MENDÈS-FR AN CE STELT DE VERTROUWENSKWESTIE ADEM Vrijheid om te onderhandelen zonder voorwaarden De E.D.G. was toch voordeliger Lourdes in het Mariajaar Wankel kabinetpe,grims in Djakarta In de Franse Nat. Vergadering Zij danste liever Westers Na afloop bal Prins Bernhard te Bloemfontein "S5" Slapen een gewoonte Droom over de K*A*B* Firma J. A. Elderhorst Zn. 4 ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13318 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Even voor middernacht heeft premier Mendès-France in de Franse Ka mer medegedeeld, dat hij aan de stemming over het plan der Londense con ferentie voor de Duitse herbewapening de kwestie van vertrouwen zal verbinden. Hij deed dit, toen bleek, dat de socialisten en de (rooms-katholieke) MRP niet over een aantal bezwaren tegen de Londense plannen heen wilden stappen en vasthielden aan hun voornemen, zich van stemming te onthouden. De motie komt Dinsdagmiddag 3 uur in stemming. eens zou kunnen worden over een motie ,die voor de premier aanvaard baar zou zijn. Maar dat is toch niet zo gemak kelijk gegaan. Voorstanders van de afgewezen E.D.G. dienden resoluties in, waarin hun goedkeuring van de Londense overeenkomsten afhanke lijk werd gesteld van het geven van een meer bovennationaal karakter aan de Londense overeenkomsten. In vijf resoluties worden de overeen komsten goedgekeurd, maar verzocht om een aantal nieuwe voorwaarden waarover onderhandeld moet worden, voordat de overeenkomsten ter goed keuring bij de Nationale Vergadering worden ingediend. LONDEN NIET VOLDOENDE. Nadat in de ochtendvergadering zo wel vóór- als tegenstanders aan het woord waren geweest, werd de mid dagzitting van de Nationale Verga dering geopend met een opvallend gematigde rede van de R.K. oud-mi nister van buitenlandse zaken Robert Schuman (M.R.P.), wiens streven al tijd vooral op verzoening tussen Frankrijk en West-Duitsland gericht is geweest. Hij was van oordeel, dat de te Londen gesloten accoorden niet voldoende een positieve Europese sa menwerking waarborgen. Zo voor zagen de overeenkomsten niet in het opnemen van West-Duitsland in een blijvende Europese organisatie. Zij hadden z.i. voornamelijk betrekking op controle d.w.z. op het beginsel van wantrouwen. Volgens Schuman bestaat er onder de huidige omstandigheden het risico, dat West-Duitsland zich eens uit deze zwakke defensie-organisatie zal te rugtrekken, omdat de doelstellingen er van te beperkt zijn om blijvend aantrekkingskracht op de Duitsers uit te oefenen. De gematigde toon van de rede van Schuman werd aanvankelijk be schouwd als een aanwijzing, dat Men dès-France het met zijn critici wel Mendès-France gaf echter de voor keur aan een door een partijgenoot van hem ingediende resolutie, waarin wordt gezegd, dat de Nationale Ver gadering nota heeft genomen van de Londense overeenkomsten en ver trouwen in de regering heeft. De an dere vijf resoluties wenste hij niet te aanvaarden. Mendès-France zeide, dat hij een duidelijke uitspraak over de overeen komsten van Londen wilde hebben. Hij wilde niet zodanig gebonden zijn, dat hij niet voldoende vrijheid meer had om de onderhandelingen voort te zetten. Kleine meerderheid verwacht. De Franse socialistische partij heeft Vrijdagavond besloten, dat de natio nale partijraad u Maandag zal be palen hoe de socialistische fractie zal stemmen. De socialisten schijnen voor onthouding te zijn. De volksrepublikeinen weifelen tu-s sen onthouding en stemming tegen de regering. Waarnemers verwachtten Vrijdag avond laat, dat de premier genoegen zal moeten nemen met een kleine meerderheid. Hij zal moeten wachten op het slotdebat over de ratificatie van de Londense overeenkomsten, eind November, als hij de door hem gewenste grote meerderheid ten gun ste van zijn buitenlands beleid be reiken wil. Hoewel het Mariajaar nog niet ten einde is en -de totale cijfers, over het aantal pelgrims, dat