Erg critisch naar binnen en naar buiten WONDEN van allerlei aard Kloosterbalsem Gemeentebegroting 1955 van Lisse sluitend met f 100*000 uit reserve DINSDAG 12 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Algemene vergadering L.T.B. kring Leiden Grootse taak van de L.T.B. ZIT HET FINANTIEEL WEL GOED? GOEDE GEEST In „Liberty" kwamen een groot aantal afgevaardigden van zeventien afdelingen van de L.T.B. bijeen om de wensen en verlangens te formu leren teneinde deze over dragen aan het hoofdbestuur van de L.T.B. Voorzitter G. P. van Leeuwen heette de afgevaardigden hartelijk welkom alsmede mr. G. J. Vermeulen en de heer G. K. Kampschoër resp. algemeen secretaris en voorzitter van de L.T.B. Tot zijn spijt" deed hij me dedeling, dat de heer M. P. v. d. Weij- den, wegens behandeling van de Landbouwbegroting, verhinderd was. Vervolgens zette de voorzitter in een korte toespraak het leven en stre ven van de kring Leiden uiteen. Hierbij constateerde hij in bijkans elke afdeling van de kring een groeiend meeleven en meedenken in zake de vraagstukken waarvoor de kring Leiden en het hoofdbestuur ge steld zijn. Met het typeren, dat er een goede geest zit in de afdelingen en in de kring besloot hü zijn betoog. Beleid Hoofdbestuur. Mr. G. J. Vermeulen zette met een paar grove en korte trekken het be leid van het hoofdbestuur uiteen. Or ganisatorisch naar binnen van het katholieke landbouwvlak speelt de L.T.B. als kleinste organisatie be hoorlijk mee. Landelijk gezien vor men de katholieke Boeren en Tuin ders een eenheid in de K.N.B.T.B. van 80.000 aangeslotenen. Van die 80.000 zijn er 34.000 lid van de N.C.B., 16.000 van de L.L.T.B. Limburg, 17500 van de A.B.T.B. aartsbisdom en 12500 van de L.T.B. De L.T.B. bracht een groot aantal jaren het algemeen voorzitterschap van de K.N.B.T.B., de heer Groen is voorzitter van tuin- bouwvakbond van de K.N.B.T.B., de heer Giesen voorzitter van de akker- •bouwsectie en de heer Elders voor zitter van de sectie bloemkwekers, allen mensen van de L.T.B. Spreker benadrukte het feit, dat de K.N.B.T.B. een statutenwijziging heeft aangekon digd, waarbij vooral de zuidelijk ge westen aandringen op het laten ver vallen van het hoofdbestuur. De L.T.B. gaat met een dergelijke wijziging van de structuur niet ac- coord en wenst vooralsnog de grote maatschappelijke en organisatorische beleidskwesties niet in handen te leg gen van een klein dagelijks bestuur, maar van een zo breed mogelijk be leidsteam, het hoofdbestuur. Naar binnen is de verhouding met de organisaties in de andere gewes- ZETEL-KWE8TIE IN AMSTERDAMS GEMEENTERAAD. Er is in KA.B.-kringen te Amster dam beroering ontstaan over de op volging van wijlen de heer Th. de Groot in de hoofdstedelijke gemeente raad. Het kringbestuur van de K.V.P. heeft als nieuw raadslid aangewezen de als nummer 13 op de lijst voorko mende drs. J. M. A. H. Damoiseaux, directeur van het Interparochieel So ciaal Charitatief Centrum. De heer De Groot had. evenals thans nog de heren Steinmetz, wethouder van so ciale zaken en J. Korthagen, als ar beidersafgevaardigde zitting in de raad. Nu de vrijgekomen zetel niet opnieuw door een specifieke K.A. B.-er is bezet, heeft de enige verte genwoordiger van de katholieke ar beiders in het kringbestuur van de K.V.P., de heer W. A. M. Oorthuizen, gemeend aan zijn verontwaardiging lucht te moeten geven door zijn man daat hij was tweede penningmees ter ter beschikking te stellen. De heer Oorthuizen, die voorzitter is van de hoofdstedelijke K.A.B., heeft dit besluit waarvan hij per brief mededeling heeft gedar.n, genomen, omdat volgens hem het kringbestuur inconsequent ls geweest bij de ver vulling van de vacature. In de Pro vinciale Staten, waarin de heer De Groot als raadslid zitting had, is als zijn opvolger benoemd, de heer H. O. Deuqu. de nieuwe K.V.P.