$e£eicióe0oti/ïa/m i i BREKENDE WISSELDRAAD VEROORZAAKTE ZES DODEN EN ELF ERNSTIG GEWONDEN De tremenbotsing te Eist Bekende oud Leidenaar onder slachtoffers Duitsland krijgt nieuwe „strijdkrachten De luchtmacht der Sovjet-Unie Snelle atoombommenwerpers Inval bij communistische bureaux De Gaulle bij Mendés-F rance ma M DONDERDAG 14 OCTOBER 1954 V^K M J "1 46ste JAARGANG No. 13322 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L.HAKLtL I j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 2001», Advertenties 36826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p.m.m, Telefoontjes f 1.50 J\E VEILIGHEID BIJ DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN moge een voor- beeld zijn voor vele landen en spreekwoordelijk genoemd worden, de mens, die de beveiliging uitdacht en bedient, blijft afhankelijk van het dode materiaal, dat uiteindelijk over het resultaat beslist. Dit is gistermorgen op tragische wijze gebleken op het station te Eist, waar het breken van een draad de dood van 6 mensen veroorzaakte, waar- door tevens elf mensen zo ernstig verwond werden, dat enkele voor het ge hele verdere leven verminkt zullen blijven. De electrische trein, die even over half negen gistermorgen uit Nijme gen vertrokken was, moest om tien over half negen in Eist stoppen, maar bij het binnenrijden van het Elster station merkte de machinist tot zijn ontzetting, dat hij op een verkeerd spoor terecht kwam, terwijl hij zich onmiddellijk realiseerde, dat binnen enkele seconden op datzelfde spoor de diesel uit Enschede moest passeren, die Eist niet tot stopplaats heeft, dus in volle vaart over de lijn zou razen. Met een verbluffende tegenwoordigheid van geest, stak machinist E. J. Lobbers de rode stoplichten aan, liet de voetrem schieten en rende naar de derde klas wagon, die achter de bestuusplaats lag, schreeuwende: „Ga naar achteren, want ér komt een botsing." Dank zij deze tegenwoord'gheid van geest waren de passagiers in deze wagon op de naderende ramp voorbereid en konden velen zich nog enigs zins in veiligheid brengen. Overigens zou de trein jit Enschede de zwaarste klap krijgen, want de neus van de trein uit Nijmegen weerstond de botsing zo goed, dat zij nauwelijks beschadigd werd. REDDENDE SPRONG. Anders was het met de trein uit Enschede. Bestuurder J. G. Spekman reed te t;en over half negen in volle vaart het station van Eist binnen, toen hij plotseling de trein uit Nijmegen, die toen reeds nagenoeg tot stilstand was gekomen, op zijn spoor zag staan. Onmiddellijk zette ook deze be stuurder de rem los en rende naar de achter de bestuurscabine gelegen tweedeklas wagon, in zijn loop ver scheidene reizigers met zich mee sleurend. Niet alle reizigers in deze wagon konden zich echter in veiligheid brengen en het geweld, dat de bot sing, die onmiddellijk hierna plaats vond, veroorzaakte, maakte van deze wagon een ravage van staal en hout. De neus van de trein uit Nijmegen boorde zich 15 meter in de trein uit Enschede en schoof de daarachter wagons in elkaar. Grootse hulpverlening. Zes passagiers in de eerste wagon werden op slag gedood en de enke len, die uit deze wagon de dood kon den ontlopen, waren door de bestuur der mee naar buiten gesleurd. Deze man redde zijn eigen leven en van anderen door vlak voor de bot sing uit de rijdende trein te sprin gen, anderen met zich meetrekkend; hü werd slechts lichtgewond. De botsing werd tot ver in de om trek gehoord en na enkele seconden van onwerkelijke stilte, steeg 'n luid gejammer uit de verwrongen trein op. De eerste hulp werd geboden door E H.B.O.