Twee industrieën, die Leiden groot aanzien geven, vieren gelijktijdig haar jubileum Ket inpolderingsvraagstuk met beweeglijke maquettes toegelicht WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 H.C.W. en N.E.M40 en 25 jaar Wantrouwen tegenover nieuw procédé oorzaak van oprichting Electrolasch Twee belangrijke Leidse industrieën zullen deze week op dezelfde dag «en jubileum vieren. De Hollandsche Constructie Werkplaatsen N.V. en de Nederlandsche Electrolasch N.V. zullen als moeder en dochter Vrijdag a.s. haar veertigste en vijf-en-twinstigste verjaardag vieren. Beide industrieën geven aan Leiden groot aanzien, zowel in het oog van de tourist als in dat van de zakenman. Terwijl op de laatste de elfhonderd man personeel en de grote export diepe indruk zuilen maken, wordt de tourist geïmponeerd door de zilverwitte hallen die hem bij nadering uit het Zuiden als een kolossale op het droge liggende walvis voor zullen komen. De Sleutelstad zelf zal zich gelukkig mogen prijzen een voor de werkver schaffing zo belangrijke industrie binnen haar grenzen te hebben In 1914, het jaar dat elders in Europa het beschikbare ijzererts werd omgezet in grariaat en bijbehorende dikke Bertha, kwamen twee firman ten van een constructiewerkplaats te Zoeterwoude overeen aan de rand van Leiden een bedrijfje te stichten, dat het staal een vreedzamer be stemming zou kunnen geven. Zij ko zen als vestigingsplaats een stukje grond, dat door zijn ligging twee van de belangrijkste middelen van ver voer, trein en schip, onder zijn bereik had. Deze twee verkeersbanen, die veertig jaar geleden nog een brede zoom tussen fabriek en vervoer open lieten, werden al spoedig voor het groeiende bedrijf een benauwend keurslijf. Het heeft de expansie ech ter niet lang tegen kunnen houden, want de minnenden die thans het Delftse Jaagpad als aanlooppad voor hun liefde nemen, zullen op een ge geven ogenblik hun wandel ver stoord zien of voelen, door de grote kraan, (lie het water van de Vliet overspant en het groot aantal buizen en ander materiaal, die het eertijds zo rustige wandelpad als romantiek ontnemen. Snelle uitbreiding. Voordat het bedrijf een dergelijke „levensruimte" onder het gehoor van haar tientallen pneumatische hamers bracht, moest zij nog heel wat over- roffelende treinen langs zich laten gaan. De oorlogsjaren 1914'18 leverden de fabriek de eerste grote opdrachten af. Vier grote spoorbruggen over het Wilhelmina-kanaal in opdracht van Rijkswaterstaat maakten uitbreiding al snel noodzakelijk. Het werk van de Nederlandse ingenieurs richtte zeer verre kijkers op ons land. Door hevige concurrentie werd de ontwik keling van het bedrijf in de twintiger jaren sterk geremd. Grote omkeer bracht echter de invoering van het electrolasprocédé. Wantrouwen mede oorzaak. De personen, die hun werk door de C.W.P. lieten opknappen, stonden echter nogal wantrouwend tegenover deze nieuwe methode. Dit werd er mede oorzaak van dat aan de over kant van de Zoeterwoudseweg een nieuwe fabrieksruimte gebouwd werd. In 1929 kreeg de jongere zus ter van de Constructie haar naam. De eerste jaren van haar bestaan moest de Electrolas, ondanks de mo gelijkheden van haar naam, de touwtjes aan elkaar knopen. Juiste investeringen maakte het echter mo gelijk, dat het bedrijf zonder kleer scheuren de moeilijke jaren te boven kwam. In de periode vlak voor de tweede wereldoorlog moest het be drijf herhaaldelijk uitgebreid worden. Er kwam een samenwerking tot stand met een Belgische constructie werkplaats. De oorlog dreigde echter al dit prachtige constructiewerk te vernietigen. Het gebouw kwam dank zij beschermende maatregelen van de Duitsers, toch nog belangrijk bescha digd uit de oorlogsjaren te voor schijn. In 1947 kreeg het bedrijf door de oprichting van de geweldige kraanbaan boven de ijzeropslagplaats haar huidige aanzien. Opgeslokt door walvis. Als men door de bek van de zilver kleurige walvis, waarop de grote 10 000 Woningen meer gebakken dan in 1953 Ondanks de slechte, natte zomer blijkt de steenbakerij in Nederland een succesvol jaar te hebben, want in