Duinstreek Het 700-jarig Alkmaar gaf de jeugd een kans in „Sport en spel" Belasting motorvoertuigen opoud tarief' teruggebracht Kat-vis Hoge prijzen voor gladiolen op de eerste veilingen Bakkers contra wanbetalers L*TJB*ers hadden heel veel belangrijke dingen op 't hart SportvelJen, recreatieterrein en nog enkele andere grote werken Werk begint direct na de goedkeuring door GecL Staten LA.LrtDAG 9 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Geen snorren en geen historische optocht Gisteren zijn de Alkmaarse 8 Oc- toberfeesten gevierd, dit jaar ais Sluit stuk der herdenking van het 700-ja rig bestaan van de Victoriestad. Het feest was wel snor, maar de snorren zelf bleken hun diensten te hebben bewezen. Donderdagavond is het feest inge zet met een concert op het Waag- plein, van de vier plaatselijke mu ziekkorpsen en het rijdend carillon, bespeeld door de subt. griffier bij de Amsterdamse rechtbank, mr. Romke de Waard. Gistermorgen was het hoogtepunt, evenals in voorgaande jaren, de her denking van het ontzet van de stad. Op de oude stadswallen werd een krans gehecht aan het Victoriebeeld. De voorzitter van de 8 Octoberver- eniging „Alkmaar Ontzet", mr.- G. A. de Lange, sprak een herdenkingsre de uit waarin hij de nagedachtenis huldigde van de vele onbekende sol daten en burgers, die in 1873 de weg naar de vrijheid hebben bevochten. In de middag was er, inplaats van de traditnonele historische optocht, een optocht onder de titel „Sport en Spel". Des avonds werd een kerkconcert gegeven in de grote kerk, waarna de ontzetviering werd besloten door een groot vuurwerk. De feesten werden bijgewoond door besturen van de Leidse 3-Octoberver- eniging, de Groningse Vereniging voor Volksvermaken en het colle gium van het Leidse Studenten Corps. In de Millioenennota werd bekend gemaakt, dat het tarief van de Motor rijtuigen belasting por 1 September 1955 gebracht zal worden op het „oude" tarief van 1 September 1951. Na 16 September 1954 zal bij de aanschaffing van een jaarkaart reeds rekening gehouden worden met het nieuwe tarief. Door middel van een halfmaandelijkse verlaging brengt men het te betalen bedrag in overeen stemming met het tarief. Wie b/v. op 1 Dec. a.s. 'n jaarkaart koopt, betaalt 10 maanden belasting volgens het ta rief van 1 September 1954 en 2 maan den volgens dat van 1 September 1955. In onderstaande tabel vindt u de tarieven voor motorrijtuigen op meer dan 3 wielen, ingericht voor perso nenvervoer van niet meer dan 8 per sonen. Gewicht Tarief Nieuw tarief in kg. 1 Sopt, 1954 1 Spt. 1955. 700 91— 56— 800 104— 64— 900 118. H 72. 1000 133— 80— 1100 149. M 88— 1200 166— 96._ 1300 184— 104— 1400 203.— 112— 1500 223— 120— 160O 244— 128— 17O0 266— 136— 1800 288— 144— HILLEGOM JUBILEUM VAN DE 40-JARIGE K A B. LUISTERRIJK INGEZET. Toen Vrijdagavond de voorzitter van het feestcomité, de heer P. van Zijl, het 40-jarig bestaansfeest van de K.A.B. opende in de grote zaal van „Flora", die tot in de hoeken gevuld was. deed het hem bijzonder genoe gen tevens aanwezig te zien de heer L. de Vreeze met het koor van de St. Joseph-parochie en de R.K. Har monie „Crescendo". De heer Kortink, diocesaan voor zitter, begon met het bestuur en al len, die tot de K.A.B.-familie behoor den, geluk te wensen met het 40-jarig bestaan der afdeling. Veertig jaren geleden was de ka tholieke arbeiders beweging reeds op gang, aldus spr. Zij bestond toen al ruim 20 jaren en Willem Pastoors, roemrijker gedachtenis, was reeds in 1888 begonnen met in zijn R.K. Volks, bond de arbeiders bijeen te brengen. Spr. gaf een historisch overzicht over de groei van de arbeidersbeweging. In het tweede gedeelte van zijn re de gaf de heer Kortink aan, wat de katholieke arbeidersbeweging is ge worden. Er zijn geen 350.000 leden, die allemaal hun beste beentje voor