Omgeving Onderwijzend personeel van inspectie Alphen vergaderde Radicalen achter Mendes Willes kan cjeen vis meer zien In de naam van Ho Tsji Min Typhus epidemie in Potsdam Nu wil hij nietl Reinigingsrechten dienen volgens G.S. verhoogd te worden MARELS ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Ruim 700 onderwijzeressen en on derwijzers, leken en religieuzen, bur gemeesters en wethouders, schoolbe sturen, pastoors en schoolartsen, woonden Vrijdag in het grote pavil joen van Avifauna" de vergadering bij van de inspectie van het Lager Onderwijs Alphen a. d. Rijn. Voor het eerst vond deze samenkomst ge zamenlijk plaats met de R.K. onder wijskrachten. De bijeenkomst werd geleid door de heer L. Schipper, inspecteur van het L.O., de tweede in de inspectie Alphen a. d. Rijndie in de loop van de morgenuren enkele woorden ter nagedachtenis wijdde aan zijn voor ganger, de heer W. G. Roozenbeek. Voor zover inspecteur Schipper nu al gelegenheid heeft gehad de scho len in zijn inspectie te bezoeken, is het hem gebleken, dat in verschillen de scholen voortreffelijk werk wordt verricht in de richting van de onder wijsvernieuwing. In dit kader stelde de heer Schipper voor in de toekomst z.g. oriënteringsbijeenkomsten te ar rangeren met de burgerlijke over heden en andere instanties, die ten nauwste bij het onderwijs betrokken zijn en dan de gesprekken te illustre ren met tal van voorbeelden, met het aoel om de vernieuwingsdrang op onderwijsgebied vooral op de juiste wijze te doen doordringen. Be reids is daartoe de toestemming ver kregen van de Bisschoppelijke hoofd inspecteur, rector Van Houten. Vervolgens vroeg de heer Schipper de aandacht van gemeente- en school besturen voor de toelatingsdatum van kinderen tot de school, op welk punt nogal wat verwarring heerst. Als zijn mening gaf spr. aan, dat wel licht landelijk zal kunnen worden geregeld dit vast te stellen op 1 Sep tember. Een school-museum als pae- dagogisch didactisch centrum ver dient eveneens de aandacht, tot verwezenlijking waarvan de heer Schipper aller medewerking inriep. Samenwerking. Tijdens deze dag-samenkomst sprak in de morgenuren prof. mr. L. W. G. Scholten, dir. van een bijzondere kweekschool te Utrecht, over het actuele onderwerp: „Onze samenwer king in de internationale wereld, haar voordelen en bezwaren". De laatste jaren, aldus spr. is een sterke drang aanwezig om de school te plaatsen midden in het leven. Als uitvloeisel daarvan willen de aan staande onderwijzers en onderwijze ressen, gedurende een tweetal jaren minstens twee uren per week in con tact worden gebracht met het grote culturele leven van de volkeren. Zij moeten het leven, zoals dat zich ont plooit, leren kennen, maar niet alleen dit, maar zij moeten ook komen ach ter de sociaal-economische- en gees telijke vraagstukken, welke in de maatschappijen leven en daartoe worden niet alleen de leerkrachten, maar ook de leerlingen van de ho gere klassen gedurende enige tijd gedetacheerd in bedrijven, b.v. Ned. Spoorwegen, P.T.T. e.a. Daarbij wor den de onsociale buurten van steden etc. niet over het hoofd gezien. Be halve locaal, zien wij dit streven op grote schaal, op internationaal niveau ook. Dit grote streven heeft echter pas dan zin als men dit baseert met inachtneming van de grote wereld-, stroom, de bepaalde geestelijke stro mingen van alle windstreken en de gehele wereldbeweging gezien wordt op de historische achtergronden van de naties, en de pogingen in die rich ting tenslotte tot richtsnoer hebben het eeuwigheidslicht. In de middagbijeenkomst heeft voorts de heer F. C. van Dorp uit