In en de toekomst verkrijgbaar hoger vetgehalte bij de kruidenier? Het woord „mandement" klonk vaker in de Tweede Kamer dan „begroting" HOOGENBOSCH Dronkaard spoelde gestolen geld van voogdij-inrichting door toilet Nieuw stadhuis van Amsterdam zal aan het Waterloo-plein verrijzen U zult hem daar helaas niet meer ontmoetenhij dook WOENSDAG 6 OCTOBER 1954, DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 POLITIEK STEEKSPEL IS BEGONNEN De Tweede Kamer is gisteren be gonnen met de algemene beschou wingen over de Rijksbegroting. De heer BURGER (PvdA) betoogt dat de belangrijkste politieke gebeur tenis van het afgelopen tijdperk de uitspraak van de Franse Assemblée was, waarbij het EDG-verdrag werd verworpen. Komt de weg, die thans voor de militaire Europese samen werking wordt gevolgd via het Brus sels Pact neer op een oncontroleer bare militaire integratie? Over de binnenlandse situatie zegt de PvdA-fractieleider onder meer, dat in deze politieke omstandigheden waarin de twee grootste partijen moe ten samenwerken, de KVP deze sa menwerking wil doen voelen als een onduldbare kluister, naar welker sla king reikhalzend wordt uitgezien. Sinds 1945 wordt al storm gelopen tegen wat „dirigisme" genoemd wordt Met voldoening kan de heer Burger nu echter constateren, dat de vruch ten van een dergelijk beleid zicht baar worden. Wat heeft de regering in petto voor de „vergeten groepen"? Ten aanzien van het onderwijs acht hij het weipig bevredigend, dat nu re latief gesproken minder geld wordt beschikbaar gesteld dan voor de oor log. Ook wijst hij op het hoge aan tal leerlingen per klas. Hij zegt, dat hij de eerste in deze Kamer was, die de regering mocht toeroepen, ons te laten profiteren van de vruchten van het na-oorlogse financiële beléid, onder andere ge voerd door prof. Lieftinck. De ver leiding is er, ook voor de regering, om maar rustig mee te deinen met het economisch getij. Is nu niet de tijd aangebroken voor het voeren van een principiële progressieve po litiek? Mandement gedenatureerd De katholieke pers heeft, volgens de heer Burger, het Mandement der bisschoppen gedenatureerd tot een effectief politiek schotschrift. De KVP heeft nauwelijks pogingen ge daan om dit op te helderen. De so cialistische woordvoerder haalt de Nieuwe Eeuw aan, die gewezen heeft op fouten, die de KVP terzake ge maakt heeft. Hij wij?t op de voor lichting, die de katholieke pers heeft gegeven over de kadervergadering van de PvdA terzake van het Man dement. Hij noemt deze voorlichting verkeerd. Spr. zegt, geen behoefte te hebben aan verdrukte minderheden ook niet wat het humanisme betreft. De hu manisten vormen nog altijd een vol waardig bevolkingsdeel. Vanzelfspre kend zouden aan de andere kant de katholieken gezien het protest van de ARKA ook kunnen reke nen op de PvdA, als het gaat om ge lijkberechting. Er bestaat nu een dubbelzinnige situatie van de KVP ten opzichte van de democratie. Spr. wijst er onder meer op, dat daardoor de totalitaire machten in de kaart wordt gespeeld. Dat kunnen we ons niet veroorloven. Men zegt Ook, dat het protest van de PvdA eigenlijk te beschouwen is als een partij-politie ke angst, dat de doorbraak tot staan is gebracht. Het probleem gaat over de vraag, of wij ons mogen permitteren, poli tiek samen te werken met een poli tieke groepering, wier democratisch karakter in twijfel getrokken kan worden. Aan dit probleem komt de heer Bruins Slot teleurstellenderwij- ze niet toe. Wij kunnen niet het recht erkennen om politieke keuze uit te sluiten omdat daardoor de democra tie wordt aangetast. Het is nog steeds niet gelukt, het wezen van de KVP te ontwarren. Het lidmaatschap van katholieken is voor de PvdA even essentieel als dat van andere groeperingen. Spr. verklaart, dat de P.v.d.A. wei gert mede te werken met een partij, bij welke de democratie niet veilig, is. Door dat te doen zou de P.v.d.A. de verantwoordelijkheid op zich nemen voor het ondermijnen van de demo cratie. Spr. geeft te kennen, dat de P.v.d.A. allesbehalve regeringsmoede is. Een partij moet echter niet meer verantwoordelijkheid nemen dan ze kan dragen. Hij is overigens van oor