Engeland doet ter conferentie ver-gaande concessie k Afscheid B*W. Menkhorst Burgemeester Meissen promoveerde aan de universiteit te Leiden Rijnland wijst beschuldigingen inzake paratyphus van de hand l, unstleven in Leiöen Vorstelijke vertolking van Schillers „Maria Stuart" Wit Gele Kruis vierde in Noordwijkerhout zilveren feest DOryjixvUAG 3Ü w, 1054 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 fBxitóe ttaepen permanent ap uaóieiand Kansen der conferentie sterk gestegen Engeland heeft de Negen-landen conferentie gisteren een enorme duw in de goede richting gegeven, door minister Eden te iaten verklaren, dat zijn Jand bereid is vier divisies landstrijdkrachten en een tactische luchtmacht permanent op het Europese vasteland gestationeerd te houden. De verklaring van Eden komt neer op een Britse verbintenis om de effectieve sterkte van de Britse strijdkrachten, die nu onder het geallieerde oppercommando voor Europa van de N. A. V. O. staan, te handhaven en deze strijdkrachten niet van het continent terug te trekken tegen de wens van de meerderheid der leden van het (gewijzigde) Verdrag van Brussel. Dat wil dus zeggen dat Groot-Brittannië een klein .leel van zijn souvereini- teit prijsgeeft, namelijk het vrije beschikkingsrecht over de betrokken strijdkrachten, door dit recht afhankelijk Ij stellen van de wensen der meerderheid van de zeven leden der nieuwe organisatie. VOORBEHOUD VOOR NOODGEVAL. Het enige voorbehoud, dat Enge land daarbij maakt, namelijk het recht om deze regeling terzijde te schuiven als „een acute noodtoestand overzee" dit noodzakelijk zou maken, wordt in conferentie-kringen alge meen gebillijkt. Immers, ook Frank rijk had oorspronkelijk ten aanzien van het Europese Defensie-verdrag een soortgelijk voorbehoud bedon gen. Voorts verklaarde Eden en ook het belang hiervan wordt niet onder schat dat Engeland bereid is, toe zeggingen die het voor de E.V.G. heeft gedaan ook voor de nieuwe or ganisatie te handhaven, o.a. inzake de regeling voor automatische mili taire hulpverlening, samenwerking tussen de strijdkrachten der deelne mende landen, indeling en integratie van die strijdkrachten, en onderling overleg omtrent hun niveau. Toen Eden had gesproken was het de Franse premier, Pierre Mendès- France, die het eerst het woord vroeg, om te verklaren dat Engeland „onze hoogste verwachtingen inzake dit cardinale punt heeft vervuld". WAARDERING VOOR BRITSE CONCESSIE. Ook de andere ministers gaven, zowel tijdens de zitting als vlak daar na tegenover de pers, uitihg aan hun waardering voor het besluit van de Engelse regering. Zo zeide bondskan selier Adenauer, dat hij Eden „in naam van het Duitse volk dank te, en later verklaarde hij dat de „historische daad" van de Britse regering „de beslissende gebeurtenis van de negen-landen-conferentie" was. Hij legde er de nadruk op, dat dit de eerste keer in de geschiedenis is dat Engeland zich bereid heeft ver klaard. zich voor lange tijd onher roepelijk aan het Europese vasteland te binden. De Nederlandse minister Beyen noemde Edens verklaring „een der meest hoopgevende toezeggingen, die voor de toekomst van Europa konden worden gegeven" en „daarom van enorme betekenis". Ook Spaak, Bech en de nieuwe Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Gaetano Marti- no, spraken in soortgelijke zin. WIJ ZIJN ER NOG NIET. Maar dit alles betekent nog niet, dat de nieuwe formule voor de Euro pese verdediging nu haar beslag heeft gekregen of