Rotterdam een inleiding gehouden over „Declameren op onze scholen". Zijn causerie verduidelijkte spr. door talrijke voordrachten o.a. uit werken van Martinus Nijhoff, Van Winkler en Prins, Guido Gezelle. Spr. legde de klemtoon op het rhythme, het accent en de stem. De heer Schipper sloot met een dankwoord. FLORENCE NIGHTINGALE- HERDENKING. Prof. J. R. Michaël uit Den Haag, voorzitter van het provinciale comi té voor de Florence Nightingale- herdenking heeft Vrijdagavond in de trouwzaal van het raadhuis alhier, gesproken over de grondlegster van de moderne ziekenverpleging in de wereld en verklaarde daarna, dat het idee over de gehele wereld heeft post gevat, om te komen tot een interna tionale, nationale, provinciale en lo cale herdenking van het feit, dat deze grote vrouw honderd jaar ge leden aan de gehele wereld heeft ge schonken het móóie en verheven be roep, inzonderheid voor de vrou wen, de ziekenverpleging. Zij heeft onder zeer moeilijke omstandighe den, kort na de Krim-oorlog, de gro te stoot gegeven tot een grootscheep se organisatie van het verplegings- werk. Naast de grote steden is ook Alphen aangewezen om een centrum voor deze herdenking te vormen voor de Rijnstreek. Spr. gaf een glo baal schema van de opzet en de wijze waarop een herdenkingsbijeenkomst kan worden georganiseerd. Met een dergelijke avond wil men tevens de wil en de lust bij de meisjes opwek ken voor het verpleegstersberoep, dat, zoals spr. dat duidelijk aantoon de talrijke schakeringen heeft en vele aantrekkelijkheden biedt. Na de uiteenzetting heeft dr. H. De Franse radicaal-socialistische partij, die thans te Marseille haar jaarlijkse congres houdt, heeft zich volledig geschaard achter premier Mendès-France, die lid is van de partij. Vóór de stemming in de Nationale Vergadering, die het einde beteken de van de EDG, was de radicale par tij verdeeld en in meerderheid te gen Mendès-France. Diens voortdu rende successen zijn populariteit in het land en de gunstige invloed, die daarvan voor de radicale partij bij de volgende algemene verkiezingen zou kunnen uitgaan, hebben echter een verenigde partij achter Mendès- France geschapen. Onschuldig veroordeelden in Hongarije Isztvan Kovacz, secretaris van de afdeling Boedapest van de Hongaarse communistische partij, heeft dezer dagen op een partijvergadering ver klaard, dat „talrijke kameraden ge arresteerd en in gevangenschap zijn geweest als gevolg van valse Be schuldigingen en getuigenissen van de oude staatsveiligheidsdienst", al dus bericht in „Szabad Nep", het of ficiële orgaan van de Hongaarse communistische partij. De waarheidsliefde van de partij bleek echter uit het feit, dat „tal rijke gevallen reeds onderzocht zijn en vele kameraden, die onschuldig waren veroordeeld, in ere zijn 'her steld en vrijgelaten", aldius Kovacz; Zoals gemeld, is de Amerikaan William Willis op het eiland Pago- pago aangekomen na een reis van 4,300 zeemijlen op zijn vlot „De Ze ven Zusjes". De reis van de 61-jarige Amerikaan, die in Peru begon, heeft vier maanden geduurd. Bij zijn aankomst verklaarde Wil-1 lis volkomen gezond te zijn en geen medische zorg nodig te hebben. Zijn reis was verlopen, zonder dat er iets bijzonders was gebeurd. Eén ding echter had hem een weinig aange grepen: enkele dagen geleden had de kat de papegaai deze dieren had Willis meegenomen opgegeten Wilhs zal de gast zijn van de gou verneur van Pagopago, die een groot feestmaal te zijner ere zal aanbie den. De eenzame vlotvaarder heeft niet medegedeeld, wat hij graag zou willen eten. Hij heeft de gouverneur slechts verzocht, voorlopig geen rau we