>4 r 1 Met nieuwe industrie bereikt Nieuwkoop in voorjaar 1955 een historische mijlpaal In Voorhout zijn voorwaarden weer aanwezig voor goede samenwerking DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Aantrekkelijke toekomst in eigen plaats Mi <1 -L J - Geen „fabrieksstad", maar nieuw arbeidsveld voor de jongeren met ambitie en wilskracht MA DE OORLOG IS HET PROBLEEM voor Nieuwkoop ontstaan en sinds enkele jaren werd het vraagstuk steeds nijpender: Nieuwkoop kon niet al zijn inwoners meer werk verschaff en. Ondanks een zeer ruim geboorte overschot liep het aantal inwoners he t vorig jaar zelfs achteruit en 't was duidelijk, dat vele tientallen de vertrouwde gemeente verlieten om elders een bestaan te vinden. "Nieuwkoop staat momenteel op een keerpunt, dat een omwenteling voor de plaats kan betekenen; er is in de zeer nabije toekomst een industrie op komst, die zo aantrekkelijk zal zijn, dat zij vooral voor jong Nieuwkoop een bekoorlijk toekomstbeeld zal kunnen gaan vormen. De sociale positie van Nieuwkoop is tot nu toe weinig schokkend geweest. Voor de oorlog was het grootste deel der bevolking werkzaam in de agra rische sector; een overschot werd opgevangen door de grove metaalindustrie, een derde deel vond haar bestaan in het tourisme; en de rest, die uit deze crie mogelijkheden geen keus wist te maken, moest zijn heil elders zoeken. Velen kozen de laatste mogelijkheid en reisden dagelijks op en neer naar Amsterdam of Leiden, of trokken voorgoed uit hun geboorteplaats weg. Het Nieuwkoopse gemeentebestuur was over deze gang van zaken maar uiterst matig te spreken en heeft de afgelopen jaren gepoogd een industrie naar haar gemeente te brengen, die voldoende mogelijkheden zou bieden, zelfs aan de meest ondernemende inwoner. nodige investeringen en de Neder- derlandse regering heeft zich ook niet onbetuigd gelaten, zodat be houdens onverwachte moeilijkheden over een maand met de bouw be gonnen zal worden. De fabrieksge bouwen worden door de „British Thermostat Company" zelf ontwor pen en gedeeltelijk als montagebouw naar Nederland gebracht. Begin van het volgend jaar zullen 6 Nederlands© technici voor een paar maanden naar de fabriek in Londen gaan, om zich met de interne be drijfsvoering vertrouwd te maken en zij zullen met het hoofd, een Engelse technisch-directeur, de staf vormen, die in het voorjaar de leiding van de fabriek op zich zal nemen. Door deze staf zullen ook de krachten opgeleid worden, die voor leidende posities in aanmerking zul len kunnen komen, wanneer de fa briek zich uitbreidt. Gehele gemeenteraad per vliegtuig naar Londen? Op te maken uit hetgeen de ge meentesecretaris, de heer P. Oskam, ons gisteren mededeelde, zijn wij ge neigd te geloven, dat de gemeente daarin volkomen is geslaagd. Nieuwkoop krijgt binnen het jaar een industrie, die zich toelegt op de vervaardiging van precisie-appara- ten en die aan de ondernemende lie den een ruime ontplooiingskans biedt. Wanneer alles volgens plannen verloopt, zal de „British Thermostat Compagny" uit Londen op het Noor delijk deel van het land van de heer A. v. d. Marei aan de Nieuwveense- weg in Maart-Aipril 1955 een fa briekshal van 50 bij 12 meter openen waarin reeds onmiddellijk 120' men sen onmiddellijk werk zullen kunnen vinden. Scholing vereist De aard van het werk is niet met enkele woorden te omschrijven, daar het hier geen massa-productie be treft. „De Teddington N.V." zoals de fabriek genoemd zal worden legt zich toe op het vervaardigen van fijn-apparatuur, zoals medische in strumenten, radio-telefoons, "walky- talkies", radiozenders voor vliegtui gen, controle-apparaten enz. Uit deze opsomming moge blijken, dat dit geen industrie gaat worden voor ongeschoolden. Men zal voor de meeste plaatsen om te