k Als Pernis ruikt gaan Den Haag de ramen Koeien worden lusteloos in Leiden en weer dicht Stoffen- en Confectieshow met nieuwe dessins en modellen Driemaal brons bij N.V. van Wijk unsUeven in Leiöen Zege van echtelijke trouw op macht der goden Jt A* v. Herwaarden thans definitief buiten vervolging DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 OP HOOG NIVEAU! De laatste weken heeft men weer enkele malen kunnen genieten van de vieze lucht, die door Zuidenwind en ochtendnevel van Pernis uit ook over Leiden wordt uitgestort. Vooral ln de herfst is deze geurenaanvoer zeer sterk. Ook in Den Haag heeft men er veel last van en in verband daarmede heert ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel in het begin van dit jaar vragen over deze kwestie gesteld aan B. en W. Later heeft hetzelfde raads lid er nogmaals op gewezen, dat het hoog tijd wordt, dat deze luchtver ontreiniging op hoog niveau een ern stig onderwerp van gesprek wordt. Aangezien sindsdien niets meer over deze zaak is vernomen, heeft de Haagse pers „Pernis reukt weer!" op nieuw een flinke plaats in de kran tenkolommen gegeven. Het Haags Dagblad heeft gisteren de dedevoeringen, welke ir van Lissa Nessel over de luchtverontreiniging in het algemeen, en die door Pernis in het bijzonder, heeft gehouden eens opnieuw in de publieke belangstel ling geplaatst en wij menen, dat onze lezers die ook door de onaan gename geuren worden lastig geval len ook ^raag iets meer over deze kwestie willen weten. Hier volgen derhalve enkele citaten. Hygiënisch vraagstuk. De mens heeft door de steeds toe nemende technische bedrijvigheid steeds meer te kampen met het feit, dat door deze bedrijvigheid de atmos- sfeer wordt verontreinigd. Dit wordt meer en meer als een hygiënisch vraagstuk van de eerste orde gezien. Het verschijnsel van rook en andere bijproducten van industrieën (als mede van de motorvoertuigen, waar van vooral de dieselbussen in bijzon der kwade reuk staan) in de atmos feer boven vele steden is bekend. Het heersende klimaat van Enge land met veel mist doet atmosferi sche toestanden voorkomen, die de oorzaak zijn van de z.g. „smog", d.i. een combinatie van „smoke" en „fog". Ook onze Nederlandse kuststrook met mistig klimaat, vlakke gesteldheid en veel water is in dit opzicht niet gun stig. Behalve door de zichtbare versprei ding van rookgassen en vliegas, kan men de luchtvervuiling ook constate ren door een ruikbare verspreiding van bepaalde gassen, hetgeen men hinderlijke stank noemt. Bij de hui dige stand van de kennis van de bio logie is het ten opzichte van een aan tal stoffen nog niet mogelijk om met zekerheid te zeggen in hoeverre een bepaalde dichtheid op de duur een gevaar voor de gezondheid vormt. Dat de concentratie van de gassen een rol speelt, is wel zeker. Mercaptanen b.v. in geconcentreerde vorm zijn stellig giftig, doch ruiken dan niet on aangenaam; maar in minder gevaar lijke concentratie stinken zij onver- Excursie „Oud-Leiden" Zaterdagmorgen om half negen vertrokken vanaf de Garenmarkt 75 deelnemers aan de excursie van de Vereniging „Oud-Leiden" naar Mont- foort, IJsselstein en Wijk bij Duur stede. De weersomstandigheden wa ren niet ideaal doch men was zo for tuinlijk tijdens buien juist „onder dak" te zijn. Via Linschoten werd te half tien Monlfoort bereikt. Hier werd het ge zelschap op het zo mooi gelegen oude stadhuis door de burgemeester ver welkomd en ingelicht omtrent de historie van het stadje. Daarna maak te men in drie groepen een rondwan deling langs enkele bezienswaardig heden, o.a. de kapel van de Com- mandery van de Ridders