S)e £cld6e6oii^arit Bondsdag liet Ollenhauer c.s. alleen staan j „Eerst de Saar" Frans spionnage-schandaal wordt ingewikkeld Het Londens accoord in Frankrijks parlement Eden over Ruslands bedoelingen Aantonen en afschermen van aardstralen is geen sprookje De B. B.-oefening te Weert Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13317 zegt Mendès-France I Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 <st. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 VROEGE VERLAGING In de Tweede Kamer heeft de minister-president, dr. Drees, de verheugende mededeling gedaan, dat de belastingen niet in 1956, maar in het midden van het komende jaar verlaagd zullen worden. Minister Van de Kieft had in de Millioenen- nota op verschillende gronden be toogd, dat van belastingverlaging voor 1 Januari 1956 niet te denken viel. Uit de Kamer en ook uit de pers ook in ons blad was tegen die verlate belastingverlaging protest aangetekend. Eigenlijk vond iedere partij behalve de P.v.d.A., die al les goed vindt, wat minister Van de Kieft goed vindt dat de overma- tig-gezonde toestand van 's lands fi nanciën een vroegere verlaging van de belastingen gedoogde. Dr. Drees kwam nu gisteren met de nuchtere mededeling, dat in het Kabinet „ge dacht is" aan 1 Juli 1955. De P.v.d.A., welke ook voor de vo rige belastingverlaging niet veel voel de bezorgd als zij is dat de Staat (met een hoofdletter!) over een flink eigen vermogen beschikt zal de komende, zeer welkome, verlichting van lasten voor de gehele bevolking nu wellicht gaan aankondigen als de belastingverlaging-Drees). Zij (niet de minister-president) hééft er namelijk een handje van met andermans ve ren eigen hoed te versieren. De regering is, toen het parlement met uitzondering van de P.v.d.A. op vroegere verlichting van lasten aan drong, de pessimistische rekenerij van minister Van de Kieft nog eens gaan overrekenen en heeft haar als al te zwaartillend beoordeeld. Van daar de nu gedane nuchtere medede ling, dat de regering het zo had ge dacht. FOTO-Cl ME BBEESTBAAT 123 TEL TEGENOVER KtT 5TAÜHUI5 (Advertentie) £anden&e eveteetifccmót vindt öteun Geen oor voor Molotofs stem In de Westduitse Bondsdag heeft de leider der christelijke fractie, von Brentano, de mening geuit, dat de nieuwe Russische voorstellen voor op lossing van het Duitse probleem „niet waard zijn ernstig besproken te wor den". De leider de socialistische oppositie, Ollenhauer, noemde daarentegen de Russische voorstellen een nieuwe aanduiding van een wezenlijke ver andering in de houding der Sovjet sedert de Berlijnse conferentie". Het was volgens Ollenhauer duidelijk, dat de Sovjet-Unie op een vermindering der spanningen aanstuurde en daardoor daagden voor de Westelijke poli tiek en voor Duitslands eenheid nieuwe kansen. nieuw overleg met de Sowjet-Unie, doch de bewapening diende daarvoor niet te worden uitgesteld. Ollenhauer diende namens de op positie een voorstel in, waarin van de regering verlangd werd, terstond er bij de Westelijke geallieerden op aan te dringen de besprekingen met de Sowj et-Unie over de Duitse een heid te hervatten. Dr. Adenauer zelf, die slechts in een korte rede aan het debat deel- GEEN SPOOR VAN TOENADERING De beide leiders der grootste frac ties van de Bondsdag openden giste ren het grote buitenlandse debat over de besluiten van Londen cn zij toon den daarbij ook thans weer geen spoor van toenadering in de beoorde ling der internationale situatie. De socialisten herhaalden hun eis van een nieuwe conferentie met de Sow- jet-Unie en zij weigerden opnieuw hun medewerking aan een bewape ning te geven, vooraleer op zulk een conferentie de kansen op een Duitse hereniging, waren gepeild. Daartegenover stelde de christe lijke partij, dat de tijd voor nieuwe conferenties op wereldniveau niet ge komen is voordat de besluiten van Londen zijn verwezenlijkt. Ook