beginnen een zekere aanleg moeten hebben en voorts voldoende ambitie moeten be zitten om zich bij het bedrijf in te werken. Jongemannen met een technische scholing bijv. lager technisch on derwijs hebben dus al een streep je voor, doch ook anderen zullen 'n kans krijgen, want de fabriek is in samenwerking met de gemeente mo menteel een plan aan het uitwerken voor avondcursussen, die speciaal op deze industrie zullen afgestemd wor den. 35 pet. vrouwelijke arbeids krachten En niet alleen aan mannelijke ar beidskrachten biedt deze nieuwe in dustrie mogelijkheden, want circa 35 pet. van het personeel zal uit da mes bestaan, die zoals proefonder vindelijk is vastgesteld zeer ge schikt zijn voor nauwkeurig werk. Met het oog op de spanningen, die momenteel de Nederlandse arbeids markt beheersen, wordt rekening ge houden met de mogelijkheid, dat niet alle krachten voor de nieuwe industrie uit Nieuwkoop zelf gere- cruteerd zullen kunnen worden, maar ongetwijfeld zullen velen uit de omliggende plaatsen en plaatsjes een grote mogeliikheid in deze in dustrie zien, zodat men zich nog niet bezorgd maakt over personeels bezetting. Volgende maand bouwen Dezer dagen is de papierwinkel, die men in onze goede samenleving nu eenmaal dient te doorworstelen, voordat men iets op touw mag gaan zetten, geheel gepasserd; Engeland heeft toestemming gegeven voor de Spoedige voltooiing Deze uitbreiding ligt in de nabije toekomst, want wanneer de eerste hal geopend zal worden, zullen de fundamenten voor de tweede en der de hal reeds gelegd zijn en als de ontwikkeling zich langs de banen der verwachting beweegt, zullen de tweede en derde hal in de loop van de zomer hun voltooiing bereiken. Wanneer de industrie dan op volle toeren zal draaien, zal zij werk kun nen verschaffen aan 400 mensen, zo dat het geen betoog behoeft, welke weerklank dit zal vinden op het ge hele Nieuwkoopse leven, om slechts te beginnen bij de zakenwereld. Maandag 11 October zullen de ge meentesecretaris, de heer P. Oskam, en de gemeente-architect, de heer A. Buys, voor een bezoek van enkele dagen naar Londen reizen om daar nader kennis met de toekom stige Nieuwkoopse industrie te ma ken. Tevens heeft de directie te Londen de gehele Nieuwkoopse raad uitgenodigd voor een „bliksembe zoek" per vliegtuig,dat waarschijn lijk Woensdag 13 October zal plaats vinden, al wist men ons gisteren nog niet te vertellen, of alle raads leden van deze uitnodiging gebruik zullen maken. Woning-voorziening In_. deze tijd van woningnood brengt een dergelijke onderneming natuurlijk speciale problemen met zich mee, want, zoals wij rëeds schreven, zullen ook krachten uit andere plaatsen aangetrokken wor den en voor die mensen moet woon gelegenheid geschapen worden. De gemeente Nieuwkoop heeft reeds 15 „industrie-woningen" toege wezen gekregen, die momenteel ge bouwd worden in het uitbreidings plan op de Achterweg; 24 woningen Een tekening van de fabriek, die het aan schijn van Nieuwkoop zal gaan wijzigen. Het ontwerp is uit En geland afkomstig en in Maart zal wanneer alles volgens wens ver loopt het rechtse ge bouw op het noordelijk deel van het land van de heer A. v. d'. Marei gebouwd zijn. De twee andere gebouwen zul len dan zo spoedig mo gelijk volgen. worden gebouwd, die reeds gedeel telijk tot het contingent van 1955 be horen en Nieuwkoop is voorts doen de om uitbreiding van zijn toewij zing te verkrijgen uit het „migratie overschot", dat aan iedere provincie verstrekt is. Zes van de bovengenoemde 15 in dustrie-woningen zullen bestemd worden voor de eveneens bovenge noemde zes technici, die de leiding van de nieuwe industrie op zich zul len nemen. Een nieuwe weg En zo staat Nieuwkoop aan de vooravond van een geheel nieuw tijd perk in haar historie. De