3)e&2idóe(Botihmü NEGENMOGENDHEDENCONFERENTIE IN LONDEN GESLAAGD DRIE OCTOBER Duitslands souvereiniteit hersteld en bewapening geregeld Mag president Soekarno twee vrouwen hebben? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 4 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13313 i accoord van Londen j BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Zandag zgn de aaeteenhomóten dom de mUüöt&CA aan diaetóe tanden medegedeeld Kanselier Adenauer sprak het verlossende woord De Londense conferentie is geslaagd. De negen mogendheden, Amerika, Engeland, Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg, West-Duitsland, Ca nada en Italië hebben Zondag een verdrag ter herbewapening van West- Duitsland ondertekend. Te zelfder tijd ondertekenden de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk een overeenkomst, volgens welke zij zich in feite verbinden om onmiddellijk af te zien van hun bezettingsrechten en West-Duitsland souvereiniteit te verlenen. De ondertekening was om 15,55 (Ned. tijd) in Lancaster House te Lon den voltooid, na zes dagen van confereren. Het verdrag is voor vijftig jaar gesloten. Alie overeenkomsten zullen door de parlementen der betrokken landen geratificeerd moeten worden. De overeenstemming werd Zater dagavond bereikt na een dag van con fereren onder hoogspanning. Zater dagmorgen zag het er nog niet naar uit, dat de conferentie ondanks de grote concessie van Engeland toch zou stranden, dank zij de hardnekkig heid, waarmede Mendèz-France aan de Franse bezwaren vasthield inzake de controle op de Duitse bewape ning. Het verlossende woord werd ten slotte gesproken door de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer, die ver- klaarde dat de Duitse regering be reid was, vrijwillig af te zien van de vervaardiging van zogenaamde wapens van massavernietiging (ato- mische bacteriologische en chemische wapens) en de productie van zware wapens, zoals tanks, veldartillerie en bommenwerpers, te beperken op on geveer dezelfde basis als waarop Duitsland dit zou hebben moeten doen, wanneer het E.V.G.-verdrög in werking zou zijn getreden.. In ruil voor deze concessie ver klaarde de Franse premier Mendès- France zich bereid, accoord te gaan met het Donderdag door de Neder landse minister Beyen gedane voor stel om een beslissing over het Franse plan vóór gecentraliseerde Europese wapenproductie de z.g. „wapen- pool" uit te stellen tot men deze kwestie grondig had kunnen bestude ren. Duitse belofte. Kanselier Audenauer heeft voorts toegezegd, dat zijn regering in een of ficieel protocol, dat aan de documen ten van de conferentoe wordt toege voerd, plechtig zal verklaren zich te onthouden van het gebruik van ge weld voor het totstandbrengen van een hereniging van Duitsland. Als Duitsland deze belofte ooit zou breken, zou automatisch een ver- drags-artikel in werking treden, waarin wordt bepaald dat een lid van de verdrags-organisatie, dat zich niet houdt aan de in Londen aan vaarde verplichtingen, alle garanties en alle steun verliest, waarop het anders als lid van de NAVO aan spraak zou kunnen maken. De Duitse strijdkrachten. De strijdkrachten, waarover West- Duitsland onder het verdrag zal mo gen beschikken, zullen bestaan uit twaalf divisies van gezamenlijk drie honderdzestig duizend man, een luchtmacht van dertienhonderdvijftig vliegtuigen met in totaal on ■r_ veer tachtigduizend man, en een vlc van schepen van maximaal dried end ton met totaal achttienduizend man schappen Duitse onderzeeërs zullen niet groter mogen zijn dan driehon derdvijftig ton. Het verbod op het vervaardigen van wapens voor massavernietiging door Duitsland zal volgens