Razende wervelstorm ging over Washington Onheilspellende crisis in Indonesië Londense havenstaking gaat door De Negus rijdt door Londen De Paus over misdadigers Australië steunt Nederland vastberaden De Marine maakte in Den Helder de eeuw vol Nchroe naar Tsjoe En Lai ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13324 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 HAMDEN OVER DE HEINING rvE Stichting van de Arbeid heeft in het belangrijke rapport, dat zij de regering heeft aangeboden inzake de in de toekomst te voeren loonpolitiek, de gulden middenweg bewandeld. Zij wandelt op deze middenweg in een gezellige eenstemmigheid van alle in het stichtingsbestuur verte genwoordigde groepen der Neder landse samenleving en dat zijn er vele en veelsoortige. Het is deze eenstemmigheid over zulk een pinnig onderwerp, welke in 't bizonder in deze tijd weldadig aan doet. Het kan zo goed gaan, wanneer bij alle partijen de neiging aanwezig is meer te zoeken naar wat bindt, dan wat gescheiden houdt. Men kan elkaar zeer. best vinden over de scheiding heen, evenals men, in het huiselijk leven, bovenste-beste buren van elkaar kan zijn, als men buurmans heining maar laat staan! Die heining, de afscheiding is r hoe vreemd dit ook lijkt het on derpand van buurmans vrijheid en vriendschap, en dit niet alleen in de private, maar ook in de politieke ge dragslijn. Het advies van de Stichting van de Arbeid komt in grote trekken hierop neer, dat de loonpolitiek meer in han den van het georganiseerde bedrijfs leven wordt gelegd, met de opengela ten mogelijkheid van bedrijfstaks- en zelfs ondernemings-gewijze regelin gen. De staatsoverheid behoudt echter een voorbehoedende en desnoods in grijpende macht, om te voorkomen, dat de coördinatie, het evenwicht in de loonpolitiek niet onderste- boven wordt geworpen door enkele „uit schieters". Uit de eenstemmigheid, welke in dit rapport haar verblijdende weer slag vond, blijkt, hoe de tijd van de arbeid als koopwaar op de vrije „ar- beidsmarkt" voltooid verleden tijd is geworden. Er is niemand in den lande, die naar die toestand terug verlangt. Het gemeenschapsgevoel is tot zoda nige ontwikkeling gekomen, dat de werkgevers en werknemers met elkaar tot vruchtbaar overleg kunnen komen. Het oud-liberale egoïsme en de oud-socialistische klassenstrijd heb ben het loodje moeten leggen en plaats gemaakt voor het christelijk solidarisme. Dit is wel een afgezaagd woord geworden, maar wat er mee bedoeld wordt: een samenwerking van alle groeperingen, wordt in ons land lang zaam maar gestadig voortgezet. Tot dat eindelijk de christelijke maat schappij-gedachte haar verwezenlij king zal bereiken. Maar dan moet men ook in de po litiek buurmans heg laten staan en niet met doorbraakgedachten rond lopen. Want dan ontstaat er onmin» welke niets goeds voortbrengt. Men had „Hazel" echter zien aankomen Het ergste schijnt thans voorbij te zijn De wervelstorm, welke, getooid met de naam „Hazel", zoveel schade heeft aangericht op Haïti en op zijn verdere tocht door het luchtruim ook het vasteland van Amerika bedreigde, heeft gisteren geraasd over Was hington. De storm is ten Westen en ten Noorden van Washington, in Wes telijke richting doorgetrokken, waarbij een uur later Baltimore werd ge passeerd. Het weerkundige bureau te Baltimore deelde mede. dat de wind snelheid was afgenomen tot ongeveer 135 kilometer per uur en dat „het ergste thans voorbij is." ACHTTIEN DODEN. Te Washington zijn windstoten met een snelheid van ongeveer 155 kilometer per uur gemeten. Oude bomen woeien om, ruiten sneuvel den en de electriciteitsvoorziening en het verkeer werden ontwricht. De regeringsambtenaren waren vroeger naar huis gestuurd, de scho len gesloten en er werden mensen gereed gehouden om de oevers van de Potomac, die naar men verwacht te een meter boven het normale peil zou stijgen, met zandzakken op te hogen. Tot nu toe zijn op het vasteland van Amerika 18 personen door het geweld van de wervelstorm om het leven gekomen. Te Newport News, in de Ameri kaanse staat Virginia, sloeg de or kaan een grote schoorsteen van een dagbladgebouw af. Het onvoltooide slagschip „Ken- tuckey". dat aan een pier van de