LA MODE EST POUR VOUS MADAME Postzegelactie „Voor 't kind" Wordt knippen niet duurder? Waarom kunnen gevangenen niet meehelpen met aardappeloogst? Koningin in de rij ZAi id OCTOBER 1954 DE LE1DSE COURANT I WI lTj;-. lil Au RAUINA l Teneinde mogelijk misverstand weg te nemen, wordt van de rijde van de stichting „Voor het Kind" medegedeeld, dat de mapjes met de prentbriefkaarten, die in drie series verschijnen, worden verkocht zowel door de schoolkinderen als door de plaatselijke comité's als ook door de boekhandel. In de stands op de postkantoren zullen de prentbriefkaarten niet te koop worden aangeboden. De kinderpostzegels worden zo ruim mogelijk verspreid. PHILIPS GEEFT 6 OP PENSIOENEN. De raad van bestuur van Philip» heeft besloten ditmaal aan de lo pende en toekomstige pensioenen ook een extra-verhoging toe te kennen. Op alle reeds toegekende pensioe nen plus eventuele toeslagen (ouder- doms-, invaliditeits-, weduwen- en wezenpensioenen), anders dan via een premievTije polis, wordt van 1 October 1954 af een extra-toeslag gegeven van 6 procent. KATH. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM START MET ZES STUDIE-CLUBS. Verleden jaar is door het bestuur van de Kath. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem een Stichting Kath. Middenstands Ontwikkeling in het leven geroepen, met de bedoeling zoveel mogelijk regionale en/of plaatselijke studie-clubs in het leven te roepen. De stof, die de cursisten in deze studie-clubs voorgezet krijgen is sa mengevat in drie leuzen: Levens plicht, Levensrecht en Levensvreug de en zijn bedrijfseconomisch, socio logisch en cultureel ingesteld. De deelnemers aan deze studie clubs komen gedurende 20 weken één avond per week bijeen gedurende drie uur onder leiding van bevoegde leraren, die de leerstof populair en practisch zullen behandelen. Reeds 6 studie-clubs met meer dan 120 cursisten zijn reeds gevormd, n.I. in Hoorn en Hoogkarspel voor West- Friesland; in Den HelderSchagen voor Noord-Hollands Noorderkwar tier; in Uitgeest voor Kennem er- landZaanstreek; in Sassenheim voor de Bollenstreek en in Naaldwijk voor het Westland. Tussen 18 en 26 October a.s. zullen al deze clubs draaien. De .bedoeling is komend jaar ook in andere delen van ons Diocees der gelijke studie-clubs op te richten. Gedwongen ontslag aanvrage Haagse slachthuisdirecteur De directeur van het Haagse slacht huis is in overweging gegeven zijn ontslag aan te vragen, nadat het B. en W. gebleken was, dat hij op het gebied van personeelsbeleid ernstig in gebreke is gebleven. Sinds enige tijd werd naar het per soneelsbeleid in het Haagse slachthuis een diepgaand onderzoek ingesteld, dat het bovenvermelde tot resultaat heeft gehad. Men verwacht, dat de directeur heden zijn ontslagaanvrage zal indie nen. Laad- en tuinbouw en de 6 pet Overeenstemming over de toepas sing van de zes procent loonsverho ging is bereikt door: Het landbouwbedrijf in de provin cies Groningen (ook Veenkoloniën en Westerwolde), Drente, Overijssel, Noord-Oostpolder, Utrecht, Noord- Holland, Zuid-Hollandse eilanden, Midden Zuidholland, Krimpener- waardGouda, Zeeland en Noordbra bant; Het dorsbedrijf in de provincies Groningen en Zeeland; De landbouwambachten in de pro vincies Friesland, Overijssel, Noord oostpolder, Gelderland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland, Z. i - land, Noordbrabant. De bosbouw, de grasdrogerijen, de aardappelsorteerinrichtingen in de Noordoostpolder, het dierenpark Em- men, het tuinbouwbedrijf in Gronin gen, Overijssel, Utrecht, Noord-Hol- lar.d, Westland, Zuid-Hollandse eilanden, Katwijk en omgeving en Zeeland. Het zaadteeltbedrijf, de bloemiste rij, het bloembollenbedrijf in Noord en