-fractielei der, dus weer een raadslid. Deze gang van zaken had, aldus de heer Oorthuizen, ook gevolgd moeten wor den bij de vrijgekomen raadszetel, die een K.A.B.-zetel was en die dus, zoals gebruikelijk, door een K.A.B.-er had moeten worden ingenomen. Dit is niet gebeurd en omdat de K.A.B.- vertegenwoordiging in de raad z.i. hiermede is geschaad, is de heer Oort huizen afgetreden. Hij en met hem natuurlijk zijn organisatie hadden graag de heer Th. Rossen, die ergens onderaan op de lijst voorkomt, benoemd gezien. Het kringbestuur heeft echter drs. Damoiseaux aangewezen, die, zoals gezegd, no. 13 was. Nummer 9, de eerst in aanmerking komende, name lijk mr. E. Elsenburg, voorzitter van Katholiek Amsterdam", bedankte. Dan volgde de heer Van Kaam, een arbeidersvertegenwoordiger, die ech ter niet meer in aanmerking kwam omdat hij zijn domicilie niet meer in Amsterdam heeft, en mevrouw Koer sen en de heer J. Peters, twee mid denstanders, die van hun benoeming schijnen te hebben afgezien, kwam no. 13 drs Damoiseaux, die de benoe ming wel aanvaardde. Dat het kring bestuur zeker de meerderheid de candidatuur van drs. Damoiseaux ondersteunde, is begijpelijk omdat met diens intrede in de raad de frac tie een opvallende versterking zou krijgen (Msb.). ten heel goed en in een goede sfeer worden de grote kwesties met elkan der besproken en opgelost. Naar bui- ten is het grote werk van de Lande lijke Bond de laatste jaren geweest in richting van het Landbouwschap. Gewestelijk is de L.T.B. de grootste Landbouworganisatie met naast zich de H.M. v. L. 10.000 leden en de C.B. T.B., die nimmer met zijn ledental te voorschijn komt, doch volgens spre ker 5000 leden telt. Met nadruk stelde spreker, dat het de C.B.T.B. voor gezegd moet zijn, dat het niet langer opgaat om te blij ven aanleunen tegen het werk van de grotere organisaties en bij elke vertegenwoordiging in diverse orga nen gelijk op te blijven delen. Organlsatorich ligt de activiteit van de L.T.B. op het ogenblik vooral bij de instelling van de gewestelijke schappen. Met voldoening constateer de spreker, dat er met de Landarbei ders heel goed te werken ls en dat er meer een klimaat van begrijpen aan het groeien is. Grootse taak van de L.T.B. De Algemeen voorzitter van de L.T.B., de heer Kampschoër, nam het betoog van de heer Vermeulen over en schetste de taak van de L.T.B. bij de wetgeving van het Landbouw schap. Hij noemde deze jaren histo risch voor de Landbouw, daar deze nu is gaan beschikken over organen met een eigen bevoegdheid. Met groot enthousiasme liet spreker zien wat er zoals de laatste jaren gegroeid is in de L.T.B. Er staat een flinke jon ge boerehbeweging waarvan het gro te nut zich nu al begint af te tekenen. Er komt een jonge boerinnen- en tuindersmeisjesbeweging, waartoe de bisschop onlangs besloten heeft. Aan de vorming van de oudere boerein en tuindersvrouw wordt aandacht be steed. De onderwijsvereniging van de L.T.B. vor een laatste de LTB is de laatste tijd gegroeid. Het aantal scholen is uitgebreid en deze heeft de L.T.B. voor een twee tal gebieden nog verlangens. De eco nomische instellingen verheugen zich in een gestadige groei. Het Boek- houdbureau van de L.T.B. gaat zich meer instellen op de economische voorlichting aan de aangeslotenen. De Centrale Coöperatie van de L.T.B. ligt nu in eigen handen en is losgekomen voor een