Gang van zaken bij uitgifte van vergunningen voor sierteelt is onbevredigend Doorluchtige raad van Nieuwkoop uit en thuis DEVILEE Recreatie in de toekomst Kosten stijgen in Boskoop maar de grond blijft zakken bü HUIBERS STADSNIEUWS Skelet in de Waag gevonden WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Kring „De Venen' L.T.B. De agenda van de vergadering kring „De Venen", gisteravond ge houden in café Hoogendijk te Lan- geraar bleek, hoe eenvoudig deze er ook uitzag toch aanleiding te zijn tot zeer belangrijke besprekingen. De voorstellen voor de Algemene en Vakgroep-vergaderingen bleken stof te bevatten tot het behandelen van problemen, die vooral in bloemis tenkringen ernstig de aandacht vra gen. Naast afgevaardigden van de L. T. B.-afdelingen Roelofarendsveen, Langeraar, Aarlanderveen, Nieuw- veen, Noorden en De Kwakel, werd d« vergadering ook bijgewoond- door de geest. adv. kapelaan A. Buis, de heren mr. Vermeulen, alg. seer. L. T. B. van Tol, Vijverberg en Baars van het hoofdbestuur L.T.B., Eibers en Flapper, resp. hoofden der Tuin bouwscholen Ter Aar en Roelof arendsveen, en de Rijkstuinbouw- consulent ir. G. W. v. d. Helm. De kringvoorzitter, de heer C. Kerkvliet sprak een welkomstwoord. Spr. constateert dat speciaal dit jaar wel is gebleken hoezeer de tuinbouw afhankelijk is van de weersgestelte- nis. Gelukkig is ondanks een veel geringere aanvoer de financiële uit komst toch bevredigend geweest. Lonen. Uit een mededeling bleek dat de afdelingen niet op tijd aan de Bloe mistenvakbond het juiste aantal le den hadden opgegeven. Daarom was het oude getal van 207 leden gehand haafd. Om een goed beeld te verkrij gen is het noodzakelijk, dat spoedig een goede opgave gedaan wordt. Over het arbeidscontract werd me degedeeld dat op 11 Mei een bespre king met de werknemers had plaats gevonden. Men was toen niet tot overeenstemming gekomen, omdat de werkgevers over de inhoud van het voorgestelde contract met de le den wilden spreken. Omdat de tijd hiervoor toen ongeschikt was, vroeg men uitstel tot September. Dit is door de werknemers niet aanvaard. Intussen is door de Rijksbemiddelaars een bindende loonregeling opgelegd, waarin de lonen zijn vastgesteld ge lijk aan die welke werden voorge steld op de bespreking van 11 Mei. Nu is er een ander punt aan de orde n.l. de vergunning tot 6 loonsver hoging op basis van vrijwilligheid. De heer Verdel is van mening dat het juist is de lonen te verhogen. Spr. vreest, dat wanneer men zou weige ren, het tekort aan arbeidskrachten nog zou toenemen. De heren Vermeulen en v. Tol de len mede dat men in de tuinbouw de loonsverhoging heeft aanvaard. Met dien verstande, dat de verhoging zal worden toegepast op de lonen in het contract genoemd, dus niet op z.g. zwarte lonen. Uit de verdere bespre king bleek, dat het kringbestuur het fiat der vergadering kreeg om bij de komende onderhandeling over deze verhoging de 6 te aanvaarden. Be treffende de kadercursussen zal men zich in de afdelingen beraden of er een kader-cursus kan worden gege ven. Slaagt men niet dan is er moge lijk voor de kring iets te doen. Ook wil men trachten te komen tot een kernclub voor oud-kadercursisten. Een en ander zal spoedig haar beslag moeten krijgen. Voorstellen. Voorstellen voor de Algemene en Vakgroepvergaderingen. Van de afd. Nieuwveen is er een voorstel om te trachten verhoging der