deel, dat geregeerd kan worden zon der de P.v.d.A. en ook zonder de K.V.P. De heer Oud kwalificeert het hui dige kabinet als een van beminnelijk optimisme. De minister van Econo mische Zaken is in alle opzichten op timistisch. Zoals hij al eens meer heeft gezegd getuigt de minister van een liberale mentaliteit, en wel de mentaliteit van het oude liberalisme. Wat de loonpolitiek aangaat zegt spr., dat de overheid de behulpzame hand moeten bieden, doch ook het oog gericht moet houden op andere groepen, die hij verwaarloosde groe pen zou willen noemen. Bij de zeven de loonronde komen de verwaarloos de groepen weer in het gedrang. Wat het onderwijs betreft betoogt de heer Oud, dat hier een vooruit ziend beleid ontbreekt, hetgeen hem verontrust. De kwestie van het mandement zegt hij een grote principiële zaak te achten. De heer Oud betoogt, dat het ver band tussen godsdienstig geloof en politieke overtuiging onmiskenbaar is. Hij herinnert aan de regerings verklaring van 1948, toen het eerste kabinet-Drees optrad. Daarin heeft men zich kunnen scharen achter het hogere beginsel" in dit verband geeft hij als zijn opvatting te kennen, dat er geen verschil is tussen positieve christenen en anderen. De zedelijke grondslagen van het christendom aanvaardend gaan toch de wegen uit een. Komende tot het mandement stelt hij voorop de erkenning van het recht der bisschoppen het uit te vaar digen. Evenzeer erkent hij het recht om het te critiseren. Spr. betoogt, dat de Kerk voorzich tig moet zijn als het gaat om het aanbevelen van concrete maatregelen. Zo moet zij ook voorzichtig zijn met het verbieden van bepaalde politieke richtingen. Aan het nodeloos opwerpen van tegenstellingen verklaart spr. geen behoefte te hebben. Waar men wel behoefte aan heeft is: verdraagzaam heid. Er is niets goeds te verwachten van een felle strijd tussen Rooms- en on-Rooms. In troonrede en begroting zegt de heer Tilanus (C.H.) een optimistische klank te hebben waargenomen, waar voor hij dankbaar is. De mededeling over belastingverla ging is verheugend, maar waarom moet daarmede gewacht worden tot begin 1956? Wat over de vennoot schapsbelasting in de troonrede is gezegd acht spr. zeer teleurstellend. Uit de troonrede zegt spr. te heb ben begrepen, dat de regering afziet van een algehele herziening der grondwet. Wel is er behoefte aan eni ge wijziging van de grondwet. Hij vraagt naar enige nadere gegevens over de plannen te dien aanzien. Bijzondere voor de belangen van vreemdelingen verkeer en het horecabedrijf. Wat het mandement betreft moet men z.i. teruggaan tot 1945. Mensen, die tijdens de bezetting in St. Mi- chiels Gestel gijzelaar waren, hebben plannen gemaakt voor politieke par tijvorming. Daarbij werd geen reke ning gehouden met het volkskarak- OCTOBER maand maat clast Pc/toetten HAARLEMMERSTRAAT 131 - LEIDEN (Advertentie) „doorbraak" heeft de C.H. geen last. De P.v.d.A. is zelf doorgebroken voor andere ideeën. De P.v.d.A. is anders dan de voor-oorlogse S.D.A.P., waarover spr. zich in 's lands belang verblijdt. Over de felle aanvajlen van de P.v.d.A. op het mandement heeft spr. zich verbaasd, gezien het beginselpro gram der partij. Spr. heeft het man dement gezien als een woord van de Kerk tot de leden van die Kerk. Naar aanleiding van het betoog van de heer Oud vraagt spr. hoe het mo gelijk is een scheiding te maken tus sen geloofsopvatting en grondslagen aandacht vraagt spr. ener partij. De heer Tilanus is het als protes tant met bepaalde opvattingen in het mandement niet eens, maar het man dement is bestemd voor de katholie ken en niet voor hem. Spr. betreurt het, dat het N.V.V. de samenwerking in de raad van vak centrales heeft verbroken. Tegen vijf uur wordt de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag één uur. ter. Spr. verklaart, dat zijn partij zoekt naar wat bindt en niet naar wat in ons volksleven scheidt. In dit ver band herinnert hij aan zijn betoog van verleden jaar, toen hij zich te weer stelde tegen een aanval op de confessionele partijvorming. Van de Schilderij van koningin voor stadhuis Zwolle Een overzicht tijdens de debatten. V.l.n.r.: aan het woord is