Onderwijsnota in de Eerste Kamer Pas op Uw keel Prof. Romme over politieke situatie Komt de bijslag voor le en 2e kind te vervallen? Burgemeester Koomans rooit 't op Groningse aardappelvelden In *56 start een comfortabele en snelle Europa Expresse Amerikaanse jachtvliegers half Nov. op Soesterberg Millioenenplan zomercentrum in Zandvoort Verliefde betonwerker greep zijn ex-verloofde bij de keel WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Veel critiek op grote klassen Aan de orde is de nota van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen betreffende de toe komstige behoefte aan onderwijzers bij het gewoon en voorgezet gewoon lager onderwijs en de voorziening in die behoefte. De heer WENDELAAR (WD) waarschuwt er voor, dat de vloedgolf van leerlingen, die thans de lagere scholen bereikt heeft, straks bij het voortgezet onderwijs zal koïhen. Men zal dus tijdig maatregelen moeten nemen. De nota is niet gunstig ont vangen. Ook mr. Wendelaar werd er aanvankelijk döor geirriteerd, dat de minister meedeelde dat dit tekort hem heeft overvallen. Later ver dween echter zijn geïrriteerdheid. Het hoge aantal leerlingen per klas acht hij een schande voor ons land, waarin snel verbetering dient te ko men. De aangegeven maatregelen ter oplossing van deze problemen acht spr niet voldoende. Er zal meer moe ten gebeuren ook al zou dat geld kosten. Geldt de zes procent loonsverho ging ook voor de onderwijzers en met ingang van 1 Oct.? Een tekort aan onderwijzers wijst er op, dat de sa lariëring te laag is. Spr. bepleit vooral verhoging van de aanvangsalarissen. Het hoofdbezwaar van de minister: zijn angst voor een toekomstig over schot van leerkrachten, is onbegrij pelijk. Er dient forser te worden in gegrepen om het tekort te boven te komen. Twijfelachtige cijfers. De heer ALGRA (AR merkt op, dat in het cijfermateriaal van de no ta vele dubieuze factoren zitten. Er wordt bijvoorbeeld gerekend met een jaarlijkse emigratie van 30.000 perso nen. Hoeveel afgestudeerde onderwij zers zullen bovendien niet naar het onderwijs gaan? Toen in 1952 de Kweekschoolwet werd aangenomen, wist ieder, dat de kweekscholen in 1956 weinig onder wijzers zouden afleveren. De verant woordelijkheid hiervoor ligt zowel bij de regering als bij de volksverte genwoordiging. Dit zal zich trouwens nog een aantal jaren na 1956 voort zetten. Men zal niet alleen deze nota moeten behandelen, maar er dient een nationale aanpak van dit pro bleem te komen, onder leiding van de minister. Er is een concreet plan nodig om te voorkomen, dat nu alleen lapwerk wordt verricht. Bij ons volk staan de papieren van de onderwijzer niet zo hoo'g aangeschreven, daar moesten w;j ons voor generen. Wat is de oorzaak, dat de onderwijsplan nen steeds zijn blijven liggen? Men kan hier moeilijk over een oplossing spreken, als men door een plan geen verder perspectief kan bieden. De heer Algra verzet zich krachtig t^gen het voornemen van de minister om onderwijzeressen te onttrekken aan het kleuter-onderwijs. De heer GEtjGJfES (OFN) wijst er op, dat de ministers van onderwijs steeds de problemen bij het onder wijs hebben verbloemd op onverant woordelijke wijze. Daarover zegt de ze nota niets. De heer DE DREU (PvdA) zegt, dat de nota een groot aantal cijfers geeft, die de noodtoestand bij het on derwijs illlustreren. Maar vergeten is de hoofdoorzaak te vermelden: het halsstarrig weigeren van vorige ka binetten om te luisteren naar de waarschuwingen uit de Kamers en van de vakverenigingen. Ook in deze nota is iets van dezelfde fout te be luisteren, namelijk een verderfelijk optimisme. Als men zijn toevlucht blijft ne men tot lapmiddelen, zal er niets van een oplossing terecht komen. De heer DERKSE1N (KVP) wil een woord van bijzondere dank tot de minister richten wegens het spoedig inlossen van zijn belofte aan de Ka mer. Een stelselmatig onderzoek en een plan zijn ten aanzien van de ont wikkeling van de situatie bij het on derwijs achterwege gebleven. Daar om heeft deze nota velen verrast. Het is noodzakelijk, deze situatie voort durend in het