haven van Newport News was ge meerd, is los geslagen en vervol gens in de rivier de James aan de grond gelopen. De leiding der Amerikaanse adel- borstenschool te Annapolis, in Mary- De crisistoestand in Indonesië neemt een onheilspellende omvang aan schrijft de „Tel.". Temidden van steeds hardnekkiger wordende ge ruchten over een op handen zijnde kabinetscrisis, temidden van steeds hoger stijgende prijzen en toenemen de levensmiddelenschaarste, komt nu het bericht van Associated Press dat de Indonesische minis- .ter van Defensie Iwa Koesoemasoe- land, heeft medegedeeld dat een mantri zich heeft uitgesproken voor .oefenschip, het vroegere Spaansefle bewapening van pro-communis- •onriomsohm .Re,™ «Werf™ 1 tische oudstrijders, officieel, naar Grote gedeelten van de bij de vlootacademie behorende pier zijn weggeslagen. Nieuwe wervelwind in aantocht. Boven het gebied van het Erie- meer en in de streek ten Zuid-Wes ten van de staat New York is een nieuwe wervelstorm bezig te ont staan. Deze orkaan heeft reeds tal rijke verbindingen verbroken, elec- triciteitsvoorzieningen gestoord en huizen beschadigd. Grote aardverschuivingen hebben in Guatemala aan 20 mensen het le ven gekost. Tientallen dorpen werden geisoleerd als gevolgd van een orkaan en slagregens. NATIONALE ROUW OP HAÏTI. De omvang van de stormramp op Haïti is zo groot, dat de president van Haïti een periode van nationale rouw heeft afgekondigd. De mate riële schade is nog niet te overzien. De steden Jeremie en Les Cayes met respectievelijk 75.000 en 80.000 (vroegere berichten gaven veel klei nere aantallen) inwoners, zijn zwaar getroffen, maar niet weggevaagd. Plantages en huizen buiten deze ste den zijn alc van de aardbodem ver dwenen. Chaos komt dichterbij Voorbeeld: 5100 Nadat wij Woensdag mede deelden, dat op gironummer 5100 voor de vluchtelingenhulp 31.000 gulden was binnengekomen, het geen een vermeerdering was met 10.000 gulden, sinds Dinsdag j.l., heeft het Nederlandse volk in de afgelopen 2 dagen 90.000 gul den overgemaakt op de giro van het vluchtelingencomité, zodat de stand gisteravond 121.000 gul den was. Woensdag en Donderdag werd te zamen 50.000 overgemaakt en gisteravond bleek, dat gisteren 40.000 gulden binnengekomen was, zodat de actie, die duizen den mensen moet helpen, nog steeds een stijgende lijn vertoont. oefenschip, het •oorlogsschip „Reina Mercedes", met meer dan honderd man aan boord is losgeslagen. Het schip dat geen machines heeft geraakte op drift in de rivier de Severn, doch de op varenden wisten het tenslotte weer voor anker te krijgen. Een woordvoerder der opleidings school voor Amerikaanse marine officieren zeide, dat het thans niet mogelijk was de opvarenden van de „Reina Mercedes" van boord te ha len en dat zij aan boord van het schip nog het veiligst waren. Een marine jacht, dat nabij de „Reina Mercedes" was gemeerd, is eveneens losgeslagen en daarna het heet, om de illegale mohamme daanse Daroel Islam te bestrijden. Daardoor is een conflict ontstaan met de stafchef, generaal-majoor Bambeng Soegeng, die tot dusver zij het met moeite kans had ge-, zien de communistische roep om „wapens voor het volk" te smoren. Generaal Soegeng heeft bovendien geklaagd, dat de minister van De fensie het leger poogt te gebruiken als politieke instrument. Wat de dreiging van een kabinets crisis betreft, twee Mohammedaanse partijen, de Nahdatoel Oelama en zonken. Er was niemand aan boord. Partai Serikat Islam Indonesia, die Oproep van minister genegeerd De Britse regering heeft een hof van onderzoek ingesteld om de oor zaken vast te stellen van de staking, die de Londense haven verlamt. De minister van Arbeid, Sir Wal ter Monckton, heeft hiertoe beslo ten, nadat stakingsleiders zijn op roep om het werk te hervatten had den afgewezen en de bond van sleep bootbemanningen en schuitevoerders hem had laten weten, dat hij Zon dag a.s. ook in staking gaat. Een woordvoerder van het mini sterie van Arbeid zeide, dat het ka binet niet vóór begin volgende week een beslissing zal nemen over het inzetten van troepen om d£ schepen tc lossen. Op deze stap sënijnen de communisten aan te sturen om de havenarbeiders nog steviger achter zich te krijgen