van St. Jan en de gerestaureerde molen „De Valk". In IJsselstein was het mr. Van Ab- bink Spraink, burgemeester van deze stad, die de Leidenaren op het stad huis begroette en een interessant historisch overzicht gaf. Het gemeen tebestuur bood een kopje koffie aan, waarna IJsselstein werd bezichtigd. O.a. werden bezocht de overgebleven toren van het Slot van IJsselstein toekomstige Oudheidkamer) en de prachtige oude N. H. Kerk, vooral bekend om zijn mooie door de Ita liaan Pasaualini gebouwde toren, welke in 1911 afbrandde en daarna onder leiding van de Amsterdamse bouwmeester de Klerk opnieuw werd opgetrokken. Via de Lekdijk ging het nu naar het schilderachtige Wijk bij Duur stede, waar in hotel „De Keizers kroon" een welverzorgde koffietafel wachtte. Burgemeester Kentie ver telde hier de koffietafelende Leide naren een en ander uit de rijke his torie van zijn gemeente. Jhr. mr. F. H. van Kinschot, die des morgens wegens drukke ambts bezigheden verhinderd was het be gin van deze excursie mee te maken, voegde zich hier bij de deelnemers. Het bezoek aan de 15e eeuwse Bourgondische toren van het voor malig kasteel Duurstede, gelegen in Zocher aangelegde park, was wel het het door de beroemde tuinarchitect hoogtepunt van de middag. Om vijf uur vertrok men vanaf het zo sfeervolle marktplein. Via Cothen, Nerlangbroek en Driebergen arriveerden de deelnemers te 7 uur weer op de oude vertrouwde Garen- markt. Deze geslaagde excursie werd voor bereid en stond onder leidng van de heren Bardet en Hennes, respectie velijk voorzitter van „Oud-Utrecht" en secretaris van „Oud-Leiden". draaglijk. Door sliert- en wolkenvor ming zijn allerlei variaties daarvan mogelijk. Van teerproducten is de kankerverwekkende werking bekend. Onderzoek. Ook in ons land, waar tot nu toe de bezwaren van luchtverontreini ging nog niet nijpend zijn geweest, krijgt dit vraagstuk meer de aan dacht. In Rotterdam werd in 1948 een commissie „Bodem, water, lucht" op gericht al een instelling die de ver schillende diensten, welke met dit vraagstuk te maken hebben, ver bindt. Zij heeft een aantal instanties aan de bestudering van het vraagstuk doen samenderken. Ook de Pharma- ceutische Inspecteur van de Volksge zindheid is lid van deze commissie. Er bestaat in Nedeland ook een ver eniging „Water, bodem en luchtver ontreiniging", die tracht de organen te bundelen. En verder wordt gezegd, dat de afdeling Gezondheidstechniek van T.N.O. op dit gebied werkzaam is. Het blijkt, dat in België ook de overheid zeer veel belangstelling heeft voor dit vraagstuk, hetgeen niet verwonderlijk is, als men weet dat in België bijv. in de omgeving van een zinkertsverwei'kende industrie gere geld veel mensen dood worden ge vonden tengevolge van Inademing van vergiftige gassen. Men pakt in België de zaak goed aan. Ik zou gaar ne zien, dat de belangstelling van de overheid in Nederland voor dit vraag stuk wat evidenter werd. Koeien lusteloos. De heer Van Nessel heeft vele re acties gehad op zijn vragen aan B. en W., die in de pers zijn opgenomen. Iemand die boerderijen heeft op Ro- zenburg vertelde, dat als de wind uit een bepaalde richting komt, n.l. van Fernis, zijn koeien lusteloos worden, weinig eten en minder melk geven, terwijl de huid stug wordt. Iemand uit Vlaardingen schreef dat in zijn tuin de rabarberplanten door de gas sen in de lucht op zekere dag bruin verschrompeld op de stengels lagen. Meermalen 's morgens, wanneer hij naar zijn werk moet, komen er zulke walmen voorbij, dat zijn borst ineen krimpt. Ook moet hij 's nachts de ra men sluiten, anders wordt men wak ker van