gemeenteraad, die voor de oor log met duizenden rekende heeft gisteren dit „millioenen-plan" goed gekeurd en zich bereid getoond de risico's, die nu eenmaal aan een der gelijk groot plan kleven, te dragen. Nieuwkoop kan zich gelukkig prij- zijn: uit drie Nederlandse plaatsen Zeist, Emmen en Nieuwkoop is zij gekozen en het gemeentebestuur, dat in Januari j.l. eerst de plannen van de Engelse fabriek vernam, kan tevreden zijn over de resultaten van de afgelopen maanden. Nieuwkoop zal zich echter ook moeten aanpassen; zij heeft een aan trekkelijke industrie binnen haar grenzen gehaald, die haar niet tot een „fabrieksstad" in de ongunstige zin van het woord zal maken, maar die wel eisen zal stellen, waaraan slechts door studie en ambitie te vol doen is. Een nieuwe weg staat voor deze plaats, die tot nu toe naar bui ten slechts bekend was om haar tou risme, open; na het voorbereidende werk, dat anderen verricht hebben, zal thans vooral jong Nieuw koop moeten bewijzen, dat het de moed en durf heeft deze weg te be wandelen. Raadsvergadering in prettige sfeer Burgemeester reikte de hand DE ONAANGENAME SITUATIE IN VOORHOUT, welke veroorzaakt werd door steeds toenemende spanningen i.issen burgemeester drs. C. J. N. de Graaff enerzijds en de raad met het co»lege van B. en W. anderzijds, is tijdens de raadsvergadering van gisteravond op een prettige wijze opgelost. Alle krachten, die het schip van de gemeente bestaren hebben de handen weer ineengeslagen en besloten, om van heden af in goede samenwerking de vele problemen aan te vatten en wel in het hijzonder die van de woning bouw. Zoals men weet heerste er gedurende de laatste maanden in Voor bout een sfeer, waarin het zeer moeilijk was de belangen van de burgerij op een behoorlijke manier te behartigen. Daar de betrokkenen elkaar thans gevonden hebben en de basis is gelegd, om met succes verder te werken, zullen wij hier uiteraard niet meer ingaan op de dingen, die aanleiding ga ven tot de onenigheid. De raadsvergadering, die een enigszins stroeve start had, bleek al zeer spoedig een prettig verloop te krijgen en voor een insider in de Voorhoutse aangelegenheden spreekt het waarschijnlijk reeds boekde len, dat een agenda van veertig punten plus een vrij uitgebreide rond vraag niet meer dan drie en een half uur vergden. De stand van de bouwplannen Direct na de opening van de ver gadering deelde burgemeester drs. De Graaff mede, dat hij alvorens aan de agenda te beginnen een verklaring wenste af te leggen. De tekst van deze verklaring laten wij hier letterlijk volgen: „Bij de aanvang van deze verga dering is het mij een behoefte een korte verklaring af te leggen. In on ze gemeente zijn in de laatste tijd moeilijkheden gerezen, die een nade lige invloed uitoefenen op het be stuur en de noden van de gemeente, op de bevolking en op persoonlijke verhoudingen. Niets of niemand is hiermede ge baat en daarom voel ik het als mijn plicht als eerste een bewuste bijdra ge te leveren tot betere verhoudin gen en een gezond, vertrouwvol be stuur. Mocht mijn beleid of mijn houding in het jongste verleden te genover uw raad en de beide wet houders uit uw midden niet de juiste zijn geweest in uw ogen of zelfs mocht ik fouten hebben gemaakt, dan betreur ik dat. Ik moge U daarvoor voor zover no dig, mijn verontschuldigingen aan bieden en mijn bereidheid uitspreken mijnerzijds een streep te zetten on der het verleden. Ik geef u verder de verzekering, dat mijn beleid in de toekomst zal zijn een eerlijke en loyale samenwer king in overeenstemming met de wet en de democratische beginselen en gebruiken. Voor de belangrijke problemen in onze gemeente van nu en in de toe komst, ik noem de woningbouw en uitbreidingen, zal ik bijzonder prijs stellen op commissies uit uw midden