S)a CeidóeSouAo/iit „DE NEGEN" TE LONDEN HEDEN IN BERAAD BIJEEN I McCarthy in de knel j West-Duitsland binnen vijftig dagen souverein? Prins in goudmijn Avondklok in Tunesië Zal Amerikaanse Senaat McCarthy berispen? Treinbotsing bij Franse grens Hindoe-huwelijk in imitatietempel Liever pauper in Mokum, dan prins op de Veluwse hei Schepen op de rotsen Nederland legt de V.N.-resoIutie naast zich neer Militaire geheimen lekten uit Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANGNo. 13309 i i Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Engelse en Franse voorstellen ter tafel Na enige niet-officiële besprekingen in de loop van gisteren, is vandaag te Londen de negen-mogendheden conferentie begonnen. Naar verluidt heeft de Engelse minister van buitenlandse zaken Eden voorgesteld West- Duitsland binnen vijftig dagen souverein të maken en te bewapenen. Frank rijk echter zou met een plan ter tafel willen komen voor een regeling van liet Saargeschil en van de goedkeuring van dit plan de herbewapening van Duitsland afhankelijk willen stellen. Vast staat inmiddels dat de conferen tie gesplitst zal worden Amerika, Engeland en Frankrijk zullen met Ade nauer de kwestie van de Westduitse souvereiniteit afzonderlijk bespreken, de plenaire vergadering zal zich met de Duitse herbewapening bezighouden. France en was na afloop optimistisch gestemd. Voor zijn vertrek naar Londen ver klaarde de Franse premier dat hij, als de Franse voorstellen voor de Duitse herbewapening aanvaard wor den, het bestaan van zijn regering op het spel zal zetten bij het verdedigen van zijn houding voor het Franse parlement. Mendès-France zeide er van overtuigd te zijn dat het in de NIET TE VEEL HOOI. Bij zijn aankomst in Londen bracht de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken. Beijen, de algemene stemming onder woorden door te verklaren: „Ik hoop dat we niet te veel hooi op onze vork nemen. Wij willen een snelle beslissing inzake de vereniging van Europa in het ge zicht van dreigende gevaren en er is een goede basis om tot overeenkomst te komen." Minister Beijen had korte tijd na zijn aankomst een onderhoud met Mendès-France, later sprak hij met Dulles. Deze had eerder op de dag reeds een onderhoud met Mendès- Prins Bernhard heeft gisteren tij dens 'n bezoek aan een goudmijn in toekomst nodig zal zijn een stuk van de Franse souvereiniteit prijs te ge ven. Kanselier Adenauer verklaarde voor zijn vertrek uit Duitsland dat hij zich zal verzetten tegen elk besluit Om West-Duitsland op „discriminerende voorwaarden" in de Westelijke allian tie op te nemen. De avondklok, die in geheel Tune sië was opgeheven toen Frankrijk maatregelen nam om aan het protec toraat zelfbestuur te geven, is weer van kracht in het gebied rondom Kef, 150 km. ten Zuid-Westen van de hoofdstad, zulks naar aanleiding van de activiteit van anti-Franse terroris ten. Te Msake, nabij Sousse, wérd Maandag een Tunesiër door een on bekende doodgeschoten. De dader wist te ontkomen. De broer van het slachtoffer was enige weken gele den vermoord. Advies van commissie Een speciale commissie van onder- de Witwatersrand een voet aan een j ZOek van de Amerikaanse Senaat stuk draad bezeerd. Toen ambtena- heeft Maandag* de Senaat aanbevo- jodium op het wondje deden len senator McCarthy te berispen. In grapte hij: Ik geloof niet, dat ik er het leven bij zal inschieten. Als herinnering aan het bezoek kreeg de Prins een stuk erts in een eikenhouten kistje aangeboden. La ter bij een bezoek aan een uraium- bedrijf kreeg Phins