oog te houden. De heer Derksen betoogt, dat een kwart van het totaal aantal leerlin gen van de lagere scholen thans in klassen met meer dan 45 leerlingen zit. Is niet nu reeds de tijd aangebro ken om 'n nieuwe, sterk verlaagde leerlingenschaal vast te stellen? In de nota is trouwens opgemerkt, dat er met een verlaagde leerlingenschaal en verlenging van de leerplicht, in 1970 nóg een tekort aan onderwijzers zou bestaan. Ook de KVP-afgevaardigde be pleit een verbetering van de onder wijzerssalarissen. Ook ontwikkelt spreker ernstige bezwaren tegen het voornemen, onderwijskrachten aan het kleuteronderwijs te onttrekken. Deze weg voert naar een ernstige de valuatie van het onderwijs. De beste oplossing ligt zijns inziens in het ge ven van extra cursussen voor bezit ters van diploma's van middelbare scholen. De heer GERRETSON (CHU) vraagt zich af, of het wel zo'n ramp is, dat ons land geen bepaald onderwijs stelsel heeft. Ons lager onderwijs is thans duur en slecht. Zou het niet mogelijk zijn, het weer goedkoop en goed te maken? Spr. kan wel mee gaan met de gedachte om kleuteron derwijzeressen in te schakelen bij het lager onderwijs. Hij zegt, zijn ver trouwen in deze minister volledig te handhaven. De voorzitter zegt, dat de minister volgende week zal antwoorden. De vergadering wordt voor enkele mi- ten geschorst. VRAAG NAAR WITTE GEITJES. Voor Nederland is met de export van geitjes op grote schaal een nieu we deviezenbron aangeboord.. Er zullen dit jaar tussen de 1200 en 2000 witte geitjes naar het buitenland wor den verzonden. De eerste honderd stuks zullen van middag om drie uur in een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaat schappij ingeladen en naar Israël worden gebracht. Het ligt in de be doeling, iedere week per vliegtuig geitjes te verzenden. Binnenkort zul len besprekingen worden gehouden voor het vergroten van deze export in het volgende jaar. Ir» de Ucel beginnen enkele der gevaarI ijkste aandoeningen Neem bij de geringst-e klacht, zoals kriebel, gezwollenheid of heesheid, direct rlo Cno I u/ Pi*l/Pr\rip (Advertentie) De voorzitter van de K.V.P.-frac-1 gerechtvaardigd zijn in andere niet. tie in de Tweede Kamer prof. Rom- Vóór die dingen vroeg prof. Romme me heeft Maandagavond te Arnhem ten slotte de aandacht nl dat de ka- gesproken over de huidige politieke! tholieke politiek nooit mag leiden situatie in ons land. Het resultaat I tot halfslachtige compromissenpoli- van de vorige week in de Tweede Kamer gehouden algemene beschou wingen diende tot uitgangspunt van zijn betoog. De algemene beschouwingen op het nationale terrein hebben twee resultaten opgeleverd, zei hij. Ten eerste dat de politieke illusie die on der een deel van de leidende figu ren der P.v.d.A. bestond, namelijk dat het bisschoppelijk mandement te hanteren zou zijn om in de politieke arena de K.V.P. te kunnen bedreigen met politiek isolement, bepaaldelijk is verstoord. Ten tweede is nog iets anders dui delijk gebleken nl. dat de drie Chris telijke partijen generlei reden heb ben gezien om de brede samenwer king, die we thans kennen te verla ten en een crisis te veroorzaken. Sprekend over de toekomst merk te hij op, dat de katholieken in de twee jaar die nog scheiden van de verkiezingen, zich vooral te richten hebben op twee dingen te weten versterking der katholieke politieke partij eenheid en deze af te ronden en een eind te maken aan versplin tering. Ten tweede zullen wij er op uit moeten zijn, indien het ons niet on mogelijk wordt gemaakt, aldus spre ker, om ons land te behoeden voor een crisis en moeten wij voortwer- ken op de in 1952 verkregen basis. Gezegd is dat het woord der bis schoppen consequent met zich mee moet brengen dat samenwerking tus sen K.V.P. en P.v.d.A. onverant woord is. Het episcopaat laat echter de vraag welke politieke samen werking geheel open. In bepaalde gevallen kan het hier Stoomtrein greep een personenauto 1 Dode en 'n zwaar gewonde Op de onbewaakte overweg in de spoorlijn MaastrichtEysden is Dins dagavond tien minuten voor half acht, enkele minuten na het vertrek