minister Eden, die gedoodverfd wordt als Churchills opvolger, zijn traditio nele post op buitenlandse zaken, zo dra de tachtigjarige zich uit het openbare leven zou terugtrekken, voor het ministerschap van binnen landse zaken zou verwisselen om zich in te werken in de binnenlandse pro blemen met het oog op zijn aan staande premierschap. Eden is echter niet bij deze regeringswijziging" be trokken en Churchill is dus blijkbaar nog niet van zins het roer uit handen te geven. Het Perzische militaire hof van ap pèl heeft Zondag de op 7 October uit gesproken doodstraffen tegen negen officieren en één burger bevestigd. Een officier en een burger zagen de tegen hen uitgesproken doodstraf in levenslange dwangarbeid gewij zigd. Zij waren veroordeeld op grond van verraad wegens het deelnemen aan een communistische organisatie. De officieren en burgers behoor den tot een eerste groep, die terecht stond, nadat vorige maand vijfhon derd officieren en burgers, onder wie verscheidene technici van de olieraffi naderij te Abadan, waren gearres teerd. Vrijdag werd het doodvonnis uit gesproken tegen een tweede groep van twaalf officieren, die ook beroep aantekenden. De doodvonnissen kunnen pas wor den uitgevoerd na een machtiging van de Sjah. MauMau overvalt Missie-statie Een groep van ongeveer honderd Mau-Mau-leden heeft Zaterdagavond een overval gedaan op de nederzet ting van de R.K. Missie te Riara, on geveer 25 km. ten Noorden van Nai robi. Dertig hutten werden platge brand. Een inheemse geestelijke werd doodgeschoten en zijn lijk in een van de brandende hutten geworpen. Zes inheemsen liepen zware brand wonden op en drie werden door de groep aanvallers ontvoerd. De staf van de Missie, die zich in een vertrek van het hoofdgebouw had verschanst, wist uit de handen van de aanvallers te blijven. Men neemt aan, dat de overval bedoeld was als represaille op de maatregel van de regering van Kenia om de inheemse markten in het gebied te sluiten en vee weg te voeren, nadat vorige week van uit een hinderlaag een aanval was gedaan op een patrouille van de inheemse garde. Men probeert met speurhonden de aanvallers te achter halen. aangevoerd voor de eleotrische cen trales, het stadsvuil zal niet meer naar zee worden afgevoerd en de benzinetoevoer van de opslagplaat sen langs de Theems zal een einde nemen. Premier Churchill laat zich voort durend op de hoogte houden over het verloop van de stakingen, waar voor de minister van Arbeid, Morick- top, gisteren de communisten verant woordelijk heeft gesteld. Vandaag v-oor de eerste maal bijeen, komt 'n speciale onderzoekcommissie nsvan- In de Oostenrijkse provincies We nen, Beneden-Oostenrijk, Salzburg en Vorarlberg zijn Zondag provinciale verkiezingen gehouden. De vier belangrijkste partijen, die aan deze verkiezingen deelnamen, waren de gematigd rechtse Volkspar tij, de gematigd linkse Socialistische partij, de uiterst rechtse Liga van Onafhankelijken de onder communis tische leiding staande Volksijopposi tiepartij. Oskar Helmer, de oOstenrijkse minister van binnenlandse zaken, verklaarde Zondagavond, dat de uit slag der verkiezingen, voor zover op dat ogenblik bekend, een algehele overwinning van de partijen der fe derale coalitieregering, Volkspartij en Socialisten, te zien gaf. De oppo sitiepartijen zijn ?,zo goed als ver dwenen", zo zei hij. Ton voor Triest Vluchtelingen krijgen vacantie in Nederland Aanvankelijk zouden gisteren honderd vluchtelingen uit een kamp hij Triest naar Nederland zijn geko men om hier enige tijd te verblij ven. Hun reis is echter uitgestèld tot vermoedijlijk Zondag 24 October a,s. Onder deze vluchtelingen bevinden zich veertig zieken, die in sanatoria zullen worden