DUINSTREEK Australië Twee zware Leidse jongens voor geraffineerde inbraak gesnapt Terugbetaling door Leiden voorgeschoten bedragen Chefarine „4" doet wonderen Rioolzuiveringsinstallatie zal Voorschoten f460000 kosten Emigratiedagen van LTB op „Oud Poelgeest'' begonnen ALS TOERISTENLAND WOENSDAG 6 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 LEIDSCHENDAM Gemeente begroting. De leden van de gemeenteraad zijn ter verga dering bijeengeroepen op Woensdag 27 dezer voor de algemene beschou wingen op de gemeentebegroting en op 28 dezer voor de replieken en de verdere behandeling van de begro ting. Bestuur L.T.J. Daar de heren L. de Koning en J. van der Zon niet meer als bestuursleden herkiesbaar waren is in de jaarvergadering een geheel nieuw bestuur gekozen als volgt: K. van Bohemen, voorzitter; J. Weerdenburg, secretaris; K. Vie- veen, penningmeester; J. Schuyt, on dervoorzitter; J. van der Kogt, 2de secretaris. Schaken. In de onderlinge wed strijden van de schaakvereniging „Corbulo" waren de uitslagen: Groep A: Van LitWortel 10; HinkenkemperSchreuider 01; Hol- tusde Vosburghart 10; Lassche Aben X—'A. Groep B: HuysmansNoordijk 1 0; v. d. RietStrampraad Q1; van NielPaardekooper 10; v. d. RietHuysmans 1—0; Noordijk van Niel 10; Remmerswaal Strampraad 10. LISSE Opening van het winterseizoen. Na verleden Zondag op kerkelijke wijze het winterprogram te hebben geopend, kwamen de leden der K. A.J., L.T.J., en J.G., Maandagavond in het parochiehuis aan de Beekbrug bijeen voor de eerste ontspannings avond van dit seizoen. De voorzitter, de heer P. Meeuwissen, heette, na de gebruikelijke opening, allen hartelijk welkom en wekte de leden op, om samen eraan mede te werken het jaardevies „De Engel nummero één in de Bollenstreek'* te verwezenlij ken. Toen hij vervolgens het October- program voorlegde was men ervan overtuigd, dat het bestuur een stevi ge stoot in de goede richting gaf. Pastoor M. Roelvink spoorde de aan wezigen aan tot propaganda voor de verenigingen bij de nog niet-leden, en tot bijwoning der vergaderingen en het volgen van de godsdienstcur sus. Hij waarschuwde ervoor, de af wezigen niet te verketteren, maar te trachten hen van het nut tot bijwo ning te overtuigen. De spreker zeg de toe, alles in het werk te stellen, om de zaal een fraaier aanzien en gezelliger sfeer te geven en deed hiertoe ook een beroep op de mede werking van de leden. En toen.... was het lachen en het zuchten van verwondering niet meer van de lucht, want de artist Geraldini uit Leiden gaf in een vlot tempo een serie suc cesnummers ten beste, die deze avond tot een onvergetelijke maakte. Vooral het nummer waaraan de voorzitter zijn temperamentvolle medewerking verleende, viel buitengewoon in de smaak. De Wi-ge-cp's zorgden voor een prettige omlijsting en besloten deze zeer geslaagde bijeenkomst met een gezellig dansje. SASSENHEIM R K. LAND ARBEIDERSBOND ONTVANGT BONDSVLAG Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de R.K. Landarbeiders bond „St. Deusdedit" in Januari van dit jaar ontving de afdeling Sassen- heim de bondsvlag. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer Fr. Wiering, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. deelde mede, dat ter gelegenheid van het gouden jubileum van de af deling de bondsvlag wordt aangebo den. In het bijzonder heette hij wel kom de bondsvoorzitter, de bonds- secretaris en de heer Elfering van het Hoofdbestuur. Alvorens de bondsvlag werd over gedragen werden een aantal films vertoond, o.a. „Er is veel vrucht ge wonnen". Een film waarin wordt uit gebeeld, welke resultaten de Land- arbeidersbond in de 50 jaar heeft be- Belletje-trekken als inleidende manoeuvre Het is de politie van Wieringer- meer, in samenwerking met politie- instanties in den lande, naar zij meent gelukt de hand te leggen op de daders van een