Na een fel robbertje knokken moesten Nederlanders bruggenhoofd opgeven Gondelier en postbode gaan per vliegtuig Australië groeten Veehouder vrijgesproken tiet kste uit (k %'Qum oogst Laboratorium voor boomkwekerij te Boskoop in gebruik genomen Zonder reclassering geen geslaagd gevangeniswerk ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 „BATTLE ROYAL" in beweging Spannend vjeekend voor troepen op komst Er is Vrijdag; evenals Donderdag door de commandant van „Zuidland' in de oefening „Battle Royal" weer twee keer gebruik gemaakt van de moge lijkheid atoomwapens in de strijd te werpen. En evenals Donderdag trof dit weer het gebied van het Britse legercorps, dat zich links naast het Brits- Nederlandse legercorps een weg naar voren tracht te banen. Deze keer waren de gevolgen voor de Britten nog rampzaliger dan Donderdag. Het hoofdkwartier werd namelijk met één klap „van de kaart geveegd" door een uit 'n vliegtuig geworpen „atoom bom" en 't was daarmee uitgeschakeld. Deze oefening legt thans wel heel duidelijk de vinger op de problemen die de atomische oorlogvoering met zich meebrengt. Verspreiding en het voorkomen van grote concentraties zijn hierbij een eerste vereiste, doch juist deze verspreiding brengt grote moeilijkheden voor de verbindingen en de ravitaillering met zich mee en voorts maakt het ver uit elkaar lig gen van de troepen de kans op infil traties groter. Voeg daarbij, dat het transport van achter uit, gezien de dreiging uit de lucht, voor het groot ste deel bij nacht moet geschieden, dan is het duidelijk dat kleine felle en goed gewapende geïnfiltreerde eenheden gemakkelijker dan voor heen verwarring en desorganisatie kunnen scheppen bij de nachtelijke operaties. Ned. camouflage beter dan Britse. De Nederlandse troepen, die ken nelijk de vijandelijke luchtmacht en artillerie niet inspireren, zijn de aan val op het Teutoburger-woud begon nen met de infanterie voorop en de gepantserde en gemechaniseerde een heden konden zonder al te veel moeite door de vijandelijke linies heendringen. De Britten zijn met hun tanks echter op de versperringen van het woud vastgelopen. In tegenstel ling tot de Nederlandse en Britse troepen, blijken de Belgen over een prima camouflage te beschikken. Volkomen verrassing. Vrijdag was voor de Nederlandse troepen over het algemeen een rus tige dag. Zij poogden een overgang over de rivier te forceren, hetgeen tot dusverre, hoewel het een paar keer is geprobeerd, niet is gelukt, maar men verwacht, dat de grote aanval hier toch wel spoedig zal ko men. Dit brengt echter concentratie van zware eenheden met zich mee en het zou daarom niet verwonderen, als de Nederlanders in de zeer nabije toekomst de eerst „atoomtreffer" zou moeten incasseren. Voeg daarbij dat vandaag een luchtlanding van „Zuid- land" dreigt achter de voorste linies van het eerste Nederlandse leger corps, dan is het duidelijk, dat de rechtervleugel van het gecombineer de Brits-Nederlandse leger het in dit weekend zwaar te verduren kan krij gen. Middelerwijl zijn de Nederlandse troepen er toch in geslaagd voor korte tijd aan de andere oever van de Eems te komen. De Nederlanders verrasten de Canadezen volkomen, die hen pas een paar dagen later verwacht hadden. De Canadezen ren den haastig uit café's en huizen om slag te leveren. Buitenlandse lof. Toen is daar bij Telgte tussen Hol landers en Canadezen een serieus robbertje geknokt, met het gevolg dat een Canadese keukenwagen in gruzelementen ging en een Neder lander naar het hospitaal moest wor den vervoerd. Hij is echter inmiddels weer uit het hospitaal ontslagen. De scheids rechters besloten echter na het ge vecht dat het Nederlandse bruggen hoofd te zwak en niet houdbaar was en zo moesten de Hollanders weer terug over de rivier. Het hoofd van „Shape"-trainings- missie in Nederland, de Amerikaanse brigadegeneraal Ward, noemde de icco^ooocccooo«5cöocoa»oa>: