Lakenkopers legden basis voor een gezamenlijke St. Bavo-viering Zetters gingen in wilde staking Na Maandag-was hoorde Ria via moeder-overste dat ze f 5000 won Hoop der toekomst ging te water tot de ruiten barstten Monteur negeerde kinderpolitie en reed 5-jarig jongetje omver 81-Jarige zwerver veroordeeld tot 12 jaar wegens laffe moord DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT Bisschop van Gent naar Haarlem Kaars als bewijs van erkentelijkheid Mgr. C. J. Calewaert, bisschop van Gent, zijn wijbisschop, mgr. O. Jo- liet, en het kathedraal kapittel van Gent zullen Maandag 4 October in Haarlem arriveren ter viering van het feest van Sint Bavo. Deze heilige is namelijk de patroon van de bis dommen Gent en Haarlem en zijn feest wordt officieel gevierd op 1 October. Mgr. Calewaert zal echter in tegen woordigheid van Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, en de beide ka pittels Dinsdag 5 October in de ka thedrale basiliek te Haarlem, 's mor gens om tien uur een pontificale Hoogmis opdragen, welke voorafge gaan wordt door de terts, welke om kwart voor tien begint. Het is de laatste jaren een traditie geworden, dat om de twee jaar de beide kapit tels bijeen komen ter viering van het Sint Bavo-feest. Twee jaar geleden is het Haarlems kapittel daartoe naar Gent gegaan. Wondere verhalen. Tussen beide bisdommen bestaat er reeds sinds eeuwen een goede relatie. In de middeleeuwen trokken de Haarlemse lakenskopers zeer vaak naar Gent om hun zaken af te han delen en daar kwamen zij uiteraard ook in de grote kerk, die daar was toegewijd aan Sint Baaf. De Gentse bevolking vereerde die heilige daar ten zeerste en de wondere verhalen, welke over de krijgshaftige heilige werden verteld, maakten ongetwij feld diepe indruk op de Haarlemmers. Toen dan ook de oude Haarlemse Sint Baaf op de Grote Markt aan het be gin van de vijftiende eeuw in gebruik genomen werd, kreeg de kerk Sint Bavo als schutspatroon. Tot stof vergaan. De relieken werden ten tijde van de beeldenstorm naar Keulen overge bracht, maar toen ze later terug kwamen, waren ze vrijwel tot stof vergaan. Toen in Haarlem de nieuwe kathe draal gebouwd werd, verzocht men de bisschop van Gent enkele relie ken van Sint Bavo af te staan. Deze was daartoe bereid en bracht ze per soonlijk naar de Hollandse bisschops- Balans Battle Royal" Nederlandse troepen verloren een jeepje Buit der Belgen De Nederlandse troepen zullen waarschijnlijk uit West Duitsland te rug keren met een jeep minder dan waarmee ze vertrokken zijn. Nu moet daarbij gezegd worden, dat dit geen jeep betreft van de strijdende eenhe den, doch een voertuig dat, met een Nederlandse chauffeur, ingedeeld was ten behoeve van Nederlandse jour nalisten. Een Nederlandse fotograaf ging en kele dagen geleden met deze jeep naar het frontgebied en wilde tegen de avond in Bielefeld, dat kort gele den door de Belgische troepen was verlaten, wat gaan eten. De chauf feur deelde hem toen mede, dat hij zijn jeep niet alleen mocht laten, doch daar èn fotoman èn de soldaat hon ger hadden, besloot men de jeep op het officiële gemeentelijke parkeer terrein tegen afgifte van een bonne tje onder de hoede van een Duitse bewaker achter te laten. Onder protest. De Belgen hadden er echter het grootste belang bij t- weten wat er in Bielefeld gaande was en gaven een officier opdracht te infiltreren en gegevens te verzamelen. Hij deed daarbij zijn sterren af om minder op te vallen, doch bleef verder in Bel gisch militair uniform. Het gelukte hem ongemerkt in de stad te komen en