inbraak bij de bloemkweker Kruis te Wieringerwerf, gepleegd op Zondag 19 September j.l. Bij het onderzoek was terstond het vermoeden gewekt, dat de inbraak door vakmensen moest zijn gepleegd en gebleken dat daarbij van een auto gebruik was gemaakt. De rijkspolitie had assistentie gekregen van een po litiedeskundige uit Amsterdam, een speurhondengeleider en de districts recherche. Uit ingekomen politieberichten bleek, dat in diverse plaatsen van het land volgens eenzelfde methode was ingebroken, o.a. in de Noordoostpol der. Een tweetal personen stopte bij een afgelegen woning, belde aan en vroeg bijvoorbeeld de weg. Werd niet open gedaan dan sloegen zij hun slag. Aangezien meesttijds een auto van Begroting gasvoorziening Het college van beheer van het in tercommunale lichaam „Gemeente lijke Gasvoorziening Zuid-Holland" heeft aan de algemene raad vani dit lichaam de begroting voor het jaar 1955 aangeboden. Het feit, zo zegt het college, dat de raad eerst enkele maanden gele den de begroting voor het lopende jaar kon worden aangeboden, heeft tot gevolg, dat de thans aangeboden begroting voor het jaar 1955 minder toelichting zal behoeven dan de voorafgaande. Het belangx-ijkste verschil met dc begroting voor 1954 is gelegen in het hogere totaal der lasten en baten, welke een eindcijfer van f 6.572.540 vertonen tegen 4.344.645,voor 1954. Deze stijging is voornamelijk veroorzaakt door een geraamde ver meerdering van de afneming van het kraakgas. Het ligt verder in het voornemen de vergadering van de algemene raad over enige tijd voorstellen te doen toekomen voor de verkrijging van de kapitalen benodigd voor de terugbetaling der door Rotterdam, 's-Gravenhage en Leiden voor de aanleg van het transpox'tnet voorge schoten bedragen. TOELEVERINGSDAG AUTOMOBIELINDUSTRIE. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is gisteren een „toeleveringsdag automobielindus trie" gehouden op initiatief van de Nederlandse vereniging „De Rijwiel en Automobielindustrie". Onder „toelevering", zo zei de heer J. Verheul, bestuurslid van de R.A.I. in zijn openingsrede, wordt verstaan de bijdrage van de leveranciers van halffabrikaten, auto-onderdelen en -toebehoren tot de totstandkoming van het eindproduct, de automobiel. TEGEN RUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 (Advertentie) reikt. Hierna werd een reportage- film van het gouden bonds jubileum vertoond. De bondsvoorzitter, de heer C. J. v. d. Ploeg, nam hierna het woord. Bij de viering van het gouden jubi leum was men niet in staat, het ge schenk van het hoofdbestuur aan de jubilerende afdelingen te overhandi gen. Daarna is pas het plan gerijpt om aan de jubilerende afdelingen 'n bondsvlag uit te reiken. Ook Sassen- heim behoort tot deze afdelingen. Zij heeft ook het initiatief genomen. Hierna reikte de heer v. d. Ploeg de bondsvlag over. Als hoofdmotief vindt men het kruis en de schop. Het wapen van onze ge meente is eveneens in de vlag ver werkt. Na het zingen van het strijdlied, dankte de heer Wiering de bonds voorzitter voor zijn woorden. Het is een grote vreugde om op de feest dag van de afdelingspatroon „St. Franciscus, de bondsvlag in ont vangst te mogen nemen. Ondanks de geringe opkomst zal het een gedenk waardige dag voor de afdeling blij ven. Spr. hoopt, dat de bondsvlag 'n richtsnoer zal zijn voor het verdere werk van de afdeling. Ook de geest, adviseur sprak nog een kort woord. Tot slot werd nog de Italiaanse speelfilm „Pepino" vertoond. ZOETERMEER K.A.V. Met frisse moed is gis teravond de bloeiende afdeling van de K.A.V. met haar tweede winter seizoen begonnen. Zoals te verwach ten was waren veel dames present, toen mevr. de Vries de vergadering opende. Zoals bekend zijn mevr. De Vries en mevr. Gouweleeuw deze zomer met de K.A.V. bedevaart naar Lour- des geweest, dank zij de activiteit der