fabelachtige prijs uit handen van de Centrale Coöperaieve Boerenleenbank te Eind hoven. Er waoht ons echter nog een zeer grote taak. De basis nu gelegd zal breder worden. De fase van uit bouw is gekomen en daarom doen wij als hoofdbestuur een beroep on onze plaatselijke bestuurders om mee te helpen, aldus de voorzitter. Met élan behandelde hij de activi teiten van de L.TJB. bij de emigratie. De L.T.B. gaf aan de aanpak van emi gratie de grote stoot en deze stoot is zegenrijk geweest. Ook in de toe komst zullen we aandacht moeten blijven besteden aan de emigratie, Spreker blijft voostander van het verplaatsen naar andere landen van vele agrarische jongeren, daar ze dan blijven ln een eigen sociaal milieu. Ondanks het feit, dat Nederland thans een gespannen arbeidsmarkt heeft, ls het noodzakelijk aandacht te blij ven besteden aan de emigratie, daar nog zeer veel boerenzoons niet ge plaatst kunnen worden in eigen land. Langdurig stond spreker stil bij het voor de boeren en tuinders grote S.E.R. OVER „VERGETEN GROEPEN". Aanknopende aan bij de S.E.R. be staande voornemens om het vraag stuk der „vergeten groepen" in studie te nemen, heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid in een brief aan de Sociaal Economische Raad verzocht hem advies uit te brengen over dit vraagstuk. Afge zien van een zeer globale cijfermatige benadering, opgesteld door het Cen trale Planbureau, is niet bekend hoe veel personen tot de z.g. „vergeten groepen" moeten worden gerekend, noch in welke omstandigheden zij verkeren. Zelfs bestaat geen alge meen aanvaard criterium voor de beantwoording van de vraag welke categorieën van onze bevolking tot de vergeten groepen gerekend zou den moeten worden. Eerst wanneer over deze vraag een zekere mate van overeenstemming bestaat, kan worden overwogen Of het nodig en mogelijk is bepaalde maatregelen ten behoeve van de „vergeten gróeper»" te nemen. De minister heeft aan de S.E.R. verzocht deze vraagstukken in het door de raad in te stellen onder zoek te betrekken en hem terzake van advies te dienen. SNOEK GEVANGEN MET KLEUR VAN GOUDVIS. De heer J. H. Weyer te Nieuw Bui- nen heeft een snoek gevangen van 30 cm. lengte. Het dier had de kleur van een goudvis, hetgeen een grote bijzonderheid is. De heer Weyer heeft hem geschonken aan het Noorder dierenpark te Emmen, waar hij via een aquarium in een melkbus aan kwam. Jammer genoeg heeft het dier het verwisselen van water niet kun nen doorstaan, zodat het enkele uren na aankomst is gestorven. kwaad van de grondonteigeningen. Door het hoofdbestuur werd aan deze materie zeer veel aandacht be steed en het resultaat daarvan is, dat er een speciale dienst in het leven werd geroepen, welke dienst voor de gedupeerden heilzaam werk heeft verricht. Hard zal moeten worden gewerkt, dat andere bevolkingsgroepen er van overtuigd raken, dat goede gronden dienen te worden gespaard voor de landbouw, de basis waar alles op staat. De L.T.B. zal alles doen om in deze meer wettelijke zekerheden te krij gen voor de Landbouw in het alge meen en voor de gedupeerden in het bijzonder. Het moet en het zal uit we zen met de tactiek van verschillende diensten om de zittende pachter maar rustig te laten uitzitten en hem als het ware maar gewoon zonder brood op straat sturen. Dit is een onge wenste toestand waaraan, volgens spreker, een einde dient te worden gemaakt. Uit de reactie bleek, dat het be toog van de voorzitter de volle in stemming van de aanwezigen en het beleid van het hoofdbestuur werd goedgekeurd. Direct na deze uiteenzetting wa ren het de heren v. d. Hulst, Voor