De Knokkei*sbui*cht™<»3> Vijftien jaar geleden werd een moord gepleegd 30 KNVB-clubs verzoeken om prof-bond Grote belangstelling voor Olympische Spelen '60 CHefarine „4" doet wonderen Unze fe Damrubriek pond sterling WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Thans voor de rechtbank Voor de Utrechtse rechtbank heeft gisterochtend de zaak gediend tegen een 43-jarige grondwerker thans woonachtig te Heino, beschuldigd van moord met voorbedachten rade op 't Utrechtse meisje Greet je van Mil dert, oud 25 jaar, wier lijk in 1952 tij dens graafwerkzaamheden bij het zwembad te Jutphaas werd gevon den. Dit misdrijf, gepleegd op 11 Fe bruari 1939 kwam pas vijftien jaar later aan het licht, bij de arrestatie van de verdachte op 1 Maart jl. dank zij het buitengewoon uitvoerige on derzoek van de Utrechtse rechercheur Visser, die de verdachte op laatstge noemde datum bij de directie van zijn werk liet ontbieden en hem rechtstreeks de vraag stelde of hij 15 jaar geleden het meisje Van Mildert had vermoord. Zowel toen als bij het vooronderzoek verklaarde de ver dachte, dat hij reeds maanden lang met het plan had rondgelopen het meisje om het leven te brengen. Ter zitting van de rechtbank ving de verdachte aan met te zeggen, dat hij het feit niet met voorbedachten rade had gepleegd, doch onder de in vloed van de ondervragingen zulks zou hebben toegegeven. Daarop ging de president het ge beurde nog eens uitvoerig na. Het meisje, dat vrees voor verd. koesterde, was op haar uitgangen met verdachte steeds vergezeld van een zeventienjarig zusje. Op de be wuste avond van 11 Februari 1939 moest het zusje van het slachtoffer eerst een boodschap in de stad doen en zodoende liet zij het tweetal alleen weggaan. Het plan kwam toen in de grondwerker op, thans zijn kans te benutten en het meisje om het leven te brengen. Het lijk begroef hij ter plaatse, waarna hij aan de moeder van het meisje vertelde, dat zij er met een ander vandoor was. Thans kwam de verdachte terug van zijn vroegere verklaring door te zeggen, dat hij woorden met het meisje had gehad en niet meer wist, hoe een en ander zich had toegedra gen. Ook zou hij geprobeerd hebben, de levensgeesten op te wekken on middellijk na het misdrijf, doch deze verklaring was in strijd met zijn be kentenis na zijn arrestatie. De president, mr. D. Visser, bracht hulde aan het speurderswerk door rechercheur Visser verricht. Het psychiatrische rapport be schreef hem als een verstandelijk de biele man, aanmerkelijk verminderd toerekeningsvatbaar, wiens depres sieve aard er toe heeft geleid dat hij jaren lang onder het gebeurde ge bukt moet zijn gegaan. De officier van justitie, mr. H. Ros- cam Abing merkte in zijn requisitoir Op, dat het in ons land zelden voor komt, dat een verdwijning vroeg of laat niet tot opheldering komt. Hij sloot zich aan bij de waarderende woorden omtrent het onderzoek in deze zaak. die nr. zoveel jaren be recht wordt. De officier noemde het een opluchting voor de verdachte, dat het feit na vijftien jaren aan het licht is gekomen, gezien diens per soonlijkheidsstructuur. Het probleem van de strafmaat achtte hij een uiterst moeilijke zaak, daar de bewe zen te achten moord de op een na strengste straf zou rechtvaardigen. Rekening houdend met de vijftien jaar, verstreken na het misdrijf, de figuren op de achtergrond en de wroeging, welke de verdachte heeft gehad, eiste hij wegens moord zes jaar met aftrek. Mr. A. Looten, de raadsman, meen- CAREL BRIELS FAILLIET. De civiele kamer van de Amster damse rechtbank heeft gistermiddag