met zekerheid haar be slag zal krijgen. Dit bleek overdui delijk uit het verloop van de zitting van gisteravond, waarop Mendès- France zijn inzichten omtrent de on derlinge wapencontróle meer gede tailleerd dan de vorige dag uiteen zette. Volgens de Duitse zegslieden zou Mendès-France West-Europa in drie zones willen indelen. In de eerste daarvan, heel West-Duitsland ten Oosten van de Rijn omvattend, zou den geen atoomwapens, geen bacte riologische en chemische wapens, en geen „zware" wapens- zoals tanks en kanonnen mogen worden gemaakt. De vervaardiging daarvan zou be perkt moeten blijven tot de de^de, meest Westelijke zóne. Daar tussen in, in de tweede zóne, die ten Wes ten van de Rijn tot een nog niet na der aangeduide lijn zou lopen, zou den alleen wapens van een middel- barecategorie mogen worden ge maakt. Voorts zouden alle nieuw op te richten wapenfabrieken collectief eigendom var» de leden-staten der groep van zeven moeten worden, het geen, volgens de Duitse zegslieden dus voornamelijk betrekking zou hebben op West-Duitsland, het enige land van de groep dat thans geen oorlogsindustrieën bezit. Wel zou Frankrijk bij wijze van compensatie bereid zijn, Duitsland niet -alleen fi nancieel te later» participeren in nieuwe wapenfabrieken, die in Frankrijk zouden worden gebouwd, maar daarin ook Duitse werkkrach ten aan te stellen. Of een Duitse samenvatting van het Franse plan helemaal objectief is, kan, gezien het geheime karakter van de conferentie, nog niet met stellig heid worden gezegd. Maar wel staat vast, dat men zich in verschillende delegaties zorgen maakt over dit plan. Vooral Spaak heeft er bezwa ren tegen geuit. WAARSCHUWING VAN DULLES. Dulles heeft de conferentie giste ren gewaarschuwd, dat de verplich tingen, die de Verenigde Staten op zich hebben genomen met betrekking tot de E.V.G., niet zonder meer kun nen worden vernieuwd ten gunste van de thans te vormen organisatie. „Er is een grote golf van teleurstel ling over de V.S. gekomen door wat er (met de E.V.G.) is gebeurd", al dus Dulles. „Maar, zo voegde hij er bij, als deze conferentie zou slagen en de atmosfeer in de V.S. bijgevolg in gunstige zin zou veranderen, zou hij president Eisenhower wel willen aanbevelen, een toezegging te doen van dezelfde aard als die welke aan de E.V.G. is gegeven". DE SAARKWZSTIE. Het gesprek tussen Mendès-France en Adenauer over de Saar-kwestie schijnt een bevredigend verloop te hebben gehad. Immers aan Franse zowel als aan Duitse kant liet men er zich in gunstige zin over uit. Blijkbaar hebben de twee rege ringshoofden zich minder bezigge houden met de substantie van het probleem dan wel met de vraag, hoe de verdere onderhandelingen daar over het best zouden kunnen worden geregeld. Voorts zouden Mendès-Fran ce en Adenauer het erover eens zijn geworden, dat er een oplossing moet kunnen worden gevonden binnen zo korte tijd, dat deze zowel in Parijs als in Bonn tezelfdertijd als de ver dragen inzake Duitse deelneming aan de Europese verdediging ter goedkeu ring van de parlementen kan wor den aangeboden. STADSNIEUWS De heer B. W. Menkhorst, die ge zien zijn functie (46 jaar journalist ruim 35 jaar aan het Leids Dagblad) zovele jaren anderen in de schijnwer per der publiciteit plaatste, onder ging hedenochtend ditzelfde „lot". Temidden van Commissarissen, di rectie en het gehele personeel van het blad, werd hem een afscheid bereid, dat even hartelijk als welge meend was. Een hulde, waarin ook zijn