vis op het menu te laten zetten.t Het persbureau van de H. Congre gatie de Propaganda Fide „Agenzia Fides" meldt, dat in door de commu nisten geregeerd gebied in Indo- Chlna aan vele kerken is gelast een portret van Ho Tsji Min aan te bren gen. Op enkele plaatsen moesten de kinderen bij het maken van een kruisteken de naam van de commu nistische leider toevoegen. Terwijl in sommige districten mis- stipendia verboden zijn, heeft de re gering elders het stipendium ver hoogd, met dien verstande, dat 2/3 moet worden afgestaan aan de „ge meente", vertegenwoordigd door een regeringscommissaris. Voorts zijn er belastingen ingesteld voor het bijwo nen van H. Mis, het aanbrengen van een kruisbeeld in huis en het dragen van een kruisje om de hals. In één district werd een belasting van drie maten trawe geheven van ieder ge zinshoofd ten behoeve van Mao Tse Toeng, maar menig huisvader heeft er geen idee van, wie dat wel kan zijn. Volgens berichten van de West- Berlijnse anti-communistische „ver eniging van Vrije Juristen" is in Potsdam, en voorstad van Oost-Ber- lijn, een typhus-epldemie uitgebro ken, die reeds acht doden heeft ge- eist. In het ziekenhuis Hermannswerder bij Potsdam zouden alle bedden be zet zijn door typhuspatiënten, even als in het ziekenhuis Stadtheide, waar tevoren t.b.c.-lijders verpleegd werden, die op bevel van de autori teiten echter plaats hebben moeten maken voor typhuslijders. De oorzaak van de epidemie zou nog niet bekend zijn. Met vijftien ladingen thermiet, een mengsel van stoffen, dat bij ontbranden een zeer grote hitte ont wikkelt, heeft men gisteren gepro beerd het dak van het gebouw van de Rijksdag te Berlijn naar beneden te halen. Het gehele gebouw wordt gesloopt en men hoopte door verhitting het dak zo te verzwakken, dat het in zou storten. De opzet is echter mis lukt. Vandaag zal een nieuwe po ging worden ondernomen. En dan te denken hoe een man netje als Marlnus Lubbe indertijd het hele gebouw in de fik wist te zetten. Nog wel helemaal alleen, als men de Nazi's belieft te geloven. van Kooten, voorz. van het voorlopig plaatselijke algemeen comité een aantal personen aangezocht voor het werkcomité. Hierin zullen zitting hebben zuster De Greeuw, mej. N. v. Beest, een afgevaardigde van de Federatie van Vrouwenorganisaties, dr. W. van Wermeskerken, mevr. Stoop, mej. Van Drunen en de heer C. J. v. d. Bijl. Dit kleine comité werkt a.s. Maandagavond om 8 uur in het Oranje-Groene Kruis-gebouw aan de Wilhelminalaan de details uit. Het ligt in de bedoeling een derge lijke herdenking voor Alphen en omstreken te organiseren op een mid dag en een avond, op een nader aan te geven datum. OP LOSSE SCHROEVEN. Door de plannen, welke bij de pro vincie bestaan ten aanzien van de kruising van de provinciale weg no. 25 (BoskoopGouwluis te Alphen a. d. Rijn) en de Rijksweg no. 11, is het gemeentelijk wederopbouwplan van het gebombardeerde deel te Gouwsluis, op losse schroeven komen te staan. Daar deze provinciale plan nen zich nog niet in een concreet stadium bevinden en het zich laat aanzien, dat zulks niet binnen afzien bare tijd het geval zal zijn, stellen B. en W. de raad voor het desbetreffend wederopbouwplan waartoe de raad op 1 Febr. 1954 besloot, voor één jaar op te schorten, een en ander con form de wederopbouwwet, om ver vallen verklaring te voorkomen. Raadsvergadering. De e.v. open bare raadsvergadering wordt Dinsdag 26 Oct. n.m. om 8 uur gehouden. De doktersdienst wordt Zondag waargenomen door dr. P. Stehouwer, Wilhelminalaan 41, tel. 2170. Geb.: Marion, d. v. Gerrit Lager- weij en Jannigje Meerveld; Cornelia