afdeling en het gelukkige lot door beiden getrokken. Met graagte voldeden beiden aan het verzoek een relaas van de door hen opgedane er varingen te geven. Met belangstel ling werden de reisherinneringen gevolgd en de vragen, die volgden, bewezen wel, hoe zeer men meeleef de met deze wondermooie tocht. Na de pauze werd door mevr. Her wijnen een breidemonstratie gege ven, waarbij de dames ook zelf adn het werk mochten gaan. Door een wolfabriek werd een aardige attentie verstrekt in de vorm van wol en pa tronen. De geest. adv. kap. J. Hamers woonde de vergadering bij. een bepaald merk werd gebruikt en veelal op Zondag werd geopereerd, is afgelopen Zondag aan alle politie posten in het land verzocht aandacht te schenken aan die auto. Hardnekkige ontkenning. Een rechercheur van politie te Meppel trof Zondag voor het politie- bureau een wagen aan, die overeen kwam met het opgegeven signale ment. Twee personen bevonden zich daarin. Bij nauwkeurig onderzoek vond de politie een arsenaal aan in brekerswerktuigen in het motorrij tuig verborgen, waaromtrent de in zittenden geen afdoende verklaring konden geven. Hoewel beide mannen hardnekkig bleven ontkennen achtte de politie voldoende aanwijzingen aanwezig om hen te arresteren. Zij zijn naar IVieringermeer over gebracht en zullen worden voorgeleid voor de officier van justitie. Beiden zijn afkomstig uit Leiden en staan als zware jongens bekend. Een groot aantal politie-instanties heeft reeds belangstelling voor het tweetal ge toond. De politie zet het onderzoek voort. Vrijdagavond komt in de raad van Voorschoten in behandeling een voorstel van B. en W., om een be drag van 460.000.beschikbaar te stellen voor de bouw van een riool- zuiverixigsinstallatie. Sedert tiental len jaren wordt het rioolwater van de gemeente Voorschoten geloosd op Rijnlands boezem. Door het Hoog heemraadschap van Rijnland moet daartoe ontheffing van de verbods bepaling worden verleend. Reeds in 1937 hebben de Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland er op gewezen, dat de toeneming van de bevolking in de steden en de dor pen en het gebruik van waterclosets en spoel-, bad- en huishoudwater en uitbreiding van de industrie tenge volge hadden, dat steeds grotere hoe veelheden verontreinigd water in geconcentreerde vorm werden ge loosd. De belangen van sociale, ideële en hygiënische aard verzetten zich hier tegen. Landbouw, visserij en indus trie hebben belang bij goed water. Voor de zwem- en watersport en ze ker wanneer er drinkwater benodigd mocht zijn is zuiver water noodzaak. Dijkgraaf en Hoogheemraden waren de mening toegedaan, dat de ver ontreiniging moest worden tegenge gaan door het zuiveren van het af valwater. Daarom stelde dit college zich op het standpunt, dat geen lo zingen van ongezuiverd water op Rijnlands boezem meer mochten plaats vinden. Zelf trof het College reeds maatregelen nl door het inlaten van IJsselwater in de nabijheid van Gouda. Deze inlating brengt kosten mee en deze kosten dienden gedra gen te worden door de gemeenten, die de verontreiniging veroorzaak ten. Derhalve was besloten, aan ver- meentebestuur plannen tot een riool zuiveringsinstallatie, want reeds in 1942 stelde het Hoogheemraadschap de eis, dat voor 1 Juni 1943 een vol ledig uitgewerkt plan van een aan de Hofweg te maken zuiveringsin stallatie voor de zuivering van al het te lozen boezemwater moest wórden overlegd. Door de oorlogsomstandig heden werd meergenoemde onthef fing tot na de oorlogsjaren verlengd. Eerst in 1946, daarna in 1950 en het laatst in 1952. In dit laatste schrij ven werd medegedeeld, dat bezwaar lijk opnieuw verlenging van de ont heffing kon worden verleend. Be doeld college ging hierbij van uit, dat de zuiveringsinstallatie voor 1 Januari 1955 in gebruik zal zijn. In Februari 1952 besloot de raad een crediet van 