zetten eri in alle opzichten hun plicht verstaan. De Bisschoppen zeggen het in hun Mandement zó: „het feit, dat zij door hun aanmelding tot lidmaat schap hebben getoond te willen be horen tot de katholieke beweging is een duidelijk antwoord op de vraag, waartoe zij willen behoren. De R.K. Harmonie zorgde voor de muzikale omlijsting van het tweede gedeelte en bewees op overtuigende wijze tot de klasse van de „Uitmun- tendheids"-corpsen te behoren. De heren van Lierop, v. d. Mey, Heemskerk, Forring en Van der Aar werden tot ereleden benoemd. De voorzitter der afdeling dankte na afloop allen die tot het welsla gen van deze eerste feestavond had den bijgedragen en in het bijzonder de ^iocesaan-voorzitter voor zijn prachtige rede. Werelddierendag of niet de katten in Alkmaar hebben hup extra aangezette snorren kunnen aflikken. Een Alkmaarse politie man heeft de schrik van zijn le ven gehad toen hij een winkel binnentrad, waar een tiental ha rige monsters zich onder oor verdovend gekrijs, met medene ming van zoveel mogelijk glib berige waar, naar buiten tracht ten te spoeden. De agent had een vreemd ge luid gehoord dat uit een viswin kel kwam. Toen hij merkte dat de deur op een kier stond, ging hij naar binnen. De nachtelijke snaarkrans van buurtkatten, die in de viswinkel een gastvrij on derdak hadden menen te mogen ontdekken, verbrak zijn eerste visronde en stoof onder het reeds bovenvermeld gekrijs de goede man tegemoet. Drie katten sprongen uit de étalage, waar zij de stapels bokkingen maar voor het klauwen hadden. KACHELS DUURDER. De fabrikanten van haarden en kachels, die zijn aangesloten bij de Nederlandsche Unie van Metaalgiete rijen en aanverwante bedrijven (Numab) hebben tijdens een dezer dagen te Utrecht gehouden vergade ring met algemene stemmen beslo ten, ten gevolge van de 6 procent loonsverhoging en andere prijsverho gend werkende factoren, de prijzen van haarden, haardkachels en kachels met ingang van 11 October met minimaal 5 procent te verhogen. De bekende schrijver F. Borde- wijk zal morgen te 's Gravenhags zijn 70ste verjaardag vieren; de auteur studeerde rechten te Leiden en is thans advocaat te Den Haag. De eerste goudreinette is giste ren in de veiling van Kapelle aan de man gebracht; de handel was niet bijzonder levendig en de prijs bleef 5 cent per kilo beneden die van het vorig jaar. Voor fabriekskwalitejten was meer belangstelling en daaraan zal dank zij de hagel wel vol daan kunnen worden. Twee windmolens zijn de laatste week uit het Friese plaatsje Edens verdwenen en daarmede neemt de ontluistering van het Nederlandse landschap ook in Friesland hand over hand toe. Het gladiolenseizoen begint zo langzamerhand obk weer aan te bre ken. Deze week zijn zowel in de bol lenstreek als in „De Noord", zoals de bollenmensen West-Friesland en de Anna Paulownapolder plegen te noemen, de eerste partijen op de vei lingen gebracht. En hoewel de aan voeren natuurlijk nog niet zo groot waren, lieten de exporteurs er geen twijfel aan bestaan, dat ze bereid zijn voor „dikke" knollen vriende lijke prijzen neer te tellen. Niet dat men dat doet uit pure ge negenheid voor de kwekers, maar omdat het aanbod van de grote ma ten waarlijk niet zo'n verbluffend grote vorm zal aannemen. Voor de kleinere maten werd dan ook waarlijk niet zo'n formidabele prijs gegeven. Anders werd het, wanneer men in zift twaalf en daar boven terecht kw'am. Zo zijn er nog veertienen van Sneeuwprinses ver kocht voor ruim 7,per 100, 12 14 van Acca Laurentia voor 6.70, terwijl 1012 van deze variëteit van de hand ging voor 3.50 of daarom trent per 100. Dikke knollen van Jo- han Seb. Bach veranderden van eige naar voor 6.per 100 en 1012 voor 3.80. Voor mooie twaalven van Vincent van Gogh werd zelfs nog ruim 8.besteed. Johann Strauss (12-op) draaide voor 5.60 