echtgenote, die met een prach tig bouquet bloemen werd verrast, in ruime mate deelde. De directeur, de heer J. W. Henny, die als eerste spreker het woord voerde, achtte het een voorrecht, dat iemand bij zijn afscheid, dat in dit geval voor beide partijen, gezien de prettige samenwerking, zeer moeilijk valt, beschikt over een gezondheid, waarin de scheidende thans verkeert: goed en van nog veel vitaliteit ge tuigend. Als blijvend aandenken aar* deze zo trouwe arbeid aan het L.D. bood de heer Henny namens Commissaris sen en Directie de heer Menkhorst een schrijfmachine aan. De hoofdredacteur, de heer J. Brou wer, wie het moeilijk viel uit de ver menigvuldiging van allerprettigste gedachten, welke zich rond de jaren lange collegialiteit met de heer Menkhorst opstapelen, een keuze te doen, gaf zijn scheidende collega dui delijk te verstaan, dat niet alleen het L.D., doch met name de redactie op deze dag een voortreffelijk collega uit haar midden ziet vertrekken. Namens het gehele personeel bood de heer Brouwer tenslotte een ets van de Hooglandse Kerk, een lede ren portefeuille, een sigarenkoker en een kist sigaren aan. Na hem spraken nog de heren W. Kramer, bedrijfsleider en de heer F. v, d. Meyden, namens de personeels vereniging. De scheidende redacteur toonde zich dankbaar voor de waarderende woorden en de prachtige geschenken. Druk bezochte plechtigheid Oud-gemeentemsecretaris te Voorhout Onder zeer grote belangstelling van officiële autoriteiten, waaronder ambtgenoten uit zijn onmiddellijke omgeving, is gistermiddag aan de Leidse Universiteit de heer M. P. A. Meissen, burgemeester van Waterin gen, gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Dit geschiedde op een proefschrift getiteld: „Vergelij king van Belgisch en Nederlands ge meenterecht". Als promotor trad op prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma, Verenigde vergadering Nieuw gemaal krachtig ingezet De verenigde vergadering van Rijnland, gisteren te Leiden bijeen, heeft de heer G. P. van der Meer te Rijnsaterwoude als hoofdingeland toegelaten en de heer W. J. Kea te Aalsmeer als hoofdingeland-plaats vervanger; de heren W. Timmers te Rijnsaterwoude en D. van Leeuwen te Leiden treden in deze functies af. Voorts heeft de vergadering zich meet enige huishoudelijke vragen bezig gehouden, o.a. met de overne ming van particuliere sluizen in de Hoge Rijndijk, ter meerdere veilig heid. De heer Vergeer uit Warmond heeft erop aangedrongen, dat Rijn land zich met de uitdieping der boe zemwateren zal bezig houden, hierin heersen inderdaad grote gebreken, die evenwel slechts verholpen kun nen Worden nadat de, reeds in 1951 vastgestelde algemene keur van Rijn land de goedkeuring van Gedepu teerde Staten verkregen zal hebben tenzy Rynland de kosten dezer De dijkgraaf heeft medegedeeld dat het nieuwe gemaal te Katwijk krachtig is ingezet voor de water verversing, dringend nodig in ver band met de paratyphus aldaar. De suggestie alsof Rijnland schuld zou hebben aan het uitbreken der ziekte werd door hem afgewezen. Verband tussen salarissen. Bij de bespreking der salariëring van de dijkgraaf en de diensthoofden heeft de de heer Jongeleen (Leiden) aangedrongen op een onderzoek aan gaande het verband tussen de sala rissen der functionarissen van Rijn land, hetgeen is toegezegd. Ander zijds is ook gewaarschuwd tegen het opvoeren der vaste lasten. Met dankbaarheid zijn de feeste lijkheden van 3 en 4 September j.l. herdacht. Het