17.000.beschikbaar te stellen ten behoeve van de voor bereidende werkzaamheden verbon den aan de bouw van een installa tie voor gedeeltelijke zuivering, waarmede het Bureau voor Bouw- waterkunde v/h Ir. J. G. Christiaan- se te Rotterdam zou worden belast. Uitstel van het object wordt thans ondenkbaar geacht. Dit laatste wordt nog onderstreept, door het feit, dat Gedeputeerde Staten van dit gewest bij brief hebben geklaagd over de sterke verontreiniging van het wa ter van de Korte Vliet. De door hot bureau van Ir. J. G. Christiaanse opgemaakte begroting van het onderhavige object bedraagt 400.000.doch met de te verwach ten loon- en prijsstijgingen dient dit bedrag te worden verhoogd tot 460.000.B. en W. stellen voor het benodigde cx*ediet voor de riool zuiveringsinstallatie beschikbaar te stellen. Uitbreiding Ds. Fortgensschool. gunningen tot het hebben van een j Het schoolbestuur van de Ds^. Fort lozing van verontreinigd' water op 1 j" de boezem de voorwaarde te verbin den, dat jaarlijks een bijdrage zou worden betaald. Dit recht bedraagt voor de gemeente Voorschoten 550 per jaar. Reeds in 1938 had het Ge- gensschool heeft de gemeente ver zocht medewerking te verlenen voor de uitbreiding van het schoolgebouw met drie lokalen. Dit schoolgebouw werd in 1950/1951 gesticht en be staat uit vijf lokalen. Per 1 Septem- De Dinsdagavond van de twee Emigratie-dagen op „Oud Poelgeest" te Oegstgeest, georganiseerd door de Emigratie Dienst van de L.T.B., stond geheel in het teken van de Emigra tie naar Canada, want nadat rector L. P. M. Vester deze studiedagen had geopend en de heer J. G. M. Bosman als directeur van de Emigratie Dienst L.T.B. een inleiding had gehouden over het onderwerp „Problemen en consequenties der bevolkings-grootte en toename, werkgelegenheid, indus trialisatie en emigratie", gaf 's avonds na de maaltijd pater J. Karskens S.C.J. als emigranten-aalmoezenier een antwoord op de vraag „Blijft Ca nada nog een gewenst emigratie- land"? Als ere-gast op deze dagen sprak daarna mr. A. A. Ewen, hoofd van de Canadese Immigratiedienst in Neder- ber 1955 is het zesde lokaal nodig en eerst in 1958 het achtste lokaal. In verband met te verwachten ver goedingen van het Rijk en mede ge rekend het feit, dat er met de bouw van drie lokalen minder kapitaal ge moeid is dan met stichting van de lokalen op afzonderlijke tijdstippen stellen B. en W. voor de medewer king te verlenen. De uitbreiding met drie lokalen vergt naar raming een kapitaalsinvestering van 50.000. Verkoop van grond voor woning bouw. De heer W. A. van Rossen te 's-Gravenhage heeft als firmant van de te 's-Gravenhage gevestigde vennootschap „Bouwbedrijf A. J. van Rossum" verzocht van de Gemeente in koop te mogen verkrijgen een per ceel grond gelegen aan de Nassauka- de en de Frederik Hendriklaan, ten einde op deze grond een zestal mid denstandswoningen te bouwen. Voor deze gx'ond was aan de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten een recht van voorkoop verleend. Ge noemde N.V. heeft echter laten we ten niet tot aankoop van ae grond te kunnen overgaan, zulks in verband met het feit, dat het haar toegewe zen bouwvolume niet toereikend was om de onderhavige grond met bouw. kaswoningen te doen bebouwen. Het destijds verleende optierecht staat derhalve de verkoop aan de heer W. A. van Rossen niet meer in de weg, terwijl de koopprijs ad 16.per m2 voor de Gemeente aanvaardbaar is te achten. B. en W. stellen derhalve voor tot verkoop van de grond groot 1438 m2 over te gaan. Gebox'en: Coxmelis Jan Carel, zn van J. v. Schutterhoef en A. H. Ver nes; Elberth, zn van N. Stikkelorum en C. E. Oudshoom; Margaretha, dr van A. Prudhomme van Reine en W. van Berkel; Elisabeth Margaretha dr van J. Pereboom en C. M. Gerrits- ma; Petrus Johannes Maria, zn van P. A. v. d. Krogt en H. Tuithof; ge boren te