Zuid-Holland, de boomkwekerijen landelijk en Boskoop en omstreken, de witlof bedrijven te Gouda e.o. en te Kampen, het rietbedrijf in Over ijssel, het veenbedrijf in Drente en Overijssel. Voetgangers op buitenwegen links In voorbereiding is een aanvulling van het wegenverkeersreglement, waarbij voetgangers worden ver- f licht op onverlichte buitenwegen inks te houden meldt het Alg. Dagblad. Op deze wijze kunnen zy beter uitwijken dan wanneer het ver- j keer hen achterop komt. Van verschillende zijden is er op aangedrongen dat een voetganger b(j I duisternis op de rugzijde van zijn jas een reflecterende streep zou dragen. Over het algemeen meent men ech ter, dat een gebod om 's avonds links te houden doeltreffender zal zijn. Het hoofdbestuur van de Neder landse kappersbond deelt mede, dat aan de kappers is geadviseerd hun tarieven niet te verhogen na in voering van de 6 pet. loonsverhoging. Aleen zij, die achtergebleven zijn met de aanpassing van hun tarieven, zoals op 1 Januari van dit jaar werd geadviseerd, werd aangeraden daar toe alsnog over te gaan. TWEEDE COKESFABRIEK VAN STAATSMIJNEN. Minister Zijlstra heeft gisteren de tweede grote cokesfabriek van de Staatsmijnen, de Emma II, in gebruik gesteld. Het is de tweede grote Nederland se cokesfabriek die in werking is ge steld, die samen met de Maurits co kesfabriek te Geleen, zulk een uiterst belangrijk basisbedrijf vormt voor de Nederlandse economie. Zeventig millioen gulden van de honderd millioen, welke geïnves teerd moesten worden, zijn besteed san het eigenlijke cokesbedrijf, ter wijl dertig millioen moet dienen voor de bouw van moderne gasproductie- installaties en van de kracht warm te- centrale. De Nederlandse industrie werd de levering van machines en apparatuur toevertrouwd. In zijn toespraak zei minister Zijl stra, dat de mogelijkheden door dit basisbedrijf voor de chemische in dustrie schier onuitputtelijk zijn ge worden. De nylonindustrie wordt b.v. voor honderd procent van grondstof fen voorzien. In de nieuwe cokesfabriek zullen 750 mensen werk vinden. VIERING 25-JARIGS JUBILEUM PENSIOENFONDS GRAFISCHE BEDRIJVEN. Op 4 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat het pensioenfonds voor de Grafische Bedrijven werd opgericht. Het bestuur van de Stichting Grafische Bedrijfsfondsen hieronder vallen het boekbinders- en boekdrukkersbedrijf, lithografie en chemigrafie neemt aan, dat het grafische pensioenfonds het eerste landelijke fonds was, dat een gehele bedrijfstak omvatte. Reeds bestaande pensioenfondsen van andere indus trieën droegen in 1929 nöet zo'n algemeen karakter, hadden een be perkter geografisch werkterrein dan het pensioenfonds voor de grafische vakken. Bij het jubileum, dat op Donderdag 28 October a.s. zal worden gevierd, zal men de traditionele jubileumre ceptie achterwege laten. Men heeft besloten het feest te vieren met de genen, voor wie het pensioenfonds is opgericht, de oude grafische werkers. De feestviering zal twee hoogtepun ten hebben. Irn de eerste plaats zullen alle pensioentrekkers, ook de wedu wen en invaliden ,een week extra uitkering ontvangen. In de tweede plaats zijn alle pensioentrekkers uit genodigd voor een in Amsterdam te houden feestelijke bijeenkomst, waar hun een vrolijk programma zal wor den geboden. Iedere genodigde mag een begeleider meebrengen, zodat on geveer 4700 personen, merendeels per autobus uit alle delen van het land naar de hoofdstad zullen komen, C>ok staat nog een diner op het pro gramma. Met deze feestviering is een bedrag van ruim 100.000 gulden ge moeid. De Stichting Grafische Bedrijfond- sen, het overkoepelend orgaan, om vat ruim 3000 werkgevers en 35.000 werknemers. Het aantal personen, dat op