van het station Maastricht, een stoomtrein op de onbewaakte over weg nabij het woonwagenkamp on der Heigen in botsing gekomen met een personenauto. De bestuurder van deze auto werd op slag gedood; de mede-inzittende zwaar gewond. Het uitzicht op de spoorbaan is naar beide zijden zeer goed. De auto werd in de linkerflank ge grepen door een buffer van de loco motief en over een afstand van onge veer 175 meter meegesleurd. De ge hele wagen werd in elkaar gedrukt als een lucifersdoosje. De aalmoezenier van het in ie na bijheid gelegen woonwagenkamp, pa ter Belt, kon aan de zwaargewonde nog de laatste heilige sacramenten toedienen en heeft ook uit voorzorg het andere slachtoffer bediend. De bestuurder was de 30-jarige, on gehuwde A. Starmans, loodgieter te Grondsveld. De zwaargewonde is de 30-jarige hoefsmid Van Leeuw Se- gers, eveneens uit Grondsveld en sinds een jaar gehuwd. tiek; ten tweede, aldus spreker, dat wij verplicht zijn onze politiek steeds te voeren in 's lands belang en ten derde dat wij met betrekking tot de bevordering van de katholieke po litieke partij eenheid de plicht ook hebben onze politiek bezield te voe ren. De Stichting van de Arbeid zal zich binnenkort gaan bezig houden met het onderzoek van de vraag of men kan terug komen op de beslis sing van October 1946, waarbij de uit betaling van kinderbijslag ook voor •het eerste en tweede kind werd inge voerd. Bij de jongste beslissing over het toepassen van de zes procent ver hoging op de uitkeringen der sociale verzekeringen is de kinderbijslag, zo als bekend, een moeilijk punt ge weest in het overleg in de Stichting. Men heeft tenslotte om practische re denen dienovereenkomstig besloten. De principiële inzichten bleken ech ter weer sterk uiteen te lopen. Niet- katholieken zien kinderbijslag vaak als een noodmaatregel, die dient te verdwijnen wanneer de welvaart voldoende zou zijn toegenomen. Van katholieke zijde wordt wel toegege ven, dat de kinderbijslag niet in de loonpolitiek thuis hoort, maar dat zij 5 MEI TE WAGENINGEN. Zoals is gemeld zal de tiende her denking van de bevrijdingsdag op 5 Mei 1955 voor een belangrijk deel in Wageningen, de stad van de capi tulatie, worden geconcentreerd. Er worden plannen voorbereid om deze herdenking in grote stijl te doen ge schieden. De minister-president heeft onlangs in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat de regering aan deze plechtigheden zo groot mogelijke steun zal verlenen. Naar wij vernemen staat een grootse militaire manifestatie op het programma. Besprekingen wor den gevoerd over een waardige her denking in de culturele sector. De dan toch als fiscale maatregel bij de rechtvaardige verdeling van het in komen naar draagkracht gehandhaafd dient te blijven. Ziet men het zo, dan is er heel wat minder reden, om van een noodmaatregel te spreken. Het zal moeilijk zijn over dit pro- i-leem van de extra-bijdrage voor het eerste en tweede kind, die niemand na aoht jaar meer als zodanig voelt, tot een bevredigende oplosing te ko men. Herinnert men zich wat prof. Romme in de Tweede Kamer over de kinderbijslag heeft gezegd, dan lijkt de conclusie voor de hand te liggen, dat daar dan een verhoging tot meer dan zes procent vanaf het derde kind tegenover zou dienen te staan. „Tijd". Dienstplicht voor B. B.? De regering overweegt het invoe ren van de burgerdienstplicht voor de Bescherming Bevolking, tot het voorzien van de 23 mobiele colonnes van personeel. Daarvoor zouden die genen in aanmerking komen, die vrijgesteld zijn van de militaire dienstplicht en zich niet hebben aan gemeld als noodwachter. Dinsdag raakte in de laadplaats op de 425-meter-verdieping van de Staatsmijn Emm? te Treebeek de 35- jarige locomotief machinist G. W. Dols uit Hoensbroek bekneld tussen zijn locomotief en de zijwand van de laadplaats. Hij werd daarbij zo ern stig gewond, dat hij korte tijd later overleed in de verbandkamer van de mijn. Dols was gehuwd en vader van één kind. Ambtsketen afoverall aan Geen woord meer! „De burgemeester heeft goed pra ten", meenden sommige inwoners van het