DUINSTREEK BIOSCOPEN «Katholieke WEEKGENDA l LO UuiuuiK 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Honderdste geboortedag Bakhuis Roozeboom Amsterdam zal dezer dagen de honderdste geboortedag van een van zijn wetenschappelijke steunpilaren herdenken: prof. dr. H. W. Bakhuis Roozeboom. Speciaal op het gebied der phasenleer heeft de grote chemi cus zich internationale vermaardheid verworven. Ook Leiden heeft deze grote figuur ruime tijd binnen zyn wallen gehad. Na zijn Leidse stu dententijd was Bakhuis Roozeboom van 1890 tot 1896 aan de Leidse Uni versiteit als lector verbonden. Deze jaren legden de grondslag voor zijn later internationaal bekend gewor den werk. Als herinnering aan de Leidse tijd van deze grote geleerde is indertijd een straat in de Profes- sorenwijlc naar hem genoemd. Winkelsluiting Slijterijen Een 19-tal houders van een ver gunning voor de verkoop van sterke drank in het klein, t.w. 13 houders van een slijtvergunning (c.q. ver vangers) en 6 houders van een volle dige vergunning, heeft verzocht om invoering van de verplichte Dins dagmiddagsluiting voor de slijte rijen. Vier van de houders van een volledige vergunning, die het ver zoek hebben ondertekend, hebben alleen een winkel, de twee andere hebben een winkel, die geheel afge scheiden is van de tapperij. Er zijn in deze gemeente 13 slijt- en 21 volle dige vergunningen verleend. De meerderheid van de belanghebben den, die drank slijten, heeft derhal ve om de maatregel verzocht. Zaken in Electrotechniek. Voorts is bij de gemeente binnen- fekomen het verzoek om te bevor- eren, dat de Verordening op de Winkelsluiting 1953 I wordt gewij zigd in die zin, dat de verplichte halvedagsluiting voor de winkels in electro-technische artikelen in plaats van op Dinsdagmiddag wordt ge steld op Maandagmorgen. In verband hiermede is onder de 22 belangheb bende winkeliers een enquête ge houden, teneinde te onderzoeken, of de meerderheid van hen aan sluiting op Maandagmorgen, dan wel op Dinsdagmiddag de voorkeur geeft. Het resultaat van dit onderzoek is, dat 14 van de 22 belanghebbenden zich voor sluiting op Maandagmor gen hebben verklaard. Na overleg met de betrokken or- fanisaties van werknemers hebben en W. derhalve besloten de raad voor te stellen de bedoelde maatre gelen te treffen. Voor alle winkels zal de verplichte halvedagsluiting op 5 December niet gelden. FOTO-EMPLOYE'S OP BEZOEK BU KONINGSVELD De club van foto-employé's te Leiden was gisteravond op bezoek bij Koningsveld Lithografisch Bedrijf. De opkomst der leden was zoals ge woonlijk weer zeer bevredigend. De rondleiding stond onder de be kwame leiding van de heren Tee- kamp en Renra, die beginnende bij de afdeling reproductie-fotografie de club door het hele bedrijf voerden en in alle afdelingen een beknopt doch zeer duidelijk overzicht gaven van de bewerkingen die het product in de afdelingen ondergaat, alvorens de cliënt de uiteindelijke reproductie soms in 8 kleuren ontvangt. Velen gaven blijk van grote waardering voor de gegeven explicatie. Na een gezellig kopje koffie nam men af scheid tot 5 November, de datum waarop een excursie naar Agfa te Rotterdam op het programma staat. GEVEILDE PERCELEN TE LEIDEN Ten overstaan van notaris A. H. Doyer is te Leiden geveild: het huis met schuur en tuin, Herengracht 54, in bod 5000,is uit de hand ver kocht; het huis met erf Waardgracht 108, in bod f 670,koper J. Marks q.q. te Leiden voor 674. TERUG UIT PARUS. Zoals de vorige week reeds werd medegedeeld zijn enkele