Shot: Emeritus-pastoor J. L. Speet t raak van smaak Hollands Centrum" te Zoetermeer een sprookje met zakelijke inslag -j SEPTEMBER 1954 DE lEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In het Sint Josephpension te Al phen a. d. Rijn is Dinsdagmiddag overleden de zeereerwaarde heer Jo sephus Laurentius Speet, emeritus pastoor van de parochie van Geboorte van St. Jan de Doper te Leimuiden. Pastoor Speet bereikte de leeftijd van 71 jaar. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem verleende het vorig jaar Juli aan pastoor Speet eervol emeritaat. Een groots afscheidsfeest te Leimuiden deed hem uitgeleide naar Alphen d. Rijn, waar de pastoor zich vestig de in het Sint Josephpension. Thans zullen zijn parochianen hem Zater dagmorgen om 10 uur met een Plech tige H. Mis van Requiem uitgeleide doen naar zijn rustplaats op het pa rochieel kerkhof. Vrijdagmiddag zal het stoffelijk overschot naar de pa rochiekerk te Leimuiden worden overgebracht alwaar het wordt op gebaard. Des avonds om 7 uur wor den de Metten gezongen, Zaterdag morgen om 9.30 uur de Lauden en om 10 uur de Plechtige Requiemmis, waarna het stoffelijk overschot op het R.K. Kerkhof aldaar aan de schoot der aarde zal worden toevertrouwd. Wijlen pastoor Speet heeft de pa rochie van Leimuiden meer dan 18 jaar lang als herder geleid. Pastoor Speet werd te Leiden gebo ren op 22 April 1883 en priester ge wijd op 15 Augustus 1909 door mgr. H. J. Callier. Van October 1909 was hij kapelaan te Heemstede tot hij in April 1915 werd overgeplaatst naar de Liduina-parochie te 's-Gravenhage. Hier bleef hij slechts twee jaar. Van December 1917 tot April 1920 was hij kapelaan te Bloemendaal, speciaal be last met de zielzorg van het Provin ciaal Ziekenhuis Meerenberg. Van Bloemendaal verhuisde kapelaan Speet naar de Rozenkranskerk te Amsterdam. Zijn eerste pastoraat was te Houtrakpolder, waar hij in 1929 werd benoemd. Sedert 11 Januari 1935 tot Juli 1953 was hij pastoor te Leimuiden en Rijnsaterwoude, waar hij.pastoor J. J. Aaken, die naar Slo ten (Jf.H.) werd overgeplaatst, op volgde en waar hij in 1949 op luister rijke wijze zijn veertig-jarig pries terfeest mocht vieren. Veel heeft pastoor Speet te Lei muiden voor het kerkelijk én paro chiële leven tot stand gebracht. Groot waren zijn zorgen voor het geestelijk welzijn van zijn parochia nen. Om dit te bevorderen was hem nimmer iets teveel. De zielzorg en de luisterrijke viering yan kerkelijke feestdagen eisten zijn gehele persoon. Hij was volgzaam aan zijn overheid en diende zijn parochianen. Hulde en dank trachtte hij steeds te ontlopen. Voor zieken en ouden van dagen was i hij steeds een grote steun. In dagen van vreugde was hij de vreugdevolle vertolker van gelukwensen, bij droef-1 heid de medelevende, bemoedigende trooster. Tijdens zijn pastoraat te Leimuiden werd het kerkhof veran- J derd, de rouw in de kerk vernieuwd, de kerktoren hersteld, de door de Duitsers weggevoerde kerkklokken vervangen door drie nieuwe en werd het luiden vergemakkelijkt door mid del van electrische bediening. Ook het interieur van de kerk had de zorg van de herder. Een nieuwe orgel werd aangeschaft en volgens de wens van Z. H. de Paus en de Bisschoppen kreeg ook in Leimuiden de invoering van de volkszang haar beslag. De altaarvloer werd hersteld en ver fraaid en de paramenten en kerksie raden verbeterd en waar nodig ver nieuwd. Ook het onderwijs had alle aandacht van de herder. Nadat in 1949 een nieuwe jongensschool was gebouwd, kreeg het oude schoolge bouw in 1952 een bestemming tot pa rochiehuis, waartoe een ingrijpende verbouwing van het interieur plaats vond. De afnemende gezondheidstoestand van de