opgenomen. De overi ge vluchtelingen zijn huisgenoten van deze patiënten. Zij zullen zij Neder landse gezinnen worden onderge bracht. Deze hulp aan vluchtelingen is het resultaat van de onlangs gehouden tactie „Een Ton voor Triest", Het aantal faillissementen in ons land heeft In September in ver gelijking met de voorafgaande maand een belangrijke stijging te zien gegeven, nadat in de laatste maan den een voortdurende daling was op getreden. Zo werden in de afgelopen maand in totaal 132 faillissementen uitgesproken, tegen 86 in Augustus en 143 in September van het vorige jaar. Gedurende de eerste negen maanden van dit jaar werden 1015 faillissementen uitgesproken, tegen 1239 in de overeenkomstige maanden van 1953. Volgens een opgave van Van der Graaf Co's Bureaux voor Handel bedroeg het aantal faillissementen in September in de provincie Noord- Holland (excl. Amsterdam) 14 (v.m. 15; v.j. 19), Amsterdam 12 (9; 21), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 11 (6; 3), Den Haag 9 (5; 10), Rotterdam 5 (5; 12), Utrecht 13 (8; 10), Gelderland 12 (7; 20); Noord- Brabant 15 (10; 21), Limburg 14 (5; 8), Zee land 4 (6; 4), Friesland 1 (1; 2), Groningen 5 (5; 4). Drente 9 (1; 3) en Overijsel 8 (3; 6). Het aantal definitief verleende surséances van betaling was in Sept- tember 14 (1; 9), terwijl het aantal voorlopig verleende surséances van betaling 17 (3; 9) beliep. De cijfers over de eerste negen maanden van dit jaar bedroegen voor de defini tief verleende surséance en de 1 KARDINAAL DE JONG- STICHTING IN HET AARTSBISDOM. fn opdracht van Mgr. Pr. B. J. AL frink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, is in het aartsbisdom een Kardinaal de Jong Stiphtipg opge richt als het algemeen leidinggevend orgaan op het gebied van de katho lieke zorg voor de gezinnen, die godsdienstig, zedefijk of maatschap pelijk in ernstige m§te te kqrt ko men. De stichting zal tevens de belangen behartigen van de katholieke ver enigingen in het aartsbisdom, die zich met dit werk bezighouden, zoals het wijk, het gezips- ep het jeugdzofg- werk. De stichting, die onder voor zitterschap staat van de heer J. J. M. IJsselmuiden te Arnihepi, wil ten slotte onderzoekingen instellen naar de problemen ropd deze bevolkings groep teneinde op die wijze een ver antwoorde fundering en uitbouw van dit speciale werk te bevorderen. 2 Ambonneesjes gedood Naar eerst thans bekend wordt is Vrijdag in het kamp van Ambonezen te Beugelen (gem. Stapphorst) een ernstig ongeluk gebeurd dat de dood van twee Am'bonese kindertjes ten gevolge heeft gehad. Drie kinderen waren met het ijzeren draaihek, dat de toegang tot het kamp kon afslui ten, aan het spelen. Zij gaven er een duw tegen, sprongen er dan gauw op en lietep zich meevoeren. De bout waar het bovenste scharnier van het hek was bevestigd brak echter en daardoor kantelde het zware hek werk. Het kwam op de drie kinderen terecht die allen zwaar werden ge wond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Zwolle gebracht; op weg daarheen overleed een vijfjarig kind en in de nacht van Vrijdag op Zaterdag is een zevenjarige eveneens gestorven. SPOORBRAND TE DEN HAAG. Op het station van Laan van Nieuw OosLIndië bij Deji Haag is Zaterdagnapht een kostbare repair tie-wagen van de Spoorwegen een prooi der vlammen geworden. Alhoewel de Haagse brandweer krachtdadig optrad, kon ?ij piet ver hinderen, dat de wagen geheel uit brandde en de Spoorwegen een scha depost van 35,000 gulden heeft. Doordat de reparatiewagen op een zijspoor stond, werd het doorgaande treinenverkeer niet gestremd. 