het ogenblik uitkering uit het fonds ontvangt, bedraagt ongeveer 2800, onder wie 2250 trekkers van Ouderdomspensioen, die in het alge meen een weekuitkering van 17.50 ontvangen. Zij, wier materiële om standigheden daartoe aanleiding ge ven, ontvangen bovendien een aan-. WEDEROM WERDEN IN WASSENAAR de modellen van Jacques Fath vertoond, en opnieuw zijn wij onder de indruk gekomen van hetgeen deze modekoning vermag. Direct al zijn eerste model, een après-ski costuum in zwart fluweel, eng-aansluitende pantalon met lange nauwe sweater en strak om het hoofd gedragen kap, het gelaat be schermd door een gebogen plaat van plastic en als extra raffinement een grote krans van vos senbont als de capuze van een eskimo, bracht ons die volkomen verrassing, die ons deed be seffen, ja, dit is het, dit is apart, dit is gedurfd, dit is de grandioze creatie. Wij zagen daarna de costuums en de japon nen in de beroemde Ligne-S, ruime blousende ruggen, aansluitende voorpanden, een ronde ceintuur, van achteren breder dan van voren, juist even onder de taille lopend en gesloten met strassgespen of strikken. Wij zagen zijn „femme Liane" in soepele sluikvallende stoffen gehuld, met gezellig ge drapeerde kragen om een ronde halslijn, inge nieus van coupe en zeer draagbaar. Wij zagen zijn korte Victoriaanse jasjes, de zgn. Caraco's, wijd en kort, gedragen op golvende rokken, de ruimten verkregen door middel van inge legde diepe plooien. Soms heel eenvoudig van grove tweed, vaak ook van kostbaar materiaal, prachtig versierd met broderiën en dan gedra gen bij cocktail en avondtoiletten. Wy zagen zijn mantels met brede ceintuurs door de stof gevlochten en slechts héél even aangehaald, en daardoor alleen als garnering bedoeld; wij zagen het op vele manieren ge bruik van bont: als voering in warme mantels van dikke stof, als voering voor cocktail jassen (nerts), gesneden als era va te en gedragen in de halsuitsnijding van japonnen en pakjes (nerts, breitschwanz en hermelijn), verwerkt als royale kragen (vos), op tassen (breit schwanz en persianer) en verwerkt tot vesten, korte rechte jasjes en zelfs als japon (Herme lijn en breitschwanz). De kleuren waren rustig en beschaafd; veel grijs in allerlei nuances, verschillende tinten bruin, en zeer veel zwart, vooral ook in het jeugdige genre. Daarnaast enkele speciale kleu ren zoals mooi zacht blauw, licht oker en een prachtig wijnrood. Opvallend was het gebruik van metaaldra den in de verschillende weefsels. Goud en zil ver verwerkt in jerseys en tot lame's. Bijzon der mooi was een organza-lamé gebruikt voor een avondjapon, waarbij de immens wijde rok geheel geplisseerd was en zó luchtig en zwe vend als waren het gebundelde zonnestralen. Als stoffen noemen wij dan nog verder: tweed, Shetland, jerseys, fluweel en voor cock tail en avondtoiletten veel chantilly-kant en satin-duchesse. LIET ZOU ONDOENLIJK ZIJN alle model- len, die ons voorgetoverd werden op te noemen, maar enkele willen wij toch even aantippen. In de eerste plaats dat ensemble in tweed. Een eenvoudige japon met rechte rok, soepel lijfje met even een accent bij de schouders en lange mouwen. Daarover droeg de mannequin een losse, zeer wijde rok van het zelfde mate riaal gecombineerd met een caraco, met grote platte, iets van de hals wijkende kraag. Een zeer mooi en warm ensemble, waarin de draag ster zonder angst en vreze de koude'winter te gemoet kan zien. Een costuum van gladde wollen stof, zwart, een nauwe rok en een kort jasje met ruime blousende rug, brede ceintuur gesloten door een gesp van strass en lange mouwen met man chetknopen eveneens van strass. Daarbij op het jasje een grote kraag van vos die tot in de taille reikte, werkelijk een