-ploegen van de Taminiau- fabrieken, binnen zeer korte tijd ge volgd door reddingsploegen uit Eist, Nijmegen en Arnhem. De wachtkamer te Eist werd als noodhospitaal ingericht en daar kon den de doctoren de eerste hulp ver lenen. Militairen hielpen. Vrij spoedig na de ramp arriveer den ook verschillende groepen mili tairen uit Nijmegen, die een aanvang maakten met het opruimen van de ravage, terwijl een gedeelte van hen. te zamen met andere technici door middel van snijbranders poogden de Spoorwegrampen Een overzicht van de rampen, die de Nederlandse Spoorwegen de laatste jaren hebben getrof fen, geeft vrij duidelijk te zien, dat de spoorwegen over het al gemeen met grote veiligheid rij den. Het grootste spoorwegongeluk, dat. de spoorwegen trof, vond plaats te Weesp, toen daar op 18 September 1918 een trein van de dijk afviel, bij welk ongeluk 41 mensen het leven verloren en zeer velen zwaar gewond wer den. In de na-oorlogse jaren moes ten de volgende ongelukken ge noteerd worden: November 1952: Pernis: 2 do den; 26 gewonden. November 1952: Op vak Am sterdamRotterdam 1 dode. October 1953: Weesp: 2 doden. October 1954: Eist: 6 doden; 11 gewonden. In September 1926 reed in de omgeving van Leiden, bij „De yink' 'een trein uit de rails, waarbij 4 mensenlevens te be treuren vielen. verwrongen massa staal los te bran den, waarin zich nog mensen moes ten bevinden. Spoorwegtechnici, die te zamen met ir. Den Hollander uit gelopen, kon hedenmorgen het nor male reizigersverkeer weer hersteld worden. DE 6 DODEN. De zes doden bij het treinongeval bij Eist zijn: De 35-jarige Engelse chemicus J. C. Sutherland, uit Li verpool, de 42-jarige overste van de Koninklijke Luchtmacht A. J. Dal- huyzen uit Arnhem, de 58-jarige re- elasseringsambtenaar J. H. Sloots uit Utrecht, de 30-jarige reclasse- ringsambtenaar P. A. J. Hopstaken uit Amersfoort en de Belgische fa brieksdirecteur F. J. Snels, oud 72 jaar uit Aalst en mevrouw Naafs Peppelman uit Maastricht. DE 11 GEWONDEN. be ernstig gewonden zijn: mevrouw A. W. GerritsDerksen uit Zeve- naar, majoor T. E. van Schouwenberg Ltrecht aankwamen, namen deze taak van (je s^a£ van Zeven-December- van hen over, terwijl tevens een des' kundig onderzoek ingesteld werd, dat de noodlottige draadbreuk aan het licht bracht. Treinverkeer hersteld. Vier uren na de* ramp kon men een voorlopige balans opmaken. Be halve zes doden, moest men 11 ge wonden betreuren, onder wie enkele zwaargewonden, die wel niet in le vensgevaar verkeren, maar hoogst waarschijnlijk levenslang verminkt zullen zijn. In de loop van de nacht heeft men met groot materieel de ravage opge ruimd en daar zowel de rails als het bovennet weinig schade hadden op- divisie uit Arnhem, de heer Th. A. Welling uit 's-Herenberg, de heer J. W. van Woerkom uit Arnhem, de heer J. F. Feytes uit Arnhem, de eer- ste-luitenant van de Genie B. Coen- raad uit Arnhem, mevrouw Kruitwa gen uit Zevenaar, de heer ir. B. Streefkerk uit Nijmegen, de heer C. G. Jansen uit Arnhem, de heer J. P. Slotemaker uit Den Haag en de be stuurder van de diesel-electrische trein, de heer J. G. Spekman uit Hen gelo-O. Zij zijn naar ziekenhuizen in Arnhem en Nijmegen overgebracht. Hun toestand was gisteravond rede lijk, alleen de toestand van mevrouw Kruitwagen geeft redenen tot onge rustheid. De bij de doden genoemde heer J. H Sloots uit Utrecht heeft tot 1946 in Leiden gewoond en was daar een vrij bekend figuur. Reeds gedurende zijn Leidse jaren zeer actief werk zaam in het Rooms-Katholieke re- classeringswerk en onving tenslotte de uitnodiging zich volledig aan dit werk te wijden. Op 1 Maart 1922 bij de gemeente reiniging in dienst getreden, verliet de heer Sloots deze dienst op 1 Fe bruari 1946 als opzichter. De heer Sloots trad toen in dienst bij de re- classeringsdienst met als standplaats Utrecht. ft Geen »Wehrmacht« Het nieuwe Westduitse leger, 500.000 man sterk, zal de naam Weer macht, die aan het nazi-tijdperk her- inert,, niet dragen. De