Min* Staf tevreden over manoeuvre en vol grote plannen voor toekomst Twee jongens tijdens „studie" door explosie zeer ernstiggewond Vrachtauto reed bij een stoplicht op stilstaande wielrijders in Communistisch ballonnetje over „recht" werd kalm stukgeprikt Affiche-prijsvraag voor de Wereldspaardag 1954 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 „BATTLE ROYAL" is beëindigd Helicopters voor de landmacht; uniformen met kogelvrije vesten /"MSTEREN OM VIER UUR IS DE OEFENING „Battle Royal" geëindigd, eerder dan men aanvankelijk had verwacht. De frontlijn tussen de twee krijgsmachten werd op dat moment gevormd door het riviertje de Lippe. Bij zijn besluit de oefening te beëindigen heeft de commandant zich laten leiden door twee overwegingen. In de eerste plaats hebben de troepen van Noordland thans een afgerond gebied veroverd, dat ten Zuiden begrensd wordt door de Lippe. Had men de laatste verdedigingsgordel van Zuidland, de rivier de Möhne, ook nog in de strijd willen betrekken, dan zou de oefening nog enige dagen hebben moeten duren en dit was niet de bedoeling. Tweede argument is het weer geweest. De troepen hebben een uiterst zware strijd gehad, hebben heel weinig kunnen slapen, waren doornat door de regen en het drassige land, dat men hier en daar trof en leefden de laatste dagen nog slechts op hun enthousiasme. geten het grote enthousiasme, dat iedereen van hoog tot laag bezielde. En dit laatste ondanks de vaak wel zeer slechte weersomstandigheden, de modderpoelen die men moest overwinnen en het gebrek aan slaap, dat velen met rood omrande ogen deed rondlopen. Over het tekortschieten van het la gere reservekader op sommige pun ten (waarop militaire deskundigen gewezen hebben) was hem niets be kend. Wel gaf hij toe dat er in het algemeen een tekort aan beroepsof ficieren was in bepaalde categorieën, maar tekortkomingen die bij deze oefening gebleken zijn, wilde hij ze ker niet wijten aan een tekort aan officieren. Laatste succes voor de Nederlandse troepen Het is voor de Nederlanders een prettig idee, dat de enige groep die er toch in geslaagd is de rivier de Lippe over te trekken en daar een bruggenhoofd heeft gevormd tot de troepen van generaal Opsomer be hoorde. Het was de f-compagnie van het 412e bataljon van het 41e Regi ment Infanterie, dat onder bevel van kapiteiij Jozen gistermorgen vroeg de Canadezen verraste, die aan de overkant lagen. Een vooruitgescho ven verkenningspeloton slaagde erin, met vier vouwboten naar de andere zijde te komen en dertig Canadezen gevangen te nemen. Bruggenhoofd als beloning. Lang hoefde over de rechtmatig heid van deze actie niet gepraat te worden, want vier scheidsrechters stonden er met hun neus bovenop en konden weinig anders doen dan de Hollanders op dit punt de zege toe kennen. Later stak nog een bataljon van 42 R.I. in een gevonden boot over en toen was er een klein Hollands bruggenhoofd in 't Canadese gebied, dat waarschijnlijk niet stevig genoeg zou zijn geweest om te behouden, doch dat bij het beëindigen van de oefening door de leiding toch als be loning aan de Hollanders werd toe gekend. Vandaag worden de voorbereidse len voor de terugtocht gemaakt en dan gaan morgen de Hollandse jon gens weer richting Holland, na een zware, inspannende tijd, maar te recht met het prettige gevoel dat het Nederlandse legercorps het in deze oefening lang niet slecht heeft ge daan. Verbindingen, reparaties en geestdrift. Minister Staf, die gisteren een be zoek bracht aan het oefengebied en daar contact