Geertje, d. v. Pieter C. v. Nimwegen en Cornelia J. Hoogenraad; Johanna Petronella Maria, d. v. Simon Overes en Jacoba Th. van Leeuwen; Louis Leendert, z. v. Louis Beunder en Kla- zina Kruit; Margrieta, d. v. Willem L. Helleman en Adriana Slot; Cor nelia Gijsbertha, d. v. Gerrit Metse laar en Jannetje Kersbergen. Ondertr.: Frederik Mellema, 26 j., en Cornelia G. Verheul, 24 j.; Johan nes Bossemeijer, 25 j., en Cornelia v. Leeuwen, 24 j. Getr.: Dirk R. Pfauth, 27 j., en Geertje van der Wagt, 23 j. Overl.: John. E. Bremer, 2 j., Ger rit Baane, 78 j. ALKEMADE De Zondagdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokto ren v. d. Bijl en v. d. Werf. BODEGRAVEN L.T.B. Het was een matig be zochte vergadering, die de LTB hield als eerste bijeenkomst in het winter seizoen. De mededelingen volgden uit de ingekomen stukken, die er waren, o.a. werd gevraagd om nog 4 deelnemers voor de kadercursus te Gouda; een schrijven van de vak groep om opgave van candidaten bestuursfuncties in die vakgroep; een schrijven, waarin de aandacht werd gevestigd op de verhouding tussen de juridische adviseurs of advocaten en de leden der LTB; een dankbrief van het bestuur van de onlangs op gerichte vereniging „Onze Parochie" voor het deelnemen in het garantie fonds e.m. Nadat dhr De Roos nog had geinformeerd naar de leeftijd van candidaten voor het melkersdiploma werd pauze gehouden. Na de pauze kon men met allerlei vragen en voorstellen ter tafel ko men. Dhr. Droogh zag gaarne dat bij de Veeartsenijinrichting te Utrecht in spoedgevallen vlugger geholpen werd. De voorzitter kwam met het voorstel om de prijzen van inenting der varkens omlaag te krijgen. Uit voerig werd vervolgens gesproken over de melkprijzen en de noodzake lijk geachte verhoging. Een en an der aan de hand van het Lei-rapport. DhrDroogh stelde bij de rondvraag voor om in het jaar dat geen oogst- dankdag wordt gehouden toch rond te gaan om gaven in natura en deze aan de armen te geven. Weer eens werd gewezen op de Meijeweg, die niet „af" is; op het vervoer van TBC vrij vee; op de dumping der kaasprij zen door enkelen e.m. De geest. adv. kap. Voörtwist, gaf nog een geestelij ke injectie, waar hij wees op de on ontbeerlijke hulp van God bij al het menselijk pogen, waarna voorzitter Ageterof de bijeenkomst sloot. R.K. Lagere Landbouwschool Dezer dagen verscheen het verslag van de plaatselijk Landbouwschool over het voorbije cursusjaar. Voor eerst vermeldt het verslag de aanvul ling van de commissie van toezicht met de heer M. v. Schie uit Waddinx- veen. Voor de vacature ontstaan door het overlijden van dhr J. v. Niekerk zal in kring Alphen naar een nieuwe functionnaris gezocht worden. Door het vertrek van kap. Harding is kap. Voortwist als godsdienstleraar be noemd. Het aantal leerlingen steeg van 61 tot 70, waarvan 62 komen uit het boerenbedrijf, 2 uit landarbei dersgezin en 5 uit overige milieu's. 22 verlieten de school, waarvan 19 met een diploma. Excursies werden gemaakt o.a. naar de Schothorst, de N.O.-Polder, 't Openluchtmuseum. 16 leerlingen behaalden het melkers diploma. Door het uitbreidingsplan der gemeente verliest de school prac- tisch haar gehele tuin. Dit is een re den te meer om de bouw van een nieuwe school urgent te achten. Zilveren jubilé 25 jaar was het geleden, dat de heer A. Lage uit Bui tenkerk op de gelijknamige hoeve van dhr Nell in dienst kwam. De ju bilaris werd te midden van boeren en landarbeiders (die hij dient als pen ningmeester van de Chr. Landarbei- dersbond) gelukgewenst namens de Holl. Maatschappij v. Landbouw door de heer W. Boer, die hem een diplo