„HET GULDEN VLIES" Echo's van de |ubil(umviering in vergadering Vrienoenkring R O O W D RE E ALLEEN VRIJDAG Nieuwe (boeiende) verlichting stadhuis U^UjLrtDAG 30 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Weer naar 2000 leden te Leit en Nieuwe actie- en propaganda plannen In de Jacoba-zaal van De Burcht vond gisteravond de jaarlijkse alge mene vergadering van de Vrienden kring ter ere van het Allerheiligst Sacrament des Altaars plaats. De na galm van de klinkende jubileumvie ring was in deze vergadering nog te horen. Direct al in zijn opening herinner de de voorzitter, de heer P. N. Brou wer, aan deze stijlvolle viering- De vereniging gaat nu haar 51ste jaar in, aldus de voorzitter. Met deze gou den herinnering bij ons moeten wij in de toekomst vasthouden aan de taak van de Vriendenkring n.l. om het geloof aan de levende tegenwoordig heid van Christus in het Heilig Sacra ment levendig te houden. Hij wekte allen op om in eigen kring te bewerken, dat op de Zater dagavonden geen feesten gevierd worden, die tot diep in de nacht du- Examens Leidse instrumentmakers Voor het examen A der afdeling Metaal van de Leidse Instrumentma- kersschool zijn geslaagd: B. C. Chal- la, Deelen; H. Eimers, Wageningen; H. Rosier, Oude Wetering; F. J.Schild, Leiden; C. Gorlee, Muiden; J. F. Kanters, Amsterdam; Jac. Kloots, Leiden; P. Leguyt, Ilpendam; Th. Mo lenwijk, Delft; Joh. Beekman, Leiden; C. H. Garcia, Amsterdam; H. de Vries, Amsterdam; F. P. C. Alkema de, Leiden; L. J. Valkier, Amstelveen; A. Noordhoek, Vlaardirigen; F. Pas- schier, Rijnsburg; H. F. Theuerzeit, Amsterdam; H. G. van Houten, Lei den; A. Kruithof, Woerden; N. Sira, Leiden; J. H. Stiphout, Amsterdam; W. Th. Tas, Den Haag; J. A. Hermse, Amsterdam; H. L. Jacobs, Amster dam; H. A. A. Nortier, Amsterdam N. de Koning, Amsterdam; W. Schreurs, Zandvoort; S. P. L. Verde- gaal, Noordwijkerhout; C. A. van Alen, Utrecht; G. Hovenier, Amster dam; P. J. N. Kleiberg, Vlaardingen; A. Langendoen, Oostvorne; W. Mar- tijn, Amsterdam; N. van der Meulen, Amsterdam; P. Peters, Arnhem; D, Verwey, Pijnacker; H. Wiegers, Am sterdam; D. A. C. van Leeuwen, Wa geningen; L. R. Seinstra, Wolvega; A. J G. Verbraeken, Eygelshoven; B. v. Wieringen, Rijswijk (Gld.); L. W. Dornseiffen, Amsterdam; P. J. M. van Gestel, Bavel; D. Heydenrijk, Amster dam. Voor het examen B van de afdeling Metaal zijn geslaagd: L. Bruinsma, Velsen; H. F. Hageman, Leiden; J. G. M. van Langen, Zuidermeer (met lof)H. J. Rijks, Leiden; Th. M. Huymans, Amsterdam; T. Overslui- zen, Rotterdam; G. Zuyderduin, Voorschoten; J. S. Moolhuizen, Stads- kanaal.- Voor het examen C van de afde ling Metaal slaagde: J. A. Dieleman te Emmen. Het diploma A van de afdeling Glas werd uitgereikt aan: F. M. M. van Damme, Aalst (België); C. Dros, Utrecht; L. J. van der Holst, Wasse naar; C. de Jong, Vlaardingen; F. A. Kool, Amsterdam; E. W. A. Lange - raar, Ede; J. B. Voogt, Amsterdam; M. Karruppannan, Leiden; P. Luber- ti, Amsterdam; R. Mugge, Vught; B. C. Pols, Weesperkarspel; J. J. de Vos Amsterdam; P. J. M. Vreeburg, Lei den; H. Wijnmaalen, Delft. Het diploma B. van de afdeling Glas werd uitgereikt aan: J. v. Aalst, Amsterdam; G. Bakuwel, Weesp; J. C. Hendriks, Eindhoven; J. J. M. Janssen, Spanbeek; B. Kret, Leiden. Het diploma C van de afdeling Glas werd behaald door: J. C. Sche pers te Eindhoven. Het diploma A van de afdeling Op tiek werd uitgereikt aan: B. Broek huis te Delft en J. C. van Wijk te Zeist. Voor het examen B van de afdeling Optiek slaagde A. Zantman te Oegst- geest. Het diploma C van de afdeling Optiek werd behaald door de heren J. A. Schild te Leiden en H. van Zanten te Oegstgeest. ren. Het bezoek aan de vroegmissen en daarbij de nadering tot de H. Ta fel raakt hierdoor op de achtergrond. 