Groningse Uithuizcrmedum, toen burgemeester B. H. Koomans de vo rige week een vurig pleidooi hield om op het land te gaan werken, ten einde de oogst te redden, "de burge meester heeft goed praten", vonden ze, „laat hij zelf maar eens in die vieze modder gaan graven, dan zal bij wel tot de ontdekking komen, dat mogeïykhederf worden" onderzocht di' seen karweitje is om verzot op van een nationaal of internationaal festival waartoe het Wageningse stu dentencorps het initiatief wil nemen. Europese spoorwegen zoeken eenheid Nederlands initiatief Naar wij vernemen worden door een internationale groep van spoor wegmaatschappijen sinds enige tijd plannen uitgewerkt om onder de naam „Europa Express" snelle trei nen te laten rijden tussen belangrij ke spoorwegknooppunten in Europa, zoals Parijs, Zürich, Genève, Amster dam, Brussel, Calais en Hoek van Holland. De „Europa Express" zal, naar verwacht wordt, in 1956 gaan rijden onder het gemeenschappelijk regiem van de spoorwegmaatschappijen uit de Benelux landen, Frankrijk, Duits land, Zwitserland en Italië. Het initiatief voor de Europa Ex press" is ..uitgegaan van de president van de Nederlandse Spoorwegen. Op 3 November komen spoorweg experts uit de genoemde landen naar Utrecht voor een nieuwe bespreking; Denemarken en Engeland, die even eens grote belangstelling hebben -voor de „Europa Express" zullen daar ook vertegenwoordigd zijn. Lucht-concurrent. Verwavcht wordt met de „Europa Express" een verkeersmogelijkheid te kunnen geven, welke tegen het luchtverkeer op kan. Deze expresse wordt een snel rijdende trein met veel comfort en met het kleinst mogelijke oponthoud onderweg. De douaneformaliteiten worden afge werkt in de treinen, die alle zullen worden gereden met hetzelfde mate rieel met dieselmotoren, dus zonder locomotief. De tarieven zullen ongeveer gelijk zijn aan het eerste klas tarief, mis schien iets lager. ZoaLs reeds eerder bekend was zal ook in ons land de derde klas komen te vervallen. Het kamp waarin het 512e Ameri kaanse squadron Sabres, dat op Soes terberg komt, zal worden gelegerd, zal de naam „Nieuw Amsterdam" krijgen. De mogelijkheid is groot, dat burgemeester d'Ailly van Amsterdam bij de inwijdingsplechtigheid aanwe zig zal zijn en het kamp zijn naam zal geven. Het squadron, dat onder commando staat van lt.-col. Fraik M. Haynie, •heeft in de Amerikaanse luchtmacht een reputatie van grote vliegveilig heid. Sinds 1952 heeft het er 10.000 vlieguren opzitten, zonder dat er een enkel ongeval is gebeurd. Het 512e is thans gestationneerd op het vliegveld Manston in Z.O.-En geland en zal later in Nederland ar riveren dan oorspronkelijk de be doeling was. Door het slechte weer zijn de bouwwerkzaamheden op Soes terberg nl. wat vertraagd, zodat de datum van half October niet kon worden aangehouden. Waarschijnlijk zal het nu half November worden voordat het kamp „Nieuw Amster dam" officieel in gebruik zal worden genomen. De directie van de Ned. Spoorwe gen heeft besloten de spoorlijn Eind hovenVenlo te electrificeren. Met de werkzaamheden zal zo spoedig mogelijk begonnen worden. Na het gereed komen van deze electrificatie zal de lengte van het geëlectrificeer- de net 1395 km zijn, (43,8 pet van de totale lengte). In de gisteravond gehouden verga dering van de Zandvoortse gemeen teraad heeft burgemeester mr. H. M. van Fenema medegedeeld, dat een nog niet nader genoemde combinatie een ontwerp cn tekeningen heeft in gediend om te komen tot verwezen lijking van het in het wederopbouw- plan geprojecteerde zomercentrum, waarmede naar schatting een bedrag van ongeveer honderd millioen gul den zou zijn gemoeid. De gemeente raad zal thans op Maandag 18 Octo ber a.s. in een besloten zitting door zeven personen van de combinatie volledig over dit plan worden inge licht. Over dit „millioenenplan" gaan vele geruchten, doch de bijzonderhe den zijn voor iedereen, zelfs voor de wethouders van Zandvoort, onbekend gebleven. Het zou in de' bedoeling liggen o.m. een wandel- en een auto- pier aan te leggen. De treinen van de „Europa Express" zullen niet gedurende