stemt tot voldoening, dat de raming der gelden hiervoor niet of nauwelijks is overschreden. Aan de aanvang der. vergadering heeft men stilgestaan bij het overlij den van de heer W. J. Rijlaarsdam, in leven woonachtig in De Kwakel en oud-hoofdingeland van Rijnland. De Rector-Magnificus dr. J. N. Bakhuizen van den Brink feliciteert dr. M. P. A. Meissen, Burgemeester van Wateringen. Foto: Leidse Courant. hoogleraar in het staats- en admini stratief recht. In verband met de bui tengewone belangstelling vond de promotie niet in de senaatskamer (zoals de gewoonte is), doch in het groot-auditorium van de Academie plaats. De vooraanstaande positie van de promovendus was uiteraard voor een belangrijk deel aansprake lijk voor de overgrote belangstelling. Tijdens studie al practisch werkzaam. Als exh-aneus doorliep hij zijn ju ridische studies; sinds 1927 immers is dr. Meissen .al practisch werk zaam op het gebied van gemeente bestuur. In 1927 werd hij benoemd tot ambtenaar ter gemeentesecreta rie, in Bovenkarspel, waarna hij in soortgelijke functies werkzaam was te Naaldwijk en Wateringen. In 1936 werd hij gemeente-ontvanger daarna gemeente-secretaris te Voorhout. In 1946 werd dr. Meissen benoemd tot burgemeester van Wateringen. Onder de aanwezigen bij de ver dediging van het proefschrift waren onder meer aanwezig: de commissa ris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. L. A. Kesper, de secreta ris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken van België, dr. J. Vossen, de inspecteur-generaal van dit departement, dr. J. Lathou wers, de eerste secretaris van de Bel gische ambassade, dr. C. M. Werck, 'de voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de K.V.P., prof. dr. C. P. M. Romme, de heer Th. M. Dresmé, als wethouder van Den Haag, yele burgemeesters uit de bollenstreek en het Westtand en katholieke geeste lijkheid uit die streken; benevens vele vertegenwoordigers van het ge meentebestuur en andere organisa ties uit Wateringen, evenals enige vertegenwoordigers van provinciale en gedeputeerde staten van Zuid-Hol land. Het judicium werd na de verdedi ging van het proefschrift uitgespro ken door de promotor, prof. Rypper da Wierdsma. Hierin stelde hy de vóór- en nadelen van een promotie op latere leeftijd, wanneer de pro movendus reeds een maatschappe lijke plaats heeft veroverd tegenover elkaar. Het aantal promoties op la tere leeftijd daalt, aldus de promo tor, doch een groot voordeel is, dat zij aan wetenschappelijk gehalte winnen, doordat de practijk op de wetenschap geënt kan worden. De promotor herinnerde er aan, dat dit niet de eerste maal is, dat een bur gemeester promoveert, maar het ge tal is klein. Belgische vrienden. Hij prees de ijver en de volharding van de promovendus, die met zijn dissertatie een zeer wetenschappe lijk en maatschappelijk proefschrift heeft gemaakt, dat de indruk maakt van talloze uren van arbeid, waarin de gegevens verzameld en aan een studie ontworpen zijn. „Uw vele Bel gische vrienden", aldus de promo tor, „zijn u hierbij zeker een steun geweest". Een drukke, levendige receptie vond hierop in het Academiegebouw plaats. Burgemeester dr. Meissen, die vergezeld was van zijn echtgenote en zijn drie zoons (Jan, Michael en Ro land) drukte vele handen. Onder meer van pastoor A. Cleophas, oud pastoor te Wateringen, thans pastoor te Amsterdam. Feest in Wateringen. Vanzelfsprekend heeft ook de bur gerij te Wateringen hartelijk dit feest van haar burgervader medegevierd. 