1700 Leden. Aan het jaarverslag van de secre taris, dat- hierop werd voorgelezen, ontlenen wij, dat het ledental slin kend is en thans op het getal 1700 staat. De voorzitter merkte hierbij op, dat in de bezettingsjaren, het ge tal der leden door de bijzondere tijds omstandigheden de 2000 ruim was gepasseerd. Niettemin meende hij, dat men met het aantal leden tevreden kon zijn. De verheven doelstelling van de kring brengt echter met zich mede, dat men rusteloos voor nieu we leden blijft ijveren. Hij stelde een propaganda-actie, die later op de avond onderwerp van bespreking zou worden in het vooruitzicht. De kas van de penningmeester verde een gunstig saldo op, zo werd uit de boeken bekend. Bij de financiering van de viering van het gouden jubileum echter, die voor een groot deel door de edelmoe digheid van de leden tot stond is ge komen, is een klein tekort van 110. Een luttel bedrag in vergelijking met de sommen gelds, die voor deze vie ring zyn bijeengebracht en uitgege ven. Het voorstel om het kas-overschot hiervoor aan te spreken werd gunstig ontvangen. De penningmeester kreeg uit de vergadering, ook naar aanleiding van het rapport van de kascommissie, veel lof toegezwaaid. Bij de bestuursverkiezingen werd het aftredende lid van het dagelijks bestuur, de heer A. A. M. van Leeu wen; bij acclamatie herkozen. Ook de bestuursleden van de paro chiële afdelingen, de heren Th. Vo gelenzang, C. Verhoeven en J. Up- hoff, werden met algemene stemmen opnieuw benoemd. De heer P. Develing had zich niet herkiesbaar gesteld. Het bestuur heeft echter niet de tijd gehad zich over een nieuwe candidaat te bera den. Daarom kwam de voorzitter met het voorstel deze vacature nog even opbn te houden en de heer Develing te verzoeken nog enige tijd in functie te blyven. Propaganda. De propaganda, het volgende agen dapunt, zal gericht zijn op de jonge ren en op diegenen,die zibh.de laat ste jaren- in Leiden hebben geves tigd. Men heeft een wijde versprei ding van een folder ,met aanmeldings- PROGRAMMA 3 October-viering VRIJDAG 1 OCTOBER. 7.30 uur n.m. GROTE TAPTOE. 8.0012.00 uur n.m. Lunapark. ZATERDAG 2 OCTOBER: 7.00 uur v.m. Reveille van het Balcon van het Stadhuis, Stad huisplein. 7.0010.00 uur v.m. Uitdeling van Haring en Wittebrood. 8.00 uur v.m. Koraalmuziek in het Van der Werffpark. 8.1510.15 uur v.m. Militaire Mars. 9.45 uur v.m. Estafetteloop Doe- zastraat. 10.0012.00 uur v.m. Museum „de Lakenhal" geopend. 10.0011.30 uur v.m. Springen van de Fontein op de Vismarkt 10.30 uur v.m. Plechtige herden king in de Pieterskerk. Voor ganger: Ds J. N. de Ruiter. I.00—4.00 uur n.m. OPTOCHT „DE LEYDSE TUYN VAN PIETER DE LA COURT". 7.30 uur n.m. Avondfeest Schut tersveld. 