en hoger, terwijl tienen van deze va riëteit een baas vonden voor f 3.20 en hoger. Mooie zware knollen van Clingendaal deden tot f 6.50, van Red Fox tot 6.60, van Leeuwenhorst idem, terwijl Allard Pierson tot 6. £ing. Picardy, een oud „werkpaard", dat eerst door alle mogelijke en on mogelijke ziekten uit de culturen dreigde te verdwijnen, maar door een consequent doorgevoerde selectie voor het sortiment behouden is ge boven 7.voor 1214 tot tegen 7.en voor 1012 tussen 3.50 en 4.20, Morning Kiss een soort die dit seizoen al zeer slecht gegroeid schijnt te zijn! ging van de hand voor hoge prijzen. Twaalven koers ten bijv. boven f 7.—, terwijl 1012 nog aan 5.50 kon komen. De rooicampagne is inmiddels nog piet beëindigd. Vooral op de klei is er nu natuurlijk geen sprake van op schieten. Als men echter zo links en rechts in de streek zijn oor eens te luisteren legt over de oogst, dan ver telt men u o.m. dat die over het al gemeen niet meevalt, maar dat er aan de andere kant waarlijk geen re den is om van een débacle te spre ken. We hopen er u volgende week méér over te vertellen. LISSE NIEUW KEUKENHOF-AFFICHE. Het nieuwe Keukenhof-affiche is deze week van de drukpersen geko men. Een affiche met natuurlijk! Jacoba van Beieren als de cen trale figuur. De schutsvrouwe van de Keukenhof, deze keer getooid met een ontwapendenide glimlach en een veelkleurige bos bolbloemen is door de ontwerper Guus Hens, vlot op het papier gezet. Op een grote zand kleurige landkaart lopen alle wegen naar één punt: Lisse. Een bijzonder geslaagd ontwerp, dat het zeker zal doen! NOORD WIJK Gemeenteraad. De raad van Noordwij k zal in openbare zitting bijeen komen op Donderdag 14 Oct. a.s. 's avonds te 8 uur. Op de agen da staat o.m. Toekenning van wezen- gelden. Aanvulling van de leverings voorwaarden voor electriciteit, gas Keelpijn (Angina) BijnhordfeAMr.ll FTTFNl (Advertentie). bleven, verkreeg voor veertienen en water. Verhuur van gronden in het Langeveld en diverse woningen. Wijziging van het contract van ver huur grond voor de kinderautoren- baan. Verkoop grond aan de St. Je- roensweg en Boerhaaveweg. Voor stel voor een beloop van de nieuwe Uitweg naar zee in Langeveld ter vervanging van de Halfwegse Schulpweg. Toetreding tot een ge meenschappelijke regeling met ge meenten uit de omgeving voor op richting van een centrale werkplaats voor minder valide arbeidskrachten. Crediet voor verbetering Bronsgees- terweg. Crediet voor trottoirs aan de v. Hardenbroek weg. Verhoging cre diet voor voltoooiing van de Pr. Bernhardstraat en de Jan v. Galen straat. Crediet voor brandblusvoor- zieningen in Noordwyk-binnen, Cre diet in verband met de doorlichting van de bevolking op t.b.c. Crediet voor uitbreiding van de rijwielbe waarplaats bij de openbare school. Aanbieding van de begrotingen voor de dienst 1955 en vorming van de afdelingen, M.S.V. Handbal. Het program-, ma voor morgen is als volgt: Da mes: Tempo 1—MSV 1; v. Nispen a MSV a. Heren: MSV 1Westlan- dia 2, aanvang 2 uur. SASSENHEIM Culturele avond. Als een uiting van dankbaarheid voor de hulp bij de watersnood bood het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan de bevolking van Sassenheim en om geving Vrijdagavond een culturele avond aan. Deze avond was georga niseerd in samenwerking met een speciaal opgericht Comité voor Cul turele Avonden, vertegenwoordigd door de heren burgemeester Jhr mr R. Sandberg van Boelens, P. M. Beije en K. Lanser. In de zaal van Hotel het „Bruine Paard" werden de in grote getale opgekomen Sas- senheimers, enkele boeiende films vertoond. Het rampjournaal „Vrien den in nood", een reportage over de dijkherstellingswerkzaamheden „Te gen tijd en getij", enige films over de Zuiderzeewerken en het in cul tuur brengen der Noordoostpolder. „Der Zee ontrukt". ZOETERMEER De bakkers