de liberale leider dr. Dehler sloot zich aan bij de opvatting van het rege- ringsblok, dat het in Londen bereik te tot in alle consequenties dient te worden gerealiseerd". Hij sprak zich weliswaar uit ten gunste van een OVERSTROMINGEN IN SAN SALVADOR. Verscheidene duizenden personen Oost-San-Salvador zijn dakloos tengevolge van overstromingen door de hevige stormen en regens, die se dert een week woeden. Vooral de de partementen Usulutan en San Miguel zijn getroffen. De regens duren bijna in het gehele land voort. Ingetrokken bekentenissen Het Franse spionnageschandaal is Donderdag nog ingewikkelder ge worden, doordat ook Turpin zijn ver klaring, dat hij geheimen van de ver- dedigingsraad had doorgegeven, in trok. Turpin, de derde man die van de week bekentenissen heeft inge trokken, zeide nu, dat de werkelijke schudigen nog gevonden moeten worden. Turpin zeide tot majoor de Resse- guier, die belast is met 't onderzoek in de kwestie, dat hij eerder had be kend, omdat hij na zestien uur onder vraagd te zijn, volkomen uitgeput was. Passages in de stukkene, die hij zou hebben dooi-gegeven, zijn hem, naar hij Donderdag zeide, totaal on bekend. De stukken waren gevon den in het bezit van de journalist Baranes. Baranes zou majoor de Resekuier Donderdag hebben gezegd, dat Dela- rue, die zich Woensdag bij de politie had aangegeven, weet wie de gehei men heeft laten uitlekken. In poli tiekringen werd oud-inspecteur De- larue één van de beste Franse des- Whisky als water In Columbia (in de Amerikaan se staat Zuid-Carolina) goot de politie Donderdagavond ruim 800 liter in beslag genomen whisky in een afvoerpijp achter de stadsgevangenis,, in de veronder stelling, dat de buis in verbin ding stond met de stadsriolering. De pijp mondde echter uit in een droogstaande put, waar al gauw een aantal mensen, blij verrast, met flessen en emmers de whisky kwam afhalen. Toen de politie eindelijk ge waarschuwd door een voorbij ganger, ter plaatse arriveerde, waren de whisky en de liefheb bers reeds verdwenen. kundigen op het gebied van commu nistische activiteit enoemd. De Ressequier ondervroeg Donder- nam, noemde Molotofs Berlijnse rede niet. Hij stelde als voorwaarde voor een opnieuw op gang komen vari on derhandelingen met de Sowj et-Unie, dat deze bereid zou zijn vrije verkie zingen in de Westelijke zin van het woord toe te laten. Achter Adenauer. Aan het einde van het debat heeft de Westduitse Bondsdag zich gister avond achter de Lonidense overeen komst inzake de Duitse herbewa pening geplaatst door Adenauers ver klaring van Dinsdag te steunen. Er werd bij handopsteken over een mo- fie, waarin de verklaring van Aden auer wordt goedgekeurd, gestemd. In de motie, die door de regeringspar tijen was ingediend, wordt Europese eenheid voorwaarde genoemd voor de Duitse eenheid. De socialistische motie, waarin van de Westduitse regering wordt geëist bij de Westelijke mogendheden aan te dringen op onderhandelingen met de Sowj et-Unie over de Duitse eenheid, werd onder protest van de socialisten naar de commissie voor buitenlandse zaken verwezen. Eerst Saarkwestie geregeld De Franse premier Mendès-France heeft gisteren in de speciale daarvoor bijeengeroepen Nationale Vergade ring een uiteenzetting gegeven van de te Londen bereikte overeenkom sten. Hij scheen gisteravond zeker te zijn van een belangrijke meerder heid voor Franse deelneming aan het plan om West-Duitsland op te nemen in de Navo. In de Nationale Vergadering heerste echter meer een stemming van berusting dan van geestdrift. De besprekingen worden vandaag voortgezet. De Franse premier verklaarde, dat het een historisch vaststaand feit is, dat Frankrijk zich slechts veilig voelt, als de banden met Engeland niet ver slappen. Engelands aanbod om gedurende vijftig jaar troepen in Europa te handhaven noemde hij een „zeer gro te bijdrage tot de gemeenschappelij