de aan Carel A. Briels verleende voorlopige surséance van betaling niet willen verlengen. De heer Briels is derhalve failliet verklaard. Mr. H. F. Meyer zu Schlochteren, procurerur van de crediteuren, deel de mede, dat tegen dit rechterlijke vonnis appèl zal worden aangete kend. de dat er hier argumenten zijn, die wijzen op doodslag in plaats van moord. In aanmerking nemend zowel de persoon als het gezin van de ver dachte, noemde mr. Looten zes jaar een te hoge straf voor zijn cliënt. Uitspraak 26 October a.s. SPORT VOETBAL De mededeling van de heer E. Joosten, voorzitter van de Nederlandse Beroeps voetbalbond om KNVB-clubs aan te trekken in amateurverband van de NBVB, heeft vele reacties uitgelokt, zo meldt „De Telegraaf". Dertig clubs hebben reeds een ver zoek ingediend om toegelaten te worden tot de amateurrangen van de NBVB. De namen van deze clubs werden niet ge noemd om represaille-maatregelen de KNVB voorlopig te voorkomen. Ook in Den Bosch is de NBVB in opmars. De plannen zijn namelijk ge reed voor de profclub Den Bosch. Financiële toezeggingen staan zwart op wit en een aantal spelers, dat momen teel nog uitkomt voor Zuidelijke eerste klassers is reeds aangewezen. Ook de trainer, een goede bekende in het Zui den. staat klaar om zijn werk voor de profclub Den Bosch te beginnen. De problemen over terrein en accom modatie zün nagenoeg opgelost. Anoul voor relame- misbruik gestraft De Belgische internationale voetballer Pol Anoul is door de Belgische voetbal bond voor een periode van zes maanden geschorst. Een zegsman van de bond verklaarde dat deze maatregel genomen was omdat Anoul zijn naam had laten gebruiken in een advertentiecampagne voor schoe- nen. OLYMPISCHE SPELEN De heer Otto Mayer, kanselier van het Internationaal Olympisch Comité heeft de nationale comité's uitgenodigd hun eventuele candidaatstelling voor de Olympische Spelen van 1960 in te die nen, zodat binnenkort de officiële aan vragen voor de organisatie van de spe len '60 kunnen worden verwacht. Reeds lang voor dat deze officiële uit nodiging verzonden was, is een twintig tal steden een campagne begonnen om de organisatie van de spelen van 1960 toegewezen te krijgen. De voornaamste daarvan zijn, wat de zomerspelen be treft, in Europa: Brussel, Boedapest, Rome en Lausanne, in Azië: Karachi en Tokio, terwijl in Noord- en Zuid-Ame- rika Buenos Aires, Toronto, Chicago, Detroit, Los Angeles, Minneapolis, New York, Philadelphia en San Francisco op de lijst staan. Het grote aantal Amerikaanse steden, dat naar de eer en het voordeel van de organisatie dingt, zal wellicht aanleiding geven tot een hevige onderlinge strijd in de Verenigde Staten, want elk natio naal comité mag slechts één candidatuur voorbrengen. Detroit, de plaats, die door het Amerikaanse Olympisch Comité voor de spelen van '56 was gekozen, maakt een goede kans op herziening van zijn candidatuur. PAARDENSPORT GEEF HEM DE SPOREN. Twee van de bekendste Roemeense jockeys, de 36-jarige kampioen-jockey Aristide Cucu en de 24-jarige Joan Pall, zijn naar het' westen gevlucht. Zij zou den deelnemen aan courses in Oost- Berlijn doch slaagden er in de Weste lijke sector van de stad te bereiken. Cucu is van plan naar Frankrijk te :izen waar zijn vrouw en zijn dochter onen die hij sinds 1940 niet gezien heeft. TAFELTENNIS FLINKE ZEGE VAN ATTC. De ATTC I (AlDhen aan den Riin) speelde haar eerste competitiewedstrijd van dit seizoen en wel tegen „Dén Burcht" 3 uit Leiden. Ze maakte korte metten met de Leidenaren en won met liefst 91. Alleen J. Wagenaar, die veel pech had verloor. Een partij werd in drie games beslist, namelijk die van St. Blaauw tegen Smit. Als eerste speelde J. de Wagenaar; hij won met 21—16, 21—19 van T. van Haaren. Daarna won P. v. d. Laken, die goed op dreef was met 2111. 