102-JARIGE IN BFLLINGWOLDF. In het dorp Bellingwolde (Gronin gen) viert Zondag ?A October de wed, Grietje Snater-Smeents haar 102de verjaardag. De krasse vrouw toont nog dagelijks belangstelling voor de gebeurtenissen in haar woonplaats en omgeving. De laatste tien jaren is het lopen haar te moeilijk geworden; sinds haar 92ste jaar is zij niet meer buiten geweest. De vrouw, die sedert Februari 1945 is opgenomen in het gezin van de schoenmaker Dannen, is geboren in Bellingwolde. Zij heeft dar.- haar ge hele leven gewoond en weet zich nog vele dingen uit vroegere dagen te herinneren. Hagr huwelijk in 1882 met de timmerman-aannemer Hilko Snater die in 1937 overleed, bleef kin derloos. In Bellingwolde heeft men in een betrekkelijk gering aantal jaren vier personen boven de honderd jaar ge kend. MYSTERIE. Vrijdagnacht is in een café aap de Nieuwendijk te Amsterdam een 25- jarige bezoeker bewusteloos aange- troffen. De caféhouder vertelde, dat de man even naar buiten was geweest en na zijn terugkeer in het café in elkaar was gezakt. De bezoeker zou eerder op de avond ruzie gehad heb ben met" de caféhouder. De man is naar 't Binnengasthuis overgebracht. De politic stelt een onderzoek in. VOORSCHOTEN Van een rijdende vrachtauto gesprongen Zaterdagochtend omstreekes elf uur is de zevenjarige Andrée Fortanier uit Voorschoten ongeveer halverwege de Voorschoterweg onder de gemeen te Leiden, uit de laadbak van een rijdende vrachtauto gesprongen. Hij mocht met zijn broertje meerijden tot de Zilverfabriek. De chauffeur heeft echter niet gestopt, maar is doorge reden. Ondanks roepen van de beide jongens heeft de chauffeur geen snel heid geminderd. In zijn angst is An drée toen van de wagen gesprongen. Op net gillen van de tweede heeft de chauffeur gestopt, maar is, onmiddel lijk nadat de jongen van de auto af was, doorgereden. Dokter Thies, die zeer spoedig ter plaatse was, heeft de eerste hulp verleend. De Leidse E.H.D. heeft de jongen, die met zijn hoofd grond was terecht gekomen en be wusteloos was, per ambulance naar 'het St. Elisabeth Ziekenhuis in Lei den laten vervoeren. Zaterdagmiddag was de toestand van de jongen, die een zware hersenschudding 'had op*- gelopen, nog zeer ernstig. Amateurtoneel dat insloeg. Gis teravond speelde de R.K. Toneelver eniging „Adelante" voor de tweede maal in haar korte bestaan. Deze keer voor een overvolle zaal van het Bondsgebouw. De vele belangstel lenden, onder wie de beide kapelaans en wethouder G. Schrama, hebben geen vergeefse tocht naar de Leid- seweg gemaakt. Adelante blijkt te beschikken over enkele zeer goede krachten, terwijl de andere leden met veel animo gaven wat ze kon den. Het stuk „Per Luchtpost" van Norman Krasna vraagt vrij veel van de vertolkers. Het is een geestig stuk, hier en daar geeft het volkomen kol der, en is misschien daardoor juist niet gemakkelijk te spelen. De Asne- lopige surséances resp. 52 (v.j. 59) I rikaanse familie Wilkins komt door (v.j. 94). NA 22 JAREN TROUW. Een rijwielhandelaar uit Delf zijl vertelde de afgelopen 22 ja ren met gepaste trots aan zijn kennissen, dat de mensheid heus zo slecht niet is, als er wel eens beweerd wordt en dat hij daar dagelijks het bewijs van kon tonen. De nieuwsgierig-geworden ken nis werd dan mee naar buiten genomen en zag voor de deur van de fietsenman een pomp hangen, met als achtergrond een bordje, waarop te lezen stond: Deze pomp is dag en nacht te leen wie haar steelt, die is gemeen. En niemand was in de afge lopen 22 jaren gemeen geweest; vele duizenden hadden in die tijd lucht aan de pomp ontfut seld, maar steeds werd het nut tige apparaat weer aan de spij ker gehangen. Aan de triomf van de rijwiel handelaar is dezer dagen een einde gekomen, want toen hij de vorige week op een morgen zijn zaak opende, was de pomp verdwenenzou de mensheid