leden van de Ver. Techn. Clubs v. h. Kappers bedrijf naar Parijs gegaan om in drukken op te doen over de nieuwe coiffure (la Dandy). Zij zijn gisteren teruggekeerd. Buiten het bezoek aan de „Grande semaine de la beauté et elégance" hadden zij de eer om in de salons van hun collega's Antonio, Ca- rita, Aleczndre en Philip,, de Franse modelijn in zich op te nemen. Zij hopen ook weldra dit aan het publiek te kunnen tonen. Er is n.l. een grote coiffure- en modeshow in voorbe reiding. Als afgevaardigden gingen H. A. G. v. Bellen, Oegstgeest, J. Ba- rensma, Katwijk, P. v. d. Berg, Was senaar, G. v. d. Horst, Alphen, Smit- tenaar. Leiden, L. v. Tongeren, Lei den, J. v. Veen, Leimuiden, H. van 't Wout, Noordwijk. FEEST VAN „ST. JORIS". „St. Joris", de vereniging voor R.K. werknemers in de voedingsbedrijven zou op 19 September j.l. haar 45-ja- rig bestaan gevierd hebben, als het jubileum van de K.A.B. het feest niet verdrongen had. Nu viert men het feest 14 November a.s. De leden, die 25 jaar of langer lid zijn zullen huldigd worden. Gegevens over de leden zijn echter in de oorlog vernie tigd. Nu vraagt het bestuur aan de leden, die 25 jaar of langer lid zijn, dit aan de bode, de heer G. Bot, te vertellen. De heer Bot komt, zoals bekend, wekelijks aan de deur. Even tueel is hij ook nog aan zijn huis adres te bereiken: Heemskerkstr. 102. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Indonesisch recht mej. M. E. de Winter te Den Haag en de heer R. Roesman Djajakoessoma te Den Haag; voor het candidaatsexamen Psychologie de heer J. F. J. Kuypers te Den Haag; voor het Kerkelijk Voorbereidend examen de heer J. H. Schellingerhout te Alphen a. d. Rijn; voor het doctoraal examen Genees kunde de heren W. H. A. Burgering te Leiden, F. M. W. Groot te Den Haag, H. Heering te Zierikzee, J. 'f. C. v. Pappelendam te Den Haag en J. Pijl te Den Haag; voor het arts examen le gedeelte de dames A. H. C. de Haas te Den Haag, J. M. de Beyer te Amsterdam en de heren J. C. H. v. d. Meulen te Eindhoven en dr. M. J. de Vries te Leiden; voor het artsexamen 2e gedeelte de heren J. Greenblatt (U.S.A.), J. Huisman te Den Haag, M. Marseille te Den Haag en C. J. Oudmaijer te Den Haag. Programma's van de musea te Leiden Het rijksmuseum van Oudheden geeft in dit najaar een reeks avond lezingen, die allen om 8 uur aanvan gen. Zij, die één of meer lezingen wen sen bij te wonen, dienen dit op te geven, hetzij schriftelijk bij de direc tie, hetzij door hun naam te teke nen op de lijst, die bij de portier van het museum gereed ligt. 26 October spreekt dr. A. Klasens over „De jongste opgravingen te Sak- kara". 9 November dr. J. H. C. Kern over „Antiek glas te Leiden". 23 No vember prof. dr. F. Bremersdorf (Keulen) over de „Opgravingen in de Frankische grafvelden Keulen-Mün- gersdorf' en 7 December mej, M. H. Groothand over „Laat antieke zijden stoffen". Van Dinsdag 2 November a.s. af zal het museum des Dinsdag van 810 uur nam geopend zijn. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. Op Woensdag 27 October begint het programma van het Rijksmuseum voor Volkenkunde met een lezing van dr. S. Kooyman over „Mensen van Nieuw Guinea's zuidkust". Ver der staan op het programma: 24 No vember dr. R. H. van Gulik „Taal en techniek van het Chinese penseel". 