ma overhandige voor 40 jaar trouwe dienst. De heer A. Boelen, voorz. van de landarbeidersbond kwam felicite ren namens de collega's. Voorts ont- Gemeenteraad Nieuwveen t Gisteravond kwam de raad van Nieuwveen in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester J. A. Bakhuijzen. Besloten werd om aan de Jongvee- dagcommissie te Zevenhoven 'n sub sidie van 10,te verstrekken. Ook werd besloten een subsidie van ƒ15, te verlenen aan de Bloemencorso commissie te Uithoorn en omstreken. Op verzoek werd aan beide kleuter scholen met ingang van 1 Jan. 1955 een subsidie toegekend van 20, per leerling per jaar bij ongediplo meerde en 30,bij gediplomeerde leerkrachten. Bij 'n gezamenlijke aan vraag van de beide Kruisverenigin gen om de subsidie van 2,50 tot 6,te verhogen, werd op voorstel van B. en W. besloten per 1 Jan. '55 de subsidie te verhogen met 2,50 en aldus vast te stellen op 5, Aan de heer S. van der Leest werd een strook grond voor uitbreiding erf in erfpacht gegeven, evenzo werd aan de heren J. Folies en G. Meijer grond in erfpacht gegeven voor wo ningbouw. Ged. Staten waren van oordeel dat de reinigingsrechten in Nieuwveen te laag waren. Als richt lijn had G.S. aangegeven ƒ1,per inwoner. Dit zou een verhoging met zich meebrengen van 4,50, dus een totaal van 7,50. B. en W. zullen aan G.S. verzoeken deze verhoging tot 6,terug te brengen, zulks i.v.m. de beide Stichtingen. Deze verhoging zal dan per 1 Jan. '54 ingaan. Beslo ten werd tot aanschaffing van twee oliestookkachels t.b.v. de O.L. School over te gaan voor de som van ƒ835, Eveneens werd besloten tot aanschaf fing over te gaan van een oliestook inrichting voor de centrale verwar ming van het Raadhuis. Aanschaf fing was inmiddels reeds opgedragen aan de Fa. Ponsioen te Alphen aan den Rijn voor de som van 4522, Voor krotopruiming werd aan J. J. Stichter een premie toegekend van tweemaal 664,80, door Rijk en Ge meente. Hierna werd de gemeente rekening '53 aangeboden. Gew. dienst uitgaven 274.591,93. Inkomsten 268.179,25. Nadelig bruto slot 6.412,68. Nog te vorderen van het Rijk 1.658,90. Uiteindelijk een batig slot van 5.246,22. Kapitaal- dienst. Uitgaven 635.527,65. Inkom sten 606.190,25. Nadelig slot van 29.337,40. Aan de Ned. Blindenbond werd ving de jubilaris nog vele particulie re gelukwensen. „Hercules" De gymnastiekver. „Hercules" hield haar jaarlijkse on derlinge wedstrijden om het club kampioenschap. De wisselbeker voor de dames was in het bezit van mevr. C. Jongeneel—Zaal, die voor de he ren berustte bij de heer J. Beijeman. Beiden hebben de beker niet kunnen behouden. Met een gering punten- verschil gingen deze resp. naar mevr. de LeeuwHeij en de heer Groenen dijk. De wisselbeker voor de adsp.- dames en heren werd gewonnen door resp. R. v. Velzen en K. Zwijnenburg De jury voor deze wedstrijden be stond uit de heren Alblas uit Wad- dinxveen en Slappendel te Reeuwijk beiden van de Goudse Turnkring. De uitslagen luidden: meisjes 911 jaar 1. Lenie Markens 22 pnt; 2. R. v. d. Laan 20 pnt; 3. Ria Rijkaart 19 y, pt. Jongens 9—'11 jaar 1. R. Prinselie 20 pnt; 2. J. v. Rijn 19 pnt; 3. M. Both 18 pnt. Dames: 1. Mevr. de Leeuw Heij; 2. mevr. JongeneelZaal; 3. M. v. d. Laan; Heren: 1. H. Groenendijk; 2. P. Kooistra; 3. J. Beijeman. De wedstrijden stonden naar het oor deel der jury op een hoogpeil. De medische dienst voor het ko mende weekeinde zal worden waar genomen door dr C. A. van Beek en zr. v. Koeverden. Geboren: Hermina Gerarda dr van J. v. d. PollVervers; Elisabeth Cor nelia dr van A. VeelenturfVergeer. Ondertrouwd D. Verboom en G. v. Aalst; H. Göbel en