mr. J. A. W. Burger (P. v. d. A.), verder de beide griffiers van de Kamer en mr. L. G. Kortenhorst. Melk-meldingen van minister Mansholt De Amsterdamse kunstschilder Theo Swagemakers heeft in opdracht een schilderij vervaardigd van H. M. de Koningin, bestemd voor de Raad zaal te Zwolle. Het kunstwerk zal over enige dagen naar Zwolle ver voerd worden, waar het tezamen met een collectie werken van de kunste naar zal worden tentoongesteld. On ze foto toont de schilder met zijn schepping. Vrijheid na 12 jaar Naar aanleiding van het verzoek van het lid der Tweede Kamer, de heer Vondeling, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de Tweede Kamer per brief een uiteenzetting gegeven over de prijsvorming van de consumptie- melk in het Westen des lands. Volgens de minister bestaat er een behoorlijk inzicht in de factoren, welke geleid hebben tot de verhoging van de consumentenprijs, sinds de vrijlating daarvan op 18 April 1953. Ten aanzien van de hoogte van de slijtersmarges kan worden opge- Voorstel aan gemeenteraad Opera op plaats van oude paleis van Volksvlijt Het college van B. en W. van Am sterdam stelt de gemeenteraad thans voor de tweede maal binnen vijf jaar voor het terrein aan het Waterloo- plein, begrensd door het Plein, de Amstel en de Zwanenburgwal, te be stemmen als plaats voor het nieuwe stadhuis, dat in de toekomst moet worden gebouwd. Indien de raad zich met dit voorstel verenigt, dan komt het in 1953 genomen raadsbe sluit om het stadhuis te bouwen aan het Frederiksplein te vervallen. B. en W. stellen thans voor om op dit laatste terrein, begrensd door het Frederiksplein, het Oosteinde, de Singelgracht en het Westeinde de plaats van het voormalig Paleis voor Volksvlijt aan te wijzen voor de bouw van een operagebouw. Tenslotte stellen B. en W. voor een commissie in te stellen ter voorbe reiding van de bouw van het stad huis op het bovengenoemde ter rein. Dit alles is gistermiddag openbaar gemaakt door de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, aan vertegenwoordigers van de pers. Na lange voorbereiding is men tot dit voorstel gekomen, waaraan B. en W. unaniem hun stem hebben gegeven, zulks in tegenstelling tot vier jaar ge leden, toen een voorstel werd inge diend om het stadhuis eveneens op het terrein Waterlooplein te bou wen, dat door de raad werd verwor pen met 2815 stemmen, waarbij ook de wethouder voor de publieke werken tegen stemde. Het nieuwe plan is eveneens op essentiële punten gewijzigd. De voornaamste bezwaren tegen het voorstel in 1950 om het stadhuis aan het Waterlooplein te bouwen, betroffen in hoofdzaak de grootte van het terrein in verband met de gevraagde ruimten de verkeerssitua tie in deze omgeving en de bereik baarheid van het terrein vanuit an dere stadsdelen. B. en W. zijn van oordeel, zo zeggen zij, dat de ligging van het terrein in het wegenschema "an de binnenstad veel voordelen biedt voor de bouw van het stad huis. Ook om bedrijfsorganisatori sche redenen verdient het Waterloo plein de voorkeur. De wervingskosten van de grond van dit terrein worden begroot op vijf millioen gulden. merkt, dat niet aan de indruk kan worden ontkomen, dat deze in som mige gevallen meer zijn verhoogd dan strikt noodzakelijk was. Reke ning houdende met de omstandig heid, dat niet verwacht kan worden, dat na een ongeveer 12-jarige periode van prijsbinding de natuurlijke ver houdingen direct een voldoende rem zullen vormen voor misbruiken, heeft de minister gemeend de ont wikkeling op het onderhavige terrein eerst eens te moeten aanzien. De sterk wisselende en zeer ver schillende toestanden met betrekking tot de melkbezorging in soms be perkte gebieden maken de bestrij ding van meer of minder sterke uit wassen niet gemakkelijk, aangezien daarbij wederom moeilijkheden of onbillijkheden van andere aard drei gen te ontstaan. Betreffende de door de veehouders bedongen „meerwaarde" bestaat er twijfel bij de minister of deze wel volkomen gerechtvaardigd is. Vermindering subsidie. Het subsidie op de consumptiemelk zal, naar het oordeel van de minister geleidelijk moeten worden vermin derd en tenslotte geheel moeten worden