van Zoetermeer en Benthuizen willen radicaal een eind maken aan het verkopen van brood op de „pof". Ze hebben daartoe wel zeer radicale maatregelen getroffen, Aan degenen, die een achterstand in de betaling hebben, zal door geen enkele bakker uit een dezer gemeen ten meer -brood geleverd worden, ook niet al wil men van nu af aan a contant kopen. Nog veertien dagen wordt de ge legenheid geboden de bestaande ach terstand aan te zuiveren. Na die tijd wordt beslist geen pardoen meer ge geven. Om aan alle listigheden het hoofd te bieden zal een lijst van wanbetalers worden aangelegd, dat door de bakkers onderling zal wor den uitgewisseld. De medische dienst wordt waar genomen door dokter J. H. N. de Bruyn en voor beide kruisverenigin gen door Zr. E. Jonker. ZOETERWOUDE De eerste vergadering in het sei zoen van de L.T.B. te Zoeterwoude kenmerkte zich door een grote be langstelling; de vergaderzaal van „Landzicht" was stampvol. De huidige positie van de organi satie, de grote reorganisatie, vraagt aandacht en steeds meer wordt be grepen, dat men de vraagstukken van de tijd moet kennen. Deze ongekende ingrijpende veran deringen dwingen tot medeleven en de voorzitter, de heer J. J. J. Noord man tekende in zijn openingsrede de feiten en de beslissingen die in de naaste toekomst zullen genomen moe ten worden zo scherp, dat iedere boer de overtuiging moet krijgen, dat elke vp" idering van zijn organisatie een bi asing geeft, waaraan hij zijn stem moet geven. Bij de behandeling van de ingeko men stukken en mededelingen kamt het organiseren van een melkma chine-cursus ter sprake. De voorzit ter van de L.T.B. stelt voor, dat deze cursus door de L.T.J. in samenwer king met de L.T.B. zal gegeven wor den. Staande de vergadering wordt de cursus volgeboekt. Het aantal les- avonden is 13, waarvan 2 avonden theoretisch, 10 practisch wordt ge werkt, mét tot slot een excursie. De besprekingen omtrent een cur sus in welsprekendheid heeft tot re sultaat, dat men het beter acht deze met de andere standsorganisaties te samen te organiseren en hieromtrent in overleg te treden met de Raad van Overleg. Op de aanbieding van de vertoning van een film van de Kali-Maatschap pij, zulks ter toelichting van het ontstaan van de z.g. kopziekte van koeien, wordt niet ingegaan, omdat men 'n eenzijdige voorlichting vreest. De heer Q. H. Onderwater stelt voor de dierenarts N. Commandeur, die 'n speciale studie van deze ziekte heeft gemaakt, een lezing te laten hou den en de mogelijkheid te bezien op dezelfde avond genoemde film te la ten draaien. Grieven. Bij de mededeling omtrent de hui dige loonstandaard komen ernstige grieven naar voren over het te laat bekend worden van de nieuwe lonen. Deze normen zijn bij de werknemers veel vroeger bekend en het is af te keuren dat van terugwerkende kracht moet betaald worden, zoals nu per 20 Augustus is gebeurd. Krachtig zal bij het Hoofdbestuur aangedrongen worden, dat ook de werkgevers we ten hoe laat het is. In dit verband wordt gesproken WASSENAAR Gedurende het a.s. week-end kan men zich voor medische hulp in spoedgevajlen wenden tot de artsen M. de Haan, Lange Kerkdam 56, tel. 2501 en dr. H. D. Boer, Wittenburger- weg 188, tel. 9124. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag wordt de apo- thkersdienst des avonds, des nachts en Zondags waargenomen door Apo theek O. A. Slingelenberg, Rijks straatweg 729, tel. 9142. Gemeeuteraad Voorschoten Voorschoten krijgt 4 sportvelden en een recreatieterrein, een rioolzui veringsinstallatie en een wandelpad en last but not least een algemene begraafplaats. Al deze belangrijke on derwerpen waren gisteravond in de raad het onderwerp van gesprek. Heel veel behoefde er niet over ge zegd te worden. De meeste onderwer pen werden met vreugde begroet. Slechts één enkél onderwerp en dat