benauwdheid. Dit laatste hebben ook veel Hagenaars de heer Van Nessel meegedeeld. Centraal aanpakken. Misschien moet er op worden aan gedrongen bij de regering, dat het probleem centraal en intensief wordt aangepakt. Misschien kan men een onzer uni versiteiten, b.v. Lelden en de Tech nische Hogeschool te Delft met haar afdeling technische hygiëne, voor de zaak interesseren door van onze zijde gedurende enige jaren een bedrag be schikbaar te stellen voor studie opdrachten op dit terrein. Misschien is het het beste aan een werkgroep van mensen uit de grote bedrijven, zoals de B.P.M., en van T.N.O., en van Delft en Lelden op het onder werp los te laten, onder de coördine rende leiding van een zeer bekwaam wetenschappelijk persoon. Ziehier een aantal suggeesties, wel ke het overwegen waard zijn. Wij zul len ons er van bewust moeten zijn, dat wij er geld voor over zullen moe ten hebben. Maar dat alles moet men op de koop toenemen. En tenslotte zijn maatregelen ter praeventie toch goedkoper dan maatregelen ter re medie als de volksgezondheid een maal is aangetast, zo besluit ir. Van Nessel. Mode bij Gerzon Commentaar werd gemist De firma Gerzon schakelt naar gisteren bleek over van de stof- fenshow naar de confectieshow. Wer den voorheen alleen maar stoffen ge toond (een enkel confectiestuk er tussen door diende dan alleen voor garnering), later bracht men ook modellen, gemaakt uit de getoonde stoffen, en gisteren hield men slechts stoffenshow vóór de pauze; de tijd na de pauze was gereserveerd voor de confectie. Een verliespunt was daarbij onge twijfeld, het geheel wegvallen van de commentaar achter de microfoon, een commentaar, die de stoffenshows tot zo bij uitstek technische shows maakte en die de binding uhad moe ten zijn tussen de twee delen van de show en de nummers afzonderlijk. Die binding ontbrak nu practisch ge heel. Het was bovendien zonder het stimulerende contact met een be kwaam spreker en daardoor prac tisch zonder het prikkelende van een hartelijk applausje zo nu en dan wer kelijk een heksentoer voor de zes mannequins om haar nummers en thousiast te blijven brengen. Dat het over het algemeen tóch gelukte was alleen maar aan haar eigen bekwaam heid te danken. De vage gramofoon- muziek van achter het toneel zal er wel niet veel toe hebben bijgedra gen. Mooie kleuren en dessins. Dat neemt niet weg, dat er mooie dingen te zien waren, gistermiddag en -avond. Wel geen uitzonderlijke stoffen van Franse huizen men vertelde ons, dat die wegens tijdge brek achter de schermen moesten blijven maar degelijke, draagbare DR. G. W. LOCHER BENOEMD TOT HOOGLERAAR. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de sociolo gie en cultuurkunde van Zuid-Oost- Azië en het Zuidzeegebied, dr. G. W. Locher, thans directeur van het rijks museum voor Volkenkunde. Burgerlijke Stand Geboren: Rudolf Hubertus Philip- pus zn van H. C. Stipdonk en C. E. Raaphorst; Bouwina dr van D. Ve- ninga en W. de Romijn; Willem Cor nells Maria zn van W. H. Swikker en W. A. Auée; Johanna Maria dr van A. v. Overbeeke en A. Nijdeken; Franciscus Maria zn van J. H. Ny- huis en P. de Geus; Catharina dr van F. J. Galjaard en M. van de Logt; Arnoldus Martinus Cornelis zn van A. L. v. d. Werf en M. J. de Groot; Cornelia Johanna dr van C. Plaizier en G. D. F. Verhoeven; Lambertus Antonius Jozef Maria zn van L. C. M. v. Hamersveld en M. A. C. C. v. Noort; Jan Hendrik zn van C. v. Heijningen en J. M. de Graaf; Corne lia Alida dr van C. P. Vliet Vlieland en M. C. A. Verhoeven; Hermanus zn van D. Wolting en M. Muilwijk; Yolanda dr van J. Korbee en J. H. C. Koedijk; Leonie