SUCCES Een kwart eeuw Katholieke filmkeuring Zes jeugdige kinderen werden door 1n auto-ongeluk ouderloos Aantrekkelijke kleding, ook voor grote maten en kleine beurzen VULPENKLINIEK Het fantasieloze truitje is nu wel uit de tijd B.B. WOENSDAG 6 0. Ü54 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Pauselijke waardering aan de katholieke pers. Met al deze wordt uitstekend samengewerkt. Na de orlog heeft de K.F.C. zich moeten instellen op een veranderde mentaliteit, maar dank zij de leiding van dr. Peters, later drs. Briels en pater Dirkse, is men er in geslaagd 7 y, percent niet-aanvaardbaar werd een keuring toe te passen, die han- Sinds het begin van haar bestaan, nu 25 jaar geleden, heeft de Katho lieke Film Centrale niet minder dan 8400 hoofdfilms gekeurd, waarvan verklaard. Bij de keurders heeft steeds de ernstige wil voorgezeten om zorg te dragen voor de volksmorali teit. Prof. dr. J. B. Kort O.P., geeste lijk adviseur van de K.F.C., die van deze zorg heeft getuigd, kon mede delen, dat Z.H. de Paus hoge waar dering heeft voor het katholieke keu- ringswerk, en dat daarom alle keur ders werden geëerd door de benoe ming van hun voorzitter dr. R. M. A. Geuljans, burgemeester van Roer mond, tot ridder in de orde van St. Gregrius de Groote. Over de persoon van voorzitter Geuljans heeit de vice-voorzitter mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burge meester van Eindhoven, tijdens de feestelijke herdenking in Kras ge zegd, dat hij ervaren is en wijs, tact vol en bovenal toegewijd. Dit huldebetoon geschiedde in te genwoordigheid van vele autoritei ten: vertegenwoordigers van de Zuidelijke bisschoppen, de pioniers mr. Tepe, Boekraad en Weterings, bestuurders van de vereniging van zuidelijke gemeenten en zuidelijke •burgemeesters, mr. Bijdendijk voor zitter van de Centrale filmkeuring, het Eerste Kamerlid Derksen, dr. Lemmers, directeur van de Rijksvoor lichtingsdienst, vertegenwoordigers van buitenlandse zusterorganisaties, verhuurkantoren en van de Christe lijke filmactie, mr. Bosman directeur van de Ned. Bioscoopbond en de heer Mulder van de welzijnszorg bij de Landmacht. Minister Beel, de pauselijke inter nuntius mgr. Paolo Giobbe, mgr. dr. B. J. Alfrink mgr. J. P. Huibers en andere hoogwaardigheidsbekleders hadden telegrammen van gelukwen sen gezonden. Mondelinge hulde werd betuigd door pastoor Van Dijk voorzitter van de Katholieke Film actie, de heer L. Roels van de Belgi sche K.F.A. en mej. Ivonne de Hemp- tinne uit naam van de internationale katholieke filmkeuring de O.C.I.P. De secretaris van de K.F.C., kolonel S. P. van 't Hof te Leiden, was door verblijf buitenlandse evenzeer ver hinderd. Niet met de schaar.... In zijn feestrede heeft dr. Geul jans de 25-jarige geschedenis van de K.F.C. opgehaald, haar instelling met publiekrechtelijke bevoegdheid ver klaard en ter geruststelling van niet- ingewijden gezegd, dat de Katholie ke filmkeuring de schaar volkomen mist, waar ze niet keurt op geschikt heid maar op toelaatbaarheid. Een positieve taak is voorbehouden aan de K.F.A., aan andere instellingen en delt overeenkomstig juistheid rechtvaardigheid ten opzichte van alle partijen. Mede door het appa raat van de herkeuring wordt ook rekening gehouden met de bedrij ven. Dank tenslotte werd gebracht aan de heer Wienhoven en het uitge breide keurderscorps voor de grote opoffering. Ook tijdens de gehouden receptie werd met woorden en bloemen waar dering betoond. Een bijzondere geste was de beschikbaarstelling van plaatsen in City voor alle feestgeno ten voor het aanschouwen van de nieuwste „Die letste Brücke", een Oostenrijks-Joego-Slavisch product, onlangs op het Festival van Cannes onderscheiden. De K.F.C.