in 1954 Lourdes heeft bezocht, nog niet bekend zijn, kan men nu reeds zeggen dat een buitengewoon groot aantal pelgrims Maria's genadeoord in de Pyreneeën heeft bezocht. Men noemt zelfs het jrecordcijfer van 3 a 3^ millioen waarnemers volgen c de resultaten van het in tegenwoordigheid van kardinaal Politieke nauwgezet gisteren geopende jaarlijkse congres van de federatie-partij Groot-Indo- nesië (P.I.R.), welke de regering- Sastroamidjojo ten val zouden kun nen brengen. De besluiten van het zesdaagse congres in Soerakarta zouden kun nen leiden tot het aftreden van drie ministers van de P.I.R., o£ tot een ernstige breuk in de partij. De mi nisters zijn vice-premier Wongsone- g'oro, de minister van Binnenlandse Zaken prof. Hazairin, en de minis ter van Verkeer, Roosseno. Onlangs heeft het merendeel van de 21 parlementsleden van de P.I.R. de val van de regering Sastroamid- jojo geëist, doch de drie ministers zijn hier tegen. Na twee vergaderin gen tussen de ministers en het da gelijks bestuur werd het geschil ech ter nog niet bijgelegd. Tijdens de grote bedevaart, die op het ogenblik in Lourdes is, de bede vaart van de Rozenkrans onder lei ding van de paters Dominicanen en Liénart, aartsbisschop van Rijssel, heeft dr. Pelissier, voorzitter van het Medisch Bureau te Lourdes bekend gemaakt, dat de doktoren in de loop van 1954 veertien gevallen hebben geregistreerd, waarin sprake was van een genezing „die onverklaarbaar is volgens de wetten van natu ir en wetenschap'. Plezierboot sloeg om Op het Sagami-meer, 50 km ten Westen van Tokio, is Vrijdag een plezierboot, die overbelast was, om geslagen. De boot was toen slechts 300 meter van de oever verwijderd. Twintig scholieren worden vermist. Men vreest, dat zij verdronken zijn. De Franse Nationale Vergadering is in buitengewone zitting bijeen geweest om te luisteren naar een uiteenzetting van haar voorzitter, de premier Pierre Mendès-France, over de tijdens de Londense conferentie bereikte resultaten. De premier temidden van zijn ministers, Het betreft hier 7 Fransen, 4 Ita lianen, 1 Belg, 1 Engelsman en 1 Ier. Het Medisch Bureau zal over deze genezingen eerst definitief uitspraak doen in 1955, daar een van de voor waarden, die door Paus Benedictus XIV gesteld zijn voor de erkenning van een wonderbare genezing, luidt dat deze genezing blijvend is. Wat betreft, de genezingen gedu rende 1953 heeft het medisch Bureau thans drie gevallen als definitief „on verklaarbaar" geregistreerd. Het be treft hier een Francaise, een Oosten rijkse en een Italiaan. Deze drie gevallen zullen thans worden voorgelegd aan de canonieke commissie der Kerk. Wordt Kard. Mindszenty vrijgelaten Binnenkort wordt een verklaring van de Hongaarse Regering over kard. Mindszenty verwacht; in Hon gaarse katholieke kringen neemt men aan, dat de Regering de Kardinaal vrij zal laten. Diens toestand gaat achteruit. Tijdens het 43ste Congres der In terparlementaire Unie, dat begin September in Wenen gehouden is, heeft Sandor Ronay, de voorzitter van de Hongaarse Nationale Ver gadering op een receptie in de Hon gaarse legatie verklaard, dat spoedig een officiële mededeling over de vrijlating van de kardinaal kan wor den verwacht. Noch de Hongaarse le gatie te Wenen noch de Hongaarse legatie in Nederland kon deze uit spraak bevestigen of ontkennen. In middels is ook in Boedapest zelf na- vrage gedaan over deze verklaring van Ronay; dezer dagen heeft een functionaris van het ministerie van voorlichting de bewering bevestigd. Ook nu echter is de Nederlandse le gatie daarover niets bekend. Omtrent de toestand van de kardinaal ver neemt men, dat deze zee'r achteruit gegaan is. Toen kortgeleden zijn moe der hem bezocht had, had zij hem nog nooit zo slecht gezien. De 22-jarige Poolse danseres Kry- tina Bujnowska, die met een Poolse dansgroep te Parens optrad, heeft besloten in het Westen te blijven. Ondanks de