8.0010.30 uur n.m. Cabaret voorstelling in de Stads-Ge- hoorzaal. II.00 uur n.m. Luisterrijk Vuur werk. 2 October de gehele dag vanaf 9 uur Lunapark Schuttersveld. biljet op het oog, maar hiervoor is een legertje (tenminste 50 a 60 le den) propagandisten nodig. In het algemeen reageerde de ver gadering gunstig op dit voorstel. Al léén meende men er goed aan te doen deze propaganda-actie tot het voorjaar 1955 uit te stellen. Ook de geestelijke adviseur, kape laan J. A. M. van Adrichem, herin nerde tijdens een korte toespraak aan het gouden feest. Hieraan knoopte hij de gedachte vast, dat allen die De Burcht als „berg der zegeningen" af daalden de overtuiging met zich droe gen, dat zij in het maatschappelijk leven een taak te vervullen hebben, n.l. om Christus het middelpunt te doen zijn van de samenleving. Hij haalde het laatste herderlijk schrij ven van de bisschoppen aan, waarin gesproken wordt van de grote gees telijke nood in ons bisdom door gro te verandering in technisch en eco nomisch milieu. De bisschop wijst hierbij op het woon- en werkmilieu. Kapelaan Van Adrichem haakte aan op deze laatste gedachte. Hij wekte allen op om in het werkmilieu Chris tus te prediken, niet alleen met het woord, maar vooral door positief Christelijk gedrag. Na de rondvraag werd een indruk wekkende film getoond: „Het evange lie in steen". Beelden in Franse ka thedralen spelen een rol in het spel, dat het leven van Christus verbeeldt. Intrede van pastoor A. M. A. Vollaerts De installatie van pastoor A M. A. Vollaerts tot opvolger van pastoor Beukers als herder van de St. Pe trus-parochie zal plaats hebben vol gende week Vrijdag, des avonds te 7.30 uur. Pastoor Vollaerts zal door de ka pelaans en het kerkbestuur van het station worden afgehaald. Bij de ingang van de kerk zullen gidsen en verkenners een erehaag vormen. In het middenpad van de kerk zullen bruidjes opgesteld staan. nieuwe pastoor zal een wel komstlied worden toegezongen, waar na de oudste kapelaan, kapelaan J. F. Franse, een Welkomstwoord zal spreken. Daarna zal deken A. M. Jansen de installatie verrichten en een toe spraak houden, waarna een kort Lof de plechtigheid besluit. Burgerlijke Stand Géborén: Maria Wilhelmina Joze- fina dr van, J. W. H. J. van Buuren en E. M. Kok; Adrianus Johannes zn van J. Montagne en J. Overdijk; Ma ria Johanna dr van J. Th. Heemskerk en H. J. van der Geest; Wolbartus zn van W. M. Brouwer en A. Keim- pema; Cornelia Adriana Maria di van Til. W. Warmerdam en A. H. van der Slot; Johannes Adrianus Dionysius zn van J. D. Rodenburg en E. van der Geer; Gijsbertus Ar- noldus zn van Th. J. Kort en L. P. Steenbergen; Michiel Adrianus zn van M. A. van Dongen en G. H. M. te Nyenhuis; Martina Elisabeth dr van F. van Zijp en P. de Jong: Rudolf Winfried zn van S. M. Stolp en M. van Ommen; Maria dr van W. K. Siera en L. Lunenburg. Gehuwd: P. J. Schlagwein en E. Duivenvoorden; G. Westerhoven en C. van Soest; H. van Oosten en H. Teske; J. de Vink en E. J. Fakkel; H. J. A. Weinberg en I. Jansen; C. J. Bekooij en H. Evértse; A. Feijen en S. Volkers; S. M. Blonk en H. T. Oudhof; B. Ouwerkerk en J. A. Ger- ritse: Overleden: M. Visser vrouw 31 j.; N. P. J. van Gijlswijk man 20 j.: M. E. van Osch, huisvr. van Platteel, 63 j.; C. J. F. Dolk man 67 j.: P. Bee- repoot, huisvr. van Verheul, 74 j.; P. Lens zn 5 maanden. Hierdoor delen wij mede, dat onze Dependance