was de rioolzuiveringsinstallatie, werd eerst uitvoerig besproken. De raad was niet geheel voltallig. Afwezig was alleen de heer J. H. vani Eist. De heer Korthals informeerde al gelijk, toen het eerste onderwerp van de agenda in behandeling kwam en dat was de aankoop van grond van de heer W. A. A. J. Baron Schim- melpennihck van der Oye, of niet te gelijk de eerste vier punten in be handeling konden worden genomen, daar dezen toch in één verband moes ten worden gezien. De voorzitter had hiertegen geen bezwaar. Zo werd dus aan de Orde gesteld de aankoop van grond bestemd voor de aanleg van een algemene begraafplaats en een wandelpad. De aanleg van de alge mene begraafplaats, de aanleg van een wandelpad en het aanleggen van een sportterreinencomplex annex re creatieterrein. Het is immers de be doeling al deze werken in eens uit te voeren en dan gecombineerd. Het zijn inderdaad kapitale uitgaven, die hiermede gemoeid zijn. De alg. be- begraafplaats gaat kosten 350.150. Het wandelpad 17.255 en de sport velden 246.446. Thans waren de le den van de raad in de gelegenheid op al deze onderwerpen hun mening te zeggen. Raad verheugd. Namens de V.V.D. sprak de heer Korthals. Namens de K.V.P. de heer Fortanier, namens de Prot. Chr. frac tie de heer van Oosten en namens de P.v.d.A. de heer Pels. Alle sprekers spraken hun dank uit, dat deze on derwerpen thans aan de orde konden worden gesteld. Het waren wensen van alle fracties. Alleen Op de On derdelen werden enige nadere inlich tingen gevraagd. Zo informeerde de heer Korthals eerstens naar de fi- nantiële consequenties voor de ge meente. Hij vond het jammer, dat hij geen nota of overzicht had van de kapitaalswerken. Hij deed de sugges tie de burgerij in te schakelen en dan speciaal de besturen van de sportver enigingen bij het beheer van de sportvelden. Spr. dacht aan de mo gelijkheid van een stichting. De heer Fortanier was de mening toegedaan het wandelpad ook te bestemmen als fietspad. De meningen van de an dere raadsleden waren daartegen. In deze stond hij alleen. Er is fietsgele- genheid genoeg in Voorschoten, doch aan wandelpaden gebrek. Verder was spreker verheugd over het voorstel en kon de jeugd van Voorschoten er mede feliciteren. Hij was de mening toegedaan, dat het aantal sportbe oefenaars ter plaatse de inrichting van 6 sportvelden wettigt. Persoonlijk vond hij het jammer, dat door de aanleg van een sportveldencomplex de clubgeest en de saamhorigheid op de achtergrond geraakt, want het werken voor eigen terrein en het on derhouden schiep een band, maar dit kan moeilijk tnders. Vervolgens in formeerde spreker anar de opleve ringstermijn. Verantwoord. De heer van Oosten, sprekende na mens de Prot. Chr. fractie, betuig de ook de volledige instemming met de voorstellen. Ook zijn fractie wens te uitsluitend een wandelpad. Het aanleggen van wandelpaden kost geld, doch voor het terugwinnen van verloren gegane schoonheid is dat wel verantwoord. Wethouder Dekker bracht op zijn beurt dank voor de woorden van lof het college toegezwaaid en hij bracht deze over aan de ambtenaren, die de plannen hebben uitgewerkt. Op de vraag of vier sportvelden voldoende zijn antwoordde de wethouder, dat de sportverenigingen er mee accoord gaan, dat er voorlopig vier velden komen. Bovendien blijft het SVLV terrein voorlopig gehandhaafd. Mocht er in de toekomst behoefte bestaan aan meerdere velden, dan kan dit opnieuw aan de orde gesteld worden. Wanneer het plan verwerkelijkt kan worden hangt af van de goedkeuring van Gedeputeerde Staten; komt dit, dan kan er direct aan begonnen wor den en zonder vorst zal het werk 17 weken vorderen. Daarna worden de voorstellen z.h.st. aangenomen stelde de raad de benodigde credieten beschikbaar. Rioolwaterzuiveringsinltallatie. Daarna kwam aan de orde het voor stel van