26 Januari 1955, A. A. Trouwborst: „De Kikuyu" en Woensdag 2 Maart, dr. J. Keuning „Enggano, geschiede nis van een verdwenen cultuur". IN DE LEIDSE Lido. De cinemascoopfilm »,The Command" handelt over één van die zwarte bladzijden in de Amerikaan se geschiedenis, die naast de lectuur over rassenhaat en gangsterdom toch nog een feestelijk aanzien gekregen hebben: namelijk de oorlog tegen de Indianen. De titel heeft de film te danken aan het bevel van een ster vende legeraanvoerder aan een dok ter om zijn troepen dwars door een bedreigd gebied te helpen. Weldra is de boot aan en worden kosten nog moeite gespaard om zoveel mogelijk lijken voor het camera-oog te slepen. Het brede doek laat zich aan ook ge duldig vullen met de resten van In dianen, die van de. menslievende dokter inplaats van pillen blauwe bonen te slikken kregen. De oor spronkelijke bewoners van Amerika blijken namelijk weinig geneigd de landroof van de westerling als be schavende activiteiten te zien en zij moeten hun onbegrip dan ook duur betalen. Er is tot nu toe nog slechts éné Amerikaanse film geweest, „Fort Apache", waarin de Indianen niet allen als schreeuwende idioten wer den voorgesteld en de rechten van deze mensen op hun eigen gebied een juiste voorstelling kregen. „The Command" echter is een van die rol prenten, waarvan er dertien in het dozijji gaan, zelfs al zal het gezien de breedte van deze film moeite kosten. In een voorfilmpje wordt getoond, welke enorme mogelijkheden het ci- r.emascoopprocedé biedt aan de do cumentaire. Terwijl de close-up door het nieuwe systeem zo goed als on mogelijk is geworden, winnen de vergezichten en natuuropnamen be duidend door deze brede opzet. Rex. De strijd, die het Franse vreemdelingenlegioen vaak tegen LEIDSE VARIA De algemene schilderpatroons bond heeft met een adres aan de re gering geprotesteerd tegen het ver plichtstellen van het bedrijfspen sioenfonds voor zelfstandigen. De zoon van prof. Gerbrandy is in zijn vaders voetsporen getreden en heeft gisteren aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam een leerstoel aanvaard met het uitspreken van een inaugurele rede, getiteld „Zaken zijn zaken.of niet?" In het Muiderslot heeft de rege ring gisteravond aan de leden van de Koninklijke Vlaamse en Nederlandse Academiën van Wetenschappen een galadiner aangeboden; bij afwezig heid van minister Cals, sprak minis ter Beel de tafelrede uit. Alle jongelui boven de 14 jaar van de Herensingel-kerk worden, Maria ter ere, hedenavond om 7.30 u. in hun parochiekerk verwacht in het speciaal voor hen gedacht Maria-lof waaronder toewijding van de deelne mers aan Maria. Om tien vóór twee nog gister middag was er in een nieuwe zaak in de Breestraat 147 nog een koorts achtige bedrijvigheid. Het was bij de firma Léon een damesmodezaak, die sinds 1947 in Amsterdam in de Leid- sestraat gevestigd is en die nu een fi liaal in Leiden opende. Om twee uur precies echter was alles aan kant en konden de gasten verwacht worden: vrienden, zaken relaties en belangstellenden, die de directie met het inrichten van deze mooie zaak kwamen complimente ren. Het bestuur van de volleybal vereniging „Argos" laat haar leden weten, dat de training van a.s. Maan dag, normaal doorgaat. A.s. Woensdag om 8 uur nam. zal de aangekondigde Maria-avond voor de Derde Orde van de Harte- Icug-parochie worden gehouden in de Jacobizaal van „Den Burcht", met declamatie en film over de H. Maagd. De pater directeur zal spreken over „Maria in het Franciscaanse leven". Niet alleen de leden worden hierbij uitgenodigd maar allen die belang stellen in het doel en werken van de Derde Orde. VOOR LEIDEN VAN ZONDAG 17 TOT EN MET ZONDAG 24 OCTOBER. Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. ZONDAG: Ilartebrugkerk, 8 uur v.m. H. Mis in verband met Maria-moederoch- tend. Ontbijt in Ft. Antoniusclubhuis. „De vrouw en de slang". Repetitie a.s. Zondag 10 uur, niet in het R.K. Lyceum, maar in de zaal van E. Cas- telein, Langebrug 6a. MAANDAG: „In de Vergulde Turk", 8.15 uur nam. conferentie voor niet-Katholie- ken en Katholieken. „Harmonie", 24 uur nam. advies zitting leden „Hocres". WOENSDAG: Gebouw S.F.L., Nieuwe Rijn 52, 2 uur nam. vergadering van de Katho lieke Jeugdraad. Antonius Clubhuis, 46 uur advies zitting werknemers „Horeca". ZATERDAG: Romanuszaal (achter de Hartebrug- kerk), 8 uur nam. Volksdansgroep „De Grote Ronde". Propaganda- avond. Agenda van Leiden ZATERDAG: St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. Uitvoeringt.b.v. RK Blindenbond „St. Odilia". Bal na. De Doelen, 3 uur nam. bijeenkomst St. Augustinus-vereniging voor R.K. Onderwijzers. „Het Gulden Vlies" 7.30 nam. Brid ge-drive ten bate van „Sancta Ve ronica". R.K. Gymnastiekvereniging „Vic torie", 8 uur gymnastiekuitvoering, TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur- a): vreBmaeungeiuegioeii v«k icgc» wetenschappen (Steenstraat wis fita™ TentoonA* 2* eeuw micron Algiers" in al zijn heftigheid ge toond. De geheime dienst der Fran sen speelt daar ook een voorname rol in en de film laat dan ook zien hoe Yvette, een agente van deze dienst te werk gaat. Zelfs waagt zij het en kele dagen in een Moors paleis te lo geren, van waaruit zij het belangrij ke bericht aan de Franse troepen kan doorgeven, dat er binnen 24 uur door de stammen een aanval op de olie velden van Sidi El Bar gedaan zal worden. Wanneer de Emir bemerkt dat zij een spionne is, ontsta^ er een hevige worsteling tussen de Emir en Jeff, een agent van de geheime dienst, die haar bewaakt. Samen we ten zij te ontvluchten en de bewa king der olievelden te waarschuwen. Dan komt de climax van het ver haal, de grote aanval op de olievel den, welke uiterst spannend en goed verfilmd is. Een film met veel ro mantiek en spanning voor personen boven 14 jaar. Luxor heeft de grootse cinema- scoop-film „The Robe" opnieuw ge prolongeerd. Voor alle leeftijden. Trianon heeft eveneens de film over Richard Taubers leven gepro longeerd. Ook voor alle leeftijden. Casino's programma is afgekeurd. pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 10—4 uur; 's Zondags 14 uur Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 17 October zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: Van Alphen, De Jager, Jasperse, Stoffers, Verbrugge. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 16 October 13 uur tot Zaterdag 23 Octo ber 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; de Zuider-Apotheek, Lammen, schansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek,Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. Lido: „The Command", 14 jaar. Luxor: „The Robe" (geprolon geerd), alle leeftijden. Trianon: „Du bist die Welt für mioh", (geprolongeerd), alle leeftijden. Rex: „Fort Algiers", 14 jaar. (Donderdagavondcyclus „Mata Hari", volwasse nen). Casino Afgekeurd. KAT WIJK Het haantje van de toren. De haan van de toren van de R.K. kerk had ouderdomskwalen en eiste ver nieuwing, welke gisteren is geschied. Twee dappere mannen zag men, zelfs met 'n krachtige wind zoals gisteren, dit werk volbrengen, hetgeen op de begane grond nogal belangstelling trok. LEIDSCHENDAM Braziliaanse missie-avond. De L.T.J. en de L.T.B. hebben voor a.s. Woensdagavond in de toneelzaal van het