bewaking heeft zij kans gezien haar landgenoten te ver laten. Het is nog niet bekend of zij poli tiek asyl in Frankrijk zal vragen. Men gelooft dat zij naar de Verenig de Staten wil. MOLOTOF MAAKT RONDREIS. Het Oostduitse persbureau ADN bericht, dat de Sowj et-Russische mi nister van buitenlandse zaken, Jüo- lotof, Berlijn heeft verlaten om ren rondreis te maken door Oost-Duits- land Vrijdag werd een bezoek ge gracht aan „de eerste socialistische stad van Duitsland", Stalin-Stadt, en de staalfabriek „J. V. Stalin" bij Fuerstenberg aan de Oder. De Italiaanse Senaat heeft Vrij dagavond met 122 tegen 89 stemmen bij één onthouding de overeenkomst over Triëst goedgekeurd. De rege ring, die de vertrouwenskwestie had gesteld, verkreeg het grootste aan tal stemmen sedert haar formatie acht maanden geleden. De communisten, linkse socialis ten en neo-fascisten stemden tegen. Na de spanning van de debatten, die drie dagen hebben geduurd, kwam het tot een handgemeen tussen communisten en christen-democra ten. De voorzitter verklaarde de zit ting snel voor gesloten en zaalwach ters slaagden er daarna in de vijan dige groepen verschillende gangen in te loodsen. „Slapen is maar een gewoonte. Een mens kan best zonder slaap", zo meent een 76-jarige boer, Eusta ce Burnett, uit het dorpje Hose in Leicestershire, die zelf in geen 46 jaar geslapen heeft. Burnett heeft onlangs een week in een ziekenhuis in observatie gele gen, met dag en nacht een zuster bij zijn bed, doch hij sliep niet, zelfs niet na een zware slaappoeder. Zijn slapeloosheid heeft zijn ge zondheid niet geschaad. Wel gaat hij iedere avond naar bed, maar 's mor gens om 5 uur staat hij al op, omdat „het geen zin heeft om nog langer naar de zoldering te liggen staren". Eisenhowers „Unvollendete" Een verkiezingsredevoering van president Eisenhower, die Vrij dagavond door Amerikaanse ra dio- en televisie stations werd uitgezonden, kan in de annalen van de Amerikaanse republi keinse partij geboekt worden als de „onvoltooide" van Eisenho wer. De uitzending werd n.l. afge broken, nog vóór de president klaar was met spreken. Een omroeper maakte bekend, dat de zendtijd, die door de re publikeinse partij voor de re devoering was gehuurd, was verstreken. Men had nog ge tracht de president tot meer spoed aan te sporen door een bord met de woorden „spreekt sneller a.u.b." omhoog te steken, doch de president had dat ken nelijk niet gezien. Toen de tijd om was, draaide de technicus de knop om. Typisch Ameri kaans! Prins Bernhard bracht een onver wachte hulde aan de meer dan 26.000 vrouwen en kinderen van Zuid-Afri- ka, die tijdens de Boerenoorlog in concentratiekampen het leven lieten. De prins legde bloemen voor het mo nument te Bloemfontein. Weer een gescheiden Siamese tweeling Een Siamese tweeling is deze week in het Parijse hospitaal St. Vincent de Paul slechts 48 uur na de geboorte gescheiden. De namen van Frankrijks Siamese tweeling zijn Michèle en Nadege Aubrun. De operatie mag op zichzelf ge slaagd heten, want Vrijdag, drie da gen na de operatie, waren zij nog in leven. Een van de beide meisjes verkeert echter nog in een enigszins zorg wekkende toestand. Volgens het Franse persbureau AFP zou de operatie te vergelijken zijn met die van Folk je en Tjitske de Vries in Leeuwarden dit jaar, doch deze waren zeven maanden oud in plaats van 48 uur. Op naar de 400.000 Heden is de Centrale Raadsverga dering van de Katholieke Arbeiders beweging in het Aartsbisdom ge opend. Tijdens deze vergadering heeft de heer Johan Zwaniken, voor zitter van de Aartsdiocesane Bond en lid van het Hoofdbestuur der K.A.B. een rede gehouden, waarin hij ern stige critiek heeft uitgeoefend op het nummer van „Te Elfder Ure", dat aan het bissohopelijk mandement gewijd was. Hij vroeg zich af of uit deze pu blicaties niet duidelijk blijkt, dat de voorhoede dor intellectuele katholie ken zeer ver af staat van de