MINISTER MOLOTOF KOMT EENS NEUZEN IN BERLIJN Triest viert bevrijdingsfeest Molotof Niemand gelooft, dat hij slechts komt om feest te vieren De a*s* Duitse generale staf? Overeenkomst Triest getekend Arrestaties in Argentinië Havenstaking in Londen en New York 's Konings neef vermoordde de minister Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 6 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 133" komt de bloemetjes buiten zetten KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 AL TE HANDIG DLIJKENS de orakeltaal van de heer Burger in de Tweede Kamer weet de P. v. d. A. nog steeds niet wat zij aan de K.V.P. heeft na het verschijnen van het bischoppelijk mandement. Omdat zij dat na vier maanden studeren en piekeren nog steeds niet weet, geeft zij ook nog geen antwoord op de vraag of de politieke samenwerking met zulk een „de democratie ondermijnende" partij kan worden voortgezet. Het heeft geen zin, na alles wat er over geschreven is, te herhalen, dat het mandement belangrijk als richtlijn voor het katholieke open bare leven in feite geen wijziging heeft gebracht noch in de houding of inhoud van de K.V.P., noch in de houding van het episcopaat ten op zichte van de eenheid der katholie ken, ook in het politieke leven. Het heeft geen zin, omdat de P. v. d. A. bereidwillig gevolgd door de V.V.D. het mandement heeft aan- gegrepen als welkom middel van agitatie. Dat bleek wel uit de rede van mr. Burger. Het enige wijze woord dienaangaande heeft gisteren in de Tweede Kamer de heer Tilanus gesproken, toen hij zeide, dat het mandement de leden van een Kerk aangaat en anderen niet raakt, kiezers behouden hun vrijheid hun oordeel te geven. Mr. Burger draaide de zaak op zijn gebruikelijke wijze om, toen hij steun zoekend bij de „Nieuwe Eeuw' de katholieke pers er van be tichtte van het mandement een po litiek schotschrift te hebben ge maakt. Een dergelijke onbekookte bewering moge graadmeter zijn, de waarde van het betoog van mr. Bur ger te beoordelen, wanneer hij de K.V.P. in de totalitaire hoek wil duwen, met alle nare bijgedachten aan het gebruik van het woord tota litair verbonden. Met al dat draaien en omdraaien en eroniheen-draaien, was het de P. v. d. A.-woordvoerder niet moei lijk een, ofschoon hier en daar vrij grof, toch handig betoog op te zetten. Maar bij deze redekundige gauw dieverij beging hij niettemin een on handigheid door te verraden, dat het aan de katholieke leden van de P. v. d. A. te danken was, dat er'in de boezem van de partij niet een anti-papistische rel tot uitbarsting was gekomen. Zulk een mededeling werpt een vreemd-schel licht op de gesteltenis van de andere groepen en de „doorbraak"! Het is opnieuw een getuigenis, dat katholieken er eigen lijk niet in thuis horen en er zich niet thuis kunnen gevoelen. Wat al dat gescherm met democra tie-ondermijning betreft, welke de K.V.P. maar, middels deze, linea recta het mandement in de schoenen wordt geschoven, vragen wij ons af, waarom het P. v. d. A.-bestuur wèl de communistische leerstellingen kan veroordelen en de aanhangers daar van uit de gelederen kan buiten sluiten, maar een dergelijke gezags uitoefening van katholieke zijde en dan nog alleen in de vorm van een ernstige raadgeving als on democratisch wordt uitgekreten. „Lekkage" in Frankrijk De Franse journalist André Bara- nes, die tevoren had bekend dat hij militaire geheimen aan de commu nisten had doorgegeven, heeft de verklaring gisteren herroepen. Baranes zei, dat de waarnemend communistische leider Duclos hem had meegedeeld, geen belang te stel len in zijn inlichtingen, aangezien de communistische partij reeds een vol ledig verslag van de besprekingen van de Nationale Defensieraad had. Er moet dus een ander „lek" zijn. Russische reactie op resultaat van Londen Een Russische delegatie met aan het hoofd minister van buitenlandse zaken Molotof is in Oost-Berlijn aangekomen ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de Oost-Duitse republiek welke Donderdag a.s. gevierd wordt. De aankomst van Molotof heeft in politieke kringen te Bonn ver rassing gewekt, alhoewel men op een Russische tegenzet tegen de beslui ten van Londen rekende. In Bonn gelooft niemand, dat Molotof de verre reis alleen voor zulk een demonstratie heeft ondernomen. Veeleer zietl men in zijn komst een teken van de diepe ernst, waarmee in Moskou dé resultaten van Londen zijn opgenomen. Men neemt aan, dat Molotof X®?