patronaatsgebouw een Braziliaan se missie-avond georganiseerd ter ge legenheid van het tijdelijk verblijf al hier van de missiepater L. Hendriks M.S.C. Pater Hendriks is reeds een reeks van jaren in Brazilië werkzaam en heeft daar een seminarie gesticht. De missionaris zal vertellen over zijn ervaringen in Brazilië onder de titel „Ontwikkeling van de vorming der priester" en „Schapen zonder her der". Deze missie-avond wordt omlijst door Braziliaanse gezangen, welke verzorgd worden door het ensemble Leny van Bohemen uit Voorschoten. LISSE R.K. Bond van het Gezin. De R.K. Bond van het Gezin houdt ge durende zes avonden het jaarlijkse openingsfeest van het winterseizoen, hetgeen met een ledental van 1300 wel noodzakelijk is. Deze bijeenkom sten worden gehouden in het Luxor theater en de voorzitter, de heer Strik verklaarde, dat dit voortaan steeds zal geschieden, omdat het meer sfeer heeft dan de veilingzaal. Tevreden is spr. over deze opkomst, doch de ont wikkelingsavonden kunnen veel be ter worden bezocht. Leerrijke onder, werpen zullen worden behandeld door rector Brands en pater Ame- link, resp. in November en Decern ber a.s. De gebruikelijke kerstfeesten voor de kinderen zullen wederom plaats hebben, doch door het grote kindertal ziet het bestuur zich ge noodzaakt hierover driemaal te doen. De vastenavondviering heeft vermoe delyk plaats in de maand Januari, terwijl het winterprogramma worden besloten door prof. Eikelhof van het seminarie Hageveld. Enkele interne mededelingen werden daan, waarna enige filmpjes werden vertoond. De geest. adv. wees op het grote nut van de R.K. Bibliotheek, die thans wegens verbouwing tijdelijk is ondergebracht bij de heer Mesman, Kanaalstraat 25. Hij wees op de te houden 3 Moederavonden en ver zocht de heren om op die avonden thuis te blijven. Als besluit van de avonden werd de film „Er kan nog nteer by" ge draaid, een film over twee weeskin deren, die in een gezin werden opge nomen en opgevoerd. St. Willibrordus. De R.K. Fa brieksarbeiders bond St. Willibror dus van het district Bloembollen streek hield in het K.A.B.-gebouw te Lisse een filmavond. Het hoofdbestuurslid Helleke deel de mede, dat de heer van Bijsterveld verhinderd was deze avond bij te wonen. Spr. deelde vervolgens mede, dat op Zaterdag 23 October a.s. een kringvergadering zal worden gehou den voor het kader te Leiden en dat het in de bedoeling van het hoofdbe stuur ligt afdelingsvergadering te be leggen, waarop het actie-programma zal worden ontvouwd, temeer daar de bollenstreek thans tot een nieuw dis trict zal gaan behoren en wel tot de kring 's Gravenhage. Nadat een kleine voorfilm was ge draaid over mensen en machines werd de film over Paus Pius X ver toond. De wachtmeester le klas der Rijkspolitie J. C. Roomeijn, is met ingang van 16 October 1954 overge-, plaatst naar het parket te 's Gra venhage. NOORD WITK Kon. Mij. v. Tuinbouw. De maandelijkse bijeenkomst van de Mij. van Tuinbouw in Het Hof van Hol land mocht zich weer in goede op komst verheugen. Wegens ziekte van voorz. werd deze bijeenkomst ge opend door de heer M. Verweij, wel ke in het bijzonder welkom heette Broeder Dubricius uit Noord wij ker- hout. Met zijn prachtig projectietoe stel vertoonde de broeder een uitste kend verzorgde kleurenfilm genaamd „Lente in Holland", waarbij prach tige opnamen ook uit eigen omgeving. Vooral de opnamen van de tuinen van St. Bavo in de verschillende jaargetijden genoten de volle belang stelling en wel zo, dat de voorzitter na afloop