minimumprij zen te verkrijgen, mede ook in ver band met de 6 loonsverhoging. Over de wenselijkheid en de moge lijkheid hiervan word t uitgebreid van gedachten gewisseld. Dit is een punt waarvoor men om het juist te kunnen beoordelen zeer uitvoerig ge ïnformeerd moet zijn. Het is voort durend uitkijken, dat men door der gelijke maatregelen het eigen bedrijf niet in gevaar brengt. De heer v. Tol is van mening, dat dit punt bij de veilingen thuis hoort. Ir. v. d. Helm herinnert aan de glasheldere uiteenzettingen welke de heer Kem- mers heeft gegeven over deze mate rie op de tuinbouwvoorlichtingsdag. Na deze bespreking werd dit voorstel ingetrokken. Van de afd. Langeraar bleek een voorstel inzake vertegenwoordiging in sommige productencommissies na toelichting overbodig. Van meer importantie bleek een voorstel ook van de afd. Langeraar om mogelijkheden te verkrijgen dat jonge kwekers in het bezit komen van een vergunning sierteelt of de gene die een kleine vergunning be zitten hiervan uitbreiding kunnen verkrijgen. Het is gebleken dat vele die een aanvraag hebben gedaan een weigering thuis hebben gekregen. Met dit punt bleek een ernstig pro bleem te zijn aangeraakt. Vele jonge kwekers zoals de heer Eibers het zei. worden moedeloos. Waarvoor, zo zeggen dezen, zullen we ons nog verder inspannen om vak bekwaamheid op te doen als de toe komst is zonder uitzicht. Als we klaar zijn kunnen we toch niet verder. De heer Vijverberg pleit voor uitbreiding van sierteeltrecht; ook de heer Ver del. Het vraagstuk kan economisch en sociaal gezien worden. Men schijnt genegen te zijn over te gaan tot een areaaluitbreiding van 6 In deze vergadering was men voor stander om als deze uitbreiding zou komen er een sociale bestemming aan te geven, n.l. voor jonge kwe kers vooral. Sociale toepassing. Men wil deze zaak goed toegelicht bij de Ned. Bloemisten ter tafel bren gen. Ook kwam de zo dikwijls reeds besproken handel in sierteeltvergun ningen opnieuw de aandacht op eisen. Ir. v. d. Helm was van mening dat hierin slechts van lieverlede ver andering zou kunnen komen. Een eerste stap zou zijn de vergunningen geldig te maken zowel voor volle- grond als glasbloementeelt, en een volgende stap om algemene vergun ningen uit te geven. Vergunningen dus die toe laten alles te telen wat op het agrarisch vlak ligt. Mr. Ver meulen wees tenslotte nog op het grote belang der sociale toepassing. Verder zal er een voorstel worden ingediend om verbetering van de kinderbijslag voor zelfstandigen. Hoopvol vond men de aankondiging in de Troonrede dat een wetsontwerp is te verwachten. Er was ditmaal ook oen voorstel voor de Vakgroep vee houders. De afd. Kwakel wil berei ken dat ook veehouders die zelf hun vee markten een behoorlijke stand plaats kunnen bekomen. Nu is het zo, dat de beste plaatsen gereser veerd zijn voor de marktkooplieden De heer M. Keijzer stelde voor dat een voorstel zal worden geformu leerd om nogmaals aan te dringen op totstandkoming Van een weer standsfonds voor de tuinbouw. Een voorstel om verkorting te ver krijgen van herhalingsoefeningen voor militairen werd ingetrokken omdat uit opgedane ondervinding is gebleken dat zoiets toch onmoge lijk is. Wel zal men een voorstel doen inzake vergoedingen. Bij de rondvraag werden nog en kele inlichtingen gevraagd. Contributie. Mr. Vermeulen heeft tenslotte nog een korte uiteenzetting gegeven