schoten, van Rijn, Langeraar, v. d. Kroft, Alphen aan den Rijn en v. d. Salm, Zoeterwoude, die critische vra gen stelden aan de algemeen voorzit ter van de L.T.B. en tot hun genoe gen goed werden beantwoord. Zit het financieel wel goed? Deze vraag domineerde wel tijdens de bespreking van de vele voorstel len, welke nadien werden behandeld. Gelijk met de voorstellen over de melkprijs waarbij bijkans alle af delingen om verhoging hadden ver zocht, de standaardisatie af te schaf fen kwam het hele prijsbeleid op tafel. Langdurig werd van gedachten ge wisseld en een klein moment leek het, dat de vergadering wat onrustig zou gaan verlopen. Over het algemeen werd geconsta teerd, dat waar er in den lande spra ke is van een „super-hoogconjunc tuur" de veehouders zeker niet delen in die hoogconjunctuur. Gesteld werd dan ook, dat er eens vergelij kende cijfers dienden te komen om trent de aanwending van kapitaal en arbeid in de industrie en landbouw met daarbij de resultaten van ar- beids- en geldelijke inspanning. Ondanks het feit, dat wij spraken van een onrust onder de boeren moet ons van het hart, dat in de vergade ring zeer sterk domineerde het on derzoeken naai' eigen fouten en ge breken. De heer Jos Wesselingh was het die stelde, dat we eerst in eigen harte moeten kijken om te zien of wij als boerenstand het Nederlandse volk wel dienen om op de juiste manier de door God geleende goederen te behartigen. Op een zeer deskundige, wijze zette hij aan de hand van het L.E.I.-rapport de prijsberekeningen van de melk uiteen. Over en weer werd met hem van gedachten gewis seld en steeds bleek weer, dat het toch zo moeilijk is om zonder studie te oordelen over de prijsberekenin gen in de landbouw. Sterk bleek het verschil van de kostprijs van de melk te zijn tussen de gebieden Groningen, Friesland, Noord-Holland en Zuid-Holland. Het bleek, dat de Zuid-Hollandse boer het hardste werkte doch het minste ver diende. Ook bleek, dat de veebezet ting in Zuid-Holland hoger was dan in de andere z.g. betere gebieden. Na een zeer uitvoerige gedachten- wisseling kwam de heer Wesselingh tot de ontdekking, dat er aan de be drijfsvoering hier in het Westen nog al het een en ander mankeert. Even wel meende hij, dat ondanks dat toch nog gesproken kon worden van een achteraan komen van de veehouderij in de natione hoogconjunctuur. Met klem stelde hij dan ook, dat met in achtname van de export een beleid gevoerd moet worden, dat de veehou derij in gelijke porties zal doen delen in de welvaart. Als conclusie werd gesteld, dat de kring Leiden aan het hoofdbestuur, in de grote algemene vergadering, zal voorstellen: 1. dat in gebieden waar de melk het hoofdproduct is het hoofdbestuur streeft naar een redelijke prijs, wel ke evenwichtig is in het kader van de welvaart; 2. dat het verschil in producen tenprijs en consumptieprijs drastisch dient te worden genivelleerd; 3. dat niet alleen rekening dient te worden gehouden met het vetge halte. maar ook met andere waarden in de melk; 4. dat in gebieden, welke achter blijven in de kostprijs een onderzoek wordt ingesteld en aandacht gaat worden besteed aan de bedrijfsvoe ring, ruil en herverkaveling en aan het credietwezen. Na deze zeer grote kluif kwamen tal van voorstellen ter tafel met een ander karakter. Aangenomen werden de voorstellen: tot het aansluiten van aide boerde rijen aan water, lioht en telefoon vol gens de gewone tarieven het handhaven van de zaaizaadre geling; de verplichting tot het inenten van jongvee tegen abortus; het niet veranderen van de situa tie omtrent de diergeneeskunde; het laten vervallen