daar trof hij op het Marktplein de jeep. En zoals dat in oorlogsomstandigheden ook wel eens gebeurd is, maakte hij zich, onder protest van de Duitse bewaker, mees ter van de jeep en reed er in dolle vaart mee terug naar eigen linies. Hij komt terug. Nederlandse autoriteiten zijn reeds enige dagen bezig de jeep terug te krijgen, doch tot op heden is dat niet gelukt. De Belgen weten echter ongeveer waar de jeep moet zijn en zo zal de auto t.z.t. dan ook wel weer in Nederland arriveren als symbool van het doortastend optreden van een Belgisch officier. PARATROOPERS TERUG NAAR NEW YORK. Gistermiddag zijn de 31 Ameri kaanse paratroopers van de 101ste Airborne Division, die thans 10 jaar en 12 dagen geleden hangende - aan him parachutes op de door de Duit se troepen bezette Nederlandse bo dem terecht kwamen, en die ter vie- ring van de tiende verjaardag der bevrijding van Eindhoven 12 dagen geleden op meer comfortabele wijze per K.L.M.-vliegtuig naar het voor malige gevechtsterrein waren terug gekeerd. van Schiphol naar New York vertrokken. stad. Sedertdien zijn de relaties wel bijzonder versterkt en om zijn grote erkentelijkheid voor deze geste te uiten stuurt het Haarlems kapittel ieder jaar een grote kaars naar Gent om die te laten branden op het feest van Sint Bavo. De bisschop van Gent is ere-kanunnik van het Haarlems kapittel, de bisschop van Haarlem is dat van het Gentse kapittel. TANDARTSEN WENSEN NIEUWE REGELING MET ZIEKENFONDSEN De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft naar zij ons bericht de ziekenfonds- organisaties een schrijven doen toe komen, waarin het hoofdbestuur der maatschappij mededeelt, dat het zich, teneinde de weg vrij te maken voor een andere meer bevredigende rege ling, genoodzaakt heeft gezien de thans geldende overeenkomst inzake de honorering van tandheelkundige hylp aan ziekenfondsverzekerden met ingang van 1 Januari 1955 op te zeggen. In de brief wordt tevens bericht, dat het hoofdbestuur hoopt en ver trouwt vóór 1 Januari 1955 met de ziekenfondsorganisaties tot een voor medewerkers aanvaardbare nieuwe overeenkomst te zijn gekomen. Intussen duren de beprekingen tus sen de Nederlandse maatschappij tot de ziekenfondsorganisaties, die reeds geruime tijd gaande zijn, voort. Kraamzorg halveert zuigelingensterfte Nog altijd één op 30 geboorten De sterfte in de eerste levensweek van alle bevallingen die in de zie kenhuizen inbegrepen bedroeg voor ons land in de jaren 1951 en 1952 13.8, voor bevallingen thuis zon der kraamzorg 15.17 en voor die met kraamzorg 8.9 per 1.000. Het enkele feit dat bij de bevalling thuis kraam zorg wordt gegeven, halveert bijna de sterfte in de eerste levensweek. Was er bij alle bevallingen thuis een eerste-week-sterfte van 9 per 1.000 levendgeborenen, dan zouden jaar lijks in ons land 1000 jonge levens gespaard worden. Het bovenstaande is een van de treffende conclusies waartoe de ge. neeskundig inspecteur voor de kin- derhygiëne prof. dr. J. de Haas komt in een studie over het effect van de kraamzorg der kruisverenigingen van welke studie het maandblad van het Wit-Gele Kruis „Katholieke Gezond heidszorg" een samenvatting publi ceert. Wij lezen daar ook, dat de eer ste-week-sterfte in de zuidelijke pro vincies altijd nog hoger is dan in de rest van het land, n.l. 15 tegenover 12 per 1.000, maar dat er geen ver schil bestaat t.a.v. genoemde sterfte tussen de kraamzorggevallen van de katholieke kruisverenigingen en de anderen. Kraamzorg blijkt er toe te leiden, dat genoemd verschil wordt weggenomen. Ook het aantal