BREESTRAAT 125 op 2 OCTOBER a.s. DE GEHELE DAG als Café-Restaurant geopend zal zi|n. DIRECTIE Café-Restaurant „IN DEN VERGULDEN TURK" MISVERSTAND. De Mytyl-stichting voor Leiden en omstreken bericht ons het vol gende: Velen van u zullen van de Neder landse Stichting voor het Gebrekki ge Kind. gevestigd in Amsterdam en zich noemende „Mytylstichting", een circulaire hebben ontvangen met'het verzoek één of moer loten te kopen en daardoor het lichamelijk gebrek kige kind te helpen Het is ons gebleken, dat vele Lei- denaars in de mening verkeren, dat de opbrengst van deze loterij ten goede komt aan de Leidse Mytyl school. Dit is zeker niet het geval. De Leidse Mytylschool staat volkomen los van de Ned. Stichting. Géén fietsen meer in de Leidse Hout Het bestuur van de Stichting „De Leidsche Hout" heeft zich tot zijn leedwezen genoodzaakt gezien tot het treffen van enkele maatregelen, wel ke hun oorzaak vinden in de houding van een. zij het gelukkig, klein deel van het publiek. In de eerste plaats is het met gang van heden onvoorwaardelijk verboden rijwielen mee te nemen in de Leidse Hout. Ook het meevoeren der fietsen aan de hand is niet toe gestaan en wordt onverbiddelijk be straft met een proces-verbaal. Deze maatregel is het helaas nood zakelijke gevolg van het steeds va ker voorkomend verschijnsel, dat op geschoten jongens als wildemannen op hun fietsen over de smalle paad je schieten en bij herhaling in woes te vaart tegen argeloze, vaak be jaarde voetgangers of moeders-met kinderwagen opboten, veelal met lichamelijk letsel als gevolg. Zoals meestal het geval is, moe ten ook hier weer de goeden onder de kwaden lijden. Voorzichtig bij voedering der dieren. In de tweede plaats wordt het pu bliek met de grootst mogelijke aan drang verzocht voorzichtigheid te be trachten bij de voedering der dieren in het hertenkamp.Het wordt op prijs gesteld wanneer de dieren groente- afval of oud-brood wordt gevoerd, doch men late het niet zover komen, dat dit brood beschimmeld is en daardoor ongeschikt voor dierlijke consumptie. Nog deze week zijn twee pas aan gekochte Drentse schapen omgeko men, hoogstwaarschijnlijk tengevol ge van voedselvergiftiging en ver moedelijk door het toedienen van af gerukte rhododendron-takken. Men ontlene het voedsel ook niet aan de flora in de Hout, maar neme het mee van huis oflate de voe dering anders liever over aan het personeel. Een dringend beroep op de mede werking van het goedwillende deel der bezoekers moge hier niet zonder uitwerking blij ven LEIDSE VARIA Liefdewerk van de H. Cunera, behe- ïend de scholen voor U.L.O., V.G. L.O., L.O. en B.L.O. en de Interna ten „De Voorzienigheid" en St. Li- dwina, is met ingang van heden als volgt samengesteld: de heer J. Lij- ten, voorzitter; de heer mr. G. W. M. Gründemann, secretaris, Kanaal- weg 6, Leiden, en de heer G. W. M. Smits. De leden van 11 jaar af van de katholieke Gymn.