over de te verwachten contributieheffing door het landbouwschap. Uit deze uiteenzetting bleek, dat de leden der organisatie als L.T.B. enz. een zeer belangrijke reductie zullen genieten op deze heffing, wat in feite neer komt op een zeer kleine contributie voor zijn organisatie, en evengoed alle voordelen hiervan gehandhaafd blijven. Van zeer groot belang zal zijn een juiste inventarisatie. Wie nu nog lid wordt kan in 1955 reeds mee profiteren van dit voordeel. Tenslotte vestigt de voorz. de aan dacht nog op een circulaire aan de afd. gezonden en is zeer dankbaar voor de grote vertegenwoordiging van het hoofdbestuur waardoor direct zoveel belangrijke inlichtingen ten dienste stonden. De gehele Nieuwkoopse raad met uitzondering van wethouder v. Tien hoven heeft gisteren tesamen met burgemeester, gemeente-architect en secretaris een kort bezoek gebracht aan de Termostaatfabrieken te Sun- berry bij Londen. De directeur van de fabrieken had het gezelschap uit genodigd in verband met de stich ting van een filiaal te Nieuwkoop. Omdat allerlei kwesties de meeste raadsleden hadden geen pas poort geregeld moesten worden, kon de trip, die veel vroeger was gepland eerst gisteren doorgaan. Te zeven uur werd van Nieuwkoop gestart en het gezelschap, dat be halve de burgemeester nooit ge vlogen had ging Om kwart voor negen de lucht in. Voor zover te zien en te horen had niemand enig be zwaar tegen of last van deze lucht doop. Geen enkel geval van lucht- ziekte deed zich voor. Door het prachtige weer werd van een schit terend panorama genoten. Al gauw doken de krijtrotsen van Engeland uit zee op. Alvorens te landen werd in het vliegtuig een voortreffelijke lunch geserveerd. Op het vliegveld stonden vier auto's gereed voor het vervoer naar de fabriek. Deze wer den uitvoerig bezichtigd en de raads leden konden constateren, dat alles met de hand vervaardigd werd. Vele vrouwen, van wie een groot aantal gehuwd, werkten in deze fabriek. Tijdens het werk mag gerookt wor den. Opslagplaatsen ontbreken, om dat de vervaardigde instrumenten en machines onmiddellijk afgeleverd of een zeer verzorgd onderdak gegeven wordt. Na de bezichtiging ging men naar het landgoed van de directeur, waar de gemeente-architect en -secretaris, die voor technische besprekingen bleven, momenteel logeren. Onder een voortreffelijke lunch sprak de heer Van der Weyden de di rectie toe. Spr. dankte voor de uit nodiging en de prachtige ontvangst. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat er buiten zakelijke ook vriend schappelijke banden gesmeed zijn. De heer Van der Weyden beloofde de ■bedrijfsvoering te zijnertijd een even enthousiaste ontvangst in Nieuwkoop. Spr. hoopte tenslotte, dat de fa briek zowel de directie als de bevol king van Nieuwkoop welvaart zou brengen. De directeur van de Thermosstaten- fabriek dankte voor de vlotte wijze, waarop de hechte samenwerking tot stand was gekomen. Na de lunch bezichtigde het gezel schap. Londen. Hilariteit ontstond, toen de heer Markman tijdens de rit op een gegeven moment zijn naam in een straatnaam verwerkt zag. Bij Buckingham Palace werd de wacht „geïnspecteerd". Nadat pp „Big Ben" de horloges waren gelijk BODEGRAVEN Muziektent afgebroken. Sinds het bezoek van H. M. de Koningin was de Nieuwe Markt verrijkt met een fraaie muziektent. De bewoners van de huizen, die aan de achterzijde hiervan waren