Bijna duizend personen betuigden de jubilerende firma's grote waardering Bij al zijn artistieke arbeid ontbloeide een gaaf Maria-spel MENING GEVRAAGD Veertien jubilarissen van de NtZ*H*V*M* gehuldigd Deventer Schouwburg £%g.an - £Cect%ic Ook in omgeving van Leiden is grote vraag naar oogstarbeiders zaterdag 16 october 1954 de leidse courant vierde blad pagina 2 Praatje met pater Raymond, schrijver van »De Vrouw en de slang" Op de eerste plaats een lust voor het oog „Hoe bent u eigenlijk tot het schrij ven van dit Maria-spel gekomen?" Pater fr. Raymond van Sasse van IJsselt o.fm.. zit tegenover ons in zijn werkkamer van het lyceum. Terwijl hij zijn papieren schikt, hebben we gelegenheid om even een blik langs de muren te laten glijden. Een wand schildering van de rattenvanger van Hameln, wat maskers, een wonderlijk beschilderd schild, wajangpoppen, leuke beeldjes van een riskja en een Chinese wijsgeer. Een kosmopolitisch geheel, een weinig bizar, maar oer gezellig en tekenend voor het karak ter van de pater-schrijver schilder. Uit de vingers getrokken. „We zouden in dit Mariale jaar een Mariaspel gaan opvoeren", zegt pater Raymond. „Dr. van Dongen van de raad van maatschappij k en cultu reel overleg vroeg mij of ik geen ge schikt stuk wist. Ik heb er naar ge zocht, maar eigenlijk niets bruik baars kunnen vinden. Toen heb ik maar 'besloten om er zelf een te schrijven, ook al omdat ik al eens eerder een mysterie-spel geschreven heb, dat in 1944 door de fraters in Weert is opgevoerd. Dat begon in Februari van dit jaar. In Maart móest het stuk klaar zijn, want het was oorspronkelijk de bedoeling, dat het in Mei opgevoerd zou worden.'' „Dan is het spel dus wel in koorts hitte tot stand gekomen?" „Reken maar, dat ik het uit mijn vingers heb moeten trekken", zegt pater Raymond. „Door verschillende omstandigheden, zou het stuk toch niet in Mei opgevoerd kunnen wor den. Zoals bekend, is toen „Mariken van Nieumegen" opgevoerd." „Kunt u iets van de inhoud van het stuk vertellen." „De grote idéé is de strijd tussen de vrouw en de slang". In de exegese wordt met de vrouw bedoeld Eva, maar ook haar nage slacht. De plaats van Eva wordt door Maria ingenomen. Zo is het ook in dit spel. In het eerste bedrijf, dat loopt tot de geboorte van Christus wordt de strijd tussen Eva (later haar nage slacht) en de slang getekend. Het tweede bedrijf breekt af bij Calva- rië. De hemel is weer open. Het der de bedrijf zou men kunnen zien als het vechten van Maria met de slang om de vrije mensheid." „Dit is de theologische uiteenzet ting van het geheel, maar kunt u ook nog wat zeggen van de realise ring?" Aankleding en belichting, „Ja, het klinkt wat profaan, maar het geheel zou ik het best kunnen omschrijven als een religeuze show of zo je wilt revue. Er is onge twijfeld veel moois te zien. Ik heb gemeend veel afwisseling in de scènes te moeten brengen. Steeds valt er iets nieuws te genie ten. Aan aankleding en belichting wordt ook enorm veel andacht be steed." „U heeft zeker wel grote décors nodig." „Van décors kan je eigenlijk niet spreken, het zijn meer zetstukken. Zo geeft in het eerste bedrijf een cirkel- Zondag 24 October wordt er in het kader van het Ma riaal jaar in de Leidse Schouwburg een spel opge voerd van pater fr. Ray mond van Sasse van IJsselt o.f.m. Pater Raymond is in Leiden zeker geen onbekende. Godsdienstleraar aan het R.K. Lyceum, maar ook schrijver, schilder, cineast, een man van buitengewone artistieke Naar aanleiding van de op voering van dit stuk was pa ter Raymond zo vriendelijk ons een en ander van het tot standkomen en het realiseren van dit spel te vertellen. spronkelijk deze symboliek op het