Leiden: Martina Elisabeth, dr van F. van Zijp en P. de Jong. Ondertrouwd: Johannes Marinus Ju, 29 jr en Emma van den Brink 25 jr; Christiaan Teske 26 jr en Ca- thalina 23 jr te Wassenaar; Antonius Marie van Leeuwen 24 jr en Johan na Gerarda Maria Vosmeer 26 jr. Getrouwd: L. v. d. Hoeven en M. S. Zuijderduin. Overleden: Boudewijn Paulus Jo hannes Smit 77 jr, wednr van Catha- rina Petronella Elisabeth Zwart. Tot nog toï éénrichtingsverkeer (Van onze correspondent in Australië). Het is eigenaardig dat Australië eigenlijk slechts een „éénrichtingver keer" heeft wat de vacantiegangers betreft, n.l. het land uit. Het toeristenverkeer naar Australië is niet zo groot als men wel zou wen sen, en billijk zou zijn. Men vindt in dit toch niet onbe langrijke! vijfde werelddeel geen enkele „vereniging voor vreemdelin genverkeer" al hield men er dan ook eens een „mixxister van toerisme" op na. Vacantiereisjes naar Australië staan (nog) zelden of niet in de folders van de wereld-reisbureaux. En toch, het zou zo gek niet zijn Laat ik eerst dat „éénrichting toe risten-verkeer" nader aanduiden, door middel van een enkel cijfer. In 1952 maakten 25.000 Australiërs een uitstapje naar Engeland en ver reweg de meesten van hen „deden" tegelijk andere landen van Europa. Opzettelijk ga ik terug tot het jaar 1952, omdat het „Kroningsjaar 1953" een unfair record van het dubbele aantal te zien gaf! Maar die 25.000 zijn er minstens ieder jaar in Europa. Al gauw uitverkocht! Een ander Australisch touiristen- beeld vertoont de scheepspassage naar Europa. Wanneer ge omtsreeks Maart April naar de oude wereld wilt, is het noodzakelijk minstens in Juli Augustus tevoren passage te boeken, omdat later in de tijd alle scheeps- ruimte is „uitverkocht". De Nederlandse immigranten, die een vacantiereis naar het vaderland werkelijkheid zien worden, hebben daarmee wel degelijk rekening te houden. Minstens zes maanden tevo ren passage boeken! En toch zijn er aardig wat schepen op de Engeland-, Italië- of Zweden- lijn. Maar die 25.000 zijn niet zó maar heen en terug gebracht! Kort geleden zijn enkele scheep vaartmaatschappijen er toe over ge gaan, „off season returns" in te voe ren, welke aanzienlijk goedkoper passage geven, dan in het volle sei zoen. Dat „off season" is berekend op de Europese wintertijd, wanneer de ani mo om het dan warme Australië te verlaten, niet erg groot is! Laat ik nog terloops vermelden, dat die 25.000 Australiërs met vacan- tie, bijna zes millioen pound in Euro pa achter laten Te oordelen naar hetgeen verschil lende tourende Australiërs mij reeds hebben verteld, blijven er ook wel 'n paar slordige pounden in Holland achter. Doch over dat „éénrichting-toeris- me" wil ik thans niet verder uitwei den; ik zou er nog aan toe kunnen voegen, dat er ook duizenden Austra liërs zijn die hun vacantietijd door brengen op Hawaï of andere Zuidzee- eilanden, dan wel in Amerika. „Terug naar Australie-jaar". Men heeft in Australië een „mi nister voor toerisme" gehad, die eigenlijk eenzelfde positie had als een Zwitserse minister voor de vloot. De minister had geen touristen. Zo. als het een goed minister betaamt, probeerde hij z'n departement nuttig te maken. Daartoe introduceerde hij een „Te rug naar Australië-jaar". Gedurende de oorlog waren n.l vele duizerrden verlofgangers uit In donesië, India, Ceylon etc. afgesneden van hun vaderland. Geleidelijk kwa men er van hen naar Australië voor vacantie. Dit bracht talrijke Europeanen tot het dubbele. Hetgeen niet ieder voor een vacantiereis je kan uittrekken! grotè ontdekkingen omtrent de schoonheid op natuurgebied van Aus- tralië. Men begon hier inderdaad iets in dat toerisme te zien.totdat de den per pedsoon. En per vliegtuig kost het minstens alsmaar uitbreidende oorlog, ook de hiervoor genoemde landen isoleerde. Doch na de oorlog