-viering was stijlvol in geluid met een plechtige H. Mis in de huiskerk „Ons Lieven Heer op Sol- der", tijdens welke dr. G. Mulders S.J. er op heeft gewezen, dat af weer van het kwaad, zoals dat door de katholieke filmkeuring geschiedt, deel uitmaakt van het verlossings werk. Een Nijkerkse grossier in koloniale waren en tabak is gistermiddag met zijn echtgenote op de Rijksstraatweg tussen Ermelo en Harderwijk veron gelukt, toen de auto, waarin het echt paar zat, tegen een boom reed. De vrouw bestuurde de auto en het vermoeden bestaat, dat zij ongeveer 7 kilometer voor Harderwijk, rijden de in de richting Zwolle een voor haar rijdende vrachtwagen wilde pas seren. Toen de auto al op het linker weggedeelte reed, naderde een tegen ligger en waarschijnlijk is de be stuurster hiervan geschrokken; wagen zwenkte namelijk eerst naar rechts en daarna naar links, waar hij tegen een langs de kant van de weg staande boom tot stilstand kwam. Zowel de 50-jarige grossier als zijn twee jaar jongere echtgenote werden vrijwel op slag gedood; de auto werd vernield. De bestuurder van de tegenligger Aetherklanken DONDERDAG. TELEVISIE. NTS, gezamenlijk programma. 22.4223.45 Internat. Concours Hippique (relais v. d. BBC). HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO, 10.00 N.C.R.V., 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, weerber. en kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 voor de huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Ge wade muziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 voor de zieken. 1.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert (12.5012.33 Land- en Tuin bouw meded. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Tenor en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Graan. 14.23 Mezzo-sopr. en piano. i4.45 voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Pianokwartet. 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gemengd koor en sol. 16.50 Gram. 17.00 voor de jeugd. 17.30 Kamermuz. 18.13 Amus. muz. -2.30 Fries program 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 22.10 Periodieken-parade. 22.20 Or- gelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 750 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.0-0 Nieuws. 7.10 Gram, 7.15 Gymn. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 voor de huisvrouw. 9.35 Grami. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Gram. 11.35 „Bij ons in het dorp", hoorsp. 12.00 Gram. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinb. meded. 12.33 Lichte in-uz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. gram. 13.20 Dansmuziek. 13.50 „Paul Vlaanderen en het Gilbert Mysterie", hoorsp. 14.30 Gram. 14.45 voor de zie ken. 15.30 Prianorecital. 16.00 „Van vier tot vijf'. 17.00 voor de jeugd, 17.45 Regeringsüitz.: Uitwisselings programma over Spanje, door Paco de Mulder Bonello. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 voor de jeugd. 18.40 Gram. 19.00 voor de kleu ters. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 10.10 Rep. 19.15 Janzzmuz. 19.45 „Veertig jaar en dan te oud", caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharm. orkesct en solist. 21.00 Cabaret, 21.40 Gram. 21.50 „Orfeo", opera. 22.45 Buitenl. overzicht; 23.00 Nieuws. 23.15 Spo/tart. 23.30—24.00 Gram. De P.B.O in de detail en groothandel In zijn op 8 October a.s. te houden openbare vergadering zal de sociaal- economische raad een nota van de or ganisatiecommissie behandelen, waar in de moeilijkheden worden uiteen gezet, welke de instelling, van be- drijfslichajpen in bepaalde delen van de middenstandssector en van de groothandel ontmoet. De aanleiding hiertoe vormt een door de minister voor publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie tot de raad gerichte brief naar aanleiding van het advies tot instelling van een bedrijf, schop voor de detailhandel in sterk- alcoholische dranken en wijnen. Uit de nota blijkt, aldus de S.E.R., dat in delen van de detailhandel en van de groothandel het aantal werk nemers gering is of het personeel voor een belangrijk deel bestaat uit jeugdi. gen. Hierdoor ontbreken veelal krachtige organisaties van de in deze bedrijfstakken werkzame werkne mers. Deze omstandigheid vormt bij de huidige tekst van de wet op de bedrijfsorganisatie een beletsel om tot de instelling van bedrijfsschappen over te gaan. De organisatie-commissie geeft als haar mening te kennen, dat in delen van het bedrijfsleven, waarin het