verrichtingen van de Hollandse troe pen veel beter dan het vorig jaar bij „Grand Repulse", toen hun prestaties ook reeds zeer bevredigend waren. Een belangrijk verschil ten goede met vorig jaar was de uitstekende verbinding, tot dusvere steeds het zwakke punt. Twee Nederlanders gewond. De twintigjarige Nederlandse dienstplichtige soldaat J. M. G. Schuurman uit Zevenaar, die aan de oefening „Battle Royal" in Duitsland deelneemt, is gisteren nabij Damme met een jeep geslipt en tegen een boom gereden. De soldaat, die tot de 43ste afdeling veldartillerie behoort, is met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis te Damme opgeno men. Zijn toestand is redelijk wel. De 22-jarige dienstplichtige sol daat H. A. Th. Schiller uit Dalfsen, die behoort tot het 101ste verken ningsbataljon van het Regiment Hu zaren van Boreel is getroffen door de luchtdruk van een met los kruit schietende tank. Hij is vrij ernstig gewond aan de linker knie, doch zijn algemene toestand is naar omstandig heden goed. De getroffene wordt in| het ziekenhuis te Osnabruck ver pleegd. Eerste Super Connie naar Sydney „Moreel-breker" De Nederlanders hebben Vrij dag getracht de Canadezen te imponeren met een staaltje psy chologische oorlogvoering. Bo ven de Canadese linies werd na melijk een pamflet uitgeworpen, dat herinnerde aan de tijd dat Nederlanders en Canadezen sa men in Korea vochten. Gesteld in perfect soldaten- „slang" zegt het onder meer: „Het lijkt vreemd onze „vogels" aan de verkeerde zijde van de lijn te zien en het moet hard zijn om deze lijn te houden voor de Belgen! Het is net als in Korea, toen jullie op de moeilijke plaatsen zaten en de anderen thuis bij hun gezin". Na nog meer van dit proza, eindigt het pamflet: „Kom rus tig naar ons toe, wij zijn oude j vrienden en gaan samen terug j naar Canada naar goede huizen en goed voedsel en om goed te leven. Laat je wapens achter en breng dit papier mee. We kennen 8 jullie uniformen en wij zijn blij j o jullie te helpen. Pak je spullen s bij elkaar en ga terug naar huis". I Men verdenkt de lt. kolonel j o Christan, een der oud-comman- i 8 danten van het Nederlandse De- tachement Verenigde Naties, er van de auteur van dit pamflet te zijn. Cupido met de brieventas Op Zondag 31 October zal Schiphol voor het eerst een Lockheed „Super Constellation" van de K.L.M. naar Sydney in Australië vertrekken Aan boord van'deze voor het vervoer in drie klassen ingerichte machine zullen zich o.a. bevinden een taxi chauffeur uit Parijs, een treinmachi nist uit West-Duitsland, een scheeps kapitein uit Noorwegen, een postbo de uit Kopenhagen, een trambestuur der uit Brussel, een bestuurder van een bergspoor uit Zwitserland, een gondelier uit Venetië, een autobus chauffeur uit Londen en een KLM- vlieger. Zij allen zijn de gasten van de KLM. Zij zullen als vertegenwoordigers van het verkeerswezen in Europa een groet brengen aan Australië. Het gezelschap zal een week in Australië doorbrengen. Namens de directie der KLM zal de heer R. J. Vogels, hoofd van de KLM-persdienst, de vlucht meemaken. Het ingebruik nemen van de „Su per Connie" op de langste lijn van ACHT TELEFOONTOESTELLEN PER 100 INWONERS. In Nederland zijn acht telefoon toestellen per honderd inwoners. Daarmede staat ons land onder aan op het lijstje, waarop behalve Ame rika, Canada. Nieuw Zeeland en Australië, acht Wet-Europese landen staan. Sedert Januari 1928 is het te lefoonverkeer in al deze wereldde- len en landen sterk toegenomen, heime zitting besproken, in tweede doch ook in Nederland het minst. instantie ter sprake komt en dus op- Sedert 1928 werden in Nederland nieuw op de agenda is geplaatst. het KLM-luchtnet zal voorts nog worden geaccentueerd door het feit dat deze machine de naam „Postillon d'amour" en een afbeelding van Cu pido, met brieventas, op de romp zal hebben. Cupido, met brieventas, zal ook