C. C. v. Werken. Getrouwd: B. E. Haverkamp en J. J. Voorn; J. P. Bunnik en C. Röling; C. den Boon en J. v. d. Akker. HAZERSWOUDE Propaganda-avond L.T.J. Gis teravond is in het parochiehuis „St. Joris" in het Zwaantje een avond ge houden voor de L.T.J. Het onder werp van deze avond was: De ruil verkaveling. De heer A. Jebbink, op zichter bij de Nederlandse Heide Mij. uit Alphen a. d. Rijn, hield een zeer interessante en leerzame lezing over dit onderwerp. Hierna was gelegen heid om vragen te stellen, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Vervolgens werd over het onder werp een film gedraaid. Tot slot een prachtige film over de uitgebreide werkzaamheden van de Heide Mij. LEIMUIDEN GemeenteraadDe raad van Lei- muiden komt bijeen Maandag a.s. Op de agenda staat o.m.: Voorstel van B. en W. tot onderhandse aanbeste ding van het maken van een vaste brug tussen de Willem van der Vel- denweg en Vriesekoop (Zuid). Het verlenen van een subsidie groot 25 per jaar aan de R.K. Militaire Tehui zen en aan Pro Rege. RIINSATERWOUDE Gemeenteraad. De raad van Rijnsaterwoude komt Vrijdag a.s. bij een. Op de agenda staat o.m.: Voor stel tot onderhandse aanbesteding van het maken van een vaste brug over het Jooststollengat. Het verle nen van een subsidie van ƒ10 aan de Militaire Tehuizen van Pro Rege. Wijziging begrotingen 1954 en 1954. En tietgeen verder ter tafel zal wor den gebracht. eenmaal een subsidie toegekend van 25,i.v.m. haar 60-jarig jubileum. Een subsidie-aanvraag van de Jo hanna Stichting te Arnhem werd af gewezen. Het bestuur van de R.K.S.V. Nic. Boys verzoekt intrekking van haar aanvraag tot medewerking aan ver betering van haar speelvelden, aan gezien deze verbeteringen door de leden zelf ter hand zal worden ge nomen. De heer Vreken vroeg inlichtingen aan het college inzake de geruchten, dat een zich thans in een naburig? gemeente vestigende industrie inlich tingen gevraagd zou hebben bij het gemeentebestuur van Nieuwveen. Burgemeester Bakhuijzen wees er op, dat deze geruchten niet juist zijn. BOSKOOP Aanrijding met dodelijke afloop Donderdagmiddag heeft de z.g. Nieuwe weg, waarvan het grootste gedeelte nog moet worden aangelegd en welke de verbinding zal vormen tussen Boskoop en Gouwsluis in de weg RotterdamAmsterdam, zijn eerste slachtoffer geëist. In verband met werkzaamheden elders in Bos koop wordt dit reeds gereed gekomen gedeelte gebruikt om het doorgaande verkeer om te leiden, waardoor de anders zo stille weg nu een drukke verkeersweg is geworden. Te ongeveer 4 uur liep daar de 4-jarige Adri v. d. Maat met nog enkele buurjongetjes vergezeld van een buurvrouw al wandelende te spe len. Nadat enkele auto's waren ge passeerd dacht hij dat de weg weer vrij was en liep plotseling een knik ker na welke over de weg was ge rold. Op dat moment passeerde juist dr. F. met zijn auto van de andere kant' waardoor het kind midden tegen de auto opliep met het noodlottige gevolg dat het tegen de weg werd geslingerd. Zwaar gewond werd het met een ijlings ontboden ziekenauto naar het St. Joseph Paviljoen te Gouda vervoerd alwaar het echter aan de verwondingen is overleden. Door de verkeerspolitie werd een nader onderzoek ingesteld doch vol gens de thans bekend zijnde omstan digheden had de autobestuurder deze aanrijding niet kunnen voorkomen. Laat dit droevige geval een waar schuwing zijn voor de andere kinde ren dat de vroeger zo stille weg, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt als speelterrein nu een verkeersweg is geworden. Biljarten. De Driesprong-teams hebben zich in de afgelopen week weer kranig gehouden. A1 