2112 van Smit. St. Blaauw won van Groesz met 2117, 21—19. Achtereenvolgens speelde P. v. d. Laken ♦egen Van Haaren en J. de Wagenaar tegen Groesz. Beiden wonnen. Paarna speeide St.Blaauw tegen Smit. Uitslag 20—22, 21—19, 21—15. P. v. d. Laken won ook zijn laatste partij en wel tegen Groesz. De Alphenaar won met 21—14 en 2116. Ook St. Blaauw bleef die avond ongeslagen door haar laatste partij tegen Van Haaren met 2113 en 2112 te winnen. Jammer was dat J. de Wagenaar zijn partij teger Smit verlo ren zag gaan. Ook het dobbelspel werd een Al- phense overwinning. Het duo St. Blaauw en P. v. d. Laken won met 2114 en 2116 van de Leidenaars. Einduitslag: 91 in het voordeel van ATTC 1. WATERPOLO GZC II—SLEUTELSTAD 5—0. Een wedstrijd waarin de thuisclub voortdurend sterker was en de overwin ning volkomen verdiende. Reeds spoedig liet P. Bekkering zijn tegenspeler te veel vrij waardoor de Goudse midvoor gemakkelijk kon doel punten 10. Geruime tijd ging het spel gelijk op totdat twee spelers naar de kant werden verwezen. Bij een Sleutel stad aanval plaatste v. Berkel slecht waardoor GZC de aanval kon overne men en de stand op 20 bracht. In de tweede helft ongeveer eenzelfde spelbeeld. Een fout in de Sleutelstad achterhoede bracht de stand op 30 en na enkele heftige aanvallen van onze stadgenoten werd het door de thuisclub 40. Het einde bracht een 50 zege voor GZC. De Sportcommissie van de KNZB heeft de volgende indeling bekendge maakt van de waterpolozeventallen, die deelnemen aan de centrale wintercom petitie. Heren afd. A: AZ 1870, DJK, De Meeuwen, Het IJ (alle Amsterdam), Haarlem, HPC, HVGB (alle Haarlem en Nereus (Zaandijk). Afd. B: AZC 1882, Neptunus (beide Arnhem), AZPC, Neptunus (beide Amersfoort), GZC (Gouda), De Robben Utrecht). Afd. C: DZV (Delft), HZPC, Zian (Hilversum), UZSC en Zwemlust (beide (beide Den Haag), De Sleutelstad (Lei den), Merwede (Dordrecht), Rotterdam, RZC en SVH (alle Rotterdam). POSTDUIVEN KAMPIOENSCHAPPEN 'T CENTRUM. De kampioenschappen van de Postdui venvereniging ,,'t Centrum" te Alphen aan den Rijn zijn dit jaar als volgt be haald: Vitesse, 60400 km.: 1. T. Domburg 6741 pnt.; 2. A. Vernes 5820 pnt.; 3. J. Tuinenburg 4645 pnt.; 4. H. C. Woerde 3958 pnt.; 5. A. Joha 3928 pnt. Fopd vanaf 400 km.: 1. A. Joha 4243 pnt.; 2. A. Vernes 2990 pnt.; 3. T. Dom burg 2954 pnt.; 4. H. C. Woerde 2880 pnt.; 5. J. Tuinenburg 1934 pnt. Algemeen kampioen oude duiven: 1. T. Domburg 8841 pnt.; 2. A. Vernes 8213 pnt.; 3. A. Joha 7225 pnt.; 4. J. Tuinen burg 6579 pnt.; 5. H. C. Woerde 6412 pnt. Algemeen kampioen jonge duiven: 1. A. Joha 4440 pnt.; 2. A. Vernes 3711 pnt.; 3. J. Tuinenburg 3351 pnt.; 4. P. Sneeuw 3230 pnt.; 5. H. C. Woerde 2391 pnt. Navlucht oude en jonge duiven: 1. A. Vernes 3656 pnt.; 2. A. Joha 3232 pnt.; 3. P. Sneeuw 3219 pnt.; 4. C. Heemrood 2585 pnt.; 5. T. Domburg 2191 pnt. Generaal kampioenschap: 1. A. Vernes 15580 pnt.; 2. A. Joha 14897 pnt.; 3. T. Domburg 12229 pnt.; 4. J. Tuinenburg '"930 pnt.; 5. H. C. Woerde 10199 pnt.; P. Sneeuw 9317 pnt.; 7. C. Heemrood 5414 pnt.; 8. P. Heemrood 4929 pnt.; 9. H. J .v. d. Heuvel 4149 pnt.; 10. G. G. R. Dool 3673 pnt. LPV „De Reisduif". Ondanks het slechte vliegseizoen werd door deze ver eniging toch aan 22 wedvluchten deel genomen en wel met 3913 duiven. J. van Alphen slaagde er in