gelegen, zullen nu wel blij zijn, dat men heden bezig is het „muzikale" obstakel te verwij deren. Miaar wat nu? Goutudo-onderzoek. De stich ting tot bevordering van het onder zoek inzake TBC „Goutudo" zal de eerste weken van November haar tenten weer opslaan in Bodegraven (in de Meije op 17 November). Ter inleiding van de propaganda en het huisbezoek waren in Hotel Van Haaf ten vele dames en heren bijeen gekomen om te luisteren, naar wet houder A. v d. Heijden, die sinds enige diagen voorzitter van de Bode- graafse actie is. Hij bepleitte het nut en de noodzaak van dit onderzoek. gezet, ging het weer terug naar het vliegveld. Een van de auto's waarmee het ge zelschap de rondrit gemaakt had, werd op de terugweg opgehouden bij een verkeersopstopping en kwam slechts 5 minuten vóór het vertrek van het vliegtuig op het vliegveld aan. De terugreis verliep eveneens voorspoedig en omstreeks half 9 kwam het gezelschap op Schiphol aan. Voorzien van souvenirs bereikte men N'euwkoop, met herinneringen aan een onvergetelijke dag. Fantastische wegligging! Prijs vanaf f 6850.- AUTOMOBIELBEDRIJF Haagweg 45 - LEIDEN - Tel. 22817 (Advertentie). Iedereen neemt Bennie* Want iedereen weet dat m feilloos helpen (van de ene minuut op de andere) tegen het branden van overtollig maagzuur. Waarom gij dan niet? Iedere apotheker en iedere drogist heeft Rennies voor U. Er zijn drie verpakkingen: klein - groter - grootst, om tegemoet te komen aan ieders persoonlijke behoefte en voorkeur. Bovendien is iedere Rennie apart verpakt, practisch en hygiënisch zo maar voor 't bij U steken. En dat U Rennies gebruikt hoeft niemand te weten, want U neemt ze onopval lend in, zonder water of wat ook, en laat ze smelten op de tong. Ze zijn nog smakelijk bovendien. (Advertentie) ALKEMADE Naar aanleiding van het sociogra fisch verslag, waarin Alkemade als toeristencentrum mede dient bij te dragen aan de toekomstige ontwik keling van de bevolking van de randstad Holland, waar de vraag naar recreatiemogelijkheden steeds groter wordt, heeft de gemeenteraad in zijn vergadering van 16 Septem ber j.l. besloten tot het benoemen van een commissie voor watersport en vreemde ingenverkeer. De commissie, die thans door bur- Blijkens het voorwoord van B. en W., gevoegd bij de gemeentebegro ting van 1955 blijven de tekorten stij gen in tegenstelling tot de Boskoopse bodem, die blijft zakken. De stijging der tekorten dateert reeds van 1952. Toen bedroeg het tekort rond ƒ18.000.—, in 1953 ƒ45.000.—, in 1954 133.000.— en nu zelfs 210.000.- Tot nu toe werden deze tekorten ad ministratief gedekt door saldi reser ves van vorige dienstjaren doch dit is voor 1955 voor de laatste maal mo gelijk omdat bij het sluiten van de dienst 1954 naar raming de reserve ƒ254.000.zal bedragen. Voor 1956 zal dus een andere manier moeten worden gevonden. Hiermede schijnt het echter niet te vlotten. De regeling van de finan ciële verhouding tussen Rijk en Ge meente voor de jaren 1953 tot en met 1957 heeft nog geen kracht van wet gekregen. Dientengevolge kan ook voor het begrotingsjaar 1955 geen re kening worden gehouden met een verruiming der algemene dekkings middelen. In het voorwoord tot de begroting wijzen B. en W. reeds op het structuele karakter der Boskoop- se begrotingstekorten, waarmede het college niet in overeenstemming acht de dekking door aanwending van een gedeelte der