het ver- Biet afócdeid aan p,a Atom Bdeukm a Boven: Pastoor Beukers neemt het afscheidsgeschenk in ontvangst, in aanwezigheid van zijn zuster, mej A. Beukers uit Den Haag en enige leden van het kerkbestuur. Onder: De burgemeester van Lei den, jhr. mr. F. H. van Kinscho: en mevrouw Van Kinschot-Dorhout Mees bij het afscheid van pastoor Beukers. drag nimmer kunnen worden inge trokken of herzien. De beperkingen ten aanzien van de productie van oor logsschepen, militaire vliegtuigen, bestuurbare projectielen en derge lijke door Duitsland zullen later eventueel wel kunnen worden gewij zigd, maar alleen als dit wordt voor gesteld door de geallieerde opperbe velhebber in Jluropa en indien min stens vijf der zeven landen van de verdragsorganisatie ermee accoord gaan. Een speciaal parlement voor het geven van politieke adviezen aan de organisatie, zoals de conferentie dat heeft overwogen, zal niet tot stand komen. In plaats daarvan zal een rechtstreekse band worden gescha pen met de consultatieve vergade ring van de Raad van Europa, aan welk lichaam de verdrags-organisatie op gezette tijden rapport zal uit brengen. Waar de zetel van de organisatie zal worden gevestigd is nog niet be slist, maar in Nederlandse kringen houdt men het voor waarschijnlijk, dat het in Londen zal zijn, waar de permanente commissie van het ver drag van Brussel ook tot dusver ge vestigd is geweest. Bevredigend resultaat Het resultaat van de conferentie wordt door de verschillende delega ties in 't algemeen als zeer bevredi gend beschouwd, ook al valt volgens sommigen een vergelijking met het E.V.G.-verdrag op detailpunten in het voordeel van laatstgenoemd verdrag uit. Maar daarbij wordt eenstemmig erkend, dat het feit van voHedig Brits lidmaatschap in de nieuwe or ganisatie, met de permanente sta tionering van Britse land- en lucht strijdkrachten op het Europese vaste land, de balans toch ten gunste van het Zondag ondertekende verdrag laat doorslaan. De voornaamste betekenis van de besluiten van Londen ligt daarin, dat zij leiden tot de vorming van een ge ünificeerd verdedigings-systeem v.oor West-Europa met deelneming zowel van Engeland als van Duitsland en dat de beperkingen op de Duitse herbewapening binnen dit systeem krachtig verankerd liggen zonder dat er, zoals in de periode na 1918, een irriterende vorm van controle van de overwinnaars op de overwon- nenenen komt. Met betrekking tot de tegenwoor dige grenzen van de Duitse Bonds republiek (dus ook ten opzichte van gebieden, die Duitsland in 1945 door annexatie heeft verloren) verklaart de regering van Bonn uitdrukkelijk dat zij nimmer gewild zal gebruiken om tot wijziging van deze grenzen te komen. Anderzijds verklaren de V.S., Engeland en Frankrijk dat het slui ten van een formeel verdesverdrag tussen Duitsland en zijn voormalige vijanden een essentieel doel van hun politiek doel blijft en dat de uitein delijke vastlegging van de Duitse grenzen daarop moet wachten. Souvereiniteitsherstel. Ten aanzien van het herstel van de Duitse souvereiniteit is bepaald dat, terwijl de detailkwesties voor dit herstel en voor de beëindiging van het bezettingsregime worden uitge werkt en goedkeuring door de parle menten wordt voorbereid, de drie bezettende mogendheden hun hoge commissarissen in Duitsland op dracht zullen geven, onmiddellijk in de geest van de nieuwe situatie te handelen, behalve inzake kwesties van ontwapening en demilitarisatie en behalve wanneer er anders juridi sche moeilijkheden zouden ontstaan, zullen de hoge commissarissen geen gebruik meer maken van de bevoegd heden, die bij het beëindigen van het bezettingsregime formeel zullen ko men te