aantal werknemers gering is, de mo gelijkheid van het instellen van be- drijfslichamen niet afhankelijk moet worden gesteld van de aanwezigheid van krachtige werknemersorganisa ties. De nota stelt dan ook voor de wet op de bedrijfsorganisatie in deze zin te wijzigen, teneinde de mogelijk heid van het instellen van bedrijfs- lichamen in de genoemde gevallen te verruimen. uit Leeuwarden verleende onmiddel lijk de eerste hulp, doch deze mocht niet meer baten. Met een militaire Rode Kruis-auto werden de stoffe lijke overschotten naar het Piusge- sticht te Harderwijk vervoerd. Het echtpaar laat zes nog jeugdige kin deren achter. Goudse moordenaar krijgt levenslang Het Haagse Gerechtshof heeft he denmorgen de 31-jarige opzichter uit Gouda die ten laste was gelegd zijn echtgenote met arsenicum te hebben vergiftigd, conform de eis, veroor deeld tot levenslange gevangenis straf. Bij de behandeling in eerste in stantie was verdachte tot 18 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Bij het voorlezen van het vonnis werd de ernst van de gepleegde feit, dat bewezen werd verklaard naar voren gebracht alsmede de omstan digheid dat verdachte geen teken van berouw had getoond. AANHANGER SCHOOT LOS. Dode bij Amsterdam. Gistermiddag is op de Hemweg na bij Amsterdam een auto-ongeluk ge beurd, waarbij een autobestuurder om het leven is gekomen. C. en A. herfstshow in de Foyer AGENDA'S 1955 Nu volop keus ook de interieurs in Nederl. en Engels Voorkom: Uitverkocht, door nu reeds te kopen Ook gewone Zakagenda's 60 soorten. Zwitserse Kalenders. G. Wolfslag - Breestr. 145 (Advertentie) Opvoedende show C. en A. moge er dan al eens de naam van hebben gehad, dat de goedkoopte van de daar gebrachte kleding gecamoufleerd moest wor den door een overdaad van tirelan- j tijntjes, de laatste jaren is een zoda- Te ongeveer zes uur reed een 39-ja- j nige kentering ten goede merkbaar, rige heer uit Alkmaar met zijn auto dat de uitstekend geredigeerde shows op de Hemweg in de richtink Alk- j werkelijk verantwoord mogen wor maar. Uit de tegenovergestelde rich ting kVvam een vrachtauto met aan hangwagen, waarvan de aanhanger losschoot en doorreed. Hij kwam in botsing met de personenauto, die bij na geheel vernield werd. H. W. TILANUS 70 JAAR. De voorzitter van de Tweede Ka merfractie der Chr. Hist. Unie en van de Unie zelf, de heer H. W. Tilanus, heeft gisteren de 70-jarige leeftijd bereikt. Zoals reeds gemeld zal hij Zaterdag te 's-Gravenhage geduren de een receptie worden gehuldigd en Vrijdag a.s. is er een diner van de fractie. Gisteren kon de jarige we gens drukke parlementaire bezighe den gen bezoek ontvangen. Te zijnen huize stonden de kamers vol bloemen een onnoemelijk aantal schrifte lijke gelukwensen lagen op zijn schrijftafel. Daarbij waren er ook van andere politieke partijen en uit het buitenland. den genoemd. Ja zelfs gaat er van deze shows een bij uitstek opvoeden de werking uit, daar men er de meis jes en vrouwen mee bereikt, die er slordig en incorrect plachten bij te lopen met het excuus, dat een smal le beurs geen modieuze en harmo nieuze kleding toelaat. Men toont er, hóe de verschillende onderdelen het best gecombineerd kunnen worden en dat is iets, wat de meeste Hol landse vrouwen nog moeten leren. Terwijl de vrouw, die bij een klein budget wèl smaak heeft, thans niet eindeloos behoeft te sparen voor een aanvullend goed stuk. Qok grote maten! Er is een streven naar eenvoud en goede smaak merkbaar, dat zijn uit drukking heeft gevonden in de mo del-afdeling. Maar ook in de jurkjes en rok-blouse-combinaties kan men voor soms nog geen tien gulden bij elkaar een verantwoord ensemble opbouwen. En het sympathieke is, dat niet alleen de slanken aan bod komen, maar dat er heel veel gedacht Een model in de H-lijn getoond op de show van C. en A. is aan de grote maten en de vrouwen op rijpere leeftijd. Daarin heeft C. en A. zich zelfs gespecialiseerd. Dit komt heel duidelijk tot uiting bij de enscenering. De foyer van de Stadsgehoorzaal, waar gisteren de eerste Leidse shows plaats vonden (drie teams o.l.v. deskundige lady speakers