werd het plan voor „Terug naar Australië-jaar" in des ministers brein geboren, voorna melijk ook om de Amerikaanse sol daten, die Australië hadden leren kennen, nog eens, maar nu liefst met eigen vrouw, met of zonder kroost, naar dit land van de koala, kangoeroe en beachen terug te brengen. Het mocht wat, de mooi plannen liepen vast op: Gebrek aan accomo date. Waar moeten ze blijven? Plannen waren er genoeg; plannen om grote hotels te bouwen. Doch: er was geen materiaal. Men zat te schreeuwen om woningen, zou men materiaal geven om vacantiegangers te herbergen? Niets er van. Zo verongelukten de plannen; al thans wat de grote opzet betreft. Ja, we hebben in Australië wel ho tels, dure en goedkope. Meest dure. In Sydney werd dezer dagen een der gelijke verblijfplaats voor erg dure Amerikanen of grote en rijke artis- ten geopend, waar je tot tien pound (/85) per dag terecht kunt. Doch in het algemeen is het zoeken en tobben met hotelruimte in Austra-1 lië. I Dat heb ik tot zelfs in kleine country plaatsjes toe moeten onder vinden. En vraag niet wat je soms hebt te betalen! Het schijnt trouwens voordeliger te zijn een wat men in Australië on der „hotel" verstaat te exploiteren, n.l. een bier-drinkgelegenheid. Hoe dan ook, alvorens touristen „van buiten" aan te trekken, zal hier iets meer aan dat accomodatie-pro- bleem gedaan moeten worden. Daar is een ieder die iets met „vreemdelin genverkeer" te maken heeft, het over eens. Als ze hier maar eenmaal zijn En toch heeft Australië aan touris ten die „natuur" zoeken, heel veel te bieden, waarover na hetgeen ik in het verleden reeds schreef, thans niet behoeft te worden uitgeweid. Slechts zij vermeld dat de ver maarde „Blauwe bergen" ieder jaar minstens een half milloen (Austra lische!) vacantiegangers trekken en mede daardoor de State New South Wales wel tot het belangrijkste tou- ristengebied kan worden gerekend. Afgezien dan van de wereldvermaar de beachen, die het tegen de Franse Rivièra gemakkelijk kunnen opnemen. Een grote handicap voor aantrek ken van touristen naar Australië wordt geacht de zeer scherpe bepa lingen van de Drankwet, welke schenken van sterke dranken na zes uur in het algemeen verbiedt, bene vens het practisch ontbreken van „nachtleven" in de grote steden. Feit is, dat van de duizend millioen dollars welke de Amerikanen per jaar aan tourisme besteden, slechts drie procent terecht komt in de Paci- ficlanden. Bij de grote Australische touristen- stroom naar Europa, kan mogelijk in de toekomst een bescheiden stroom pje naar dit werelddeel worden ver wacht, in dien althans de afstanden steeds korter worden gemaakt. Waar mee dan ook de reisgelden gelijke tred zouden moeten houden, want momenteel betaalt men voor een re tourtje Nederland toch altijd nog minstens een kleine drieduizend gul. den lar»d, de aanwezigen toe. Naast de deelneemsters en deelnemers aan de ze dagen was een aantal belangstel lenden uit Leiden en omgeving, on danks het minder mooie weer, naar Oud-Poelgeest gekomen om deze avond, welke werd besloten met eni ge filmpjes, mede te maken. Op de vele inleidingen welke er gedurende deze studiedagen voor ad- spirant-emigranten gehouden zijn en nog zullen volgen, komen wij later in een samenvattend verslag meer uitvoerig terug, doch over de meer „algemene" voorlichtingsavond over Canada willen wij reeds nu iets pu bliceren. Niet alleen materieel. Pater Karskens, die reeds de meeste jaren van zijn leven als emi granten-aalmoezenier in de vx-eemde heeft doorgebracht, o.a. in Zuid- Amerikaanse landen en laatstelijk vele jaren in Canada, beklemtoonde in zijn vurige rede met nadruk, dat emigratie niet alleen gezien mag wor den als een materiële, maar tevens en voor onze Katholieken speciaal ook als een aangelegenheid van geeste lijke, van godsdienstige aard. „Laat 90 pet. van Uw interesse