dr van V. J. Mari- nussen en E. T. Tismeer; Peggy dr v. V. J. Marinussen en E. T. Tismeer. Gehuwd: J. G. A. Borghans en J. M. Delvaux; N. Teegelaar en C. M. de Jong; I. Baart en J. S. Tuinhof de Moed; T. J. van Oort en E. A. Her mens. dingen, beschaafd van kleur en des sin, hetgeen des te duidelijker uit kwam, omdat de mannequins, die de stoffen tonende verkoopstertjes voor afgingen, japonnen droegen, gemaakt uit dit materiaal. Ook weer draagba re en aanvaardbare modellen, géén H's en S-en. In de confectie kwam de H, en óók de S, wél even tevoorschijn. De H bijvoorbeeld in een zwart-witte ruit, verwerkt tot een practische reisjas, waarbij de laag aangebrachte ceintuur alleen van achter zat. Iets bijzonders was de zwarte rok met garnering van reepjes rode viltstof en koperen kno pen; Zwitserse import, gedragen on der een eenvoudig zwart truitje. Vermeldenswaard waren overigens ook de zwarte en witte feesttoiletten En de eenvoudige mantelpakken. Over 't algemeen klopte het wel met de accessoires; alles uit eigen huis. De belangstelling was vooral 's avonds groot. C. Th. R. GEM. AANKONDIGING ONTHEFFING SLUITINGSUUR VOOR WINKELS OP 1 EN 2 OCT '54. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat zij ingevolge het be paalde in artikel 2 van de Verorde ning op de Winkelsluiting 1953 I heb ben aangewezen als dagen, waarop het verbod, vervat in artikel 2, onder c. varf de winkelsluitingswet 1951 (het voor 't publiek geopend hebben van winkels na 18 uur) tot 24.00 uur niet geldt: Vrijdag 1 October en Za terdag 2 October 1954. Diploma-zwemmen in de „Overdekte" Zaterdagavond vond in „De Over dekte" het diploma-zwemmen plaats en als altijd was het weer gezellig druk. Loes Zandvliet demonstreerde enkele zwemslagen en de collecte voor het trainingsfonds en de collecte 30,op. De namen van de geslaagden wa ren: Meisjes A: Yvonne Poulides, An- nelies de Bruyn, Inge Heykoop, Roos je Mark, Yvonne Nieuwkerk; Alice Sirach, Willy Helmholdt, Maria Nell, Elsje Marbus, Anneke v. d. Lelie, Ada van Brugge, Lildy Morming, Mattie Diemer; Sonja Jansen, Rita v. Vulpen, Tineke de Wolf, Liesje Nie- poth, Judith Bosch, Mieke Goejee, Olga Verboog, Loesje Verboog, Joke Philipsen, Susan Stenis, Marijke Veylbrief, Willy v. d. Bergh, Coötje Dam, Sita Burger, Carientje Philip sen, Martien Boom, Annemargreet de Jong, Jnnnie Duyndam, Ernosco Surpyt, Nelly Duyndam, Hermie Waasdorp, Corrie Bosaerd, Lindy Smith, Henderika Zaalberg, Henny Boode. Meisjes E: Fineko de Jong, Harm- ke de Bruyn. Rineke Reyvneveld, Mar ja van Haaren Nellie Buiks, Fransje Duits, Joan Vonk, Marietje Verschuren. Astrid van Vulpen, An- nemieke Duits, Thea Duits, Miep Jansen, Plonie van Haasteren. Jongens A: Bernard, Herman Croon. Arne van Oostenrijk. Cornelis Kallenberg, Loek Eilander, Jan Nur, Ger Philiosen, Arjan Meurs, Koos v. Haaren. Rob v. d. Neut, Eram Ifage- rr.ans, Bennie Soren?er, Nicö Bode, Marius Bazïen. Rudolf v. d. Horst. Bram Valk, Nico Weesjes, Gerard Boomer, Tonny Nell, Gerard Jansen, Antoni Nur, Hennv Schmal, Piet Verburg, Johannes Raaohórst, Cor nelis van Halderen, Theodorus J. v. d. Meel. Leo Lós, Hans Blom. Jan Schoonheim, Hans Meinesz, Karei Ketel, Herman Zwaan, Jan, v. Tonge ren, Jacques TR'Ufbeil, Jan Knperus, Jozef van Oudenhoven, Jan van Leeuwen, Floris van Gingel. Bernar- dus van Amsterdam Josenhus Zon- deróp, Ludö Nagel kerken, Henk Lens, Adrie Vermond, Fddv Stieren, Han DeviW. Rirk van ^"mond. Jongens B: Hem^n HuHmg, Fred die Hartman. Jan Bart da Bruvn. Al- hert Schmidt Herman Gorten. Rudi Schmidt. Eddv T.ourens, Nico van Oudenhoven Ene .Tan Broeder, Peter