ke zaak", hetwelk op de conferentie van Londen doorslaggevend was ge weest. De premier zeide voorts, dat de dag bovendien de van verraad door Franse regering met de regering te onachtzaamheid beschuldigde Mons, oud-minister van luchtvaart Chris- tiaens en admiraal Nomy, chef van de marinestaf. Mons zeide, dat hij mili taire veiligheidsautoriteiten op 3 Juni had medegedeeld, dat er defensiege heimen uitlekten. Een door hem ver zocht onderzoek leverde echter geen resultaat op. Bonn een gedetailleerde en bevredi gende regeling van het Saarprobleem moet treffen, alvorens de teksten van de Londense overeenkomsten ter goedkeuring bij de Nationale Verga dering worden ingediend. De indie ning van de Londense overeenkom sten en de Saarregeling zal gelijktij dig geschieden. Op het congres van de Britse con servatieve partij, dat Donderdag te Blackpool begon, heeft de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Eden, bij het debat over de buitenlandse politiek een rede gehouden, waarin hij zei, dat Duitsland de voornaamste kwestie is in de verhouding van het Westen met de communistische we reld. De Russen hadden steeds gewei gerd in te stemmen met een vereni ging van Duitsland „tenzij op voor waarden, die het een communistische minderheid mogelijk zou maken de hele staat omver te werpen". Indien de overeenkoinst van Lon den niet door de verschillende par lementen wordt bekrachtigd, zou Eden geen andere weg weten voor het in het leven roepen van een sys teem, waarin Duitsland tot het we derzijds welzijn van alle betrokkenen ingepast kon worden. „Als wij hierin falen, zal de eenheid van Europa in gevaar zijn. De verdediging van de vrije wereld zal verzwakt zijn en on ze Amerikaanse bondgenoten zullen aangemoedigd worden naar andere methoden voor hun eigen redding uit te zien en wie zou hen dit kunnen verwijten?" Betreffende het voorstel van Mo- lotof van Woensdag, dat alle bezet tingstroepen uit Duitsland moesten worden teruggetrokken, zei Eden, dat het altijd de Russische bedoeling Was geweest, dat de communisten de macht zouden krijgen in geheel Duits land. „Dit is nog steeds him bedoe ling". Cominunistenproces in Turijn Een Turks militair gerechtshof heeft Donderdag 131 communisten veroor deeld tot gevangenisstraffen van ge middeld drie en een half jaar. Het is het grootste proces tegen communisten in de geschiedenis van Turkije. De veroordeelden zijn schuldig be vonden aan pogingen om in samen hang met de Kominform, een onder grondse communistische partij te or ganiseren, met het doel de huidige regering omver te werpen. De politie heeft de beklaagden „de harde kern van de comunistische or ganisatie in Turkije" genoemd. Do vonnissen variëren van vijf maanden tot tien jaar. De communistische partij is in Tur kije verboden en is daar zeer zwak in vergelijking met andere Europese landen, hoofdzakelijk als gevolg van de historische haat in Turkijk tegen Rusland. Oud-premier Reynaud, een krachtig voorstander van de E.D.G., beschul digde Mendès-France er van, te heb ben ingestemd met de heroprichting van de „Wehrmacht" en een onaf hankelijke Duitse generale staf. Nu bestaat volgens hem het gevaar, dat Molotof dook op in Oost-Berlijn In het gebouw Unter den Linden in de Sovjet-zóne van Berlijn is het vijf jarig bestaan van de Oostduitse Volksrepubliek herdacht. Onder de gasten op de ere-tribune zat ook de Russische minister van buitenlandse zaken Molotof. Hij zit naast vice-pre mier Ulbricht, die juist aan het woord is. na de vorming van een nieuw Duits leger een Duits-Russisch bondgenoot schap zal worden gesloten. Reynaud zeide te Wensen, dat de Franse regering onderhandelingen met dr. Adenauer begint en daarna met België, Nederland, Luxemburg en Italië om de eenwording tussen deze landen en Frankrijk verder te doen voortschrijden dan in het Lon dense plan is overeengekomen. Onderzoek