costuum van een geraffineerde élégance! Een zeer simpele man tel-japon van tweed met een cravate van nerts in de halsopening. Een verfijnd eenvoudige avondjapon van sa tin-duchesse met strapless lijfje waarvan de corsage als strikt verwerkt was en de rok in een prachtige ronde lijn naar beneden viel. Een coctailmantel van brocaat met grote zakken en geheel gevoerd met nerts. fVOK DE HOEDEN DIE GEDRAGEN werden waren allen door Fath ontworpen; alle klein en vaak de oren bedekkend. Zeer gekleed en zeer nieuw waren de „chignon"-hoedjes, die, achter op het hoofd gedragen het haar bij een hielden en uitgevoerd in prachtig mate riaal vaak versierd waren met glinsterende stenen en spelden. En terwijl wij daar de mannequins zo zagen lopen in hun kostelijke gewaden, Patricia, als een wonderschoon beeld, mooi en hautain, Na thalie, als de wereldwijze, Jacky, menselijk en hartelijk en die anderen, elk een ander facet van „de" Vrouw tonend, mannequins, slank als een den, geheel passend In deze entourage van élégance en spelden. pN TERWIJL DAAR DE MANNEQUINS I voorbij schreden in hun kostelijke gewa den, Patricia, wondermooi en een tikje hau- tain, Nathalie, wereldwijs en geraffineerd, Jacky, menselijk en hartelijk en al die ande ren, ieder een ander facet van de eeuwig my- i sterieuze vrouw tonend, gingen onze gedachten haast als vanzelf terug naar Parijs waar we enige weken geleden nog waren, en wij ver wonderden ons erover hoe dat Parijs toch als enige stad ter wereld het steeds weer klaar weet te spelen de essentie van de élégance van de ware chic m zulke creaties tot uitdrukking en leven te brengen. Altijd weer valt dat op, zodra men in deze stad aankomt. De Parissiennes hebben iets over zich wat men nergens anders aantreft.' Veel is daar reeds over geschreven en gepraat en men zal het slechts kunnen beamen. Het is verba zingwekkend wat men daar met een paar lapjes stof, enkele kleinigheden en een paar rappe vingers weet te bereiken. Want heus, het is ook daar slechts een heel klein percentage dat zich kan permitteren, zich door de couturiers van naam te laten kleden. Het lijkt wel alsof de gehele atmosfeer van mode doordrenkt is, en men zich slechts hoeft te laten gaan om tot de zelfde resultaten te komenen inderdaad, als men enige tijd in deze stad verblijft wordt men vanzelf steeds meer fashion-minded. Men ziet onwillekeurig de fouten waar men zich zo gauw, vooral hier te lande, aan schuldig maakt: teveel opschik, het té mooi willen maken, de modellen waar bij alle lijn zoek is, omdat men alles tegelijk wil verwerken; het gemis aan individualiteit, de angst om iets te dragen, dat men een ander nog niet heeft zien dragen; de foutieve kleurencombinaties en de weinig ele gante manier van lopen. Gelukkig komt daar verbetering in, al zal het waarschijnlijk een onbereikbaar ideaal blij ven voor velen om in wezen en doen te gelij ken op die gelukkige wezens, die met zoveel gemak en zelfbewustzijn, met zoveel élégance en distinctie de creaties brachten van een modekunstenaar als Jacques Fath. BARTH. vulling van 2.50 per week krach tens de z.g. ondersteuningsregeling van het algemeen sociaal fonds. Kamerlid informeerde» Minister antwoordt „Ze worden gestuurd" De minister van Justitie, heeft mede namens zijn ambtgenoot van Oorlog, schriftelijk geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Vos van Steen wijk betref fende het door de hoofddirectie van de strafgestichten te Veenhuizen niet beschikbaar kunnen stellen van ver pleegden of gevangenen voor het rooien van aardappelen. De vraag: „Is het waar, dat te Veenhuizen (D.) een oppervlakte van plus minus 100 h.a. aardappelen op het ogenblik niet gerooid kan worden, doordat de