oog. Er zijn echter practische be zwaren. Nu komt er in het tweede bedrijf een ander kruishout. De dé cors zijn ontworpen door Lode Sen- gers. Er wordt met man en macht aan gewerkt, dat die deze week klaar komen. „Hoeveel mensen heeft u?" „Een stuk of veertig. Gecharterd uit toneelverenigingen in en om Lei den. Dat is eigenlijk al gebeurd vorig jaar, toen Frans 't Hoen, de regis seur en ik mensen nodig hadden voor (Foto's: De Leidse Courant) de opvoering van een toneelstuk van Dorothy Sayers. Door de Februari- ramp heeft, dat toneelstuk géén door gang gevonden. Maar we hebben toch een arsenaal van prima krachten waaruit we steeds kunnen putten. Ook Anton Sweers heeft er gebruik van gemaakt voor de opvoering van het spel bij de jubileumviering van „De Vriendenkring"." Het andere werk. Voor we pater Raymond gaan ver laten kunnen we niet nalaten nog even te vragen naar zijn ander werk. Het is ons bekend, dat hij draai boeken voor bekende jeugdfilms heeft geschreven; de K.R.O. vindt in hem een gewaardeerd hoorspelschrijver. Het valt niet mee om hem over zijn werk aan het praten te krijgen. Er is een film in bewerking, zo horen we, een jeugdboek is bij de uit gever en twee hoorspelen liggen bij omroep op uitzending te wachten. Daar is er één bij in drie delen over Nieuw Guinea voor de jeugd van de Wigwam. De 3-Octoberviering schijnt zodanig bezonken te zijn, dat de redenen van ergernis en amusement achter dikke nevelen verborgen blijven. In ieder geval blijven de Leidenaars trouw aan het feest zoals het nu gevierd wordt. Tenminste voor zover het de tot nu toe binnen ge komen brieven betreft. Met de feiten lijkt ons dat niet geheel in overeenstemming. Daarom nogmaals: Meningen tot en met Woensdag 20 October aan het bureau van ons blad. Op de enveloppe „Mening Gevraagd" vermelden. De beste omschrijvingen worden beloond met vier geldprijzen: één van 5 gul den en drie van 2,50. Bovendien krijgen de uitverkoren meningen op Zaterdag 23 October een plaatsje in onze kolommen. Gelukwensen in de Gehoorzaal Entree op de tonen van marsmuziek Onder de tonen van dreunende Leiden; D. M. Colpa, Conducteur, Leiden. 25 jaar: C. J. van der Wilk, Res. Conducteur, Leiden; M. 't Hart, Ploegbaas n, Leiden; W. J. Kamp, Wegwerker I, Voorburg; H. W. de marsmuziek kwamen gisteravond in Bie, Hoofdcontroleur I, Leiden; W. de Stadsgehoorzaal 13 echtparen bin- Van Dijk, Monteur bovenleiding I, nenmarcheren. Het waren de feeste- Leiden; H. van Eeuwswijk, Contro- lingen van de N.Z.H.V.M., met echt- j leur, Leiden; J. Lucas, Onderhouds- genoten, die voor 40 en 25-jarige monteur I, Voorburg; J. H. G. Boter- trouwe dienst gefêteerd werden. mans, Ambachtsman I, Rijnsburg; Eenmaal wandelden zij de zaal J- G. Schoneveld, Wagenvoerder I, rond door jubeltonen omsluierd, dap Leiden; C. B. Devilee, Wegwerker I, zetten zij zich op hun plaatsen om Leiden, zich door de feestmuziek van de NZH-Harmoniekapel en de waarde rende woorden van enige sprekers te laten koesteren. Woorden van gelukwens. Eerste redenaar was de heer A. Hollinga, voorzitter van de feestcom missie. Hij riep allen een welkom toe, in het bijzonder de jubilarissen, die op één na allen present waren. Hij verwelkomde de directeur en de afdelingschefs, de oud-directeur van de NZH, ir. B. W. Burgersdijk, de commissaris van politie R. J. Meyer en vertegenwoordigers van de vak organisaties. Na hem sprak de voorzitter van het jubileumfonds, de heer M. Ocke- loen. De heer Ockeloen herinnerde de jubilarissen aan de feestelijke vie ring in huiselijke kring, die zij ach ter de rug hadden. De maatschappij had hieraan zoals gebruikelijk ook ditmaal de nodige aandacht besteed. Het