Bernhard een buisje uraniumpoeder ten geschenke. Gisteravond zei de Prins op een banket te Pretoria die Zuid-Afrika nen' dankbaar te zijn, die immigran ten uit Nederland helpen om de over gangstijd zo gemakkelijk mogelijk te maken. Verder dankte hij in het bij zonder premier Malan voor diens initiatief bij het organiseren van de hulpactie voor de slachtoffers van de Februari-ramp. De Zuid-Afrikaanse bladen in het bijzonder die welke de regering steunenloven Prins Bernhard om zijn natuurlijkheid en oprechtheid, die hem zoals b.v. Die Bur ger schreef Sinds de aankomst van Prins Bern hard laat de zon in het anders zo zonnige Zuid-Afrika verstek gaan. In Pretoria valt af en toe motregen. Ook in Natal, dat de Prins Woensdag be zoeken zal, is een einde gekomen aan de langdurige droogte. Vandaar dat Prins Bernhard daar nu reeds „gelukbrenger van regen" wordt ge noemd. Op het spoorwegemplacement van Froyen-Nes, bij Tournai, is een Fran se trein in botsing gekomen met een Belgische goederentrein. Beide ma chinisten werden gedood, terwijl de twee stokers verwondingen opliepen. Ook de conducteur van de Franse trein kwam om het leven. De Fran se trein kwam uit Rijsel, de Belgi sche goederentrein uit Doornik. het verslag van de commissie wordt gezegd, dat McCarthy de Senaat en één van' de Senaatscommissies min achtend heeft behandeld. Ook dient McCarthy berispt te worden op grond van zijn gedrag in de kwestie met brigade-generaal Ralph Zwicker. Het eerste punt heeft betrekking op een subcommissie voor verkiezin gen. McCarthy had de commissie aan de kaak gesteld en geweigerd aan haar uitnodigingen of verzoeken om getuigenis af te leggen en om inlichtingen te verstrekken over zijn activiteit, gehoor te geven. Het tweede punt vloeide voort uit McCarthy's onderzoek naar commu nistische infiltratie in leger instellin gen. Volgens McCarthy was een tandarts, dr Peress, die als majoor in het Ameirkaanse leger diende, communist. Bij dit onderzoek be schuldigde McCarthy de comman dant van majoor Peress, brigade-ge neraal Zwicker, er van ongeschikt te zijn om het uniform van een officier Bijna 1 kilometer diep Een groep van acht Franse grot- onderzoekers, dezelfden die in het begin van deze maand een wereld- diepterecord hebben bereikt, heeft dit record gisteren met 161 meter ver beterd. De onderzoekers waren dit maal 971 meter afgedaald in de Ber gergrot, in het plateau van Sornin, vlak bij Grenoble. Tijdens hun afdaling hadden zy enige schitterende natuurlijke ka mers ontdekt. Toen zij op een diepte van 971 meter waren gekomen, kon den zij niet verder, doordat zij op een groot onderaards meer stuitten. De onderzoekers hadden hun vorige record behaald tijdens een afdeling in dezelfde grot. van het Amerikaanse leger te dra gen. De Senaat zal op 8 November be slissen of McCarthy's gedrag al of niet moet worden afgekeurd. Aanne ming van een resolutie van afkeu ring houdt in dat McCarthy in het openbaar wordt berispt en leidt op zichzelf niet tot verlies van zijn rech ten als senator. Waarnemers zijn echter van me ning, dat het rapport, wat ook de uitslag van een stemming zal zijn, een aanzienlijke slag voor het presti- ge en het gezag van McCarthy- bete kent. Algemeen neemt men aan dat de Senaat tot een berisping zal over gaan. De Ierse verpleegster Sade Durkin uit County Mayo (Ierland) is in het huwelijk getreden met de rijke eigenaar van restaurants, de Indiër Shri Dharam Ghand Wadhwa. De plechtigheid vond plaats in een imitatie Hin doe tempel, gebouwd in Mary Lebone te Londen, want het