officiële naam zal zijn: strijdkrachten. Dit is gisteren bekend gemaakt door het hoofd van de Westduitse defensie, Theodor Blank, tijdens een lunch van de buitenlandse persvereni ging in Bonn. Verder onthulden Blank en een van zijn hoogste adviseurs, de voor malige generaal Adolph Heusinger, dat de nieuwe strijdmacht geen gro te generale staf zal krijgen, zoals be stond in de dagen van het keizerlijke en het Hitlerinaanse Duitsland. De problemen der moderne oorlogsvoe ring zijn in ver gaande mate overge heveld naar het geallieerde hoofd kwartier en de Atlantische Raad. Er zal een openbare commissie in gesteld worden, die haar mening over de benoeming van hoge openbare of ficieren zal moeten upitspreken, om ongewenste elementen uit de leger leiding te weren. Men moet echter niet verwachten dat iedereen die een leidende positie in de oude weer macht heeft bekleed, nu als onge schikt zal worden beschouwd. Er hebben zich tot nu toe 150.000 vrijwilligers voor de nieuwe gewa pende macht aangemeld Vóór de Londense conferentie kwamen zich dagelijks tussen de 50 en 80 man mel den, nu bedraagt het dagelijkse ge middelde 350. Dinsdag hebben zich 750 vrijwil ligers gepresenteerd, van wie 300 niet in de vroegere weermacht ge-^ diend hebben, Er zal geen sprake zijn van een Honderden doden op Haiti De eerste berichten uit Taiti over de wervelstorm, welke het eiland geteisterd had, spraken van honderd doden. Berichten uit Port au Priiice gewagen echter van 200 doden en 350 gewon den alleen in Cayes, een plaats van 20.000 inwoners. Jermeie, dat 11.000 zielen telt, zou voor een groot deel onder water staan. Een kazerne, een bankgebouw en een klooster zouden de enige ge bouwen zijn, die nog overeind staan. Ook de stad Port-de-Pai is Dinsdag avond door de orkaan geteisterd. Het lage deel van de stad werd over stroomd doordat een rivier buiten haar oevers trad. Verdere bijzonder heden zijn niet bekend door het uit vallen van verbindingen. De Sowjet-Unie beschikt voor het vervoer van atoombommen over vliegtuigen die sneller zijn dan het geluid, zo heeft de Amerikaanse mi nister van Marine, Charles S. Tho mas, gisteren in Philadelphia ver- Misbruik van lijsten De Parijse politie heeft gisteren in vallen gedaan in de bureaux van twee communistische verenigingen in Pa rijs. De verenigingen zouden lijsten hebben ontvangen van soldaten van de Franse unie, die in de Indochine- se oorlog werden gevangen geno men door de Vietminh. De lijsten, die door communisten van achter het IJzeren Gordijn worden gezonden, schijnen door de Franse communisti sche partij voor het maken van pro paganda te worden gebruikt. Men probeert er familieleden van de gevangenen mee over te halen de petities tegen de oorlog in Indochina te tekenen; bij weigering zouden de gevangenen te lijden krijgen. De verenigingen zijn: de nationale vereniging van de gerepatrieerden uit Indochina en de vereniging voor Frans-Chinese vriendschap. Over het resultaat van de invallen is niets bekend gemaakt. Ook heeft de Parijse politie zich gisteren bezig gehouden met het on- klaard. De minister zei, dat de Russen een luchtvloot van 20.UO0 toestellen be zitten, waaronder vele machines van het laatste straaltype. Voorts is de Russische marine snel bezig de Ame- rikanse (thans de grootste ter we reld) te overvleugelen. Nooit heeft een land zoveel onderzeeërs bezeten als de Russen thans, zei de Ameri kaanse minister. Grigori Tovaev, een voormalige ko lonel van de Russische luchtmacht, die in 1948 met zijn gezin naar het Westen vluchtte en asyl kreeg, heeft in Londen gezegd, dat de Sowjet- Unie, als zij dit wil, vandaag de dag met 40 tot 60 reusachtige viermoto rige straalbommenwerpers die water stofbommen vervoeren, een directe aanval op de Ver. Staten zou kunnen