vergelijking met het vorig jaar wer den er 70.000.000 meer bakstenen ge bakken, en bereikte de produtie een getal van 1.400 millioen stenen. Voor de 70 millioen stenen, die meer gebakken zijn, zouden, aldus deelde de voorzitter van de Neder landse baksteenindustrie tijdens de opening van het eigen centraal bu reau te Arnhem, mede, 10.000 woning wetwoningen meer gebouwd kunnen v/orden, wanneer dit aantal alleen af hankelijk zou zijn van de te leveren bouwstenen. Tijdens deze opening werd tevens medegedeeld, dat gestreefd wordt naar de sociale positieverbetering van de werkers in de bakkerijen. Het loonpeil is momenteel niet ongunstig, maar men zoekt naar mogelijkheden om ook de seizoenen, dat het werk stilligt door te werken, b.v. met ge bruikmaking van kunstdrogerijen of een verdere doorvoering van machi natie. constructiehal van buiten lijkt, naar binnen geslokt wordt, wordt men ge troffen door een overweldigend lied van de arbeid dat hier door een aan tal klinkhamers verzorgd wordt. Het is wel rhythmjsch maar wat toon hoogte betreft zou men er het liefst voor met de vingers in de oren onder de grond willen kruipen. Wie echter f deze vrees heeft weten te overwin nen, die vertoont de maag van deze I immense walvis een entourage die even groots als indrukwekkend is. Langs hoge ijzeren banen xupen grote kranen die als spinnen hun takels naar beneden uitstrekken. Links en rechts ziet de verbaasde leek hoe het spreekwoord geen ijzer met handen te breken, hier een prac- tische toepassing gekregen heeft. Enorme zagen, waarvan het koelings- water als zweet afdruipt, zetten hun dolkscherpe tanden in decimeters dikke stalen binten. Enkele meters verder worden stalen balken als breinaalden in een gewenste bocht gedwongen, eist een ander gebeuren misschien nog indrukwekkender de aandacht. Centimetersdikke metalen platen worden rond een wals net zo lang verwrongen tot zij als een sigarenbandje van de ijzeren, rol af kunnen schuiven. J Als worm geledingen. Aan de overkant van de drukke Zoeterwoudseweg betreedt men het terrein, waarop de Electrolas haar verbindend werk verricht. Hier niet het verdovend lawaai maar het alles verblindend licht van de branders, dat waakzaamheid over de zintuigen nodig maakt. Terwijl metalen platen in een afdeling van het bedrijf met het gemak gevouwen worden, waar mee wij vroeger papieren vliegtuigjes plachten te vervaardigen, wordt een ander deel van de grote hallen in beslag genomen door de segmenten van een ketel, die hier naadloos de geledingen van wormen aan el kaar worden gehecht. Vacuumketels en leidingen met centimeters dikke wanden worden hier voor handel en industrie uit ijzeren platen vervaar digd. In de tekenkamers en labora toria worden nieuwe projecten ont worpen en het materiaal op houd baarheid beproefd. Het feest. Vrijdagmiddag a.s. tussen 3 en 5 uur krijgt men gelegenheid de direc ties met het jubileum van deze be langrijke industrieën geluk te wen sen. Het personeel zal Vrijdagmorgen zijn feestelijke stemming kunnen laten blijken, terwijl de directie Za terdagavond in de Dierentuin te Den Haag het voltallige personeel op een prachtig verzorgd feest zal noden. Delft maakte de teruggang naar normale bedrijfsleven mogelijk Geslaagd experiment Vijf jaren geleden kreeg de ge meente Delft van het ministerie van Sociale Zaken toestemming te expe rimenteren met betrekking tot het verschaffen van werk aan hen die, om de een of andere reden, niet in het normale bedrijfsleven worden opgenomen. Een voorwaarde was echter, dat werk onderhanden zou worden geno men, dat in normale omstandigheden niet zou worden verricht. En zo startte de gemeentelijke so ciale werkvoorziening te Delft met twee objecten: het opknappen van het terrein der Oude Staal en de aanleg en de verzorging van een moestuin. De resultaten, welke werden be reikt, waren zodanig, dat steeds meer mensen zich aanmeldden; ook perso nen, die niet in de open lucht konden werken. Te hunnen behoeve werden in de Van der Woudenstichting op de Paardenmarkt beschutte werkplaat- sen ingericht. Sprekende successen. Sinds enkele