reizen op het ogenblik het land af), is herschapen in .een in drukwekkend toneel, vol bloemen; het plankier met loper en guirlandes fel belicht. Wanneer er al enkele modellen gelopen hadden, klinkt plotseling een damesstem uit het pu bliek op. Of er niet gedacht is 'aan de grote maten? Het grappige inci dent eindigt met het verzoek aan de spreekster om zelf deze categorie te vertegenwoordigen; hetgeen natuur lijk gebeurt. Zij brengt dan een serie mantels en japonnen, die breken met de oude sleur van het „klassieke" model voor de meer forse en oudere vrouw. Zie bijvoorbeeld de zwarte deux-pièces in kreukherstellende fi- branne, die werkelijk gedistingeerd is en slechts 14.95 kost! En de man tels, die absoluut niets stijfs hebben. Natuurlijk zijn de H en de S, resp. van de heren Dior en Fath, vertegen woordigd. Met mate, want men rea liseert zich goed, dat het moeite kost om er aan te wennen. Overigens zal de S van Fath het wel beter doen dan de H van Dior. De deux-pièces in een fijn gestreepte stof met sterk blousende rug en een shawltje van imitatie ocelot erin vond veel bijval. Geen letterproblemen. Bij de cocktail- en avondtoiletten vormen de beide letters absoluut geen probleem. Daar blijft de klas sieke vrouwelijkheid domineren in een weelde van prachtige stoffen en tinten. Bijzonder mooi vonden wij het cognackleurige avondtoilet in zij den organza met de zwart fluwelen avondmantel er overheen: een ge heel, dat in een oud renaissance-pa- leis past! De zelfbeperking, die men zich op legt t.a.v. versieringen, blijkt het sterkst bij de kleding voor de jonge meisjes. Men brengt wel frisse, spre kende kleuren, grappige modellen en aardige vondsten in de garnering, rnaar het heeft niet meer dat „te veel" van voorheen. Overigens valt er wel een enkele misgreep te note ren, zoals de hypermoderne pullover met monnikskap in katoenen parel steek. De fout ligt hier echter meer in de kwaliteit van het gebruikte materiaal dan in het model. Mannelijke mannequins. Het zou te ver voeren om de. ge hele collectie te bespreken. Er zijn mantels, swaggers, bont- en teddy- jassen, japonnen, deux-pièces, cock tail- en avondjaponnen, blouses, rok ken, pullovers, vesten, sportensem- bles, herencostuums en herenjassen, dat laatste mogelijk gemaakt door een alleraardigste jongeman, leerling van de toneelschool, die ook als man nequin meeloopt, en meespeelt! Het bont uit de collectie viel ons eerlijk gezegd niet mee. Men kan nu eenmaal in héél goedkoop bont niets bijzonders brengen. En de korte jasjes, die de nieuwe heren mode voorschrijft, lijken ons bui tengewoon onpractisch, al moet wor den toegegeven, dat zij vlot staan. Jammer vondep wij verder, dat er voor de dames zo helemaal geen re genkleding gebracht werd. Het re gent hier toch nogal eens. De met esprit gebrachte commen taar werd verzorgd door mevr. Maes. De belangstelling was reeds de eer ste dag zeer groot en de applausj es waren niet van de lucht. Volkomen terecht, naar het ons voorkwam. De accessoires werden verzorgd door Leidse firma's: de hoeden door het Nieuwe Modehuis in de Haar lemmerstraat, de tassen door de fir ma W. de Jongh van het Gangetje, de byoux door de firma Van der Vlist en de paraplu's door de firma Holswilder. C. TH. R. RECHTZAKEN BREI SHOW BIJ V. EN D. FRISSE EN VLOTTE MODELLEN MEER DAN 2000 DAMES hadden ingezonden voor de Margriet- breiwedstrijd en 60 bekroonde mo dellen werden uitgezocht ter demon stratie in een show, die op het ogen blik door het gehele land trekt. De ze show was gisteren en vandaag ook in Leiden en wel bij V. en D., waar voor deze parade van brei werk heel veel belangstelling be stond. Onder de prettige leiding van Em my Huf demonstreerden vier man nequins een serie modellen, gemaakt naar patronen uit Margriet of zó aantrekkelijk door de maaksters ont worpen, dat Margriet ze binnenkort als patroon uitbrengt. Het waren bo vendien tot veler merkbare ver rassing niet alleen truitjes en vestjes, die getoond werden, maar ook japonnen, mantelpakjes en zelfs een peignoir. De shpw werd met deze zeer ele gante en practische peignoir