-vreniging Groen wit worden Vrijdagavond 7 uur ver wacht aan De Burcht voor deelname aan de taptoe. Lampions medebren- De Leidse burgerij heeft gis teravond een likje van de 3 Oc- toberfecsttaart kunnen genieten: de verlichting van het stadhuis heeft proefgebrand. Voor de eerste maal wordt de toren be schenen met oranje licht; ook van binnen uit. Dit geeft zulk een verrassend effect, dat velen ondanks de guurheid van het weer, lange tijd geboeid omhoog bleven sta ren. „Zonde om dat straks weer af te breken", klonk uit de mond van een aandachtig beschouwer. Wij geloven, dat hij gelijk heeft. Een dergelijke, blijvende ver lichting zou een attractie temeer voor Leiden betekenen. De Hooglandse kerk wordt dit jaar niet verlicht. De ge meente, die de verlichting ver zorgt, heeft hierbij overwogen, dat deze kerk te veel buiten het centrum van de feestviering ligt. Wel zal als vanouds de molen „De Valk" in de volle glorie van het floodlight stralen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de dames A. H. Schoondergang to Leiden; G. J. C. van Doorn te Rotterdam en J. D. C. J. van Oosten te Amsterdam. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Het leerstuk der vertegen woordiging". de heer F. R. Böhtlingk, geboren te Arnhem en thans wonen de te Oegstgeest. Idem tot doctor in de Rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld „Vergelijking Belgisch en Neder lands gemeenterecht", de heer M. P. A. Meissen, geboren te Blokker en thans wonende te Wateringen. Idem tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift getiteld „Een experimentele pharmacografi- sche studie met teucrium chamae- drys". de heer F. C. Bedaux, geboren te Tilburg en thans wonende te Val- kenswaard. Leiders en leidsters, dcelne- mers(sters) aan de Sterbedevaart Zondag aanstaande moeten om half negen precies op de Garenmarkt zijn. Fietsen kunnen gestald worden. S.v.p. deelnemerskaart meebrengen. Leden van „Sportief" verzoekt het bestuur om kwart vóór zeven morgenavond bij de Romanuszaal aanwezig te zijn in verband met de Taptoe. Laatkomers worden tot ze ven uur op de Kaasmarkt verwacht. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het propaedeutisck examen econo mische wetenschappen de heren H. A. Galavazi, N. F. M. Kuijpers en H. J. Th. Hedemblik te Leiden. Het dagelijks bestuur van het Feestavond „Ons Genoegen" De vele leden en vrienden van de Volkstuinvereniging „Ons Genoegen", die nog onlangs het zilveren feest van deze vereniging herdachten, verkeerden gisteravond wederom in jubileumstemming Ditmaal waren zij in de grote zaal van „Den Burcht" bij eengekomen om het 20-jarig bestaan van het damescomité en de inkoop commissie en het eerste lustrum van de toneelafdeling te vieren. Van hun belangstelling voor deze avond ga ven blijkt het hoofdbestuur van de Ned. Bond van Volkstuinders en een deputatie van de Leidse Bond van Volkstuinders. Alvorens men zich aan de afwer king van een vlot en gevarieerd pro gramma zette, heeft voorzitter A. Zaalberg de drie „jubilarissen" ge huldigd. Spreker wees hierbij o.m. op het belangrijke werk, dat zowel door damescomité, als inkoopcommissie en toneel-afdeling wordt gedaan, het geen de onderlinge band ten goede komt. Voor iedere onderafdeling had spreker een enveloppe met inhoud. Het was de toneelafdeling, welke deze avond onder de titel „Zet de zor gen op zij" een vrolijk programma, dat geheel was ingestelde op het ca baret, over het voetlicht bracht. Mede dank zij de welwillende medewer king van Hennv Chouffour (accor deon) en Henk Franke (piano) heb ben de vele aanwezigen zich deze avond uitermate geamuseerd. Marktberichten GGUDA, 30 Sept. Kaas. Aanvoer 219 partijen. Prijzen: le soort 2.19 2.2c, 2e soort 2.122 18 en extr3 kwaliteit 2.27—2.53 per kg. Handel goed. 