worden gedrukt op de envelop pen en het speciale briefpapier die na 1 October verkrijgbaar zijn bij de postzegelhandel, passagekantoren der KLM i haar agenten. Aangezien zich vele Nederlandse emigranten in Australië bevinden, wordt verwacht dat verscheidene Nederlanders gebruik zullen maken van de mogelijkheid om brieven met de eerste „Super Connie" naar Australië mee te geven. Deze brieven zullen uiterlijk 29 October ter post worden bezorgd. Alle post zal een bijzonder Nederlands poststempel krijgen. MAG NIEUW RAADSLID OUDE RAADSSTUKKEN INZIEN? In de vergadering van de Zierik- zeese gemeenteraad heeft rar, K. A. Keuning, die sinds kort voor ïde nieuw gevormde partij „Het Roer Om" zitting heeft, medegedeeld, dat hem door B. en W. inzage is gewei gerd van de stukken van een gehei me raadszitting, die gehouden is toen hy nog geen raadslid was. De heer Keuning beriep zich, op de Ge meentewet, waaruit zou blijken, dat B. en W. nimmer een dergelijk ver zoek tot inzage kunnen weigeren. Het raadslid J. W. van den Doel (A.R.) meende dat een verzoek als door mr. Keuning gedaan eerst zou kunnen worden toegestaan, als een bepaald onderwerp, destijds in ge- per honderd inwoners 4.9 toestellen bijgeplaatst. Het aantal telefoontoestellen op 100 inwoners is volgens het schrijven in Amerika het grootst, namelijk 29.3 toestellen in Januari 1952 tegen 15.8 toestellen in Januari 1928. Van de West-Europese landen gaat Zweden aan de kop met resp. 25.2 toestellen in 1952 en 7.7 todstellen in 1928, het geen de grootste vooruitgang van alle landen in de wereld betekent. Op het verzoek van mr. Keuning aan de raad om toestemming tot in zage van in het verleden gehouden besloten raadszittingen zal in de eerstvolgende zitting worden beslist. Het 5-jarig zoontje van de fa milie G. Duits uit Zutfen is gisteren op de weg Zutfen-Voorst tegen een rydende auto opgelopen en nader hand in het ziekenhuis overleden. Fantasie spoortjes 8 Met een geleerd woord heet ij het „couleur locale", maar het betekent, dat je op bepaalde fa plaatsen een bepaalde sfeer aan- g treft, die typisch het karakter van die plaats weergeeft. Nu hebben wij persoonlijk al tijd een gevoel van veiligheid, van nuchtere zakelijkheid gehad, wanneer we de Nederlandse die- seltreinen in en uit zagen schie ten en wij vonden, dat de don ker grijs-groene kleur de Neder landse nuchterheid vootreffelijk goed weergaf. De Nederlandse Spoorwegen hebben deze mening echter ken nelijk niet met ons gedeeld, want een meneer daar heeft een nieuw potje verf aangebroken om de diesels van het Nederlandse net met een ander kleurtje te verrij ken. De fantasie van deze meneer moet wel onbegrensd zijn, want de oogverblindende, helgroene kleur zou zelfs het Hollandse gras, na een zomerse regenbui gebaad in de ondergaande zon, doen blozen over zoveel weelde. Voor de internationale lijnen is het echter misschien wel wat. „La couleur locale" zullen de Fransen roepen (en voor hen is dat een heel gewoon woord) „dat leuke Hollandje met zijn klomp jes, zijn tulpjes en zijn grappige speelgoedtreintjes. Ongelijk voor speelholhouders Het Amsterdams gerechtshof heeft gisteren de 43-jarige veehouder uit Nieuwer Amstel, die in eerste instan tie door de Utrechtse politierechter tot een maand gevangenisstraf was veroordeeld, vrijgesproken van de poging tot zware mishandeling. Op 30 December van het vorig jaar had deze verdachte met een 38-jari- ge taxi-ondernemer uit Nieuwer Am- stel tot diep in de nacht om geld zitten kaarten in de woning van zijn collega-veehouder in Waverveen, ge meente Vinkeveen. Als vierde man speelde de zoon van deze collega mede. Op een gegeven moment was ruzie ontstaan over het geld, dat nog in de pot zat 600). De collega en zijn zoon meenden, dat er nog ƒ2000.