saldi-reserve. Reeds op 5 Augustus 1953 is door B. en W. een verzoek ingediend om verhoging van de algemene dek kingsmiddelen, doch hierop is nog steeds geen beschikking ontvangen. Voornaamste oorzaken Ter verklaring van de toeneming van het begrotingstekort geven B. en W. enkele globale cijfers. De per 1 Januari 1954 getroffen salarismaat regelen worden voor 1955 voor het eerst direct irj de ontwerp-begroting opgenomen, hetgeen een meerdere last van rond 18.000.veroorzaakt Omtrent de nieuwe 6% salarisverho ging werd nog niets geraamd. De net to kapitaalslasten (rente en aflossing) stegen met rond ƒ76.000.terwijl verder de afrekening van de exploi tatie vergoeding voor het bijzonder onderwijs over 1948 t.m. 1952 extra 20.000.— vergde, hetgeen eveneens in deze begroting werd geraamd. Te genover deze verhoging is voor on voorziene uitgaven minder geraamd dan voor 1954. B. en W. merken op, dat verschil lende, in de dienst 1954 geraamde kapitaalswerken niet volledig kon den worden uitgevoerd. Afzonderlij ke credieten zullen suppletoir nog worden gevraagd voor: de bouw van schuurtjes bij de 15 gemeentelijke woningwetwoningen aan Emmakade WOUBRUGGE Ruilverkaveling Dinsdagavond vergaderde de in gelanden van de polder Oudendijk in de rechtkamer van Hotel „Het Oude Raedthuys" te Woubrugge. In deze vergadering waren tegenwoor dig enkele heren van de Cultuur Technische Dienst, de Ned. Heide Mij. en de Landbouwvoorlichtings- dienst. Na opening van de vergadering door de voorzitter B. A. Heenk, die alle leden hartelijk welkom heette, verkreeg de heer K. Dekker, tech nisch ambtenaar van de Cultuur Technische Dienst het woord. Sprekende over de ruilverkaveling, die voor de polder Oudendijk zozeer aanbeveling verdient, mede i.v.m. de aanleg van Rijksweg 4A, betoogde deze, dat de ruiverkaveling de laat ste 50 jaren veel opgang maakte. Na de eerste wereldoorlog begon men met ruilverkaveling, maar slechts schoorvoetend ging men er toe over. Allengs groeide de belang stelling en thans is reeds 95000 h.a. land in Nederland verkaveld en voor plm. 450000 h.a. is voor ruilverkave ling aangevraagd. Momenteel is men in staat 20000 h.a. per jaar te verka velen. Uitvoerig ging spreker in op de ruilverkaveling, hetgeen in het kort betekent: verspreid liggende lan derijen, toebehorende aan een en de zelfde eigenaar door onderlinge ruil samen te voegen, waardoor in het landbouwbedrijf economischer kan worden gewerkt. Daarnevens het be vorderen van een doeltreffend stel sel van wegen en waterlopen zoda nig dat elk perceel aan een weg en 'n waterloop komt te liggen. Voor alles dus het verkrijgen van een zo groot mogelijk economisch rendement. Spreker wees er verder op, dat een eventuele verkaveling van de polder Oudendijk met de daarom heen liggende polders de eerste gro te verkaveling in de provincie Zuid- Holland zou zijn. Reeds is door een 25 tal polders in Zuid-Holland een verkavelingsaanvrage ingediend voor plm. 50.000 h.a. 1 Ook het kostenvraagstuk werd in zijn algeheelheid besproken, waar uit bleek dat door het Rijk alle kos ten worden voorgeschoten. Na de verkaveling rust dan een schuld op de eigenaar van de grond op het Rijk, welke schuld in 30 jaren, bij wijze van annuïteit, middels de aan slag grondbelasting wordt terugge vorderd. De basis van de ruilverkaveling is de waarde der gronden, waartoe een schatting door deskundigen vooraf