de nacht rij den, doch bijvoorbeeld zeven uur des ochtends vertrekken en tegen mid dernacht op de eindpunten aanko men. Het ligt in de bedoeling op den duur te komen tot een standaardisa tie op het gebied van de beveiliging en materiaal. Dat maakt een massa productie op velerlei gebied moge lijk, waardoor de Europese industrie als één groep zou kunnen gaan op treden en leveren. te raken". Burgemeester Koomans praatte echter niet alleen; toen hij zijn on derdanen opgewekt had de handen uit de mouwen te steken, haalde hij deze ledematen zelf uit zijn ambte lijk jasje om ze vervolgens in een overall te steken en Maandagmiddag kon het gehele dorp zien, hoe bur gemeester Koomans op handen en knieën over het land van boer Steen- brink kroop, teneinde de benarde aardappels uit hun waterig isolement te verlossen. Niet thuis! Op het gemeentehuis was een bordje aangeplakt, waarop stond, te lezen, dat de burgemeester niet an ders, dan op het land van boer Steenbrink te spreken was. Burgemeester Koomans zelf vindt het niet zo'n erg heldhaftige daad; de oogst moet binnen komen, zegt hij, en wanneer je als burgemeester de leiding moet nemen van deze oogstcampagne, moet je meer doen, dan alleen maar praten. Nee, het werk valt hem niet zo bar „Zeer gevaarlijk" Een 25-jarige betonwerker uit Doornenburg had zijn hart in Nijme gen verloren, doch het rozige pad werd bezaaid met doornen, want de liefde van de Nijmeegse jongedame bleek niet zo brandend en een paar maal werd de tedere band ruw door haar verbroken, hetgeen kennelijk de volle instemming van haar ouders wegdroeg, die ook al niet brandden van enthousiasme over de candidaat- schoonzoon. Driemaal had de jonge dame de verkering verbroken en daarvoor is natuurlijk nodig, dat zij minstens tweemaal hersteld wordt; dit laatste nu was het werk van de verliefde betonwerker. Laatste poging. Enkele weken voor de Nijmeegse vierdaagse had do jongedame weder om het hart van de jongen gebroken en de betonwerker kwam tijdens de afstandsmarsen naar Nijmegen om te zien, of er nu echt helemaal niets aan te doen was. Om zich moed in te pompen, dronk hij enkele borrels en juist, toen hij een prachtige pleitrede gereed had, zag hij het meisje van zijn dromen met een vreemde jongen praten. Te veel! Dit was te veel; hij wachtte even tot de jongen wegging en richtte zich toen vol verwijt tot het Nijmeegse meisje. Deze kwam veel minder on der de indruk en lachtte de beton werker uit. De Doornburger greep haar daarop bij de keel en deswege boest hij zich gisteren voor de Arnhemse rechtbank verantwoorden. De officier was van mening, dat een dergelijke omklemming zeer vaarlijk was en dat verdachte een zeer strafbare handeling geple had. Hij eiste een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger wees derechtbank op de verwarde gemoedstoestand, waaraan verdachte ten offer was ge vallen en vroeg een lichtere straf, waarop de rechtbank mededeelde, dat de uitspraak over 14 dagen zal val len. De exploitant van de geheime zen der „Mona Lisa", een 21-jarige kleer maker uit Westerbroek is reeds vijf maal tegen de lamp gelopen. Giste ren moest hij zich met vele andere aether-piraten voor het Leeuwarder gerechtshof in appèl verantwoorden. Hij had van de Groninger rechtbank resp. twee maanden, drie maanden en nog eens drie maanden gekregen. De procureur-generaal mr. J. Besier eiste resp. een maand, twee maanden en bevestiging van het vonnis met verbeurd verklaring van de zendin- stallaties. Concertgebouworkest dreigt stem te verliezen Amerikaanse activiteit Het Amerikaanse impresariaat N. C.A.C. (National Concert and Artist Corporation) heeft gedreigd beslag te zullen leggen op de instrumenten en verdere eigendommen van het Concertgebouworkest, dat thans op tournee is door de Verenigde Staten. Dit naar aanleiding van in 1949 met een impresario van de NCAC gevoerde besprekingen voor een tournee door de Verenigde Staten, die destijds geen doorgang heeft kun nen vinden, aangezien dit bureau niet kon voldoen aan een door het Concertgebouw gestelde voorwaarde. Het bestuur van