en de invloed van rechtse elementen in de vakbonden te zien verminderen. Samen met koningin Elizabeth II van Engeland rijdt keizer Haile Selassie van Ethiopië door Londen In een open rijtuig gezeten beantwoorden zij de enthousiaste begroetingen van de Londenaren, die in groten getale staan opgesteld langs de route van Victoria Station naar Buckingham Palace. Als gast van koningin Elizabeth brengt keizer Haile Selassie drie dagen in Engeland door. samen de Mohammedaanse Liga vor men hebben de regering in een on mogelijke situatie gebracht. Zij eisen nu namelijk niet alleen het aftreden van de minister van Financiën, Economische Zaken en Binnenlandse Zaken, maar boven dien, dat zij niet door leden van de Partai Nasional Indonesia (PNI), de partij van president Soekarno, of van de Partai Indonesia Raya (PIR) zul len worden vervangen. Politieke waarnemers achten in williging van deze eisen door de P NT of PIR vrijwel onmogelijk, het geen dus zou betekenen, dat de moei zaam opgebouwde regeringscoalitie uit elkaar zal vallen. Z. H. de Paus heeft Vrijdag te Cas- telgandolfo tot politiedeskundigen gezegd, dat de gemeenschap een misdadiger nooit inderhaast moet veroordelen of geheel aan zijn overlaten. „Iemand helpen terugkeren op het pad van het recht en de 'hoge doeleti kenbaar in rede en openbaring is al tijd, een goede daad, die de beloning in zichzelf draagt," aldus de Paus. De politiedeskundigen namen deel aan een congres te Rome van de Interpol, de internationale recherche- organisatie. Zij werden door de Paus in diens zomerresidentie ontvangen. De Paus zeide: „Het moet worden toegegeven, vele boosdoeners, vooral beroepsmisdadigers, verdienen niet veel consideratie. Maar de waardig heid van de justitie en het openbaar gezag eisen een nauwkeurige inacht neming van de juridische normen voor de aanhouding en ondervraging van de beschuldigde". De Paus herinnerde er aan, dat Paus Nicolaas I omstreeks het jaar 1100 het gebruik van de pijnbank heeft veroordeeld. SJ0RS en SJIMMIE in LEIDEN Zondagmiddag, morgen, arriveren de twee zéér po pulaire figuren uit 't weekblad Panorama, Sjors, voorzit ter van de Re bellenclub, en zijn olijk ne gervriendje Sjimmie, in Leiden, waar zij zullen optreden in de Stadsgehoorzaal met hun spectaculaire avonturen „Sjors, Sjimmie bij Ali Baba en de 40 Ro vers". Het succes van beide knapen is overweldigend; Zondag j.l. speel den zij voor een totaal uitverkocht Gebouw v. Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag. Vanaf medio Juli j.l. tot op heden toe, bezochten méér dan 50.000 bezoekers(sters), jong en oud, in Nederland, de Sjorsvoorstel- lingen. Ditmaal ontvangt elke bezoe ker van de Stadsgehoorzaal, Zondag middag a.s., een fraaie vlag, waarop Sjorts èn Sjimmie staan afgebeeld. Bovendien is er tijdens de voorstel lingen een korte wedstrijd, waarbij 4 complete Cowboys of Indianen- costuums beschikbaar worden gesteld voor de prijswinnaartjes. 6179 (Advertentie). Gisteren heeft over de aloude ma rinehaven Den Helder het Oranje zonnetje geschenen, toen Koningin Juliana gistermorgen met de „ko ningssloep" aan de Buitenhaven aankwam, die geheel met feestende marinemensen en burgers gevuld was. Den Helder vierde feest, omdat de marine-haven een eeuw bestond en met 33 kanonschoten werd de Koningin in de haven begroet. Niet alleen de aangetreden adel borsten werden door de Koningin geïnspecteerd maar ook „Blackie" de mascotte van de marine en het 5-jarig zoontje van de commandant wiens liliputter adelborst-unifornipje bijna schuil ging achter de grote bos bloemen, die hij de Koningin mocht aanbieden. Koningin Juliana onderhield zich geruime tijd met de marinemensen en toonde bijzondere belangstelling voor enkele „oudgedienden", van wie de 87-jarige luitenant ter zee eerste klases H. de Boeij de oudste was. Na de ontvangst en inspectie ver trok Koningin Juliana naar de Ma- rineclub, waar zij een défilé afnam. Deze foto's geven een beeld van het bezoek; tijdens hetwelk o.a. een rondvaart door de havens, waar vele bodems van de Koninklijke Marine lagen, met de Koningssloep. De bovenste foto toont het mo ment, waarop H. M. de sloep be treedt; de onderste werd gemaakt tijdens