ter deugdelijke voorbereiding van plannen en voorstellen, om zodoen de met de meest verantwoorde uit voeringen te komen ter oplossing van de noden. Op overleg en samen werking mijnerzijds kunt u rekenen en ik hoop op vruchtbare medewer king van u allen te kunnen vertrou wen". Hand aangenomen. De toegestoken hand werd door de raad aangenomen. De heer Prins, ^voorzitter van de katholieke fractie, antwoordde op de verklaring van de burgemeester als volgt: „De door de burgemeester -geuite plicht om als eerste een bewuste bij drage te leveren tot betere verhou dingen en een gezond en vertrouw- BURGEMEESTER DE GRAAFF Samenwerken vol bestuur, stemmen tot tevreden heid en beloven betere verwachtin gen voor de toekomst. De woorden uit de verklaring spre ken verder van bereidheid tot over leg, commissiewerk voor belangrijke problemen en een eerlijke en loyale samenwerking met de raad en de beide wethouders. De katholieke fractie stelt deze verklaring op prijs. Wij spreken de vaste hoop uit, dat bij deze woorden de ernstige wil zal getoond worden tot openheid en harmonische samenwerking, om tot een vruchtbaar bestuur van onze ge meente te komen. Niets zal ons aangenamer zijn dan open overleg en een vertrouwvolle samenwerking. Uitdrukkelijk spre ken wij de wens uit, dat ook de bur gemeester met daden zal medewer ken tot oplossing van onze nood aan woningen en sportvelden". De heer Eigenbrood sloot zich na mens de overige raadsleden bij de woorden van de heer Prins aan en verheugde zich erover, dat aan een onzalige periode thans een einde is gekomen. Hij vroeg verdraagzaam heid als basis voor een samenwer king in het belang van de burgerij. Rustige afhandeling. De uitgebreide agenda leverde niet zo erg veel stof tot discussie op. Bij deurwaardersexploit werd van de raad gevraagd een uitspraak te doen over het al of niet overdragen van een stukje grond, waarop men reeds bezig is een huis te bouwen. Volgens toelichting was deze bouw te goe der trouw begonnen. De raad wenste echter niet tot overdracht over te gaan en besloot verdere stappen van de betrokkene af te wachten. Het voorstel, om het verzoek van de heer N. C. van Dam, Herenstraat 69, tot aankoop van een stukje grond, voorlopig aan te houden, vond aan vankelijk geen instemming. Nadat de voorzitter had verklaard, dat hier mogelijk een rijwielstalling voor het raadhuis zal worden gebouwd en de wethouder eraan had toegevoegd, dat er enig misverstand bestond over de juiste begrenzing van het betref fende perceel, werd het voorstel aangenomen. Tot overname van diverse stukken grond aan de Loosterweg, in verband met de aanleg van een waterleidings buis, werd nog niet besloten. Een commissie zal eerst een onderzoek in stellen. Mr. Weve verzocht de waterlei dingsplannen niet te lang binnens kamers te houden. De raad moet een standpunt kunnen bepalen. Spreker zou gaarne een rapport zien, waarin een duidelijk overzicht wordt ge geven van de stand van zaken en de richting, waarin de plannen gaan. De voorzitter zegde dit rapport toe. Door de heer Eigenbrood werd aangedrongen op spoed met de plan nen voor de aanleg van sportvelden. Het 19e contingent. Voor het bevolkingsonderzoek op tuberculose .werd 2500,beschik baar gesteld. Ten aanzien van de verkoop van een stuk grond aan de heer S. S. M. Verdegaal, waaraan een contingent was verbonden, bestond enig misver stand. Voor de woningbouw zijn mo menteel 18 contingenten door Ged. Staten toegewezen. Twee hiervan zijn reeds vroeger toegezegd en de an dere zestien zijn op naam aange vraagd. Voor de heer Verdegaal was dus geen contingent beschikbaar en hoewel men verwachtte, dat een 19e contingent zou worden toegewezen, achtte de raad het niet juist hierop vooruit te lopen en voorlopig een aan iemand anders