gaat. Spreker schatte de kosten van de ruilverkaveling van de polders in de omtrek op plm. 300 per h.a. te gen een rentevoet van 2 7/8 en 2 1/8 Met betrekking tot de pachters, deze krijgen na verkaveling land te rug van gelijke hoedanigheid en al le rechten gaan automatisch over op de verkavelde grond. Wel kan de eigenaar de meerdere kosten i.v.m. waardevermeerdering op de pachter verhalen. Na nog de boerderijenbouw in vo gelvlucht te hebben behandeld, sloot spreker deze zeer leerzame causerie. Voorzitter Heenk dankte de spre ker en bracht daarna het voorstel ter tafel om een ruilverkavelingsplan aan te vragen. Uit de gehouden stem ming bleek, dat 13 ingelanden voor en 2 ingelanden tegen waren. Het volgende punt van de agenda betrof de verkoop van een stuk riet veld (ven) ter grootte van plm i h.a. De voorzitter deelde mede, dat be doelde ven is gelegen langs de wijde Aa en het voor de polder geen enkel nut oplevert. Thans is een aanvrage binnengekomen om deze ven te ver kopen voor een bedrag van f 2000. De heer Dekker betoogde, dat de ze ven door oeververbetering en op hoging, geschikt te maken is voor tuingrond, welke mening door som migen werd bestreden. De door de voorzitter gevraagde machtiging om het eventuele ver koop over te gaan werd na gehouden stemming niet- verleend. Men vond het beter met deze ver koop nog enige tijd te wachten, voor al nu plannen bestaan tot verkave ling van de aangrenzende gronden. en Reijerskoop; de aanschaffing van twee veeg vuil wagentjes; de vernieu wing van een vast brugje in de Bie zen tussen Valkenburgerlaan en Tuinstraat; de riolering in de Barend straat, zulks in verband met de Pro vinciale Gouwewerken; de bouw van een nieuw gymnastieklokaal. Verder wordt nog genoemd de uit breiding van het gebouw van de Rijkstuinbouwschool waaruit, naar de mening van B. en W. geen kapitaals lasten voor de gewone dienst der ge meente zullen voortvloeien; het her stel van de Biezenweg, hetgeen eerst tot uitvoering kan komen, nadat de werkzaamheden aan de Reijerskoop- seweg, Zuidwijksebrug en Bulksebrug gereed zijn gekomen. Ten aanzien van de plannen voor de stichting van een badhuis verklaren B. en W. zich voortdurend diligent, daarbij tevens wijzende op de belemmerende moei lijkheden inzake de plaats van ves tiging van een dergelijke inrichting in de gemeente. De bedrijven. Voor het waterleiding- en voor het electriciteitsbedrijf worden winsten geraamd ad resp. 5.333,33 en ƒ1.618,64 (vorig jaar ƒ4.070.en ƒ39.06), terwijl de begroting voor het gasbedrijf evenals vorig jaar, sluit zonder saldo. In de bedrijfsbegrotingen is verdis conteerd een gasprijsverhoging van 1 cent per m3, waarbij wordt opge merkt, dat reeds tweemaal bij sterk gestegen kolenprijzen geen gasprijs- verhoging plaats vond. Verder zijn voor 1955 de electriciteitstarieven in de bedrijfsbegroting voorgesteld op 6 tot 8% boven de Leidse tarieven (1954 10%). De watertoren in Bos koop moet worden gerestaureerd het geen een bedrag van 10.000.zal belopen. Het pompstation aan de Rijndijk moet worden uitgebreid in verband met het steeds toenemende waterverbruik. Deze uitbreidingen zullen in etappes worden uitgevoerd waarbij voor 1955 een bedrag van 53.000.wordt uitgetrokken. Tenslotte wordt nog melding ge maakt van verhoogde subsidie per kind voor het kleuteronderwijs, n.l. van 15.op 25.per kind per jaar, ingaande 1955, verhoging van de subsidie voor het armbestuur tot ƒ75.000.