dus toch slecht zijn? de activiteiten van dochter Miriam in moeilijke omstandigheden, die vooral voor de tweede dochter (Ruth), op een gegeven moment met twee mannen verloofd, tot een ern stige en moeilijke keuze leidt. Het is speciaal Miriam, die zich een mooie rol zag toebedeeld. Zij moet door I geraffineerd spel een zeer modern j jong meisje verbeelden. De jeugdi ge Mia Steinebach heeft deze taak o-p zodanige wijze vervuld, dat we zeer veel van haar voor de toekomst verwachten. Zij was verreweg de beste van de gehele bezetting. "Hoewel we niet alle spelers wil len noemen, mogen we toch nog wel een compliment maken aan Bep Wohrmann (Ruth) en Gerda Duij- nisveld. De ene verloofde (Theo Zonneveld) in de rol van Albert Kummer had enkele zeer goede mo menten, maar kon zich niet in het hele stuk voldoende „vrij" maken. Vader Wilkins (Rinus Kouwenho- ven) had het beslist niet gemakke lijk met zijn dochters, zo. verschillend van aard. Hij speelde zijn rol echter over,het geheel zeer verdienstelijk, hoewel hier en daar wat te jong Het zelfde kan gezegd worden van Wies Barbier als zijn vrouw. De regisseur Bert Peeters, had overigens een goede keuze gedaan uit het beschikbare materiaal. De entourage was goed verzorgd. Het spel verliep behouden een wat traag begin zeer vlot. Hengelsportvereniging opgericht Waarschijnlijk wel mede door het grote succes van de ihengelwedstrijd, die enige tijd geleden georganiseerd 'nu in Voorschoten een hengelsport- vereniging opgericht. Men heeft haar de naam „Hengelsportvereniging Ons Genoegen" gegeven, Het "bestuur wordt gevormd door de heren J. H. Schoonbeek, voorzitter; B. Goede- moed, secr.; G- v. d. Nieuwendijk, penn.; G. Melse en J. Beukenhpldt commissarissen. Beste schutters van de Nat. Reserve. Dé Essobeker, bestemd voor het best schietende team van de Natio nale reserve in het distriet Zuid-Hol land Noord, is gewonnen door het team van het oefenverband Voor- scheten. J. Zoetemelk bleek de beste schutter op de lichte mitrailleur, met hetzelfde wapen behaalde M. v. d. Berg de vierde prijs. J. Kroon werd vierde op het geweer. De beker is twee jaar achtereen door-het oefen- verband Leiden gewonnen, deze keer ging de strijd voornamelijk tussen Koudekerk en Voorschoten, Koude kerk werd tweede. Tijdens de feest avond van de Nationale Reserve, Donderdag a.s. zal de beker aan de burgemeester overhandigd worden met het verzoek hem te willen plaat sen in de vitrinehal van het Gemeen tehuis. Schaakclub „Voorschoten", r- Daar de aangekondigde theorie-avond door omstandigheden niet doorging werd de competitie verder gespeeld. De afgebroken partij uit de eerste groep tussen van Os en Sluiter ein digde in remise, evenzo tussen Smit en Waasdorp en OudshoornP. Se- gaar. Braggaar was niet opgewassen tegen de aanval van dr. Vermet en verloor. Smit won in het eindspel van M. S*gaar. In groep 2 deelde Hartogh en Groe- nenberg het punt. Den Os bleek niet bij machte zijn tegenstander Jansen van zich af te schudden en verloor. Heijer bracht de verrassing door Kool tot overgave te dwingen. Hul- scher zette de stelling van Groenen- •berg onder druk, die dan ook opgaf. Hartogh won de partij, door in een listige zet de dame van Noordhoff te veroveren. In een remisestelling tus sen N. Segaar en v. d. Werff verloor eerstgenoemde. Gedeeltelijke uitslagen: le groep: SmitsWaasdorp 1/2—1/2; van Os Sluiter 1/2—1/2; Oudshoorn—P. Se gaar 1/21/2; Braggaardr. Vermet 01; SmitM. Segaar 10. 