van de wacht- dagen tijdens ziekten van arbeiders: het streven naar het aanstellen van meer katholieken ln openbare func ties: de kosten voor de controlestations te laten betalen door de overheid en niet door de boeren, daar hier sprake is van een algemeen volksbelang; een betere voorlichting ten aanzien van de ruil en herverkaveling; grotere soepelheid bij de invorde ring van de belastingen; voor pasbeginnede boeren de eer ste vijf jaren een belastingvrije winst de heffingen voor het egalisatie fonds te snreiden over die takken te wiens laste deze heffingen geheven worden; de C.M.C. tot orde te roepen inzake de act'e tot het verzekeren voor de oude, daar de C.M.C. een afzetcoöpe- rat»e is en <?een sociale instelling; de plaatsing in de N.O.P. mogelijk te maken voor grote gezinnen; de regeling van het Landbouwschap inzake het houden van varkens voor de heffing te veranderen; een vTagenrubriek in te lassen in het goede blad „Boer en Tuinder. Zes voorstellen werden niet ont vankelijk verklaard, terwijl nog een aantal voorstellen voor afhandeling in de kring werden aanvaard. Het allerlaatste voorstel vermelden wij even, daar de vergadering, van wege het passeren van twee uur, ging verlopen. De heer Boere uit Al phen aan den Rijn wees op de drukke bedoening van alle afgevaardigden omtrent het materiële. Hij typeerde het ideële en brak een lans voor een retraite. Besloten werd, dat de kring Leiden een eigen retraite in het leven zal roepen en bovendien, dat er vier vor mingsavonden komen voor de be stuurders van de afdelingen. De voor zitter sloot de vergadering met een hartelijk woord van dank met de be lofte om de niet afgewerkte agenda irf een nieuwe vergadering voort te zet tenè Met de christelijke groet was het einde van deze zeer goede en belang rijke vergadering er. a. Een klein wondje, waar vuil in i5c\ komt kan een ernstige verzwe- i/ ring veroorzaken. Gebruik daar om bij elke verwonding: (Advertentie). KATWIJK K.R.B. De Katwijkse Reddings brigade vergaderde in de UNI-zaal, voornamelijk ter bespreking van ge beurlijkheden in het badseizoen 1954 en als gevolg daarvan kwam ter ta fel de verzorging van het materiaal Vervolgens werd aandacht besteed aan de zwemopleidingen met daaraan verbonden de zwemopleiding in de Overdekte te Leiden. Het winterwerk vroeg veel aandacht en menige wenk werd gegeven en ter harte genomen. Geboren: Dingena Th. M. dr van C. N. van Schie en A. A. G. Duindam Gijsbert Bastiaan zn van W. Ouwe hand en C. Klok; Marijtje Mensje dr van S. Sneijders en P. Haasnoot; Cornelis zn van M. van Duyvenvoor- de en L. Remmerzwaal; Gerda dr van G. van Duyn en M. Souverijn; Pieter zn van M. Ouwehand en E. Aande- wiel; Tina dr van P. van Duyven voorde en J. van Beelen. Ondertrouwd: H. Berkhejj en N. v. Rijn; H. van Beelen en J. G. van Duyvenvoorde; D. Tonkelaar en C. A. van der Vlugt; M. Spiering en G. Poot; K. Guyt en A. Guyt; L. van Rhyn en M. Guyt; J. de Vreugd en A. Vooys; J. van Booren en M. K. Dubbeldam; J. van der Plas en E. Klinkenberg. Getrouwd: A. van der Plas en A. van Rijn; J. A. Schaddee en L. Oos tenrijk; A. Vrolijk en C. S. R. Mc Kenzie. Overleden: L. Dubbelaar 75 jr echt- gen. van M. Ouwehand; J. van der Plas 75 jr echtgen. van H. v. d. Does Nieuw raadhuis op terrein Blokland? De gemeentebegroting 1955 van Lise is sluitend, doch hiervoor heeft men een bedrag van f 100.000,moe ten putten uit het reservepotje ge vormd van de batige saldi van de ge wone dienst van vorige dienstjaren. B. en W. verheugen zich er over te kunnen mededelen, dat van het In stituut van Stad en Landschap, als