boekte twee flinke overwinningen en B 2 behaalde eveneens een groot succes. Voorts kwam B 3 als overwinnaar uit de strijd, terwijl de prestatie van het C-team die middels de jongste speler, de laatste partij letterlijk uit het vuur sleepte een mooie overwinning was. Gezien deze resultaten kunnen verschillende Driesprong-teams zich in de kopgroepen handhaven. De uitslagen zijn: De Dr. A 2De Dr. A 1 25; Tunnel BDe Dr. B 3 27; De Dr. B 2Sport B 90; Thalia's Vrienden BDe Dr. B 72; De Dr. C—Spil C 7—2; De Dr. A 1— Thalia's Vrienden A 70. Het programma voor a.s. week: Maandag 18 Oct. De Dr. A 1Groene Laken A. Dinsdag 19 Oct. Groene Laken A 1 —De Dr. A 2; Spil B 1—De Dr. B 2; Groene Laken CDe Dr. C; De Dr. B 1—Spil B 2. Woensdag 20 Oct. De Dr. B 3 Thalia's Vrienden B. Geb.: Adriana, d. v. J. Laros en S. P. Harkes. Ondertr.: Andrig ten Donkelaar, 28 j., en Aaltje Jacoba Boekhout, 32 j. Getr.: Adrianus Petrus de Groot, 27 j., en Charlotte Maria de Frank rijker, 23 j. ROELOFARENDSVEEN „VOX LAETA" BESPRAK MOGE LIJKHEDEN VOOR GEZONDE FINANCIëLE BASIS. Het is momenteel niet zo eenvou dig om een vereniging op culturele grondslag financieel op een gezonde leest te schoeien. Over dit probleem spraken gisteren de leden van „Vox Laeta". Dat deze vereniging intern verder goed gezond is bewees wel de grote opkomst, want bijna alle leden waren ter vergadering in de Pan- cratiuszaal aanwezig. Unaniem was men van mening, dat de grote stij ging der onkosten niet alleen op de leden verhaald mocht worden. Der halve werd besloten een beroep te doen op de ingezetenen van Roelof- arendsveen, om steun te verlenen hetzij als donateur 3,50 per echt paar) of als sympathiserend lid 2, per echtpaar). Hiertoe zal een wer vingsactie worden ingezet. Ten aan zien van de leden zelf werd, alhoe wel hiervoor niet allen enthousiast waren besloten de contributie te verhogen van 0,25 op 0,35 per week. Ook nieuwe leden blijven wel kom. De bespreking ten aanzien van de vaststelling repetitie-avond had tot resultaat, dat ingaande December a.s. deze waarschijnlijk op Vrijdag avond gehouden zal worden. De win- teruitvoering werd vastgesteld op 22 Jan. 1955. Dit zal tevens de opening zijn van het lustrumjaar, aangezien „Vox Laeta" volgend jaar het 10- jarig bestaan hoopt te herdenken. Natuurlijk zal dit op feestelijke wijze gebeuren. Ter voorbereiding hiervan werden tijdelijk aan het be stuur toegevoegd de heren Th. J. v. d. Zwet en Cor Hoogenboom. Mede gedeeld werd, dat de heer Jan v. d. Meer bereid is zich als dirigent in vaste dienst van „Vox Laeta" te stel- Vraagt proefrit en demonstratie bij de Official dealer voor Leiden en omstreken Autobedrijf N.V. WASSENAAR TELEFOON 2545 Advertentie len. In zijn sluitingswoord sprak voorz. P. J. Koek het vertrouwen uit, dat deze avond er toe bijgedragen zal hebben, dat het financiële ge deelte van het verenigingsleven in de toekomst wat minder zorgen zal geven aan het bestuur. TER AAR Nooit Gedacht. Uitslagen van gespeelde wedstrijden in de onder linge competitie. Schaken: P. C. HoogervorstJ. W. F. de Bruijn 01; M. HeijnsA. W. v. d. Jagt 1—0. Dammen: W. SnaterseJ. Bese- mer 20; W. van VlietH. Muhr 2 0; A. HartveldN. Kalshoven 2 0; H. BroerW. v. d. Starre 11; J. v. d. StarreJac. v. d. Starre 2 0; Jeugdcompetitie. Schaken: J. Rem C. Wolmerstedt 01; J. VinkC. Hofstede 01; D. HeijnsW. Hofste de 10; C. HofstedeJ. Heijns 10. Dammen: W. HofstedeW. Ouwer- kerk 02; D. HeijnsW. Hofstede 02; W. OuwerkerkH. Dol 02; J. Vink—J. Rem 20; C. Wolmer stedtC. Hofstede 0—2; R. Goed hartJ. Heijns 20; J. Heijns—H. Dol 02; C. Ho:fstedeW. Ouwer kerk 