weken zijn weer drie gebouwen met een oppervlakte van ongeveer vijfhonderd vierkante me ter werkruimte en twee cantines aan het complex toegevoegd. Zij zul len morgen, Donderdagmiddag, offi cieel worden geopend door de heer J. G. Suurhoff, minister van Sociale Za ken. In de loop der jaren is de inrich ting uitgegroeid tot een compleet be drijf, waarin de mensen worden her schoold en wennen aan de orde en re gelmaat van het gewone bedrijfsle ven. Er wordt, in opdracht van ver schillende fabrieken, productief werk verricht, waarvoor een normaal ar beidsloon wordt betaald; er is zelfs een premiestelsel ingevoerd. De tewerkgestelde krijgt steeds moeilijker opdrachten uit te voeren, totdat hij een peil heeft bereikt, waarmee hij een plaats in het nor male bedrijfsleven kan bezetten. Dit jaar werd dit peil van arbeidsge schiktheid reeds bij veertig personen bereikt. Knippen duurder Ook de de kappersbranche schijnt de loonronde zijn weerslag gevonden te hebben, want de Nederlandse kap- persbond heeft haar leden geadvi seerd het tarief op te trekken tot het huidige kostenpeil. Hoever men daarvoor moet „trek ken" is nog niet bekend gemaakt, maar dit zal hoogstwaarschijnlijk meer zijn, dan de 6 pet., die de loon ronde heeft opgeleverd, omdat men in kapperskringen al eerder over een verhoging had gedacht. Inmiddels blijkt men het paard een weinig achter de wagen te spannen, want volgens de statistieken is het kappersbezoek in de laatste tijd ern stig teruggelopen, een teruggang,, die nog niet gestuit is. Volle aflaat voor gezinsrozenkrans De Osservatore Romano van; giste ren publiceert een decreet van de Apostolische Poenitentiarie, waarin de H. Vader onder de gebruikelijke voorwaarden een volle aflaat ver leent aan allen, die dagelijks in hun gezin de rozenkrans bidden. Deze volle aflaat kan iedere Zaterdag en voorts op twee andere dagen van de week en bovendien op verschillende Mariafeesten worden verkregen. In het decreet worden genoemd het feest van Maria Onbevlekte Ontvan genis, Maria Lichtmis, Maria Bood schap, O. L. Vrouw van Zeven Smar ten, Maria Visitatie, O. L. Vrouw van de Berg Carmel, Maria ter Sneeuw, Maria Hemelvaart, het feest van het Onbevlekt Hart van Maria, Maria Geboorte, het Rozenkrans- feest, het H. Moederschap van Maria en de Opdracht van Maria in de Tempel. De tot dusver aan het rozen kransgebed verleende aflaten behou den hun geldigheid. 100 jaar Haarlemmermeer Feestprogramma van een week TWEE JAAR GELEDEN werd op bescheiden wijze het feit her dacht, dat de Haarlemmermeer een eeuw droog was. Met opzet had men geen grote feesten georganiseerd, omdat er in de nabije toekomst nog twee honderdjarigen de aandacht zouden vragen. Vermoedelijk om fi nanciële redenen heeft men de voor keur gegeven aan „Drie vliegen in één klap". En die éne klap zal aan komen! Van 2 tot 9 Juli 1955 zal de gehele Haarlemmermeer met de vele verspreide dorpskernen en buurt schappen gonzen van vreugde en in Hoofddorp zullen de vele grote at tracties geconcentreerd worden. Naast het feit van de drooglegging viert men dan het eeuwfeest van de gemeente en het waterschap. De stichting „Eeuwfeest Haar lemmermeer", waarin gemeente en polderbestuur samenwerken, heeft het programma nog niet geheel klaar, maar zij is toch wel zover ge vorderd met haar werkzaamheden, dat het van belang is de reeds vast staande programmapunten te be spreken. Men is er vanuit gegaan, dat iedereen dus niet alleen de bewoners van de polder zich op de feesten zullen thuisvoelen, want de drooglegging van de Haarlemmer meer was een zaak van nationale betekenis. Uiteraard krijgt de agra rische sector een ere-plaats op het programma. De boeren, die van de grijze modder één grote vruchtbare akker hebben gemaakt, verdienen dat. Tegenwoordig worden de nieu we inpolderingen „pasklaar" afge leverd, maar in „de Meer" heeft men er jarenlang voor moeten vechten. NATIONALE TENTOONSTELLING. DUNT EEN IS DAAROM een na- tionale tentoonstelling van de modernste landbouwwerktuigen, ap paraten, bestrijdingsmiddelen, voor lichtingmethoden e.d. Speciale pa viljoens geen