opgenomen heeft met verschillende buitenlandse militaire deskundigen, heeft zijn grote tevre denheid uitgesproken over de presta ties van de Nederlandse troepen. Evenals generaal Juin was de mi nister van oordeel, dat er grote voor uitgangen waren te constateren in vergelijking met de oefening van het vorig jaar. De Amerikaanse staatsse cretaris voor Defensie noemde de Nederlandse troepen zelfs de beste, die aan de oefening hadden deelge nomen. Als bijzondere prestaties noemde minister Staf het werk van de ver bindingsdiensten, die ondanks zwaar dere belasting beter hebben gewerkt dan ooit. Voorts vermeldde de minister de technische dienst, die reparaties met opmerkelijke snelheid en regelmaat uitvoerde, de ravitaillering, die maar zelden gestopt heeft en niet te ver- Een beeld uit de afgelopen dagen. Twee nieuwsgierige Duitse meiskes krijgen een kopje koffie van een „on bekende" Nederlandse soldaat, tij dens een pauze in de „gevechten". De „onbekendheid" van deze soldaat is te wijten aan het feit, dat alles bij deze manoeuvre volstrekt geheim moest worden gehouden, ook de na men van de mensen die er aan deel nemen! Helicopters vereist. Komende op de atomische oorlog voering zeide ir Staf, dat de nieuwe wapens geen wijziging in de oude organisatie met zich mee brengen, doch wel een wijziging van de tac tische methoden vereisen. Zo wor den bijvoorbeeld de verbindingen veel zwaarder belast en worden aan het transport steeds hogere eisen ge steld. De bewegelijkheid van de com mandanten moet nog groter worden; in dit verband zeide de minister dat de Koninklijke Landmacht de be schikking zal krijgen over een aan tal helicopters. Hoeveel er dit pre cies zouden worden kon hij niet zeg gen, „maar" zo verklaarde hij hebben er zo al 35 nodig voor de commandanten". „Tot het volgend jaar". Wat de uniformen betreft zoekt men naar een nieuwe gevechtskle- ding, die beter aan de weersomstan digheden zou worden aangepast, dan de huidige. Ook zal men het geklede tenue eenvoudiger maken. Voorts is het kogelvrije vest nog steeds een onderwerp van studie. Voorts was de minister van me ning dat ook het volgend jaar weer manoeuvres in West-Duitsland kun nen worden gehouden, hoe dan ook de status van dit land in Europees verdedigingsverband moge zijn. Voor het eerst zo verklaarde de minister ten slotte betaalt ons land mee aan de schade, die door de oefe ningen aan wegen, bouwgrond en eventueel gebouwen is toegebracht. Plaatselijk zware hagelval heeft gedurende het afgelopen weekeinde wederom belangrijke schade toege bracht aan de Zuid-Bevelandse fruit teelt. Deze keer viel veel hagel in de omgeving van Krabbendijke, waar enkele jonge fruitbedrijven zwaar werden getroffen. Volgens gegevens van de veiling Krabbendijke is op enkele grote be drijven in deze omgeving de appel- oogst voor 75 vernield. De schade loopt in de honderdduizenden gul dens. Marechaussee-reserve ingedeeld bij Nationale Reserve Vrijwilligers-diensten onder eenhoofdige leiding Minister Staf heeft zich tot alle le den van de marechaussee-reserve ge richt met een schrijven, waarin hij mededeelt, dat hij H.M. de Koningin heeft voorgesteld alle Nederlandse militaire vrijwilligersdiensten onder een eenhoofdige leiding te plaatsen. Hij heeft dit besluit genomen om de eenheid en de samenwerking tussen deze diensten en de doeltreffendheid bij de opleidingen en het beheer te bevorderen. Als gevolg van dit besluit zullen de vrijwilligers van de huidige ma rechaussee-reserve (voorheen reser ve-grensbewaking) als