door ingenieurs Meting langs electronische weg De twee bekende ingenieurs C. B. Los en C. A. S. Hamelink hebben in Mook een aantal metingen verricht ter verificatie van de apparaten, waarmede men naar beweerd werd de, door wichelroedelopers aange wezen concentratie-zones van aard stralen en de invloed van de Pover- ni-afschermapparaten op die stralin gen kan vaststellen. De betreffende apparatuur is gebouwd door de ra dio-technicus T. Wijnand te Mook in samenwerking met de op het gebied van aardstralen zeer bekende heer J. G. Mieremet uit Wassenaar. In hun rapport zeggen de beide in genieurs, dat de gebouwde appara tuur aan de hand van een geiger- Mueller-teller, in de door de wichel roede-uitslag aangewezen, z.g.n. aardstralenanen, een gioter aantal impulsen per tijdseenheid registreert dan daar buiten. Voorts, dat de in een dergelijke zone van verhoogde stralingsactiviteit waargenomen im- cluceerd door een z.g. poverm af- pulsen sterk kunnen worden gere- schermapparaat in de nabijheid op te stellen. Volgens beide ingenieurs is, voor zover hun bekend, thans voor het eerst met een normahl wetenschap pelijk waarnemingsinstrument regel matig een verhoogd optreden van de door de Geiger-Müeller- teller regis- treerbare stralen geconstateerd, in vergelijking met, volgens wichelroe de-aanwijzing „vrije" plaatsen. Voorts werd een vermindering van de aanwijzing door de Geiger-Muel- ler-teller waargenomen, telkens wanneer een poverni-afschermappa- raat in een bepaalde „werkstand" werd gebracht. Hierbij wordt opge merkt, dat het afschermappai-aat, ge zien de samenstelling, door geen en kele bekende natuurwet kan worden verklaard. De beide ingenieurs zijn van me ning, dat zich hier een breed veld voor verdere onderzoekingen schijnt te openen, daar de waarnemingen wijzen op de mogelijkheid van con trole, zowel op de aanwijzingen van de wichelroede, als op de werking van zogenaamde afschermapparaten, door middel van een wetenschappe lijk instrument, de Geiger-Mueller- teller, waarvan samenstelling en werking bekend zijn. De heer Mieremet, die reeds 19 jaar strijdt voor de erkenning' van zijn werk, is met deze uitspraak van wetenschapsmensen uiteraard zeer ingenomen. Hij is van mening, dat de tijd niet ver meer is, dat ziekenhui zen, sanatoria, lighallen enz. op aard stralen zullen worden onderzocht omdat het vanzelfsprekend is Voorts geeft hij als zijn mening te kennen, dat zijn werk vooral voor de kankerbestrijding van groot nut zal blijken te zijn. AUDIËNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 12 en Woensdag 13 Oc tober geen audiëntie verlenen. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgem. te 10 u.) WEINIG VERANDERING IN TEMPE RATUUR Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige of vrij krachtige wind tussen Zuid en West. 9 Oct.: zon op 18.53 en onder 18.02; Het weer in Europa 4 C HELSINKI STOCKHOLM LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT ZURICH GENEVE ROME geheel bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. nevel zwaar bew. onbewolkt nevel nevel nevel nevel Korreltje Ervaring is de som van onze fou ten. Ter gelegenheid van de drie-daagse persexcursie, georganiseerd door de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking is op de binnenplaats van het klooster der paters Franciscanen te Weert een demonstratie-oefening gehouden. Foto boven: terwijl de belangstel lenden onder wie een aantal kabelbaan door de in B.B.-uniform gestoken paters, die deel uitmaken van de Bedrijfszelfbescliermings- ploeg, in veiligheid gebracht. Foto onder: een van de broeders, eveneens lid van de Bedrijfszelfbe- schermingsploeg van het klooster, gekleed in B.B.-uniform tijdens een broeders toezien, wordt een „ge- l demonstratie met een schuimblus- wonde" op een brancard via een1 apparaat.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1