reeds toegezegd contingent ter beschikking te stel len. Dit punt werd derhalve aange houden. De overige agendapunten werden aangenomen. Op voorstel van mr. Weve werd nog een punt aan de agenda toege voegd, namelijk het instellen van een raadscommissie voor de woning bouw. In zijn toelichting wees de heer Weve erop, dat de woningbouw, een belangrijke rol gespeeld heeft in het ontstaan van de onaangenaam heden in Voorhout. Een commissie, die zeer nauw met B. en W. samen werkt bij de voorbereiding van plan nen e.d. kan iets dergelijks in de toe komst voorkomen. Het voorstel vond algemene in stemming. Tot leden van de com missie werden benoemd de heren drs Derksen, mr. Weve, v. d. Ploeg en Eigenbrood. De gemeente-secre taris zal als secretaris van deze com missie optreden. De bouwplannen. Drs. Derksen gaf aan het slot van de vergadering een kort overzicht van de stand van zaken met betrek king tot de bouw van de woningen van „Beter Wonen". Toen de raad deze plannen goedkeurde, wist men nog niet, dat de Arbeidsmarkt, voor al in de bouwvakken, zo sterk over voerd zou worden. Er is een grote schaarste aan bouwvakarbeiders, het geen uiteraard een remmende invloed heeft op de woningbouw en een cri- tischer beschouwing van de bouw plannen. Door deze en andere omstandighe den zijn de bouwplannen enigermate vertraagd. Formeel heeft men be zwaar gemaakt tegen de hypotheken. Daarna zijn er vele besprekingen ge voerd in Den Haag. De Gedeputeer de, die deze zaken behandelt, stond er aanvankelijk afwijzend tegen over, maar langzamerhand is de si tuatie toch wel gunstiger geworden. Er bestaat weer een goede mogelijk heid, dat de plannen zullen slagen, hoewel er aan de aanvankelijke op zet het een en ander veranderd dient te worden. De sociale kant dient iets te worden afgezwakt en de hypothe ken moeten een meer zakelijk ka rakter krijgen. Toch bestaat de kans, dat hypotheken van 80 a 85 van de stichtingskosten er door komen. Men heeft hiervoor in Den Haag sympathie ontmoet en hoewel dit uiteraard niet betekent, dat Ged. Sta ten zich aan deze sympathie gebon den achten, bestaat er goede moed op een gunstige uitslag. Rondvraag. In de rondvraag ging de heer v. d. Ploeg op enkele publicaties in be treffende de woningbouw en gaf een overzicht van de bestemmingen der woningen, die binnen het raam van de contingenteringen zijn gebouwd. Voorts informeerde hij, waarom de machinist-fitter nog steeds de ti tel hoofd technische dienst niet heeft gekregen. Over deze zaak wordt mo menteel advies ingewonnen, ant woordde de voorzitter. Over het aanstellen van een nieu we maatschappelijk werkster wordt onderhandeld. Op voorstel van de heer v. d. Ploeg werd aan de heer A. Klaar een stuk je grond verkocht van 45 m2. Hierna ging de raad in geheime zitting. Het werk van „De Goede Herder", ook in Frankrijk gewaardeerd A ANGEZIEN het verdienstelijke en zegenrijke werk van de Eer waarde Zusters van „De Goede Her der" ook in Leiden en omgeving al gemene bekendheid geniet en het Provincialaat en het Internaat en Te huis voor werkende meisjes „Sancta Euphrasia" aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude al jaren achtereen een voorname plaats in onze sociale en charitatieve organisaties innemen, voldoen wij uiteraard graag aan het verzoek om opname van het navol gende verslag over de onderschei dingsplechtigheid te Angers, waarbij M. Paul Ribeijre, Zegelbewaarder en Minister van Justitie in Frankrijk het Legioen van Eer heeft uitgereikt aan de Generale Overste van de Congre gatie van De Goede Herder. Minister Paul Ribeyre kwam per vliegtuig van Parijs in de Rue Brault te Angers de hoofdingang van het Moederhuis aan en werd daar ont vangen door de Generale Overste Mère Ursula Jung, vergezeld van haar twee