zielzorger heeft hem de laat ste jaren in zijn ijver en energie ge handicapt. Het vorig jaar heeft de pastoor op advies van de geneesheer aan de Bisschop emeritaat aange vraagd en verkregen. Bij het afscheid, dat in de laatste week van Juli 1953 viel, is wel heel duidelijk gebleken, hoe bemind pas toor Speet zich in zijn laatste paro chie heeft weten te maken en hoe zeer men dit afscheid om deze rede nen betreurde. Nadat vele parochia nen van hun sympathie jegens de pastoor in rust hadden getuigd, ver tolkte burgemeester Bakhuizen toen oo de waardering van de burgerij. De nieuwe half zware shag van Niemeijer. Daar hoeft U niet lang over te praten: zeldzaam lekker! Schiet op SHOT af en bij de eerste sigaret weet U 't meteen Grootsteedse opzet LEIDERDORP HISTORISCHE VONDST BLUFT BEWAARDD. Zoals reeds in het raadsverslag werd vermeld, zal aan de kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente een subsidie worden verleend voor res tauratie van een oudheidkundige vondst. Het betreft hier de opgraving bij de Herv. kerk tegenover de Lei- derdorpse brug. De funderingen, wel ke zijn blootgelegd door de Rijks- oudheidkundige dienst, zijn die van een vroeg 14e-eeuwse toren welke geheel los stond van de kerk met dak ruiter en welke moet hebben dienst gedaan als klokketoren en ook om personen in op te sluiten; o.a. zou hier Hendrik IV van Engeland in 1398 opgesloten zijn geweest. De oudheid kundige dienst heeft er bij de kerk voogdij op aangedrongen deze fun deringen in het gezicht te brengen en aldus een stukje historie voor het nageslacht te behouder». Overeen komstig dit verzoek heeft de kerk voogdij besloten de herstelling van de fundamenten ter hand te nemen. In de kosten zal door de gemeente tot een maximum van 150 worden bijgedragen, hetgeen de kerkvoogdij de verplichting oplegt de fundamen ten in goede staat te onderzoeken. Met de werkzaamheden hinrvoor is be reids een aanvang gemaakt. LandelHk kamp'oen. Bij de te 's-Gravenhage gehouden schietwed strijden van het korps Rijkspolitie voor het beroeps- en reserveperso- neel, wist de res. wmr. J. Dompeling, met 58 punten (revolver) beslag te leggen op de gouden medaille, be schikbaar gesteld door het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag. Met deze geleverde prestatie en nog wel bij ongunstige weersomstandigheden, heeft hjj 't landelijk kampioenschap op de revolver van de Reserve-Rijks- politie op zijn naam staan. Grote belangstelling Waar geheel Zoetermeer maanden lang vol van is geweest, waar het tentoonstellingscomité, geformeerd uit de beide middenstandsverenigin gen „De Hanze" en „Aler Belang" avonden en nachten over vergaderd en geconfereerd heeft, is thans wer kelijkheid geworden. De grote Centrum", product van energie, za kengeest en ondernemingsdurf is gisteren geopend en zal vijf dagen lang het trefpunt zijn van duizen den uit Zoetermeer en wijde omge ving. Hier is iets opgebouwd, dat met ere genoemd mag worden. Hier is een project tot werkelijkheid ge worden, dat waarlijk grootsteeds mag heten. Wat hier met een be trekkelijk klein aantal zakenlieden het contirigent is in de dorpen uiteraard niet groot van omvang tot stand is gebracht is een kracht prestatie, waar nog lang over ge sproken zal worden. De pessimisten die alleen maar bergen bezwaren zien. hebben ongelijk gekregen. Hun kortzichtigheid is gelogenstraft door de persoonlijkheid en werklust van werkelijke handelsmensen, door een tentoonstelling die de naam en de faam van Zoetermeer zal verstevi gen en groter maken en inderdaad van dit welvarende dorp een cen trum zal maken van handel, indus trie, land- en tuinbouw. En niet alleen datgene wat in de tentoonstellingshallen