de tocht. Inzake N. Guinea „Australië zal Nederland vastbe raden steunen, wanneer de politiekê commissie van de Ver. Naties de In donesische eis tot overdracht van Nieuw-Guinea aan dit land zal be spreken", zo heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Robert Casey, tijdens een persconfe rentie verklaard. Het is een dwingende noodzake lijkheid, aldus Casey, dat het volk van Nieuw-Guinea te zijner tijd de gelegenheid zal krijgen om over zijn eigen toekomst te beslissen en dat het niet betrokken zal worden in een handeltje tussen landen of groe pen van landen. Nederland kent zijn verantwoor delijkheid ten opzichte van het volk van Westelijk Nieuw-Guinea onder hoofdstuk 11 van het Charter van de Ver. Naties. Regelmatig brengt het ieder jaar aan de UNO verslag uit over de vooruitgang, die op eco nomisch, sociaal en cultureel terrein is geboekt." Australië is zeer verheugd over de vooruitgang, die de Nederlanders in (Advertentie) VRIJ ZACHT Het KNMI deelt mede: Het weer is deze week vrij somber geweest door een zwaar wolkendek, waaruit nu en dan op enkele plaat sen wat lichte regen of motregen viel. In het Zuidoosten van het land en in Brabant traden echter perioden met flinke opklaringen op. De tem peraturen waren even boven nor maal en de windkracht was in het algemeen matig. Deze weerstoestand kan worden toegeschreven aan een Zuidwestelijke luchtstroom van voch tige en betrekkelijk warme Oceaan- lucht van de Azoren via het Kanaal naar Polen. Langs de frontale begrenzing van deze luchtstroom bewegen zich ver schillende storingen, waarvan enkele zich tot actieve deoressies ontwikke len. Eén van deze storingen trok Vrij dag over Ierland en Schotland naar de Noordzee. Dit ging op de Britse eilanden met veel regen gepaard, waarbij hier en daar meer dan 30 mm werd afgetapt. De depressie koerst langzaam ver der naar Zuid-Scandinavië en het be geleidende front kan morgen tot op korte afstand van de Waddeneilan den naar 't Zuiden doordringen. Ook morgen duurt de matige Zuiweste- lijke luchtstroming voort, waarbij op nieuw een zwaar wolkendek het weer een somber karakter geeft. Daar staat tegenover, dat de tem peraturen voor de tijd van het jaar betrekkelijk hoog blijven en de neer slagkansen gering zijn. Nieuw-Guinea hebben bereikt en over de eerlijke en duidelijke rap porten, die zij hebben voorgelegd." Aan deze verklaring voegde de mi nister toe: „Anders dan bij de zogenaamde „koloniale" geschillen voert het volk van Westelijk Nieuw-Guinea geen actie voor zelfbestuur, of toont het zelfs verlangen om onder Indonesisch bestuur te komen. De grote meer derheid van de bewoners houdt er helemaal geen standpunt over de kwestie van de souvereiniteit op na." Pandit Nehroe, de premier van In dia, is naar China vertrokken om te spreken met Tsjoe En Lai. Gisteren kwam hij aan te Calcut ta en daar legde hij een verklaring af. Hij zei, dat zijn reis, behalve het bevorderen van de verstandhouding tussen China en Indië, geen bepaald doel heeft. Zijn gesprek met Tsjoe En-lai is geen gevolg van de oprich ting van de Zuidoostaziatische Ver dragsorganisatie. Hij noemde zijn reis een grote gebeurtenis in de ge schiedenis, .omdat „twee naties, die reeds tien duizend jaar bestaan en nog tienduizend jaar of meer willen bestaan, elkaar ontmoeten". HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Overdrijvende v/olkenvelden en overwegend droog weer, met voornamelijk in het Zuiden van het land opklaringen. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 17 Oct.: zon op 7.07 en onder 17.44; maar. op 21.39 en onder 13.42 uur. 13 Oct.: zon op7.08 en onder 17.41; maan op 22.o6 en onder 14.19 uur. 18 October 21.30 uur LK. Het weer in F"*rona HFILSTNKI zwaar bew. —2 STOCKHOLM geheel bew. 2 OSLO sneeuw 3 KOPENHAGEN geheel bew. 12 LONDEN regen 15 AMSTERDAM zwaar bew. 13 BRUSSEL licht bew. 11 PARIJS onbewolkt 10 BORDEAUX onbewolkt 13 GRENOBLE mist 2 NICE onbewolkt 11 WARSCHAU nevel 8 BERLIJN nevel 10 FRANKFORT mist 7 MUNCHEN onbewolkt 5 ZURICH mist 3 GENEVE nevel 2 LOCARNO mist 1 ROME half bew. 12 Korreltje Rijkdom is een goede dienaar, l maar een slechte meester.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1