afgeschaft, tenzij dit in het kader van het loon- en prijsbeleid bezwaren zou ontmoeten of de afzet van zuivel- en melkproducten daar door in ernstige moeilijkheden zou komen. Een verhoging van het vetgehalte van de consumptiemelk, die ook in sommige kringen van het bedrijfsle ven sterk wordt bepleit, is dezerzijds, in verband met de daaruit voort vloeiende verhoging van de prijs en het gevaar van daling van het ver bruik, steeds afgewezen. Hoger vetgehalte? Om toch tegemoet te komen aan het bij een deel der consumenten bestaande verlangen naar melk met een hoger vetgehalte, werd wél de beschikbaarstelling van melk met ten minste 3,5 pet, naast gestandaar diseerde melk met een vetgehalte van 2,5 pet, in overweging genomen. Het overleg omtrent deze vraag stukken is nog gaande. Zoals uit de maatregelen ten aan zien van de sanering reeds blijkt, bestaat er bij de overheid de sterke wens om door stimulering van een zekere concurrentie het risico, te ver- Misbruik van vertrouwen Gistermorgen heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam tegen een 24-jarige timmerman uit Amsterdam wegens diefstal van een geldkistje, inhoudende 450. een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk geëist, met een proeftijd van drie maanden en gedurende drie jaar on dertoezichtstelling van de R.K. re classering. Verdachte had in de nacht van 3 op 4 Juli jl., toen hij onder invloed van sterke drank verkeerde, uit een brandkast in de R.K. voogdij inrich ting St. Aloysius te Amsterdam, het geldkistje weggenomen, waarin de afgedragen lonen van de in het huis wonende jongens waren opgeborgen. Hij had door een toeval de reserve sleutel van de brandkast, gevonden. Aan zijn oorspronkelijk voornemen de sleutel aan de broeder te geven, had hij niet direct gevolg gegeven. De verdenking was op hem gevallen toen bij een bewoonster van het huis, waar hij kostganger was, op zekere dag het toilet verstopt geraakte. Bij onderzoek bleek een geldzakje, waar in 450 gulden, in het closet te drij ven. Gewoonte-drinker. minderen, dat een te sterke mono-was' a^s oud-leerling, kind in polisering en machtspositie van de huis en genoot het volste vertrouwen in de voogdij-inrichting ondanks het feit, dat hij enige jaren geleden, ook wegens diefstal, tot twee jaar jeugd- melkdistribuanten wordt verkregen Ook bij de kruidenier? Ten einde de concurrentiemoge lijkheden te verruimen, is besloten de melkbezorgersvergunningen niet langer te binden aan omzetnormen, terwijl wordt overwogen aan krui deniers de gelegenheid te geven ver pakte melk en melkproducten te verkopen. Bovendien is nog in be handeling de vraag of het aanbeve ling verdient dispensatie te verlenen van het standaardisatiegebod, waar door veehouders in staat worden ge steld om met name in de kleinere plaatsen zelf melk aan consumen ten te verkopen. Stok achter de deur! Wanneer in de toekomst zou mo gen blijken, dat bepaalde ongewens te verhoudingen blijven bestaan, wel licht mede veroorzaakt door het sluiten van overeenkomsten, die ge volgen met zich medebrengen, wel ke in strijd zijn met het algemeen belang, dan zou de regering zich ge noodzaakt zien wederom bepaalde voorschriften te geven. De minister ontveinst zich niet, dat in een dergelijk geval niet kan wor den volstaan met het behoud van een vrije bedrijfsvoering, doch dat bin dende voorschriften ten aanzien van prijsbepaling en levering van de melk noodzakelijk kunnen zijn. gevangenisstraf was veroordeeld, waarvan hij nog elf maanden moest uitzitten. Onder voorwaarde, dat hij zich niet meer aan misbruik van alco hol zou schuldig maken, was hij des- AANVARING BIJ VLISSINGEN. In de afgelopen nacht omstreeks één uur is het Nederlandse motor schip „Diana V" op de rede van Vlis- singen in aanvaring gekomen met het Noorse motorschip „Ask"; beide schepen hebben schade opgelopen. Zij zullen vermoedelijk in Vlissin- gen worden gerepareerd. PRINSESSEN BEWONDERDEN „SCHATTEN VAN PERU". Gistermiddag hebben de Prinsessen Eeatrix en Irene met hun vriendin freule Renée Roëll een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „De schatten van Peru", in het Centraal Museum te Utrecht. Zij