doodgeborenen blijkt in de gezinnen waar de kraam zorg komt gunstiger te zijn, dan in de andere gezinnen: voor de eerste groep is het cijfer 11,2 voor de an dere 15 per 1.000 geboorten. Wat betreft de sterfte van de kraamvrouw vond prof. de Haas op de 190.000 bevallingen welke de kraamzorg de laatste 4 jaar voor haar rekening nam slechts 58 sterftegeval- len d.w.z. 3 op de 10.000 bevallingen. Dit is slechts 1/3 van het toch reeds lage gemiddelde voor het gehele land. Uit een vergelijking met een on derzoek onder verschillende wel standsklassen in de stad Amsterdam blijkt, dat de grote groep die in ons land kraamzorg ontvangt voor 1953 pl.m. 60.000 gezinnen een even gunstig perinatale sterfte heeft als de sociaal meest bevoorrechte groep in de stad Amsterdam. Hoe gunstig de cijfers ook zijn, toch be draagt de totale perinatale sterfte (doodgeborenen en eerste-levens- week) in Nederland altijd nog 32 op 1.000: één op de 30 geboorten! Prof. de Haas acht het uitvoerbaar deze sterfte terug te brengen tot 20— 25 per 1.000, mits in de komende 5 of 10 jaar het eenvoudige niet spec taculaire werk van de kraamzorg nog wordt uitgebreid en verbeterd. In het Wit-Gele Kruis, dat reeds de helft van de kraamzorg in ons land voor zijn rekening neemt, wordt hieraan hard gewerkt. Inbrekers namen de brandkast mee De grote was te zwaar Toen tegen 11 uur Maandagavond de nachtportier van een Amsterdam se asfaltfabriek zijn eerste ronde maakte, ontdekte hij, dat de voor deur ingedrukt was en dat een der kantoorvertrekken het aanzien had van een verlaten slagveld. Een onderzoek wees uit, dat een 250 kilo zware brandkast, waarin zich ongeveer 500 gulden bevond, was weggesleept. De grotere safe, die vier maal zo zwaar is, was kennelijk te veel ge vraagd van de inbrekers, want deze lieten zij achter. Wel vertelden stil le getuigen, dat er naarstig naar werktuigen gezocht was. De gehele inbraak schijnt zeer snel gepleegd te zijn, want om negen uur had men het gebouw nog aan een controle on derworpen. Reeds meer dan 29.000 enthousiaste bezoekers (sters). (Advertentie) R.K. Huisvestigings- comité voor 40 jaar in Leiden opgericht Op sobere wijze heeft het Ned. R.K. Huisvestingscomité gisteren de dag herdacht waarop voor veertig jaar te Leiden werd opgericht „Het comité tot huisvesting van kinderen uit de kampen" kortweg genoemd het Ned. R.K. Huisvestings-comité. De voorzitter mgr. drs. J. C. van Overbeek zeide tijdens de gistermor gen in het Oranjehotel te 's-Herto- genbosch gehouden algemene verga dering dat het Ned. R.K. Huisves tings-comité fier en trots kan terug zien op de afgelopen veertig jaar. Met Gods hulp kon veel worden ge daan in binnen- en buitenland. „On ze kinderuitzendirsg en onze hulpver lening bij rampen van allerlei soort heeft grote verdiensten gehad niet alleen voor ons katholieke volks deel, maar ook voor het gehele Ne derlandse volk". Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat het veertig-jarig Huisvestings-comité nog in de bloei van zijn jaren is: 6087 kinderen wer den in 1953 gedurende 252.642 dagen uitgezonden naar een koloniehuis, grote plannen zijn in voorbereiding voor een b-koloniehuis en een huis voor debiele kinderen, er werd deel genomen aan de tot standkoming van 'n R.K. Asthmacentrum, 492 bui tenlandse kinderen werden onderge bracht in Nederlandse gezinnen, ruim. 165.000 gulden werd uitgegeven voor de actie Oostpriesterhulp, 150.000 kg. goederen werden naar de kampen in Duitsland en Oostenrijk gezonden en wat voor de watersnood werd gedaan zou een hele