voor de 4e maal het Kampioenschap Generaal te behalen. Een fraaie prestatie! De kampioenschappen werden als volgt behaald: Kampioenschap Vitesse: 1. A. v. d. Hulst 362.23 pnt.; 2. J. v. Alphen 334.39 pnt.; 3. D. v. d. Nieuwendijk 332.93 pnt. Kampioenschap Midfond: 1. D. v. Mos- seveld 98 pnt.; 2. W. Kok 91.75 pnt.; 3. W. Kapaan 75.59 pnt. Kampioenschap Fond: 1. J. v. Alphen 303.31 pnt.; 2. A. v. d. Hulst 264.11 pnt.; 3. J. Planje 256.95 pnt. Kampioenschap oude duiven: 1. J. v. Alphen 637.70 pnt.; 2. A. v. d. Hulst 626.34 pnt.; 3. J. Planje 536.23 pnt. Kampioenschap jonge duiven: 1. W. Kok 242.43 pnt.; 2. W. Kapaan 227.01 pnt.; 3. D. v. Mosseveld 216.65 pnt. Kampioenschap na-vluchten: 1. W. Siera 181.99 pnt.; 2. W. Kok 179.44 pnt.; 3. J. v. Wezel 148.84 pnt. Kampioenschap Generaal: 1. J. v. Al phen 907.94 pnt.; 2. A. v. d. Hulst 858.92 pnt.; 3. D. v. d. Nieuwendijk 816.74 pnt.; 4. J. Planje 809.02 pnt.; 5. W. Kok 796.83 pnt. Bij 'n „draw" behoudt Roozenburg zijn titel Naar aanleiding van een door het be stuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond ontvangen protest van de wereldkampioen Piet Roozenburg Is bij een ingesteld onderzoek gebleken, dal het KNDB-bestuur nooit officieel be richt heeft gekregen van de internatio nale dambond inzake de wijziging van het artikel, Inhoudende, dat bij een ge lijkspel in een tweekamp om het we reldkampioenschap de wereldkampioen zijn titel behoudt. Bij deze wijziging wordt bepaald, dat bü een gelijk spel een verlenging van de tweekamp dient te worden inge voerd. Het dagelijks bestuur van de KNDB is op grond van het uitblijven van het officiële bericht over de wijzi ging van mening dat bij de a.s. match om het wereldkampioenschap de oude regeling dient te worden toegepast. Het verheugt het KNDB-bestuur, dat de heer Huisman zich onmiddellijk met deze zienswijze heeft verenigd. KDC. KDC soeelde haar derde com petitiewedstrijd tegen LDV uit Leiden, welke in een 128 overwinning eindig de voor KDV. De uitslagen waren: J Schoneveld (KDC)—De Winter (LDV) 02' A. A. VooysVan der Reijden 11; H. J. KoelewijnP. van der Stel 2—0; Jac. Freke—J. Klein 1—1; Fr. SpierenburgVan der Vlist 20; Am. v. BeelenKlerks 20; A. van Beelen res. Klinkenberg res. 20; J. Houwer—J. Brinks 02; H. VoorzaatH. Brune 20; J. Heemskerk—H. Stipdonk res. 0—2. De uitslagen van de onderlinge wed strijden van groep II waren: H. Klin kenbergC. de Mooy 20; Ant. Ver hoogH. Durieux 20; J. Slootweg C. Pool 02; A. van BeelenB. Bijster bosch 20. DCL-Nicuws. SDV IDCL I 5—15. Op overtuigende wijze hebben de DCL-ers SDV bewezen, dat zij veel beter moeten gaan spelen, willen zij hun plaats in de hoofdklasse behouden. 5 Partijen werden gewonnen, terwijl 5 remises geschoven werden. De mooiste strijd ging ongetwijfeld aan bord 10, waar C. J. v. Wezel z'n tegenstander in de halve hekstelling kreeg en met een schitterend gespeeld eindspel de Sassen- heimer Molenaar ten slotte moest capi tuleren. De ged. uitslag is: 1. W. Krom (SDV I) J. Mertens (DCL I) 11; 2. J. de JongI. Laterveer 11; 3. J. SnelF. Franken jr. 11; 4. C. RoosW. Later veer 0—2; 5. A. J. v. Duin—W. v. d. Blom 02; 6. J. Dreef (res.)P. Olivier 0—2; 7. J. Couvee—F. Frakken sr. 1—1; 8. H. BakebredeW. v. d. Reijden 02; 9. N. DemmenieC. J. Hakemulder 11; 10. C. Molenaar—Jac. v. Wezel 0—2. Totaal 515. De eerstvolgende wedstrijd van DCLI is 21 Oct. tegen RDC te Rijnsburg. A Alle <-crr«apondentle betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W J, v. d Voort, Rustoordstraat 8, Nieuw Vennep. LADDERWEDSTRIJD. (Extra