vervallen. Het verdrag van Brussel, waarin Duitsland en Italië zullen worden op genomen, zal worden versterkt, in het bijzonder doordat de tot dusver slechts consultatieve raad, bestaande uit de ministers van buitenlandse za ken, beslissende bevoegdheden zal krijgen. Dit lichaam zal de Raad van Brussel heten, maar tot nader order zal de zetel ervan in Londen geves tigd blijven. Bewapeningscontrole. Als onderdeel van de verdrags-or ganisatie zal een bureau voor-bewa peningscontrole worden opgericht. Dit zal moeten zorgen voor de nako ming van het verbod op'de vervaar- Zondag is te Londen de „verklaring" getekend door de afgevaardigden van de negen landen waarin zij hun besluiten na dc gehouden conferen tie hebben vastgelegd. Boven: van links naar rechts: Minister Bech (Lux.). Minister Martino (Italië); Minister Eden, die tekent, De Adenauer en Pierre Mendèz-France. Onder: van links naar rechts Minister Foster Dulles, die tekent namens de Verenigde Staten; Minister Beyen, Minister Bech en Mi nister Martino. diging van bepaalde soorten van wa pens en voor de controle op de om vang van de bewapening der conti nentale leden-staten. Duitsland heeft vrijwillig op zich genomen, geen ato- mische bacteriologische of chemi sche wapens te vervaardigen en een gelijksoortige verklaring is van .Ne derland, België en Luxemburg te ver wachten. Een aankondiging in deze zin is tijdens de conferehtie reeds door de drie landen gedaan, maar een formele verklaring hieromtrent moet nog in Benelux-verband worden uit gewerkt. De opneming van Duitsland in de NAVO zal door de leden van het ver drag van Brussel worden voorgeteld op een vergadering van de Atlanti sche Raad, op 22 October in Parijs te houden. DE AMERIKAANSE TROEPEN IN EUROPA. De Verenigde Staten zullen hun toezegging tot handhaving van hun strijdkrachten in Europa voor onbe paalde tijd pas formeel doen, nadat de te Londen bereikte overeenstemming is neergelegd in bindende verdragen, aldus is Zondag van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. Volgens de huidige plannen zal pre sident Eisenhower waarschijnlijk vóór 1 Januari 1955 een plechtige verklaring afleggen, waarin wordt toegezegd, dat de Amerikaanse strijd krachten op haar huidige sterkte in Europa zullen blijven zolang de be dreiging van dit gebied bestaat. De president behoeft voor deze toe- zegging niet de toestemimng van het Congres. Voedseltekort in Oost-Europa Volgens Amerikaanse functionaris sen te Washington heerst er in geheel Oost-Europa een ernstig voedsel tekort, dat gedeeltelijk is toe te schrijven aan ongunstige weersom standigheden, maar grotendeels het gevolg is van de pogingen der com munisten de landbouw op politieke wijze te organiseren. De Amerikaanse functionnarissen verklaarden, dat het voedseltekort reeds verscheidene jaren bestaat en toeneemt. De situatie is volgens hen thans zo ernstig geworden, dat de communistische leiders en de pers haar niet langer kunnen verzwijgen. De moeilijkheden blijken volgens de Amerikaanse functionnairssen uit het aandringen der communistische lei ders op verhoging van de productie. Prins Bernhard in Zuid-Afrika Prins Bernhard is Zondag per vliegtuig uit Kaapstad naar Trans vaal vertrokken, na zijn officieel be zoek aan de vier provincies van de Unie te hebben voltooid. Het inspan- nendste deel van de tocht is thans achter de rug. Vandaag is de prins naar het Krugerpark gegaan, het grootste nationale natuurreservaat ter wereld, waar hij drie dagen zal blijven. Er staan nog slechts enkele officiële afspraken te Pretoria en Johannes burg op het programma, voordat de prins aan het einde van de week naar Nederland terugkeert. Honderden