krant kunnen vullen. DR. DREES NAAR LABOURCONGRES. Dr. W. Drees zal vandaag naar En geland vertrekken voor een parti culier bezoek van enkele dagen. Hij zal het congres der labourpartij in Scarborough bijwonen. Vermoedelijk zal hy Zaterdag naar Nederland te rugkeren. Onder het technisch personeel van de Rotatiedrukkerij Voorburgwal is gistermiddag een wilde staking uit gebroken. Meer dan dertig zetters legden het werk in 't gebouw Nieuwe- zijds Voorburgwal te Amsterdam, waar vele grote kranten gedrukt worden, neer. De stakers eisten een loonsverho ging van 10 pet. plus de vastgestelde 6 pet. verhoging, waartoe het college van rijksbemiddelaars dezer dagen vergunning heeft verleend. De eis werd door de directie van de drukkerij afgewezen. Het college zou trouwens geen vergunning heb ben verleend. Een groot deel van de nachtploeg kwam gisteravond niet op. Om streeks èèn uur werd de staking op geheven. Pakkend „pleister"-slot Telefooncode was moeilijk Met honderdduizenden andere Ne derlanders had ook de 16-jarige Ria de Graauw uit Zevenbergschenhoek Zondagmorgen een pleistertje aan de kerkdeur gekocht en nadat ze 's avonds aan de pastoriedeur het co debulletin overgeschreven had, vond ze thuis het woordje „raak" op haar pleisteromslagje. De rest van de code was echter zoals voor vele Nederlanders ook te ingewikkeld voor Ria en zelfs samen met haar moeder kon ze maar niet te weten komen, welk telefoon nummer ze op moest bellen om te ho ren welke prijs ze had gewonnen. Met een verwachtingsvol gemoed ging Ria 's avonds naar bed, maar de volgende dag stond de was te prut telen en dus was er helemaal geen tijd om nog aan die pleister te den ken. Toen de was echter in de regen te drogen hing en Ria met haar moeder een kopje thee dronk, herinnerde ze Studentengevecht in Tilburg Leerzaam besluit van de „Groentijd In de nacht van Dinsdag op Woens dag hebben studenten van het Delft- se „Sanctus Virgilius" een „bezoek" gebracht aan het Tilburgse „Sint Olof", een bezoek, dat zich uitte in een „prachtig" geslaagd waterge vecht voor de muren van de Tilburg se studenten sociëteit, waarbij licht gewonden vielen en vrijwel alle rui ten van de „soos" aan diggelen wer den gesmeten. Door de wat late groentijd in Delft waren de studenten daar in de ge legenheid Tilburg met een bezoek te vereren, iets wat sinds 1947 niet Kinderen dachten, dat hij zou stoppen Grote consternatie ontstond Zater dagochtend 19 Juni j.I. tegen negen uur, toen bij de brug over de Admi- ralengracht in de Jan Evertsenstraat te Amsterdam de 5-jarige Rudie La- veber, die met een aantal andere kinderen onder de hoede van ver- keersbrigadiertjes de weg overstak, dcor een passerende personenauto werd gegrepen en een tiental meters werd meegesleurd. Het ventje bleek een dijbeenbreuk en een hersenschudding te hebben opgelopen. Naar schatting van de ratsen zou zijn totale herstel circa vier maanden vergen. Gistermiddag heeft de Amster damse rechtbank de zaak behandeld tegen een 30-jarige automonteur uit Amsterdam, de bestuurder van de personenauto. Als getuigen werden o.m. de meis jes gehoord, die destijds als ver- keersbrigadiertjes fungeerden. Kinderen getuigen. De 13-jarige Ada Polman vertelde, dat de auto met grote snelheid uit de Nachtelijke brand vernielde cartonfabriek Vannacht omstreeks half drie brak door onbekende oorzaak brand uit in het twee verdiepingen tellende pand van de Eerste Nederlandse Rond-car- tonnagefabriek aan de Wilhelmina- kade te Rotterdam. De brandweer was spoedig met groot materieel, on der meer