hoofddirectie van de strafgestichten aldaar geen ver pleegden of gevangenen hiervoor be schikbaar kan stellen, omdat daar door de uitvoering van defensie-or ders vertraging zou ondervinden?" wordt in zoverre ontkennend be antwoord, dat het gehele landbouw bedrijf bij de strafgestichten te Norg, met inbegrip van de aardappelvel den van plus minus 140 h.a., met in gang van 1 Januari 1954 werd over gedragen aan de afdeling domeinen van het Mini:ir,rie van Financiën, zodat het beheer er van niet meer onder het Ministerie van Justitie ressorteert. Deze overdracht is noodzakelijk geworden, omdat de bevolking der Norger strafgestichten zodanig èn in sterkte gedaald èn van aard veran derd was, dat het niet meer verant woord kon worden geacht grote groe pen gedetineerden landbouwwerk- zaamheden te laten verrichten en derhalve het exploiteren van dit be drijf van justitiewege niet meer mo gelijk v/as. Uit het vorenstaande mo ge blijken, dat ook afgezien van een eventuele vertraging bij de uitvoe ring van orders van het rijksinkoop- bureau o.a. ten behoeve van het Ministerie van Oorlog de hoofd directie te Norg niet zonder meer aan een verzoek, een groot aantal gedetineerden voor het rooien van aardappelen beschikbaar te stellen, kon voldoen. Nu echter inmiddels ten aanzien van het binnenhalen van de aard appeloogst in zekere zin van een noodtoestand moet worden gespro ken, heeft de minister gemeend, on danks de daaraan verbonden bezwa ren, niettemin enige ploegen gevan genen en verpleegden voor het rooien van aardappelen ter beschikking van de afdeling domeinen te moeten stellen. VRIJWILLIGERS VOOR AARDAPPELSLAG STROMEN TOE IN GRONINGEN. Het blijft vrijwilligers stromen voor het rooien van aardappelen in de provincie Groningen. Vooral leer lingen van ambachtsscholen, huis houdscholen, Muio's H.B.S.-en mel den zich in grote groepen voor deze werkzaamheden. Het gevolg is dan ook, dat wanneer èn het weer goed blijft èn deze nieuwe vrijwillige werkkrachten het enkele weken uit houden, men de verwachting heeft, dat deze slag om de aardappel kan worden gewonnen. Er bestaat op sommige plaatsen thans vooral be hoefte aan rooimachines. De meeste werkzaamheden liggen nog steeds in het gebied van de veenkoloniën en in iets mindere ma te in de kuststroken van de provin cie. Toen Koningin Juliana gisteren met haar gevolg terugkeerde van het bezoek aan Den Helder, had de Zaan- damse politie zorggedragen, dat de weg naar het pont over het Noordzee kanaal bij de Hembrug vrij was en lag een speciale pont gereed om de Koningin over te zetten. Op de weg stond, als gebruikelijk, een lange rij auto's te wachten om te worden overgezet. De Koningin, dankend voor de be toonde eer, gaf er toen de voorkeur aan zich bij de rij van wachtenden aan te sluiten, zodat zij een half uur tijd verloor. TOLHEFFING VOOR TUNNELBOUW. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de Amsterdamse Kamer van- Koophandel is met klem de publicatie bepleit van het rapport, dat de Commissie-De Vos van Steen- wijk over de verbindingen van de Gevers van het Noordzeekanaal aan de minister van Verkeer en Water staat heeft uitgebracht. Naar ver luidt zou in dit rapport tolheffing bepleit worden ter versnelling van de tunnelbouw bij Velsen en onder het IJ. Burgemeester d'Ailly zeide voor stander te zijn van blijvende tolhef fing in de tunnels om te voorkomen dat het langzame verkeer, dat nog van de ponten gebruik moet blijven maken en daarvoor pontgeld moet betalen, in een nadelige positie ten opzichte van het snelverkeer komt, dat door de tunnels gaat. Last van zennwen! Mijnharde'» Zeouwtablette» helpen IJ er overheen. lAdvertentie)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8