de rioolzuiveringsinstallatie. Dit voorstel bleek in de commissie voor openbare werken reeds door en door besproken te zijn. De heer Van der Hulst was zich in deze kwestie terdege bewust van zijn functie als raadslid. Hij voelde zich gedrongen zijn, stem aan dit voorstel te motive ren. Hem was ter ore gekomen, dat het Hoogheemraadschap van Rijn land in deze kwestie er toe was over gegaan een commissie te benoemen. Spr. stelde Leiden als voorbeeld. Ook daar was geen installatie aanwezig. Spr. stelde voor dit voorstel terug te nemen, het van de agenda af te voe ren en laat eerst de commissie van Rijnland een rapport indienen om het daarna nog eens in studie te nemen. De heer Korthals noemde zich even eens als de heer Van der Hulst geen man van wetenschap of praktijk op dit gebied, maar er zijn aanwijsbare feiten. Zo noemde hij een document van het Rijksseruminstituut, waaruit bleek, dat het water van de Korte Vliet ongeschikt is als drinkwater zowel voor de mens als voor het vee. Wij mogen dit ernstige probleem niet uit de weg gaan. De heer Pels stond zonder enig voorbehoud achter het voorstel van B, en W. Het is een plan, dat de volksgezondheid raakt en dit pro bleem is deskundig bestudeerd. De heer Van Oosten deelde mede, dat ook zijn fractie zich had beraden over het voorstel. Het lijkt hun frac tie niet verantwoord het langer uit te stellen. De voorzitter en wethou der Dekker zetten daarna uiteen, dat dit probleem gezien moet worden als iets van de eerste orde. Aangenomen. En toen verklaard werd, dat de technische kant van dit vraagstuk reeds door de Commissie van Rijn land was bekeken en goed bevonden en dat er alleen nog verschil van mening was over de beheersvorm en dat er voldoende overleg was ge weest met Rijnland en de provincie, toen gaf ook de heer Van der Hulst zich gewonnen. Het voorstel werd daarna z.h. st. aangenomen. Wethou der Dekker merkte nog op, dat hij het juist op hoge prijs stelde, dat de heer Van der Hulst in de Commissie van Openbare Werken zitting heeft. Ook aan de uitbreiding van de Ds. Fortgensschool met 2 lokalen zal de raad haar medewerking verlenen. De heer Korthals vroeg aangaande dit voorstel eerst enige nadere inlichtin gen. Wethouder Schrama gaf de no dige opheldering en daarna werd het voorstel z. h. st. aangenomen. Bij de rondvraag informeerde heer Van Oosten, dat hij het op prijs zou stellen wanneer de wethouder van Openbare Werken enige nadere inlichtingen kon geven over de bouw- kasspaarwoningen, waarop de heer Dekker meedeelde, dat de annonce reeds in de bladen was gepubliceerd en dat de besteding binnenkort zal plaats hebben. De Rijkspremie is in October te verwachten en dan kan er mogelijk als de besteding vlot ver loopt in November aan begonnen worden. De medische Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit week einde waargenomen door dr. Th. J. Thies, Leidseweg 51, tel. 2520. De dienstdoende zuster is zuster K. A. van Driel (Or. Groene Kruis), Ge zondheidscentrum, tel. 2177. over de kostprijs van de melk. Steeds komt de venrekening van de hogere lonen en onkosten achteraan. Breed voerige beschouwingen worden ge wijd aan de hogere eisen van vetge halte, die nu practisch een verlaging van de prijs van het product wordt genoemd. Over deze aangelegenheid zal het bestuur voorstellen indienen voor de Vakgroepvergadering. Het voor hoge prijzen wegkopen van het stro, waardoor het niet meer mogelijk is de koeien ter verkrijging van het praedicaat op stro te stallen zal ook als een grief naar voren ge* bracht worden. Bij de besprekingen van de voor stellen geeft de voorzitter van het district, de heer G. P. van Leeuwen, telkens inlichtingen omtrent stand van zaken. De heer J. Moerkerk stelt bij de vele grieven voor te vragen het he melwater op een tijd te laten vallen die voor de