uitvloeisel van de gegeven opdracht tot het samenstellen van een nieuw uitbreidingsplan, een ontwerprege ling voor de bebouwde kom en een gedetailleerd concept-uitbreidings plan voor het zgn. terrein Blokhuis is ontvangen, dat reeds door de Com missie ad hoe wordt bestudeerd. Zij hopen dat spoedig ook voor andere onderdelen der gemeente de plannen gereed zullen komen. Nieuw raadhuis. De eventuele stichting van een nieuw raadhuis dient ongetwijfeld in het kader van het nieuwe uitbrei dingsplan te worden bezien. Bij de bespreking van het vraagstuk van de reorganisatie van de gasfabriek is er door de voorzitter van het college van B. en W. al op gewezen, dat, in overleg met de commissie ad hoc, in het zgn. Blokhuis een nieuw raadhuis is geprojecteerd. Het Instituut voor Stad en Landschap heeft zich keurig van deze taak gekweten en naar de mening van het college een geslaagde oplossing gevonden. En door de plaatsbepaling van het nieuwe raad huis èn door de algemene opzet namelijk de conceptie van 'n nieuwe dorpskern daar ter plaatse in dit project zo dominerend ingetekend, dat openlegging van het terrein Blok huis noodzakelijkerwijs allereerst antwoord vergt op de vraag, of er een nieuw raadhuis in dat deel van de gemeente zal komen. B. en W. achten het gewenst dit nog eens met nadruk te stellen en het is ook ur gent, dat de raad thans reeds een be ginsel-uitspraak doet aangaande de vraag of binnen afzienbare tijd derhalve binnen de tijd waarvoor een uitbreidingsplan normaliter wordt opgezet een nieuw raadhuis dient te worden gesticht. Indien deze vraag ontkennend zou worden beantwoord, kan het concept- uitbreidingsplan terrein Blokhuis gevoegelijk zonder meer naar de ontwerper worden teruggewezen als onbrxiikbaar. Indien de beslissing daarentegen anders uitvalt, is de door de ontwerper gekozen plaats naar de mening van B. en W. de meest ver kieslijke. In het laatste geval zou de raad kunnen besluiten het college van B. en W. te verzoeken, om in de loop van het volgend jaar nader van ad vies te dienen omtrent de vraag, welke methode dient te worden ge volgd, om binnen een tijdsbestek van enkele jaren een plan voor een woningen tegenover nieuw raadhuis te verkrijgen, waarbij uiteraard de vraag onder ogen ware te zien, of een dergelijke opdracht aan één architect behoort te worden verstrekt dan wel, of het uitschrijven van een prijsvraag, waaraan ver schillende architecten kunnen deel nemen, aanbeveling verdient. Gezinszorg. Concrete mededelingen omtrent de stichting van een zweminrichting kunnen B. en W. helaas niet geven. Onlangs is er door hen al reeds op gewezen, dat zeer recent aan het be drijf van openb. werken opdracht is gegeven, in samenwerking met de Nederlandse Heide Maatschappij, een plan te maken voor een eenvoudig, doelmatig openluchtbad. Omtrent de plaats dient overleg te worden ge pleegd met het Instituut voor Stad' en Landschap. De gedachte aan de stichting van een natuurbad is los gelaten. Nadere mededelingen hier omtrent hopen B. en W. spoedig te kunnen doen. Op het gebied van de gezinsverzor ging is er wel een belangrijke ont wikkeling aanwijsbaar. Zoals reeds bekend is er een Protestants Chris telijke Commissie voor gezinszorg in het leven geroepen en van Rooms Katholieke zijde is reeds een sub sidie-aanvrage bij B. en W. ingeko men. Naast het gezinsverzorgings- werk zullen genoemde verenigingen ook het verlenen van gezinshulp ter hand nemen. Zeer binnenkort zullen hieromtrent voorstellen worden inge diend. Alhoewel hieraan financiële consequenties verbonden zullen zijn, achten B. en W. het werk, vooral