* Oost-Duitse regering richtlijnen heeft meegebracht voor de po litiek, die de Sovjet-Unie ten aanzien van de nieuwe situatie denkt te volgen. REPLIEK OP LONDEN. In Bonn wordt in dit bezoek dan ook het begin gezien van een scher pe Russische repliek op de jongste besluiten der Westelijke gemeenschap en men verwacht spectaculaire aan kondigingen, die erop berekend zul len zijn invloed op de parlementen in Frankrijk en West-Duitsland uit te oefenen. Zo zeker als men in Bonn is over de vraag of de Russen spoedig zul len reageren, zo onzeker is men ech ter over de richting, waarin deze re actie zal gaan. Enerzijds wordt hervatting van de oude Russische campagne voor een herenigd en neutraal Duitsland mo gelijk geacht, anderzijds wordt ech ter ook rekening gehouden met een speculeren van de Russen op een blijvende verdeling van Duitsland met een beperkte bewapening voor Het Frankforterblad „Abendpost" heeft Dinsdag is een artikel op de voorpagina de waarschijnlijke sa menstelling van de generale staf van het toekomstige Duitse leger gegeven. Het opperbevel zou worden toever trouwd aan generaal Ludwig Cruewl, opvolger van generaal Rommel aan het hoofd van het Afrika-korps. Het hoofd van de generale staf zou gene raal Adolf Heusinger worden, oud chef van het bureau van operaties op het opperbevel van de landstrijd krachten. Generaal Hans Speidel, die aan het hoofd stond van de Duitse delegatie bij de commissie ad-interim van de EDG(> zou worden benoemd aan het hoofd van de Duitse afvaardiging bij de organisatie van het Brussels ver drag. Theodoor Blank, de huidige rege ringscommissaris bij de veiligheids dienst, zou hoofd worden van het mi nisterie van Defensie, en ex-generaal Hasso von Manteuffel, bevelhebber van de pantsertroepen. In de loop van het jaar 1955 zou den de kaders worden gevormd en de eerste dienstplichtigen zouden in het voorjaar van het volgende voorjaar kunnen worden opgeroepen. Op het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen is Dinsdag een .overeenkomst getekend, die aan de kwestie Triest een einde maakte. Vertegenwoordigers van Engeland en de Verenigde Staten hebben daarna het document geparafeerd. Het vrije gebied van Triest wordt door de thans gevonden oplossing in twee stukken verdeeld: Italië krijgt zóne A, behoudens een smalle strook grond, die met zóne B. aan Joegoslavië komt. Foto de ondertekening: v. 1. n. r, de heer Velebit, gezant van Joe goslavië; de heer L. Thompson, de Amerikaanse Ambassadeur in We nen; G. Harrisson, de Britse Onderstaatssecretaris, die het verdra# pa rafeert en de Italiaanse gezant, Signor Brosio. beide zijden, die dan door een geheel Europa bestrijkend veiligheidssys teem zou worden gecontroleerd, -noejads uaui jipe sga uj laire gestes met betrekking tot vrije verkiezingen voor geheel Duitsland niet geheel uitgesloten. Vele politici in Bonn zijn van mening; dat zulke gestes een logische aanvulling zou den kunnen vormen op de Russische voorstellen voor vermindering der bewapening. Men vreest in Bonn, dat dergelijke voorstellen opnieuw verwarring in de publieke opinie in de Westelijke landen zouden kunnen stichten. In de Bondsdag heeft dr, Adenauer Dinsdag niet gerept over de moge lijke kansen om de onderhandelin gen over het Duitse probleem weer op gang te brengen. Men neemt evenwel aan, dat dit thema het de bat zal beheersen, dat Donderdag in het Westduitse parlement over de besluiten van Londen zal worden gevoerd. In Bonn vraagt men zich in sterk gestegen spanning af of Mo lotof voordien in Berlijn reeds een aanduiding zal hebben gegeven van de weg, die de Russische politiek thans zal willen inslaan. GEDENKTEKEN TE EL ALAMEIN Niemand helemaal voldaan Door middel van luidsprekers heeft generaal Winterton de 300.000 inwo ners van Triëst gisteren op de hoog te gesteld van de a.s. overdracht