is onderge bracht, ook de entourage, de bij komstigheden als we het zo mo gen uitdrukken die mede de fa cetten zijn, die een tentoonstelling doen slagen hebben het volle pond gekregen en meer dan dat. Sprookje. De verlichting van het Wilhelmi- napark is werkelijk sprookjesachtig. De onmiddellijke omgeving van het tentoonstellingterrein doet fees telijk aan en het optreden van di verse bekenoe radio-ensembles in het tot een bezoek nopende restau rant, zullen talloze bezoekers uit de omgeving aantrekken, die vol daan en enthousiast huiswaarts zul len keren. Om twee uur verzamelden zich de vele genodigden in het restaurant voor de officiële opening van de ten toonstelling. Onder de genodigden merkten we o.m. op de loco-burge meester, wethouder J. Groenewegen. vele raadsleden, de heer C. Hoge- doorn, secretaris van de K. v. K. uit Gouda vele prominenten uit de groot-industrie, handel, land- en tuinbouw en afgevaardigden van vele organisaties. De heer C. Klos voorz. van het tentoonstellingscomité gewaagde in zijn openingswoord over de grote mogelijkheden die overwonnen moesten worden. Spreker bracht dank aan het college van B. en W., de raad, de groot-industrie en de handel, die allen door hun finan ciële steun de totstandkoming van „Hollands Centrum' hebben moge lijk gemaakt. Spreker bracht dank aan de vele medewerkers en wenste de stand houders veel sucecs. Officiële opening. De loco-burgemeester, wethouder J. Groenewegen, verrichtte bij af wezigheid van de burgemeester mr. H. Vernède, ere-voorz. van het Ten toonstellingscomité evenals bij de opening van de Zoemitento de offi- ciëele opening. Spreker getuigde van de grote be langstelling van het gemeentebe stuur voor dat evenement en de daadwerkelijke financiële steun die gegeven is: De middenstand heeft zijn tijd begrepen en spreker hoop te dat deze tentoonstelling zou bij- In de avonduren is Zoetermeer een sprookje. foto v. d. Horst Pastoor Voorham en de kapelaan toonden ook hun belangstelling voor het evenement. foto v. d. Horst dragen tot verlevendiging van de handel en tot grotere bloei van Zoetermeer. De heer C. Hogendoorn secr. van de K. v. K. te Gouda wees op de Zoetermeer maakt. Betere kennisma king doet Zoetermeer kennen als een nijver dorp waar veel handel en industrie, zelfs groot-industrie is 'n centrum in een welvarende streek. Toen indertijd er sprake van was het vliegvela Schiphol te verplaat sen is met nadruk gewezen op Zoe termeer dat door zijn gunstige lig ging t.a.v. de grote steden zijn nij vere bevolking en zijn grote indus trie de aangewezen plaats was. Van dit alles is niets gekomen, maar spreker wees er de betrokken auto riteiten op, dat Zoetermeer de plaats bij uitstek is voor de totstandko ming van een heliport. Gezien de be tekenis die de middenstandsnota nota aan de randbedrijven hecht, noemde spreker het nijvere Zoeter meer de parel aan de kroon van Z.- Holland. Bezichtiging Hierna wsrd overgegaan tot be zichtiging der tentoonstelling. In een tweetal grote tenten met een geza- men.yke opervlakte van 3500 m2 hebben rond zestig exposanten op waarlijk fraaie wijze hun waren ge- exposeerd. Smaakvol, verzorgd tot in de finesses en zeer overzichte lijk valt op alle gebieden iets te be wonderen. Proeven en keuren kan men naar hartelust. Demonstraties worden te kust en te keur gegeven zodat men genoeglijke uren op Hol lands Centrum kan doorbrengen. Er is voor elck wat wils voor de huisvrouw en de zakenman, voor de landbouwer en de intellectueel. Zeer attent heeft het comité gra tis ruimte afgestaan aan het Rode Kruis, het Koningin Wilhelmina- fonds. de B B. en het uniformfonds voor het fanfarecorps „Kunst en