twee ladderwagens, ter plaatse. Het vuur zou op de benedenver dieping in de spuiterij van de fabriek ontstaan zijn en zich via het pla fond een weg hebben gebaand naar de tweede verdieping, waar zich de zg. kokerafdeling van de fabriek be vindt en waar ook machinerieën op gesteld staan. Toen het vuur hier woedde, moesten de brandweerlieden ladders tegen de muren zetten en ruiten inslaan om het vuur te kun nen bestrijden. De brand woedde in ongeveer een derde gedeelte van het bedrijf. De kantoren bleven intact, hoewel daar, evenals elders in het be drijf, waterschade was. Men werkt in ploegen in het be drijf en toen de tweede ploeg, be staande uit drie mensen, gisteravond om tien uur naar huis ging, was alles in orde. Om ongeveer vier uur was de brandweer het vuur meester en kon aan het nablussen worden begonnen. De omvang van de schade, die door verzekering wordt gedekt, is nog niet bekend. richting Mercatorplein naderde. Op de vraag van de president of het mis schien niet beter was geweest even te wachten met oversteken, ant woordde zij schuchter: „Ja". De eveneens 13-jarige Ivonne Bult huis, die het sein voor het overste ken had gegeven, verklaarde, dat zij de auto wel heeft zien naderen, maar dat zij gedacht heeft dat hij zou stop pen. Een hoofdagent van politie, die getuige was van het ongeluk, ver klaarde, dat naar zijn schatting de auto met een snelheid van 60 a 65 km reed. „Niet gezien". De automonteur voerde als verweer aan, dat hij zijn aandacht geconcen treerd had op een tegenligger en daardoor de verkeersbrigadiertjes niet had opgemerkt. De officier van justitie zei in zijn requisitoir: „Als een tegenligger, die er op dat drukke punt altijd zijn, de verdachte zo absorbeert, dan hoort hij niet op de weg thuis". De officier eiste een geldboete van 100,eventueel te vervangen door een maand hechtenis en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een half jaar. De rechtbank zal in deze zaak op 12 October a.s. uitspraak doen. GEPOEDERDE BANKBILJETTEN. De rechtbank in Arnhem heeft vonnis gewezen in de zaak tegen twee gewezen postambtenaren die zich hadden schuldig gemaakt aan verduistering. De eerste ex-ambte- naar, de 56-jarige J. M. K. uit Hors- sen, die 30 dienstjaren achter de rug had. vergreep zioh aan gestorte giro- gelden. Hij kreeg z.i. onvoldoende zakgeld en gébruikte nogal eens drank, hetgeen de oorzaak van de verduistering was. Hij had bij con trole een kastekort van ƒ1500,dat zijn vrouw had aangevuld. De eis was zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Het vonnis luidde negentig dagen ge vangenisstraf waarvan 76 dagen voorwaardelijk en twee'jaar proef tijd. De andere, de 55-jarige besteller L. J. L., stal geld uit brieven. Hij viel door de mand toen hij een brief open de en bemerkte, dat het daarin gesto ken geld gepoederd was. Hij maakte de brief weer dicht en gaf die aan een collega, doch de verdenking was reeds op hem gevallen. Hij bekende, toen men poeder van het bandkbiljet op zijn uniform vond. De eis was ze ven maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan vijf maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd en met het opleggen van bijzondere voorwaarden. Het vonnis luidde drie maanden gevangenisstraf waarvan zich die pleister weer en even later was ze op weg naar het zusterkloos ter, waar zij het A, B, C geleerd heeft en in dat oord van wijsheid hoopte Ria de oplossing van het raadsel te vinden. Een wiskundig aangelegde moeder overste ontcijferde het telefoonnum mer en even later werd Ria via de telefoon