's Morgens al, op de dag van de pro motie, gingen allerwegen de vlaggen naar buiten. Er klonk muziek en het gemeentehuis was met bloemen ver sierd. Na de promotie werd er uiteraard ook te Wateringen een receptie ge houden. Eerst vond er een plechtige raadszitting plaats. Vervolgens was er in het stadhuis een komen en gaan van honderden, die met deze feestelijke dag van de jonge doctor medeleefden. Onder hen bevond zich mr. W. van Doorn, algemeen voorzit ter van de K.V.P. LIET DRAMA VAN DE STRIJD der twee koninginnen, dat zich in het jaar 1587 in Engeland afspeel de en eindigde met de dood op het schavot van de ongelukkige Maria Stuart, heeft sindsdien menig dra maturg geïnspireerd. Onder hen is Friedrich von Schiller wel een van de besten. Hij schreef zijn „Maria Stuart" in 1800 en door zijn visie op deze heftige episode van Engelands historie alsmede door de behandeling van zijn materie heeft hij er een klassiek meesterwerk van gemaakt. Schiller concentreerde de lichtbun dels van zijn schrijverstalent niet slechts op de uiterlijke feiten, maar belichtte tevens de achtergrond van de feiten; hij liet zien hoe de gebeur tenissen zich voltrokken volgens een fatale noodzakelijkheid, hoe alles meewerkte tot het onontkoombare einde. Schiller neemt als vaststaande aan, dat Maria Stuart schuldig is aan de dood van haar tweede echtgenoot, lord Darnley en dat zij er van be wust was te trouwen met diens moordenaar Bothwell. Deze misdaad is de oorzaak van de doem, welke zich over het schuldige hoofd van de Schotse vorstin voltrekt. Het veront waardigde volk van Schotland stoot zijn koningin uit en Maria is gedwon gen haar toevlucht te zoeken juist bij haar rivale, koningin Elizabeth van Engeland. Maria Stuart is katho liek en bovendien een vrouw, die ook aanspraak kan maken op de troon van Engeland, zodat zij haars ondanks wordt meegezogen in de samenzwe ringen, welke zich spannen rondom de regering van Elizabeth. Koningin Elizabeth wenst de dood van haar mededingster, doch durft de verant woordelijkheid niet te aanvaarden. Desondanks wordt haar wens ver vuld, maar ten koste van een inner lijke wroeging, welke haar in haar eenzaamheid zal blijven vervolgen. DIT MAGISTRALE DRAMA is de inzet van het nieuwe toneelsei zoen van K. en O. Een beter begin kan men zich nauwelijks denken. Agenda van Leiden DONDERDAG: Schouwburg. 7.45 uur nam. K. en O. Haagse Comedie „Maria Stuart". K. en O., 2.30 uur nam. excursie naar foto-litho Koningsveld en Zn. Mater Amabllis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.30—20.30 in de R.K. Vak school aan het Galgewater. Casino: Afgekeurd. Lido: „Wapensmokkel naar Hon duras", 14 jaar. Luxor: „The Robe", alle leeftijden. Trianon: „De levensroman Van Richard Tauber", alle leeftijden. Rex: „De duivel van Diablo", 14 jaar. (Donderdagavondcyclus: „Nood lot", 18 jaar). De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Van Zaterdag 25 September 13 uur tot Vrijdag 1 October 8 uur: Apo theek Douza, Douzastraat 31, tel. 21313. Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Apotheek Oegst- geest Wilhelminapark 8, tel. 26274. Van Vrijdag 1 October tot Zondag 3 Oct. 8 uur: Apotheek. D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Apotheek Oegst geest Wilhelminapark 8, tel. 26274. Van Zondag 3 Oct. 8 uur tot Za terdag 9 Oct. 8 uur: Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Apotheek Oegst geest Wilhelminapark 8, tel. 26274. Vooral omdat de weergave van het spel door de „Haagse Comedie" uit stekend genoemd mag worden. Wel iswaar vraagt Schillers drama sterk spel, een genre waarop wij tegen woordig niet ingesteld zijn, maar de artisten van de „Haagse Comedie" hebben onder regie van Karl Gutt- mann een geschikte overgangsvorm gevonden. De zeer verdienstelijke vertaling van Anton v. Duinkerken gaf hun daartoe ook alle gelegenheid. Het hoofdaccent valt in deze tra gedie op de figuren der beide ko ninginnen, die door Myra Ward (Eli zabeth) en Elisabeth Andersen (Maria) voortreffelijk werden ver tolkt. Bij Myra Ward komt de type rende mentaliteit van Engeland's ko ningin, welke wij tegenwoordig een minderwaardigheidscomplex zouden noemen, treffend tot uiting, terwijl de koninklijke waardigheid bij het spel van Elisabeth Andersen schemerde door vernedering en lijden heen. Naast deze twee vorstelijke rivalen speelt zich de strijd af tussen de graaf van Leicester, de man die van twee wallen wilde eten, vertolkt door Paul Steenbergen, en baron van Bur leigh de heerzuchtige rijksthesaurier, uitgebeeld door Albert van Dalsum. Beiden winnen en beiden verliezen. De decors zijn zeer summier gehou den, wat een vlotte wisseling bij de achtereenvolgende 7 taferelen moge lijk maakt en de aandacht concen treert op het spel zelf. Na afloop een ovationeel applaus voor het vorstelijke schouwspel. Hedenavond wordt de opvoering herhaald. Laatste Avondmuziek Adriaan Blankenstein had voor het laatste concert van dit zomerseizoen in de Hooglandse kerk zich de mede werking verzekerd van de jonge so praanzangeres mevrouw Catharine van DorpVan Heyningen. De zeer van DorpVan Heyningen. De zeer talentvolle organist ving zijn programma aan met „Canzone in d" van Joh, Seb. Bach en hij heeft er zich blijkbaar zeer op toegelegd, de mogelijkheden voor glasheldere registratie ten volle te benutten. Ook mevrouw Van Dorp bevond zich in Bach's voortreffelijk gezelschap en zong „Mein Jesu was für Seelenweh". Misschien nog niet heel en al rijp, maar wel bijzonder eenvoudig en sympathiek zong zij hevig bewogen „Geistliches Lied". In de klinkende kerkruimte voldeed de klare sobere registratie, welke de organist in Bach's Trio in d gaf, zeer mooi en plooibaar. De zangeres heeft de Aria van Handel „Er weidet seine Herde", mooi en expressief voorgedragen met goede aanvoeling van het beschou wende en lyrische, waarmede de componist in de aria's de figuur van Christus naar voren brengt. De gave- glaszuivere en welluidende stem deed het hierin bijzonder mooi en de voordracht was gevarieerd en spre kend. De articulatie kan in de grote ruimte nog aanmerkelijk gespierder klinken. Na de waardige rijzige choralen van Max Reger, hoorden wij drie lie deren van Hugo Wolff, waarvan „Nun wandre Maria" het mooiste van uit voering was, zowel door de zangeres, die hierin wel mooie dingen deed wat schakeringen betreft als door de ge dragen orgelpartij. De beide andere liederen „Uber Nacht" en „Gesegnet Sei", waarin elk détail van de tekst zo precies wordt uitgebeeld, verlie zen door hun compactheid zeer door de orgelbegeleiding. De organist besloot zijn mooi con cert met een gefigureerd koraal en Fuga over Psalm 33 van eigen hand. Met kleur en tekening werd het ko raal poëtisch belicht en de fuga lag volkomen open. Men werd geboeid door de brillante weergave van zijn eigen compositie. Dank aan de or ganisator van de Avondmuziekschool in de Hooglandse kerk, die tevens de vertolker is van