tenten! zullen gebouwd worden voor dit evene ment en één paviljoen zal beschik baar worden gehouden voor indus trie, handel en nijverheid. Daar kun-1 nen artikelen geëxposeerd worden, waarvoor belangstelling kan worden verwacht bij de plattelandsbevolking en de bezoekers uit de steden. Op een speciaal daarvoor gereser veerd en aangelegd terrein is nog een openluchttentoonstelling van landbouwwerktuigen, waaraan me dewerking zal worden verleend door de Stichting „Het Landbouwwerk tuig" uit Den Haag. De derde tentoonstelling tenslot te is van historische en culturele aard en heeft betrekking op de drooglegging, de ontwikkeling en de betekenis van de Haarlemmermeer. Een commissie van deskundigen, waarin o.a. zitting heeft de secretaris van Rijnland, mr. S. J. Fockema An- drae, heeft zich ten doel gesteld zo veel mogelijk wetenswaardigheden te verzamelen en deze op een boeiende wijze ten toon te stellen. Speciale aandacht zal worden be steed aan het inpolderingsvraagstuk. Met beweeglijke maquettes zal op spectaculaire wijze worden getoond, hoe vroeger de kleinere polders als de Schermer, Beemster en Purmer met windmolens werden droogge legd; hoe later de Haarlemmermeer met stoomgemalen watervrij werd gemaakt; en hoe heden ten dage met dieselmotoren de grote inpolderin gen van de Wieringermeer en de Noord-Oostpolder tot stand komen. Op de Technische School van de Haarlemmermeer wordt reeds aan deze maquetten gewerkt. VEEL MEDEWERKING. T^OT IN REGERINGSKRINGEN toont men grote interesse voor deze belichting van het inpolderings vraagstuk. De diverse departementen zullen vermoedelijk medewerking verlenen. Tenslotte zal op deze ten toonstelling ook een plaats worden ingeruimd voor de Rijksluchtvaart school, de luchthaven Schiphol, de K.L.M. en de Fokkerfabrieken, die zo nauw met de polder verbonden zijn. In verband met het instructieve element van d:-:e tentoonstelling dat door het D nplan nog meer op de voorgrond is gekomen heeft men contact opgenomen met 1800 scholen uit de wijde omtrek. Ruim een kwart millioen leerlingen zijn uitgenodigd om met het onderwij zend personeel naar Hoofddorp te komen. Het gemeentebestuur van Haar lemmermeer heeft besloten op het concoursterrein te Hoofddorp een permanente tribune te laten bouwen met 1250 overdekte zitplaatsen. Voor de feesten zal dit project uit gevoerd worden. Hierdoor zal nog een extra tintje worden gegeven aan het Internationaal Concours-Hippi- que, dat door de ruitersportvereni ging „Vooruit" georganiseerd wordt. Onderhandelingen zijp gaande met ruiters uit Duitsland, Zweden, Frank rijk en België. OPENLUCHTSPEL. TTWEEMAAL ZAL IN DE FEEST- WEEK 's avonds een opvoering worden gegeven van een historisch openluchtspel van de hand van dr P. H. Schroder uit Haarlem. Drie a vierhonderd toneelliefhebbers zul len hieraan medewerken. De regie wordt gevoerd door Kommer Kleyn. Voor de hoofdrollen zullen zonodig beroepsartisten worden aangezocht. Beide opvoeringen vinden plaats in Hoofddorp. Aanvankelijk had men de bedoeling de opvoering ook in enkele andere kernen te geven, maar aangezien de ruimte zeer verschil lend is, kon dit niet doorgaan. Om tegemoet te komen aan de burgers, die in andere buurtschappen wonen, zal het bewijs van toegang teveng als kaartje voor de bus gelden. Een feeststadje „Arendonek" staat ook nog op het programma, maar tot op heden kan men er slechts van zeggen, dat het er gezellig zal zijn en dat artisten van naam er zullen optreden. Onder redactie van dr Schroder wordt momenteel een gedenkboek voorbereid met historische beschrij vingen en foto's. Alle dorpskernen tenslotte zullen versierd en verlicht zijn en alle mo gelijke wedstrijden voor jong en oud zullen georganiseerd worden. „De Lijnden". Het broederge maal van „De Cruquius" en „De Leeghwater" nabij de Kaag Ge vindt dit machtige bouwwerk (even eens meer dan 100 jaar oud) tussen de dorpen Zwanenburg en Badhoe vedorp in het Noorden van de Pol der. Het is thans het belangrijkste gemaal, waarmede men de water stand naar believe kan regelen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5