van de stad aan Italië. Onmiddellijk werden alle scholen te Triëst gesloten en trokken de kin deren in optochten iaar het centrum van de stad, waar reeds duizenden volwassenen bijeengekomen waren. In de stad werd vuurwerk afgescho ten. De Britse en Amerikaanse bezet tingstroepen, in totaal 7.000 man, werden in de kazernes geconsigneerd. De Triëstijnse politie patrouilleerde door de stad om wanordelijkheden te voorkomen. Toen de Italiaanse premier Scelba gisteren in de senaat bekend maakte, dat na tien jaar de Italiaanse vlag eindelijk weer boven Triëst waait, is NEDERLAND-CANADA VIA DE NOORDPOOL? nHuidlge route naar Canada Wanneer er zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen, krijgt Schiphol binnenkort een rechtstreek se verbinding met Vancouver na het Poolgebied. De maatschappij welke deze verbinding zal onderhouden, is de Canadian Pacific Airlines. Dat men ons land heeft uitgeko zen als eindpunt van de nieuwe Pool- route komt door het feit, dat Schip hol zo gunstig is gelegen voor de aansluiting op het overige Europa, terwijl de doorgaande passagiers niet onderworpen zijn aan tal van douane formaliteiten. Reizigers ,die dus via de Pool in Amsterdam aankomen, kunnen ieder deel van de wereld door middel van de aansluitende lij- n enbereiken. Vliegende schotels van papier Een bij Rijssel in Noord-Frankrijk gelande „vliegende schotel" is geble ken te zijn gemaakt van stevig pa pier. Een gepensionneerd mijnwerker heef toegegeven, dat hij meer dan duizend van dergelijke schotels heeft gemaakt, aldus deelt de politie mede. Sommigen hadden een middellijn van wel drie meter. Aan de schotels maakte hij een in petroleum gedrenkte lap vast, die in brand werd gestoken. Overigens zijn ook gisteren uit vele delen van Frankrijk weer be richten over vliegende schotels - ont vangen. de gehele senaat onder het roepen van „Leve Triëst" opgestaan. De eerste-minister nodigde de se naat uit tot een stemming over het vertrouwen in de regering. Men verwacht, dat de stemming Vrijdag zal worden gehouden. Overigens is de ondetekening van het accoord te Rome zonder verras sing of geestdrift begroet. Men wist te Rome, dat een oplossing zonder het verlies van de zóne „b" niet mo gelijk was, maar de vreugde over de terugkeer van de zóne „a" tot Italiië wordt toch door dit offer getemperd. „Zuid-Slavië begroet de onderte kening van het accoord met voldoe ning, doch zonder enthousiasme", al dus de commentaar van het semi-of- ficiële Zuid-Slavische persbureau „Jdegopress". Deze hohding was het gevolg van het feit, dat Zuid-Slavië zich „maximale opofferingen" had ge troost in het belang van de vrede en met de bedoeling de betrekkingen met Italië te consolideren". Ongeveer driehonderd communis ten zouden in de afgelopen paar da gen in Argentinië zijn aangehouden als gevolg van een onderzoek dat, naar verluidt, heeft aangetoond, dat er verdachte contacten bestaan tus sen Argentijnse communistische lei ders en enige vluchtelingen uit Gua temala, die dezer dagen in de Ar gentijnse hoofdstad zijn aangekomen. Ook verscheidene van deze vluchte lingen zouden zijn gearrasteerd. De Argentijnse autoriteiten bewaren een absoluut stilzwijgen over deze kwestie. Het oorlogsgedenkteken te El Alamein, dat wordt gebouwd in opdracht van de Imperial War Graves Commission, op het oorlogskerkhof, dat in de woestijn bij Cairo is aangelegd, nadert zijn voltooiing. Het gedenkteken wordt voor de commissie gebouwd aan de hand van het ontwerp van Sir* Hubert Worthington en bestaat uit een kloostervormig gebouw gelegen aan de Noordzijde van het kerkhof van El Alamein. Aan de Zuidkant komt het klooster uit op een serie terrassen en bloembedden, welke het pad naar het werkelijke kerkhof omzomen. Op het kerkhof staan verder de gedenk steen voor hen die vielen en het bekende „Kruis der opoffering", dat op ieder kerkhof, waar in de tweede Wereldoorlog gevallen onderdanen van het Britse Gemenebest zijn begraven, is te vinden. Ladingscapaciteiten der Beieren De Beieren hebben bij hun Octo- berfeest in Miinchen dit jaar weer bijna al hun eigen records geslagen. Zn staan evenwel blijkbaar