hulpma rechaussee in eigen opleidingseenhe den worden ingedeeld bij de Nationa le Reserve. De opleiding van de ma rechaussee-reserve in vredestijd zal dan ook voortaan geschieden onder verantwoordelijkheid van de inspec teur der Nationale Reserve. De oorlogstaak van de marechaus see-reserve ondergaat hierdoor geen wijziging. De opgestelde hulp-ma rechaussee der Nationale Reserve vindt in pelotansverband georgani seerd een oorlogsbestemming in te formeren eskadrons der Ko ninklijke Marechaussee. De commandant en de afdelings commandanten der marechaussee-re- serve gaan met hun personeel mee over in de Nationale Reserve. Zij blijven belast met de directe vor ming van de hulp-marechaussee vol gens richtlijnen van de commandant der Koninklijke Marechaussee. Maat regelen zijn in voorbereiding om te zijner tijd uit eigen personeel instruc teurs op te leiden. De voorgenomen reorganisatie maakt het onvermijdelijk, dat een nieuwe verbandakte aansluitend op de huidige wordt gesloten. In de overgangsbepalingen wordt echter zorggedragen dat degenen, die een nieuwe verbandakte sluiten, voor wat betreft de reeds verkregen rechten, b.v. het recht om de verbintenis op te zeggen, en het recht op een pre mie, niet in een slechtere positie ko men te verkeren. De minister heeft zijn besluit ge nomen mede op advies van de chef generale staf, de commandant van de Kon. Marechaussee en de inspec teur der Nationale Reserve. Hedenavond ontvangen de eer&te 1000 bezoekers (sters) een smaakvol geschenk. (Advertentie) Een hunner later overleden Twee vijftienjarige jongens uit Eindhoven hebben Maandagavond ernstige verwondingen opgelopen na dat een granaat, die zij hadden ge demonteerd, was ontploft. De toe stand van een der knapen is levens gevaarlijk. Gisteravond omstreeks tien uur werden de bewoners van de aan de Frederica van Pruisenweg in Eind hoven gelegen huizen opgeschrikt door een hevige explosie. Aanvanke lijk dacht men aan een gasontplof fing op een zolderkamer in het per- Twee personen gedood en twee zeer ernstig gewond Twee personen zijn gedood, twee zeer ernstig gewond en een licht ge wond bij een verkeersongeval, dat gistermiddag omstreeks halfvijf ge beurde bij het kruispunt Parallel weg Vaillantlaan in Den Haag. Vijf wielrijders, die op de Parallelweg voor de stopstreep wachtten, tot de op het kruispunt geposteerde ver keersagent de weg zou vrijgeven, werden van achter aangereden door een met vier ton zand geladen vracht auto, waarvan de remmen weiger den. De vijftig-jarige mevrouw W. J. V.P., wonende Tak van Poortvliet- straat te Den Haag en een nog onbe kende man werden op slag gedood. De 45-jarige echtgenoot van de om gekomen vrouw, kreeg een bekken fractuur en werd in ernstige toe stand in het ziekenhuis Zuidwal op genomen. Een dertienjarig meisje had een ernstige shock en vermoe delijk ook ander letsel'. Zij is even eens in het ziekenhuis Zuidwal op genomen. Ook haar toestand is ern stig. Een veertienjarig meisje kreeg PRINSES BEATRIX MET DE KLAS OP EXCUSIE. Als leerling; van het Baarns Ly ceum heeft prinses Beatrix Zaterdag jl. een bezoek gebracht aan de ten- toonstèlling „Bij de provincie thuis" in het nieuwe provinciehuis van Gel derland te Arnhem. Reeds vele scho len hebben deze tentoonstelling, die is gewijd aan taak en arbeid van het provinciaal bestuur, bezocht. Za terdag was de vijfde klas van het Baarns Lyceum, onder leiding van de leraar in geschiedenis, de heer S. de Vries, aan de beurt en prinses Bea trix bevond zich onder de leerlingen. Piet, het