huwelijk werd volgens de Hindoeritus voltrokken. Bruid en bruidegom werpen beiden enige rijstkorrels in het vuur als een van de voorgeschreven handelingen. Lofzang van 82-jarige grijsaard Tientallen kleine schepen zijn in de Zwarte Zee op de rotsen van de kust geworpen tijdens de eerste storm van het najaar. Meer dan 25 mensen zijn om het leven gekomen. De storm verraste in het weekend zeven kleine motorboten in de buurt van de Bosporus. Door de sterke wind werden de scheepjes naar de rotsen gedreven. Honderd kilometer ten Oosten van de Bosporus onder ging een veel groter aantal schepen hetzelfde lot. In de buurt van de stad Kefken werden twee pontons met dertien mensen er op door de krach tige golven losgeslagen. Later vond men het wrak van een der drijvende steigers. Ér waren geen overlevenden kist in! Wat Parijs is voor de wereld, is Mokum voor de Nederlander. Alle maal hebben we diep in ons een klein hoekje voor het grote Amsterdam uitgespaard. En zo af en toe, als het heimwee ons te groot wordt, laten we alles in de steek om, al is het maar voor een dag, Amsterdammer met de Amsterdammers te zijn. Zo kunnen we de uitroep van een 82-jarige Am sterdammer: „Liever pauper in Mo kum, dan prins op de Drentse hei!", zo heel goed begrijpen. De man trachtte de politierechter, die hem een prachtig verblijf op de Veluwe had aangeboden, te bewegen hem in zijn veel bezongen Jordaan te laten leven. Met gevoel voor de pathetische tekst, die hem zijn ge- boortewijk reeds bij het aanschou wen van het levenslicht ter hand stelde, riep hij uit: Stuur me niet naar de Veluwe, edelachtbare heer, want dan stuurt u me regelrecht mijn N. Guinea hoort niet in V.N. debat thuis Een eventuele resolutie van de Verenigde Naties ever onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea zal door Nederland naast zich neer worden gelegd, zelfs als zij gematigd van toon is, aldus verklaarde dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur te Washington, gisteren. ,.lk geloof niet" zo zei hij bovendien, „dat het aannemen van resoluties waarvan iedereen bij voorbaat weet, dat men ze naast zich neer zal leggen, het prestige van de Verenigde Naties goed zal doen.'' REDE MR. LUNS. In de algemene vergadering van de V.N. heeft minister Luns Maandag een rede gehouden waarin hij t.a.v. Nieuw Guinea o.a. opmerkte dat de indiening van dit punt door Indone sië een „schandelijke zaak" is. Er is geen enkele reden waarom de orga nisatie deze kwestie zou bespreken. Hij ontkende dat de toekomst van Nieuw-Guinea door discussie op in ternationaal niveau gediend wordt. „Hoezeer wij echter het Indonesi sche initiatief betreuren, wy zyn niet van plan onze betrekkingen met In- donsië onder deze kwestie te laten lijden" aldus mr. Luns, die in 't ver volg van zijn rede o.a. zeide dat Ne derland alle medewerking zal geven aan de voorgestelde atoombank. De Australische minister Casey viel minister Luns bij. Hij zag geen grond voor de Indonesische opvat ting dat de Nederlandse souvereini teit over Westelijk Nieuw-Guinea „een latente bedreiging voor de vre- In handen van Franse communisten Majoor de Resseguier van het Par rijse militaire hof heeft, volgens wel ingelichte kringen, besloten de mi- ministers en generaals, die geheime vergaderingen van de Nationale De fensieraad hebben bijgewoond, te ondervragen in verband met het feit, dat de notulen van deze vergaderin gen in communistische handen zijn gekomen. Hij heeft de inspecteur van poli tie Jean Dides ondervraagd, die werd geschorst, nadat geiheime