uit maatschappelijk oogpunt, van on schatbare waarde en bij verwezenlij king van de plannen zal ongetwijfeld op betere wijze in deze sociale be hoefte kunnen worden voorzien dan in de tot voor kort nog bestaande or ganisatorische opzet mogelijk bleek. Woningbouw. De woningbouw blijft nog steeds de grootste zorg vragen. Uit een gege ven overzicht blijkt, dat in de no- oorlogse jaren in totaal 466 woningen zijn of nog worden gebouwd, waar van 338 woningwetwoningen. Ofschoon om de raad bekende rede nen gedurende de jaren 1953 en 1954 geen woningwetbouwplannen konden verwezenlijkt, blijkt uit de cijfers, dat, wat de na-oorlogse woningbouw aangaat, de verhouding tussen het aantal gebouwde c.q. in 1954 nog te bouwen middenstandswoningen en arbeiderswoningen ook als het rela tief grote contingent middenstands woningen van 1954 wordt medegeteld, nog steeds vrijwel klopt met de per centages, welke voor een gemeente als Lisse wenselijk kunnen worden geacht. Aangenomen kan worden, dat de feitelijke verhouding in de nieuw- bouwcijfers deze is: 350 arbeiders standswoningen, een deelverhouding dus aangevend van 3J/J1. Het verheugt B. en W. dat de adrnf nistratieve procedure om tot de bouw van de bekende 33 migratie-wonin gen te geraken vlot is afgewikkeld. V er keersv raagstuk. Voor het steeds dringender wor dende verkeersprobleem wordt de nodige aandacht gevraagd. Het ver keer op de rijksiveg neemt met de dag toe en zelfs op normale dagen ontstaan files, die met. moeite voor uitgaan. Deze weg is reeds belast met de maximum-capaciteit en dit wreekt zich in het bijzonder in de zgn. Keu- kenhoftijd. Dit probleem is in studie genomen en als oplossing zien B. en W. slechts één mogelijkheid, namelijk dat zo spoedig mogelijk een westelijke om- leidingsweg tot stand komt, waar door tevens het parkeervraagstuk zou kunnen worden opgelost. Met de verwezenlijking van dit plan zijn evenwel grote bedragen gemoeid. Daar het hier een aangelegenheid be treft, welke van veel wijder strek king is dan het locale belang, staan B. en W. op het standpunt, dat zeker niet van de gemeente mag worden verlangd de kosten geheel voor haar rekening te nemen en ligt het dan ook in het voornemen van B. en W. hieromtrent onderhandelingen op hoog niveau aan te knopen. In hun beschouwing betrekken B. en W. ook de plantsoenen, welke zwaar drukken op het gemeentelijk budget, zodat zij voor het jaar 1955 dezelfde cijfers hebben aangehouden als voor het jaar 1954. B. en W. maken voorts melding van hun voorstel om ten aanzien van het kleuteronderwijs een aanmerke lijke verbeterde subsidieregeling in te voeren. De financiële nood, waarin de besturen van de kleuterscholen mede door het uitblijven van de wet telijke regeling terzake zijn komen te verkeren, is dermate dringend ge worden, dat het onverantwoord moet worden geacht een betere aan deze nood meer tegemoetkomende regeling van gemeentewege na te la ten. Het voorstel is tweeledig en wel le. om in de kosten van de nieuw bouw een jaarlijkse bijdrage te ver lenen, voor zover de kosten van nieuwe scholen een bedrag van 10.000,per lokaal te boven gaan en 2e. om in plaats van de thans geldende vergoeding per leerling een subsidie te verlenen ten bedrage van 2250,voor een bevoegd hoofd en tot een bedrag van 1750,voor een bevoegd leidster, een en ander 'naar een aantal krachten als door het leerlingenaantal wordt vereist. Economische toestand. B. en W. besluiten hun bespreking van enige belangrijke punten van het gemeentelijk beleid met enkele op- merkingen over de algemeen econo-1 mische toestand in de gemeente, wel- ke