de N.V. Het Con certgebouw voert onderhandelingen om beslaglegging te voorkomen. Het staat in telegrafische verbinding met Amerika. Het merendeel van de instrumen ten is persoonlijk eigendom van de musici. Slechts een gering deel be hoort toe aan de N.V. het Concertge bouw. ENORME HARINGVANGSTEN. De vangsten, die de haringsloggers gisteren boven water hebben gehaald waren evenals Maandagmorgen enorm. De vangsten zijn zo groot, dat de haring in sommige gevallen niet ge borgen kon worden, De Sch. 314 deed zo'n groot schot, dat zij de haring niet alleen kon scheep halen. Andere sche pen, die wat minder vingen, schoten te hulp en hielpen de buit binnen boord halen. Op enkele uitzonderin gen na vingen alle schepen grote hoeveelheden. mee, bekent de burgemeester, maar boer Steenbrink verklaart glunde rend, dat de prestaties van de bur gemeester niet ver beneden die van een geroutineerde landbouwer lig gen. „Leger inschakelen". Burgemeester Kooman schijnt ech ter een van de weinigen te zijn, die in Nederland de ernst van de toe stand zien. Over het algemeen is de oproep om zoveel mogelijk op het land te gaan werken zonder veel resultaat gebleken. Wel hebben studenten en scholie ren getoond, dat zij meer kunnen, dan over boeken gebogen zitten. Honderd Groningse studenten wer ken momenteel in Smildë, de hoog ste klassen van de lagere scholen zijn hier en daar verspreid ingezet en de leerlingen van de lagere en middel bare landbouwscholen zijn de theo rie momenteel aan de practijk aan het toetsen. Burgemeester Koomans meent ech ter, dat deze hulp onvoldoende zal blijken. Als hij minister van oorlog was, zou momenteel het gehele leger op de velden aan het aardappels rooien zijn en volgens de burgerva der zou dan het probleem ineens uit de wereld zijn, S.O.S. TE SNEEK In Sneek is opgericht de „Sneker Oogst Service (S.O.S.) welke zichten doel stelt, groepen vrijwilligers te iverven en uit te zenden naar gebie den, waar hulp nodig is bij het oogsten van aardappelen en andere veldvruchten. Reeds hebben zich velen aangemeld iedereen van 17 tot 60 jaar, zonder onderscheid van rang en stand, moet daaraan meedoen, aldus de oproep van het comité. Er is reeds een groep vrijwilligers samengesteld, die Zater dagmiddag a.s. vertrekt naar Arum. STUDENTEN GAAN AARDAPPELEN ROOIEN. De senaat der rijksuniversiteit te Groningen heeft met instemming ken nis genomen van het initiatief, dat door Groninger studentenverenigin gen is genomen teneinde het hunne bij te dragen om in de heersende noodtoestand op het gebied van de aardappelen- en bietenoogst te voor zien. De senaat zal zijn medewerking verlenen om ongunstige gevolgen die uit de vrijwillig door de studenten in dit opzicht verrichte werkzaamhe den voor hun studie zouden kunnen voortvloeien, zoveel enigszins moge lijk is, te beperken. Overval bij bakker berecht Gistermorgen stonden drie lieden, verdacht van overval terecht voor de Rotterdamse rechtbank. Vermoedend, dat er bij bakker Goemans in Schiedam een geldkistje met 30.000 gulden stond, zijn zij op een avond binnengedrongen. Zij wis ten, dat de bakker niet thuis was, alléén een oude vrouw en een ver lamd meisje. „Wij zijn van de re cherche," zeiden zij, toen mevrouw Goemans de deur opende en een man richtte een pistool op haar. Bij het doorzoeken van het huis werd echter niets gevonden. De officier van justitie, herinnerde er aan dat twee van de drie verdach ten iets dergelijks al in Delft uitge haald hadden. Tegen degene, die de overval had uitgelokt, eiste hij één jaar en drie maanden gevangenis met aftrek van voorarrest. Voor een hiervan los staand geval van oplichting in Geer vliet eiste hij drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen de twee anderen eiste hij twee jaar gevangenisstraf met af trek. IN DEKENTJES GESTIKT. Het acht maanden oude dochter tje van de familie B. v. d. Burcht te Berghem bij Oss is Dinsdagmorgen door de moeder dood in de wieg aan getroffen. Het is in een onbewaakt ogenblik vermoedelijk in de deken- j tjes gestikt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6