Vriendschap" In de tweede tent is o.m. een groot restaurant ingericht waar men kan uitrusten van het bezoek aan de ve le stands en voor matige prijzen een verfrissing kan nemen. Hier treden j ook de verschillende radio-ensem bles op. De belangstelling op de eerste dag waa zeer goed te noemen. Bijna twee duizend bezoekers passeerden de controle. Er heerste gisteravond dan ook een gezellige drukte waar bij het op sommige momenten bijna te gol werd. Het optreden van het radio-orkest onder leiding van Fr. Poptie met zang van Eddy Chris tian! zal hiertoe niet weinig hebben bijgedragen. Ook buiten de tentoonstelling heeft - het comité kranig werk ver richt. De Julianglaan biedt een fees- taelijke indruk, 's Avonds is deze laan rijk geillummineerd, Het te genover het tentoonstellingsterrein ligende Wilhelminapark is fantas tisch verlicht als een sprookje. Men heeft het hier gezocht in flood-light en verschillende kleuren, die het park feëeriek maken. In de vijver klatert een verlichte fontein en langs de waterkant is een rank van gloeilampen aangebracht. De Ned. Herv Kerk en de beken de molen baden in een zee van licht en rteken machtig af tegen de don kere hemel. Alleen deze verlichting is een bezoek aan Zoetermeer over waard. Het Ahoytreintje brengt be zoekers van en naar de tentoon stelling. Hedenmidag wordt een modeshow gehouden en vanavond concerteert het Zoetermeerse mandoline-orkest „Terang Boelang", Morgenmiddag is er wederom een modeshow en 's avonds is de beurt aan Gerad van Krevelen met zijn orkest. Mieke Telkamp en Tonny j Verbuist verlenen dan vocale mede werking. NOORD WITK S.J.C. Gisteravond hield de R.K. Voetbalvereniging S.J.C. een alge mene ledenvergadering in het Juve naat. Aan de orde werd gesteld de verkiezing van een voorzitter wegens bedanken van de heer F. de Lincel. Op de vergadering van 8 Sept. 1.1. kon dit geen doorgang vinden omdat de vereiste 30 pet. van de leden niet aanwezig waren, nu de vergadering binnen een maand wederom is vast gesteld kon men, ondanks de weinig aanwezige leden deze verkiezing la ten doorgaan en werd de heer A. W. v. d. Holst met 28 stemmen als voor zitter gekozen. De heer v. d. Holst dankte voor het vertrouwen in hem gesteld en deed de toezegging al zijn krachten voor S.J.C. te zullen inspannen. K.A.V. Gisteren zijn een 60-tal dames van de K.A.V. ter bedevaart geweest naar Heiloo. In de namiddag zijn de dames ver der getrokken en kwamen terecht bij de oud-geesteliik adviseur pastoor Verhaar in Monnikendam, alwaar de thee werd gebruikt. Na een ste vige handdruk werd hierna weer af scheid genomen van pstoor Verhaar en de reis voortgezet om behouden en wel te ruim 8 uur weer in Noordwijk te arriveren. OEGSTGEEST Geboren: Wilhelmina dr van C. Star en J. P. Vianen; Jacob Cornelis zn van J. van der Plas en A. Vooijs; Carla dr van A. E. Naafs en F. Jels- ma; Herbert Gerardus Maria zn van G. A. A. Nouwens en M. J. Devilee. Ondertrouwd: A. P. Oostveen, 45 jr en E. M. Barbas 29 jr te Hilver sum; P. Versteeg, 25 te Haarlemmer meer en W. van Diggele 23 j. Getrouwd: D. van Leeuwen en A. H. Blonk; G. W. Versloot en R. Ber- gamini. Overleden: A. Starcke 74 jr. VOORSCHOTEN Bisschoppelijk Mandement toege licht. Gisteravond had er in het R.K. Verenigingsgebouw een ge meenschapsavond plaats, belegd door de plaatselijke standsorganisaties en de K.V.P., waarop door pater dr. H. van Waesberghe S.J., hoofdredacteur van het weekblad „De Linie" een uiteenzetting werd gegeven over het doel en de betekenis van het Bis schoppelijk Mandement. Drs. J. R. Eysink Smeets was verzocht om als voorzitter op te treden en heette de spreker en de aanwezigen van harte welkom. Na de opening kreeg