paradepaardje Brieven komen terug De communistische held, Piet van Staveren, die wegens desertie in In- dië enkele jaren gevangenisstraf heeft ondergaan en die enkele maan den geleden uit de Leeuwarder ge vangenis ontslagen werd, blijkt voor de communisten nog altijd een dank baar paradepaardje te zijn, want een der communisten, die in de Tweede Kamer zitting hebben, heeft de mi nister van Justitie gevraagd, waarom post, die voor de deserteur bestemd was, en die hem tijdens zijn verblijf in de Leeuwarder gevangenis toege zonden was, niet aan hem uitgereikt is. De communist knoopte aan deze vraag meteen een geheel betoog over eigendomsrecht en meer van derge lijke begrippen vast, waarmede hij hier in Nederland dus nog wel ken nis kan maken en vraagt tenslotte de minister de verantwoordelijke persoon te straffen. De minister van Justitie heeft het gehele communistische ballonnetje REÜNIE „ORANJEHOTEL". In het Scheveningse Kurhaus is tijdens de jaarlijkse reünie van de „Stichting Oranje Hotel" de overle den voorzitter dr. G. Bos door de ar chitect Han Pieck herdacht. Mevrouw H. G. van AnrooyDe Kempenaer, presidente van de Ned. Oorlogsgravenstichting gaf een uit eenzetting over het werk dezer orga nisatie, die in den vreemde de be graafplaatsen van burgerlijke en militaire oorlogsslachtoffers ver zorgt. Tijdens de bijeenkomst Werden voorts door Lucas Lutz psalmvoor drachten gehouden. Het Haagse pia notrio en mevrouw Marjo Tal ver leenden muzikale medewerking. De reünie stond onder leiding van de nieuwe voorzitter van de stich ting prof. mr. R. P. Cleveringa. Op de Zuidelijke Wandelweg in Amsterdam is gisteravond een 76- jarige wielrijder in botsing gekomen met een motorrijder. De fietser over leed ter plaatse, terwijl de motorrij der in een ziekenhuis moest wwden opgenomen. met een klein speldje kapotgeprikt. Ten eerste zijn de brieven, die aan de deserteur tijdens zijn gevangenis straf geweigerd werden, niet vernie tigd, ten tweede is het een goed recht van de gevangenisdirecteur om binnenkomende post voor gevangenen te controleren en zo nodig achter te houden en ten derde zullen de ont roerende brieven alsnog aan Piet worden uitgereikt. slechts zeer licht letsel. De fietsen werden alle vernield. De verkeerspolitie heeft de vracht auto voor onderzoek in beslag geno men. De chauffeur verklaarde, slechts met matige snelheid te hebben gere den. Het kruispunt Parallelweg Vaillantlaan ligt in de „put" voor het viaduct in de spoorlijn Den HaagDelft, zodat de weg ter plaatse helt. ceel, dat door de familie M. wordt bewoond. Later bleek dat een gra naat was geëxplodeerd. Twee jon gens, de vijftienjarige Wim en zijn vriendje, de eveneens 15-jarige R. waren op het zolderkamertje zoge naamd aan het studeren. Politie voor raadsel. Het waren evenwel geen school boeken waarin zij zich verdiepten. Het tweetal was namelijk bezig met het monteren van een granaat. Tij dens dit gevaarlijk karwei is de gra naat geëxplodeerd. Wim M. werd in levensgevaarlijke toestand naar het binnenziekenhuis vervoerd, waar ook zijn vriendje is opgenomen. De rech tervoet van R. werd totaal verbrij zeld. Het zolderkamertje en ook de andere kamers in het huis van de fa- opgeruimd. De politie staat voor een raadsel hoe de jongens erin zijn ge slaagd het projectiel in elkaar te zet ten en ook hoe zij het materiaal er voor hebben bemachtigd. M. en R. zijn leerlingen van de Philips nijver heidsschool. Jongen overleden. In de afgelopen nacht is de gewon de jongen aan zijn verwondingen