doden in Honduras? Door de overstromingen in het Noorden van de republiek Honduras in Midden-Amerika zijn naar men vreest, verscheidene honderden per sonen om het leven gekomen. Tot dusverre is officieel vastgesteld dat 50 mensen het leven verloren. Ongeluk in Duitse mijn Door een instorting in een mijn schacht bij Dortmund zijn Zondag tien mijnwerkers omgekomen. De mijnwerkers vielen veertig meter naar beneden. Het ongeluk geschied de 820 meter onder de grond. HOE wordt het weer? Indonesische vrouwen protesteren D?t de positie van de Indonesische vrouw in het algemeen is verbeterd, wordt bewezen door de vlammende protesten tegen de bigamie van pre sident Soekarno. Zoals men heeft kunnen lezen, heeft de heer Soekarno in Juni van dit jaar een tweede hu welijk aangegaan, met een zekere mevrouw Soewondo, die trouwens van haar eerste man is gescheiden als gevolg van haar betrekkingen met de president. Dit tweede huwelijk doet blijkbaar grote schade aan de goede naam van de president, want in verscheidene dagbladen verschijnen felle stukken tegen deze verbintenis, welke in een brief van de Indonesische vrouwen organisaties wordt omschreven als een soort polygamie ter bevrediging PRESIDENT SOEKARNO van hartstochten, waartegen moet worden gestreden. De organisaties die voor de positie van de vrouw opko men, voelen dit nieuwe huwelijk als een steek in het hart en het dagblad Sumber vraagt zich af om men van een president die zo de belangen van zijn vrouw negeert, redelijkerwijze kan verwachten, dat hij aandacht zal besteden aan het welzijn van het volk. Reeds Kartini, de bekende Indone sische strijdster voor de rechten van de vrouw, heeft de veelwijverij de vijand van de Indonesische maat schappij genoemd, zoals men kan le zen in haar door dr. H. Bouiman ge publiceerde brieven in zijn studie over deze begaafde vrouw. Het moge dan al waar zijn, dat de Islam de polygamie tolereert (tot een maximum van 4 vrouwen) steeds ziet men, dat de geestelijke ontwik keling van de Mohammedaanse vrouw gepaard gaat met de praktijk van het monogame huwelijk. Van de bekende Indonesische politieke voor mannen is er dan ook geen enkele (Soekarno uitgezonderd), die een hu welijk met meer dan één vrouw heeft aangegaan, zoals ons van bevoegde zijde werd medegedeeld. Het valt nog niet te zeggen of het tweede huwelijk van president Soe karno nog politieke gevolgen zal hebben. KARDINAAL DUCA OVERLEDEN. Kardinaal Francesco Borgongini Duca, voormalig Pauselijk internun tius in Italië, is Maandag te Rome in de leeftijd van zeventig jaar overle den. Door zijn overlijden is het aantal leden van het college van kardina len teruggebracht tot 67. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK OPKLARINGEN. J Aanvankelijk opklaringen, la- S ter weer toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Van- nacht iets kouder. Overigens weinig verandering in tempera- tuur. Krachtige tot machtige i wind tussen West en Zuidwest. 5 Oct.: zon op 6.46 en onder 18.10; maan op 14.59 en onder 23.12 uur. 5 October: 6.31 E.K. Het weer in Europa De weerrapportcn van 't K.N.M.I. van hedenmorgen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt «1 C. STOCKHOLM geheel bew. 8 OSLO mist 8 KOPENHAGEN onbewolkt 9 LONDEN onbewolkt 11 AMSTERDAM regen 13 BRUSSEL regen 12 PARIJS onbewolkt 10 BORDEAUX nevel 9 GRENOBLE regen 12 NICE onbewolkt 14 WARSCHAU nevel 2 BERLIJN nevel 5 FRANKFORT mist 11 MüNCHEN zwaar bew. 11 ZURICH geheel bew. 14 GENEVE nevel 13 LOCARNO mist 7 ROME onbewolkt 13 Korreltje In een gloeiend hart moet men nooit de thermometer van het ver stand steken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1