waren ver gezeld van de verzorgster van de Prinsessen mej. A. Broer. De bezoek sters werden bij hun rondgang over de tentoonstelling voorgelicht door de directies van het Centraal Museum dr. M. E. Houtzager. Aan de oever van de IJssel stond een auto De veerpont, die bij Steenderen de verbinding over de IJssel tot stand pleegt te brengen, is momenteel niet in gebruik, daar zij gisteren een vracht auto naar de diepte in plaats van naar de overkant geholpen heeft. Tegen 4 uur gistermiddag bevond zich op de veerboot een vrachtauto, maar door de kracht der elementen, zou deze ae overkant niet bereiken daar op een onbewaakt ogenblik de wind in samenwerking met een zeer sterke stroom de pont te pakken kreeg en hem deed kapseizen. Een toegeschoten roeibootje viste de twee enige opvarenden, de veerbaas en de chauffeur op, maar de vrachtauto had minder moeite gedaan om het hoofd boven water te houden en was in de diepte verdwenen. De veerboot inmiddels, bevrijd van stuurman en last, had de vrijheid gekozen en kon eerst 4 kilometer stroomafwaarts opgevangen worden. tijds op vrije voeten gesteld. De officier van justitie zei dat ver dachte opnieuw misbruik van ver trouwen had gemaakt. Het ontvreem de geld was niet veel maar de wijze waarop de diefstal was gepleegd het stiekum in de nacht binnenslui pen vond de officier een bezwa rende omstandigheid. In het reclas- seringsrapport wordt verdachte een slappe figuur genoemd. De verdediger voerde aan dat het misbruik van vertrouwen was ont staan door het misbruik van drank. Verdachte had zorgen. Hij moest nog achterstallig kostgeld betalen. Hij vroeg de rechtbank daarom bij de strafbepaling zo clement mogelijk te zijn. Uitspraak op Dinsdag 19 October Kolen 10 cent duurder In verband met de jongste loon ronde en andere factoren, die kosten verhogend hebben gewerkt, heeft de Federatie voor de Nederlandse Brandstoffenhandel besloten de prijs van alle soorten huisbrandstoffen met 10 cent te verhogen. Deze verhoging geldt niet voor de prijs van eierkolen, daar voor deze brandstof nog de prijsbeschikking van de regering geldt. VAN STEIGER GEVALLEN. De 34-jarige uitvoerder J. Hen driks uit Oosterbeek is gisteren, toen hjj in een nieuw gedeelte van de pa pierfabriek van de N.V. van Gelder en Zn te Renkum aan het werk was, van een steiger gevallen. Hij liep een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen op; in het ziekenhuis is hij overleden. Nederlandse bedevaart voert 2 Gulden Boeken naar Fatima Dinsdagmiddag om 12.17 uur Is de derde Nationale Bedevaart met 84 pelgrims van Roosendaal naar Fati ma vertrokken. De leiding er van heeft mgr. Th. van der Bom, deken van Ettcn-Leur. Aalmoezenier is pa ter Dankelman C.ss.R. uit den Bosch. Onder de pelgrims bevindt zich pa ter D. A. Linnebank O.P., leider van de Rozenkrans Kruistocht in Neder land en van het Rozenkransaposto- laat. Hij zal te Fatima twee Gulden Boeken neerleggen bij het genade beeld. De pelgrims, die 16 October weer terug keren, maken voor hun vertrek nog de plechtige sluiting van het Ma- ria-Jaar te Fatima mede door Kar dinaal Agagiauian, patriarch van Ci- licie der Armenen. De patriarch van Portugal heeft ter gelegenheid van de sluiting in het voornaamste Portugese genadeoord een herderlijk schrijven gepubli ceerd. Hij stelt daarin tot zijn droef heid vast, dat Portugal nog steeds de boodschap van Fatima niet heeft verwerkelijkt, en wijst daarbij op de nog overal heersende armoede en de heidense mode op de stranden langs de Portugese kust. Hij roept de gelo vigen om de nationale bedevaart naar Fatima ter gelegenheid van de 37ste verjaardag van de laatste ver schijning op 13 October te maken tot een grote acte van boete en eerher stel. Er worden op die dag meer dan één millioen Portugezen in Fatima verwacht. Op de heenreis verblijven de Nederlandse pelgrims twee dagen te Lourdes, dat dan geheel in het te ken der Fransen zal staan, want juist op 6 en 7 October (Feest van O. L. Vrouw van de Rozenkrans) verblijft in het genadeoord een Fran se nationale bedevaart onder leiding van kardinaal Lienart.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5