Schoonheim, II. Kekster en Jan van Kamoen. Bij 40 jarig jubileum Op het jubileum van mej. J. Bui tendijk en de heren J. Azier en I. Boom, die allen het feit herdachten, dat zij vóór 40 jaar bij de N.V. Leid- se Textielfabriek Gebr. van Wijk en Co in dienst traden, viel vandaag een Koninklijke glans. Allen ontvin gen zij de eremedaille ln brons ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, Tijdens een hedenochtend in de directiekamer gehouden huldigings bijeenkomst, was het mr. E. Breder- veld, chef van het kabinet van de burgemeester, die hiervan medede ling deed. Mr. Brederveld, die het College van B. en W. moest veront schuldigen een belangrijke verga dering vroeg zijn aanwezigheid el ders rekende de jubilarissen on- j der de grote groep van plichtsgetrou- we werkers bij deze N.V. Met inzet van alle krachten hebben zij op ver schillende plaatsen in het bedrijf met bijzondere ambitie hun werk verricht, een arbeid, welke mede zo belangrijk is voor de ganse gemeen schap. 38 Jaar lang handbreister. De heer J. M. Gorter, die vervol gens namens de directie de geluk wensen aanbood, richtte zich aller eerst tot mej. Buitehdijk, die met bij zondere toewijding niet minder dan 38 jaar in de handbreierij werkzaam Inenten ertegen? - Ja! Diphterie, Kinkhoest? - Neenx. Bij uw dokter: Iedere Woensda? van 23 uur „AMPHITRYON" rVE EERSTE ABONNEMENTS- VOOR STELLING heeft gister avond met een brede glimlach het nieuwe toneelseizoen aangekondigd. Het blijspel „Amphitryon'1 van de Franse toneelschrijver Jean Girau- doux gaf de toeschouwer namelijk reeds een voorsproefje van de in ver houding vele zonnige evenementen, die hen in het komende seizoen te wachten staan. „Amphitryon" brengt een lofzang op de echtelijke trouw. Giraudoux gaat echter op een manier te werk, die aan de ernst van deze onderneming sterk doet twijfelen. Het stuk klatert namelijk van aforis men en ironische geestigheden, die o.i. bedoeld zijn om de exclusiviteit van de echtelijke trouw te onder strepen. Het verhaal voert ons terug naar het oude Griekenland, dat een stel goden in het leven heeft geroepen, die allen stuk voor stuk de macht be zaten de wensdromen van de gewone man waar te maken. Zo was de op pergod Jupiter (die overigens in de Griekse mythologie Zeus heet) vele malen genegen zich met de liefde dei- stervelingen bezig te houden. In het spel laat hij zijn oog vallen op de Alcmene, een voorbeeld van echte lijke trouw. Om vrij spel te kunnen hebben geeft hij haar man, Amphi tryon, gelegenheid op het slagveld eer te behalen. Jupiter neemt vervolgens de gedaante van Amphitryon aan en dringt zich aan Alcmene op. De mare dat Griekenland over niet al te lange tijd aan de wieg van de veelbeloven de halfgod Hercules mag staan, wordt door de koppelaar Mercurius door het heelal verspreid. Jupiter is ech ter weinig voldaan over zijn over winning en kondigt aan als de god- delijke-himself de volgende nacht te rug te komen. Nadat de trouwe Alcmene nog een bezoek te verwerken krijgt van Leda, die haar wat merkwaardige amoureuse herinneringen komt opha len en de zaak nog moeilijker maakt, komt Jupiter tenslotte tot het inzicht van zijn goddelijke machteloosheid en aanvaardt gelaten de vriendschap van de beide echtelieden. DIT SPEL DAT DE OVERWIN NING van de liefde op de erotiek op wat absurde wijze illustreert, wordt gedragen door de prachtige dialogen, waarin zachte ironie en poëtische schoonheid elkaar afwisse len. Jammer is echter dat de humor hier en daar wat gezocht voor komt. Aan de totaal-indruk doet dit ech ter maar weinig afbreuk.. Amphi tryon is een