's-HERTOGENBOSCH, 29 Sept Vee. Op de Bosse veemarkt van heden werden aangevoerd: 6308 stuks vee, zijnde: 2505 runderen, 344 vette kalveren, 377 nuchtere kalveren, 77 fokzeugen, 235 slachtzeugen, 163 lo pers, 2204 biggen, 382 schapen en 21 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalxKoeien 650—900, guiste koeien 525—750, kalfvaarzen 575— 825, klamvaarzen 530—615, guiste vaarzen 520—650, pinken 340— 475, graskalveren 200—285, nuch tere fokkalveien van 85—1.45, nuch tere slachtkalveren 3752.50 zwa re soorten van 5882.50, drachtige zeugen van 320—410, lopers van 80--105, biggen van 45—62, scha pen van 6590, zuiglammeren van 70—90, en weilammeren van f 60 70 per stuk. Aanvoer van slacht vee: 926 stuks Prijzen: le kw. 2.55 —2.70, 2e kw. 2.35—2.45 3e kwal. 2.152.3Q, vette stieren f 2.30—2.45. worstkoeien 1.95—2.15, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren zwa re soorten van f 2.40—2.55, idem middenklasse van 2.152.30, idem lichte soorten van 1.902.10, nuch tere slachtkalveren van 1.25—1.40, zware soorten van f 1 50—1.75, slacht zeugen 1.671.74 fijne jonge slacht- varkens van 1.86—1.93 per kg. lev. gewicht. Verdere mededelingen: het gure en natte najaarsweer beinvloedt blijkbaar de aanvoeren alsmede de kooplust. De handel in melk- en kalf- koeien verliep bijzonder traag, de prijzen bleven niet gehandhaafd. De guiste koelen luie handel met aflo pende prijzen Ruime aanvoer van jongvee, dc goedsoortige dieren wer den traag verhandeld, prijzen iets minder, de mindere soorten kalme handel, prijzen lager. De handel in vette kalveren verliep rustig, de prij zen bleven ongeveer op een gelijk ni veau Minder aanbod van schapen en zuiglammerer., handel redelijk goed en nauwelijks prijshoudend. De han del in fokzeugen verliep kalm, prij zen iets lager. Groter aanvoer van lopers en biggen, lopers flauwe han del met aflopende prijzen, biggen werden kalm verhandeld, afloop traag Ruimer aanbod van slachtvee, de handel in slachtzeugen verliep bij groter aanvoer tamelijk vlot en ruim prijshoudend. .Speciaal verlaagde prijzen In verband met 3 October-viering in Leiden Zaterdag de gehele dag gesloten schriftelijke of telef. bestellingen HIEROP worden niet aangenomen engelse caramels, veschillende smaken, cho colade e'n vanille, 200 gram 0.44 damespantalon, malton, in marine, uitste kende afwerking, maten 32-48, 14.75 voor BABY, wit glans- garen truitje met lange mouw, 1.65 tricot bretel- brcekje in bleu, rood en groen. -J £5 herenschoen, stevige bruin lederen molière, met sterke rubberzooi, maten 49-47, WEKKER, zeer goed uur werk, mooie afwerking in diverse kleuren verkrijgbaar 9.25 4.50 'Ws* WFRKSOKKEN. zwart. met nylon versterkt en lange boord, 1.95 BEDLAKENS. mooie k wa- liteit llanel 1 50 x 220 cM. waarde 6i90 nu "I0EN-ALPHEN 5.90 LEIDEN-AI PHFf VERENIGINGS- ORUKWERK alt: PROGRAMMA'S BILJETTEN REGLEMENTEN CONVOCATIES n.v De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32, LEIDEN TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 10 woorden (een woord maximum 12 letters). I! De prijs bedraagt 1.50, uitsluitend tegen contante oe taling.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3