militaire documenten in zijn bezit waren ge vonden. Het betreft de notulen van drie ge heime vergaderingen van de Natio nale Defensieraad, n.l. één gehou den op 28 Juni en gewijd aan de mi litaire toestand in Indo-China; één op 26 Mei en één op 10 September. De laatste vergadering, waarvoor speciale beveiligingsmaatregelen wa ren getroffen, werd bijgewoond door president Coty, premier Mendès- France, de minister van defensie, PROF. HUBNER OVERLEDEN. In Vaticaanstad is vernomen, dat professor W. Hubner, de Duitse hart specialist, die de Paus tijdens diens ziekte van de afgelopen winter heeft onderzocht aan een hartaanval is overleden. De tijding heeft de Paus, die een de en veiligheid in dat deel van de i hoge achting voor Hubner koesterde, wereld zal blijven vormen". I zeer ontroerd, aldus A.F.P. Temple, de minister van financiën, Faure, van overzeese gebiedsdelen Buron, van Marokkaanse en Tune sische zaken, Fouchet, en de stafchef, Guillaume. Ook de militaire adjudant van Coty en de secretarissen-gene raal van de regering en het ministe rie van defensie waren aanwezig. Het centrale comité van de com munistische partij had vier dagen la ter een gedetailleerd verslag van de vergadering gehad, volgens welinge lichte bronnen. Maandagmiddag stelde de dissiden te Gaullist Jean Legendre vragen in de Nationale Vergadering over het uitlekken van militaire geheimen. TREINONGELUK IN INDIA. Bij een treinongeluk nabij Aler in India zijn Maandagnacht 18 personen om het leven gekomen. Dertig inzit tenden van de trein liepen verwon dingen op. 309 JAAR TERUG UIT 'T VEEN GETROKKEN. In 1655 heeft men de naam „Veen- dam" gecreeërd, daarmee de plaats aanduidende, die thans nog bedoeld wordt met de gemeente Veendam. De vroegere veenkolonie, de huidige in dustrieplaats Veendam, centrum van „de Veenkoloniën", bestaat dus 300 jaar en dit feit zal men naar het zich laat aanzien in 1955 worden herdacht Zonder op het verkeer te Ietten stak gisteren een 65-jarige voetgan ger uit Westzaan, de rijweg over. Hij werd aangereden door een motorrij wiel en kreeg zeer zware verwondin gen, waaraan hy later is overleden. Wel mooi, maar De rechter vond dat allemaal wel mooi, maar bleef voordat hij de man hulde bracht voor zijn treffend ge voel ten opzichte van Amsterdam, toch nog even stilstaan bij het zon- denregister van de man. De Mokum- rr.er had namelijk, om het mooie maar zorgvolle bestaan zo lang mo gelijk te rekken, een tas uit een auto gestolen. De grijsaard bekende zijn ontsporing volledig. Uit arremoede had hij enig geld van eigenaar doen verwisselen. Bijna kapot van heimwee. Vroeger had men hem voor een dergelijk feit al eens een plaatsje in een Arnhems rusthuis gegeven. „Ge zonde omgeving, meneer, maar toch ging ik er bijna kapot van heimwee naar Mokum", zei hij peinzend met stemverheffing voegde hij er aan toe: „Stuur me niet terug, want ik ken d'r niet aarden". De politierechter, zelf door hechte banden aan Mokum verbonden, was ontroerd door deze liefde, die een armoedig bestaan verkoos boven de vrede van een landelijk rusthuis. Hij stelde tenslotte voor het reclasse- ringsrapport van de grijsaard maar eens af te wachten en daarna te kij ken of er misschien een plaatsje is in een Mokums verzorgingshuis. Officiële cijfers In verband met de herdenking van Leiden's Ontzet, zal de LEIDSE COURANT a.s. Zater dag 2 October NIET verschijnen. H.H. Adverteerders wordt ver zocht hiermede rekening te wil len houden en eventuele adver tenties tijdig op te geven voor het nummer van Vrijdag 1 