2de groep: Hartogh—Groenenberg 1/2—1/2; Hulscher—Groenenberg 1-0; Den OsJansen 01; Hartogh— Noordhoff 1—0; N. Segaar—v. d. Werf 0—1. Damnieuws. De derde ronde van de onderlinge bordencompetitie le verde weer enige verrassende resul taten op. J. v. d. Velden deed het meest van zich spreken door een overwinning op B. v. Bemmelen. Ook A C. Bins behaalde 2 kostbare pun ten door een overwinning op G. Weg gen. Na een ingewikkelde partij won G. H. Oostergo van J. v. Bemmelen en H. v. d. Velden moest in S. H. Zit man zijn meerdere erkennen. De grote verrassing in de tweede klasje was de overwinning van J. v. d Vlekkert op de sterke L. Knol. Oosterom behaalde zijn derde achter* eenvolgende overwinning, nu tegen de sterke v. d. Pluist. Westerbeek moest ondanks taai verdedigen de vlag strijken tegen H. v. d. Vlekkert. KATWIJK VISSERSBOOT IN NOOD. Het Katwijkse vissersvaartuig KW 127, „Borneo" kwam Zaterdagmid dag 25 mijl West-Noord'-West van IJmuiden in moeilijkheden en daar! is door de heer J. H. Schoonbeek, is de pompen aan boord weigerden, liep het schip vrjj spoedig vol water. Aangevraagde hulp spoedde zich onmiddellijk naar het in nood verke rende gchip, maar enkele uren later omstreeks half acht kreeg men de pqmpen wegr intact, zodat het schip op eigen gelegenheid de reis naar IJmuiden kon voortzetten, waar het omstreeks kwart voor elf met be hulp van de sleper Cycloop binnen liep. HILLEGOM Diploma's reserve-rijkspolitje. Ten gemeentehuize heeft 'overste mr. R. Warmolls, districtcommandant van de rijkspolitie, aan vier leden van de res.'rijkspolitie hpt diploma „gepefgnd man" uitgereikt. Het waren de heren C. W. van der Lans, J. Ruigrak, H- SepiMker en P. J. Walraven. USSE Herwonnen Levenskracht. Her wonnen Levenskracht is dankbaar gestemd, aldus de voorzitter, in zijn openingswoord op de gehouden do nateurs-uitvoeringen. Deze dankbaar heid ging uit naar de grote opoffe ringsgezindheid van de Lissense be volking in het algemeen en dat van de katholieken in het bijzonder. De propagandisten van Herw. Levens kracht bracht spr. een extra woord van dank voor de door hen gevoerde acties in de Joop van het jaar, het geen beloond werd en door spr, met cijfers werd aangetoond. Het aantal donateurs neemt geluk kig dagelijks toe en hun aantal be: draagt thans ruim 1100. Bij de loie- rij-actie wisten de propagandisten niet minder dan 1000 loten te plaat sen- De goede week-actie bracht de prachtige som op van 784,en de verkoop van speldjes ruim 400. alzo een extra bedrag in totaal van ruim 1600.—, waaruit de opoffe ringsgezindheid naar spr.'s oordeel duidelijk blijkt en waarvoor hij dank bracht, De hulp van H-L. is krachtdadig geweest en heeft in het afgelopen jaar tot resultaat gehad, dat een tweetal patiënten geheel zijn genezen en wederom aan hun arbeid zijn kunnen gaan, terwijl voorts een pa tiënt reeds thuis is en vermoedelijk binnenkort ook dit geluk zal hebben. Een tweetal moeders hebben eep pe riode van 4 weken rust kunnen ge nieten, terwijl een vader naar Nie'u- wenoord voor hetzelfde doel werd uitgezonden. Vervolgens deelde de voorzitter mede. dat de heer P. van der Lans, wegens drukke werkzaamheden het penningmeesterschap heeft moeten neerleggen. Hij bracht hem dank voor het gevoerde beleid en de vele werk zaamheden hiervoor gepresteerd. Het penningmeesterschap wordt thans bekleed door de heer A. de Bruin, Wagenstraat 10, alwaar men zich in den vervolge moet vervoegen. Hij riep de heer de Bruin eep hartelijk welkom toe. Tenslotte deed hij nog een beroep op de heren om zich op te geven als propagandist. Het Cabaret-gezelschap van Benny Vreden uit Hilversum trad hierna op e*.i bracht een zeer gevarieerd en be schaafd programma, waarvan de do nateurs volop hebben kunnen genie ten. OEGSTGEEST Vluchtelingenhulp. Op verzoek van B, en W. van Oegstgeest zal dooi de Federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening, afd. Oegst- geest, in de week