— meer in had moeten zitten. Verwarrend. Ter zitting beschuldigden de ver dachte en de collega samen met zijn zoon elkaar over en weer. Volgens de verdachte hadden vader en zoon hem het eerst gedreigd. Volgens de laatste twee had de verdachte drei gend met een koeschaar gezwaaid. De procureur-generaal achtte de poging tot zware mishandeling bewezen en eiste een maand voorwaardelijk, doch het hof heeft de procureur hierin niet gevolgd en de verdachte vrijgespro ken. De raadsman had nog aangevoerd, dat de woning van de collega een waar speelhol is, waarin diverse lie den, die hij met name noemde, dui zenden guldens hebben verloren. RECTOR A. J. B. VAN DIEREN t. In het Kinderhuis „St. Antonius" te Bakkum (N.-H.) is vrij plotseling overleden de rector van dit huis, de weleerw. heer Adrianus J. B. van Dieren. Rector Van Dieren bereikte de leeftijd van 70 jaren. (Advertentie) Intocht met tank afscheid per postkoets Een aantal dienstplichtige militai ren, die gelegerd waren in de Alex- anderkazerne in Den Haag, zijn gis teravond afgezwaaid. Zij hebben dit feit met enig ceremonieel gevierd, want na afloop van het afscheidstoe- spraakje, dat om half zes op het ka zerneterrein werd uitgesproken, zijn zij in gereedstaande postkoetsen ge stapt en hebben een rit door de stad gemaakt om op deze wijze afscheid van hun garnizoenplaats te nemen. OVERNAMEPRIJS BACON- VARKENS VERLAAGD. Wegens de beperkte leveranties van bacon naar Engeland heeft het bedrijfschap voor vee en vlees zich als gevolg van de prijsdaling op de varkensmarkt genoodzaakt gezien, de overnameprijs voor baconvarkens per 27 September met 6 cent per kg terug te brengen en vast te stellen 2.36 per kg geslacht gewicht. Met ingang van genoemde datum zal het verschil met de richtprijs, wel ke laatste thans zoals bekend 2.42 bedraagt, wederom in het vleesfonds worden gestort. VERSPREIDING DER RICHTLIJNEN VOOR DE GEESTELIJKE ONTWIKKELINGS GEBIEDEN. A.s. Zondag zal van af de kansels in de kerken van het Bisdom Haar lem worden afgekondigd, waar in elke parochie deze richtlijnen ver krijgbaar zijn gesteld. Al degenen die belangstelling bezitten voor de grote problemen waarvoor het godsdienstig leven in dit Bisdom zich gesteld ziet, wordt dringend aangeraden zich dit waardevol document aan te schaffen. Het welslagen van dit hoogst be langrijke initiatief van de Bisschop hangt in hoge mate af van de be reidheid van geheel het katholieke volk in dit problemen-rijk diocees om in de geest van deze „Richtlijnen" werkzaam te willen zijn. Hiervoor is het bezit van deze uit gave onontbeerlijk. Met officieel ceremonieel is van daag het laboratorium van het proef station voor de boomkwekerij Je Boskoop in gebruik genomen. moderne, doelmatige gebouw van architect Roggeveen is de vrucht van samenwerking tussen de „Vereniging Proefstation voor de Boomkwekerij", de gemeente Boskoop met aangren zende gemeenten, rijk en provincie. Het is een landelijk, op de praktijk gericht instituut, onder leiding van rijkstuinbouw consulent ir. C. Dorman. In de aula van het station, dat nauw zal samenwerken met de rijks tuinbouwschool, kwamen onder pre sidium van mr. dr. Verkerk, burge meester van Boskoop, het bestuur Innerlijke groei van gedetineerden door vernieuwing van methode (Van een speciale verslaggever). Vught, 23 September. Toen „de zeven van Breda" destijds de vrijheid in Duitsland zochten, heeft hun sensationele ontsnapping geleid tot de vraag, of de gevangenen dank zij de vernieuwing van het gevangeniswezen vaak niet te week worden behandeld. Zelfs cellu- lairen vinden nu en dan bezigheid buiten de afzondering, zoals wij heb ben geconstateerd in de gevangenis „Nieuw Vosseveld", waar de tradi tioneel geworden jaarlijkse perscon ferentie ter voorbereiding van de Nationale reclasseringsdag werd ge houden. De deskundigen, die wij er spra ken, geven toe, dat meer vrijheid voor sommige gevangenen misschien meer is dan zij verdragen kunnen; maar zij zijn het er wel over eens, dat de vernieuwing van het