Oct. Vervoerspersoneel krijgt 6% Tussen de werknemersorganisaties in het Beroepsvervoer over de weg en de Contactcommissie Werkgevers organisaties Wegvervoer is overeen stemming bereikt de lonen in het Beroepsvervoer over de weg met zes procent te verhogen. Weinig enthousiasme voor inlevering van rijksmarken KOERS TE LAAG? Zoals in Maart werd gemeld heeft de regering de mogelijkheid geopend voor alle na de bevrijding door Ne derlandse onderdanen aan de grens ingeleverde rijksmarken, rentemar ken en geallieerde marken, die tot dusverre onvergoed zijn gebleven, onder bepaalde voorwaarden alsnog een vergoeding te ontvangen. Deze vergoeding werd met het oog op de Duitse geldzuivering vastgesteld op 5.85 voor elke 100 ingeleverde marken. Uiterlijk 31 Juli 1954 kon een der gelijk verzoek nog worden inge diend. Omdat aan de grens ca. 75 millioen marken zijn ingeleverd, waarvan er 48 millioen reeds zijn vergoed (inge volge de oude grensgeldregeling van 25 Juni 1946) raamde men dat nog voor ongeveer 27 millioen marken zou moeten worden gerestitueerd, hetgeen bij het vastgestelde vergoe dingspercentage op 1.580.000.zou komen. Het besluit van de regering kon mede worden genomen, omdat de Westduitse wet voor Nederland de mogelijkheid heeft geopend voor een deel der te vergoeden marken, resti tutie te ontvangen. Naar wij bij informatie vernemen is het aantal aanvragen beneden de verwachtingen gebleven. Hoewel op de arbeidsbureaux in* de grote steden meer formulieren werden aange vraagd en ingeleverd, dan op die in de kleinere gemeenten, is slechts voor ongeveer tien procent aange vraagd van hetgeen men had gedacht. HOE wordt het weer? 167 aangegeven gevallen van paralyphus De Staatscourant van gisteren be vat o.m. een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmette lijke ziekte over de week van 12 tot en met 18 September. Daaruit blijkt dat in het genoemde tijdvak werden aangegeven in totaal 167 gevallen van paratyphus b, 1 geval van para- typhus a en 3 gevallen van febris typhoidea. Van de 167 aangegeven gevallen van paratyphus b kwamen er 162 voor in de provincie Zuidhol land en wel 133 in Katwijk, 9 in Rijnsburg, 7 in Valkenburg, 6 in Noordwijk, 2 in 's-Gravenhage en telkens één in Giessen-Nieuwkerk, Gouda, Leiden, Noordwijkerhout en Wassenaar. Het geval van paratyphus a werd geconstateerd aan boord van een schip dat te Rotterdam binnenliep. De patiënt is te Rotterdam in een ziekenhuis opgenomen. De drie gevallen van febris typhoi dea kwamen voor te Nieuwer-Am- stel, Rotterdam en Bergen op Zoom. Pater Simon (Petrus Joannes) Bennenbroek O.F.M., thans rustend in het klooster te Megen bij Oss, zal over enkele weken de hoge leeftijd van negentig jaar bereiken. Op 3 October zal deze bejaarde pater het zeldzame jubileum van een zeventig jarig klooster-leven vieren. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, later tijdelijk krachtige wind, Over het alge- I meen weinig verandering in temperatuur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM regen 12 C. OSLO onbewolkt 11 KOPENHAGEN licht bew. 11 AMSTERDAM geheel bew. 12 LONDEN zwaar bew. 15 LUXEMBURG mist 11 PARIJS nevel 14 BORDEAUX zwaar bew. 20 GRENOBLE geheel bew. 22 NICE half bew. 22 GENEVE half bew. 19 ZURICH motregen 17 LOCARNO licht bew. 20 BERLIJN onbewolkt 13 FRANKFORT mist 12 MUNCHEN geheel bew. 13 WENEN zwaar bew. 16 INNSBRUCK zwaar bew. 14 ROME onbewolkt AJACCIO licht bew. 25 MALLORCA onbewolkt 31 Korreltje Wat zou een wereld zonder narren zyn?

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1