van 18—24 Oct. 1954, een collecte worden gehouden t.b.v. de Vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland, alsmede voor de slachtoffers in het overstromingsge bied in Oostenrijk. Oostenrijk telde op 1 Januari van dit jaar 216.004 vluchtelingen en in Griekenland bedroeg dit aantal 15.841. Zij allen vallen onder het mandaat van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor de Vluch telingen, mr G. J. van Heuven Goed hart. Waar het Nederlandse Volk in 1953 zo van nabij is geconfronteerd met de ellende van een overstro mingsramp, die aanleiding is gewor den tot een spontane hulpactie van de gehele wereld, kan thans een be roep op het Nederlandse Volk niet onbeantwoord blijven. Bijna 40,000 mensen moesten worden geëvacu eerd, ruim 3000 woningen en gebou wen werden vernield of zwaar be schadigd, bijna 400 bruggen werden door het water meegesleept. Ruim 5000 stuks vee kwamen om het le ven, op tienduizenden hectaren grond werd de oogst vernield. En daarom is ook uw hulp onont beerlijk. Blijft niet achter, doch be grijpt uw plicht en brengt uw offer met een warm hart en milde hand! SASSENHEIM Herwonnen Levenskracht. Het altijd zeer actieve afdelingscomité van Herwonnen Levenskracht had gisteravond een liefdadigheidsuitvoe- ring georganiseerd in het K. S. A.- gebouw. Men had zich verzekerd van de medewerking van de toneel vereniging „Nut en Vermaak" van de Lieserdijik. De ere-voorzitter, de heer J. C. Schrama, dankte de aanwezi gen voor hun grote opkomst. Hieruit blijkt dat velen de grote intentie van H. L. steunen. Dit is ook zeer wel nodig, want het gaat om zeer grote bedragen geld. Het wil heel wat zeg gen om een organisatie als waarover H. L. zich geplaatst ziet draaiende te houden. Eind Augustus werden in de verschillende inrichtingen 970 pa tiënten verpleegd. Als men daarbij nog telt het aantal thuis verpleegden van 2000 dan kan men zien wat hier allemaal voor nodig is. Het ac tieve afdelings-comité, dat als een der actiefste van Nederland bekend staat, doet veel. Zo was tot 1 October een bedrag van ruim 2000— bijeen gebracht. Er is in de afdelingskas echter een nadelig saldo door de vele kosten, die moesten worden gemaakt voor de thuis verpleegden. Spr. beval de ver loting dan ook in warme belangstel ling aan. De toneelvereniging „Nut en Vej> ALPHEN AAN DEN RIJN Motorrijder gedood bij botsing In de nacht van Zaterdag op Zon dag vond even na middernacht op de rijksstraatweg Leiden—Utrecht, on der de gemeente Alphen a. d. Rijn, ter hoogte van de „Bonfepaal" fep verkeersongeval plaats, waarbij de 38-jarige gehuwde motorrijder H. de Jong, vader van twee kinderen en wonende te Zwammerdam, op slag werd gedood- De heer De Jong had Zaterdag avond een bezoek gebracht aan fami lie te Leiden en keerde omstreeks ha}f één Op zijn motor naar huis te rug. Aangenomen wordt, dat hij met zijn voertuig, dat geen of zeer slech te verlichting voerde, geheel links van de weg had gereden. Hierdoor is hij in botsing gekomen met een per sonenauto uit de tegenovergestelde richting, welke bestuurd werd door de heer A. van Maarle, veehouder te Voorschoten. Als oorzaak voor zijn links van de verkeersweg rijden wordt aangenomen, dat hij getracht hoeft, al rijdende, zijn verlichting in orde te krijgen en dat hij tijdens "zijn experiment ongemerkt links is geko men. Hoewel op het laatste nippertje beide bestuurders getracht hadden elkaar te ontwijken, is dit helaas niet gelukt, De motorrijder werd door het rechter spatscherm van de auto ge grepen eh moet, volgens verklarin gen, op slag dood zijn geweest. De auto is aan de rechterzijde over een afstand tot aan het portier geheel vernield, terwijl ook de motor zwaar beschadigd