— (vorig jaar ƒ71.500.—); opleiding en oefeningen in B.B.-ver- band 1.500. Problemen. In de slotbeschouwing merken B. en W. op dat in het totale begrotings beeld opvalt dat de financiële gevol gen van de slappe bodem voor de ge meentelijke financiën in Boskoop een ware centenaarslast beginnen te worden. Voor het onderhoud van straten, we gen en rioleringen wordt op de ge wone dienst geraamd ƒ96.000. waarbij komt aan rente en afschrij vingen voor investeringen op dit ter rein rond ƒ113.000.is tesamen 209.000.of 1/6 gedeelte van de totale gewone uitgaven ad 1,2 mil- lioen. 't Totaal aan rente en afschrij ving in deze begroting beloopt met 450.000.reeds meer dan 1/3 van het genoemde totaal budget gewone dienst. Van de totale boekwaarden der investeringen per 1 Januari 1955 ad 5.476.000 belopen de boekwaar den voor de zoëven genoemde onder werpen in totaal 902.000.—. Als we tenslotte na het totaal der boekwaarde voor de investeringen nog vermelden, dat de totale le ningsschuld op 1 Januari a.s. zal be lopen rond ƒ4,2 millioen dan is hier mede het Boskopse mililoenendansje gemaakt. Bij al het ongewisse ten aanzien van de toekomstige dekkingsmidde len wordt van Boskoops vroede va deren veel wysheid gevraagd bij het beramen van de toekomstplannen De weg BoskoopGouwsluis. Ged. Staten van Zuid-Holland zullen in begin November een gedeelte weg aanbesteden tussen Boskoop en Gouw- sluis. De lengte van dit weggedeelte bedraagt pl.m. 2% km. t. w. 360 me ter ten Noorden van de Groene weg en ongeveer 350 meter ten Zuiden van de spoorbaan te Gouwsluis. Het aan te besteden gedeelte zal op een betonnen paalfundering wor den geconstrueerd. HAZERSWOUDE Het brood is weer best. Bij de te Amsterdam gehouden „Blinde Broodkeuring" (d.w.z. dat het brood op een niet van te voren bepaalde tijd wprdt gevraagd) behaalde de Hazerswoudse bakker N. Tom een eerste prijs met 49 pnt voor zijn tar webrood en een tweede prijs, even eens met 49 pnt voor zijn blank wit tebrood. gemeester Kolfschoten is geïnstal leerd, bestaat uit 2 leden van het V. V. V., de heren P. Krispijn en H. R. v d. Veld en de raadsleden P. v. d. Velden en N. A. J. Rietbroek, terwijl men besloten heeft nog 'een verte genwoordiger uit De Kaag en uit Rijpwetering aan te zoeken, die het college completeren. De taak van de commissie zal be staan in het geven van aanwijzingen, om verbeteringen te brengen in de vergroting van het recretatiegebied alsmede de houten accomodatie voor de zeilers en zomerhuizenbouw voor vreemdelingen te stimuleren. Het door de gemeenteraad ontwor pen zomerhuizenplan met insteeklia- vens, jachtwerven, hotel- en restau ratieruimten voor het dorp Kaag, werpt, nu dit plan door de Kroon, na beroep tegen besluit van G: S. is goedgekeurd, de vraag naar voren, of het particulier initiatief dan wel de overheid moet voorgaan bij de ont wikkeling van het' watertoerisme en vreemdelingenbezoek. Men is van mening dat het parti culier initiatief moet voorgaan en de overheid in deze een stimulerende taak heeft, hoewel men niet uit het oog verliest, dat wanneer aan de be vordering van het watertoerisme wordt meegewerkt, grote bedragen moeten worden geïnvesteerd, waarbij het particulier initiatief niet bij machte is om de plannen te verwe zenlijken. De vorming van een stich ting met steun van Rijk, provincie en