al direct pater Van Waesberghe het woord. Spr. zette duidelijk uiteen, welke bedoeling de bisschoppen heb ben gehad dit mandement te doen verschijnen. De totale verwereldlij king van het openbare leven, ont staan door het uiteenvallen van Kerk en Staat is het grootste gevaar, dat de Kerk bedreigt. Srp. toonde dit aan met uitspraken van het Amerikaanse Episcopaat, met de Vastenbrief van Kardinaal Suhard, met uitspraken van de Paus bij diverse gelegenheden. Thans hebben ook de Nederlandse bisschoppen gewaarschuwd tegen dit grote gevaar. Daarom geven de bis schoppen richtlijnen, hoe de katholiek in het openbare leven moet staan en hoe hij samen moet werken met an deren. Het Mandement omvat in grote lijnen twee richtlijnen. In het eerste gedeelte richtlijnen voor ons persoonlijk leven en hoe men van daaruit het openbare leven moet be naderen. In het tweede gedeelte richtlijnen, dat men niet moet optre den als eenling, maar dat wij katho lieken één moeten zijn in eigen ver band en dan samenwerken met an deren. Het mandement moet derhalve beschouwd worden als een spoorslag, als een nieuw ideaal om te komen tot de herkerstening van het open bare leven in Nederland. Spr. was er dan ook van overtuigd, dat dit Man dement het geestesleven in Nederland nog tientallen jaren zal beïnvloeden. Na de uiteenzetting was er gelegen heid voor het stellen van vragen en die waren er natuurlijk wel. Op de vragen, welke vaak voortkwamen uit de practijk van het leven en welke moeilijkheden opleverden wist de spreker een bevredigend antwoord te geven. Vele onderwerpen leenden zich uiteraard weer voor een nieuwe causerie. Maar met de korte beant woording kon meestal worden vol staan. Drs. J. R. Eysink Smeets dankte de spreker voor zijn gegeven uiteenzetting en kon met dankbaar heid getuigen, dat de gegeven toe lichting leerzaam was geweest. Spr. hoopte dan ook dat deze uiteenzetting er toe zou leiden, dat de aanwezigen zich meer in het mandement zullen verdiepen en het zich eigen zullen maken, zodat zij de gegeven richt lijnen van het episcopaat in de prak tijk kunnen toepassen. Scheepsberichten ADINDA t.. 29 tc Pladju; AGATHA t., 29 te Penang; ALDABI, 28 v. Ant werpen n. Rotterdam; ALDEGONDA t., 28 te Port Swettenham; AMSTELLAND, 30 te Amsterdam verw.; ANNENKERK, 28 v. Singapore n. Hongkong; ARGOS, 28 n.m. te Izmir; AVERDIJK, 28 te New York; CALTEX LEIDEN t„ p. 28 Finisterre n. Sidon; CALTEX THE HAGUE t., p. 28 n.m. Kreta n. Sidon; ENGGANO. 28 te Genua; ERINNA t„ 28 n.m. v. Pladju n. Surabaja; HOOG KERK. 28 v. Amsterdam n. Afrika; IN- DRAPOERA, 28 v. Southapmton n. Rot terdam; JAGERSFONTEIN. 28 te Ant werpen; KARIMATA. p. 28 Perim naar Port Sudan; KORATIA t„ 29 v.m. te BalikpapanKOTA AGOENG, 29 te Ma kassar; KOTA INTEN. 29 te Colombo; LAERTES. 29 te Makassar; MAASDAM, 29 n.m. te New York verw.; MANOE- RAN. 28 v. Tj. Priok n. Singapore; MIRZA t., 28 v Chittagong n. Bahrein; NOTOS. 27 v. Barcelona n. San Feliu; ORANJEFONTEIN, 28 500 m. nto. Las Palmas n. Las Palmas; OVULA. 28 v. Malta n. Napals: POEL AU LAUT. 29 te Semarang; POLYDORUS. 28 v Belawan, 29 te Penang; RONDO. 29 te Surabaja; ROTTI. 29 te Port Swettenham; SING- KEP. p. 28 Finisterre n. Antwerpen; STAD ALKMAAR, 28 v. Colombo naar Madras: STRAAT SOENDA. 28 v. Sin gapore n. Manilla: SUNETTA t., 24 te Aden; TALISSE. p. 28 Guardafui naar Singapore; TARA. 28 v. St. Vincent KV, n. Antwerpen; TARAKAN. 28 v. Bela wan n. Colombo; TEUCER. 28 v. Singa pore n. Bangkok; TIBIA t29 te Hong kong: TOMORI. 25 v. Houston n. New Orleans; WATERMAN. 29 te Tj. Priok; WONORATO. 28 te Penang; WONO- ARI, 28 v. Manilla n. San Francisco.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5