gevan geniswezen de innerlijke groei van de gedetineerden op verheugende wijze bevordert. Met name de directeur van een der grote gevangenissen in ons land heeft er op gewezen, dat men moet aansturen op een doelma tige methode, niet door een weke be handeling uiteraard, maar toch zo, dat men in de gevangene een mens blijft zien. En deze man van de prac- tijk voegde er aan toe, dat het werk van hen, die in de gevangenissen verantwoordelijkheid dragen, niet kan slagen, indien het niet wordt vergezeld door het werk der reclas sering. Reclassering als „noodverband" Reclassering kan men beschouwen als een „noodverband", dat kan wor den gelegd nadat de gedetineerde vaak „zwaar getucht" heeft, zoals dat heet en welke periode de innerlijke groei zich reeds gaat voltrekken. Men heeft ons verzekerd, dat gevangenis leiders dan menigmaal de ingeslote- nen als mens leren kennen zoals zij feitelijk zijn. Zij hebben richtingbesef gekregen, ook zedelijk, zodat de vraag naar voorwaardelijke invrijheidstel ling is gerechtvaardigd, mede uit iet oogpunt van bevordering der revali datie. Het reclasseringswerk is daarbij onmisbaar, zowel om het door de rechter erkende toezicht als om de leidende steun. De reclasserings-man zal leidsman moeten zijn, maar ook als het ware de oudere broer van de invrijheidgestelde, die aan zijn toe zicht is onderworpen. Er zou heel veel te schrijven zijn over de problematiek van hetgeen zich afspeelt op het terrein van de reclassering; maar in het licht van de komende reclasseringsdagën van 20 September tot en met 3 October is het practischer, te wijzen op de be langrijke taak van de reclassering tot revalidatie van gevangenen. Dat heeft de leiding van het Nationaal bureau voor reclassering eveneens gedaan ten opzichte van de Pers bij gelegen heid van het jongste samenzijn, waar nu eens niet door middel van voor drachten, maar door een spel het heilzame werk van de reclassering is aangetoond en verklaard. Het aantal toezichtgevallen is on geveer 13.000, waarvan ruim 95 per cent door de Reclasseringsraad aan de Minister van Justitie geadviseerd. Zoals verder werd meegedeeld, is slechts 8 percent van de voorwaarde lijke veroordelingen mislukt en 20 percent van de voorwaardelijke in. vrijheidstellingen. Desondanks wilde aalmoezenier E. Schravan niet spre ken van mislukt zonder meer, om dat zelfs de zogenaamd mislukte me nigmaal naar het goede toegroeit. „De deur op een kier". Dat spel heette „De deur op een kier" en bestond uit twee elemen ten, namelijk de verbeelding van een ontspoorde die wegens grote missla gen tot langdurige gevangenisstraf wordt veroordeeld, maar door de sa menwerking van gevangenisleiding en reclassering wordt vernieuwd tot een wederom bruikbaar mens voor de samenleving. Het andere element is o.i. de ingevoegde scène over de beraadslaging van de Gestichtsraad met betrekking tot de voorbereiding van vervroegd ontslag van de gedeti neerde uit zijn gevangenschap. Met name op dit tweede element willen wij de bijzondere aandacht vestigen, omdat hier niet een spel letje werd gespeeld, maar authentie ke personen beraad hielden over het tevoren gespeelde „geval". Hier wa ren geen mensen ten tonele, die een aardig stukje opvoerden, maar we zenlijke gevangenis- en reclasserings- leiders, die als het ware in een ron de-tafelgesprek en 'al discussiërend de nieuwste terapie behandelden. Hier spraken de gevangenisdirecteur, de gestichtspsychiater, de gevange- nisgeestelijke, de werkmeester, de huismeester en de reclasserings-amb- tenaren over het wezenlijk belang van een bepaalde delinquent. Duidelijk sprongen tijdens dit ge sprek de mogelijkheden voor de ge detineerde na zijn ontslag naar voren. Er was sprake van het klimaat waar in hij zal gaan leven, over de kans om recidive te verminderen en om de heraanpassing te bevorderen. Als voorbeelden werden gesteld: de her scholing of