het denkbeeld opperde om in het komende voorjaar een excursie te organiseren. Mededeling kon wor den gedaan, dat dank zij de grote Burgerlijke Stand Geboren: Steven Guitze zn van J. Koster en W. A. Katgert; Gerrit Jan zn van T. van Steeg en H. Hofstee; Johannes zn van C. Willemse en M. Petiet; Sophia Alberdina dr van J. W. Griekspoor en J. Keyzer; Frieda Belinda dr van C. J. F. Böttcher en F. Dekker; Jannetje Marianne dr van J. Haasnoot en M. H. Dekkers; Wil lem Eduard zn van J. W. E. Neute boom en J. J. Hannaart; Gerrit zn van J. v. Duij ven voorde en W. Ouwe hand; Alida Geertruida Maria dr van H. G. Stuifzand en M. W. T. v. Cas- ael. Overleden: J. W. v. Staden wednr. 73 j.; A. van den Haspel wed. van: Taake, 88 j.; J. A. W. M. v. d. Post 2 mnd.; M. P. Grimbergen dr 10 mnd. belangstelling bij de expositie van bloemstukken, de bindcursus geen nadelig saldo heeft opgeleverd. De inzendingen bloemen en planten, die zoals altijd de vergaderzaal opluis terden, werden door de keurings commissie met de volgende punten ge waardeerd: J. Lindhout 9 3/4 p., Mevr. Burgers 9 p., Mevr. S. A. v. Konijnenburg, Mej. I. v. d. Meer en v. d. BergSmit ieder 8 p. en J. de Groot 6 3/4 p. Na dat de heer P. v. Bohemen een expli catie had gegeven over enig meege bracht plantenmateriaal, werden de bollen uitgereikt voor de te houden huisbroeiwedstrijd, waarvan in de Februari-vergadering een expositie gehouden zal worden. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: N. v. d. Berg 45 p., le klasse; J. de Mooij 37 p., 2e klasse; J. Zuid hoek 37 p., 3e klasse. NOORD WIJKERHOUT TENTOONSTELLING „MARIA IN DE CHRISTELUKE KUNST". De data voor de in het patronaats gebouw aan de Kerkstraat te houden tentoonstelling onder de titel „Ma ria in de Christelijke kunst" zijn thans definitief vastgesteld. De ten toonstelling zal worden geopend op 17 Dec. en op 26 Dec. worden geslo ten. Het Bisschoppelijk Museum te Haarlem heeft zijn medewerking toegezegd en intussen heeft de ar tistiekleider van de tentoonstelling, de heer v. Harten Roefs uit Baarn, reeds een keuze gedaan in dit mu seum. Naar wij vernemen bestaat ook verder in museumkringen be langstelling voor de te houden ten toonstelling. Op de openingsavond zal de heer v. Harten Roefs een kor te inleiding houden. Op 23 Decem ber zal Pater Hogenboom O.F.M. 's avonds een causerie houden over de Mariaverering in China en op 26 December zal 's avonds pater Mi- cheas van de Oosterse ritus spreken over Maria in het Oosten. Op de ten toonstelling zullen ook enige ikonen te zien zijn en er zal ook Chinese kunst te bewonderen vallen. Het comité, dat deze tentoonstel ling voorbereidt bestaat uit de vol gende personen: Pastoor Brink, ka pelaan Wüst en de heren van Har ten Roef, J. Buyze, A. Th. Meyer en P. v. Buijtenen. K.A.B. Opening Winterseizoen. Het winterseizoen van de K.A.B. wordt geopend Zondag 17 Oct. met een H. Mis in de St. Victorkerk om 9.30 uur en in de St. Jozefkerk om 9.15 uur. De H. Missen worden op gedragen tot intentie van de leven de en overleden leden van de K.A.B. Dinsdag 19 Oct. a.s. is de openings avond, waarop als psreker komt verbondsvoorzitter Middelhuis met als onderwerp: „Waarom eigenlijk Katholieke Organisaties?" Het K.A.B.