veel uitgelezen mu ziek. A. I. De afdeling Noordwijkerhout van het Wit-Gele Kruis heeft haar zilve ren bestaansfeest Dinsdagavond ge vierd met een buitengewone leden vergadering welke „buitengewoon" was bezocht. De grote zaal van café Brama was helemaal gevuld, toen de voorzitter, burgemeester Van der Weijden, de feestavond opende. In zijn toespraak gaf de burge meester een schets van de ontwikke ling van het kruiswerk. De wijkver pleging te Noordwijkerhout dateert van 1921. Bij de komst der Zusters Dominicanessen werd zuster Alberta met de verpleging belast. Zij werd de eerste wijkverpleegsters en het is zeer waarschijnlijk, dat door haar werkzaamheid het Wit-Gele Kruis werd geboren. Het verheugd mij zeer, dat Zuster Alberta in ons midden is, alsook Zus ter Borromea, die in de wijk werk zaam was van 19411949. Voorts wees de spreker op de nieu we taken, die nog wachten en ver klaarde tenslotte als burgemeester, dat het Wit-Gele Kruis een zegen is ge weest voor de gemeente gedurende de afgelopen 25 jaar. Na deze openingsrede verkreeg de voorzitter van de Zuid-Hollandse Bond van het W.-G. Kruis, mr. Stuh- lemeijer het woord. Hij feliciteerde de afdeling met haar 25-jarig bestaan en zeide dat er in de afgelopen 25 jaren een vereniging is tot stand gekomen, die er zijn mag. Hierna sprak de oud-voorzitter van de afdeling, de heer Van Iersel. Hij dankte voor het hem aangeboden boekwerk en prees het werk van de wijkverpleegsters en haalde nog het een en ander aan van de oprichting der afdeling. Veel dank bracht spre ker nog aan de ijverige secretaris, de heer De Jong en de wijkzusters v. d. Harg en De Potter. Aan het einde van zijn speech he kelde de heer Van Iersel de slechte pensioenverzekering van de wijkver pleegsters en sprak ten slotte een speciaal woord tot de voorzitter van de Z.-H. Bond om te trachten aan de ze toestand m de kortst mogelijke tyd een einde te maken. De laatste spreker was dr. Eltz- bacher namens de commissie voor kinderhygiène. Hij feliciteerde de af deling met haar zilveren feest en sprak de hoop uit, dat er in deze af deling ontwikkeling zal zitten en dat zij met haar tijd zal mogen blijven meegaan. Hierna was de beurt aan mej. Cia van Boort om met haar poppenspel het bekende Zó of Zó" op te voeren, waarvan men een paar ur kan genie ten. Dit prachtige artistieke spel ver toonde zij met haar assistente mej. Trudy de Ruijter. In dit spel werd op suggestieve wijze vertoond wat er zoal in een afdeling van een kruis vereniging afspeelt. Na afloop werden de speelsters bloemen aangeboden. Het was een prachtige leerzame avond, waarby verscheidene autori teiten ook van buiten de gemeente tegenwoordig waren. Een gToot aan tal bloemstukken waren op het po dium opgesteld. Deze waren binnen gekomen van diverse organisaties. Geb.: Hendrika Cornelia Maria, d. v. C. G. v. d. Veek en T. A. Klinken berg; Wilhelmus Andreas Maria, z. v. W. J. Meeuwenoord en M. J. Bon; Cornelis Johannes Wilhelmus, z. v. J. A. Went en W. M. van der Slot. Ondertr.: A. A. Bierman, 27 j., en J. P. van den Nieuwendijk, 26 j. Getr.: J. Lindhout, 24 j., en 'P. W. Wesseling, 22 j.; A. J. Nieuwenhui- zen, 26 j., en L. M. J. Janssen, 25 j. Overleden: Leonardus W. v. Veen, 72 j., geh. gew. met E. J. Verhoef; Adriana M. Hanse, 85 j., geh. gew. m. B. Berrevoets; Hendrikus M. Ver schuren, 74 j., e. v. C. M. Wijsbroek; Wilhelmus J. H. Rutjes, 75 j., e. v. G. A. v. d. Zalm.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2