gemeente kan ook tot werkelijkheid worden gebracht, als de plannen op gezonde basis staan. HAZERSWOUDE (H. R.) De nieuwe Rijksweg gedeeltelijk in gebruik Gistermiddag is de nieuwe Rijks weg onder Hazerswoude vanaf de Gemeneweg tot aan de suikerwer- kenfabriek „Aparta", voor het auto verkeer opengesteld. Deze weg, waaraan sinds enige maanden gewerkt is, ligt vlak naast het rijwielpad en geeft een gemid delde breedte van 10 meter. De verlegging en verbreding van deze verkeersweg moet als een grote verbetering voor het verkeer wor den beschouwd. Immers de gevaar lijke bocht ter hoogte van notaris Bakker, waar steeds vele ongeluk ken gebeurden, is door de verlegging van de weg minder gevaarlijk, mede doordat het uitzicht hierdoor is ver ruimd. Ter hoogte van de Bruggestraaf wordt vanaf de nieuwe weg een ge lijkmatig verlopende afrit gemaakt, waardoor het mogelijk is vanaf de nieuwe weg nakr Koudekerk te rij den. De oude weg zal gehandhaafd blij ven en na enige noodzakelijke her stellingen als parallelweg voor het locale verkeer dienst blijven doen. Hierdoor zal het snelverkeer geen hinder meer ondervinden van langs de wtg parkerende auto's. Bij de suikerwerkenfabriek heeft de oude weg echter aan breedte moe ten inboeten. In de toekomst zal ook hier wel een oplossing voor gevon den worden. Ten Noorden van de nieuwe weg, langs de huizen aan de Rijndijk, zal een nieuw wandelpad worden aan gelegd. Het is alleen te betreuren, dat na gedane ondervinding, weer een grindpad voor de voetpad wordt ge bezigd. Bij regen, wat in ons land niet tot de zeldzaamheden behoort, is het grindpadi omgeschapen in een modderpoel. Het zou daarom toch wel ten zeerste aan te bevelen zijn om, nu er een nieuw pad geprojec teerd wordt, dit pad te betegelen, zodat de voetgangers ook bij regen achtig weer van een „voet"-pad kun- I nen spreken. NIEUWVEEN Jaarvergadering R.K. E.H.B.O. Na voorlezing van notulen en jaar verslag kwam de bestuursverkiezing aan de orde, wegens aftreden van de secretaresse, mej. A. Schoorl. Deze stelde zich als zodanig niet meer her kiesbaar. Als haar opvolger werd de materiaalbeheerder de heer B. PI. Vink gekozen, die zijn benoeming aannam. In zijn plaats werd als can- didaat naar voren gebracht M. Bader, als materiaalbeheerder, aangesteld. Vervolgens werd door de instruc teur aan de volgende personen een diploma uitgereikt: mevr. Uijttewaal- Vermeulen te Leimuiden, Cobi Nieu- wenhuizen uit Zevenhoven, mevr. de Langev. d. Hoorn. Alie Ran, Riet de Groqot, Miep en Corrie v. d. Vlugt en Oorrie en Riet Lijter uit Nieuw veen, en de neren M. Bader en A. v. d. Hoorn eveneens uit Nieuwveen. „De vrouw en de slang". Repetitie a.s. Zondag 10 uur, niet in het R.K. Lyceum, maar in de zaal van E. Cas- telein, Langebrug 6a. Haarlemmerstraat 123 - Leiden vindt U een grote keuze in alle RELIGIEUSE ARTIKELEN Advertentie) Het aantal gevonden voorwerpen in het Leids politiebureau is met één vermeerderd. Gisteren is er bij de restauratie in het Waaggebouw in een ruimte boven het linkergewelf een menselijk geraamte gevonden. De beenderen waren met ijzer draadjes aan elkaar gebonden. Men leidt hieruit af, dat dit skelet werd gebruikt bij het geven van colleges voor medische studenten. Het is niet onmogelijk, dat dit geraamte door prof. Boerhaave als demonstratie-ma teriaal werd gebruikt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2