oploswcdstrUcl)- Klasse A. Het zal ook onze lezers een genoegen doen, dat wij steeds nieuwe problemis- ten in onze rubriek kunnen vermelden. Zo heten wij deze week twee hunner van harte welkom en de eerste schrede van deze problemisten houdt ook een belofte in voor de toekomst. Het zijn een tweetal vraagstukken van zeer goede kwaliteit en de jeugdige leeftijd der compasanten in aanmerking geno men, zou men kunnen zeggen: twee kampioenen in de dop. Allereerst een mooi vraagstuk van de reeds zo bekend geworden problemist de heer v. d. Linden. Wij mochten van deze auteur een pracht serie vraagstuk ken voor onze rubriek ontvangen, welke alle even mooi en verrassend zijn. Bij deze zending deed v. d. Linden ook nog een bijzondere geste, zodat onze oplos sers dit t.z.t. ook nog in petto hebben. Ik wil alvast mededelen dat dit een verrassing is, welke in dankbaarheid is geaccepteerd. Wedstrijdprobleem no. 331 (3). Auteur: G. V. d. Linden, Zutphen. Ie publicatie. m W gp m A 'üf m O O as m c Wu mm M m m m J ËS M m m u iP«H Y:^f, m B m wa m Zwart: 12 cijfers op: 4, 9, 12, 14, 16, 18. 20, 22/24, 29 en 36. Wit 12 schijven op: 15, 21, 25, 32, 37, 40/43, 45, 47 en 50. Ook de volgende, nog jeugdige pro blemist, de heer v. Elzen, houdt een grote belofte in voor de toekomst. Dat ook deze auteur de kunst reeds verstaat, kunnen onze lezers aan het hieronder volgend vraagstuk opmerken. Ook schijnt de heer v. Elzen zeer kundig te zijn in het combineren, want hij schreef mij, dat hij onlangs enige dagen bij een van onze grootste vrienden in Kerkrade was en dat hij daar maar eventjes 52 geestes kinderen het levenslicht deed aanschou wen, wat wij gerust een prestatie kun nen noemen. Het hieronderstaand probleem berust evenals no. 331, op een bekende, doch leerzame slotbewerking. Een tweetal vraagstukken, die het oplossen dubbel waard zijn. Wedstrijdprobleem no. 332 (4). Auteur: A. v. d. Elzen, Rosmalen. Ie publicatie. Stand in cijfers: Zwart 13 schijven op: 3/5, 7, 9, 13, 16, 18. 19, 21, 23, 32 en 36. Wit 13 schijven op: 15, 20, 24, 25, 33, 34, 39, 40, 43, 44 ij 47/49. KlMte B. Ook voor onze rqlnder geoefende op lossers hebben wij een tweetal verras singen. Onder no. 55 een niet moeilijke, doch mooie bewerking op de zo in zwang zijnde slotstand n.l. het alieje van de bekende problemist D. Kleen. Deze problemist behoort meer onder de oude garde, doch ook onder de beste problemisten ter wereld. Wcdstrijdprobleem no. 55 (3). Atiteur: D. Kleen, Heemstede. Ie publicatie. Zwart 11 schijven op: 1, 6, 7, 10/14 en 19/21. Wit 10 schijven op: 22, 23, 25, 28/30, 32, 33, 42 en 43. I Tot slot van deze rubriek een vraag stuk van de heer H. v. d. Kamp uit Lisse. Deze problemist combineert maar zelden, vandaar dat hij niet in de voor ste gelederen staat. Toch mag dit stukje als geslaagd beschouwd worden door de aardige momenten, welke het bevat. Ook dit tweetal is het oplossen waard. Wedstrijdprobleem no. 56 (4). Auteur: H. v. d. Kamp, Lisse. Ie publicatie. Stand in cijfers: Zwart 8 schijven op: 7, 13, 15. 18, 19, 29, 35 en 40. Wit 8 schijven op: 25, 27, 32, 38, 41, 42, 43 en 44. Voor alle problemen, in beide klassen, geldt: wit speelt en wint. Oplossingen moeten binnen 3 weken zijn ingeleverd bij W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw Vennep. CORRESPONDENTIE. B. J. P. te Den H„ uw problemen !n dank ontvangen. L. W. S. te Den H., alle komen voor plaatsing in aanmerking; nogmaals dank. C. P. Z. Ie V., uw brief in dank ont vangen, ik zal u schrijven, doch uw beste beentje al vast voor! EINDSPELEN. Voor onze eindspelliefhebbers volgen hieronder een tweetal, nu niet zo inge wikkelde, doch leerzame eindspelletjes, waarvan wij het zoeken naar de winst gang gaarne aan onze lezers willen over laten. I. Zwart 2 schijven op: 38 en 39. Wit 3 schijven op: 8, 12 en 36 en één dam op 1. II. Zwart 4 schijven op: 13, 17, 21 en 39. Wit 4 schijven op: 10. 