bedrijven beter schikt!!! Grote hilariteit. Er zal ook sterk aangedrongen worden de kapitalen verkregen in egalisatiefondsen terug te laten vloeien in de belangen van de vee houderij. Het komt voor dat gelden door de veehouders betaald, bij de akkerbouw terecht komen. Aangedrongen wordt op meer vak mensen in de commissies te benoemen en de vergadering toont zich zeer ge- ergerd 'door de invoering van tapte melk uit België, die met toevoeging van room tot consumptiemelk wordt gemaakt. Breedvoerig wordt gesproken over de grote verschillen tussen de con sumptie-prijs en productie-prijs en men vindt de tussenwinst te hoog. Hierbij wordt de C.M.C. in de ge sprekken opgenomen. Concurrerend optreden is daarbij niet mogelijk, omdat alle onkosten enz. geregeld en vastgesteld worden. Er zal Ook op de Vakgroepverga dering aangedrongen worden de ka tholieke boeren meer kans te geven voor het verkrijgen van een bedrijf in de nieuwe polders. De katholieke boeren zijn door hun grote gezinnen veelal minder ka pitaalkrachtig en kunnen niet aan bod komen., omdat zij de kapitalen voor een bedrijf niet kunnen four neren. Na de pauze wordt aan de orde gesteld: het Landbouwschap. De voorzitter brengt de contributie-hef fing regeling voor alle bedrijfschap pen van het gehele land ter tafel. Veel wordt gesproken over de wij ziging die gebracht wordt door de bepaling dat niet de kadastrale maat van het land maar het gemeten pro ductieland zal gelden voor de verre kening van de heffing. Deze heffing valt de leden mee. Schande voor de boeren. Bij de bespreking van de contribu tie van de L.T.B. noemt een der le den het een schande voor de boeren zo armoedig de Bond gehuisvest is. Wachtenden moeten op de trap gaan zitten enz. enz. De districtsvoorzitter zal deze op merking aangrijpen om voorstellen tot hogere contributie te komen. De Bond kon zich met de huidige finan ciering geen grote uitgaven voor een behoorlijk bureau veroorloven. Er komen uit de vergadering ern stige bezwaren tegen de ingewikkel de administratieve rompslomp voor de contributieheffing. De voorzitter geeft ook een ver gelijking met de heffingen die voor de Stichting van de Landbouw gol den. Er worden ook besprekingen ge wijd aan de positie van het Land bouwschap en de Sociaal Economi sche Raad (de S.E.R.). Men verwacht dat het laatste woord toch altijd bij de S.E.R. zal liggen en men staat vreesachtig tegenover de toevoeging van de .leden die naast de vertegen woordigers van de bedrijfsschappen aan het Landbouwschap zullen toe gevoegd worden. Rondvraag. Bij de rondvraag komen nog vele zaken naar voren, o.a. een grief dat de zonen van de landbouwers zo wei nig in de gelegenheid komen een be trekking te krijgen op de vele Rijks- bureaux die er voor de landbouw bestaan. Ir» dit verband wordt gesproken over een speciale scholing daartoe voor boerenzoons. De zaak omtrent de afrekening van noodslachtingen en dode koeien komt ter sprake. Het gemeentebe stuur heeft naar aanleiding van het adres van de L.T.B. de plaatselijke slagers gevraagd een gespecificeer de afrekening over te leggen van opbrengst en onkosten. Er worden vergelijkingen getroffen met de gemeente Hazerswoude, waar men beter tevreden is over de op brengst en afwikkeling. Hierbij wordt opgemerkt, dat deze gemeente een eigen vleeskeuringsdienst heeft en dus alles in handen heeft. Het bestuur zal een bespreking voeren met de directeur van het abat toir te Leiden en vragen om controle op het gewicht aan de bout ten op zichte van de verkoop van vlees. Ten slotte wordt het houden van een kaasbereidingscursus besproken. Inlichtingen zijn te verkrijgen by de voorzitter van de L.T.J. Nadat nog een nabeschouwing wordt gehouden over de bedevaart naar Heilo wordt de vergadering ge sloten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8