hoogtepunt van de viering noem de hij echter dit samenzijn met col lega's. Tot slot sprak de directeur van de maatschappij, de heer J. Jurrissen zijn jubilerende employé's toe. Hij wenste hen allen geluk en hoopte, dat 't hun gegeven mocht zijn nog vele jaren in het bedrijf werk zaam te zijn of dit tot de ouderen door het pensioen van de vruch ten van de arbeid te genieten. Wie waren het? De namen van de jubilarissen zijn: 40 jaar: C. M. de Boer, Conducteur Leiden; B. Haneveld, Wagenvoerder I (Advertentie. Leiden; A. Wouterlood, Conducteur, Geweldige drukte bij H.C.W, en N.E.M. Rijen binnen en buiten De parkeerruimten rond de Con- structiewerkplaatsen aan de Zoeter- segment over het gehele toneel de woudseweg waren gistermiddag vol- aarde aan. Opzij staat de boom van goed en kwaad. Zodanig gestyleerd, dat het later als kruishout zou kun nen dienen. Ik had werkelijk oor- HANS VAN EES BEGRAVEN. Gistermiddag vond op de begraaf plaats „Rhijnhof" de teraardebestel ling plaats van de heer Hans van Ees de in zijn tijd bekende toneel speler, die dezer dagen in het St. Elisabeth ziekenhuis te Leiden op 72-jarige leeftijd overleed. Op „Rhijnhof" waren o.m. aanwezig de heren G. Robbers, toneelspeler uit Den Haag, die vele jaren met de overledene heeft samengewerkt en enige broers van de overledene w.o. de heer Jan v. Es, toneelspeler. De oudste broer van den overledene, de heer Jan van Eers toneelspeler, kom, sprak namens de familie een' dankwoord. gestouwd met de rijke vruchten waaraan men de meesters herkend. Tientallen auto's moesten soms bijna een kwartier in de rij staan voordat er een parkeerruimte gevonden was. In de grote hal van het Electrolasch- bedrijf, waar de directies van de ju bilerende N.V. Constructiewerkplaat sen en de N.V. Electrolasch Maat schappij recipieerden, was 't ongeveer hetzelfde beeld; hier echter geduren de de twee uren, die voor de ont vangst uitgetrokken waren en zelfs geruime tijd na het officiële slui tingsuur, een lange rij personen, die geduldig wachtten tot zij de beide directeuren de hand mochten schud den. De wanden van de grote hal van het Electrolasch-bedrijf, die 's mor gens reeds het voltallig personeel geherbergd had, leken vervangen door een haag van bloemstukken, toen even over 3 uur de eerste recep- tiegangers zich meldden. WIJ INSTALLEERDEN DE NIEUWE o.a. lichtinstallaties, geluidsinstallaties, o.m. voor slechtho renden, panelen voor electronische bediening van verwar ming en luchtverversingsinstallaties. LEIDEN Uiterstegracht lb Telefoon 31141/42 APELDOORN Hoofdstraat 83H Telefoon 7357 Binnen- en buitenlandse gasten. In de twee uur die volgden, hebben ongeveer tweeduizend personen deze bloementuin betreden. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op: jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemees ter van Leiden; wethouder S. Men ken en wethouder D. van der Kwaak, tevens als directeur van Elascon; de heer Meijer, commissaris van Politie; dr. ir. P. C. Lindenbergh, dir. L.D.M.; ir. Y. Ykema, dir. S.L.F.; de heer Kolfschoten, burgemeester van Alke made; wethouder Van der Meer van Alkemade en de gemeentesecretaris, de heer W. A. van Harte veld; dr. H. Reitsma, dir. Openbaar Slachthuis; ir. K. Bouman, adj. dir. Ned. Grof smederij; de heer M. Weima, dir. Markt en Havendienst; de heer J. Visser, dir. V.V.V.; ir. A. van Rijn, districtshoofd Stoomwezen; de heer T. M. H. van Waveren en mr. P. G. Knibbe namens de K. v. K.; de heer H. Hazelhoff, dir. G.W.A.; de heer H. de Wilde, voorzitter K. en O.; de heer Swiers, stationschef Leiden; de heer P. Derby, namens St. Eloy; de heer C. Brilman, dir. Ambachtsschool; het Veilingbestuur en de