werd. Dr. Stehouwer uit Alphen a. d. Rijn was het eerste als medicus ter plaatse gearriveerd, doch kon helaas geen hulp meer bieden. Bedrijfsongeval. Zaterdagmor gen omstreeks 11.15 uur vond in de N.V. Dakpannen- en Kleiwarenfabrie- ken v.h. D. van Oordt en Co. een be drijfsongeval plaats, waarbij de jonge werknemer H. Prins zijn rechter pols brak. Dr. H. van Kooten verleende de eerste hulp, waarna het slacht offer is overgebracht naar een Leids Ziekenhuis. De heer Prins, die pas kort geleden aldaar in dienst was getreden, ge raakte door onbekendheid met de gang van zaken, met zijp rechter hand bekneld tussen muur en een aanrijdende kar met pannen. ZOETERWOUDE K.A.J, De toneelavond van Dins dag a,s„ 'zoals in Sursum Corda i? vermeld, gaat wegens omstandighe den niet door. Comité Vluchtelingenhulp 1954. Ook in de gemeente Zoeterwoude is gehoor gegeven aan de oproep van het landelijk Comité Vluchtelingen hulp 1954, om te helpen naar vermo gen de nood van de vluchtelingen te lenigen Er is een plaatselijke afde ling gevormd, onder voorzitterschap van mevrouw C M. A. Smeets—van Heel. Mevr. A. E. M. Neuwahl— Sanders treedt op als secretaresse- pennipgmeesteresse Leden van het comité zijn: mevr. A. H. Paardekoo- perMentink, mevr. M. van der Vliet—Kalshoven en mevr. M- P. van Bennekomvan Cromvoirt. In de week van 1723 October zal een collecte langs de huizen worden georganiseerd voor dit doel. Hulp aan Oostenrijk. De col lecte, die onlangs in de gemeente Zoeterwoude werd gehouden voor de Hulp aan Oostenrijk, heeft in totaal de som van 749,opgebracht. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP E.H.B.O. Woensdagavond wordt er 'n grote film-propaganda-avond ge geven in het Parochiehuis aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude. (Zie de advertentie in dit blad). Dames en heren boven de 18 jaar ook vanuit de parochie Groenen dijk - hebben vrije toegang. Dit is de inzet van de nieuwe cur sus welke in de maand November zal beginnen. Opgave voor deelname kan geschieden bij de secretaris, de heer H. van Wetten, Rijnegommerstraat 13 te Zoeterwoude. Maria ter Eere Nadat gistermid dag voor de kinderen van de parochie met zang, declamatie en een bloe menhulde aan Maria een ware feest middag was aangeboden, kwamen gisterenavond de leden van de K,A. B. met hun dames, daartoe uitgeno digd door het bestuur, naar het Paro chiehuis, om ook hun aandeel in de grote Maria-hulde bij te dragen. Nadat het lied „Gebenedijd! zijt Gij" door allen was gezongen, volgde een welgeslaagde Maria-hulde door een groep bruidjes, met zang, declamatie en een bloemenhulde aan Maria, on der leiding van mej. Bep Goddijn. Een dameskoortje onder leiding van mevr. Want gaf bij haar eerste optre den enige mooie liedjes „O Maria" en „Moedermaagd" en tot slot een de clamatie „Gij zijt zo schoon" van Jac. Schreurs. Na een korte pauze sprak de gees telijk adviseur, die zich verheugde over het streven van de K.A.B. tot behartiging van de geestelijke belan gen van de leden. Met voorbeelden wees hij er op, dat de gezinnen zich moeten richten tot Maria als de mid delares van alle genaden. Tot slot werd door de toneelver eniging Liefde voor Toneel met suc ces opgevoerd „Het Gevelbeeld", een schets is 1 bedrijf van Wim Snitker. Het was een welgeslaagde avond, waarin gepoogd werd de Mariale de votie te versterken. maak" van de Lisserdijk voerde hierna op het toneelspel „Het verle den spreekt" van Jqs. Smits. Het ge heel is nogal dramatisch zodat vele aanwezigen een traan moesten weg pinken. Het spel was echter zeer goed. De verloting was ook een suc ces. H. L. kan op een geslaagde avond terugzien.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2