-bestuur verwacht een stampvolle zaal! Bridgeclub „Het juiste bod". Het resultaat van de gehouden viertallen wedstrijd is als volgt: Team Kaptein team Zoetendaal 00; team Brama team Seysener 20; team de Win terteam Zandbergen 20; team Bodarteam Broekhof 20; team v. d. Veekteam Turk 20. Tafeltennisnieuws van „Wils kracht". De eerste wedstrijd van dit seizoen is voor het le herenteam geëindigd in een punentverdeling. De tegenstanders waren de heren van „Sportief" uit Den Haag en het is een gelijk opgaande spannende strijd geworden. In de komende week gaat het eer ste damesteam naar Wassenaar, om daar het als zeer sterk bekend staan de „Swallows" te ontmoeten. Het damesteam komt uit met de volgen de speelsters: G. Braun, Tr. van Die- men en R. Baatsen. WASSENAAR Geboren: Eveline J. dr van F. van der Kamp en W. P. Verseveldt; Joan nes B. M. zn van R. A. T. Zumpolle en M. E. Hoogeweegen; Jan zn van A. Fokker en E. van Ipenburg; Ja cobus M. zn van A. A. G. van der Kleij en J. H. E. van der Poel; Peter C. zn van G. E. M. J. Schulz en L. M. Conijn; Gijsbert zn van A. Nell en C. Varkevisser. Ondertrouwd: C. A. C. H. de Haas en D. F. Nakagawa; J. P. van Duyne en M. I. Stikkelman; A. H. Knijnen- burg en A. E. C. van Leeuwen. Getrouwd: P. L. Kaldenbach en B. M. Wilmer; G. J. Seetz en A. C. Noordover; E. J. Schipper en E. C van der Meij; A. Lengton en L. G. Donker; A. J. van der Mey en M. F. Lakkerwa. Overleden: E. Deelman 82 jr. ZOETERMEER Missietentoonstelling. Naar wij vernemen zal op 22, 23 en 24 October een grote missietentóonstelling ge houden worden in het Parochiehuis. De organisatie berust bij de Broeders van O. L. Onbevl. Ontvangen uit Dongen. De medische dienst wordt waarge nomen doqr dokter P. Vegt en door Zr. E. v. Hooff voor de beide Kruis verenigingen. L.T.J. De altijd actieve groep der Land- en Tuinbouw-Jongeren is weer prima gestart met het nieuwe winterseizoen. Uit het besprokene valt op te maken, dat deze winter weer met energie gewerkt zal wor den ,om de L.T.J. te doen bloeien. De bekende boerpraatjes om de ronde tafel, die vorig jaar zoveel suc ces oogstten, zullen worden voortge zet, maar uitgebreid met gesprek ken van algemene aard. Een kring gevormd door de L.T.J. uit Berkel, Bleiswyk en Zoetermeer wordt een feit. Een L.T.J.-bal werd in het vooruizicht gesteld. Door de heren H. de Groot en Th. Vollebregt werd verslag uitgebracht over de zo- meractiviteiten. By de kalverfokwed- strijd, die in samenwerking met de oud-leerlingen der landbouwschool gehouden werd, werd de heer J. Vol lebregt definitief eigenaar van de wisselbeker. De door de L.T.B. be schikbaar gestelde wisselbeker kwam in handen van de heer K. Vollebregt. Bij de vlagegn parade 'n keu ring van schetsen voor een L.T.J.- vlag kon geen enkele plan de goed keuring verwerven. Een nieuwe schets, waarin de naar voren ge brachte suggesties zullen verwerkt worden, zal worden ontworpen. Morgen wordt pastoor J. M. Voorham 73 jaar. Na de Mis van elf uur is er gelegenheid tot felicitatie. Laatste Berichten Houthakkers door hert gedood Een niet alledaags drama heeft zich gistermiddag afgespeeld in het Belgische gehucht Haversin in de provincie Namen. Drie houthakkers hadden opdracht gekregen in het hertenpark van een groot domein een aantal bomen om te hakken. De hier ronlopende herten zijn gewoon lijk zeer zacht van aard en komen zelfs eten uit de hand van hun ver zorgers. Eén der houthakkers, Jules Louis, viel het echter al direct op, dat een tweejarig hert met een sterk ontwik keld gewei zeer zenuwachtig deed, waarschijnlijk omdat het vergezeld was van zijn wijfje en enkele pasge boren jongen en de houthakkers ken nelijk als indringers beschouwde. Jules Louis raadde de beide andere houthakkers dan ook aan het hert niet te benaderen. Toen zyn