2—0; J. Rem—H. Dol 2—0; W. OuwerkerkJ. Vink 02; J. Heijns C. Hofstede 02. HILLEGOM R.K. Vrouwenbeweging afd. „Gilde" De bijeenkomst van de R.K. Vrou wenbeweging, afdeling „Gilde", in hotel Sistermans gehouden, werd door bijzondere omstandigheden ge opend door de geestelijk adviseur, pastoor B. F. Kosters. De oud-pre sidente, mevr. KoppersGroot, die ongeveer 30 jaar lang als bestuurslid en de laatste jaren als presidente met de Kath. Vrouwenbond te ma ken had, had besloten om de leiding in andere handen over te dragen. Pastoor Kosters noemde het 'n moei lijk afscheid voor mevr. Koppers, die zoveel had gedaan voor de verhef fing van de vrouw. Mevr. Koppers bracht dank aan de pastoor, die vooral toen er een schei ding kwam in de vrouwenbond door de totstandkoming van K.A.V. en Gilde, alles had gedaan om de beide groepen in stand te houden. Daarna werd de nieuwgekozen presidente mevr. Van Sassen, door de geestelijk adviseur geïnstalleerd. Mevr. WolffenbuttelVan Rooyen hield voorts een lezing over het leven en werk van mevr. SteenhoffSmul ders. KATWIJK AAN DEN RIJN Brand. Bij de fam. H. in de Rijn straat tegenover het slachthuis brak brand uit. Gordijnen en kleden had den reeds vlam gevat, toen toevallig de hoofdbrandmeester, de heer T. de J. passeerde. Met emmers water wist deze de brand te blussen doch in middels was er reeds alarm gemaakt en kwam de brandweer van Katwijk aan den Rijn, doch ook die van Kat wijk aan Zee aansnellen. Beide be hoefden echter geen dienst meer te doen, maar een en ander trok veel belangstelling. Voor zover het betreft de pa tiënten van de doktoren J. Bergman, H. Hueting en E. E. van der Laan te Rijnsburg, wordt de Zondagsdienst waargenomen door dokter H. Heu- ting, Rijnstraat 33, tel. 2102. VOORSCHOTEN R.K. Vrouwenbeweging. De R.K. Vrouwenbeweging heeft haar programma voor het komende win terseizoen vastgesteld. Het ziet er aantrekkelijk uit en met de wensen van ieder is zoveel mogelijk rekening gehouden. Er zijn leerzame avonden en ontspanningsavonden. Zo wordt op Dinsdag 19 October a.s. allereerst het winterprogramma nader bespro ken, waarna in het Greenway-thea- ter de film „Het Lied van Bernadet- te" zal worden vértoond. Op 31 Oc tober heeft de Christus Koning-vie ring plaats. De maand November zal gevuld worden met avonden voor de cursus E.H.B.O. Dr. Tonino zal do ceren. Tevens is er in de maand No vember een zanguitvoering van „De Zonnebloemen".. In December na tuurlijk de St. Nicolaasviering. In Januari is de jaarvergadering met bestuursverkiezing. Februari is feest maand. Dan wordt de jaarlijkse feest avond gegeven met een gezellig ca baret-programma. Voor de maand Maart is een leerzame avond uitge stippeld. Een demonstratie-avond: bakken en braden. In April komt er een spreekster en in Mei komt de voordrachtskunstenaar, de heer Fl'a- ton uit Voorburg. Dit is het winter- program, dat natuurlijk een wijziging voorbehoudt. De medische Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit week einde waargenomen door dr. F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, telefoon 2493 en de dienstdoende wijkzuster is zr. M. van Driel (Wit-Gele Kruis), Ge zondheidscentrum, Tel. 2177. WASSENAAR Gedurende het a.s. week-end kan men zich voor medische hulp in spoedgevallen wenden tot de art sen J. C. de Neef, van Heeckeren- stïaat 7, tel. 4018 en K. de Wit, Jon kerlaan 83, tel. 2460. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag heeft de Wasse- naarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402 avond-, nacht- en Zondagsdienst.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2