met een reeks vragen over stelpt. „Over een uurtje zijn we bij je", vertelde de meneer in Rotterdam en inderdaad stopte een uurtje later 'n auto bij het huis van Ria en een op gewekte meneer kwam vertellen, dat Ria maar liefst de hoofdprijs gewon nen had. Eerst kan Ria het niet helemaal bevatten, want voor haar zijn vijf duizend centen al een heel kapitaal. Na enkele ogenblikken drong het echter tot haar door, dat zij met dat kleine pleistertje eigenaresse van 5.000.geworden was en toen de Rotterdamse meneer uit Zevenberg schenhoek vertrok, was Ria nog niet van haar verbazing bekomen om kalm met haar moeder toekomstplan nen te gaan smeden. HEROPENING SANATORIUM VOOR ALCOHOLISME TE ROERMOND. In het prachtig gelegen Kasteel Schöndeln te Roermond wordt Za terdag 2 October het gemoderniseer de Sanatorium voor Alcoholisme der Paters Camillianen officieel geopend door de burgemeester van Roermond, mr. dr. R. M. G. Geuljans. Bij deze gelegenheid zal mgr. dr. F. Féron, vicaris-generaal van het bisdom Roer mond, die zich altijd sterk heeft in gezet voor de bevordering der gees telijke volksgezondheid, een toe spraak houden. De Orde der Paters Camillianen, die zich toelegt op caritatief werk, heeft reeds vanaf 1927 het sanato rium geëxploiteerd, zij het dan we gens onvoldoene begrip en medewer king, onder zeer behoeftige omstan digheden. Nu de overtuiging steeds meer veld wint, dat ook alcoholisme een ziekte is, waarvoor met medische en psychiatrische hulp genezing mo gelijk en in zeventig procent der ge vallen zelfs verzekerd is, is er thans in samenwerking met de medische consultatiebreaux voor alcoholisme in het Zuiden van het land een weg ge vonden om dit zo noodzakelijke cari tatieve werk op moderne leest te schoeien en uit te breiden. Als psy chiater is aan de inrichting verbon den zenuwarts P. Mesker uit Maas tricht. Daar ook de ziekenfondsraad het sanatorium als ziekenhuis voor alcoholisme heeft erkend, is het dus mogelijk geworden patiënten voor re kening van hun ziekenfonds op te ne men. Het .sanatorium te Roermond is het tweede van dien aard in Ne derland en de eni^e katholieke in richting voor dit doel. meer was voorgekomen. Het bezoek was daags tevoren aangekondigd, maar werd toch maar weinig serieus genomen. Een telefoontje in de late avonduren bracht „St. Olof" in rep en roer, te laat echter om een ge degen afweer op te bouwen. Het ge bouw werd aan alle kanten afgesloten en de deuren werden gebarricadeerd. De met autobussen aangevoerde Delftenaren werden onmiddellijk na hun aankomst „ontvangen" met em mers water, die over hun hoofden werden uitgestort. De gasten lieten zich niet onbetuigd en begonnen te smijten met lege flessen, zodat de toestand al gauw critiek werd. De eerste lichtgewonden vielen te be treuren. Tilburg greep toen naar aangelengde kalk en borden en het „feest" ging onverstoord door. Poorten gerammeid Een aanval achterom werd „bloe dig" afgeslagen en aan de voorzijde wist men stand te houden totdat met een boomstam de poorten werden gerammeid. Intussen hadden de rol luiken en vrijwel alle ruiten van bo ven tot onder het begeven, zodat de senaat toen meende dat het tijd werd om vrede te tekenen. De aangerichte schade is vrij aanzienlijk. Men koes tert echter de verwachting, dat deze op bevredigende wijze zal worden geregéld. Zeker zal men daarvoor niet de gelden aanwenden, die de Tilburgse studenten sedert een week verzamelen tijdens een huis-aan-huis actie, aangezien deze zyn bestemd voor een nieuwe soos in de nabijheid van het te verwachten nieuwe