broer, de 45-jarige Arthur Louis, vader van vyf kinderen, zich echter naar de boom begaf, die hij moest omkappen, viel het hert hem met grote hevig heid aan, reed hem met één stoot de buik open en vertrapte hem daarna. Een opzichter van het domein wilde de ongelukkige te hulp komen, doch hy werd eveneens door het woedende beest op het gewei genomen. Beide slachtoffers overleden kort daarna. Jules Louis kon slechts op het nip pertje ontkomen en slaagde er in het dolle hert neer te schieten. Marktberichten KATWIJK a. d. RIJN, 15 October. Groente. Bloemkool I 2953, bloemkool II 16—31; bospeen 16— 33, waspeen I 20—26, waspeen II 14—20, groene kool 1122, rode kool 14—22, gele kool 17—18, andijvie 612, stomprineëssebonen I 51—98, idem II 20—36, sla 4 spinazie 20—29, bosselderie 5.406.30, knolselderie 4.1014, kervel 5.40—5.60, uien 13—21, kroten 19—21, radijs 6.10—6.20. ROELOFARENDSVEEN, 15 Oct. Groente. Aardbeien I 0.62—1.01, idem II 2147 cent per 2 ons doosje, i I 7—13, idem II 2.50— 7,80, andijvie 610, bloemkool 9 37, savoyekool 14—16, rode kool 15 —16, tomaten A f 59—74, idem B 5067, idem C f 5669, idem CC 80—31, idem bonken 27—41, idem afw. 2059, kassnijbonen 80 100, idem stek 5580, stokprinces- sen 118, stambonen 5667, pronk- bonen 12—34 per 100 kg. Bloemen. Asters 10—22 cent, Dahlia's 11—18 cent, Cyclamenbloe- men 3453 cent, Freesia's 1518 ct., TrosChrysanthen: Beryl 4264 cent, Precose 29—42 cent, Chastity 24—37 cent, Horwood 3967 cent, Norman- dte 3251 cent, Ckymson Champion 44—59 cent, Hurry Cane 3242 cent, Shirlew 3452 cent, Chatsworth 33— 46 cent, Corona 29—42 cent, Brigth Eye 24—40 cent. Serenade 33—57 ct., Ronald 4550 cent per bos. Champion 1017 cent, Southdown Pink 12—20 cent, Viscount 128 cent, Lumina 1014 cent, Perfection 8—16 cent, Millersdale 7—12 cent, Fred Yule 16 —22 cent, Migoli 8—15 cent, Alfretton 1018 cent, Austin 12—16 cent, Day dream 7—12 cent, Gift 10—16 cent, Anjers 1017 cent per stuk. TER AAR, 15 October. Groente. Kassnijbonen 8.40—10.50, idem stek 58.30, snijbonen natuur 3.50 stamprincessenbonen f 10.30, idem B 3.705.70, witte pronkers 4.60 6.10, idem B 2.503.10, idem stek 1.201.80, alles per 10 kg. Exp. tomaten A 81—74 cent, idem B 50— 67 cent, idem C 4267 cent, tomaten A 20—56 cent, idem B 2057 cent, idem C 20—41 cent, idem CC 20—38 cent, idem bonken 2050 cent, an dijvie 69 cent, waspeen 1122 cent groene kool 1524 cent, rode kool 19—21 cent, witte kool 10—11 cen£ sav. kool 18 cent, glasspinazde 4450 cent, kroten 13—17 cent, uien 10—18 cent, spruiten 4250 cent, spinazie natuur 22—23 cent, per kg. Sla 2.50 6.40 per 100 stuks, bloemkool A 25 36 cent, idem B 1723 cent, idem C 1-016 cent, idem stek 89 cent, knolselderij 5 cent alles per stuk, bos peen 1618 cent, selderij 24 cent per bos, stoofsla 2025 cent per kist, Peren: Conference 6—8 cent, Leopolds 45 cent, Doyenné du Gomice 24 ct, Comtesse de Paris 6 cent, St. Remy 7 cent, Brederode 11 cent. Appelen: Al- lington Pippin 31 cent alles per kg. Druiven 45 cent per half kg., Meloe nen 1214 cent per stuk. VINKE VEEN, 15 October. Groente. Andijvie 611 cent, groene kool 23 cent, rode kool 18—19 cent, postelein 36 cent, spinazie 1333 cent, prei 14 18 cent, tomaten 20—52 cent, was peen 1319 cent, kassnijbonen 0.88 —1.08, stambonen 0.70—1.17, atok- princessen 0.68—1.28, pronkbonen 3465 cent per kg., bleekselederij 6— 19 cent, bloemkool 9—38 cent, knol selderij 614 cent, sla 37 cent per stuk, peen 15—22 cent per bos.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3