beginnen. Deze nieuwe viermotorige straal- bommenwerper wordt in de kringen van vliegtuigbouwers als een grote Russische prestatie beschouwd, daar de enorme Amerikaanse bommen werpers, die met de Russische ver geleken kunnen worden, acht in plaats van vier straalmotoren nodig hebben. Aga Khan verkoopt zijn paarden De Aga Khan, een van de bekend ste renpaardenbezitters in Engeland van de afgelopen 25 jaar, heeft be kend gemaakt, dat hij in Engeland niet meer met zijn paarden aan wed strijden zal deelnemen. De twintig paarden, die de Aga Khan,* tezamen dervragen van meer dan honderd "llïË" lieden, die er van worden verdacht betrokken te zijn geweest bij recente overvallen op bureaux van de com munistische partij. Hiervoor deed zij invallen in woningen van strijdlus tige anti-communisten. De huiszoe king duurde in sommige gevalen wel zes* uur. renstallen heeft, zullen in December worden verkocht. De Aga Khan deelde mede, dat hij deze beslissing genomen had in verband met familieomstandigheden en uit financiële overwegingen. De Aga Khan en zijn zoon Aly be zitten nu nog renstallen in Frankrijk en Ierland. I „dirigeren" van de arbeid om tege moet te komen aan het tekort aan arbeidskrachten, dat uit de recrute- ring zou kunnen voortvloeien. Het produceren van lichte wa pens zal geen moeilijkheden opleve ren, maar het zou wel vijf jaar duren eer de Westduitse industrie in staat zou zijn om met het produceren van zware wapens te beginnen. Het is niet de bedoeling staatsfa brieken op te richten voor de fabri cage van wapens. De centen komen tenslotte bij abbé Pierre Charley Chaplin is te Parijs aan gekomen om de Franse priester ab bé Pierre te helpen. Chaplin zal 15.000 dollar bijdragen aan het werk van de abbé, die in Frankrijk en elders in het nieuws kwam, toen hij de afgelopen winter zijn campagne begon voor onderdak en kleren voor de armen in Parijs, tijdens een hevige koudegolf. Personen, die in nauwe verbinding staan met Chaplin, hebben meege deeld, dat Charley verklaard heeft, dat dit bedrag deel uitmaakt van de „vredesprijs" die hem dit jaar toege kend werd door de communistische wereldvredesbeweging. De Franse premier Mendès-France heeft gisteren generaal de Gaulle ont moet. In politieke kringen gelooft men dat het gevolg hiervan zal zijn: actievere stenn van de Gaulle aan de regering van Mendès-France. Deze eerste ontmoeting tussen de twee leiders die kans gezien hebben in het Na-oorlogse Frankrijk tot de publieke verbeelding te spreken, had plaats even nadat de premier in de Nationale Vergadering zijn overwinning had behaald in zake de Westduitse herbewapening. Het onderhoud bewijst dat Men dès-France alles in het werk wil stel len om de verdeeldheid in Frankrijk over de Duitse hérbewapening tot een minimum te beperken. Hoewel de inzichten van de premier en de Gaulle aanzienlijk verschillen, heb ben zij beiden steeds een Duitse de fensiebij drage in de een of andere vorm voorgestaan. wordt weer .Geldig van Donderdgavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NEVELIG WEER. Vanavond en vannacht vor ming van mistvelden. Overigens zwaar bewolkt met aanvankelijk in het Noordwesten r»og wat lichte regen of motregen. Morgen in het Zuidoosten van het land enkele opklaringen. Matige tot zwakke wind tussen Zuidwest en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 15 Oct.: zon op 7.03 en onder 17.48 maan op 19.25 en onder 11.45 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. regen 11 C. zwaar bew. 15 licht bew. 11 regen 13 zwaar bew. 13 regen 13 zwaar bew. 11 mist 5 mist 6 mist 1 onbewolkt 10 nevel 8 nevel 10 mist 3 M mist 0 mist 4 mist —o mist 1 nevel 3 mist —3 licht bew. 10 Korreltje In elke bewondering steekt huiveren.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1