voor hoede in de arbeiderswereld. Deze klove dient ten spoedigste te worden overbrugd door een soliede, een sta len brug. Wij zullen zo vervolgde de heer Zwaniken er goed aan doen, ons in alle oprechtheid de vraag te stel len in hoeverre wij schuldig zijn aan de critiek, welke in Te Elfder Ure werd geuit. Het is betreurenswaardig te moe ten constateren, dat sommige ge loofsgenoten blijkbaar niet de over tuiging kunnen opbrengen, dat de K.A.B. iets meer is dan een machts instituut, dat alleen maar praten kan over loonronden en versterking van arbeiders invloed. Aan ons de taak deze droom de we reld uit te helpen en te proberen de K.A.B.-beweging aan Nederland te presenteren als een apostolaatsbewe- ging en mensen bezield met een apos- tolaatsmentaliteit. In deze geest moet men onze actie* „On naar de 400.000" dan ook zien. Momenteel telt de nationale K.A.B. 356.000 leden, waarvan 70.000 in het Aartsbisdom. Sprekend over de verantwoorde lijkheid bij de toenemende industria lisatie. alsook op de noodzaak van de vorming van een goed geschoold be- drijfskader. Het moge niet aan onze aandacht ontsnappen, dat van de 67 scholen voor lager technisch onder wijs er in het Aartsbisdom slechts 9 katholiek zijn. In dit verband is het streven van de K.A.J. om de jongste arbeiders, die zo van school komen, in hun organisaties te plaatsen dan ook zeer toe te juichen, evenals de arbeid van de Katholieke Arbei ders Vrouwenorganisatie om het „jonge" arbeidersmeisje in haar ge lederen op te nemen. Zijn laatste woord was een herha ling van de klacht, dat het verbod tot uitbreiding van de katholieke zie kenfondsen, (dat uit nationaal-socia- listische overwegingen was ontstaan) nog altijd werd gehandhaafd. Voorzitter J. Middelhuis zal Zon dag het woord voeren over de „K.A. B. in de branding". Meer bewolking Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat een kleine in de Duitse Bocht gelegen depressie Woensdag nacht langs onze kust een zware storm had veroorzaakt, is het weer onder invloed gekomen van een ge bied van hoge druk, dat zich uit strekt van de Azoren tot in Noord- Noorwegen. De afgelopen nacht werd dit hoge- drukgebied doorkruist door een sto ring, die boven de Noordzee was ont staan en zich vandaar in Zuidelijke richting bewoog. Deze storing bracht bijna overal enige millimeters neer slag. De meeste neerslag (15 m.m.) werd afgetapt op het vliegveld Zuid-Lim burg. Bij IJsland bevindt zich een diepe depressie, waarvan de fronten in Oostelijke richting bewegen. In ver band hiermee moet morgen op meer bewolking worden gerekend dan van daag, terwijl het mogelijk is. dat er hier en daar enige regen valt. PRINS BEZOCHT DIAMANTMIJN. Prins Bernhard is Vrijdag in de Premiermijn, de grootste diamant mijn die in de wereld in bedrijf is, afgedaald. Tijdens het bezoek, dat twee uur duurde, zag de prins de verschillende stadia van de produc tie. ZOEK DE ZON OP.... Oliehaard Ook U bent van harte welkom!! ZOETERWOUDE 5943 (Advertentie) HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER WIND. Geleidelijk toenemende bewol king met later plaatselijk enige; regen. Matige, langs de kust la ter krachtige, Zuidelijke tot; Zuid-Westelijke wind. Weinig: verandering in temperatuur. 10 Oct,: zon op 6.54 en onder 17.59; maar op 16.48 en onder 4.30 uur. 11 Oct.: zon op 6.56 en onder 18.57; maan.op 17.07 en onder 5.56 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI onbewolkt 1 C. OSLO nevel 5 KOPENHAGEN geh. bew. 7 LONDEN nevel 12 AMSTERDAM zwaar bew. 9 ERUSSEL regen 9 PARIJS motregen 10 BORDEAUX motregen 10 GRENOBLE geh. bew. 8 NICE zwaar bew. 11 WARSCHAU nevel BERLIJN nevel 1 FRANKFORT mist 7 MUNCHEN nevel 4 ZURICH mist 2 GENEVE geheel bew. 7 WENEN gehel bew. 5 INNSBRUCK nevel 4 ROME zwaar bew. 10 Korreltje Een wijs mens toont, evenals de maan, de wereld slechts zijn heldere kant.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1