26. 39 en 40. Ook voor onze liefhebbers van de practische partij volgt hieronder een leerzaam stukje, waarbij het zoeken naar de winstgang de moeite loont. Zwart 6 schijven op: 9, 13, 14, 17, 18 en 22. Wit 6 schijven op: 24, 26, 32, 33, 39 en 42. Wit aan zet, forceert de winst. Ook aan dit stukje is nog een aardig eindspelletje verbonden. Oplossingen van al deze stukjes zien wij, gaarne tegemoet. MET EEN Door O. Straminoff 38) Het scheen, dat Sir William Sparkes hem in de rede wilde vallen, maar met een enkel, sober handgebaar leg de zijn gastheer hem het zwijgen op. „Zolang het je eigen geluk betrof, Sparkes", hervatte hij, „moest je dat zelf weten. Echter.... je had een dochter, een meisje van zulk een no bele inborst, dat het onze liefste wens geweest zou zijn, haar als ons eigen kind in ons midden te mogen opne men. Je hele leven had héar gewijd behoren te zijn. Iniplaats daarvan wa ren al je gedachten slechts op wraak gericht. Tot het eindelijk zóver met je kwam, dat je niet aarzelde het levensgeluk van je dochter op te of feren aan je allesverterende harts tocht naar wraak!" „Paul!" weerde zijn gast af, terwijl hij half uit zijn clubfauteuill over eind rees. Doch de vicomte was reeds opgestaan en terwijl hij met een bruuske beweging zijn sigaar voor zich in de asbak neerlei, vervolgde hij met verheffing van stem, terwijl hij zich vlak voor de Australische goudkoning plaatste: „Ik herhaal het, je aarzelde niet het levensgeluk van je eigen dochter op te offeren aan je hartstocht door haar te willen koppelen aan een man, die zelfs niet in haar schaduw ver mocht te staan, neen, die een schurk bleek te zyn, zó gewetenloos, als de ze wereld er slechts zelden een zal hebben opgeleverd". „Datviel Sir William zijn gastheer in de rede „is iets, wat ik niet tolereren kan, De Boigny. Dat dat is „Dat is een ernstige beschuldiging, die ik zal hebben waar te maken, wil je zeggen nietwaar?" ging de vi comte, die allerminst uit het veld ge slagen scheen, voort. „Welnu dan, la ten we daartoe dan onmiddellijk overgaan. Zoala elke andere minder waardige mensonterende gedachte, trok deze je omlaag naar een we reld, waarin schurken als deze Stan ley Rogers rondzwerven, schifrken, die niet aarzelen het heiligste, wat er op deze aarde bestaat te misbruiken als het er om gaat hun doel te berei ken. Eenmaal in de macht van deze ge wetenloze zwendelaar, die nergens voor terugdeinsde, werd je zijn wil lige prooi. Zonder dat je jezelf er bewust van was, gleed je steeds ver der weg op het hellend vlak, tot je medewerker je eindelijk de revolver op de borst zette, die jezelf geladen had. Toen hij je onvoorwaardelijke overgave eiste, was het te laat voor je om terug te keren. Toen zat er niets anders meer voor je op, dan je op genade of ongenade over te leve ren. Je eigen levensgeluk had je vernietigd en alsof dat nog niet vol doende was, strekte deze ellendeling zijn handen uit naar je liefste bezit, je enige dochter Mary". Met wijdgeopende ogen staarde de oude heer Sparkes de vicomte aan. Het zweet parelde hem op het voor hoofd, en even bewoog zich zijn mond, maar bracht geen klanken voort. Hoogopgericht als een aankla ger, die zijn requisitoir uitspreekt, vervolgde de