overleden. De toestand van zijn vriend is niet direct levensgevaar lijk. Merkwaardige gegevens over trek uit en naar landarbeidersstand In landbouwkringen bestaat reeds enige tijd ongerustheid met betrek king tot het verminderen van de ani mo om landarbeider te worden. Voor de toekomst vreest men een tekort aan arbeidskrachten. Het Landbouw Economisch Instituut heeft een on derzoek ingesteld naar de bewegin gen in de genoemde beroepsgroep en in het rapport „De landarbeiders in Nederland" zijn bevindingen vastge legd. In het hoofdstuk, dat de trek naar en uit de landarbeidersstand behan delt, treft men zeer veel interessante gegevens aan. Het percentage laridar- beiderszoons, dat de voetsporen van de vader drukt, is het hoogst in de zeeklei gebieden (ongeveer 50 pet.) en het laagst in de weidestreken van Utrecht en de Waarden in Zuid Hol land (32 pet.). Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de zoons, die niet in de landbouw werkzaam zijn, voor een zeer belang rijk deel na de lagere school geen verder onderwijs hebben genoten. Aangezien de beroepen, die voor on geschoolden openstaan, niet bepaald tot de best-betaalde behoren, kan worden geconcludeerd, dat velen zich met een lage positie tevreden moeten stellen. Dat zij niettemin een der gelijke positie verkiezen houdt o.m. verband met het feit, dat de landar beiders, vooral die van de weidestre ken zoals uit een enquête geble ken is hun eigen beroep zeer laag aanslaan, zodat er sprake is van een zeer grote onderwaardering. Ongeschoold. Typerend is, dat van de jongere zoons, die buiten de landbouw wer ken, er meer voortgezet onderwijs hebben gevolgd dan van de ouderep'. Men kan aannemen, dat de moge lijkheden voor het volgen van een dergelijk onderwijs zijn toegenomen, maar hier is toch ook nog een andere factor in het geding. Oudere zoons, die reeds vele jaren op het land heb- De affiche-prijsvraag voor de We reldspaardag op 31 October, welke jaarlijks wordt uitgeschreven door de Stichting Spaarpropaganda het propaganda-instituut van de spaar banken die aangesloten zijn bij de Nederlandse Spaarbankbond is deze keer een bijzonder groot succes geworden. De uitnodiging tot het deelnemen aan de prijsvraag werd gericht tot de leerlingen van de tien in Nederland gevestigde Middelbare Kunst- en Kunstnijverheidschól'en. Van al deze scholen hebben vele leerlingen deel genomen aan de prijsvraag en niet minder dan 55 ontwerpen kwamen bij de jury binnen. De jury heeft thans uitspraak gedaan. Over het algemeen viel er veel te waarderen. Geen der inzenders bleek echter in staat tot het leveren van een volmaakt werkstuk. De jury stond voor een moeilijke taak en het publiek was het niet eens met de uit spraak der jury. Tijdens een in besloten kring ge houden expositie van de gehele col lectie ontwerpen werd het publiek eveneens in de gelegenheid gesteld zijn mening uit te spreken. Het oor deel van de jury was op dat moment nog niet bekend gemaakt, zodat geen der bezoekers van de tentoonstelling hierdoor kon worden beïnvloed. Bij na 300 personen hebben aan deze en quête deelgenomen. Daarbij bleek, dat op het met de eerste prijs be kroonde ontwerp geen enkele stem werd uitgebracht. Het met de tweede prijs bekroonde ontwerp kwam in de rangorde der waardering van de deelnemers aan de enquête op de zes de plaats en het met de derde prijs bekroonde ontwerp op de negende. De drie bekroonde affiches. Van links naar rechts: ontwerp „Nana" van W. J. Koster te Alphen a. d. Rijn, eerste prijs; ontwerp „Dubbel A" van J. van der Velde te Flansum o. d. Rauwerd, tweede prijs; ontwerp „Egmond" van R. Stoop te Arnhem, derde prijs. ben gewerkt, kerer» de landbouw vaak de rug toe. Zij zijn dan „ge schoold landarbeider", maar uiter aard niet geschoold voor een ander beroep, terwijl de leeftijd vaak een bezwaar is, om nog aan omscholing te beginnen. Zij komen derhalve te recht in de groep ongeschoolden. De ze laatste soort verschuiving heeft zich in bijzondere hevigheid geopen baard tijdens de oorlog en in de eer ste na-oorlogse jaren. Ook in deze tijd gaat deze afvloeiing zij het minder hevig nog voort, waaruit blijkt, dat de landarbeidersgroep na de oorlog veel instabieler is gewor den. Vastgesteld kon worden, dat het aantal landarbeiderszoons, dat als eerste beroep dat van landarbeider kiest, steeds minder wordt. Ander keerpunt. Hiertegenover staat het aantal per sonen, dat niet uit het landarbeiders- milieu stamt, maar wèl het beroep van landarbeider kiest. In de weide streken doet zich b.v. het verschijn sel voor, dat veel boerenzoons na de lagere school als landarbeider gaan werken. Daarnaast heeft men de secundai re toevloeiing d.w.z. het landarbei der worden van mensen, die eerst een ander beroep hebben uitgeoefend. On geveer 20 pet. van de in de weide gebieden werkende landarbeiders is secundair toegevloeid. Ook in dit op zicht was de oorlog een keerpunt, want voor die tijd kwam het practisch niet voor, dat men een beroep verliet, om landarbeider te worden. Nu is het wel zó, dat een groot ge deelte van deze groep bestaat uit boerenzoons, die aanvankelijk op het bedrijf van de vader werkten en daarna elders hun kostje trachtten te verdienen. In het rapport wordt voorts een voorwaardelijke prognose gegeven van de vermoedelijke toekomstige ontwikkeling. De trek uit de landar beidersstand is in het Zuid-Hollandse weidegebied groter dan de toe vloeiing. Men verwacht, dat het aan tal landarbeiders daar in de komen de vijftién jaar met ongeveer 20 pet. zal afnemen. Dit percentage heeft hoofdzakelijk betrekking op de vee houderij, omdat in het betrokken ge bied het aantal tuinbouwarbeiders gestegen is. 75 000ste inwoner van Dordrecht goed bedacht Sinds gisteren telt Dordrecht 75.000 inwoners, althans officieel, want Za terdag reeds werd dit getal bereikt, toen werd in een eenvoudig boven- huisje in de Pelserstraat een flinke baby geboren, waarvan Maandagmor gen om negen uur bleek, dat zij Dor- drechts 75.000ste ingezetene was. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit kreeg de gelukkige vader, de heer W. Smits, het verzoek 's middags even bij de burgemeester te komen. Hij wist nog van niets, maar daar hem was verteld, dat er niets was om ongerust over te zijn, stapte hij wel gemoed naar mr. J. A. H. J. van der Dussen, die hem in het bijzijn van alle wethouders, de waarnemende gemeentesecretaris en het hoofd van de burgerlijke stand, mededeelde, dat zyn Johanna Martina in de Dordt- se annalen als de 75.000ste was in geschreven. Als passend geschenk overhandigde de burgemeester de verraste vader een spaarbankboekje met het nummer 75.000 waar op reeds 75.was bijgeschreven. Nadat er nog beschuiten-met-muisjes waren gegeten kon de gelukkige va der naar huis gaan om zijn vrouw het heugelijke nieuws mede te delen. Hij kon echter zo vlug niet wezen of er stond al iemand op de stoep, die na mens een der Dordtse bedrijven nut tige geschenken kwam aanbieden Dat was de eerste van een lange r gevers.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6