assistenten. Vele hoogwaardigheidsbekleders hadden de wens te kennen gegeven deze plechtigheid bij te wonen, waar onder vier bisschoppen, verscheidene priesters en nog andere bekende persoonlijkheden. Het was een prachtig samentref fen: op deze dag zou namelijk het nieuw aangelegd sportveld in ge bruik genomen worden. Alle be woonsters van het grote gebouwen complex, wel 500 in getal waren aanwezig. Bij deze gelegenheid kwam de grootse ontwikkeling van het werk van de H. Maria Euphrasia schitte rend tot uiting. De uitgebreidheid van haar werk weerspiegelde zich in de 40 vlaggen van verschillende nationaliteiten waar deze Congregatie haar Stich tingen heeft. De gratie van het harmonieuze bal let toonde aan, hoezeer de opvoeding van de meisjes zich aanpast aan de eisen en mogelijkheden van het mo derne leven, hetgeen de hoge bezoe kers ook nog in de verschillende pa- villoens getoond werd. Hoe diep het opvoedingswerk van de Zusters van De Goede herder in grijpt in de jonge meisjes, bleek voor een deel uit het groot aantal Magda- lena's die in hun bruin Carmelkleed getuigden van de volledige omme keer, die met Gods genade in haar had plaatsgegrepen en haar tot re ligieuzen gemaakt had. M. Ribeyre werd toegesproken door de eerste Mère Assistente, die uiting gaf aan de gevoelens van waardering van alle bewoonsters van het Moederhuis. De Minister nam toen het woord en sprak over de be wonderenswaardige toewijding van de Religieuzen van de Goede Herder en de dienst die zij, in haar instel lingen aan ontelbare Franse meisjes bewezen hadden. Na deze eervolle toespraak hechtte Zijne Excellentie P. Ribeyre moeder Mariar v. d. H. Ursula, Generaal Overste van de Congregatie van de Goede Herder, de Ridderorde van het Legioen van Eer op de borst. Een warm applaus weer klonk gevolgd door de Marseillaise. Ontroerd dankt de Generale Over ste er bijvoegend, dat de onderschei ding niet op haarzelf alleen betrek king heeft maar de gehele Congre gatie eert. Een kleine bloemenhulde was het eind van het officiële ge deelte, daarna bezochten de Minis ter en de genodigden de verdere af delingen. Deze bezoeken werden on derbroken door het aanbieden van de erewijn in de ontvangstzaal. Daar treft men een grote wereldkaart aan, waarop alle plaatsen aangestipt zijn, waar de Goede Herder van Angers haar huizen heeft. In Nederland is het Provinciate Huis gevestigd te ZoeterwoudeLeiderdorp en zijn er huizen in Almelo, Bloemendaal, Til burg en Velp. RECHTZAKEN ECON. POLITI5RECHTER. Examen is goedkoper. Een met selaar-timmerman uit Bodegraven, die een schuur had gebouwd en een bedrijf hield zonder vestigingsver gunning, moest voor de economische politierechter in De nHaag terecht staan. Verdachte zeide, die schuur voor een ander te hebben gezet en beschouwde het als onderaannemings- werk. De Officier van Justitie merk te op, dat verdachte reeds twee maal voor eenzelfde feit boete had gekre gen. Hij eiste daarom een boete van 50.subs. 25 dagen en een voor waardelijke gevangenisstraf van 7 dagen met één jaar proeftijd. „Het was aangenamer geweest als U nu eens met een examen was ko men aanzetten", zei de econ. politie rechter. Verdachte kreeg een boete van 50.subs. 25 dagen en drie dagen voorwaardelijk met een proef tijd van één jaar. Overhevelen mag niet. Honderd gulden boete of 25 dagen eiste de Officier van Justitie tegen een kwe ker te Roelofarendsveen, die tulpen had geoogst en verhandeld, terwijl hij hier geen vergunning voor had. Ver dachte voerde tot zijn verdediging aan, dat hij andere vergunningen had, die hij maar gedeeltelijk had benut De econ. politierechter zei dat het overhevelen van vergunningen niet is toegestaan en veroordeelde ver dachte conform de eis.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7