oud-voorzitter de heer C. van Vliet; ir. D. Y. Lem, wnm. dir. Gem. Werken; ir. H. E. Kruyt en mr. Trapman, namens de Ver. van Industriëlen; de heer J. G. J. Verhey van Wijk en mr. W. de Clercq, voorzitter en secr. van de af deling Leiden van de Maatschappij tot bevordering van Handel en Nij verheid; verder afgevaardigden van het Instituut voor Technisch Natuur kundig Onderzoek; algemene Metaal- bedrijfsbond; Nederlandse Staalin dustrie; Centrale voor Industriële Ontwikkeling; Hoogheemraadschap Rijnland, en vele zakenrelaties waar onder: B.P.M., Shell, Heemaf, Werk spoor, Ned. Spoorwegen, Philips, K.N.S.M., Stoombootmaatschappij Ne derland, Heinekens, Gem. Electr. Bedrijf Dordrecht, Publieke Werken Amsterdam, Prov. Gelderse Electr. Bedr„ Hoogovens en de Staats- en Oranje Nassaumijnen. De viering zal hedenavond besloten worden met een cabaretavond voor het personeel in de Dierentuin te Den Haag. H. Y. Ykema, dir. Sted. Febr. v. Gas en Electriciteit in druk gesprek gewikkeld met de heren A. Prinsen en E. F. E. Bongaerts, directeuren van H.C.W. en W.E.M. Gezellig programma Het programma voor de rest van de avond was in de kundige handen gegeven van Willy Rex en Nol van Dijk. In de capriolen-revue „Tempo en vreugde" voerden zij vele attracties voor het voetlicht, die de aanwezigen tot het nachtelijk uur geboeid hiel den. Daar waren onder meer Jack Smith en Co met smakelijke accordeonmu- ziek, de 3 Zeeuwse boertjes, die op lakonieke wijze de meest ingewikkel de hoogstanden volbrachten, Fons Dankaart en Liesbeth Luno, die de PROTEST TEGEN PAARDJES IN DRAAIMOLEN. Heh Ned. Jack-London Verbond heeft een verzoek gericht tot het bestuur van de Leidse 3 October- vereniging naar aanleiding van het op ergerlijke wijze exploiteren van pony paard j es in een draaimolen op het kermisterrein op 2 October j.L Zij verzoekt het bestuur in het ver volg geen vergunningen te geven voor vertoningen van dieren, van kunstenmakende dieren, voor geval len, waarbij dieren o:p ergerlijke wijze worden geëxploiteerd, zoals bijv. de ponypaardjes in de bewus te draaimolen. Tevens verzoekt zij geen dieren te laten optreden pp de cabaret-avond. Tegelijkertijd verzond het verbond een schrijven aan de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en de Politiebond van Dieren bescherming om gezamenlijk een verzoekschrift in de zelfde geest tot alle gemeentebesturen te richten. sterren van de hemel zongen en „The original Dutch rolling stars", sensa tie op rolschaatsen. Ook de harmonie-kapel verdient de nodige aandacht. Onder de be heerste leiding van de heer P. Baart bracht zij op voortreffelijke wijze enige marsen en walsen ten gehore Een potpourri van moderne liedjes dwong de gehele zaal tot meezingen, Tot diep in de nacht duurde het bal, dat onder leiding stond van de heer J. Alphenaar. De muziek was van de accordeonband „The O.K. Rhythme Stars". Uiteraard behoefden de employé's van de NZH niet te voet naar huis. Extra vervoer maakte dat de feest gangers even feestelijk in hun woon plaats werden afgeleverd. n.., HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor Geboorteaankondigingen (Advertentie! Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden Bureau voor jeugd- bemiddeling geopend Uit de standcijfers van het aan bod blijkt, dat van een zij het ge ringe toename sprake is. Gaf de stand op 2 October jl. 465 aan, op 9 October jl. bedroeg het aanbod 492, t.w. 468 geheel werklozen en 24 op aanvullende werken tewerkge- stelden. De stijging is voornamelijk toe te schrijven aan het vrijkomen van een aantal betonijzervlechters, wegens afloop werkzaamheden en personeel uit de Horeca-bedrijven, dat, door beëindiging van het sei zoen is afgevloeid. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1952 en 1953 geeft te zien, dat de arbeidsmarkt wat de werkgelegenheid betreft, re denen tot tevredenheid oplevert. De voordelige verschillen bedragen nml. rsep. 1311 en 555. De vraag onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg on geveer 200, waarvan ruim 80 betrek king hebben op jeugdigen. Voor vol wassenen bestaat in het algemeen ruime tot goede plaatsingsmogelijk heid in de metaalindustrie, de tex tielindustrie (garen, dekens- en ve zelindustrie), het expeditiewerk, ter wijl voorts grote behoefte bestaat zo wel in de omtrek van het rayon Lei den als daarbuiten aan oogstarbei ders (aardappelen en bieten). Het is niet ondienstig op deze plaats te wijzen op het grote algemene belang, dat gediend wordt, wanneer een ieder, die hiertoe in staat is, zich be schikbaar stelt om aan de oogst- werkzaamheden deel te nemen. 'Men stelle zich vooral goed voor ogen, dat nu de weersomstandighe den nog vrij gunstig zijn grote spoed moet worden betracht bij het binnen halen van de oogst, teneinde de wintermaanden veilig te stellen. Jeugd. De behoefte aan jeugdige arbeids krachten is-nog steeds groot, terwijl het aanbod gering is. Wat deze cate gorie betreft, 15 t/m 18 jarigen, kan van een disharmonie tussen vraag en aanbod gesproken worden. De rusteloosheid van een deel der jeugd openbaart zich dag aan dag, terwijl bovendien bij velen de realiteitszin ontbreekt. Dit blijkt uit de opvattin gen, welke de jeugd in het algemeen zich heeft eigen gemaakt omtrent toekomst en verantwoordelijkheid. Bij dé keuze van een beroep bekom meren de jongelui zich helaas meer om de directe resultaten van hun arbeid in loon uitgedrukt, dan wel om de mogelijkheden, welke een be paald beroep voor de toekomst biedt. Het is in dit verband dan ook niet van belang ontbloot om zij het bij herhaling, te wijzen op het Nazorg- werk, dat bedoeld is voor jeugdige arbeiders die weliswaar reeds in het arbeidsproces zijn opgenomen, maar die nog te kampen hebben met aan passingsmoeilijkheden. Voor hen kan een gesprek met de jeugdbemid- delaar van groot nut zijn. Elke Don derdagavond van 7—8 uur, kunnen zij zich bij genoemde bemiddelaar vervoegen, die gaarne bereid is hen voor te lichten. Het spreekt wel haast vanzelf dat contact met de ouders op hoge prijs wordt gesteld. Vrouwen. Het aantal als werkloos ingeschre ven vrouwen onderging een kleine toename nl. van 130 tot 140, waaraan seizoenfactoren niet vreemd zijn. De vraag nam toe, t.w. van ongeveer 240 tot ruim 250. Nu de winter met rasse schreden nadert en derhalve de feestdagen weer in het zicht ko men, neemt de vraag naar winkel personeel geleidelijk toe. KATHOLIEKE MONDACCORDEON EN ACCORDEON-CLUBS. Sinds 1 Februari 1948 is opgericht de Stichting „St. Johannes Bosco", welke Bisschoppelijk goedgekeurd is en belast met de samenbundeling van. R.K. Mondaccordeon- en Accor deon-Clubs in ons land. Door deze Stichting is reeds veel tot stand gebracht in het belang van de vrije-tijds-besteding der katho lieke jeugd, dank zij de steun van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het bestaan van deze Stichting is waarschijnlijk aan de R.K. Mondac cordeon- en "Accordeonclubs in Lei den en omgeving onvoldoende be kend, zodat wij deze clubs aanraden zich zo spoedig mogelijk schriftelijk met secretariaats-adres op te geven aan ondergetekende, opdat in samen werking met deze stichting overlegd kan worden, wat in het belang van de R.K. Mondaccordeon- en Accor deonclubs gedaan kan worden. Rector L. P. M. VESTER, Zoeterwoudse Singel 33, Leiden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12