di rect gaan naar de materiële moge lijkheden, maar dan ook minstens 10 pet. naar de geestelijke mogelijkhe den", dit was de raad die deze emi granten-priester, met zijn jarenlange ervaring de toekomstige emigranten meegaf. De grote moeilijkheden, waarmede Canada momenteel door de grote werkloosheid te makon heeft, is reeds thans goed merkbaar in Nederland. De aanvragen zijn belangrijk minder dan voorgaande jaren. Spr. vergeleek de huidige Canadese moeilijkheden met die daarmede Australië 2 jaar geleden te kampen had. De grote werkloosheid op de Aus tralische arbeidsmarkt was toen de reden, dat de aanmelding voor dit land met sprongen terug liep. Thans kent Australië een periode van hoogconjunctuur en is Canada daarentegen in mineur. Deze „schommelingen" zijn even wel niet verontrustend en moeten be schouwd worden als normaal voor komende verschijnselen. Maakt im mers ons land thans ook niet een periode van hoogconjunctuur mede? Vele factoren kunnen op deze con junctuur een sterke invloed uitoefe nen. Zo werden o.a. genoemde de al gemene wereldtoestand, vrede of oor log, het afbreken van de strijd op Korea, de uitvoer van granen, enz., enz. Open oog. Laten wij echter een open oog houden voor de moeilijkheden, welke er ook na de hedendaagse hoogcon junctuur in Nederland met de daar mede samenhangende spanning op de arbeidsmarkt ongetwijfeld een reactie moet volgen. Wijst de Troonrede immers niet op deze gevaren? Wordt daarin niet zon der meer gezegd, dat emigratie on verminderd voortgang zal vinden? Spr. wees op de huidige werkloos heid in Canada en vooral op het feit, dat het opgegeven aantal geen juist beeld geeft van het aantal werkelijke werklozen. Dit is een gevolg van een bepaald systeem bij de registratie, waardoor het eigenlijk aantal werk lozen aanzienlijk minder is. Met klem wees spr. op de emigra tie-mogelijkheden (en noodzaak) voor onze agrarische beroepsbevol king. Op merkelijk is, dat er na de laat ste wereldoorlog rtog geen 20 pet. agrarische immigranten vanuit Ne derland in Canada zijn binnen ge komen en meer dan 80 pet. uit de industriële sector. Komt dit wel overeen met de grote landhonger in ons vaderland? En met de zo grote verborgen werkloosheid op vele van onze agrarische bedrij ven? Is Canada in het algemeen een goed emigratieland dat vele perspec tieven biedt, dit is het vooral voor de agrarische emigranten. Vele voor beelden van goed geslaagde emigratie noemde spreker op en juist om deze mogelijkheden gaf spr. de raad, dat wij ernstig moeten nadenken over onze mogelijkheden (of onmogelijk heden) hier, dat wij vooral een goed, objectief advies moeten inwinnen bij onze Kath. emigratiebureaux en bij genomen besluit vooral niet mogen verzuimen om voor een goede intense voorbereiding te zorgen. Kans voor agrariërs. Dan kan 90 pet. van onze 'agrari sche immigranten wanneer zij vol doend aan de gestelde eisen zeker sJagen. Wanneer het ideaal van onze Ka tholieke Emigratie Stichting en dat van onze emigr.-aalmoezeniers in Ca nada verwezenlijkt kan worden en wij kunnen enige z.g. „fieldworkers" aanstellen in Canada, dan mag met nog meer reden dan thans verklaart worden dat Canada is en blijft een emigratieland van de le klas! Mr. Ewen sprak zijn verwondering uit over het feit, dat er naar ver houding nog zo'n gering aantal agra rische emigranten vanuit Nederland vertrekt. En dat, terwijl 3 assistenten van mr. Ewen die een reis van 3 maanden door Canada maken, in iedere brief schrijven, dat de Neder landse immigranten zulke goede emi granten zijn. En steeds weer volgt de vraag: „Waarom komer» er niet meer van zulke emigranten?" Mr. Ewen onderstreepte deze op merking en sloot met de wens, dat nog vele, goede emigranten naar zijn mooi, perspectiefvol Canada zullen mogen vertrekken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2