hoge schoolgebouw. Het verbroederingsfeest heeft tot in de vroege ochtenduren voortgeduurd. Men was unaniem van oordeel dat de Tilburgse politie (de brandweer was bij oproep zelfs helemaal niet ver schenen) zich uitermate sportief ge dragen heeft. Naar wij vernemen zijn de Til burgse studenten zelf ook nog van j concert van Grieg. Het betrof hier plan een „bezoek" aan een studen- een uitvoering gegevm ten h->«? tensoos ergens in Nederland te bren- het instrumentenfonds van het gen. j kest. BURGEMFFSTFR TRAD ALS SOLIST OP. Voor meer dan duizend toehoorders is gisteravond de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, opgetreden als solist. Met r^root suc ces bracht hij met het U.S.O. onder leiding van Paul Hupnerts, het piano- Niet meer terug in de maatschappij Hoewel de procureur-generaal te Amsterdam veertien dagen geleden terzitting, wegens gebrek aan bewijs van de opzet, moord noch doodslag bewezen achtte en aldus slechts we gens diefstal met geweldpleging 9 jaar met aftrek eiste, heeft het Am sterdams Gerechtshof, juist als in eerste instantie de Utrechtse recht bank, de 81-jarige zwerver uit Nijme gen schuldig verklaard aan de moord op de Leusderheide en legde de grijs aard dezelfde straf op: 12 jaar met aftrek en met bevel, dat de veroor deelde ter beschikking van de rege ring zal worden gesteld om van ha rentwege te worden verpleegd. Deze oude, maar nog bijzonder vi tale en sterke man, heeft een zwart strafblad met 6 veroordelingen, In 1940 was hij al eens ter beschikking gesteld van de. regering, omdat hij een gevaar voor de maatschappij op leverde. doch enige jaren later uit de inrichting ontslagen. Hardnekkige ontkenning. Thans, op 81-jarige leeftijd, is hij geen aangifte ged3an. omdat men wist, dat hij er weg wilde en ver moedde, dat hij bij een familielid was gaan inwonen. Zijn schedel bleek door harde slagen met een wandelstok te zijn verbrijzeld. Bewijs geleverd. Dank zij speurwerk van de groeps commandant der rijkspolitie te Leus den werd ontdekt, dat het slachtof fer op z'jn laatste levensavond sa men met de grijsaard naar Amers foort was gereisd. Het motief van de moord was roof. De groepscomman dant is er in geslaagd het gestolen polshorloge bij een opkoper terug te vinden, die verklaard het van de ver dachte te hebben gekocht. Boven dien waren er getuigen in Amers foort, die het tweetal op de bewuste avond in een café aldaar hadden ge zien. INHOUDING VAN VAUANTIE- VERGOFDING TT.fD^NS WERKLOOSHEID De centrale raad van beroep heeft onlangs een voor vele werk nemers zeer belangrijke uitspraak gedaan i iiaiis, vp oi-jurige iceiwju, is nij wegens moord op een 58-jarige in- j over het aftrekken van de na ontslag woner van een Sestedelingenhuis te Nijmegen, opnieuw veroordeeld, hoe wel hij zijn onschuld hardnekkig heeft volgehouden. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd pas 2 maanden later (in September van het vorig jaar) door een jacht- twee maanden voorwaardelijk met opziener in een bosje od de Leusder- drie jaar proeftijd en met het opleg- heide aangetroffen. Van zijn vermis- gen van bijzondere voorwaarden. 1 sing was door het bestedelingcnhuis bedrijven „Unitas". meegegeven vacantievergoeding van de werkloosheidsuitkering. In gewoon Nederlands komt de uitspraak hierop neer, dat de be drijfsverenigingen het vacantiegeld niet op de werkloosheidsuitkering mogen inhouden, aldus „Unitas", het orgaan van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de textiel kleding-

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11