scholing voor een beroep, de instandhouding van de band of de verbetering van het contact met het gezin van de ontslagene, de oplossing van economische moeilijkheden, voorbereiding op terugkeer in de vrije maatschappij en de leiding van wege de reclassering. Daarbij werd aangegeven, hoe de sociale dienst van het gevangeniswezen en de reclas sering een gelijk doel nastreven, waarbij de sociale dienst zich be perkt tot werkzaamheden binnen het gesticht en hoe de reclassering het contact met de vrije maatschappij onderhoudt. Aldus hebben wij een beeld ont vangen van wat de vernieuwing van het gevangeniswezen aan mogelijk heden biedt en wat in harmonische samenwerking daarmee de doelein den, mogelijkheden en werkzaamhe den van de reclassering zijn. De voorstelling, zoals wij die van een zitting van de Gestichtsraad in ge dramatiseerd spel hadden gezien, was een radio-hoorspel waardig. Mede aanwezigen als W. baron Speyart van Woerden, procureur-generaal in Den Bosch, tevens voorzitter van de ver eniging van reclasseringsinstellin- gen, mr. E. Lamers, directeur-gene raal van het gevangeniswezen en dr. J. van der Grient van hetzelfde di rectoraat, hebben deze nieuwe wijze van verklaring evenzeer geprezen. Na dit alles te hebben gelezen, zal wel niemand zich onttrekken aan de reclasseringscollecte, die in de ko mende dagen zal worden gehouden. van de vereniging, de directeur van de tuinbouw van het ministerie van landbouw ir. F. W. Honig, de voor zitter van het bedrijfschap sierteelt, dr. A. J. Verhage, enige hoogleraren uit Wageningen, leidende figuren uit het organisatieleven, directeuren van onderzoekingsinstituten en proefsta tions, burgemeesters uit de aangren zende gemeenten van Boskoop en tal van andere prominenten samen om het heuglijke feit in de geschiedenis van de boomkwekerij, de opening van dit proefstation te vieren. Burgemeester Verkerk stak zyn verheugenis niet onder stoelen of banken. Zijn gemeente heeft zich vele moeiten en offers getroost om dit station ten bate van de boom kwekerij tot stand te brengen. Hij droeg het gaarne en met de beste wensen over aan de voorzitter van de vereniging proefstation, de heer C. Verboom. Ir. F. W. Honig zeide tot burge meester Verkerk dat een voorstel om de school officieel tot middelbare school te verheffen, op het ministerie in overweging is. Spr. zeide, dat met proefstation te Boskoop en het bin nenkort te realiseren proefstation bollegrondsteelt van groenten te Alkmaar een urgentieprogram op dit gebied is volbracht. Ons land be schikt reeds over landelijke proef stations voor de fruitteelt te Aals meer en voor groenten en fruit onder glas te Naaldwijk. Een speciaal verzoek richtte ir. Honig tot de aanwezige kwekers. Hij verzocht hen niet langer zogenaam de „bakgeheimen" angstvallig te be waren en beval het vormen van stu dieclubs met grote aandrang aan. Nederland bezit in de wereld een voorsprong op het gebied van kwe kerij, aldus ir. Honig. Zorg er samen voor, dat dit zo blijft. De directeur van het proefstation ir Dorsman betuigde hulde aan zijn voorganger als rijkstuinbouwconsu- lent, dr. F. R. Jacobi, thans directeur van Artis te Amsterdam, voor diens initiatieven, voor diens „luchtkasteel, dat thans op 25 palen stevig in de Boskoopse veenbodem staat". De rykstuinbouwschool met 3-jar. cursus op onderbouw van Ulo of 3-jarige HBS telt ongeveer 150 leer lingen. Jaarlijks gaat driekwart dei- afgestudeerden naar het buitenland Zy vinden betrekkingen bij plantages, houtvesterijen, kwekerijen en stede lijke plantsoendiensten. Zo is een oud-leerling drie jaar geleden weg gegaan en thans reeds directeur van de plantsoendienst te Canberra (Australië). Overal ter wereld komt men geslaagde „Boskopers" tegen. Dit wordt door de leraren van de school, die nauw met het proefstation samen werken, met trots verteld.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9