geopend Er volgde een serie stuk voor stuk aantrekkelijke jumpers, vest-jum pers, vestjes, spencers, twinsets en geklede truitjes op, in de nieuwe modetinten, sommige ook in de nieu we lage taillelijn of met de hoge kraagjes en boordjes, die op "het ogenblik zo gewild zijn, alle met de raglan of aangebreide mouw. Vaak was er een aardige vondst, die het geheel voor allerlei doeleinden ge schikt maakte, en het steekje en del wol, die gebruikt werden, waren er Een gebreid jurkje, dat op de brei- soms oorzaak van, dat men op het I show groot succes had. eerste gezicht eerder aan een weef sel of aan jersey dacht. UIT DIT ALLES BLIJKT AL, dat de show alles behalve duf was. Aan de andere kant was het geheel toch ook weer niet fantastisch, in deze zin dan, dat het getoonde alleen maar show-waarde zou hebben. Er was bijvoorbeeld gedacht aan de meer forse vrouw, die lang niet alles kan dragen. Ja zelfs was er een man nequin, die dit type op buitenge woon charmante wijze vertegen woordigde. Zij bewees, dat een trui tje met v-vormige dessin slank maakt en dat een driehoekig inge zette mouw dat effect zelfs zéér sterk veroorzaakt. Deze toch door amateurs gemaakte modellen evenaardden in vele ge vallen de door speciale fabrieken uit gebrachte stukken, zodat men ze zó in het vak had kunnen leggen. Zij waren zelfs vaak geborduurd en dat waarlijk niet amateuristisch, mantelpakken of complets kleedden af en de japonnetjes waren elegant. Zózeer zelfs, dat de witte, gebreide bruidsjapon geen aanfluiting van de goede smaak werd; wat héél wat wil zeggen. I^E ACCESSOIRES waren door de groep zelf meegebracht en over het algemeen goed gekozen. Een en kele maal voldeed het geheel door de combinatie met hoed en hand schoenen minder, zoals bij het licht grijze toiletje met zwart ceintuurtje, waarbij een paarse hoed en paarse handschoenen werden gedragen. An derzijds had men soms door het smaakvol aanbrengen van een cor sage en de juiste keuze van de oor hangers van een eenvoudig truitje een echte avond-creatie weten te maken. Het publiek toonde zich buitenge woon voldaan en er viel menig har telijk applausje. C. Th. R. HAAGSE POLITIERECHTER. Gevonden. De officier van Jus titie bij de Haagse Politierechter eis te een week gevangenisstraf tegen een reeds driemaal eerder veroor deelde verkoper uit Leiden. Deze niet verschenen verdachte had een scha kelarmband van goud gevonden en voor f 100,verkocht. Hij liep nog in de proeftijd van een voorwaarde lijke veroordeling van veertien da gen. De rechter legde hem nu veer tien dagen gevangenisstraf onvoor waardelijk op. Dat wordt brommen. Bij ver stek behandelde de Haagse Politie rechter de zaak tegen een stoker uit Voorschoten, die in Leiden een brom fiets had weggepakt. Hij had samen met een chauffeur en een veehan delaar, eveneens uit Voorschoten, in Leiden een verjaardagsfeestje ge vierd en toen zij huiswaarts wilden keren bleek de rijwielstalling geslo ten te zijn. Men ontdekte voor een café een fiets en een bromfiets. „Het was niet de bedoeling te ste len. Heus niet", zo verzekerden de fietsers thans. Conform de eis werd' de stoker veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf; de chauffeur werd veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en 40,boete of 10 dagen, terwijl de veehandelaar zes weken gevangenisstraf onvoorwaardelijk kreeg. Bedrijfsdiefstal. Een aanbouwer uit Leiden, die wegens verduistering was gedagvaard voor de Haagse Po litierechter, was niet verschenen. Wel had hij een brief geschreven waarin hij vertelde veel berouw te hebben en waarin hij verzocht om een milde straf. Hij had bij de Kon. Ned. Grofsmederij, waar hij werkte, alluminium weggenomen en voor 5,25 bij een opkoper verkocht. De officier van Justitie hield er reke ning mee dat verd. vroeger al eens was veroordeeld. Hij eiste 50, boete of 30 dagen en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De rechter deed er een tientje boete af, maar ging voorts met de eis van de officier mee. Beter B.B. en geen oorlog, dan oorlog en geen B.B.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8