als gunstig kan worden betiteld. -Doordat de gemeente, wat haar in- 106 midden- komsten betreft, practisch geheel af-1 NOORD WIJK Kath. Middenstand. Ter ope ning van het winterseizoen hield de Kath. Middenstandsvereniging een goed bezochte bijeenkomst in café Flora onder voorzitterschap van de heer M. Sedelaar. Voor het komende seizoen deed deze reeds nu een beroep op alle le den hun financiële en morele steun te verlenen en actief te zijn bij alles wat wordt ondernomen in het be lang'van de Middenstand. Na de uit gebreide notulen verkreeg mevr. Steyger-Asperslagh het woord, die een uiteenzetting gaf over het nut en de noodzakelijkheid van 't angst- vrij en goed spreken in onze moderne tijd, omdat het gesproken woord het machtigste wapen van de mens is. Een aangename doch wat langdurige discussie ontstond over dit onder werp met het gevolg dat staande de vergadering zich een zestal voor de cursus, welke in Januari zal aanvan gen, opgaf, terwijl nog contact met enkele andere organisaties zal wor den gezocht om deze cursus te com pleteren. Een schrijven was ingeko men om medewerking voor het be zoeken van Middenstanders te Noordwijk a/zee ten dienste van het Uniformfonds van Excelsior. Hier aan zal medewerking worden ver- verleend. Ingekomen was een beschrijvings brief van de Centrale Raadsvergade ring op 4 Nov. te Amsterdam. Daar heen werden afgevaardigd de heren S. W. Langelaan en H. Verkade. Mededeling werd gedaan, dat in September een één en tweejarige cursus was begonnen voor het Mid denstandsdiploma, waarvoor een gro te belangstelling bestaat. In overleg met de directeur van deze Handels avondschool, de heer F. de Lincel, zal thans nog een driejarige cursus worden geformeerd, Welke vooral voor jeugdige personen, die pas van de schoolbanken komen, van groot belang is, temeer omdat nu de exa menleeftijd gebracht is op 16 jaar. Opgaven hiervoor moeten echter de ze week nog geschieden bij de direc teur of het bestuur. Door de heer L. Th. Alkemade werd de toezegging gedaan, dat hij in de December-vergadering een cau serie zal houden over eenvoudige be drijfsadministratie. Belangstelling werd opgewekt voor de rayonbijeen komst voor Kath. Middenstandsvrou wen op 26 Oct. a.s. te Alphen a. d. Rijn; opgaven hiervoor kunnen wor den gedaan bij het bestuur voor 21 Oct. Een belangrijk punt vormde wel de bespreking over de viering van het veertigjarig bestaan der afd. Besloten werd in Januari dit te her denken in een plechtige H. Mis, ter wijl de verdere plannen van feest viering in handen werden gesteld van een feestcommissie. Nogmaals stond op de agenda vermeld, deel name aan de Stichting V.V.V.. Be sloten werd een omslag te heffen van 5.per lid voor 1955. Deze gelden kunnen tot 1 Nov. a.s. gestort worden op girorekening van de penningm. de heer H. C. Hoogeveen. Nadien zal over dit bedrag per kwi tantie worden beschikt. Hierna volg de sluiting van deze belangrijke en geanimeerde bijeenkomst. hankelijk is van de opbrengst der rijksbelastingen, weerspiegelt de gun stige gang van zaken in het bloem- bollenbedrijf zich helaas in het ge heel niet of althans in zeer geringe mate in het gemeentelijk inkomsten- peil. Het is ongetwijfeld te betreuren, dat het gebrek aan goede cultuur grond op het territoir van de ge meente steeds scherper vormen gaat aannemen, met als nadelig gevolg, dat de kwekers zich meer en meer gedwongen zullen zien hun bedrijven naar elders te verplaatsen, hetgeen uiteraard op de duur van nadelige invloed moet zijn op de werkgelegen heid in de nevenbedrijven.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2