vicomte: „Toen ontvluchtte je dochter je huis, want je had in de werkelijke zin des woords opgehouden een va der voor haar te zijn. Aan de dienste wanhoop ten prooi, verliet zij Enge land, om zich een bestaan te gaan zoeken op het vasteland en te trach ten daar een geheel nieuw leven te beginnen. Het eerste werk van Stanley Ro gers was, toen hij uit Amerika te ruggekeerd was, te trachten het door hem geëiste pand in te lossen. Maar ditmaal had hij buiten de waard ge rekend, want hy vond de vogel ge vlogen. Als een echte sluwe en bere kenende schurk, had hij echter zijn voorzorgen getroffen. Zolang de stukken welke hij daarginds in Ame rika had weten te bemachtigen, zijn eigendommen waren, kon je geen gevolg geven aan de uitvoering van je wraakplannen. Hy stelde je daar op een ultimatum, waarop hij zich bereid verklaarde je de stukken bij zijn officiële verloving met je doch ter te overhandigen. Klopt dat of klopt dat niet?" De Australische goudkoning knikte slechts. Hetgeen de vicomte hem daar vertelde, had hem sprakeloos ge maakt. Hoe wist De Boigny dit alles, daar immers nooit een derde bij een onderhoud, dat hij met zijn secretaris over dergelijke intieme aangelegen heden had gehad, aanwezig was ge weest, noch ooit inzage' had kunnen hebben van de documenten, welke op deze overeenkomst betrekking hadden? Onverbiddellijk echter zette De Boig ny zijn requisitoir voort: „Je stond op dat ogenblik echter machteloos om aan die voorwaarde te voldoen", klonk zijn koele stem door de- kamer, „om de eenvoudige reden, dat het meisje zo verstandig was geweest zich te onttrekken aan het gezag van een vader, die in waar heid niet langer een vader voor haar was". Een ondeelbaar ogenblik zweeg de vicomte. Toen vervolgde hij: „Ja, ik weet wel, dat het harde woorden zijn, die ik hier tot je richt maar is het lot van het meisje niet veel harder geweest? Zij, wier blik niet vertroebeld was door lage wraak gedachten, had de schurk Stanley Rogers reeds van het eerste ogenblik af doorzien. Zij verfoeide en veraf schuwde hem en dat zij' hem juist be oordeeld had, blijkt uit de feiten, die niet te weerleggen zijn. De verdwij ning van je dochter haalde een le lijke streep door de rekening van de secretaris. Als je niet zo verblind ge weest waart door je wraakplannen, zou het onwaarschijnlijke van zijn beweerd eigendomsrecht op de be treffende documenten, onmiddellijk tot je doorgedrongen zijn. Het ging hier immers om een bedrag van meer dan een millioen pond sterling, dat hij moest hebben neergeteld om ze te verkrijgen, een vermogen, dat hij niet bezat. Hij maakte daarom mis bruik van vertrouwen, het grote ver trouwen, dat de machtige Sir Wil liam Sparkes, de Australische goud koning en multi-millionnair, in de Verenigde Staten genoot, en wist zich daardoor een crediet te verschaffen, waardoor hem de aankoop der stuk ken mogelijk werd. Om ontdekking te voorkomen, was snel handelen geboden. Een eerste strop voor hem was, zoals ik al zei, de spoorloze ver dwijning der documenten, die voor hem van zulk een enorme waarde waren. Wellicht, Sparkes, interesseert het je te vernemen, dat deze documenten verdwenen, onmiddellijk nadat Stan ley Rogers ze aan de hoofdvertegen woordiger van Francis P. Norman doodsvijand dus aan de Place de la Concorde, te koop had aangeboden Welnu, als je er nog aan twijfelen mocht, of hij een schurk was, dan zul je zeer zeker van gedachte verande ren, wanneer je v/eet, dat htf je ia één maand tijds tot tweemaal too verried!" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7