geestig soms wat te on deugend Frans blijspel, waarin onder alle ironische opschik, toch nog een heilzaam voorbeeld van echtelijke trouw valt te ontdekken. Het blijspel staat of valt echter met de rolbezetting. Zonder het talent van Ellen Vogel en Guus Hermus, als de echtelieden, zou de flitsende dialoog verstijfd zijn tot een traag, voort kabbelende stroom van puntige ge zegden en diepzinnigheden. De twee acteurs gaven de beide figuren een die menselijke gestalte. Ton Lutz speelde voortreffelijk de uiterlijk in drukwekkende maar innerlijk zwakke Jupiter. De rol biedt echter te weinig mogelijkheden voor volledige ont plooiing van zijn talent. Hetzelfde kan gezegd worden van de overige rollen, die echter door de spelers vol komen uitgebuit werden. De goed verzorgde regie was van Johan de Meester, die eveneens de vertaling op zich had genomen. Décors en cos- tuums waren ontstaan in de rijke fan tasie van de bekende tekenaar Doeve. G ooavi-Bf u iueho - vooangèvf Laatste avQ.ndmuziek Adriaan Blankenstein had voor het laatste concert van dit zomerseizoen gisteravond in de Hooglandse kerk zich dé medewerking verzekerd van de jonge sopraanzangeres mevrouw Catharine van Dorp-van Heyningen. De zeer talentvolle organist ving zijn programma aan met „Cansone in d" van Joh. Seb. Bach en hij heeft er zich blijkbaar zeer op toegelegd, de mogelijkheden voor glasheldere re gistratie ten volle te benutten. Ook mevrouw van Dorp bevond zich in Bach's voortreffelijk gezelschap en zong „Mein Jesu was für Seelenweh". Misschien nog niet heel en al rijp, maar wel bijzonder eenvoudig en sympathiek zong zij dit hevig bewo gen „Gistliche Lied". In de klinken de kerkruimte voldeed de klare so bere registratie, welke de organist aan Bach's Trio in d gaf, zeer mooi en plooibaar. De zangeres heeft de Aria van Handel „Er weidet seine Herde", mooi en expressief voorge dragen met goede aanvoeling van het beschouwende en lyrische, waar mede de componist in de aria's de figuur van Christus naar voren brengt. De gave-glaszuivere en wel luidende stem deed 't hierin bijzon der mooi en de voordracht was ge varieerd en sprekend. De articulatie kan in de grote ruimte nog aanmer kelijk gespierder klinken. Na de waardige rijzige choralen van Max Règer, hoorden wij drie liederen van Hugo Wolff, waarvan „Nun wandre Maria", het mooiste van uitvoering was, zowel door de zangeres, die hierin wel mooie din gen deed wat schakeringen betreft als door de gedragen orgelpartij. De beide andere liederen „Uber Nacht" en „Gesegnet Sei", waarin elk détail van de tekst zo precies wordt uitge beeld, verliezen door hun compact heid zeer door de orgelbegeleiding. De organist besloot zijn mooi con cert met een gefigureerd koraal en Fuga over Psalm 33 van eigen hand. Met kleur en tekening werd 't koraal poëtisch belicht en de fuga lag vol komen open. Men werd geboeid dooi de brillante wedergave van zijn eigen compositie.. Dank aan de organisator van de Avondmuzieken in de Hoog landse kerk, die tevens de vertolker is van veel uitgelezen muziek. A. I. was en thans in de opmakerij. De heer Azier v/as gedurende deze 40 jaar een uitstekende kracht in de voorspinnerij, terwijl de heer Boom eerst geruime tijd werkzaam was in de ververij en in het magazijn en sedert 1925 als chauffeur „tussen de wielen zit". Hulde bracht de heer Gorter het drietal voor de ijver en toewijding, welke steeds aan de dag werd gelegd. Namens de directie bood spreker hen een enveloppe met inhoud en de bij de Koninklijke on derscheiding behorende draagme- daille aan. Mr. W. de Clercq, secretaris van het Departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, had eveneens zeer veel waardering voor de langdurige pres taties van ieder der jubilarissen. Zijn woord van gelukwens ging ge paard met de aanbieding van het vererend getuigschrift en legpenning aer Maatschappij. Talrijke geschenken. In gelijke geest voerden vervolgens het woord de heer R. de Jong, ad- iunct-directeur, de heer L. Gijsman namens de Personeelsvereniging „De Spil", mej. M. Bekooy, die sprak na mens de meisjes van de opmakerij, de heer H. A. C. de Koning,' die na mens de directe collega's van jubila ris Boom het woord voerde en de heer C. Nieuwenburg, die dit deed namens het personeel van de voor spinnerij. Uiteraard kwamen ook deze sprekers niet met lege handen; talrijke geschenken werden aange boden. De heer Boom dankte, mede uit naam van mej. Buitendijk en de heer Azier, voor deze door een ieder zeer op prijs gestelde hulde. Een ge zellig samenzijn, vvaarby nog vele goede herinneringen werden opge haald, besloot deze even oprechte als hartelijke huldiging. Agenda van Leiden WOENSDAG: Schouwburg, 7.45 uur nam. K. en O. Haagse Comedie „Maria Stuart". „De vrouw en de slang", repetitie om half acht. R.K. Lyceum. Allen worden dringend aangeraden te ko men. Gulden Vlies, 7.30 nam. Ledenver gadering Alg. Ned. Molennaarsbond, „De Burcht", 8 uur nam. feest avond, Volkstuin-vereniging „Ons Genoegen". Jacobazaal De Burcht, 8 uur nam. jaarvergadering „Vriendenkring". DONDERDAG: Schouwburg. 7.45 uur nam. K. en O. Haagse Comedie „Maria Staart". K. en O., 2.30 uur nam. excursie naar foto-litho Koningsveld en Zn. Mater Amabilis school; spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.30—20.30 in" de R.K. Vak school aan het Galgewater. BIOSCOPEN. Casino; Afgekeurd. Lido: „Hans Christian Andersen", alle leeftijden. Luxor: „Rainbow 'round my shoul der", alle leeftijden. Trianon: „Easy to love", 18 jaar. Rex: „Lavastroom over Java", 14 jaar. Einde van geruchtmakende zaak Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de heer J. A. van Herwaarden, wo nende te Aerdenhout en directeur van de N.V. van Herwaarden's kalk zandsteenfabrieken te Hiilegom, buiten vervolging gesteld van alle feiten, waarvoor deze in de laatste twee en een half jaar door de Justitie te Haar- l°m werd vervolgd. Deze beslissing is inmiddels onherroepelijk geworden, zodat er thans een einde is gekomen aan deze geruchtmakende zaak, welke op 10 Maart 1952 begon met een grootscheepse overval door de politic in het huis van de heer van Herwaarden te Aerdenhout en in zijn fabrieken te Katwijk en Hillegom. Deze actie was geschied op een aanklacht van twee houders van een «leine minderheid der aandelen, die beweerden, dat aanzienlijke bedragen zouden zijn verduisterd ten nadele van de N.V. en van het Pensioenfonds lier N.V. De heer van Herwaarden werd daarbij enige malen gearresteerd, doch telkenmale weer in vrijheid gesteld op last van h«it Gerechtshof te Am sterdam. Hierop volgde een zeer uitgebreid onderzoek, hetwelk eindigde met een kennisgeving vanwege de Officier van Justitie te Haarlem van verdere ver volging, waartegen de heer van Herwaarden door middel van zijn raads man een bezwaarschrift heeft ingediend. De Rechtbank te Haarlem wees dit af, doch in soger beroep stelde het Hof te Amsterdam de heer van Herwaarden als voormeld volledig in het gelijk en stelde hem thans definitief buiten vervolging. Het Hof overwoog daarbij, dat voldoende aanwijzing van schuld ontbrak en verdere vervol ging terzake van bedoelde feiten lichtvaardig ware te achten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2