wat be- treft hun biercapaciteit aan de grens ^°,^s„n6eschled' aan de ge™lS™ van hun kunnen. Weer werd op het ONGELUK TE EINDHOVEN. Tweede slachtoffer overleden. In het Binnenziekenhuis te Eind hoven is het tweede slachtoffer van de botsing, die Maandagmiddag op de Genneperweg te Eindhoven tus sen een motorrijwiel en een vracht- feest 2.5 millioen liter bier gedron ken en dat is „slechts" evenveel als vorig jaar. Het worstrecord werd evenwel verbeterd: er werden na 1.4 millioen gebraden varkensworsten gegeten. Voorts werden 122.000 ge braden haantjes en zestien ossen ver slonden. De Beieren hebben voor het eerst ook een exotische invloed op hun nationale feest toegelaten: aten tussen worst en haan ook nog tienduizend cocosnoten. Hoger loon geëist In twee wereldhavens, New York en Londen, ligt het werk voor een groot deel stil. In New York zijn gis teren 25.000 havenarbeiders in sta king gegaan, nadat onderhandelin gen over een loonsverhoging waren mislukt. Toen de reusachtige „Queen Mary", met ruim 1800 passagiers aan boord de haven binnenkwam was op de pier geen enkele arbeider te be kennen. Kantoorpersoneel van de Cunard Line, dat aan de slag wilde gaan, werd door postende stakers te gengehouden. Tenslotte hebben 100 leden van het kantoorpersoneel de bagage van dé „Queen Mary" gelost. In de Londense haven is tweeder de van het scheepvaartverkeer lam gelegd door stakingen, waaraan naar schatting 10.000 havenarbeiders en 8000 arbeiders op de werven deelne men. Het gevaar dreigt, dat deze sta kingsgolf naar andere Britse havens zal overslaan. In Londen kunnen meer dan 70 schepen niet laden of lossen, terwijl op honderd schepen aan de werven geen reparatiewerk zaamheden meer worden verricht. De staking in New York is de tweede staking binnen zes maanden die de haven treft. De vorige staking eindigde in een veroordeling van de akbond door het federale gerechts hof, omdat de bond het bevel van het gerechtshof had genegeerd de 29 dagen durende staking te beëindigen. De staking bracht toen de grootste schade toe aan de haven, die ooit was voorgekomen. De vakbond kreeg een boete van 93.000 dollar en drie leiders kregen gevangenisstraffen van drie tot zes maanden. In Benghazi, de hoofdstad van het onafhankelijke koninkrijk Libye in Noord-Afrika, is gisteren de minister voor paleiszaken doodgeschoten, waarschijnlijk door een lid van de koninklijke familie. De minister, Said Ibrahim Sjalhi, werd getroffen voor het gebouw van de federale regering. Een jong lid van de koninklijke familie, Sjarif Mohaiddin Senoessi, is later gearres teerd. De politie zou hebben mede gedeeld, dat hij de moordenaar is. Het hoofd van de koninklijke fa milie is de 64-jarige Mohammed Idris el Senoessi, die in December 1951 tot koning werd uitgeroepen, toen Libye onafhankelijkheid van de Verenigde Naties kreeg. De enige zoon van de koning stierf vorig jaar bij de geboorte, waarop zijn broer, Emir Mohammed Rida el Senoessi, tot erfgenaam van de troon werd benoemd, een status, die hij bij de geboorte van een erfgenaam zou verliezen. De gearresteerde is een 22-jarige neef van de koning. overleden. Een politie-onderzoek heeft uitge wezen, dat de vrachtautobestuurder geen schuld treft. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Aanvankelijk flinke opklarin gen, maar in de kustgebieden nog enkele buien. Morgen weer toe nemende bewolking en droog weer. Vannacht iets kouder. Morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag. Overwe gend matige wind uit Westelijke richtingen. 7 Oct.: zon op 6.49 en onder 18.06; maan op 15.51 en onder 0.27 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: BRUSSEL geheel bew. 14 C. PARIJS zwaar bew. 13 BORDEAUX mist 5 GRENOBLE nevel 6 NICE licht bew. 15 WARSCHAU zwaar bew. 5 BERLIJN nevel 9 FRANKFORT regen 13 MüNCHEN regen 9 GENEVE mist 7 LOCARNO half bew. 8 ROME mist 13 HELSINKI motregen 2 STOCKHOLM zwaar bew. 4 OSLO geheel bew. 6 KOPENHAGEN zwaar bew. 8 LONDEN weerlicht 14 AMSTERDAM regen 15 Korreltje Liefde is als de maan; als ze niet groter wordt, wordt ze kleiner.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1